4500 TERECHT OP DUITS VLIEGVELD BEJAARDE MAN ZWAAR GEWOND BIJ OVERVAL JgAANDAGJ6_MAAgTJ964TM LEID9K COVRAHT KOUDEKERK Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur liep de heer B. v. d. Vis, uit de Lage- waard de schrik van zijn leven op. Won- der boven wonder liep het echter goed af. De heer v. d. Vis reed met een 4 ton aware mechanische schop op weg naar huis in de Lagewaard toen nabij de boerderij van de heer W. v. d. Akker, de bejaarde heer J. de Jong plotseling vlak voor hem van zijn rijwiel afstapte. De heer v. d. Vis trachtte de wielrijder te ontwijken maar kwam hierbij op het smalle weggedeelte met 't zware werk tuig in een diepe sloot terecht, na een buiteling van het wel twee meter hoge talud. Met een nat pak, en een verwon ding aan het been kon de hr. v. d. Vis ■ich redden uit het koude water. Het zware obstakel moest met twee grote kraanwagens weer op het droge worden gebracht. De Lagewaard werd hierdoor enige uren afgesleten. TWEE AMSTERDAMSE STRAATROVERS GEPAKT De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aangehouden die ver dacht worden van een poging tot be roving. Het zijn de 25-jarige Amster damse technisch-tekenaar P. M. de V. en de 23-jarige Tunesiër B. S., die in Amsterdam als spoelknecht werk zaam is. De mannen werden gearresteerd op aanwijzing van een groepje van vijf Amsterdammers van wie er twee op het moment dat zij een café op het Rembrandtplein wilden binnengaan voelden dat him zakken werden ge rold. De tekenaar en de spoelknecht werden door het gezelschap nogal hardhandig in de kraag gegrepen, waarbij de een een buil en de ander een beschadigd oor opliep. De V., die nog nooit met de politie in aanraking is geweest, beweert de Tunesiër in een café te hebben ont moet. De politie heeft zondag in Over- loon de Duitser J. B. gearresteerd die ervan verdacht wordt betrokken te zijn bij een onlangs in Oss aan het licht gekomen internationale auto zwendel. Over de identiteit van de Duitser wil de politie nog geen nade re mededelingen doen in verband met het onderzoek, waaraan ook de Westduitse politie meewerkt. In Nederland zijn reeds vier per sonen aangehouden. Zij zullen maan dag aan de officier van Justitie te 's- Hertogenbosch, mr. Booster, worden voorgeleid. Bijna 270 taxi's in Den Haag Uit de beroepschriften van een groot aantal taxiondernemers, die 19 maart door het college van Gedepu teerde Staten zullen worden behan deld, en het antwoord van het college van b. en w. in Den Haag daarop, blijkt, dat het taxipark in de residen tie in 1962 bestond uit 243 wagens. 36 ondernemers dienden een verzoek in tot uitbreiding van hun bedrijf met in totaal 105 taxi's B. en W. acht een uitbreiding van in totaal 11 taxi's voor 10 onderne mers verantwoord. Bovendien werden 54 aanvragen Ingediend voor een totaal 57 taxi's door personen, die nog niet als on dernemer in het taxibedrijf werk zaam waren geweest. Verleend werd een bedrijfsvergunning aan 15 aan vragers voor elk een taxi. De ƒ4500 die uit een geldzending van een Amsterdamse bank gemist werden zijn achterhaald. De bank in Amsterdam had de verzending van het geld naar een bank in Dussel- dorp aan de PTT toevertrouwd. De PTT verstuurde het per vliegtuig naar Frankfort, waar bij controle bleek dat er 5000 mark ontbrak. Bij het onmiddellijk onderzoek dat de politie instelde, werd het geld op het vliegveld gevonden, waar de dief het had verstopt. BRAND OP NEDERLANDS SCHIP BEDWONGEN Een brand op het, in de haven van Marseille liggende, Nederlandse schip „Ootmarsum", die in de nacht van vrijdag op zaterdag in ruim 2 ont stond, is zondagnamiddag bedwon gen. Zondagochtend was reeds ge meld, dat men de branden in de ruimen twee en drie meester was. De brand ontstond in een aantal ba len jute. De brandweer heeft uren lang tegen de vlammenzee gevoch ten. Het schip is later de haven uit gesleept en in de baai van Saumaty, bij de noordelijke haveningang aan de grond gezet. VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN Bij een boerderij brand te Jelsum bij Stiens (Friesland) zijn zondag avond ongeveer 130 stuks vee, waar onder 50 koeien, in de vlammen om gekomen. Door de stormachtige oos ten wind brandde de boerderij, be woond door de veehouder K. Lang- hout, in een minimum van tijd als een fakkel. De brandweer kon wei nig uitrichten tegen de geweldige vuurzee. De heer en mevrouw Lang- hout waren bij de buren op visite, toen de brand even na acht uur werd ontdekt door twee van de acht kin deren, die thuis waren. Zij waar schuwden direct hun vader en moe der. De brandweer uit Stiens werd gealarmeerd, maar aan blussen viel niet meer te denken. Schuur en woon huis brandden tot do grond toe af. Niets kon worden gered, ook al het vee kwam in de vlammen om. Een stier en een koe, dae nog naar buiten konden worden gebracht, moesten worden afgemaakt. De brandweer kon nog slechts de nablussingswerk- zaamheden verrichten. De heer Lang- hout was tegen brand verzekerd. „Vrouw heeft nog te weinig invloed" Tijdens een manifestatie van de Nederlandse Vrouwenbeweging, die zaterdagmiddag j.L in de Utrechtse stadsschouwburg werd gehouden, en waarbij ook H.M. koningin Juliana en H.E. mevrouw Schouwenaar- Fransen, minister van Maatschappe lijk W.erk, aanwezig waren, heeft de vroegere minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr. Marga Klompé een rede uitgesproken, waarin zij er de nadruk op legde, dat de invloed van de vrouw in sommige opzichten nog lang niet groot genoeg is. „Over het algemeen kan men zeggen, dat in ons 150-jarig koninkrijk de vrouw niet die invloed heeft die haar toe komt. Er is bijv. maar één vrouwe lijke minister, één vrouwelijk lid van de Raad van State en één vrouwelij ke burgemeester in Nederland. Op het gebied van sport, kunst eri sociaal leven is de vrouw geheel aanvaard," betoogde zij, en zij achtte het niet alleen een fout van de man, dat de vrouw nog niet voldoende invloed heeft. De vrouw legt, aldus mej. Klompé, te weinig vechtlust aan de dag. Zij achtte ook een betere voor lichting voor de vrouw op alle ge bieden van het leven zeer nuttig. Vooral een opvoeding van de vrouw tot bewust consument achtte zij van belang, daar de vrouw dan een door slaggevende factor kan worden in het economisch leven. De 73-jarige, alleenwonende heer A. J. van Tol uit de Korte Land- straat in Alkmaar is gisternacht door twee mannen ernstig mishandeld. Hij is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. De twee jongemannen, die geld eisten, verdwenen met een porte feuille met f 25. Zwaar gewond strompelde de heer Van Tol naar het politiebureau van waar hij onmiddellijk naar het zie kenhuis werd vervoerd. BENOEMING HOOGHEEMRAAD Bij K.B. is benoemd: met ingang van 1 mei 1964, tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Rijnland, J. C. Rip te Hoofddorp (ge meente Haarlemmermeer). C-IP Derde Stille Omgang Zaterdag is H.M. Koningin Juliana aanwezig geweest in de Stadschouwburg in Utrecht, waar het Nederlands vrouwen comité een manifestatie van de Nederlandse vrouw had belegd. Foto: de koningin wordt naar haar plaats begeleid door mevrouw J. M. Stoffels-van Haaf ten, presidente van het comité, rechts dr. L. J» M. Beel, lid van de raad van state. INVALIDEN GINGEN IN AUTO'S MEE De derde Stille Omgang ter her denking van het mirakel van Am sterdam is de drukste van dit jaar geworden. Bijna 23.000 deelnemers namen aan de nachtelijke tocht door het centrum van Amsterdam deel. Vijftien extra treinen en honderden bussen voerden de deelnemers in de voornacht naar Amsterdam. Bijzon der grote groepen waren er uit Den Bosch met hulpbisschop mgr. Bluijssen en burgemeester Lambooy uit Limburg, Tilburg, en uit de meeste Amsterdamse parochies. Hon derden kwamen er bovendien tradi tiegetrouw te voet naar Amsterdam uit het Gooi, de Zaanstreek, Kenne- merland en de omgeving van Am sterdam. De derde toch werd geken merkt door twee noviteiten. In de vroege ochtend reden name lijk twintig personenauto's dezelfde route. Zij vervoerden invaliden die op deze wijze in staat werden ge steld de Stille omgang te maken. Een politiewagen ging aan deze stoet vooraf. In een loods van de Nieuwe Rijnhaven droeg de geestelijk advi seur van de invalidenbond de H. Mis op aan een geimproviseerd altaar temidden van de auto's. Het is de bedoeling, de rijdende Stille Omgang van invaliden het volgend jaar te herhalen. Een ander experiment maakte een groep dames en heren, die eveneens in de vroege ochtend met vier auto bussen naar Amsterdam kwamen om gezamenlijk de Stille tocht te maken. Tot dusver was de Stille Omgang een aangelegenheid van uitsluitend mannen. AUTOBENDE IN OSS OPGEROLD De Rijkspolitie van het district Den Bosch heeft uiteindelijk een interna tionale bende op kunnen rollen, die in gestolen auto's handelde. Met de arrestatie van vijf man is het speur werk van vele maanden afgesloten, dat zich uitstrekte over Nederland en Duitsland. Gearresteerd zijn de gebroeders Van O., firmanten van een garage bedrijf in Oss, de bedrijfsleider J. L. uit Reek (N.-Br.), een Nijmeegse handelaar in tweedehands auto's J. van O. en de Duitser J. B. De bende kocht in Nederland auto's op, die door aanrijdingen wa ren vernield en verving ze door in Duitsland gestolen wagens. De Duit se wagens werden de grens over ge smokkeld en in Nederland voorzien van de motornummers en kenteken bewijzen van dezelfde typen auto wrakken. De rijkspolitie heeft veertien wa gens in beslag genomen. Sommigen waren al doorverkocht aan nietsver moedende Nederlanders. Tot hoever de handel in gestolen auto's zich heeft uitgestrekt is nog niet bekend. VOORSCHOTEN STICHTING 2e CHR. UX.O.-SCHOOL Door het bestuur van de Stichting Christelijke U.L.O.-sohool is de ge meente Voorschoten verzocht om medewerking te verlenen voor de stichting van een 2e ulo. Het school bestuur heeft de vereiste stukken overlegd, o.a. een verklaring, dat de school zal worden bezocht door minstens 24 leerlingen. De school is bestemd voor het geven van ulo- onderwijs aan 145 leerlingen. De sohool zal acht lokalen bevatten. Het schoolbestuur wenst deze school te doen bouwen in plan „Boschgeest". De voor de bouw be nodigde grond werd reeds gereser veerd en is gelegen tussen de Ba ron Schimmelp enninck van der Oyelaan en Douw van der Krap- laan. Deze school zal in hoofdzaak worden bezocht door hervormde en gereformeerde leerlingen, wier ou ders in deze wijk gaan wonen. De chr. ulo-school (de Nassauschool) is thans al volgeboekt. Het is de bedoeling, dat per september a.s. reeds wordt begonnen met de twee eerste klassen. Naar huisvesting van deze klassen wordt gezocht. De stichting van de nieuwp school vergt naar raming een uitgave van circa ƒ500.000,-. Voor het architec tenhonorarium ad 20.000 wordt in de raad van vrijdag a.s. een kre diet verzocht. De stichting van de school zal geschieden door bouw via het schoolbestuur met financiële hulp van de gemeente. Mgr. Nierman over oecumenische houding De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, heeft in een herder lijk schrijven dat in de kerken in het bisdom Groningen werd voorgelezen, de diocesanen enkele gedachten voorgehouden over de oecumenische houding. Bisschop Nierman zegt on der meer: „Door de overgang immers van Prinses Irene naar de Katholie ke Kerk is er ook hier in het noor den enige onrust en deining ontstaan. Dit zou de goede verhoudingen tus sen ons christenen en de zaak van de hereniging naar Christus wil, schade kunnen doen". „De u bekende gebeurtenissen heb ben bij onze mede-christenen uit de reformatie droefheid veroorzaakt en soms ontsteltenis. Daar moeten wij begrip voor hebben, het zou ons in een dergelijk geval evenzo vergaan. Nu heeft die ontsteltenis zich hier en daar geuit in bewoordingen, die, hoe begrijpelijk ook, ons toch wel eens pijnlijk teleurstellen. Wij had den niet gedacht, dat wij christenen, vandaag nog zo ver van elkaar en zo vreemd tegenover elkaar stonden. Dat men van katholieke zijde daar op dan soms weer wat erg snel en verontwaardigd heeft gereageerd is ook weer te begrijpen, maar toch moet ik u eerlijk zeggen dat ik dit jammer vind. Het kan gezond zijn elkaar als christenen eens onverbloemd de waarheid te zeggen, als dat maar ge beurt als broeders en niet als vijan den, aldus mgr Nierman. Nederlands schip bij Harwich aan de grond De zware storm heeft op zee ver schillende schepen in moeilijkheden gebracht. Bij Harwich werd de Ne derlandse kustvaarder „Merak" uit Groningen op een zandbank gewor pen. De toestand leek zo gevaarlijk te worden dat zondagmorgen alle op varenden, een vrouw en acht man nen, door een reddingsboot van boord werden gehaald. Het 498 ton meten de schip kwam echter, na acht uur vastgezeten te hebben, plotseling weer vrij. Door de zware storm werd 't schip over de zandbank heen geschoven. De kapitein, de stuurman en de eerste machinist is het gelukt toen weer aan boord te komen. Zij wach ten op sleepboothulp uit Nederland. De echtgenote van de eerste machi nist Van Dijke en vijf andere beman ningsleden zijn door de reddingsboot aan wal gebracht. MINISTER BOGAERS BEZOCHÏ EXPERIMENTELE WONING De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft zondag, voordat hij met vakan tie ging, nog even tijd gevonden om een experimentele woning in Bun- nik te bezichtigen. Het betrof een zgn. „a-free-huis", dat exclusief de grondkosten in prijs beneden de 14.000 gulden zou liggen. Het woningtype is afkomstig uit Californie. Door volledige pre-fabri- cage in de fabriek kan het in enkele dagen worden opgezet, waarbij vol gens de bouwer 70 tot 80 percent ar beidsbesparing wordt verkregen. Het „a-free-huis" valt op door zijn hoge puntdak. Minister Bogaers zei na de bezich tiging, dat het bewijs weer eens was geleverd, dat een weliswaar niet luxueuse, maar verantwoorde wo ning in deze nogal dure tijd voor 14.000 gulden kan worden gebouwd. Hij achtte het type weliswaar niet geschikt om het in aantallen van duizenden te bouwen, doch zag er op bescheiden schaal wel mogelijkheden voor. Het betrof overigens een proef model, dat nog verder moet worden ontwikkeld. Ook Sabena in opgaande lijn Evenals ettelijke andere luchtvaart maatschappijen heeft de Sabena in 1963 zulke gunstige transportresulta ten geboekt, dat zij vandaag in een communiqué de verwachtinguit spreekt, dat het tekort over het af gelopen jaar aanzienlijk minder zal zijn dan in 1962. De Belgische maat schappij vervoerde 13,8 procent meer ton/km met haar thans uit 56 toe stellen bestaande vloot. Het aantal passagiers steeg met zeven procent tot bijna 1 miljoen. Door handopsteking veroordeelden vier vrouwen en acht mannen, tesamen de jury in het proces-Ruby vor mend, in Dallas de man, die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy neerschoot, tot de electrische stoel. Foto genomen van de Amerikaanse televisie. Terwijl op het eiland Cyprus de spanning tot een bijzonder kritieke hoogte was gestegen, werd in New York een dramatische spoedzitting van de Veiligheidsraad gehouden, waarin nogmaals op de betrokkenen een beroep werd gedaan, zich ter afwending van een groot internationaal conflict te matigen. De fotocombinatie toont beel den uit deze zitting: links de afgevaardigde van Cyprus, Zenon Rossides tijdens een gloedvol betoog, midden do Griekse ambassadeur Dimitri Bitsios eveneens aan het woord en rechts de Turkse ambassadeur Orhan Eralp, die onbewogen luistert naar de woorden van de anderen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3