er cnó cjezecfd Licht in midden van kamer boven tafel is uit de tijd Hoe verlichten we ons werk? Lampekapjes-anders dan anders Voetballende non TWEE-IN-EEN HULP BIJ SCHOONHEIDSVERZORGING SHIFT BLIJFT ook voor 1964 met rolkraag Stokbrood steeds meer in trek Haardrogen zonder wachten Woninginrichting en verlichting Of men nu te maken heeft met het aanbrengen van verlichting in een nieuw huis of met het veranderen van de verlichting in een oud huis, men r- >et steeds op het volgende let- t~t: Voorkom extra inspanning van de o^en. Maak donkere hoeken en ge vaarlijke trappen veilig. Zorg voor voldoende licht op plaatsen waar ge studeerd moet worden. Laat een ka mer door zijn verlichting tot zijn recht komen. Iaat het lich4 flatte rend z\jn voor bewoners en meubi lair. Het oude idee van een licht in het midden van de kamer plus leeslam- pen in de zitkamer en de slaapkamer is net zo uit de tijd als kaarslicht. Een eerste vereiste is, uit te zoeken hoeveel licht van buiten komt. Een donkere keuken, waar geen zon komt, verdient speciale aandacht, niet al leen wat de verlichting betreft maar ook om de sfeer op te vrolijken voor hen, die er moeten verblijven. Een eenvoudige omzetting van het meubilair kan de toestand vaak ver- Maak een plan LATEN WE NU maar oerlijk zgn - het huishoudelijk werk is niet crea tief en niet altijd bevredigend voor langere tijd. Maar het werk kan zeer vergemakkelijkt worden als we ons daar-p wat gaan toeleggen. Ei genlijk zou een buisvrouw hiervoor reeds voor haar huwelijk oog moeten hebben, bijv. by het aanschaffen van meubilair e.d. Bij het kopen van vloerbedekking en tafels is het goed er op te letten, dat de materialen gemakkelijk kun nen worden schoongehouden. Indien oppervlakten behoren te glimmen, overweeg dan hoeveel werk vereist is orr deze mooie glanstoestand te handhaven. Bekleding, die met een ritssluiting is bevestigd en dus ge makkelijk" kan worden gewassen, is zeer praktisch. Laat u voorts uitvoerig voorlichten over de mogelijkheden van glasgor dijnen, die in één dag gewassen en weer opgehangen kunnen worden. Kies voor de vloer kleine kleedjes, die in een wasmachine gewassen kunnen worden. Vele nieuwe soorten materiaal trek ken stof aan door een concentratie vï statische elektriciteit. Deze na righeid kan voorkomen worden door het gebruik van een anti-stat produkt op deze oppervlakten. GA VOLGENS plan tewerk en werk van boven naar beneden. Begin op de bovenverdieping en reinig ook eerst het hoogste deel van de kamer. Leg alles, wat u nodig hebt. tevoren klaar - stofzuiger, stofdoeken, zwab ber, borstel, wrijfwas. Leg deze neer, waar u ze nodig heeft, zodat geen tijd verloren gaat met heen en weer lopen. Er zijn veel huisvrouwen, die van het huishoudelijk werk hun levens opdracht proberen te maken. ,,Ik heb vandaag het hele huis schoon gemaakt" is echt geen edel excuus als u 's avonds te moe is om te koken of om gezellig met de rest van de familie mee te doen. Ken uw eigen kracht en eis niet teveel van uzelf. Het is veel beter af en toe eens het huishouden het huishouden te la ten en een wandeling te maken, even tueel inclusief het doen van bood schappen, of op uw gemak een kopje koffie te drinken, waarbij u de voe ten even hoog legt om ze rust te ge ven. Tenslotte nog wat kleine tips, die geM kunnen uitsparen. Een vochtige krant als wrijfdoek gebruikt geeft een stalen aanrecht een prachtige glans. Bewaar voorts kurken van fles sen voor het schuren van gevlekte messen. Maak de kurk vochtig, doop deze in schuurpoeder en wryf ermee over het mes. beteren en veel onnodig geloop ver mijden. Ideaal voor de verlichting van een keuken is, voor velen een neon- buis en een zwart plafond. Een overweging is ook dat een plafond er niet vuil en rokerig uit kan gaan zien. Voor een zoon en een dochter met huiswerk en een echtgenoot, die des avonds allerlei schrijverg te doen heeft, is een bureau compleet met t.l.-buis een praktisch idee. In de slaapkamers kan een licht punt met voldoende afkapping boven het hoofdeinde worden aangebracht. Dit is vaak prettiger dan een lamp op het nachtkastje naast het bed. Verlichting behoeft tegenwoordig niet meer zuiver functioneel te zijn maar kan zowel kleur als warmte aanbrengen. We kunnen op olielam pen en lantaarns neerzien als zijnde overblgfselen uit een grijs verleden maar voorzien van een electrische lamp zijn ze hoogst modern en zeer gezellig. Japanse papieren lantaarns kwa- mea enige seizoenen geleden al in de mode, vooral in de vorm van een grote bol op dunne bamboepoten. Ze zijn er nu als hanglampen, slaapka merlampjes en in duurzame materia len nagemaakt. Naaimachine als soort lasapparaat? Of ij spoedig in de huiskamer zal verschijnen, durven wij niet te voor spellen. Maar het is een feit, dat de volgende Britse vinding in industrië le bedrijven van het Verenigd Konink rijk reeds toepassing vindt; 'n naai machine zonder naald. Op de plaats waar deze zich bij huis-, tuin-, of keu ken-naaimachine bevindt is een appa raatje aangebracht, dat hoogfrequen te trillingen voortbrengt, die in staat zijn om stoffen van synthetische ve zels aan elkaar te .stikken". De trillingen schijnen het effect te heb ben, dat losse vezels zich aan elkaar hechten en aldus een naad vormen, die - naar de fabrikant verklaart - sterker is dan de stoffen zelf. Met andere woorden: probeert men aldus verbonden stoffen weer te schei den, dan loopt het materiaal de kans te scheuren, maar de naad blijft in- t..ct. Deze allermodernste aller naai machines kan ook plastic hechten. De machine heeft het uiterlijk van de gebruikelijke machine, maar dan ten halve gedemonteerd. De bewegen de delen ontbreken of zijn in het frame "an de machine opgenomen. Lampekapjes met een leuk des sin doen het altijd uitstekend en niets is gemakkelijker dan voor dergelyke aardige dessins te zor gen. Laat eens een lampekap ma ken van de stof van de gordijnen, de stoelbekleding of de kussenom- trekken of koop een effen lampe kap en breng zelf een leuke gar nering aan. Boordsel Plat boordsel kan bgvoorbeeld ge bruikt worden als garnering van ie boven- en onderkant van de kap of zowel onder als boven. Van het boord sel kan ook een dessin gemaakt wor den op een effen kap zoals bijv. het motief van de Griekse sleutel. Balletjes-franje is bgzonder decora Er is de laatste. tPd veel geschre ven over de .touw, die bekend staat als de „Singing Nun", die met haar liedje „Dominique" tot- de bovenste regionen van de hitparade is door gedrongen. Minder beklad is waar- schynlijk de voetballende noo, in het gewone leven zuster Frances Cabrini. Zij heeft een jong.nselftal in Brad- fort, een stadje in Engeland, getraind „Toen ik ermee begon, waren de jon gens wat sceptisch", vertelde ze ons, ,,maar toen ze ontdekten, dat ik de kneepjes van het vak kende, begon nen ze respect voor me te krijgen". Zuster Frances Cabrini moet thans afscheid nemen van haar elftal, dat al vele triomfen op de Engelse vel den heeft behaald. Zij wordt nl. on derwijzeres aan een meisjesschool in Buenos Aires in Argentinië. ,,Ik zal het voetballen daar erg missen", zegt ze maar men kan nooit weten - misschien is haar voetbalcar rière nog niet ten einde. Het zou niet de eerste keer zijn, dat Zuid-Amerikanen zich lieten trai nen door Britse oefenmeesters, maar uiteraard wel door een vrouwelijke trainer tief vooral voor lampen, die in slaap kamers komen te staan of in een wat ouderwets ingerichte kamer. Plakband Boordsel en franje kunnen met on zichtbaar en aan twee zijden plak kend kleefband bevestigd worden en met behulp hiervan kan men het des sin naar behoefte veranderen. Voor de huiskamers kunnen de lam- pekappen best wat opvallender zgn. Lijm bijvoorbeeld eens een verzame ling zeeschelpen of een serie familie fotootjes op een kap. Fleurige vakan tiesouvenirs kunnen ook heel ge schikt zijn. Kortom er zijn mogelijk heden genoeg om zelfs de saaiste lamp tot een plezier voor het oog ie maken. Van top tot teen (Van onze schoonheidsspecialiste) Wat zullen we dit jaar te verwach ten hebben op het gebied van de niake-up? Wy hebben er deskundigen naar gevraagd en zij kwamen, in het kort, tot de volgende conclusies. Bij de hulpmiddelen voor de schoon heidsverzorging zal er vooral naar worden gestreefd naar zgn. twee-in- Afboordsel in een Grieks sleutel- motief is bijzonder decoratief. Verwarming voor kinderkamers Baby kan thans in de winter ver zekerd zgn van een goede tempera tuur in de kamer waar de wieg staat. Een gemakkelijk verplaatsba re warmte-ventilator niet veel gro ter dan een baksteen maar in staat om in een vertrek van 4 bg 6 m de temperatuur in een kwartier onge veer 10 graden te doen stijgen, :s thans in de handel gebracht door een Amerikaanse fabrikant. Hei ap paraatje wordt aangesloten op net lichtnet, maar kan ook worden ge voed door batterijtjes, werkt geruis loos en heeft een ingebouwde ther mostaat zodat het vertrek op een tevoren bepaalde temperatuur kan worden gehouden. Brieven schrijven Hoe en wanneer schryft men brie ven? Het antwoord zou eenvoudig moeten zyn: Men zou op jeugdige leef tijd reeds moeten leren, hoe men een brief moet schryven. En wanneer moet men schrijven? Als men iets mee te delen heeft. Toch is het niet zo eenvoudig als het klinkt. In het algemeen vindt men het schrijven van brieven een hele op gave. Dit is voor-een deel de schuld van de telefoon. Het is zoveel gemak keiijker de telefoon te nemen en met de persoon in kwestie te spreken, in plaats van zgn gedachten op een stuk papier te zetten. Moeders met volwassen kinderen, d5e niet meer thuis wonen zgn meest al ouderwetse briefschrgfsters. kinderen hebben deze stijl veelal niet. Meestal kan het ze helemaal niet schelen, dat meneer Jansen het win keltje, waar ze vroeger hun snoep- cent besteedden, zgn zaak van de hand heeft gedaan of dat mevrouw Pietersen een tweeling heeft gekregen Vaak beginnen brieven dan ook aan moeders met de woorden: Lieve Mams. Ik ben goed gezond en hoop van U hetzelfde. Het spijt me dat ik niet eerder heb geantwoord maar ik heb het erg druk gehad. Het weer is hier best... We zouden dit een brood-met-boter brief kunnen noemen: magere vulling van hoofdzaken. Een ander veel voorkomende brief is een excuusbrief: Beste Ans, het spijt me, dat we vanavond niet kun nen komen. Jaap moet donderdag overwerken, dus ik hoop dat je ons zult excuseren. Het is een troost, dat excuusbrieven kort, beknopt (meestal) eerlijk zijn. Dit geldt niet voor de ingewikkel de excuusbrief. Deze moet langer zijn omdat de feiten vaak bezijden waarheid zijn. Beste Ans, het spijt me zo, dat we gisteren niet konden komen. Ik had migraine. Het begon 's middags al en ik dacht, dat het wel over zou gaan, maar halverwege de avond had ik het nog. Natuurlijk had ik je moeten bellen maar ik was ie nummer kwijt. Ik hoop je spoedig nog eens op te zoeken. Nu zullen we het „wanneer" van 't briefschrijven nog eens bezien. Thans betekent „wanneer" als het absoluut niet anders meer kan. Vreemd genoeg hebben kapsalons pogingen in werk gesteld de kunst van het brie ven schrijven in ere te herstellen door uittrekbare bladen aan te brengen waarop men tijdens het drogen kan schrgven. Men moet zelf papier en pen meebrengen maar het is opvallend hoeveel brieven onder de droogkap geschreven worden. En hoeveel brief kaarten er worden gebruikt! Eén van de grootste zaken aan de Fifth Avenue had een aankondiging over de hele lengte van de etalage met de woorden: „Wat heeft 't nieuwe jaar voor U in petto? Kom kij ken op onze tweede etage Haast U!Iemand die verwacht de geheimen van de toekomst op de tweede etage onthuld te zien heeft het mis. Neen, de tweede etage is de modeafde ling en het is beslist de moeite waard eens te kijken, wat de vrouw van de nieuwe wereld in 1964 zal gaan dragen. De shift blijft - deskundigen bewe ren nog minstens een half jaar. Veel modellen hebben een rolkraag. Dik wijls in een contrasterende kleur. Bij na altgd wordt er een plastic tasje bij geleverd, waarin een lange strik ceintuur. Men kan deze omdoen of niet, maar zo ja, dan dient deze vlak onder de buste gestrikt te worden. Met mouwen Pastelkleurig leer is de grote mode voor het voorjaar. Het is lang niet altijd echt leer. Er is namaak leer Miss Amerika 1964 in 2 versies. Links: Orlon-shift met lage rode cein tuur. Rechts: Pakje met overhemd blouse op rechte marine blauwe rok. Het losvallende vest heeft langs zak ken en zomen een garnering van rood band. dat heel moeilijk van echt te onder scheiden is want de fabrikanten geven nu hun kunstleer een echt lederluchtje Maar of het nu van echt leer of van namaak is, de voorjaarsmantels zijn bgna altijd in een babykleurtje, zacht rose, geel of blauw en af ge- ze. met een bijpassende tint in stoffen als alpaca en fijn linnen. Mantelpakken hebben niets klassieks meer voor de jongeren, vesten met mouwen in plaats van jasjes - zachte blouses met stroken of overhemdblou ses met sierlijke knopen en rokken, die géren bij de zoom en afgezet zijn met boordsel. Badstof zal zeer populair worden en niet alleen voor bad en strand. Er komen nieuwe soorten fgn gewe ven badstof voor rokken, blouses en voorjaarsmantels. Strepen in reliëf, effen of contrasterend, zgn vooral aantrekkelijk in deze stof. Grappig is ook een bloem patroon in reliëf. Men kan deze badstof niet vergelijken met de gewone badstof. Het is veel dunner maar het prin cipe is hetzelfde. Met bloemen Men kat nu reeds een hoedje voor de Pasen uitzoeken. Het hoedje voor d- Pasen bestaat dit jaar uit een klein strooien bolletje met veel bloemen ge garneerd. De nieuwe voorjaarshoeden worden achter op het hoofd gedragen. Ze zgn uitgevoerd in tulbandstyi en be dekken het haar geheel. Voor de jon geren zgn er vele soorten strooien hoe den. De kousen worden lichter van kleur. Licht koper of brons moeten de zo mer inluiden. Maar de ingeweven pa tronen uit de winter blgven, van stip pen tot strepen. Natuurlgk zullen die schoenen in de mode zgn, d'e zoveel mogelijk van de mooie kousen zichtbaar laten, dus met diepe uitsnydingen of als boven leer alleen straps om de schoen op zü*: plaats te houden. De hakken bly- ve laag en worden grover. één hulpjes, bgvoorbeeld zowel make-up als huidcorrigerend. Voorts kunnen we verwachten, dat de mannelgke lgn in de kleding, die in 1963 domineerde, wat op de ach tergrond zal geraken en als gevog hiervan kunnen we mooie kleuren voor de make-up verwaohten. Zg zul len dan de plaats moeten innemen van de weinig mogelijkheden bieden de vuurrode tinten tegen een bleke achtergrond. De haarmode begint nu reeds te veranderen. Het stgfjes opgestoken kapsel heeft reeds plaats moeten maken vopr veel ingewikkelder en charmanter modelen. Bg de oog-make-up zien we, dat de kleuren veel minder diep zullen zgn, tot wazig toe zelfs en antra cietgrijs zal waarschijnlijk de paats gaan Innemen van zwart voor de om lijsting. Het afgelopen jaar bracht een du re uitvoering van rouge ons op kos ten. Dit jaar kunnen we een uitge breid assortiment goedkopere soortei verwachten. Deze uitvoeringen zijn eerder een soort schaduw in kleurei- van basis make-up dan rouge in de juiste betekenis van het woord. Met een flinke borstel kan deze creme-achtige substantie op het ge hele gezicht aangebracht worden ol alleen langs "'ikbeenderen of kaak lyn (van oren tot kin) uitgestreken worden als omlysting vain het gelaat. Stokbrood wordt ook in Nederland steeds meer gegeten. De reden: velen knabbelen graag op de lekkere, knap pende korst. Stokbrood smaakt by- zonder lekker by kaas. Maar ook bij soep, vooral als die soep het hoofd gerecht ls. Stokbrood mag zo uit het vuistje gegeten worden. Resten stokbrood mo gen niet in de broodtrommel opgebor gen worden, daar het stokbrood daar in direkt slap wordt. U dient het in een go gesloten plastic zak in de ijskast of in ieder geval op een koele plaats te bewaren. Op deze wijze ver pakt, kan de korst een week lang knappend blijven. Mocht de korst toch slap worden dan het brood even in de warme oven. Voor dames, die he' zo druk heb ben, dat ze zelfs niet enige tijd voo, de toilettafel kunnen gaar zitten on met behulp van een elektrische haar droger haar kapsel te drogen is nu een op batterijen lopende haardrog"» geconstrueerd, die met een band om de hals wordt gedragen. Het toestel let je veroorlooft de gebruikster rus tig met haar werk voort te gaar terwgl haar haardos wordi gedroogd door een zeer lichte ventilator, die warme lucht b aast. De temperatuui van de lucht wordt geregeld dooi een thermostaat en blgft dus con stant. VAN TOP TOT TEEN Onderdanen onder de loupe Als U het gevoel hebt op eieren open en U na het boodschappen di niet weet hoe gauw U de schoei lit zult krggen, ga er dan even t zitten met de voeten omhoog en lei wat ik U te zeggen heb. Dankt U de pijnlijke voeten ar het feit, dat de bloedcirculatie ni in orde is? De behandeling is et voudig en neemt weinig tgd. B gin de dag met een warm voet ba Droog de voeten goed af met e« ruwe handdoek! Wintervoeten kunnen ontstaan do te kleine schoenen en kousen. Overtu (J ervan, dat de voeten genoeg rui) te hebben om te bewegen en te ad men". Na het voetbad masseren m< i..ie of lanoline met roterende bewi !?ing! Niet alleen de schoenen moetc goed passen,'de juiste maat van d kousen is ook zeer belangrijk. Dras ze dan in warm zeepsop. Om d nylon kousen slechts eenmaal en wa voeten in een gezonde toestand t' houden een theelepel antiseptisc middel aan het laatste spoelwatei toev egen! Nagels behoren recht afgevijld t< worden, niet te lang e niet te kort Als vie nagels te dik worden, bijvglei met een klein vgltje. Probeer niet ingegroeide nagels rrjnlijke likdoorns en derjelijke narig beid zelf te behandelen. Vraag tijdi: deskundig advies, en wat nog belang ryker ls, houdt U er a?u.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8