ftzidteSoti/fca/nt MAREL LANCIA AUTO'S MAREL Britten openden op Cyprus voor eerste maal het vuur KONING PAUL KLINISCH DOOD GESPREK OVER MALEISIë BLIJFT KWESTIE VAN ZITTEN EN WEGLOPEN occasions Amerikaanse kernreactor beschikbaar voor internationale inspectie 'extra speling voor de doe-het-zelver Iemco n.v. VRIJDAG 6 MAART 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef 3.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging J. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 Naar van welingelichte ztjde bij de waarschijnlijk José Rolz-Bennett van sche schoolkinderen tegen Turkse Cyprioten te beschermen, zo heeft een Britse woordvoerder meegedeeld. Twee soldaten losten ongeveer twin tig schoten. Het incident vond plaats in het dorp Karmi bij Kyrenia, in 'n vuur gevecht tussen Griekse en Turkse Cyprioten, aldus de woordvoerder. VN. in New York is vernomen"zal Guatama'la "aanwijzen"als'Temid'dT kinderen*Zi^ODendënhft1vumtoen secretaris-generaal Oe Thant zeer laar in de kwestie-Cyprus. Rolz-Ben- SSTffiSS" nett is plaatsvervangend hoofd van van ongeveer 80 meter op de hoof- ?..i iJ van de secretaris-gene- den van de tieren in het dorp bee" h« al «J» ver- schoten. Er was geen melding geK kennend bezoek aan Cyprus gebracht. maakt va„ siachtoffers, aldus de De Indiase luitenant-generaal Prem WOOEdv0erder Smgh Gyani, die al hoofd van de By schietpartijen in enkele berg- V.N.-waarnerners <>P Cyprus is, zal d n ten noorden van Nicosia werd waarschijnlijk bevelhebber van de donderdag een Turkse Cyprioot ge- mternationale vredesmacht op het dood Een Britse woordvoerder in eiland worden. Nicosia verklaarde, dat ook in Kaza- Britse militairen op Cyprus heb- phani, waar vredesonderhandelingen ben gisteravond voor de eerste maal aan de gang waren na de gevechten Hoewel in een medisch bulletin het vuur geopend om Grieks-Cypri- van woensdag, weer werd geschoten. van hedenmorgen nog wordt gespro- ken van een „heel lichte verbetering" heeft men alle hoop reeds laten va ren. In medische kringen is men van oordeel, dat de koning klinisch dood is. Alleen aan zijn buitengewoon sterk gestel zou hij het te danken heb ben, dat de dood nog niet ingetre- strijders geleidelijk aan van Malei den is. Deze situatie doet sterk den- VOORTZETTING sisch Noord-Borneo zouden worden ken aan de lange doodstrijd van paus teruggetrokken, terwijl gestreefd zou Johannes. VRIJWEL NUTTELOOS worden naar een politieke regeling van de Maleisische kwestie. Ondanks de hopeloze toestand van l^aar de MdleisL^chp minister hield him koning, wil het Griekse volk J* «feta» eraan vast dat de ver. Ondanks „heel lichte verbetering" nog aan een wonder geloven, getui- tie-Maleisië zijn voor ge de stroom van religieuze afbeel- binnen 24 urn mislukt. iiuucit (s* uui uiuiuhi dwijnen moeten, voordat politieke dingen en voorwerpeiï, due in het De Maleisische vice-premer Ra- Jj*s'in^SchTblf^ koninklijk paleis binnenkomen. De zak was na de eerste mislukkmg al ei dat eerst gen mieke carnavalsviering is m het gehele land op het vhegveld van Bangkok aan- gestaakt. gekomen, om naar huis te vertrek- 'erdwiine^ De koninklijke familie heeft voor "en, toen de minister van „Buiten- verdwenen, de tweede nacht achtereen gewaakt Deze villa, het Tatoi-paleis, op ongeveer 40 km. afstand van Athene, de laatste woonplaats van koning Paul van Grieken land. landse Zaken van Thailand, Choman, bu S'KSSETEWE'ï: diVls bemiddelaar probeerde op te Door ontpl„ffi„g van een mu- zeer vermoeid zijn, maar desondanks hem wist te bewegen, naar „itiedepot zijn donderdagmiddag na- geen rust willen nemen. Een week de s'ad t,er"E te keren. Daarop gin- bij Seoel (Korea) in een nabij ge- geleden pas is zij hersteld van een gen Razak, Lopez en Soebandrio weer jegen gevangenis twee gevangenen longontsteking om de zitten. Tevergeefs. Lopez gedood en negentig gewond. minister van buitenlandse zaken van De koning heeft gisteren gecom- de Philippijnen, kwam later vertel- mumceerd. De hofkapelaan, pater -jen, dat de situatie dezelfde was ge- Kotsonis, is woensdag uit de Vere- bleven als een dag tevoren, nigde Staten in Athene teruggekeerd. De philippijnse minister zou heb- Komng Paul, die van tyd tot tijd het ben geprobeerd, een compromis aan bewustzijn herwint, vroeg by een van de Maleisische en de Indonesische deze gelegenheden pater Kotsonis minister te laten aanvaarden, inhou- naar zyn reiservaringen. dend dat de Indonesische guerilla- BESLISSINGEN ONDER DRUK dat de Kamer door amendering het oorspronkelijke wetsvoorstel sterk heeft weten te verbeteren. Er is voorshands een tijdelijke duur aan gegeven en bovendien klemt daarby de eis, dat prof. Andriessen de SER De Tweede Kamer heeft gisteren alsnog om het eerder verwaarloosde duidelijk onder de druk van de advies gaat vragen. Wijze mannen algemeen-economische situatie in ons zullen dus in de komende maanden land twee nogal ingrijpende beslis- dat gehele terrein van het prijsbeleid singen genomen met betrekking tot aan een studie onderwerpen. Boven- wetsvoorstellen in de financiële sfeer, dien heeft het bedrijfsleven een rui- aan welke ontwerpen - zo kan men mere beroepsmogelijkheid verkregen zonder overdrijving wel zeggen - nie- en een beter assortiment van kriteria mand onder normale omstandigheden voor de beoordeling van eventuele zou hebben gedacht. Het betrof in de prij so vertredingen, eerste plaats een uitbreiding van zijn Blyft dus j tweevoudige bit- prijsbeleid, waar hij straks ook tegen- J,il over belastingvIr2wa. individuele ondernemers, die binten rin J,ehoevcn we niet lang te pra- het boekje van de prijsvoorschnften maar het verguidsel is ditmaal en -afspraken gaan zal mogen op- niet van een al te ondeugdelijke kwa- treden. In de tweede plaats heeft de Kamer ingestemd met een verhoging van de belasting op sigaretten en ben- zine, niet omdat de fiscus op dit mo ment zozeer behoefte heeft aan méér opbrengst van Sijmen, maar wel bij wijze van conjuncturele maatregel, opdat de gelden ad ruim tweehon derd miljoen, welke nu per jaar méér in de overheidskas vloeien, niet (over) besteed zullen worden. Dat klemt zelfs zó sterk, dat de minister van Financiën met klem heeft ver klaard die miljoenen ook niet te zullen uitgeven, omdat zulks - al is het van de kant van de overheid - ook tot het gevaar van overbeste- ding zou kunnen by dragen. Al heeft minister Andriessen dat betreffende zijn wetsvoorstel (dat van de uitbreiding van de prys- beleidsbevoegdheden) ook krachtig gepoogd te ontkennen, in wezen is na tuurlijk voor deze beide wetsvoorstel len sprake van gelegenheidswetge ving en verkeerde de Kamer onder nogal zware druk deze ontwerpen te aanvaarden. De regering herhaalt niet ten onrechte bij alle voorkomen de gelegenheden, dat het gevaar voor een herhaling van overbesteding lang niet denkbeeldig is en dat in nauw verband daarmee zowel de besteding als de prijzen (die anders weer nieu we looneisen in het leven kunnen roepen) strak in de hand moeten worden gehouden. Vandaar dat mi nister Witteveen alvast die 200 mil joen uit de roulatie wilde nemen en zijn collega Andriessen om bedoelde machtsvergroting vroeg. Het alterna tief voor de Kamer was zeer moei lijk: de regering zou dan zeker vroeg of laat haar hebben verweten, dat ze niet de noodzakelijke instrumen ten krijgt om een verantwoord be leid te voeren en de eventuele con sequenties zouden dan voor rekening van de volksvertegenwoordiging ko men. De Kamer heeft die boot duide lijk willen afhouden en onder dat beding kan men volledig begrip voor haar besluiten hebben, al blijven ze een bijsmaak geven, dié vele abnor male omstandigheden kenmerkt. Van de uitbreiding van de bevoegd heden voor de minister van fi nanciën kan gelukkig worden gezegd, Bel voor demonstratie WASSENAAR Trouwdatum prinses Irene 6 mei - volgens Spanjaarden Het huwelijk van prinses Irene en don Carlos zal op 6 mei worden vol trokken. Dit bericht is afkomstig van een Spaans reisbureau, dat in Neder land al hotelbedden heeft gereser veerd voor Spanjaarden die de huwe lijksplechtigheid bij willen wonen. Het reisbureau zei officieel inge licht te zyn. Ongeveer 1060 Spanjaar den zouden per vliegtuig naar Ne derland gaan. De Rijks Voorlichtings Dienst dis- tancieerde zich geheel van dit be richt. Bij het reisbureau „Holland Travel Service" in Den Haag zijn 1000 ho telreserveringen aangevraagd voor 1000 Spanjaarden, die op de datum van het huwelijk per extra-trein naar ons land komen. Het Haagse reisbu reau heeft die reserveringen nog niet kunnen bevestigen. „Wij weten de datum van het huwelijk immers nog niet eens", zei directeur H. Voor sluis. Ruby had driemaal op Oswald willen schieten De rechercheur Graves, die zich aan de linkerzijde van Oswald be vond, toen deze onverwachts door Ruby werd doodgeschoten, heeft don derdag, bij de voortzetting van het proces tegen Jack Ruby, verklaard, dat de nachtclubeigenaar uit Dallas voor de tweede maal had willen schieten, nadat hij zijn eerste (do delijke) revolverschot op de vermoe delijke moordenaar van president Kennedy had gelost. Graves was de eerste die Ruby's hand greep, hem de revolver ont wrong en het wapen op veilig stelde. De rechercheur Leavelle, die zich Begrip voor beter en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Wassenaar Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 08300-36344 Tel. 04900-69266 a op het ogenblik van de aanslag aan de rechterkant van Ruby bevond, had verklaard, dat deze over Oswald had gezegd: „Ik hoop, dat deze zoon van een hond ook als een hond zal sterven". Graves had deze woorden echter niet gehoord. Een andere politieman, een zekere Archter, had Ruby dit wél horen zeggen. Hij had Ruby ook horen zeggen, dat hij drie maal op Oswald had willen schieten. De politie-agent Thomas McMillon verklaarde als getuige, dat hij Ruby over Oswald had horen zeggen: „Jij ellendige hondenzoon, jij hebt de president doodgeschoten". McMillon zei ook, dat de kapitein van# politie, King, na het doodschieten van Os wald tegen Ruby had gezegd: „Dit is wel een der gemeenste streken, die ik ooit heb meegemaakt. Waarom heb je dat gedaan?" Ruby had volgens Mcmillon geantwoord: „Iemand moest het doen en jullie van de politie konden dit niet doen". Na een uitbarsting van de vul kaan de Rindjani op het Indonesi sche eiland Lombok hebben 5.000 in woners van de omgeving van de vul kaan opdracht gekregen naar elders te evacueren. De negenjarige Marion v. Eyk is donderdagavond in Tilburg, toen zij per fiets over de Heuvel reed, door onverklaarbare oorzaak geval len en onder de wielen van een trek ker met oplegger terechtgekomen. Het meisje was op slag dood. Aanhoudend koud Van Schotland via Scandinavië tot diep in Rusland strekt zich nog steeds een krachtig hogedrukgebied uit. De hoogste barometerstanden werden vanmorgen in de omgeving van Mos kou gemeten. Boven Italië daarente gen ligt een depressie die daar regen en in het Alpengebied sneeuwval biengt. Tussen deze twee luchtdruk- gebieden staat een vrij krachtige oostelijke luchtstroming waarmede koude lucht uit Rusland naar het westen wordt getransporteerd. In Po len kwam vannacht overwegend strenge vorst voor, in Duitsland vroor het 5-10 graden. In ons land was de vorst nog overwegend licht, met min 5 graden als laagste tem peratuur op het vliegveld Twente. De komende nacht zullen de tempe raturen nog wat verder dalen, van wege de doorgaande aanvoer van koude lucht. Verder komt er in het algemene weerbeeld niet veel ver andering. N Opklaringen zullen wor den afgewisseld door wolkenpartijen waaruit echter geen sneeuw van eni ge betekenis zal vallen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden V er lovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't grave ren kunt U wachten. Z. Exc. minister Luns heeft donderdagavond in Amsterdam een lezing gehouden voor de Europese beweging over de Europese ontwikkeling. Op deze fotocombinatie zien we hoe de bewindsman zich afvraagt, of hij wer kelijk op de hoge preekstoel moet (onderste foto) en hoe dit inderdaad het geval bleek (bovenste foto). Verder zien we op de onderste foto nog v.l.n.r. burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, mevr. dr. M. Rood-de Boer, bestuurslid van de beweging en de voorzitter mr. F. H. A. de Graaf. De Verenigde Staten hebben giste ren bij monde van hun afgevaardig de op de ontwapeningsconferentie in Genève, Adrian Fischer, aangeboden een van him grootste kernreactors onder internationale controle te stel len en drongen er bij de Sowjet- Unie op aan, hetzelfde te doen. Het toezicht zou moeten worden uitge oefend door het internationaal bu reau voor atoomenergie. De betrok ken Amerikaanse reactor, „Yankee" genaamd, bevindt zich te Rowe in de staat Massachusetts en produceerde het vorig jaar ruim een miljard kwh. „Wij doen dit aanbod om twee re denen," aldus Fischer, „in de eerste plaats zal dit het internationaal bu reau voor atoomenergie helpen bij de ontwikkeling en toepassing van doeltreffende inspectiessystemen en tevens wiRen wij hiermee andere kernmogenidheden een voorbeeld ge ven." Hot Amerikaanse aanbod is niet afhankelijk van bereidheid der Sow- jet-Ulnie om hetzelfde te doen. Drie andere reactors in de VS staan reeds onder oontrole van het internatio naal bureau voor atoomenergie, n.1. twee in Brookhaven, in de staat New. York, en die derde in Piqua, in Ohio. Na afloop van de vergadering ver klaarde de Russische afgevaardigde Tsarapkin, dat hij de tekst van de Amerikaanse verklaring nader wilde bestuderen. Hij vroeg zich af, of de VS inspectie van alle kernreactors Aan het begin van de bijeenkomst hadden de Amerikaanse en de Rus sische vertegenwoordigers meege deeld, dat zij, als voorzitters van de conferentie, 't nog niet eens zijn ge worden over een agenda. Maandag komen de afgevaardigden weer bij- Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* (Advertentie) Voor volautomatische wasmachines ZON- en MAANSTANDEN 7 Maart: zon op 7.16, onder 18.30; maan op 3.21, onder 11.22. Hoogwaterstanden 7 Maart: v.m. 8.53; n.m. 21.33. KORRELTJE In samenwerking ligt de sleutel voor onzè toekomst. (Koningin Juliana)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1