P. A. Meershoek, 44 jaar bij Groen Wit, legde vice-voorzitterschap neer Peter Dielema, Rien de Reede en Harro Ruysenaars Weerbericht MAANDAG 16 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 TOEGEWIJD EN BESCHEIDEN MAN Grandioze huldiging Het plan van de heer P. A. Meers- boek is volledig in duigen gevallen. Ëen huldiging had hij beslist niet gewild en, naar men ons verzekerde, om te voorkomen, dat hij volgend jaar met het dan 45-jarige Groen Wit zou moeten meejubileren (want zo lang zit hij precies in de katholieke turnerij) maakte hij dit jaar bekend, dat hij nu de tijd gekomen achtte om zijn functie ter beschikking van een jongere kracht te stellen. Groen Wit heeft het door de bescheidenheid van de heer Meershoek ingegeven plan doorzien en gisterochtend voor de ledenvergadering is het toch tot een grandioze huldiging bij zijn afscheid gekomen. „Wat is Groen Wit zonder de heer Meershoek", zei de voorzitster mevr G. HeemskerkHelverstejjn. „45 Jaar hebt U de turnsport gediend, eerst als actief turner, daarna als oefenmeester van talloos velen en tegenwoordig bovendien als vice- voorzitter van Groen Wit". Het ver trek van de heer Meershoek zal een hele leemte veroorzaken bij Groen Wit. Als er moeilijkheden of kwes ties waren: de heer Meershoek zorg de dat alles in orde kwam, goot olie op de golven en zorgde voor de een heid in de vereniging. Namens alle leden bood mevr. Heemskerk de scheidende vice-voorzitter een be drag onder couvert aan. Echte amateur. Kapelaan L. C. v. Paassen, de gees telijk adviseur van Groen Wit, stelde de heer Meershoek als het voorbeeld van de echte amateur, de man, die alles over heeft voor zijn sport, het welzijn van zijn vereniging en de jeugdige leden die hem waren toe vertrouwd. Namens het gemeentebestuur sprak weth. S. Menken zijn grote waarde ring uit voor 't scheidende bestuurs lid van Groen Wit. In zeer geestige bewoordingen riep wethouder Men ken de tijd, in herinnering waarin Meershoek aan de sport ging doen, de tijd van de Jozefgezellen en „Arti et Religioni". Men kan nog wel eens nleewarig doen om de tijd van het Rijke Roomsche Leven, maar toen leerde U, waar het in een vereniging om moet draaien: Godsdienstzin, Ar beid en Blijheid. De heer Hamont bracht de dank en waardering van de NKGB over en deelde mede, dat het hoofdbestuur besloten had hem tot lid van ver dienste te benoemen. Drs. J. van der Reijden, voorzitter van de Sportstichting, overhandigde de heer Meershoek de plaquette van de Stichting voor het werk in het belang van de Leidse jeugd verricht De ere-voorzit ter van de turnkring Leiden, Anton Metz, verzekerde de scheidende funktionaris, dat men Meershoek niet met rust zal laten. Namens de NKS en DOCOS, waar aan de heer Meershoek turnles gaf, sprak de heer P. Biegstraten. Zo wel van DOCOS als van de NKS kreeg de heer Meershoek een ge schenk aangeboden. Wout Bergers, voorzitter van „Vic torie", zei, dat Meershoek niet al leen Groen Wit toebehoorde. Als men een beroep deed op Meershoek, dan stond hij altijd klaar. Hij kwam, werkte onopvallend en als men hem wilde bedanken, dan was hij al weer vertrokken. Namens Victorie over handigde de heer Bergers een assor timent sigaren. Deken W. P. M. Haring sprak zijn dank uit voor de aktiviteiten die de scheidende funktionaris heeft ont plooid voor de katholieke zaak en Groen Wit. „In alles bent u een toe gewijd man, een man, die men met node zal laten gaan." UIT HET VELD GESLAGEN Mede namens zijn vrouw, die door verschillende sprekers al in de bloe metjes was gezet voor haar vele een zame uren als haar man voor Groen Wit in de weer was, sprak de heer Meershoek een dankwoord. „Ik meen niet meer gedaan te hebben dan wat ieder lid van een vereniging ver plicht is. Afscheid neem ik slechts als bestuurslid, ik blijf lid, dus men zal mij nog wel eens zien," aldus de heer Meershoek, die totaal door de hulde uit het veld geslagen was. ERE-VOORZITTER Aan de huldiging van de hr. Meers hoek was een H. Mis, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt van de leden voorafgegaan. Na de feestelijkheden rond de jubilaris hield men de jaar vergadering, waarop voorzitster me vrouw G. Heemskerk de heer Meers hoek in toepasselijke bewoordingen tot ere-voorzitter van de vereniging benoemde. Drie veelbelovende, Jonge musici .DIALOGO ANGELICO', vrij vertaald „engelachtig gesprek tussen twee fluiten", het werkje van de Italiaanse 20e eeuwse componist G. Petras- si, waarin we de beide jonge solisten: Peter Dielema en Rien de Reede, leerlingen van de vermaarde fluitist Koos Verheul, zo uitermate heb ben kunnen waarderen. Bei der technisch bijna volwaar dig spel toonde het vermogen het publiek het esthetische genot te schenken dat dit werkje in zijn wartonige kleur-expressie te bieden heeft. Een van de hoogtepun ten er waren er meer in dit concert, dat op een koude zondagmiddag in maart werd geboden aan de Leidse jongeren op het wel wat erg verholen liggend Jeugdcen trum „Korte Vliet". Het koude weer en de voor de Leidenaar bepaald niet zeer gunstige ligging van de concertzaal zullen er wel de bet aan zijn dat de belang stelling gering, ja zeer gering was. Het repertoire voerde ons In kort tijdsbestek langs Fran se, Duitse, Italiaanse, ja zelfs Frans-Amerikaanse compo nisten, welke elk naar eigen landsaard en naar eigen tijd- de twee eerstgenoemden uit de 18e, de beide laatsten uit de 20e eeuw hun visie op de mogelijk heden van de dwarsfluit in een com positie verwerkten. Ingezet werd met een Kanonische Sonate van G. Ph. Telemann in g. kl t. voor 2 fluiten. Hoewel presto en vivace van deze 3-delige compo sitie zeer bevredigend gebracht wer den, achtten wjj het tempo van het largo door de solisten iets te traag gekozen. Het samenspel was goed, maar zou in de volgende program mapunten muzikaal overtuigender naar voren treden. De solisten zul len wel .evenals hun gehoor, aan de slechte klankruimte van de zaal heb ben moeten wennen. KON. ZILVER VOOR E. VELDHUYZEN - 40 jaar bij Van Wijk Heringa - Fraaie staat van dienst De heer E. Veldhuyzen, in veertig jaar tijd bij de N.V. Van Wük en He ringa opgeklommen van arbeider op de afdeling voorspinnerij tot baas in de spinnerij, is hedenmorgen voor deze fraaie staat van dienst koninklijk on derscheiden. In de direktiekamer van het hoofdkantoor van de N.V. aan de Vliet te Leiden waren vanochtend be halve de jubilaris en zijn echtgenote, pleegdochter en schoonzoon, aanwezig enkele directie- en personeelsleden, en de Leidse loco-burgemeester, wethouder S. Menken, die de jubilaris na een kor te toesprak, waarin hij in het kort de loopbaan van de heer Veldhuyzen schetste, de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau opspeldde. De bij deze onderscheiding behoren de draagmedaille werd overhandigd door directeur K. Wildenboer, die ook de 'echtgenote en de kinderen van de ju bilaris in zijn hulde betrok. Namens de directie overhandigde hij de heer Veld huyzen tevens een geschenk onder cou vert. Hierna werd nog het woord ge voerd door achtereenvolgens de ad junct-directeur. de heer R. de Jong, die ie jubilaris het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en "Jandel en de daarbij behorende legpen ning ter hand stelde, de heer N Brou wer bedrijfsleider, de heer IJzerman, die namens het aan de heer Veldhuyzen ondergeschikte personeel een geschenk aanbood, en de heer Van Leeuwen, die hem namens het bestuur van de perso neelsvereniging waarderende woorden toevoegde en een enveloppe met inhoud ten geschenke gaf. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Droog weer met weinig bewol king. Tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toene mende wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lichte hier en daar matige vorst. Morgen middag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Tussen 13 maart 23.00 uur en 14 maart 8.30 uur zijn uit een schuurtje achter een perceel aan de Cronesteinkade on- Hierna volgde een allercharmantst rondeau voor één fluit van de Frans man Blavet. De solist vertolkte dit werkje, dat geheel uit triolen be stond, met zo'n variatie in kleuref fecten dat er een zucht van voldoe ning door het auditorium ging. WELDADIG Het andere lid van het solistenduo voerde een werkje uit van de Frans- Amerikaanse componist E. Varèse; een werkje van geheel andere orde en tijd. Gaven de triolen een gebon denheid van klanken die de melodie naar voren schoof, het moderne „Density" bood klanken, welke onaf hankelijk van elkaar in vreemde dy namische climaxen en accenten de ruimte vulden; niet beklemmend, maar ondefinieerbaar weldadig. Als laatste willen wij uit dit con cert noemen het Londoner Trio I in e kl. voor twee fluiten en cello van J. Haydn. Hierbij moet de derde so list van deze middag genoemd wor den, nl. de cellist Harro Ruysenaars. Deze is een leerling van het Amster dams conservatorium. Met verant woorde flair musiceerde het begaaf de trio, in voortreffelijke harmonie. De Stichting Leidse Jeugd Actie, wil dit concert, dat door haar werd georganiseerd, de eerste doen zijn van een reeks, waarin zij de Leidse jongeren kennis wil doen maken met musicerende leeftijdgenoten. Wij durven na deze eerste kennismaking deze reeks concerten van harte aan te bevelen. M. M. geveer 13 duiven ontvreemd. De totale waarde is circa 90 gulden. Al enkele malen eerder in de afgelopen weken vonden dergelijke diefstallen te Leiden plaats. De zesjarige Robbie Kiemel uit de Bachstraat zal wel nooit meer in een leeg huis kruipen. Gisteren was hij een in aanbouw zijnde flat aan de Corelli- straat binnengegaan. De harde wind sloeg de deur van de kelder, waarin hij zich bevond, met een klap dicht Het knaapje kon er niet meer uit. De politie bevrijdde hem gistermiddag om kwart over vier. De J^eidse politie heeft gistermiddag aangehouden een 24-jarige havenarbei der uit Leiden onder verdenking van insluiping op het terrein van het Ac. Ziekenhuis. Op de man, die een goede hekende van de politie is, werd een damestas gevonden. Tussen 14 maart 18.00 uur en 15 maart 18.30 uur is ingebroken in het benzine station van Walenkamp aan de Caecilia- straat De daderis) hadfden) de ruit van de toegangsdeur vernield. Uit een geldiade werd ongeveer 10 gülden ver mist Succes voor Leidse kwartet „Sunshiné>, Het Leids jeugdkwartet .Sunshine", bestaande uit leider en gitarist Jur Smit. Dineke Heruer. accordeon. Frans Elder- horst, bas en Max Spanen berg. drums, behaalde zaterdagavond in Gouda een opmerkelijk succes. Het jeugdige viertal legde n.l in de voorronde van het jubileumconcours, dat de Goudse jeugdvereniging „De Mussen" ter gelegenheid van haar eer ste lustrum organiseert, beslag op de^ voorlopige eerste plaats en de hieraan verbonden beker. „Sunshine" plaatste zich hierdoor tevens in de finale, welke op zaterdag 25 april a s. zal plaats vin den en waarin de muzikale strijd tegen de overige zeven finalisten moet wor den opgenomen, met als inzet een wis selbeker Een inderdaad uitstekende prestatie, temeer nog daar het kwartet pas een 'half jaar in de huidige samen stelling naar buiten uittreed. Harry van Wier sums One Man Show niet onverdienstelijk In de zaal van De Kleine Burcht werd zaterdagavond door de jeugdi ge Harry Wiersum een One Man Show gegeven. Het programma be stond uit een cabaret-gedeelte, het welk door hem zelf gevuld werd, met een bal tot besluit, waarvan de „Rithm Seven" onder leiding van H. Lenstra de muziek verzorgde. De avond van Wiersum bood ons een grote verscheidenheid van sketches, liedjes, voordrachten en grapjes. Bij 't naar voren brengen hiervan werd hij geassisteerd door drie meisjes t.w. Jacqueline, Monique en Laura, die zich nog wat schuchter op het tone\l bewogen. Harry Wiersum zelf echter toonde niet de minste plankenkoorts, hoewel, zo verklaarde hij, het de eer ste maal was, dat hij een dergelijke avond organiseerde. Zijn teksten, die hij zelf geschre ven had, waren helaas wat zwakjes, zodat de pointe nogal eens voor de zaal verloren ging. Maar door een uitstekende mimiek en een bijzonder vlotte houding wist hij toch te boeien Het warme applaus, dat hij na ieder nummer kreeg is daar wel het beste bewijs van. Ondanks het feit, dat het voor Harry Wiersum een debuut was. slaagde hij erop verdienstelijke wij ze in de zaal aan het lachen te krij gen. Wat niisschien met een betere repetitie (Harry verklaarde: „We hebben te weinig gerepeteerd"), en betere teksten 'n belofte voor de toe komst inhoudt. Jazz-sessionvan „The Beat Zaterdagavond gaf de jazz-socië- teit „The Beat" weer een jazz-avond dit keer in het sfeervolle en gezel lige studentenzaaltje „De Barak" aan de Klikspaanweg. De jazz-avond- was georganiseerd in de vorm van een zgn. „jazz-session": musici spe len min of meer onvoorbereid met elkaar, hetgeen vaak zeer spontane improvisaties tot gevolg heeft. Ook kan men dezelfde solist met een andere ritmegroep beluisteren; men hoort soms dezelfde nummers door vers billende musici uitgevoerd. De juiste sfeer zowel onder de musici, als onder de vele toehoorders was voor het slagen vati een jazz-session aanwezig. Allereerst kwam de enige vaste groep van de avond aan de beurt, nl. het Quintet van slagwerker Ni co Hollander, verder bestaande uit Henk Hiebenet (tenor-sax), en Wim Ouwerkerk (tromp.), Bert v. d. Valck (bas) en Titus Stolte (piano). De leden van deze groep, afkom stig uit verschillende steden, oefe nen onder leiding van jazz-trompet- tist Ce es Smal (lid van de Diamond Five). Vooral de tenorsaxofonist toonde een veelbelovend solist. Met dezelfde ritme-groep gaf de pianist Kees Nix blijk van zijn modernis tische opvattingen. Even later speel de hij voortreffelijk ondersteund door Rob de Winter een blues. Ver volgens was het Hanneke v. d. Spek die voor het vocale gedeelte van de avond zorgde, zij zong o.a. het door Ella Fitzgerald bekend gewor den „Blue Moon". Begeleid door pianist Titus Stolte speelde ventiel-trombonist Harry Hermsen „Autumm leaves". Vooral nummers in een langzaam tempo schijnen hem te liggen: deze lever den vaak lyrische improvisaties op. „Walkin" werd uitgevoerd door de groep van Nico Hollander met Kees Nix aan de piano. Vele andere mu sici verleenden hun medewerking aan dit zeer afwisselende program ma, dat tot laat in de avond werd voortgezet. Leidse Agenda MAANDAG 16 MAART Ver. „Koninginnedag" Leiden Jaarlijkse ledenvergadering in de bovenzaal van café-rest. Van der Heijden, Breestraat, Aanvang 20 u Rijnlandse Molenstichting Lus trumavond in het Rijnlandhuis, Bree straat 59 Aanvang 20 uur. Schouwburg - Opvoering van „De Wijze Kater" van Herman Heijer- mans, aanvang 20 uur. DINSDAG 17 MAART NIR1A Lezing door dr. Joh. H. Scheurer over „Vorming van leider schap" in rest. Van der Heijden Bree straat. Aanvang 20 uur. Hema Modeshow in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Aanvang 20 uur. Genootschap Nederland-Engeland Lezing en jaarvergadering in het Engels Studiecentrum, Hooglandse Kerkgracht 21. Aanvang 20 uur. Het weer in Eur»r»a HELSINKI geh. bew. —2 —12 STOCKHOLM onbew. 1 —12 OSLO onbew. 2 —10 KOPENHAGEN onbew. 1 ABERDEEN geh. bew 3 2 LONDEN zw. bew. 5 0 AMSTERDAM onbew. 4 —3 BRUSSEL h. bew 3 —2 LUXEMBURG zw. bew. 1 —3 PARIJS regen 10 2 BORDEAUX onbew. 13 2 GRENOBLE regen 10 5 NICE onbew. 14 7 BERLIJN onbew. 2 —7 FRANKFORT zw. bew. 3 —3 MUNCHEN sneeuw 1 —5 ZURICH sneeuw 3 1 GENEVE regenbui 9 5 LOCARNO mist 11 —1 WENEN h. bew. 0 —7 INNSBRUCK sneeuw 9 -3 BELGRADO geh bew. 8 2 ATHENE geh bew 15 11 ROME regen 16 7 AJACCIO zw. bew. 16 7 MADRID onbew. 12 2 MALLORCA onbew. 18 10 LISSABON onbew. 16 7 PAUZE Morgen: Feest van het H. Sacra ment van Mirakel te Amsterdam. NOG EEN MIRAKEL Gij, Nederlanders! en in 't bijzon der gij, Hollanders! en nog bijzonder der gij, Katholieke Hollanders, die meent dat het over de grenzen beier en mooier is en nog nimmer te recht zijt gekomen in hel Begijnhof te Amsterdam! Indien het op reizen aankomt, staan we ons mannetje. Misschien wegens die bereisdheid, zullen we, in de hoofdstad vertoe vend, zelden yerzuimen uit de drukte van de Kalverstraat onder te duiken in het Begijnhof. Het oord is enig ter wereld. Drukbezocht, toch inge togen. Ter herdenking van het mi rakel van Amsterdam, (dat geen ge loofspunt is!) wordt het H. Sacra ment er dagelijks uitgesteld. Ge bouwd op de tronken en takken van het rondom ronkende verkeer, ligt ei het verscholen nestje. ..Hier schuilt dat Godlijk aangezicht, waaruit de zonne schept haar licht". Dat is. voor wie levensbereisd is, het grootste mirakel van Amsterdam. PUZZEL Nr. 510. Hor.: 1. rivier in Duits land, zijtak Rijn, 4 oude inhoudsmaat i (afk), 6. hetzelfde 7. vloeibaar voed sel, 9. titel (afk), 10. boomloot, 12. 1 voedsel, 13. doorstaan, 16. geluid van 'een ezeL 17. slede, 19. in beslag ne men, 22. oude rekening (afk), 23. dorpje onder cle Dr. gem. Vries, 24. afkorting van dona, 25. rechterbij- riviertje van de Rijn in Duitsland, 27. kneep, 29. meisjesnaam, 30. bijb. figuur. I Vert*: 1. vreemde munt, 2. atmos feer (afk), 3. vragend voornaamw., 14. rivier in Italië, 5. twijg, 6. gevierde I zangeres, 7. stralen schietend, 8. de Griekse letter p, 11. heden, 14. meis jesnaam, 15. tijdrekening, 18. welge vormd, 19. zangwijs, 20. sine dubio (afk), 21. levenslucht, 22. rund, 26. voegwoord, 28. bekende afkorting. Oplossingen morgenavond. PUNT MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 16 maart. Vee Aanvoer 260 runderen en 92 varkens. Prijzen runderen 3.304.20, varkens 2502.65. ROTTERDAM, 16 maart. Vee Totale aanvoer 1740, Vette koeien en ossen 1332; Varkens 408; Prijzen: Vette koeien 390—420, 315—380; 275 —300; Varkens 220, 218, 215; Vette koeien aanvoer, aanmerkelijk ruimer, kalm, als vorige week, prima's boven notering, afloop niet geheel prijs houdend; Varkens, even kleiner, vlug, hoger, prima vleesvarkens bo ven notering, zware varkens 203205 per kg; slachtzeugen 190200 per kg.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4