ZWARE STRAF VOOR KATWUKER DIE VOETGANGER OP ZEBRA DOODREED Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN U ZIT GOED ALS U SPAART V.\,. JSDAG 4 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Dat de veiligheid van de voetgan ger op een beschermde oversteek plaats nog altijd zeer dubieus is, bleek weer eens overduidelijk in de zaak tegen een 40-jarige administrateur uit Katwijk. Verdachte reed in de avond van de 4de december j.l. met zijn auto op de Zeeweg en bemerkte te laat, dat een voetganger een aldaar gelegen oversteekplaats overstak. Hij remde weliswaar uit alle macht doch kon niet voorkomen, dat de voetgan ger door zijn auto werd geraakt en via de motorkap op het trottoir werd geslingerd. De voetganger werd der mate ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen ervan overleed. Hoewel ver dachte „dood door schuld" niet ten laste was gelegd namen de magistra ten de zaak uiteraard zeer ernstig op. De in het proces-verbaal vastge legde verklaringen van de getuigen vielen nogal bezwarend voor ver dachte uit: „Het slachtoffer was al bijna de rijbaan overgestoken toen u hem aanreed en u reed blijkbaar met een te hoge snelheid afgaande op het feit, dat het hier de bebouw de kom betrof", las de kantonrech ter, mr. W. de Koning in het proces verbaal. Verdachte, die werd bijgestaan door een raadsman, kon geen verklaring geven van het feit, dat hij de voet ganger, die duidelijk zichtbaar van links de rijbaan overstak, niet eer der had opgemerkt. „Ik zag hem he laas pas toen ik circa 4 meter van de oversteekplaats verwijderd was en toen was het te laat", gaf hij zonder meer toe. Als enig excuus voerde hij nog aan, dat zijn aandacht waarschijnlijk even te lang werd af geleid door een bestelwagen, die van rechts een even voorbij de oversteek plaats gelegen kruispunt naderde en waaraan mogelijk voorrang moest worden verleend. De officier, mr. J. N. Out, legde in zijn requisitoir de nadruk op de te hoge snelheid, waarmede verdach te volgens de getuigen zou hebben gereden en die hem dus parten moet hebben gespeeld. Hij zag geen en kele verzachtende .omstandigheid, die de schuld van verdachte kon ver lichten en eiste gezien de zeer ern stige gevolgen ei-van een geldboete van 100 subs 20 dagen en de onvoor waardelijke intrekking van verdach- Onderzoek naar weerstand tegen DDT van malariamug Dezer dagen is aan de Leidse uni versiteit tot doctor in de biologie ge promoveerd de heer R. Slooff, die mede met subsidie van de wereld- ge zondheids organisatie, drie-en-een- half jaar malaria onderzoek heeft ge daan in West-Nieuwguinea. Voor de uitwerking van dit speurwerk ver leende de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Nieuw Guinea (Wong) hem een subsidie en de resultaten ervan legde hij neer in zijn disserta tie over het effect van DDT op de malaria-mug. Voor rekening van de Wereld Gezondheids Organisatie is dr. Slooff inmiddels al weer voor twee jaar naar het Pacific-gebied vertrokken, waar hij eveneens -bij het malariabestrij dings werk zal worden betrokken. Bij waarnemingen met speciaal daarvoor gebouwde proefhuisjes, vond dr. Slooff echter, dat een groot aantal malariamuskieten het verblijf in een met DDT bespoten ruimte overleeft. Hoewel dit aan verschillen de oorzaken kan worden toegeschre ven, meent dr. Slooff, dat de voor naamste hiervan is, dat de anopheles de DDT als een prikkeling ervaart, die haar weer naar buiten doet vlie gen, voor zij een dosis van dit insec ticide naar binnen heeft gekregen. In een groot aantal gebieden kan men echter succes aanvullende maatrege len nemen, die bestaan onder meer in de huisbespuiting gecombineerd met het uitreiken van anti-malaria medi cijnen in eenmalige doses, die het parasieten-reservoir, dat de mens bij zich draagt vernietigen. Bij een con sequente doorvoering van de gecom bineerde bestrijding van muskiet met insecticiden en van de parasiet met medicijnen, treedt na kortere of lan gere tijd een fase in, waarbij nog maar zeer weinig malariagevallen optreden. tes rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Verdachtes raadsman kon, gezien de bewezen feiten, niets tot de ver dediging van zijn cliënt aanvoeren. Na terloops even te hebben gewe zen op de mogelijkheid, dat genoem de bestelwagen de aandacht van zijn cliënt kan hebben afgeleid, vroeg hij t.a.v. het uiteindelijk vonnis uiterste clementie. Dat verdachte de voetganger niet eerder opmerkte vond de kanton rechter zeer raadselachtig, temeer daar de verlichting ter plaatse bij zonder goed is. Hij bepaalde zijn vonnis op f 100 boete subs 20 dagen en de ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Zich tot ver dachtes raadsman wendende zei hij tot slot nog: „Daar verdachtes schuld zo'n ernstig gevolg had kan ik moei lijk nog clementer zijn". Eigen rechter Een 41-jarige opperman uit Den Haag stond terecht, omdat hij op 28 november j.l. eigen rechter had ge speeld, voor welke handeling rechter en officier weinig waardering konden opbrengen. Uit' het onderzoek bleek, dat de opperman in gezelschap van zijn echtgenote en ouders met zijn auto op de Rijndijk nabij de Vink reed en een van links komende auto mobilist hem, althans volgens zijn verklaring, toen geen voorrang ver leende. De opperman maakte zich hierover nogal kwaad en ging vol gas achter de overtreder aan. Ge noemde automobilist en diens echt genote verklaarden ter zitting eens luidend: „Hij sneed ons tot tweemaal toe bijna de weg af, reed ons op de Valkenburgseweg klem, werd daarna handgemeen en probeerde ons met behulp van een van zijn vrouwelijke passagiers uit de auto te sleuren". Uit hun verklaring kwam tevens naar voren, dat verdachte en zijn assis tente, een ware scheldkanonnade ten beste hadden gegeven. De opperman gaf toe, dat hij ,boos' was geworden omdat hij geen voor rang kreeg en daarom de overtreder achterna was gegaan om „de man" even op zijn fout te wijzen. Gesneden had hij niet en alleen maar afrem mende getracht de ander tot stoppen te dwingen en dat het handgemeen van hem uit was gegaan was „een pertinente leugen". „Toen ik zijn portier opende trapte hij mij in mijn gezicht en zijn vrouw stapte aan de andere kant uit om mijn passagiere te lijf te gaan", resumeerde hij de toedracht van het handgemeen. Ook nadat de kantonrechter beide getui gen nog met nadruk had gewezen op het gewicht van de eed, die zij hadden afgelegd, bleven zij bij hun lezing van het geval, welke zeer in het nadeel van verdachte uitviel. De officier achtte verdachtes laak baar optreden afdoende bewezen en nam het de opperman bijzonder kwa lijk, dat hij eigen rechter had willen spelen. „Dit is je reinste vrij buiterij langs de weg", vond hij. Zijn eis stelde hij dan ook op f 150 boete subs 30 dagen en een ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. „Ik ga hiertegen vast in hoger beroep", kondigde verdach te al bij voorbaat aan. „U heeft zich bijzonder afkeurenswaardig gedragen en hoort feitelijk niet achter het stuur van een auto op de weg thuis", was de conclusie, die de kantonrech ter uit een en ander had getrokken. Zijn vonnis luidde f 100 subs 20 da gen en een onverwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. „Ik ga in hoger beroep" herhaalde verdachte. „Dat moet u binnen 14 dagen doen", adviseerde de kanton rechter hem .droogweg. Twee slachtoffers Een 25-jarige stratenmaker uit Zoe- terwoude behoorde tót de categorie van „rijbewijshalers", die zich direct een tweede hands auto aanschaffen en onverzekerd gaan rondtoeren om de verzekeringspremie uit te sparen. „Altijd weer een bijzonder kwalijke handeling, die bij een aanrijding meestal tot gevolg heeft, dat het slachtoffer zelf voor de schadekosten opdraait verzuchtte de kantonrech ter. In deze zaak waren er twee .slacht offers', die waarschijnlijk heel wat moeite zullen hebben met het in vorderen 'van de schadeposten, die de stratenmaker hun bezorgde. De een was een automobilist, die van verdachte in de Hoofdstraat te Sassenheim geen voorrang kreeg en tengevolge van de botsing met zijn auto tegen de gevel van een woon huis vloog, waardoor zijn auto uiter aard nog al wat schade opliep. De ander ontpopte zich als de eige naar van genoemd .woonhuis en de clareerde. f 200 gevelschade. „Ik ben fout geweest maar ik weet niet hoe ik naast die andere hoge kosten ook nog die f 200 moet betalen", rea geerde verdachte schouderophalend na eerst te hebben geopenbaard, dat hij niet verzekerd was. „Ik zat er financieel niet zo goed voor om ook nog een autoverzekering te kunnen betalen", verklaarde hij de reden van* dit verzuim. De magistraten schudden veelbetekenend het hoofd. „U maakte een bijzonder slechte beurt en had bovendien voor u ging rijden nog een paar borreltjes ge dronken", merkte de officier nog op alvorens hij f 75 boete subs 15 dagen eiste. „Ook dat nog" aldus verdach tes laatste woord. De kantonrechter vonniste con form en wees de geveleigenaar diens schadeclaim van f 200 toe. „Waar moet ik dat allemaal van' betalen", vroeg verdachte nog. „Dat moet u zelf maar oplossen", sloot de kantonrechter de zaak af. Te weinig fantasie „Ik wilde niet in de knoei geraken en probeerde een boete te ontlopen", verklaarde een 22-jarige tuinder uit Rijnsburg de reden waarom hij tot tweemaal toe een valse naam en een gefingeerd adres had opgegeven. „U gaf tweemaal dezelfde valse naam en hetzelfde adres op en liep door uw gebrek aan fantasie tegen de lamp", constateerde de kantorechter naar waarheid. „Nu zit u helemaal in de knoei", voegde hij er terecht nog aan toe. Op 28 september j.l. overschreed verdachte per bromfiets op de Nieu we Duinweg te Noord wijk in ruime mate de max. snelheid en gaf bij zyn aanhouding verbalisant een valse naam en vals adres op en ontliep hierdoor een vervolging. Op 9 no vember reed hij in Noordwijk we derom te hard en gaf toen dezelfde naam en hetzelfde adres op. Bij de betreffende verbalisant een col lega van verbalisant 1 ging er toen „een lichtje op", dat de tuin Spaartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst Is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANQESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT (Advertentie) der prompt op twee extra proces verbalen kwam te staan. „De politie om de tuin leiden door een valse naam op te geven is altijd een zeer kwalijke handeling" vond de offi cier. In de eerste zaak eiste hij f 25 boete voor de snelheidsovertreding en f 35 voor de valse naam en in de tweede zaak resp. f 30 en f 35. De tuinder had hier niets op te zeg gen. De kantonrechter legde in zijn von- niswijzing de nadruk op de recidive inzake de valse naam, welk feit hij bijzonder hoog opnam. Naast twee boetes van elk f 25 voor de snel heidsovertredingen, vonniste hij dan ook de beide tweede overtredingen met respectievelijk f 25 en f 50, zo dat de tuinder in totaal f 125 zal moeten neertellen. „Harlingen 51" in Borkum binnengesleept De Duitse sleepboot Georg Breu- sing heeft het Nederlandse vissers vaartuig Harlingen 51 in de nacht van dinsdag op woensdag.de haven van het Duitse eilandje Borkum binnen gesleept. De Harlingen 51, die onlangs werd vermist, was dinsdag door een vlieg tuig van de Nederlandse Marine waargenomen pp eer wad ten oosten van het eiland. De vliegers meenden toen dat het schip motorstoring had. Het vissersvaartuig had twee be manningsleden. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske CONCERTGEBOUWORKEST Bernard Haitink zal voortaan al leen als eerste-dirigent het Amster damse concertgebouw leiden. Eugen Jochum zal als vaste gast-di- rigent naast hem optreden. Sinds 1 september 1961 waren beiden als eer st! dirigenten aan het orkest ver bonden. In het ziekenhuis te Roermond is de twintigjarige Britse militair M Brooks werkzaam op het vliegveld de „Wildenrath" in West-Duitsland overleden. De militair botste zondag niet zijn personenauto tussen Poster- hold en Odiliënberg tegen een boom. De man die gehuwd was, woonde in Halen (Limburg). Aelherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 11.45 VPROa 14.15—24.00 NCRV KRO: 7.00. Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Ouverture. radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Populaire klassieke muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmu ziek. 12.15 Leven op het land, ge sprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Deze week: be richten van buitenlandse correspon denten en lezingen. 13.00 Nieuws. 13.15 Moderna muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Amusements muziek (gr.). 14.30 De Brug, hoor spel. 15.40 Vocaal ensemble en solis ten: moderne muziek. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Hoorn en piano: klassieke muziek. 16.50 Voor de jeugd 17.30 Sohoolzang. 17.45 Promenade- orkest en zangsolist: Operamuziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte or kestmuziek en zangsolist. 18.50 So ciaal perspektief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (32). 20.40 Samen uit Samen thuis, geva rieerd programma. 22.00 Kerkorgel- concert: oude muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.30 Pia norecital: moderne muziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pro- grammo-overzicht., aansluitend lich te grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram mofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Huishoudelijke zaken, le zing. 11.15 Sopraan en piano: moder ne liederen. 11.45 Levenskunst, le zing 12.00 Dansorkest en zangsolis ten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en piano. 14.00 Klarinet en piano. 14.30 AVRO's Radio Revue (herhaling van 3 maart j.l:). 15.25 Pianorecital: mo derne muziek. 16.00 Voordracht. 16.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sport- parade. 19.30 Volks- en liefdeslied jes (gr.). 19.55 Grammofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest, klassieke muziek. 21.15 Klein station in de mist, hoorspel. 22.15 Licht pia nospel (gr.). 22.30 Nieuws en mede delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria: nieuwe grammofoonpla ten. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 15.00 in ogenschouw. 15.15 Gesprekken met schrijfsters en een schrijver. 15.45 Pauze. 16.0016.15 Voor de kleuters. 19.30 Barend de beer. 19.35 In gesprek: bespreking van vragen en opmerkingen over het leven van alledag. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Deze gistende wereld, reportage. 20.45 Vijanden van het licht, TV-spel. 22.25 Ridder van Maison Rouge, TV- feuilleton (dl. 13). 22.50 Dagsluiting. NTS: 23.0023.05 Journaal. 35) „O, ben je daar Mercia", sprak hij. „Ik wist niet, wat er met je ge- „Zouden wij niet naar boven gaan beurd was. Ik wil je niet jagen, en een zitje zoeken", stelde ik voor, maar...." „misschien Plotseling brak hij af. Zijn ogen „Neen, neen onderbrak ze mij waren strak op de mijne gevestigd en haastig. „Ik kan hier niet langer blij- p^^iing veranderde zijn houding ven. Sir Henry wacht op mij; en in gn gebaar zodanig als verbazing en geen geval zou ik u meer kunnen dat in een seconde kun- Wij waren in de hal gekomen, Mercia was doodsbleek geworden, waar veel mensen waren; blijkbaar u mijnheer Northcote?" sta voor nemens om te vertrekken. Ik be- melde zjj jk zaj even mijn kleren merkte tussen hen de oude heer met hajeri) direkt terug." het grijze haar, die bij Mercia was, toen°zij voor 't eerst in de balzaai Zij verdween en liet me in een kwam. Ik ontdekte nu, dat het sir blijkbaar enigszins moeilijke positie Henry Tregattock moest zijn. Hij achter. Het scheen mij hoogst on- zag er echter veel ouder uit dan toen waarschijnlijk toe, dat sir Henry zich ik hem tien jaar geleden te La Paz mjj, van een zolang geleden onder- ontmoette houd, nog kon herinneren, want he,t Hij zag'ons onmiddellijk en kwam had misschien nauwelijks vijf minu- naar ons toe. ten geduurd. En indien dit werkelijk het geval was, dan nog was er geen 1 enkele reden, waarom hij op zo bruuske wijze zijn afkeer van mij moest tonen. Het schoot mij opeens door 't hoofd, dat hij mij voor mijn dubbelganger moest hebben aange- zien. „Ik geloof, dat miss de Rosen gelijk heeft, mijnheer Northcote, sprak hij met bevriezende beleefdheid. „Wij hebben elkaar vroeger ontmoet, maar onder enigszins verschillende omstan digheden!" „Ja", zei ik brutaal, „ik had tien jaar geleden het genoegen een onder houd van vijf minuten met u te heb ben; dat was te La Paz." Zijn wenkbrauwen gingen meer dan anderhalve centimeter omhoog. „Inderdaad!" merkte hij droogjes op. „Maar ik heb het oog op een latere datum. Mogelijk was uw wederva ren in San Luca niet van voldoend aangename aard, om het zeer helder in uw herinnering vast te leggen." Dit was, wat Billy zou genoemd hebben, een steek boven water, maar ik ontving hem zonder een spier te vertrekken. „Ik ben noodt in mijn leven te San Luca geweest", zei ik bru'a al. Het antwoord van sir Henry was duide lijk in zijn blik leesbaar en wat hij zei liet aan klaarheid niets te wen sen over. „Ik vrees, dat San Luca niet zo bevoorrecht is alp u wilt doen voor komen." Dit was de eerste maal in mijn le ven, dat ik voor leugenaar werd uit gemaakt, tenminste door een man en slechts gedurende een seconde was mijn temperament mij de baas. Ik deed een stap naar hem toe, doch op hetzelfde ogenblik herinnerde ik mij mijn belofte aan Northcote. Met bo venmatige inspanning bedwong ik mijn woede. „Het is wel zeer merkbaar, dat u zich uit de diplomatie heeft terugge trokken", zei ik. We waren beiden zo verdiept in ons wederzijds oomplimentenspel, dat we voor een ogenblik .geen van bei den bemerkten, dat Mercia was te ruggekeerd. Het was door haar niet onopgemerkt gebleven, dat de ver houding een weinig gespannen was en daarom had zij zo'n haast gemaakt, om haar kleren te halen, teneinde te voorkomen, dat ons onderhoud tot een ongewenste 'crisis zou komen In haar wit satijnen mantel en de sjaal van Indische zijde over haar hoofd geslagen, zag zij er aantrek kelijker uit dan ooit. Zij legde haar hand zacht op sir Henry's arm. „Wil ik hun even zeggen, dat de auto voor moet komen?' vroeg ze. Hij keerde zich ogenblikkelijk om en ik begaf mij na een buiging voor Mercia gemaakt te hebben, naar de wintertuin terug. Het korte opwin dende onderhoud met sir Henry had mij in een enigszins strijdlustige stemming te bewaren. Daarom ging dat het komende onderhoud met lord Sangatte een aangename manier zou zijn, om de volgende minuten deze stemming te bewaren. Da.arom ging ik, zonder tijd te verliezen, door de wintertuin en tikte op zijn deur. „Binnen", riep hij. Hij moet gevoeld hebben, wie er tikte, want zijn uitnodiging, om bin nenste komen, miste de gewone be leefdheid, laat staan hartelijkheid. Ik aanvaardde het voor hetgeen het was en toen ik binnen was, sloot ik de deur achter me Sangatte stond met zijn rug naar de haard gekeerd en keek ongeveer even vriendelijk als een tijger, die hoofdpijn heeft. Ik ging naar hem toe en plaatste mij in dezelfde hou ding tegen de rug van de sofa. „Zeg eens, Northcote", sprak hij los, niettegenstaande hij moeite deed, zijh kalmte te bewaren, „ik zou verdomme wel eens willen we ten wat die grap van jou betekent." ,,Wjj hebben beiden enige inlichtin gen nodig", antwoordde ik. „Ik zou wel eens willen weten wat het te be tekenen heeft, dat je miss de Rosen beledigt." Slechts een ogenblik keek hij mij boosaardig aan; toen begon hij te lachen en wel op zo'n uitdagende ma nier als ik nog nooit, zelfs niet door de grootste schurken in Zuid-Amerika had horen doen. „O, wringt de schoen daar!" riep hij. Toen zweeg hij even. Mijn vingers jeukten om hem bij zijn strot te grijpen en zijn hoofd tegen de muur te kwakken, maar misschien gelukkig voor ons beiden mijn belofte aan Northcote hield me in bedwang. „Nu, ik weet niet, hoe jij er over denkt", zei hij snauwende „maar het komt mij voor, dat jij en ik niet om een vrouw moeten twisten, vooral nu niet. Vrouwen en zaken gaan niet samen." „Ik denk in dit geval wel", zei ik, „tenzij je de zaak een beetje eerlij ker behandelt." Hij wierp me een blik toe, die nu juist geen aanspraak kon doen gel den op de naam van vriendschap pelijk. „Je stelt je zeer zonderling aan, Northcote. Ik ben niet iemand, die zich ongestraft laat bedriegen; dat moest je toch weten." (Wordit vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2