öe man JEUGDCENTRUM „IN DEN MORIAEN" EXPOSEERT EIGEN WERK Kwantiteit en ook kwaliteit overtrof verwachtingen Gang van Rapenburg 75 in ruïne herschapen WOENSÜAG 4 MAART 1964 DE LEIDSE C JRANT pag:::a 4 van „the hammeR" in Leiöen (Advertentie) „Wij willen bewust open jeugdwerk, onafhankelijk van godsdien stige overtuiging of schoolopleiding. Iedereen mag en kan hier te recht. Zo ligt het ook enigszins voor onze expositie, die wij deze week houden: ieder lid, begenadigd met artistieke kwaliteiten, of onbeholpen amateur, kan zijn werken tentoonstellen", aldus ds. A. J. Lamping, leider van het jeugdcentrum „In den Moriaen" aan de Hooglandse Kerkgracht. Was het aanvankelijk de bedoeling de ten toonstelling van het werk van de leden in besloten kring te houden, toen bleek dat er een overstelpende vloed van schilderstukken, tekeningen en andere uitingen van beeldend kunstenaarschap werd ingezonden en de kwaliteit van het werk de verwachtingen verre overtrof, besloot men grotere bekendheid aan de expositie te geven. De leden van de jeugdsociëteit „In den Moriaen" houden deze week een expositie van hun eigen werk. Hier boven ziet u een deel van de ten. toonstelling, die in het gebouw van De Moriaen aan de Hooglandse Kerkgracht wordt gehouden. Shakespeare- toneelwedstrijd In het kader van- de Shakespeare- herdenking, die dit jaar wordt ge houden in verband met het feit, dat de grote schrijver vierhonderd jaar geleden werd geboren werd gister avond in de goed gevulde aula van de Louise de Coligny-HBS aan de Kagerstraat een toneelwedstrijd ge houden tussen de vijf middelbare scholen. De organisatie berustte bij het Genootschap NederlandEnge land. De groepjes middelbare scho lieren brachten ieder een stuk uit een van de werken van Shakespeare ten tonele, waarbij de jury vooral aandacht besteedde aan de juiste typering en de goede uitspraak van het Engels. Costumering was bij zaak, decors ontbraken geheel. Er werden stukken gespeeld uit „Mac beth", „The Merchant of Venice" en „As you like it". Tenslotte oordeel de de jury het Rembrandt-Lyceum als beste. Deze groep bestond uit Hanneke van der Spek, J. van Eg- mond, Kees Nix, W. Tiesema en Fr van der Waals Zij zullen deelnemen aan de tweede ronde, en misschien ook aan de landelijke finale op 11 WONINGVORDERING In de openbare vergaderingen van Ged. Sta een van Zuid-Holland zal morgen behandeld worden: Verzet van mevr. L. Kukler v. Oosten te Leiden, tegen het besluit van burge meester en wethouders dier gemeente d.d. 17 januari 1964, tot vordering ven de woning gemerkt Maresingel 51. Vriendschap en samenwerking Dus toog uw verslaggever gister middag naar De Moraaan, waar hij prompt onder de indruk kwam van de hartelijke sfeer, die er heerste on der bestuur en leden van de sociëteit Die sfeer vond hij in de vriendschap pelijke omgang, in de samenwerking, waarmee onder andere de expositie onder de technische leiding van Henk de Bruin en Hans de Hoog tot stand kwam, in de voorkomendheid, in ja, in de manier van leven „In den Moriaan". Afgezaagde termen als beleefdheid, hoffelijkheid, blijheid en openheid zouden nieuw leven inge blazen moeten worden, om precies te kunnen omschrijven wat er „In den Moriaan" te vinden is. Kunst en kitsch Die sfeer troffen we weer aan in het karakter van deze expositie: De dertig inzenders - een zeer hoog per centage op de ruim tweehonderd le den van de sociëteit - hadden allen, ongeacht capaciteiten, aanleg, talent, creatief kunnen of technisch vermo gen, een plaatsje gekregen. Daarom is het ook een „unieke" expositie geworden, uniek in de meest strikte zin van het woord. Aquarellen naast uit cellofaan-snoep- papiertjes gecomponeerde vlakvullin gen, kunstig bewerkte houten lepels naast met verfklodders besprenkelde blaadjes, pastel-tekeningen naast car toons-in-vijf-bedrijven, vlammende vetkrijt-schilderingen, naast echte „school"-tekeningen, verfijnde pente keningen naast uit stukjes glas opge bouwde staketsels. Alles in ieder ge val de moeite van het bekijken waard. En dat kan men dan doen a.s. vrijdagavond vanaf half acht, wanneer de sociëteit „In den Mori aan" zijn poorten wijd opent voor de ouders van de leden en voor alle be langstellenden. Kritische beschouwing Tot diep in de nacht hebben leden en bestuur en de voorafgaande da gen gewerkt om de grote zaal om te toveren in expositie-ruimte. En, het dient gezegd, gelet op de mogelijkhe den van het oude gebouw (voorzover nog sprake kan zijn van mogelijkhe den) mogen zij eer van hun werk hebben. Of de inzenders dat ook kunnen zeggen, zullen ze zaterdagavond we ten, wanneer de Leidse kunstschil der/foto-lithograaf Rein Dool de ge- exposeerde werken aan een kritische beschouwing zal onderwerpen. NU IN HELE LAND AUTO-INSPECTIES Het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft in alle provincies garagebedrijven gemachtigd perio dieke veiligheidsinspecties van per sonenwagens en lichte bestelwagens uit te voeren, zodat autobezitters voortaan in het gehele land terecht kunnen voor controle van hun voer tuigen. De Nederlandse Boxer Club welke in 1904 is opgericht herdenkt dit jaar het 60-jarig jubileüm door het houden van 'n kampioenschaps-club- match op zaterdag 7 maart in de kantine van de Gevato in Zeist. Er zijn meer dan 100 boxers ingeschre ven, waaronder de mooiste honden van Nederland. Donderend geraas verscheurde de stilte Zware vrachtwagens en autobussen donderden lange tijd over het Rapen burg. Langs het universiteitsgebouw, langs de aangrenzende oude gebou wen. Ook langs het perceel Rapenburg 75, waar tot grote ontsteltenis van de bewoners de scheuren in gangmuren en -vloeren met de dag wijder en wijder werden. Iedere auto een fractie van een millimeter;-onmerkbaar van moment tot moment, duidelijk zichtbaar na een week van zwaar ver keer. Letterlijk slopend werk werd verricht door de dreunende vervoers- kolossen. U kent toch nog „Good- j night Irene?" Men vraagt zich af, waar komt zo'n melodie- tje vandaan? De melodie ligt prettig in het gehoor, f maar je voelt tevens, dat 't lied na twee maanden populariteit niet zal wor den afgedankt. „Irene" is echter niet i tussen de boerenkool ge vonden, zij heeft een va der: Pete Seeger, die vrij dag zes maart 's avonds zal optreden in de Stads gehoorzaal te Leiden. Pete Seeger is de com ponist van „Evergreens", liedjes die het blijven doen, het zal u dus ook niet verbazen, dat Pete ook de maker is van het ontroerende lied „Where have all the flowers gone?" oftewel: Wo sind die Blumen geblieben?". dat Europa even stil maakte. Maar er zijn er meer: „Kisses sweeter thans wine" en „If I had a hammer". Wat is het geheim van het succes van de liedjes van Pete Seeger. Hij haalt.ze bij de bron. Hij is namelijk, zwervend met zijn vrouw en twee kinderen, voortdurend op zoek naar volkswijsjes en volksliedjes. Zijn huis is een woon boot in Hudson-rivier, die hij zelfs heeft gebouwd, 't Materiaal kocht hij van de opbrengsten van zijn eerste succes „Goodnight Irene". Dat hij intussen multi-miljonair is gewor den van de overtuigende „hamer"-successen van 't lied „Shall we overcome" en vooral van „Waar zijn de bloemen gebleven" heeft aan zijn levenswijze niets veranderd. Hij brengt op toernee, door Europa zijn liedjes zelf met gui- taar-begeleiding. Opgemerkt moet daarbij worden, dat hij zich bedient van een guitaar met twaalf (en dus niet met zes) snaren bespannen. Pete Seeger komt op 4 maart op Schiphol aan, zal 5 maart optreden in een interview met Leo Nelissen voor de KRO-microfoon, bezoekt op 7 maart Den Haag en ver schijnt ook nog enige malen op de beeldbuis. ER GEBEURDE NIETS Verschillende malen sloegen de be woners alarm bij de huiseigenaar. Er moest wat aan gedaan worden. Er gebeurde echter niets. Tot gistermid dag drie uur gebeurde er niets Toen zat dr. Schneider van de Pers en Voorlichtingsdienst van de Leidse Universiteit op zijn bureau, dat ge vestigd is in de benedenverdieping van het huis. De bovenbewoners, de heer en mevrouw Servaas, waren zo juist uitgegaan. Dr. Schneider en zijn secretaresse namen enkele zakelijke kwesties door, toen plotseling een donderend geraas de stilte doorbrak. De heer Schneider rende de gang op, om te zien wat er aan de hand was en zakte tot aan zijn knieën in wat eens de vloer was geweest, maar in enkele seconden was veranderd in een trieste, vormeloze hoop puin. De verzakte steunbalken onder de vloer en brokken muur onder de trap had den het begeven, de decimeters brede scheuren waren verdwenen en had den plaats gemaakt voor een meters grote gapende ruimte, de trap hing onheilspellend wiebelend, los boven het met brokken steen en stukken balk gevulde gat. „SCHANDELIJK Het geraas als van een bombarde ment nog in de oren en de schrik in zijn gelukkig onbeschadigde benen, klom de heer Schneider uit de ravage, de hemel dankend, dat hij noch iemand anders zich op het mo ment van de instorting in de gang had bevonden. Naar de secretaresse van de heer Schneider ons meedeel de, waren er behoudens de gil, waar mee haar werkgever in het puin ver dween, verder geen schokkende din gen te vermelden. Wel heeft de Rijksgebouwendienst de situatie in ogenschouw genomen, waarbij di verse malen het woord „schandelijk" had geklonken. Wie dat zich aan moet trekken, blijft vooralsnog on duidelijk, totdat de Bouwpolitie de zaken grondig heeft onderzocht. Kansen van LSG II op kampioenschap zijn bijzonder goed Van de partij J. Loef sr.-J. van Steenis, die gisteravond in Boskoop werd afgebroken, hangt het af of 't tweede tiental van het Leidsch Schaak Gennootschap dit jaar kam pioen van de Leidse Schaakbond wordt. De kansen van LSG II zijn bijzonder goed, want naar men aan neemt zal de afgebroken partij Bos koop niet meer dan een halve punt kunnen opleveren, zodat LSG een voorsprong blijft houden van een punt. Na negen partijen luidt de stand 4-5 in het voordeel van LSG. De gedetailleerde uitslagen luiden: Nic. Kok-W. H. v. d. Nat S. v Gemeren-J. W. Kijne 0-i, P. v. Veen-R. W. v. d. Waali 0-1, S. van XVijk-L. G. Barendrecht 0-1, W. Trapman-dr. J. H. Meilink 0-1, ir. F. Schneider-dr. J. B. Wilterdink 0-1, A. Bonefaas-W. Keuning 1-0, J. Loef Nieuw gezicht Geregracht-Levendaal GROTE PRIJZEN INDESPORTTOTO Van de 558.973 Nederlanders, die in de sporttoto van de afgelopen week speelden, heeft niemand alle uitsla gen goed voorspeld. De 118.868,20 die beschikbaar was voor de eerste prijs, werd daarom bij de 64.837,20 van de tweede gevoegd. Voor het totaalbedrag van 183.705,40 komen vier gelukkigen, die twaalf wedstrij den goed voorspelden in aanmerking. Zij ontvangen eljc 45.926,40. De spoeling voor de extraprijs is aanmerkelijk dunner. De 32.481,60 moet door 208 personen gedeeld wor den, die ieder 157 ontvangen. Daar de rijksgoedkeuring nu binnen 3 maanden is te verwachten waardoor de realisering geen fictie meer is, hierbij een foto van het te bouwen pand aan het Levendaal en Geeregracht van Peugeot-dealer, automobielbedrijf Devilee-Reizevoort te Leiden. Architect is D. v. Manen te Voorschoten. De geheel van staal en aluminium op te trekken gevel aan het Levendaal is 40 meter lang. Op de hoek LevendaalGeeregracht komt de showroom, daarnaast het magazijn en tenslotte de werkplaats, waarvoor de benzine pompen worden geplaatst. Voor deze pompen heeft men reeds alle ver gunningen in bezit. Scheepsberichten Alnitak 2 te Sao Sebastian; Casa- mance 4 te Dakar; Castor 3 van Izmir naar Leixous; Kenia-t 3 van Saltend naar Curagao; Kloosterdijk 3 v. Ham burg naar Bremen; Laertes 3 van Aden naar Penang; Lekhaven 3 van Recife naar Santos; Rotterdam 3 ten anker Bangkok; Telamdn 4 te St. Vincent - West Indië; Gaasterland 3 Kaap Vilano naar Amsterdam; Ken- nemerland 3 van Santa Cruz naar Recife; Kelletia-t 3 van Amsterdam naar Curacao; Schiekerk 3 te Am sterdam; Sophocles 3 van Amsterdam naar Hamburg. sr.-J. v. Steenis afg., H. W. v. Gor- selen-W. D. Wiebes %-%, en P.Kalk- man-P. J. Piket 1-0. Laatste Berichten Besprekingen over Maleisië mislukt De vredesonderhandelingen tussen Maleisië, Indonesië en de Philippijnen zijn mislukt doordat geen overeen stemming kon worden bereikt over de voorwaarden van een wapenstil stand in Maleisisch Borneo. Dit heeft de Philippijnse minister van buiten landse zaken, Salvador Lopez, heden middag bekend gemaakt. DON CARLOS EN OUDERS OP SOESTDIJK Prins Carlos en zijn ouders zijn om half één per auto op Soestdijk aangekomen, zo heeft de RVD van middag meegedeeld. OPSTOPPING IN MAASTUNNEL De verkeerscommissies van de Rot terdamse wijkraden Oud- en Nieuw- Charlois hebben hun bevindingen ten aanzien van het Maastunnelverkeer ter kennis gebracht van de verkeerspolitie van de Maasstad. Zij achten het veelvuldig optreden van hiaten in het tunnelverkeer, waar af bij soms hiaten ontstaan van veertig tot zestig meter, één van de oorzaken van verkeersopstoppingen tijdens de spits- Bij het onderzoek kwam tevens aan het licht, dat het vele schakelen van zware vrachtauto's en trekkers met op leggers bij het afdalen in en het uitrij den van de tunnel, de oorzaak is van sterke luchtverontreiniging door uitlaat gassen, hetgeen, aldus de verkeerscom missies, zeer schadelijk moet worden geacht voor de tunnelgebruikers. Ook de knelpunten in de toegangswe gen tot de Maastunnel worden in het rapport van de commissies onder de aandacht van de verkeerspolitie ge bracht. Een foto van de ravage in de gang van het perceel Rapenburg 75, waar gistermiddag onder oorverdovend lawaai de vloer in de gang en de muur onder de trap instortten. Linksboven op de foto ziet u een deel van de trap, die (in het midden) met een balk werd ondersteund om verdere narigheden te voorkomen. Rechtsboven een deel van de gang, die met enkele lange planken weer tijdelijk bruikbaar werd gemaakt. Oorwurmen geintje „Het Frans Halsmuseum staat in brand". Dit maakte gister morgen de Haarlemse brand weer op uit het alarm, dat werd gegeven. Twintig man spoedde zich derwaarts, maar ontdekte geen brand. Een on derzoek bracht aan het licht dat een oorwurm, ook wel for- ficula auricularia genoemd, in een van de brandmelders was gekropen en de installatie in werking had gesteld. Een beet je beetgenoten voelden de brandweerlieden zich wel. Met gezichten als oorwumen, maar blij omdat er geen brand was gingen zfj terug naar de ka zerne.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3