Verliezen van charme en goed figuur niet nodig Onder onó gezeefd Brief uit: Eenvoudige remedies Notitieboekje kan praktischer Society-dames apen klakkeloos make-up van show-meisjes na: elke vrouw kan charmant zijn Wenkbrauwen hoogtepunt van make up KAMERS OPKNAPPEN MET TEXTIEL WANDEN BETAALBARE MODE VAN GROTE MODEHUIZEN Baby en uiterlijk schoon Een aanstaande moeder ziet er niet alleen dikwijls heel goed, maar ook veel aantrekkelijker dan anders uit. Jammer genoeg is het zo, dat het net andersom is als de baby geboren is. De moeder heeft het dan vaak zo druk, dat zjj zichzelf verwaarloost Andere mensen, vooral haar echtgenoot, zien deze verandering in figuur en uiterlijk, met een spijtig oog aan. Uiteindelijk ziet de jonge moeder dit zelf ook wel in, maar dan kan het al te laat zijn. Er zijn drie hoofdoorzaken voor dit verlies aan uiterlijk schoon en goed figuur. Een moeder wordt meest al zwaarder voor haar kind geboren wordt, maar een buitensporige ge wichtstoename is niet nodig en kan zelfs ongewenst zijn. Het is algemeen bekend, dat de moe der allerlei vreemde voorkeuren gaat ontwikkelen van drop tot zure uitjes, maar als meelspijzen, zoals brood, gebak en aardappe' n gereduceerd worden en zij de nodige voeding krijgt uit vlees, fruit, vetten en melk. kan een al te grote gewichtstoename meestal voorkomen worden. Enige toeneming van gewicht, bij voorbeeld 8 procent, is wel goed en dit extra gewicht zal de jonge moe der door de drukke werkzaamheden Als ik een ee .w geleden geleefd had, zou ik waarschijnlijk iedere avond in mijn slaapkamer de gebeurtenissen van de dag beschreven hebben in mijn dagboek. Mijn reactie hierop als vrouw van 1964 is een notitie-boekje met een kaft van namaak krokodil, en het »s onhandig en dik genoeg om op een dagboek te lijken. Ik vraag me *vel ens af hoeveel mensen trouw 'n dagboek bij houden. De meesten geven het in januari al op. Er zijn drie soorten notitieboekjes de cadeautjes van ondernemingen; die welke mén zelf koopt en die, die men van iemand ten geschenke krijgt. D- inhoud van deze soorten is vrij wel gelijk. Een notitieboekje, dat ik van een textielfabrikant kreeg, bevatte aller lei tabellen betreffende garens en stof fen, waarva" ik niets begreep en waar volgens mij' elke niet ingewijde iets van begrijpt. Een ander boekje was al niet veel beter. Hoeveel huisvrou wen hebben er behoefte aan te weten dat men Fahrenheit in Celsius kan omzetten door 32 af te trekken en dan met 5-9 te vermenigvuldigen? Er is een pagina met posttarieven, maar een aantekening bovenaan deze blad zijde waarschuwt U, dat men er niet op kan vertrouwen en altijd het post kantoor dient te raadplegen. Er zgn ook kalendergegevens voor 5 jaar om TJ te laten weten welke da gen van de week op welke data val len. Men heeft er een wiskundig brein voor nodig en een vergrootglas om ook maar iets te hebben aan deze informaties. Zou het nu werkelijk zo onmogelijk zgn voor de heren agenda-fabrikanten om enige werkelijk nuttige dingen en inlichtingen in het boekje te verwer ken? En kan men geen agenda's voor vrouwen maken die moeiteloos in de handtas gaan en waarin voldoende plaats is om elke dag wat op te schre ven. In de agenda's van vandaag kan men per dag hoogstens a woord no teren, meer plaats is er niet. Verras ons eens met lange smalle agenda's. Agenda's die in een hand tas en een herenpórtefeuille passen. Als de agenda een geschenk is van een zaak, zorg dan, dat we enige indruk krijgen van het product dat die zaak verkoopt in plaats van ons te overladen met lange lijsten van voor ons onbegrijpelijke gegevens. Textielfirma's zouden bijvoorbeeld een bladzgde kunnen maken van een nieuwe stof. Andere materialen als met aal legeringen of vloerbedekking zouden a's kaft gebruikt kunnen wor den. En de inhoud zou ook best wat meer op de praktijk ingesteld kunnen bor den. Voor vrijgezellen zouden er bij voorbeeld agenda's moeten zijn waar in e-:7e handige tips voor gezonde, goedkope en gemakkelgk te maken maaltijden. Denk eens aan al die verjaardagen, en andere feestdagen waarbij men voor allerlei mensen een cadeautje moet kopen. Een lgst met tips voor geschenken zou erg handig zijn. Praktisch zou ook een blad met inlichtingen van de behandeling van vlekken zgn. Maak er aantekeningen van in Uw agenda's heren. Geef on- praktischer notitieboeken in de toekomst! na de geboorte in korte tgd weer kwijtraken. Een achteruitgang in de toestand van de huid komt vrij veel voor, maar dit komt meestal vanzelf weer ;n orde. Als de jonge moeder opvallend bleek ziet, kan dit komen door bloedarmoede. Dit begint meestal al voordat de baby geboren is en dit kan hardnekkig zijn. zijn eenvoudige remedies voor. Het derde probleem betreft borstvoeding. Algemeen gelooft men dat een moeder die het kind zelf voedt, hierdoor blijvend een grotere bovenwijdte krijgt. Dit is echter nim mer bewezen. Borstvoeding hoeft helemaal geen esthetisch onprettige gevolgen hebben, indien de borsten behoorlijk worden gesteund tijdens en na deze periode en men de borstvoeding niet overdreven lang blijft handhaven. Negen maanden is waarschijnlijk de limiet en in dat geval is het beslist niet nodig, dat de borsten hun vorm verliezen, behalve misschien bij moe ders, die meerdere kinderen aan de borst gehad hebben en deze borstvoe ding uit economische overwegingen te lang hebben volgehouden. Olie. Restjes patates-fries en paneer meel van kroketten in de frituurolie geven het geheel een onsmakelijk aanzien. U kunt de olie reinigen door deze eerst te verhitten en dan door een neteldoek te zeven. Frisse lucht. Doe eens wat lucht ververser in uw stofzuiger voor u gaat stofzuigen. De lucht in de ka mer blijft urenlang fris. Kruiken Kruiken hebben een langer leven indien zij op de juiste manier behandeld worden. Na elk gebruik moet de kruik geleegd worden om te drogen, ondersteboven met de dop er af. Af en toe de buitenkant van de kruik afvegen want ingetrokken vuil verkor de levensduur. Dee er geen al te heet water in. Kokend water is uit den boze. Als de winter voorbij is de kruik enige dagen flink laten drogen en luchten. Daarna opbergen in een donker, warm kastje of dito lade. Er zijn twee belangrijke dingen, die men hierover onthouden moet. Pro beer nooit al te veel af te slanken in de periode van de borstvoeding. De baby zal dit zelf voor zgn moeder doen. Wacht tot deze tijd voorbg is. Ten tweede is het goed te bedenken, dat borstkanker op een latere leeftjjd veil minder voorkomt bij vrouwen, die een baby aan de borst hebben ge had. Tenslotte denk niet dat oefeningen, vooral van de buikspieren voor en na de bevalling, alleen maar een lastige uitvinding van de dokter zijn. Deze oefeningen kunnen inderdaad veel goed doen, en zorgen dat de kleding van voor de zwangerschap later weer past. „Desiree" Annamarie Selinko: diplomatenvrouw en succesvol schrijfster Welke hoedanigheden dient een suc cesvolle gastvrouw in diplomatieke kringen te hebben? Belangrijk is on getwijfeld ,dat zij «p staat is, een prettige conversatie mogelijk te ma ken en als iemand dit talent bezit dan is dat Annamarie Selinko de vrouw van de Deense ambassadeur in Lon den. "Vroeger ben ik journaliste ge weest" zegt ze, "en het interviewen was mgn specialiteit" Zij is 48 jaar donker van uiterlgk en slank. Ze werd geboren ;n Wenen en verhuisde naar Londen '.oei. de Nazi's aan de macht kwamen in Oostenrijk. Daar leerde zfl haar man Erling Kristian- sen, kennen. Zij ginger in Denemar ken wonen en /luchtten naar Zweden toen de Nazi's ook Denemarken bin nenvielen. In Zweden raakte Annamarie ge fascineerd door het verhaal van Dé- siree de eerste liefde van Napo eon die later trouwde met maarschalk Bernadotte. De maarschalk en Dési- ree werden de eerste koning en ko ningin van Zweden. "Zij was net als ik een vreemde linge in Zweden", zegt mevr. Selin ko. ,,Vaak leunde ik tegen de grgze muren van Drottnigholm kasteel en dan vroeg lk mij altijd af hoe zij zich destijds gevoeld moet hebben". Het antwoord op dié vraag kwam in de vorm van een boek, dat in 1953 uit kwam: „Desiree" door Annamarie Selinko. Er is een nieuw soort „beauty" gekomen Nu de sociale barrières wat zijn weggevallen is er een nieuw soort „beauty" gekomen meent Harry Meerson, de beroemde Parijse fotograat, die de laatste dertig jaar de beroemdste inter nationale schoonheden op de gevoelige plaat vastlegde, zoals de hertogin van Kent, Elsa Martinelli, de Franse filmster Milini Demongeot, enz. „Tegenwoordig lijken alle society-dames en showmeisjes op elkaar", aldus Harry Meerson tijdens een lunch, die we bij „Bistago" hadden (een zeer bekend restaurant aan de Rue St. Benoit in Parijs). Hij wees in het restaurant naar ver schillende meisjes en concludeerde: „Ik tel alleen hier al zes Francoises Hardy, acht Sylvie's Vartan en zes Claudia's Cardi- nale. Zelfde haarstijl, make-up en kleding. Enkele jaren geleden behoorden de Harry Meerson's gezicht. Sinds showmeisjes in een geheel andere we reld thuis. Zg probeerden de grote da mes na 13 doen maar tegenwoordig, nu iedereen elkaar overal kan ont moeten, zgn de rollen omgedraaid en proberen de grote dames de show meisjes na te doen..." ,,Ben je het eens met die verande ring?", zo vroeg ik hem en tjj ant woordde: ,,Ja en nee". Ik ben het er mee eens, dat de dames er tegenwoor dig veel beter uitzien dan vroeger toen een vrouw van dertig vaak een grootmoeder leek. Maar... ik ben het er niet mee eens, dat al die dames met toneel make-up op him gezichten uitgaan. Zij spelen eenvoudig maar wat met valse oogwimpers, oogscha duw in alle kleuren en foundation - zij moesten de make-up met veel meer zorg aanbrengen en niet zo klakkeloos na-apen!" Ik houd van vrouwen, die er goed uitzien", zo vervolgde hij. Speciaal omdat de tijden veranderd zijn. Zo wel de dochter vag een hertogin als de dochter van haar gezelschapsdame kunnen *-i deze tgd met dezelfde man nen omgaan. Een goed voorbeeld hier van is prinses Margaret, die met een collega van mij trouwde en gouver neur Nelson Rockefeller, die een ge wezen dienstmeisje als schoondochter heeft Harry Meerson heeft in verschillen de werelden geleefd. Hij werd 50 jaar geleden in Rusland geboren en op 20- jarige leeftijd ontdekt door Carmel Snow, de uitgever van Harper's Ba zaar. In die ttfd was ik betrokken by een nieuwe ontdekking - de film, zei Harry, en toen Carmel Snow me vroeg voor de mode-studio's te wer ken in plaats van voor de film nam ik de theorie mee, dat waarheid be staat.,. en niet bestaat. Tenslotte is de beoordeling van een beauty een persoonlgke kwestie. Men merkt het, Harry Meerson houdt van tgenstelli j. zelfs meer dan de Fransen. „Vertel me nu eens wat meer over jouw waarheid" z vroeg ik hem en hij antwoordde „Dertig jaar geleden ben ik een ware revolutie in de fotografie begonnen door een individuele atmosfeer voor elk onderwerp te scheppen. Om een voorbeeld te noemen: Ik heb eens 'n lap gewatteerde zijde en zacht lamp licht als achtergrond gebruikt om een intieme stemming te scheppen voor het portret van de hertogin van Windsor. Ook was ik de eerste foto graaf, die weigerde portretten te flatteren. Plotseling weerspiegelde zich toen een soort dr. Faust-uitdrukking op een nieuwe glamoureuze beauty hebben ontdekt, worden zg als motten naar het lamplicht getrok ken. Dat is het, waarom ik geloof, dat de beauty het beste is, wat de Ameri kaanse filmstudio's ooit hebben ge- br'iht met de hulp vxn de pers na tuurlijk. Ja, de Amerikanen hebben alles uitgevonden. De Amerikanen zijn ongetwijfeld de knapste ontwer pers en boodschappe voor het pu bliek. Ik begreep dat ruim 25 jaar geleden, toen ik ontdekte, dat een re productie van een 14de eeuws Chi nees tapijt werd verkocht in 12 kleu ren - bij Lord en Taylor voor onge veer 20 dollar. Dit kan alleen in Ame rika gebeuren. Harry besloot: „En dat is, waarom geen enkele vrouw er vandaag de dag onaantrekkelijk behoeft uit te zien, slecht gekleed behoeft te zgn of behoeft te wonen in een onsmaakvol ingerichte woning. Kortom beauty zijn is niet langer het privilege van miljonairs- v rouwen SUZANNE DADOLLE. Van top tot teen By de schoonheidsverzorgipg zal dit jaar vooral aandacht geschonken worden aan de wenkbrauwen. De Ita liaanse schoonheidsdeskundige, Eve of Rome, heeft reeds de eerste valse wenkbrauwen geïntroduceerd. Zy vor men een duidelijke boog boven de wimpers. En uit Amerik i komt het nieuws dat verscheidene firma's in cosmetica bezig -ijn met de fabricage van verlr .gstukken voor wenkbrauwen Dit zijn fyne haartjes, die met een borsteltje aangebracht kunnen wor den, compleet met de stof die ze op hun plaats houdt en een diep zwarte kleurstof. Nieuw zyn voorts valse wimpers voor onder het oog. Het aanbrengen en trimmé- vereist grote aandacht en deskundigheid, vooral indien men ook op het ooglid valse mpers heeft. Bg myn eerste poging om boven en onder valse wimpers aan te brengen, kon ik haast niets zien, tengevolge van een waar spinneweb van valse winperhaartjes. Foundation-lotions zullen voorna melijk in beige tinten worden aange boden voor het komende seizoen. U voegt Uw eigen kleur als honing, rose of amber hier aan toe met een vaste make-up of met complexion- poeder. Dit is geen rouge en ook geen poeder, maar net iets er tus senin. dat over het gehele gezicht aangebracht kan /orden of alleen bijvoorbeeld op jukbeenderen en kaakbeen. Er zullen voor de eerste maal soor ten oogschaduw te koop zijn In tube vorm, meestal in lichte tintri als grys zand en parel. Voor 's avonds zijn de kleuren iets dieper en goudge- vi-kt. Woninginrichting Als men van plan is een kamer op te knappen dan zal men voor de muren waarscl.ijnlgk behang kiezen of verf. Maar als men eens iets heel anders wil, dan zou men het eens kunnen proberen met stof. Er zijn ve le stoffen geschikt voor het bekleden van muren, van jute of zgde. Het aanbrengen van textiel op de niuren betekent het maken van een drie di mensionaal effect en het is duidelyk, dat men voorzie*tig te werk moet gaan by de keuze van de stoffen. Neem geen grof linnen voor zeer grote oppervlakten en ook voor kleine, in verschillende richting staande, mu ren. Linnen kan, in tegenstelling tot stro-achtige materialen, zijde en ande re, meer exotische stoffen, gebruikt worden als hoofdkleur, waarby de zelfde tint terug gevonden wordt in de vloerbedekking en die contras teert me' gordijnen en meubilair. Een smalle, effen kraaliyst langs het plafond en planten geverfd en de zelfde 'ieu zgn zowat de enige acces soires, die deze soort muurbedekking nodig heeft. Muurbedekkingen van zyde, moiré Er is een grote verandering op komst in de algemene mode-organisa tie in Fargs. Natuurlijk, de beroem de modehuizen staan nog steeds aan de top, maar veel grote ontwerpers maken gebruik van free- lance hel pers. Deze mannen en vrouwen zijn vaak verantwoordelijk voor verschei dene belangrijke collecties per sei zoen. Een van de bekendste free-lance ontwerpers is een vroegere manne quin van Balenciaga, Emmanuella Khahn. Zg wijdt haar talenten aan mantels en mantelpakken voor één firma, aan japonnen voor een andere en aan gebreide kleding voor een derde. zullen deze broeken - in katoen met felle dessins en gecombineerd met een gewone witte blouse of een T- shirt - zeer populair worden bij de dames in de gehele wereld. Het fenomeen van Pargs is dit seizoen de vroegere kunstcriticus Mi- chèle Rosier die haar mode carrière begon op de sportafdeling van de Newyorkse salon van Christian Dior. Zg is nu teruggekeerd in Parijs en heeft verklaard, dat zg die „little black dress" - eenvoudige zwarte ja pon - er uit zal werken. Dat zal haar trouwens niet meevallen, want de little black dress is geweldig in geburgerd en geen enkele modieuze Pi gse vrouw wil het er zonder doen. Voor de lente heeft deze Jonge in vloedrijke ontwerpster de prinses mantel teruggebracht. Haar mantel pakken hebben een vrij ruime rok, soms schuin geknipt, en het jasje reikt weer tot de heupen. Zy is ook verantwoordelgk voor de massa's or ders die gedaan worden voor combi naties van fel-Paisley en vaaggetint effen materiaal. Haar halslgnen zullen waarschgnlgk in de komende maanden overal geco- pieerd worden. Zg heeft bgzonder veel succes gehad met de brede Peter Pan kragen. Bernard Duprez is een man, die een grote invloed zal uitoefenen op de bad mode. Hij heeft de oude, getrouwe bermuda shorts een centimeter of 5 langer gemaakt, de pgpen wijder ge maakt en met een banje net onder de knie gerimpeld. Te oordelen naar de exportorders Maar Michèle is eer vastberaden vrouw. Zij is van plan de little black dress te vervangen door heldergroe ne, oranje en gele japonnen afgezet met enorme diamanten knopen. Alter natieven zijn chiffon-rokken en gedra peerde sjaals als bovenlgfje. Deze week heb ik een bezoek ge bracht aan de Dior Boutiek, waar men dat belangrgke DIor-label kan krggen voor een derde van de prijs op de hogere etages. Nu was er wel wat te zien. Hoe ïykt U bgvoorbeeld een gastvrouw pantalon, v.-gd en tot op de enkels, ge heel gegarneerd met schitterende gitten? Dior stelt voor hier een witte crepe-blouse by te dragen met bis schopsmouwen. Wel apart, maar niet geschikt voor ilke willekeurige gast vrouw, Uj'kt me. Iets praktischer is het idee van on ze grote warenhuizen. Het is een tu niek, die bijna tot de knieën reikt, gecombineerd met een maillot in de zelfde kleur. Het avontuurlijkst uitziende ensem ble vond ik wel 'n goudkleurige com binatie met verguldsel afgezet in de taille van de tuniek en onder aan de pijpen van de broek. Voor later ln de lente kan de maillot gecombineerd worden met lichtgewicht jumpers. De beroemde ontwerper Lanvin geeft ons twee ideetjes, een voor de dag, een voor 's avonds. Voor over dag (links) sportieve jas met zysplit ten, met een geruite pantalon er on der, die tot net onder de knie reikt. Verder horen er dikke handgebreide kousen bij, grote schoenen van onge- l'ooid leer en een leren muts. Voor de avond (rechts)ryke goudkleuri ge wol is gebruikt voor deze tot de enkels reikende rok met ovéifblouse. of kunstzyde zgn niet alleen veel uit bundiger maar ook aanzienlijk duur der. Deze stoffen doen 't het beste op één r.uur of een gedeelte van een muur. En laat ze niet concurreren met aan dacht eisend stucadoor of houten pane len of een vloerbedekking in een sterk contrasterende stof. vyf jaar geleden was het grote mo de om twee muren in contrasterende kleuren te verven. Thans is het net andersom. Muren moeten effen en rustig zyn. Indien men het wenst kan men een tintje goud in de woning brengen door behang te kiezen met een glin sterend vlekje of streepje. Infor meer eerst naar de duurzaamheid van deze glans en breng het behang niet aan in een omgeving waar veel stoom ontwikkeld wordt. Geplastificeerde stoffen zgn zeer ge schikt zowel voor mu. als voor pla fonds. Voor doeleinden, waarbg zware eisen aan de muur- en plafond bedekking worden gesteld is er plaat plastic, dat uit verschillende lagen be staat. Voor dit doel zyn er ook be paalde soorten op vinylbasis. die er zacht uit zien, maar niettemin heel veel kunnen verdragen. Hout is een ander belangwekkend materiaal, dat steeds meer een eigen plaats verovert bij de inrichting. Pa nelen van echt hout zgn meestal veel te duur als er veel van nodig Is, maar triplex, fineer of houtstrips die in een steeds grotere sortering ver krijgbaar zgn, vormen praktische al ternatieven. Veel soorten fineer zyn zelfplakkend met hars afgewerkt. TIPS VOOR DE HUISVROUW U' in de aardappelen. Doe een flin ke ui in de pan, wa. rin u de aard appelen kookt. Ze smaken dan beter en ze I-ten zich dan heel gemakke lgk stampen. Leisteen. Mevrouw C. H. heeft een schoorsteenmantel en vensterbanker van gepolgst groen leisteen. Er zgn vlekken op gekomen van natte kop jes en glazen en zij heeft grote moei- t deze weg te krijgen. Het is om die redenen dat geverfd hout veel praktischer is voor dat doel. Vochtvlekken zijn van leisteen heel moeiiyk te verwijderen. U kunt het proberen met een mengsel van gUijke delen gekookte lgnzaadolie en witte spiritus. Het leisteen gaat er van glanzen en de kleur wordt er door verdiept en de mogelgkheid zit erin, dat de i'.kken er minder zichtbaar door worden. Vuurproef. Kleding kan vuurproef worden gemaakt door een half ons aluin toe te voegen aan het spoelwa ter. De kleding zal dan nimmer in vlammen op gaan maar hoogstens wat smeulen. Ritsluitii.g. Een lange ritsluiting op de rug in een japon kan wel eens last veroorzaken. Doe, voor U de ja pon aantrekt, een koordje door de trekker, maar knoop het niet vast. Trek de japon aan, reik achter U naar de einden van het koord en trek de ritsluiting dicht. U zult zien, dat U er nu geen enkele moeite meer mee heeft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12