ctemi EEN PAROCHIE KRIJGT VIER KLEINE KERKEN Twee personen en paard gedood beter een CANON in de hand... Canon MINISTER ZEGDE VERLAGING VAN LOON- en INKOMSTENBELASTING TOE Apeldoorn krijgt drie tunnels KAMER GAF MINISTER ANDRIESSEN VERGAANDE PRIJZENBEVOEGDHEID Dode en drie gewonden bij verkeersongeluk in Zwijndrechti VRIJDAG 6 MAART W64 PS LgfDBE COORAWT PAGINA 9 Paard veroorzaakt ernstig ongeluk Een paard dat gisteravond om kwart over acht uit de richting Leus den plotseling Rijksweg 23 De Bilt UtrechtAmersfoort opliep, heeft een ongeluk veroorzaakt, waarbij twee mensen werden gedood en twee gewond in het ziekenhuis „De Lich tenberg" in Amersfoort moesten wor den opgenomen. Het paard werd ge dood. Een vrachtauto uit de richting Hoe velaken kon het dier nog ontwijken, doch het paard, verschrikt door het naderende voertuig, kwam op de an dere weghelft en botste tegen het per- sonenibusje waarin vier personen za ten. Bij de botsing kwamen om het le ven de 33-jarige J. Pot en de 37-ja- rige J. Honderd, beiden uit Utrecht. De 31-jarige G. Kers uit Utrecht en de 30-jarige A. Honderd uit Zeist werden ernstig gewond. bie^ voor Piekte foto's Canon U een sierlijke semi- automatische halfkleinbeeld camera met belichtingsrege ling, ragscherp tekenend 28 mm f 2.8 objectief, afstand- instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u. gaarne nog veel meer over de en de andere Canon-camera's Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG (Advertentie; PRIJS SIGARETTEN EN BENZINE OMHOOG DOOR VERHOGING ACCIJNS Foto boven: de stremming van het scheepvaartverkeer op het Noordzee kanaal ten gevolge van de aanvaring tussen het 10.750 ton metende Ne derlandse vrachtschip „Averdyk" en de 3500 tons metende Panamese stoomschip „Alexandra K". Met be hulp van verscheidene lichters wor den de schepen gelost. Onder: donderdag in de namiddag zijn de „Averdyk" en de „Alexandra K", weggesleept. De heide schepen waren door de aanvaring zo hecht met elkander verbonden, dat zij op de plaats van de aanvaring niet los gemaakt konden worden en aan el kaar weggesleept werden naar de Westhaven, waar het omvangrijke reparatiewerk zal beginnen. Het ziet er naar uit, dat binnen be trekkelijk afzienbare tijd een oplos-* sing zal komen in het probleem, dat veroorzaakt wordt door de spoorlijn ApeldoornAmersfoort. De spoorlijn snijdt namelijk het zuidelijk stads deel van Apeldoorn af van de rest van Apeldoorn. Het vormt een voort durend obstakel voor het verkeer. Er zijn al talrijke plannen ontworpen om hierin verandering te brengen. De dienst Gemeentewerken van Apeldoorn is nu met een tamelijk nieuw plan gekomen, dat bestaat uit de aanleg van drie tunnels, die zo diep komen te liggen, dat zij onder de bestaande spoorlijn kunnen wor den doorgeleid. Met de bouw van de eerste tunnel, in de doorbraak van dë Loolaan naar de Arnhemseweg, zal vermoedelijk reeds begin volgend jaar worden be gonnen. Verwacht wordt dat deze tunnel nog in 967 klaar zal zijn. On middellijk daarna zal worden aange vangen met de bouw van de tweede, tunnel, die is geprojecteerd in de nieuwe verbindingsweg Nieuwstraat Adelaarslaan. De aanleg van de derde tunnel vlakbij het station zal dan de tunnelbouw afsluiten. Het ge hele project zal een bedrag van ruim tien miljoen vergen, hetgeen aan merkelijk minder is dan voorgaande plannen. Er was namelijk gedacht aan de verplaatsing van het station en de verlegging van de spoorbaan, waarmee een bedrag van meer dan 25 miljoen gulden zou zijn gemoeid. Beoordelingsnorm schriftelijk rij-examen verhoogd Het bestuur van de Stichting Cen traal Bureau voor Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen heeft met in gang van deze week de beoordelings norm voor het theoretisch examen verhoogd. Naar de directeur van het CBR, de heer Westerlaken, meedeelde zijn sedert 12 augustus vorig jaar het theoretisch examen niet meer mon deling, maar schriftelijk wordt afge nomen regelmatig de ervaringen onderzocht. Het bleek, dat het per centage geslaagden voor het schrif telijke afgenomen theoretisch exa men groter was dan destijds bij de mondelinge examens. Op zich zou dit geen aanwijzing inhouden voor de noodzaak de be oordelingsnorm te verhogen. Van de zijde van de rijschoolhouders werd evenwel vernomen, dat de kandida ten zich minder in de theorie gingen verdiepen, wat zijn weerslag ook had op het practisohe gedeelte van het examen. Overleg met de Com missie Overleg Autorijscholen leidde er toe meer evenwicht te bereiken, tussen de percentages geslaagden voor het praktische en voor het theore tische gedeelte van het rij-examen, waartoe verhoging van de beoorde lingsnorm is ingevoerd. Michel Clemenceau, zoon van de beroemde Franse premier, Georges Clemenceau, uit de tijd van de eer ste wereldoorlog, is dinsdag te Mo- ret-sur-Loing in het departement Seine en Marne in de ouderdom van 91 jaar overleden. Zijn gelijkenis met „de Tijger" was frappant. Hij was ingenieur en had van 1945 tot 1951 als gematigde afgevaardigde zitting in de senaat. Prijsbeschikking per onderneming Van alle kanten werd het wetsont werp nog eens aangevochten. Alleen de P. v. d. A. was, zo bleek uit de betogen van mevr. Brautigam, zeer met het ontwerp ingenomen. Dit enthousiasme was aan het eind van de debatten, toen de tijdelijkheid van de wetswijziging was vastgelegd, nog al bekoeld. „Toch maar beter een half ei dan een lege dop", aldus stelde LANDBOUWLONEN VIJF PROCENT OMHOOG baal vijf procent worden verhoogd, terwijl daarnaast de bestaande vijf loongebieden tot twee zullen worden beperkt. Voorts zullen de arbeidstij den voor de akkerbouw met circa 50 uur, die voor de veehouderij met cir ca 60 uur per jaar worden verkort. De goedkeuring van de stichting van de arbeid zal zo spoedig mogelijk Minister Andriessen heeft gisteren mer enig respijt bij het herstellen worden gevraagd, in de Tweede Kamer het wapen ge- van de oude prijs. Hiermede wordt Nader verneemt het ANP dat de kregen, dat hij voor een doeltreffend aan de slagvaardigheid van de mi- dit jaar overeengekomen verhogin- prijsbeleid nodig heeft. De bewinds- nister geen geweld aangedaan. gen gezamenlijk neerkomen op een man krijgt het recht behalve be- Een amendement-Nelissen (KVP) verhoging met dertig cent van alle drijfstakken ook afzonderlijke on- gesteund door AR en CHU haalde het uurlonen in de landbouw en op een dernemers een prijsbeschikking op te ook zonder hoofdelijke stemming. Er verhoging van de weeklonen met ge leggen. staat in, dat de minister óók na moet middeld 13,5 procent. De uurloon- Dit voorstel is met 99 tegen 24 gaan wat de financiële omstandighe- verhoging van dertig cent is als volgt stemmen aangenomen. den zjjn, die tot de prijsverhoging samengesteld: 11 cent normale ver- Van de grote fracties stemden al- leiden. hoging per 1 januari, 10 cent normale leen de liberalen tegen. Het wetsontwerp in zijn geheel verhoging per 1 april, 5 cent compen- De fractie bleef door dik en dun kreeg tenslotte een ruime meerder- satie voor arbeidstijdverkorting, 2 afwijzend, ook toen bleek, dat de heid. cent voor het inhalen van loonachter- minister maar een bevoegdheid zou Tegen stemden de liberalen, de stand, 2 cent als gevolg van de wij- krijgen voor nog geen twee jaar, n.l. boerenpartij, de staatkundig gerefor- ziging in loongebieden. Het verho- tot 1 januari 1966. In de tussentijd meerden, het G.P.V. en de twee gingspercentage van 13.5 voor de zal de SER om advies over deze zaak KVP-ers Lucas en Kamerpresident weeklonen is als volgt samengesteld: worden -gevraagd. Van Thiel. twee maal een normale verhoging van ruim vijf procent, samen elf pro cent, V/4 procent voor het inhalen van loonachterstand en V/4 procent wegens de wijziging in loongebie den. De twee nieuwe loongebieden zijn enerzijds de IJsselmeerpolders en de Biesbosch, die door de nieuwe inde ling relatief iets achteruitgaan, an derzijds de rest van het land, die er In de hoofdafdeling Sociale Zaken enkele centen op een uurloon door mevr. Brautigam, samen met minister van het Landbouwschap is overeen- wint. Maar de lonen in de polders en Andriessen vast. stemming bereikt over een verhoging de Biesbosch, die al de hoogste wa- Deze had het ook niet zo op de van de lonen der landarbeiders per ren omdat ook de kosten van levens tijdelijkheid van het wetsontwerp 1 april a.s. Naast de verhoging met onderhoud er hoger zijn, blijven twee begrepen. De SER kan alsnog advies vijf procent per 1 januari j.l. zullen cent boven die in de rest van het geven, dit was nog niet gebeurd. De per 1 april de lonen opnieuw met glo- land liggen. tijdelijkheid van het wetsvoorstel J was vastgelegd in een amendement- Roolvink (AR), dat mede onderte kend was door leden van de CHU en de KVP. Tegenstemmers waren be halve de P. v. d. A., de PSP en de CPN. De heer Portheine liet ook gis teren nog eens namens zijn liberale fractie een afwijzend geluid horen. Ondanks alle amendementen, die zijn fractie ter verzwakking van de maat regel wel steunde, zou men niet voor het wetsontwerp stemmen zei hij. Met het huidige beleid is een slag- De Limburgse franciscaan pater die echter in vier stedebouwkundig vaardig prijsbeleid al heel aardig te Albertus Linden (54) is onlangs door afgeronde eenheden gegroepeerd zul- voeren. zÖn overste benoemd tot bouwpastoor len worden. Iedeer eenheid van de Alleen al op juridische gronden is te Maastricht. Er worden vele bouw- wijk Malberg krijgt bijvoorbeeld een het ontwerp voor ons onaanvaard- pastoors benoemd en pastoor Linden kleuterschool, twee lagere scholen en baar, aldus de heer Portheine. zou niet in het grote nieuws geko- een eenheid winkels. Bisdom en ge- men zijn, ware het niet, dat de op- meente zijn nu tot de conclusie ge- Waarborgen. dracht wel een heel bijzondere is. komen, dat een wijk pas sociologisch Dp minister sDrak aeruststellende Pastoor Linden is voor de taak sezet „rond" is als er ook een kerk is. woorden. Dit is beslist geen gelegen- fen experimentele parochie te stich- Het blijft echter alleen bij een een- heidswetgeving, zei hij. De nieuwe W1J voudjg kerkje in de verschillende bevoegdheid maakt het prijzenbeleid De{?Jf wijken. Andere voorzieningen, zoals niet alleen slagvaardiger, er worden al ê?„fr een Pastorie, een parochiehuis voor ook vele extra waarborgen in het dat pastoor Linden voor de taak ge- maatschappelijke en sociaal-medische leven geroepen tegen de willekeur. J>°UWW1 V°°r activiteiten komen in het hart van Met het nieuwe stelsel behoeven dezelfde parochie. Malberg. Er komt een centraal kerk- niet langer de goeden met de kwaden Vier bedehuizen, die respectieve- bestuur en een groot parochieel ver te lijden, bovendien behoeft de mi- ujk 450, 350, 400 én 255 zitplaatsen enigingsleven. nister bij een onredelijke en door hebben. De gehele paroohie, die de De wijk Malberg is op het ogen- besmettelijkheid gevaarlijke prijs- nieuwe wijk Malberg beslaat, telt blik nog in aanbouw, maar eind dit verhoging niet langer te wachten met ruim negenduizend zielen. jaar komen de eerste gezinnen aan en in te grijpen tot een gehele branohe zal het parochiewerk van pastoor is aangetast. Sociologisch „ronde" eenheid. Linden beginnen. Om de parochie, wanneer die helemaal volgens plan Respijt. Waarom deze unieke vorm van pa- zal zijn opgezet, te bedienen, zullen Een ander amendement van Van rochie-organisatie werd gekozen? De zes of minstens vijf paters nodig zijn. Son (KVP), ondertekend mede door wijk Malberg, die op het ogenblik in In de praktijk zal dit betekenen, dat CHU en AR, garandeert de door opbouw is, gaat 2.332 woningen tel- iedere priester twee of meer keer de prijsmaatregel bedreigde onderne- len. Woningen in gevarieerde types, de mis moet lezen. De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met de hogere be lasting op sigaretten en benzine. De PvdA, de PSP, de CPN, de SGP en de Boerenpartij stemden tegen. Al leen het artikel, waarin doorbereke ning van de verhoogde benzineprijs in de motorrijtuigenbelasting voor auto's, die op olie of gas rijden is aangenomen, kreeg een aparte be handeling. Minister Witteveen had eerder ge probeerd met een paar toezeggingen de duurdere benzine en de duurdere sigaretten voor de Tweede Kamer aannemelijk te maken. Hij heeft om te beginnen gezegd, dat de belastingverlaging die 't pro- Donderdagavond omstreeks 8 uur is op de oprit van de brug over de Noord de 43-jarige automobilist J. v. Velzen uit Zwijndrecht bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Bij een inhaal-manoeuvre is de heer Van Velzen met zijn personenauto in aan raking gekomen met een andere auto. Hoe dit precies is gebeurd, wordt nog door de politie onderzocht. De bestuurder raakte'door de bot sing de macht over zijn stuur kwijt, schoof naar de andere zijde van de weg en kaatste van het hek af terug op de rijbaan. Op dat moment na derde een vrachtauto, bestuurd door de 34-jarige G. B. uit Papendrecht, welke de personenauto in de flank greep en volkomen vernielde. De heer Van Velzen werd op slag gedood. In de vrachtauto zaten behalve de bestuurder de 33-jarige R. de J., het dertienjarig zoontje en het tienjarig dochtertje van de bestuurder en een tienjarig zoontje van De J. Het meis je kon met lichte verwondingen naar huis vervoerd worden. De anderen werden met min of meer ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Alblasserdam opgenomen. Het ver keer was geruime tijd gestremd. gressie-effect bij loon- en inkomsten belasting zal neutraliseren in elk ge val gedurende deze regeringsperiode een feit moet worden. Dat wil dus zeggen, dat in de ko mende drie jaar in elk geval loon- en inkomstenbelasting verlaagd zul len worden, in het bijzonder in de hogere en hoogste regionen der inko mens waar de belasting het zwaarst drukt. De minister beloofde boven dien,, dat de extra-inkomsten uit de verhoogde belastingen niet zullen worden gebruikt voor extra over heidsuitgaven, ook niet tijdelijk. Afremmen De nieuwe belastingverhogingen op sigaretten (pakje van een gulden gaat ongeveer een-vijf-en-twintig kosten) en benzine (paar cent duur der) levert het Rijk nieuwe belas tingopbrengsten van 200 miljoen gul den op. De maatregel wordt geno men om de bestedingen af te rem men. De Tweede Kamerleden twijfelden of deze maatregel wel tijdelijk zal zijn. Zij is bedoeld voor een jaar, maar de minister had laten door schemeren, dat wellicht de belasting op sigaretten en benzine gehandhaafd zou blijven. De motie-Peschar, waarin in het kader van de éxtra-opbrengst het op trekken van het Ouderdomspensioen werd geplaatst, werd verworpen. Ogen voor bijna blinde schoonheidskoningin Een voormalige Britse schoon heidskoningin, de 19-jarige Ro semary Williams, heeft ver scheidene aanbiedingen gekre gen van mensen, die een oog aan haar willen afstaan. Rose mary is al blind, aan één oog en nu dreigt zij ook het licht in het andere oog te verliezen. Onder de mensen die haar wil len helpen, is een 44-jarige sleepbootkapitein, die zegt aan één oog genoeg te hebben. Experiment in Maastricht In Londen kon men gisteren een demonstratie aanschouwen met een nieuwe veiligheidshoed, gevoerd met fiberglas. Het hoofddeksel kan zeggen de ontwerpers een slag van een ton weerstaan. Het bewijs hier voor werd niet gegeven, maar wel werd op het hoofd van een vrijwilliger- met-hoed een volwassen baksteen aan gruizels geslagen. De vrijwilliger kreeg alleen maar wat gruis in zijn halsboord.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9