PACHT OMHOOG DINSDAG 10 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Gentleman"-rover Aan de hoffelijkheid waar mee die 28-jarige Stanley Lard- ner was opgetreden toen hij de Noorse mevrouw Bellens! van I2.000 pond sterling (ruim 1120.000 gulden) beroofde, heeft hij een betrekkelijk malde straf te danken. Een Londense rech ter veroordeelde hem tot twee- eneenhalf jaar gevangenisstraf en zei, daarbij rekening te heb ben gehouden met enkele „hof felijke gebaren die u maakte toen u deze dame beroofde." Lardner had met een bosje bloemen in zijn hand bij me vrouw Balensd aangebeld en was binnengelaten door de dienstbode. Hij had mevrouw Balensi op haar bed vastge bonden, maar haar kussens be schikt toen ze erover klaagde, dat zy zo ongemakkelijk lag. hij had haar tevens een paar diamanten oorbellen laten be houden toen de vrouw hem ver télde, dat zo voor haar een gro te persoonlijke waarde hadden. Ondanks koude, gure winden laten de crocussen zich niet langer in de grond houden. Overal in de hoofdstad, waar de afdeling beplantingen voor enkele maanden duizenden bolletjes In de grond heeft gestopt, wordt het grastapijt opgefleurd door de kleurige lenteboden. LANDBOUWSCHAP WIL: Het Landbouwschap heeft bij de re gering aangedrongen op toestemming van een verhoging van de pacht voor moderne boerderijen. De verpachter moet ook de prijs mogen verhogen, indien hij bijzondere voorzieningen heeft aangebracht in de boerderij en-of de opstallen, mits dit is gebeurd in overeenstemming met de wensen van de pachter. De minister van Landbouw, Biesheu vel, heeft toegezegd binnenkort deze kwesties met het schap te zullen be spreken. Het Landbouwschap acht deze verhoging noodzakelijk in verband met- de gestegen kosten. De bevoegdheid tot het verlenen van toestemming tot het verhogen van de pachtprijs moet volgens het Landbouwschap in handen van de grondkamers gegeven worden. De ver hoging moet een redelijk percentage be dragen van het door de verpachter ge- investeerde kapitaal. Wederom vergeefs gesprek over EEG-melkprijs De vaststelling van de minimum- en maximum richtprijzen voor melk in de Europese Economische Gemeen schap is gisteren in Brussel wederom op onoverkomelijke moeilijkheden in de EBG-ministerraad gestuit. Nadat gedurende meer dan vijf uur ettelij ke compromissen de revue waren ge passeerd zonder dat zij de eenstemmi ge goedkeuring van alle zes EEG- partners konden wegdragen, werd maandagmiddag besloten op 23 maart een nieuwe poging te wagen om tot een oplossing te komen. Evenals de vorige week op een nachtelijke vergadering, die aan de melkprijzen werd gewijd, weigerde ook maandag de Italiaanse delegatie een maximum van 38 pfennig per kilo melk te aanvaarden. Ook werden mo gelijkheden zoals het maken van een uitzondering voor Italië voor één jaar of het vaststellen van een maximum van 42 pfennig - zoals door Italië ver langd - met de bepaling echter, dat dit niet een basis zal zijn voor de toekomstige gemeenschappelijke richtprijs, van de hand gewezen. RIJSCHOOLHOUDER TE DUUR De Rotterdamse politie heeft een rijschoolhouder uit de Maasstad be keurd omdat hij zijn lesgelden te veel had verhoogd. In plaats van de toegestane stijging van drie procent of f 0.25 per uur, bracht de rijschool- al eflige tijd aan zijn klanten 'n be drag van f 8,50 in rekening of een verhoging van f 1,- per lesuur. Produktschap voor aardappelen had geen succes met aanbod Slechts duizend ton kleibintjes zijn aan het porduktsohap voor aardappe len ter overname aangeboden. Het produktschap had 'besloten, ter ver lichting van de situatie op de aard- appelmarkt, 25.000 ton van deze aard appelen over te nemen en een be stemming te geven als veevoer. Don derdag j.l. was de laatste dag waar op via het voedselvoorzeinings in- en verkoopbureau aanbiedingen konden worden gedaan. Het produktschap geeft de volgende verklaring voor de geringe belang- setlling: de aardappelen moesten ge sorteerd zijn, zodat aanbiedingen in de eerste plaats van de handel moesten komen. En de handel kan op het ogenblik op de markt iets be tere prijzen maken dan de door het produktschap vastgestelde overname prijs van acht cent per kilo. Middenstand niet eens met afschaffing van de individuele vertikale prijsbinding De middenstandsbonden hebben tele grafisch geprotesteerd tegen het voor nemen om tot afschaffing van de in dividuele vertikale prijsbinding over te gaan. In telegrammen aan de regering, aan de minister en de saatssecretaris van Economische Zaken, aan de voor zitters van de beide kamers der Staten- Generaal en aan de vaste commissies voor Economische Zaken, voor Sociale Zaken en voor de middenstand van de Tweede Kamer, hebben deze bonden aangedrongen op een herziening van het beleid op dit stuk. De in de commissie van overleg sa menwerkende Christelijke Midden standsbond en de Nederlandse Rooms- Katholieke Middenstandsbond, alsmede het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen dat niet in de com missie van overleg vertegenwoordigd is, zijn van mening dat het beleid structu reel in strijd is, niet alleen met de be langen van het midden- en kleinbedrijf maar ook met het algemeen belang. In samenwerking met andere maat regelen worden de lasten van het re geringsbeleid in de huidige conjunctuur fase onevenwichtig gelegd op enkele groepen van de samenleving, aldus de bonden. Hierdoor wordt met name de positie van ongeveer een kwart miljoen ondernemers in het midden- en klein bedrijf en van hun gezinnen aangetast. De middenstandsbonden hebben thans van hun inzichten doen blijken vooral gezien de uiteenzetting over de voor genomen afschaffing van de individuele vertikale prijsbinding door de staats secretaris van Economische Zaken in een vrijdag 'j.l. gehouden gesprek mëjt afgevaardigden van de bonden. Haagse agenten gaan vrijuit De officier van Justitie in Den Haag heeft besloten geen maatregelen te nemen tegen de agenten, die vorig jaar twee Hagenaars met sabel en gummistokken neersloegen. De offi cier heeft nu in beide zaken uit spraak gedaan. Op 13 december zou de 24-jarige half-invalide Wim Dammen zodanig geslagen zijn met gummistokken, dat hij' enige weken het bed moest hou den. Hij had bij de justitie een klacht ingediend wegens mishandeling. De officier oordeelde de klacht onge grond. Op Oudejaarsavond werd de 27-ja- rige Rudie de Ruiter door de Haagse politiesabels neergehouwen. Hij nam in het geheel niet deel aan de woeste oudejaarsrel'letjes, maar was duidelijk alleen maar een toeschouwer. De of ficier meende ditmaal dat het een „begrijpelijk ongeluk was, gezien de verwarring". Lijk vermiste man door spelende kinderen gevonden Een groepje kinderen heeft gisteren tijdens een spelletje in een onlangs nog uitgediepte sloot langs de algemene be graafplaats te Asperen bij Leerdam het stoffelijk overschot gevonden van de 44-jarige ongehuwde landarbeider J. v. S. uit Rhenoy. Hij was zondagavond niet thuisgeko men van een bromfietstocht naar Heu- kelum. Een speurtocht van drie van zijn broers, die de gehele dag heeft ge duurd, heeft gisteren geen resultaat ge had. Het lichaam werd gevonden langs een route, die de man niet had moeten volgen, als hij van Heukelum op weg was naar huis. De politie is echter nog niet van oordeel, dat hier misdrijf in het spel is. GEEN KORTING MEER OP BELONING EXTRA-LESSEN LERAREN V.H.M.O. Minister Bot (O. K. en W.) heeft er geen bezwaar tegen, dat met ingang van het schooljaar 1963-'64 de rege ling tot het ongekort bezoldigen van onbevoegd gegeven lessen ook zal worden toegepast op de beloning voor extra lessen. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vis (PvdA). Gezien de leraren-schaarste heeft de minister er thans geen bezwaar tegen, dat extra-lessen gelijk be loond worden als de onbevoegd ge geven lessen. BRUTALE ROOF IN LEIDSESTRAAT Toen een 42-jarige inpakker zater dagmiddag in de Leidsestraat liep werd hij plotseling omringd door drie kleine donkere mannen die hem op hardhandige wijze beetpakten. Zij beroofden hem van zijn portemon- naie met 25. Het publiek bleef lachend toekijken, want men dacht slechts met de een of andere dronke mansvechtpartij te doen te hebben. In twee weken tijds is dit nu al de zevende maal dat op deze wijze men sen in de hoofdstad beroofd worden. De politie vermoedt dat de vreemde lingen, die Amsterdam onveilig ma ken Italianen of Spanjaarden zijn. Het is moeilijk om deze brutale ro vers te bestrijden, omdat het publiek niet meehelpt. Wanneer de politie ar riveert, zijn de vogels allang gevlo gen. Indianen staan op hun rechten Vijf Sioux-Indianen zijn zon dag met tenten en proviand geland op het eiland Alcatraz, in de baai van San Francisco, om, nu de gevangenis aldaar is opgeheven, hun oude rechten, die zij op het eiland menen te hebben, te doen gelden. De roodhuiden, onder aanvoe ring van „chief" Allen Cottier, die voorzitter van de raad voor Indianen in San Francisco is, en vergezeld door een rechts kundig adviseur, waren van plan zo lang mogelijk op het eiland te blijven, zich daarbij baserend op een in 1868 geslo ten verdrag, dat bepaalde dat gebieden waarvoor geen be stemming bestaat aan de India nen moeten worden terugge geven. Na interventie van de vroegere gevangenisdirecteur van Alcatraz, die met spoed naar het eiland was ontboden, gingen de Indianen ermee ak koord „hun" gebied weer te verlaten en hun aanspraken aan de rechter voor te leggen. Hoofd opleiding legerpredikanten uit functie ontheven Het departement van defensie heeft op advies van de commissie in zake de protestants-christelijke ver zorging bij de krijgsmacht ds. Die- kerhof van zijn functie ontheven. Ds. Diekerhof, het hoofd van de Oplei ding Legerpredikanten, had zich openlijk geschaard achter het rap port van de generale synode der Ne derlandse Hervormde Kerk. Zijn con sequent standpunt was dat de leger predikanten de militairen zouden moeten aansporen elke opdracht tot het gebruik van kernwapens te wei geren. Het ministerie van defensie beves tigde dat de minister en zijn staats secretaris de vrijheid van prediking erkennen. Sinds het bekend maken van het standpunt van de generale synode is in brede kring een discussie ontstaan over de vraag of de legerpredikant, die het standpunt onderschreef, nog wel geestelijk verzorger van de mi litairen kon blijven. Minister De Jong is van oordeel niet te moeten treden in kerkelijke opinievorming en verklaarde dat de legerpredikan ten niet zijn mensen waren, maar van de Kerk. Onlangs hebben drie Kamerleden aan de minister over deze kwestie vragen gesteld. van die lekkere, pittige goudse of leidse boeren- SCHAATSEN Gewest Zuid-Holland van de KNSB geeft bijzondere avond Op woensdag 18 maart, des avonds te 8 uur zal de HOKY te Den Haag het domein zijn van het Gewest Zuid-Holland voor de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Deze avond kan als een bekroning beschouwd worden van het ijsseizoen, waarin zovele gunstige resultaten zijn be haald. Alsdan zullen de in Zuid Holland wonende Ned. Schaatskampioenen Rudi Liebrechts en Stien Kaiser op passende wijze worden gehuldigd ter wijl de avond verder met verschil lende shownummers gevuld zal wor den, zodat het een programma zal worden onder de titel „Voor elck wat wils". DEMONSTRATIES Wouter Toledo zal er zijn schaats- kunsten demonstreren, ouderwets schoonrijden zal gedemonstreerd worden, de jeugd komt op het ijs, er zal 'n nummer ijsdansen en kunst rijden gegeven worden, door dames en heren en alle dames en heren se nioren van de Ned. kampioenschap pen die uit Zuid Holland komen, zul len voor het voetlicht komen. Het zal zeker een interessante avond worden waarbij de schaats liefhebbers van elke soort aan hun trekken kunnen komen. Kruidenier kreeg bon voor gebruik van (verboden) woord „pond" Een grote kruidenier in Zutfen heeft een „bon" gekregen van de politie, omdat hij in een advertentie het verboden woord „pond" had gebruikt. Het woord is tijdens de oorlogsjaren door de bezetter verbo den, eensdeels terwille van een gro tere uniformiteit in het gewichten stelsel, anderzijds vanwege de „En gelse klank" in het woord. Dit ver bod is na de oorlog in een wijziging van de Nederlandse ijkwet overge nomen. De kruidenier heeft zijn handel wijze verdedigd door te wijzen op het feit, dat de woorden pond en ons ook een verboden woord nog zeer gebruikelijk zijn bij het kopend pu bliek. Hoofdinspecteur Nijenboer heeft er de meeste nadruk op gelegd, dat iedere overtreding van de ijkwet in deze zin zal worden bestraft, zoals ook in dit geval' is gebeurd. FEEST OP „WILLEM RUYS^' UITGESTELD Het feest van 13 maart op de „Wil lem Ruys" ter ere van het meerder jarig worden van H.K.H. Prinses Margriet is uitgesteld als gevolg van het overlijden van koning Paul van Griekenland. Een nieuwe datum voor dit feest van de Koninklijke Neder landse Redersvereniging moet nog worden vastgesteld. OUDE VROUW ZWAAR GEWOND DOOR BRAND Maandagmorgen is de zeventigjari ge mevrouw C. H. Willems uit Arn hem ernstig gewond door een brand in haar huis. Zoals gewoonlijk had zij 's morgens voor haar ongehuwde zoon om vijf uur het ontbijt klaar gemaakt. Nadat hij naar zijn werk was gegaan, stookte zij de kachel eens flink op. Hierdoor vatte het gordijntje, dat boven de kachel hing vlam. Zij probeerde nog de brand te blussen, maar kon weldra de vlam menzee niet meer de baas. Kermend van pijn door de ernstige brandwon den wist zij nog naar buiten te strom pelen en de buren te wekken. Een vijftigtal zeldzame klokken, die haar zoon had verzameld gingen door de felle brand verloren. Een Amsterdamse rondvaartrederij heeft in een van de moderne, chroom- en lakglanzende boten een antiek potkacheltje geplaatst om de tempera tuur binnen op peil te houden. Het moge weliswaar een anachronisme lijken, de warmte is er niet minder om en het het is nog gezellig ook. Prins Bernhard heeft maandagochtend in Utrecht de vo orjaarsbeurs geopend. Na de officiële opening maakte zijne koninklijke hoogheid een rondgang door de nieuwe Irene-hal. Bij de stand van het Nederlands Normalisa tie Instituut gaf de voorzitter, ir. J. D. H. van den Toorn de hoge bezoeker tekst en uitleg.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7