BLAASKAAK NA DE OVERWINNING K:rriesTBi^ in Westeben RECHTBANK IN DEN HAAG BEHANDELT MOORD- EN DOODSLAG Bar was broeinest van misdaad AKKOORD MET „RIJNMOND" EN DRANKWET WAPENDIEFSTAL OP VLIEGBASIS SOESTERBERG Belg op Rijksweg 2 door landgenoot doodgereden V .3DAG 26 FEBRUARI 1-864 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 RüWmumt Umo Rinnott Dinsdagavond heeft de AVRO-tv weer een aflevering van het programma „uit de school geklapt" uitgezonden. Ditmaal werd een bezoek gebracht aan het Mendel-col lege in Haarlem, waar Godfried Bomans een Nederland se les bijwoonde. De les werd gedoceerd door de heer F. X. Koot (rechts). Eigenaar profiteerde van onmaatschappelijken De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen enige jonge Hagenaars, onder meer de twintigjarige los werkman Koos H. en de 21-jarige electricien E. W. H. van R., die betrokken zijn geweest bij twee moorden, gepleegd in ja nuari van het vorig jaar. Toen zijn bij inbraken de 29-jarige monteur- nachtwaker G. P. van der Lugt uit Delft en de 58-jarige weduwe A. C. van CapelleLugtigheid om het le-' ven gebracht. De publieke belangstelling voor deze zaak was buitengewoon groot. Reeds gistermorgen om zeven uur stond men bij de toegang tot de pu blieke tribune. De rechtbank verhoorde eerst Koos H. Deze was in december 1962 op gehouden met werken en had zijn vrouw verlaten. Hy trok in bij een bar „El Negro", waar bij voor wei nig werk eten en een slaapplaats kreeg. De andere kosten voor levens onderhoud bestreed hy met „inkom sten" uit inbraken. De president, mr. J. Sohaafsma, ondervroeg H. eerst over een tiental inbraken die deze, onder meer samen met Van R., had gepleegd en de beroving van een vijftigjarige ambtenaar op de Denne- weg in Den Haag. Zijn eerste inbraak haod H., zo verklaarde hy, gepleegd met een onbekende. Hij kende de man alleen maar van gezicht. „Hoe riep u hem dan", vroeg de president. „Ik riep hem niet. Als ik hem nodig had zei ik hee". Beroving. De beroving van de ambtenaar ging, zo bleek, zeer ruw in haar werk. Koos H. sloeg de man eerst met een loden pijp op het hoofd. Daarna be roofden hij en zijn kornuiten hem. Toen bleek, dat de ambtenaar nog niet voldoende buiten westen was, gaf H. hem nog een harde klap. Van R., die dit nog niet genoeg vond, trapte de liggende weerloze man nog eens flink na. „Dat was dan zeker de meesterhand in dit soort zaken, die het werk moest vervolmaken", zei de president. Hierna kwam de inbraak in een suikerwarenfabriek ter sprake, waar bij de monteur-nachtwaker werd doodgeslagen. Koos H. en Eddie Van R. klom men door een tuimelraam. De 27-ja rige musicus H. C. S. bleef buiten op de uitkijk staan. H. en Van R. slo pen naar binnen. „Plotseling", zo verklaarde H., zag hij een man voor zich oprijzen, die riep „inbrekers". „Hebt u toen geslagen", vroeg de president. „Nee, ik riep: Eddie, weglopen, en nam de benen. Ik hoorde een zware bons, dus Eddie moet wel hebben ge slagen." „Hebt u gezien dat Eddie met een koevoet bezig was?" „Ja". Na afloop van het misdrijf waren de mannen naar de bar „El Negro" teruggegaan. Daar heeft Eddie ver teld, dat hy geslagen en gestoken heeft. Medeplichtig. In de middagzitting hebben de 35-jarige caféhouder H. E. L. en de 27-jarige musious H. C. S. terecht gestaan. De caféhouder was ten laste gelegd dat hij zich schuldig had ge maakt aan heling en aan medeplich tigheid aan inbraak. Hij had een bruin costuum gekocht dat Van R. had gestolen en 14.000 gulden van de buit van de roofmoord op de we duwe aangenomen. Voorts had hy na de arrestatie van Koos H. 300 gulden namens deze aangenomen. De café houder., die in 1957 uit Suriname naar Nederland was gekomen, had de daders van een inbraak in Vlaardin- gen onder wie Koos H. en Eddie van R. in zyn auto naar deze stad gere den. „Wat hebt u daaraan verdiend", vroeg de president. „Een portie bami, dat ik in myn eigen zaak heb opgegeten", ant woordde de verdachte. Medelijden. L. had Eddie uit medelijden in zyn zaak onderdak gegeven. Hy wist, zo zei hy, dat Eddie zich met kraakjes bezig hield. Op 31 januari toen hy lag te slapen, waren Eddie, Koos en S. op zyn kamer gekomen en hadden hem 1400 gulden in zyn gezicht ge gooid als hun aandeel in de aankoop van een nieuwe auto. Hij wist wel dat dit geld van een inbraak afkom stig moest zijn. De president zei dat het café „El Negro" van L. een broeinest van on gerechtigheid is geweest. „U bent de pest voor de jongens uit de omge ving geweest, u moest u diep scha men. U hebt er alles voor over ge had om een glimmende auto te ko pen". L. beklaagde zich erover dat hy geen recht zou krijgen; „dat komt door myn huidskleur", zo meende hy. Méér verdachten. De musicus S. die hier in april 1961 als verstekeling van Suriname naar Nederland was gereisd, had op wacht gestaan bij de inbraken, o.m. bij die in een suikerwarenfabriek en bij de weduwe en was by de beroving van een late wandelaar in de Denneweg aanwezig geweest. Volgens hem zou van R. hebben gezegd over het neer slaan van de bewaker: „Ik schrok en sloeg hem op zyn kop". Voorts had hij gehoord, dat Koos H. de weduwe een tik had gegeven. Met tranen op zijn wangen zei S. dat zyn liefste wens was geweest hier te musiceren. Vervolgens stonden drie verdachten terecht, onder wie een danseres, die gestolen goed zouden hebben geheeld. Tenslotte moest nog L. voor de rechtbank komen, nu voor twee ver keersdelicten, die overigens niets met de hele voorgaande zaak te maken hadden. Dinsdag 3 maart zal de officier van justitie jonkheer mr. W. C. J. M. van de Poll zyn requisitoir houden. Daarna zullen de verdedigers aan het woord komen. Schipper sloeg zijn collega een oog uit Tijdens een heftige woordenwisse ling over de lading van een schip heeft de 24-jarige schipper J. N. uit Harlingen zich gisteren op de Noor derhaven zó opgewonden, dat hy zijn collega, D. Berends, een oog heeft uitgeslagen. Onmiddellijke me dische hulp in het Diaconessen-zie kenhuis te Leeuwarden mocht niet meer baten: het oog kon niet meer gered worden. N. is door de politie gearresteerd en ingesloten in het politiebureau te Harlingen. Jto Peking wonen vier miljoen mensen, twaalf procent meer dan in 1962, zo meldt de Chinese radio. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is na een brok kelige behandeling die met grote tussenpauzen ongeveer een maand heeft geduurd akkoord gegaan met de instelling van het openbare li chaam Rijnmond; ook de nieuwe drankwet vond bij de eindstemming een meerderheid. De Rijnmond kreeg, nadat er in het parlement nogal ingrijpend aan ge dokterd is, veel voorstemmers: 104 tegen 19. Alleen voor de KVP'er Van Aarden en 17 van zijn politieke vrienden alsmede voor de PSP'er Bruggeman bleef een Rijnmond met minder bevoegdheden dan zij nodig vonden, onverteerbaar. De PvdA had ook liever een Rynmond met rui mere bevoegdheden -gehad, maar de socialisten hadden tenslotte liever 'n openbaar lichaam in de versie van minister Toxopeus dan helemaal niets. De drankwet haalde het met 72 tegen 52 stemmen. Tegen waren de hele PvdA-fractie, de SGP, de CPN, de PSP, de Boerenpartij, het GPV (d.w.z. de heer Jongeling), verder de AR-heren Walburg en Van Benne- kom en CH-heren Scholten en Van der Mei. Vrijwel al deze tegenstemmers vonden het loslaten van het maxi mum-stelsel waarop de oude wet ge baseerd is, al te griezelig. Zy vrezen een toenemend drank- ge- of misbruik. Alleen de boeren hebben tegengestemd, omdat zy vin den dat de nieuwe wet het groot winkelbedrijf in de kaart speelt. _7 De ontvoering van de jeugdige Timo Rinnelt is in Duitsland het gesprek- V TClChtCllltOCBTltrilïTl van-de-dag. Er zijn hoge beloningen uitgeloofd voor aanwijzigingen, die de politie op het spoor van de daders kunnen brengen. Foto: publiek voor een der affiches. in Rotterdam Al geruime tijd bestaan er in Rot terdam plannen voor de vestiging van een vrachtautocentrum. Hiertoe werd al in 1962 een N.V. tot exploit tatie van een vrachtautocentrum op gericht, waarin een brouwerij, een garagebedrijf, een autobandenbe drijf, een oliemaatschappij en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam aandeelhouders zijn. De gemeente bood deze N.V. een ter rein van drie hectare aan de zuid west-zijde van de Waalhaven aan, en voor zover onze inlichtingen strek ken is te verwachten dat de gemeen teraad van Rotterdam binnenkort zijn oordeel zal uitspreken over de voorwaarden waarop dit terrein be schikbaar zal worcfen gesteld. Is die goedkeuring door de raad verleend dan zullen de plannen, die reeds door een architect zijn ontwik keld, worden uitgewerkt en zal zo spoedig mogelijk de rijksgoedketrring worden aangevraagd. Deze goedkeu ring bepaalt uiteraard het tijdstip waarop dit centrum in gebruik zal kunnen worden genomen. Men is in de kring der direct betrokkenen opti mistisch, zowel wat betreft de uit eindelijke overeenstemming met de gemeente als wat betreft de mede werking van de rijksinstanties, omdat het steeds toenemende wegverkeer van en naar Rotterdam met vracht auto's en vrachtautocombinaties de verkeers- en bovenal parkeerproble men hand over had doen toenemen. Ook de havenbelangen zouden er mee zijn gediend. Het vraohtautocentrum, zoals dat thans in onwerp gereed ligt, is ge- inspireerd op bestaande „autohöfe" in Duitsland. Het zal naast parkeer ruimte een motel, een café-restau rant, een service-station en een re- paratieinriahting omvatten. Enkele insluipers vermoedelijk zijn het er twee geweest hebben uit een metalen kast in een van de gebouwen op het terrein van de mi litaire vliegbasis Soesterberg in to taal zeven Uzi's, moderne pistool mitrailleurs van Israëlische makelij, gestolen. De diefstal werd in de loop van zondagochtend ontdekt. De voor inbraak goed afgesloten kasten wa ren op ruwe wijze geforceerd. De in braak heeft volgens de met het op sporingswerk belaste Koninklijke Marechaussee plaats gevonden in de nacht van zaterdag op zondag, toen er slechts betrekkelijk weinig perso neel op de basis aanwezig was. Daar de wacht totaal geen onraad heeft bespeurd, wordt verondersteld dat de dieven over de omheining van prikkeldraad zijn binnengekomen, en langs dezelfde weg weer zijn ver dwenen. Er is geen bijbehorende munitie verdwenen. SCHEEPJE VLOOG DE LUCHT IN Terwijl de schippers Flikweert en De Loze uit Zierikzee gistermorgen in de kajuit van hun motorbak rustig de brand in hun dikke sigaren dach ten te steken, veroorzaakten zij een ontploffing, die hun scheepje in de lucht deed vliegen. De kajuit van het scheepje, dat in de werkhaven van Kats lag was n.l. vol gas gestroomd, toen de gasfles bij het fornuis lek was geraakt. De ontploffing, die op het aansteken van een lucifer volgde, deed het dek om hoog vliegen en de kajuit uit elkaar springen. Van het scheepje, dat gebruikt werd ten behoeve van de Ooster- Schelde-brugbouw, bleef vrywel niets over. De beide schippers moesten met brandwonden over hun gehele liohaam worden overgebracht naar het Sint Joanna Ziekenhuis te Goes. Zij konden 's avonds echter weer naar huis terugkeren. Is het waar, dat vele gezinnen aan de Oude Kleefse Postweg in Spijk (gemeente Herwen en Aerdt) sinds 1 augustus 1963 moeilijkheden onder vinden in verband met de grenssitua tie ter plaat*»? Dit heeft het Twee de Kamerlid de heer Schuring (CHU) schriftelijk gevraagd aan de minis ters van Binnenlandse en Buitenland se Zaken. Hij wil weten welke maat regelen de ministers dan denken te nemen, ten einde deze moeilijkheden uit de weg te ruimen. Gistermiddag is op de Rijksweg 2 in Loenersloot bij het viaduct „Ter Aa" een ongeval met dodelijke afloop gebeurd, waarbij twee Belgen wa ren betrokken. De 41-jarige mon teur V. R. Ledoux uit Ingelmunster stopte met zijn truck met oplegger in de bermstrook op de rijbaan Amster damUtrecht om de lading vlas op de oplegger vast te sjorren. Tijdens dit werk stapte hij tussen de truck en oplegger door op de rijbaan, waar hij werd aangereden door een andere passerende truck met oplegger be stuurd door zijn 24-jarige landgenoot J. H. S. Louys uit Malonne. De heer Ledoux overleed ter plaatse. Hildo Krop tachtig jaar Amsterdams stadsbeeldhouwer Hildo Krop, die vandaag 80 jaar wordt en in zijn geboorteplaats Steenwijk een ere-tentoonstelling krijgt, exposeert in de nieuwe vleugel van het stedelijk mu seum in Amsterdam van 24 april-24 mei. De kunstenaar, die tegenwoordig in Schoorl woont, heeft zijn atelier aan de Plantage Muidergracht in de hoofdstad. By K.B. is, naar het ministerie van Binnenlandse Zaken mededeelt, met ingang van 16 maart 1964 de heer mr. A. A. J. Goldberg, die op me disch advies heeft moeten besluiten naar een wat minder veeleisende functie om te zien, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Delfzijl, benoemd tot burgemeester der gemeente Wisah, een wat het inwoneraantal betreft in dezelfde klasse vallende zij het meer landelijke gemeen te, welke niet een zo stormachtige ontwikkeling doormaakt, als Delf zijl. Mr. Goldberg is 11 april 1922 in Utrecht geborgen. Hy was burgemees ter van Delfzijl van 16 juni 1960 af. Zijn politieke richting is VVD. Cassius Clay heeft met zijn snoeverijen over de overwinning die hij zou behalen toch gelijk gekregen. Hij won het wereldkampioenschap zwaargewicht op zijn tegenstander Sonny Liston. De hele wereld hield haar adem in, maar hij lapte het toch maarOp de foto ziet u het gesprek van de dag na de overwinning in de zeven de ronde: uitzinnig van vreugde roept hij: „ik ben kon ing". En nu maar weer over tot de orde van de dag. Honden, die met een riem aan de horizontaal gespannen draad van 100 meter lengte zijn bevestigd bewaken de grens tussen Oost- en West-Duits land bij Steinstuecken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7