UNIEK BEDRIJF IN SASSENHEIM WORDT MORGEN GEOPEND Huisvesting en voeding bezoekers voornaamste probleem in Bombay PROEVEN IN VELSERTUNNEL Jonge OAS'ers gearresteerd Frankrijk wil Peking zetel in V.N. bezorgen Rusk acht toestand in Zuid-Vietnam niet wanhopig Staking in Engelse auto-industrie WOENSDAG 4 MAAKT 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 EXPORT VAN BLOEMENCORSO'S DE HOEK van de War- |H monderdam en van de Rijksweg bij Sassen- heim was tot voor be trekkelijk kort een on ooglijk stukje aarde. Maar ga er nu eens kij ken: een mooie en gro te hal met glazen wan den vanaf de grond tot I onder de drie puntda ken. Daarvoor een lage ife, kantoorbouw. Alles in luttele maanden tijds i verrezen. "Aan drie kan ten is het gebouw be grensd door groene ga zons, waarin een spie- gelblinkend vijvertje. Een rustiek bruggetje doet alles groter schij nen dan het is. Het is nu nog een beet je kaal, maar binnen kort zal een zee van bolbloemen en planten kleur en fleur geven aan deze eertijds wat troosteloze hoek. Een nieuw bedrijf, dat morgen geopend zal worden door dr. A. J. Verhage, de voorzitter van het Produktschap voor Siergewas sen. Dat wijst in de richting van land- en tuinbouw, meer in het bij zonder van de sierteelt ALBERT PAAUW (52), klein maar breed van postuur, uit een geslacht van tuinbouwers en bloemkwekers, is Rijnsburger in hart en nieren. Grootvader Paauw was dat, vader Paauw niet minder en zoon Albert volgde de vaderen in him spoor. Bo vendien bleek de laatste niet ont bloot van artistieke gaven en wist al vroeg met bloemen méér te doen dan snijden, opbossen en verhandelen. Maar nu zit hij als praalwagen exporteur tegenover mij in zijn een voudig, modern en smaakvol inge richt kantoor. Gemakkelijke stalen meubelen met (hoe bëstaat 't) pauw blauwe zachte bekleding. In een der wanden een grote vitrine met bekers en andere prijzen, attributen van zijn successen. Het begon al toen hij twaalf jaar oud was en net van school. Het werd oranjefeest en hij wilde aan de op tocht in Rijnsburg meedoen. Maakte van latten, spanten en doek een ze ven meter lange kano. Het trof (voor hem, tepminste), dat dat jaar de afrikanen niets waard waren en het viel vader Paauw daarom niet moei lijk toestemming te geven die oranje bloemen te „koppen". Een hele nacht werkten grootvader, vader en (klein) -zoon om duizenden bloemen-met- een-kort-steeltje op de kano te naai en. Een hels werk, maareen eer ste prijs. Dat was het begin; veel eerste prijzen volgden ook in het la ter gekomen Rijnsburgse corso. DE WAGENS werden door hemzelf ontworpen en hij bouwde ze op van het eerste spant je tot de laatste bloem. Hij had er plezier in en be gon er ten laatste ook brood in te zien. De oorlogsjaren brachten (na tuurlijk) stilstand, maar in 1947 be- Broeders van Taizé adopteren project met Ned. Episcopaat Een landbouwcoöperatie bij Sao Luis de Maranhao in noordoost Bra zilië is als project geadopteerd door het Nederlands Episcopaat en de broeders van Taizé. Dit project, waar voor de bisschop van Sao Luis het initiatief nam wordt gesteund door de Bisschoppelijke Vastenactie, die onder Katholieken in Nederland wordt gevoerd en door de actie „Ope ratie Hoop" van de protestantse mon nikengemeenschap van Taizé uit Frankrijk. „Operatie Hoop" en de Vastenac tie hebben eenzelfde doel: een stimu lans voor de christen tot naasten liefde. Het primaire doel is niet hulp verlenen. De acties zijn pastoraal ge richt De protestantse broedergemeen schap richt zich bij haar actie op hulp aan Latijns-Amerikaanse bisschop pen. Vorig jaar werd hulp verleend voor tien projecten. Het idee voor de gezamenlijke ac tie van het Nederlands Episcopaat en de broeders van Taizé is gegroeid tij dens het verblijf van twee Neder landse monniken van Taizé in Utrecht. Deze twee broeders werken sedert januari onder Utrechtse studenten. Als eerste vrucht van hun verblijf werd een oecomenisch centrum voor Utrechtse studenten opgericht. t Ongeluksvlucht Een bemanningslid van een viermotorig transporttoestel van de Amerikaanse lucht macht is gisteren boven Knox- ville in de diepte gestort toen de deur van het vliegtuig open- waaide. Een tweede inzittende, die ook door de luchtstroom naar buiten gezogen dreigde te worden, werd door andere be manningsleden op het laatste moment vastgegrepen. Het toe stel maakte een ongelukkige vlucht, want eerst beschadigde de losgerukte deur een motor en vervolgens wilde bij het da len het landingsgestel niet uit. gon hij met het bouwen van praal wagens volgens opdracht of naar eigen ontwerp. Soms alleen het ge raamte, maar ook „kant en klaar", al naar gelang de intenties van zijn op drachtgevers. Hij bouwde „enkelin gen" maar ook gehele corso's. Eind hoven in 1954 (ruim 40 wagens in zeven weken), Rotterdam, Rijnsburg. de Bollenstreek en Naaldwijk (nu al verschillende jaren rond 30 wagens). En voor de Drie Oktoberoptocht in Leiden. Het bleef niet bij het binnenland, ook Belgen werden opmerzaam en Paauw-wagens rijden de laatste ja ren in Namen, Jambes en Gent. Koninklijke belangstelling kreeg hij in 1954, toen Eindhoven het tien de jaar van de bevrijding vierde. Prins Bernhard kwam de heer Paauw daar persoonlijk complimen teren met het resultaat RIJNSBURG werd te klein voor hem. Zijn park van 13 jeeps en 21 praalwagens moest worden verdeeld over her en der in het dorp ver spreide garages. Dat was te moeilijk en ook niet economisch, dies werd naar een centrale ruimte omgezien. Dat was in Rijnsburg niet eenvoudig en hij liet het oog vallen op het punt bij de Warmonderdam, waar nu het spiksplinternieuwe bedrijf langs de grote weg staat enkele honderde meters vanaf het startpunt van het jaarlijkse bollencorso. Het architectenbureau Kraan en Van Nieuwpoort uit Oegstgeest ont wierp het fraaie complex en Nyman Zoon uit Hillegom bouwden het. Morgen wordt het zoals gezegd door dr. A. J. Verhage feestelijk geopend. Wpr. ERNSTIG ONGELUK IN BRAZILIAANSE STEENGROEVE In een steengroeve bij Itoacara in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro zijn dinsdag 26 arbeiders omgeko men, toen een opslagplaats van dyna miet in de lucht vloog. Italiaanse atoomgeleerde gearresteerd wegens verduistering gelden Prof. Felice Ippolito, die in augustus j.l. werd geschorst als secretaris-gene raal van de Italiaanse commissie voor atoomenergie, is gisteravond in zijn wo ning in Rome gearresteerd. De 47-jarige Napolitaanse geleerde werd gearresteerd op beschuldiging van verduistering van openbare gelden en misbruik van zijn ambt ten behoeve van particuliere belangen. Prof. Ippolito was geschorst nadat on regelmatigheden waren ontdekt in zijn beheer als secretaris-generaal van de commissie voor atoomenergie. Dit or gaan heeft tot taak het kernonderzoek en de praktische toepassing ervan te be vorderen. Een regeringscommissie van onder zoek had in oktober*jl. bevonden dat prof. Ippolito in 1962 een vooruitbeta ling van dertig miljoen lire had ont vangen uit het pensioenfonds van de commissie voor atoomenergie. De com missie had uitgaven moeten doen voor onofficiële reizen van Ippolito en leden van zijn staf. Het Intern. Eucharistisch Congres 1964 Groepsreis van 50 Nederlanders Kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay, heeft verklaard dubbel en dwars tevreden te zijn over de medewerking van de Indiase rege ring bij de voorbereidingen van het Internationaal Eucharistisch Congres, dat van 28 november tot 6 december dit jaar wordt gehouden in Bombay. De Indiase kardinaal heeft met de regering in New Delhi de voorberei dingen doorgesproken en de warm ste verzekering gekregen, dat de re gering de helpende hand zal bieden. De problemen zijn huizenhoog, vooral de huisvesting van de 50.000 buitenlanders, die verwacht worden, zal moeilijk zijn. De hotelaccommo datie is gering, al is Bombay dan ook een miljoenenstad. De keuze van India als plaats van het Internationaal Eucharistisch Con gres door de Paus, is door de Indiase legering met vreugde begroet. En het is de aanleiding geweest voor de In diase president om Paus Paulus voor u van ïppoiiio en ïcucn *p p Egypte en Saoedi-Arabie Euthanasie maakte weer diplomatieke ruimte in hospitalen betrekkingen Bij de voortgezette behandeling van het euthanasie-proces verklaarde dr. Hans Hefelmann, die wegens medeplich tigheid aan moord „uit genade" dp 70.000 geestelijk onvolwaardigen en 3000 kinderen terechtstaat, dinsdag, dat hoewel de voornaamste doelstelling van de acttie „T-4", zoals Hitler's euthanasie programma bij afkorting werd genoemd, was de „verlossing" van ongeneeslijke geesteszieken, ook een tweede oogmerk voorlag, nL het maken van plaatsruimte in de ziekenhuizen voor de gewonde, militairen, waaraan grote behoefte be stond. Egypte en Saoedi-Arabië hebben besloten zeer spoedig weer diploma tieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisselen. Dit is gisteravond meegedeeld in een com muniqué, dat gelijktijdig in Cairo en Ryad is uitgegeven. Iin het communiqué wordt verder gezegd, dat Egypte en Saoedi-Arabië „die geen enkel oogmerk ten aanzien van Jemen hebben", zich uitspreken voor onafhankelijkheid van dat land. Zij verklaren zich bereid zich te ver zetten tegen „elke tegen Jemen ge richte imperialistische actie". P. Elsgeest (Sassenheim) Oranje Nassau zilver voor 40-jarige dienst Voor 40 jaar trouwe dienst bij de fa. H. Verdegaal en Zn. N.V. te Sas senheim, werd gistermorgen de heer P. Elstgeest, te zijne huize met Ko ninklijk zilver onderscheiden. Op 3 maart 1924 in dienst getreden bij bo vengenoemde firma was het dus gisteren, dat dit 40-jarig jubileum van de heer Elsteeest werd herdacht. In zijn woning, Postwijkkade 5, wa ren hiervoor, behalve zijn gezin, mede aanwezig de directie van de N.V. Verdeeaal met echtgenoten, als mede bureemeester baron J. van Knobelsdorff. In zijn toespraak tot de jubilaris zei deze, dat hij verheugd was in deze gastvrije woning aanwezig te zijn op deze bijzondere dag, nu gij 40 jaar in dienst bent geweest. „In deze veertig jaren, waarin cirsis en oorlog dieptepunten zijn geweest, was u blij bij de firma te zijn, maar de firma was tevens blij met het feit dat u er was. U bent elkander trouw geweest en de firma is dan ook verheugd met dit jubileum. Naast een grote werk lust had gij ook op ander terrein vele aktiviteiten, als voorzitter van de vroegere Kath. Staatspartij en hebt gij u naast uw werkgever in dienst gesteld van de mensheid en u met trouw en toewijding aan deze zaken gegeven. Deze goede eigenschappen zijn niet onopgemerkt gebleven en men heeft mij opgedragen u de ver sierselen behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, in zilver uit te rei ken". Mep woorden van gelukwens voor deze onderscheiding, speldde de bur gemeester deze vervolgens bij de ju bilaris op en wenste ook de aanwe zige firmanten en mevrouw Elstgeest geluk met de onderscheiding van hun medewerker en echtgenoot. De heer J. C. Verdegaal, commissaris van de firma, sloot zich bij de woorden van de burgemeester aan en overhandig de de jubilaris, het gebruikelijke ge schenk onder couvert. Zoals reeds vermeld, kwam de heer Elstgeest, thans 59 jaar, in 1924 in dienst als medewerker van de fir ma Verdegaal. In 1926 toen de vrachtauto in het bloembollenbedrijf in de belangstelling kwam en men bij de firma ook interesse kreeg, ging de heer Elstgeest met zijn patroon, naar de autotentoonstelling in het R.A.I.-gebouw en werd voor het be drijf de eerste vrachtauto gekocht. Vanaf die tjjd is de jubilaris altijd de chauffeur van de firma geweest. Hoewel hij de laatste jaren op de vrachtauto zijn plaats aan een jon gere kracht heeft afgestaan, staat hij nog dikwijls en te allen tijden klaar om leden van de familie te rijden, maar dan in een luxe auto. Als toe verlaat van de familie Verdegaal, voorziet hij hen ook van groente en bloemen en doet al deze bezigheden tot volle tevredenheid. Zij nog ver meld, dat zijn collega's hem verras ten met een fraai horloge. De jubilaris dankte de burgemees ter, de firmanten en collega's voor de onderscheiding, de geschenken en de tot hem gerichtte worden en ge lukwensen. BRAND OP POOLSE Belastingfraudezaak KUSTVAARDER Als een reusachtige brandende fak kel werd vannacht de Poolse kust vaarder ,,Drawa;' (480 brt) door de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling naar het zeegat tussen Terschelling en Vlie land gesleept om daar op een zand bank aan de grond te worden gezet. Het met fosfor en benzol geladen schip brandde zo fel, dat men geen kans zag de brand te blussen. De bemanning is er, afgezien van wat brandwonden aan gezicht en handen, goed afgekomen. Zij is, be halve de kapitein, aan boord geno men door een ander Pools schip, dat in de nabijheid was, de „Monte Cas- sino" (3.724 brt). De kapitein is mee- gevaren met de „Holland". Om half zes ontving radio Scheve- ningen van de „Drawa" bericht, dat er in het ruim een felle brand woed de. Onmiddellijk zijn twee sleepbo ten, een reddingboot en het hospi taalkerkschip „De Hoop" assistentie gaan verlenen. Tezamen met de „Monte Cassino" heeft men nog ge tracht de brand te blussen. Gaston Naessens die in Frank rijk is beschuldigd van het onwettig uitoefenen van de geneeskunst en de farmacie, zal onder deskundige con trole zijn serum tegen leukemie ver vaardigen en er proeven mee nemen op muizen die aan leukemie lijden. voor de Hoge Raad In de belastingfraudezaken tegen de 63-jarige W. B. de B., de 74-jarige C. S. en diens 39-jarige zoon, D. S., heeft mr. Ch. M. J. A. Moons, advo caat-generaal bij de hoge raad, dins dag geconcludeerd tot vernietiging van de arresten van 13 november jl. van het gerechtshof in Den Haag waarbij De B., S. en S. werden ver oordeeld wegens belastingontduiking en tot verwijzing van de zaken naar een aangrenzend hof. De twee eerstgenoemden, directeu ren van een bedrijf in Rotterdam, werden veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf en een geldboete van 26.600 gulden en de laatstge noemde tot vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijke en even eens tot een geldboete van 26.600 gulden. In eerste instantie yraren De B. en S. sr« veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf en 26.600 gulden boete. Volgens de conclusie in de zaak van één van hen kan uit de inhoud van de door het hof gebezigde be wijsmiddelen niet worden afgeleid dat de requirant de bewezen ver klaarde feiten tezamen en in vereni ging met een procuratiehouder heeft gepleegd voor wat betreft de aan giften voor de vermogensbelasting. Dit is één van de punten waarop de advocaat-generaal de bezwaren van de requirant gegrond achtte. De Hoge Raad zal in deze zaken op dinsdag 7 april arrest wijzen. TERUG NAAR ZANZIBAR De Britse hoge commissaris in Zan zibar, Timothy Crosthwait, die 19 febr. werd uitgewezen omdat Groot-Brittan- nië het nieuwe regime nog niet had er kend, is dinsdag uit Londen vertrokken om zijn oude post weer te bezetten. Voor zijn vertrek zei hij geen enkele moeilijkheid te verwachten. „Ik ben er zeker van, dat ik bij mijn terugkeer goed zal worden ontvangen", aldus Crosthwait De Britse regering heeft de nieuwe regering van Zanzibar op 23 februari erkend. LUFTHANSA BESTELT 3 SUPERSONE VLIEGTUIGEN De Lufthansa heeft vandaag in de V.S. een voorlopige bestelling ge plaatst voor drie Amerikaanse S.S.T. vliegtuigen, het supersone toestel, dat 2 a 3 maal sneller dan het geluid zal kunnen vliegen. Het ontwerpen en bouwen van dit vliegtuig zullen echter nog vele jaren in beslag ne men. KWESTIE-MALEISIë WEER TER SPRAKE In Bangkok heeft gisteren de vice- premier van Maleisië de terugtrekking geëist van -de Indonesische guerrilla strijders die zich in de Noordborneose gebieden van Maleisië op houden. Hij deed dit aan het begin van de vijfde reeks besprekingen over het conflict om de federatie-Maleislë. De Maleisische vice-premier maakte melding van vijftien schendingen van de overeenkomst inzake een bestand in Noord-Borneo, welke in januari werd gesloten nadat de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, had be middeld. Dr. Soebandrio, de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, zei, dat het akkoord niet meer zou wor den geschonden. Waarnemers in Bangkok zijn over het algemeen pessimistisch over de vooruit zichten voor een vergelijk. Volgens Ma leisische functionarissen zal Maleisië wellicht binnenkort een datum stellen voor beëindiging van het bestand, tenzij dit spoedig effectief wordt gemaakt. De Philippijnse minister van buitenlandse zaken noemde het overleg „vriendelijk en hartelijk". Het probleem bleef zijns inziens echter moeilijk. Binnenkort zullen in het oostelijk deel van de Velsertunnel proeven worden genomen met een nieuw soort verkeersbeveiliging en tunnel bewaking. Bij een goed resultaat van de proefnemingen zullen beslissingen genomen worden ten aanzien van het aanbrengen van het nieuwe sys teem in de in Nederland in aanbouw zijnde tunnels. Het systeem is ontworpen door het Ingenieursbureau Berg en Burg te Amsterdam, in samenwerking met Rijkswaterstaat en prof. M. P. Breed- veld, hoogleraar in de toegepaste elektronica te Delft. De 84-jarige generaal Douglas MacArthur is maandag in het Wal ter Reedhospitaal te Washington op genomen. Hij lijdt aan geelzucht. Voor de wereldtentoonstelling, die op 2 april in New York geopend wordt, zijn al voor ruim 35 miljoen dollar toegangsbewijzen verkocht. Men hoopt, dat de tentoonstelling, die twee jaar lang te bezichtigen zal zijn, dit jaar 40 miljoen en het vol gend jaar 30 miljoen bezoekers zal trekken. een officieel bezoek uit te nodigen. Of de Paus inderdaad zal gaan, is nog niet bekend. In India rekent men er wel op. Onder de tienduizende deelne mers zal zich ook een groepje van ongeveer 50 Nederlanders bevinden. Raptim-Nederland organiseert name lijk een groepsreis naar India van 15 november tot 7 december. De deel nemers hieraan zullen bij het Eucha ristisch Congres aanwezig zijn, maar daarnaast talrijke bezoeken brengen aan interessante plaatsen in India. Op het programma staat o.m. een bezoek aan het Katra-ziekenhuis, dat met financiële steun der Neder landse katholieken gebouwd en ge dreven wordt. Het staat in 't Mandia- district, waar Nederlandse Norbertij nen onder leiding van mgr. Dubbel dam O.Praem, missioneren. Aan het ziekenhuis zijn twee Nederlandse art sen verbonden, nl. de Norbertijner pater drs. A. J. van Schijndel en de leek dr. Höppener. De Franse politie heeft een jeugd- sectie van de anti-Gaullistische orga nisatie van het geheime leger (OAS), opgerold. Vier dagen geleden waren de lei der van de groep, de 2Ö-jarige Jean- Paul Caunes, en veertien Parijse stu denten in de leeftijd van achttien tot twintig jaar, die Caunes' „genera le staf" vormden, gearresteerd. Bij hen thuis waren gezagsondermijnen de publikaties en drukmateriaal aan getroffen. Caunes was al eens eerder gear resteerd, in september 1961, toen hij explosieven vervoerde tussen Pau en Tarbes in Zuidwest-Frankrijk. Hij ontsnapte in december van dat jaar uil de gevangenis van Mont-de-Mar- san. Frankrijk zal proberen, de Chinese Volksrepubliek aan een zetel in de Verenigde Naties en de organisaties van dit lichaam te helpen, zo heeft een Franse regeringswoordvoerder gisteren gezegd. Enkele uren eerder had in Genève de Franse afgevaardigde bij de We reldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) te kennen gegeven, dat hij de toe lating van Peking tot de W.H.O. steunt. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren een besloten zitting van de comrnv sie voor buitenlandse za ken van de senaat verklaard: „De toestand in Zuid-Vietnam is moei lijk, maar niet wanhopig. Ik geloof, dat het mogelijk zal zijn de (com munistische) Vietcong te overwin nen". De minister zei ook: „De commu nistische rebellen hebben gepoogd voordeel te trekken uit de toestand, die in Zuid-Vietnam, als gevolg van twee regeringswisselingen, is ont staan. Zij hebben daartoe krachtiger aanvallen uitgevoerd, doch de acti viteit der Vietcong is nu weer ver minderd. De militaire toestand wordt thans weer zoals hij was aan het ein de van het bewind onder wijlen pre sident Ngo Dinh Diem". Rusk besloot met de opmerking: „De oorlog in Zuid-Vietnam kan worden gewonnen met de manschap pen en wapens, waarover de rege ring aldaar thans beschikt". Succes voor regeringstroepen. Zuidvietnamese troepen hebben gisteren in een hevig gevecht in de buurt van de grens met Cambodja meer dan honderd communistische guerillastrijders gedood, zo is in Sai gon bekendgemaakt. De aan de Viet- congrebellen toegebrachte slag is het eerste grote militaire succes sinds generaal-majoor Khans regering een maand geleden aan de macht kwam. Onder de regeringstroepen vielen dertien doden en 85 gewonden. Ook een Amerikaanse militaire adviseur kwam om het leven, zo werd in een militair communiqué meegedeeld. Ongeveer 15.000 arbeiders in zes automobielfabrieken in Midden-En geland waren dinsdag werkeloos ten gevolge van wilde stakingen. In een fabriek gingen vorige week 478 ar beiders in staking om een geschil tussen de vakbonden, in een tweede fabriek staakten 300 man om hun eis van een nieuw schema voor extra- toelagen te steunen. De produktie in verscheidene fabrieken moest hier door worden stopgezet en verwacht wordt dat „binnen enige dagen" nog zeven fabrieken zullen volgen. Twee grote fabrieken hebben gewaar schuwd, dat de betrekking van 10.000 man op het spel staat.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10