PUZZEL-PARADE IN LEIDSE BINNENSTAD DE IgiSSBSi* LANGER DAN I '2 UUR oIJ ZÜVhLL BORDEN dnk VrDf A AT IC nC 1717X1 I TCX 2?" Hier V LKbAA 1 JE- UL E-H.lL.Uoi ssts Economische maatregél ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 PARKEER.ZÓNÉ MAAW4CWMT£«A6 «MS-tflAW wiet voos? de voLgende geheimzinnige woorden: „geldt ten aainzien van personenau to's niet voor de parkeervakken". Wat krijgen we nu? denkt menig bezoeker van Leiden. Waar willen ze me nu weer hebben? Het raadsel hebben we met behulp van de parkeerschijvenr-deskimdige de heer Muller van de ANWB, opge lost. „Ik ken de Leidse situatie," zei hij, „Eerlijk gezegd snap ik deze aandui ding ook niet voor ik de toestand ge zien heb." Maar toen wij hem ver telden, dat er op het Stadhuisplein nog een parkeerprivilege berust ten behoeve van het gemeentebestuur wend hem de kwestie duidelijker. Op subtiele wijze is hiermede aangege ven, dat je alleen maar in parkeer vakken mag staan en niet op de plaatsen die b. en w. van Leiden heb ben doen reserveren dp het Stadhuis plein. Achter de kettingen, u weet wel. Nog een staaltje van bordenrijk dom. Niet langer dan anderhalf uur. De aanduiding „heren" heeft daar ver der niets mee te maken, maar het draagt toch wel bij aan de algehele verwarring. T V *^7 V 7 W f\ fA T maar dat erygeen lange auto's in de Het mooiste maakte het 't bord Er is maar een ding duidelijk: dat het niet helemaal duidelijk is in de parkeeraanduidingen van de blau we zone te Leiden. Onlangs hadden wij hierover een gesprek met de politie te Leiden in dit geval met inspecteur Arbouw, die vertelde, dat men met de aanduidingen binnen het raam van de wetgeving moet blijven. Nu is die wetgeving ten aanzien van 'fr geheel nieuwe parkeerschijven-systeem niet over duidelijk. Om eerst nog even de Leidse chaos te behandelen: de feestversiering van het blauwe zonegebied in Lei den kent vele pronkstukken. Maar het mooiste stuk treft men toch wel aan op de Vismarkt, waar met niet minder dan vijf borden aan de argeloze bezoe ker wordt verhuld, wat er aan de hand is. niet voor motorrijtuigen korter dan vijf meter in de parkeervakken". Bij zulk een mededeling ploegen zich die pe voren door uw voorhoofd. Uw auto is waarschijnlijk korter dan vijf meter. Maar wat willen ze dan? Antwoord: de politie wil alleen 'Het een bij het ander genomen be wijst wel, dat de met de Leidse situa tie niet op de hoogte zijnde autorij der vol muizenissen zijn auto verlaat. Hij kan misschien nog bij wijze van tafedtoetje een bordje aantreffen: parkeerschijven verkrijgbaar op het politiebureau, stadhuis of VW, dat op de hoek staat opgesteld. (Foto 3). „We zijn nog meer aan het dokte ren," zei ons de ANWB-deskundige, de heer Muller. Leiden is niet de eni ge plaats waar het moeilijk 5igt: ook in Utrecht is men nog niet tevreden. In Enschede lag het eenvoudiger, om dat men de pairkeerzone invoerde op een duidelijk afgepaald plein. We voelen ook de noodzaak van duide lijker borden. Borden die het publiek direct begrijpt. Zo gauw er denk werk bijkomt, vinden wij het ai niet leuk meer. In Utrecht heeft men de blauwe zone geheel willen markeren met blauwe strepen, maar daar is men er ook niet mee uitgekomen." W^t Leiden betreft heeft men ook nog gewijzigde omstandigheden b.v. in de Haarlemmerstraat waar men niet langer dan een half uur mag parkeren en voorts: zie foto 4. IK WIST NIET Ook het ontbreken van een aandui ding: parkeerschijf verplicht, wordt als een gemis gevoeld. We hebben over deze zaak ook kontakt gehad met de hoofdinspec teur voor het verkeer G. A. Cor- nelisse, „Wij hebben deze moeilijkheid ook onderkend", zegt hij. „Er zijn nog altijd mensen, die niet van de voorschriften bij deze vorm van par keren op de hoogte zijn. We hebben er kontakt over opgenomen met de A.N.W.B., die zelf de parkeerschijf er in heeft gebracht. Wat is er aan onbekendheid te doen. We hebben gevraagd om voorlichting in bredere kring. Geef aan de Nederlanders be kendheid van de werking van de parkeerschijf en laat vooral ook duidelijk uitkomen welke steden er bij betrokken zijn. Delft is er nu bijgekomen, Enschede en Utrecht hadden al een blauwe zóne met par keerschijven. Veel meer kunnen wy er niet aan doen. De ANWB zal in haar vakbladen nog weer de plaatsen waar de par- keersschijf wordt gebruikt vermel den. Het is de bedoeling, dat ook de NTS en de radio medewerking ver lenen. Dat in een stripje nog weer eens wordt vermeld, waar de schijf is voorgeschreven. Er is natuurlijk wel het grote bord en de herhalingsborden, die ook zon der de aanduiding voor een goed verstaander duidelijk maken, dat hier parkeerschijven zijn voorge- schrven. Toch treffen wij nog altijd weer mensen aan, die niet weten, dat de schijf verplicht is". Ons bescheid: „Elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen, maar we weten allemaal wel, dat dit niet het geval kan zijn". Maar er wordt toch ook nog verwezen naar ver schillende adressen, waar de par keerschijf te verkrijgen is. Dit duidt er toch ook wel op, dat zo'n ding is voorgeschreven. Met de Leidse be volking zijn we nu wel klaar". De vreemdeling blijft een twijfelgeval „Geeft u aan een vreemdeling ook een bekeuring, als hij kennelijk niet op de hoogte was?" „Hierop moet ik ja antwoorden. Maar u begrijpt wel, dat dit altijd een kwestie van beleid is. Er blijven altijd „zielige gevallen". Die heb je bij aanrijdingen ook". Economische maatregel Mien krijgt allereerst een, groot bord, waar een streepje door heen loopt. Men zou zeggen, dat het bord hiermede zich zelf ai veroordeeld heeft. Het is echter het officiële bord, waarmee bekend gemaakt wordt;, dat de blauwe zone is afgelopen. Maar het is dikwijls niet duidelijk te zien of dit bord nu aan het begin of aan het eind van het gebied staat. Het officiële aanduidingsbord (model 63a van de bijlage) geeft op een blauwe achtergrond te lezen: parkeerzone met daaronder het wachtverbodsbord en daaronder de tijdsduur, waarbin nen geparkeerd mag worden zonder door de politie op de vingers ge tikt te worden. Bovendien staat in Leiden aangegeven op welke tijden het geldt: n.L (op de oude markt- route) van maandag tot en met zater dag van acht uur 's morgens tot des avonds 6 uur. Iedere burger wondt geacht te we ten wat er in de wet staat. Een op lettend weggebruiker behoort dan ook bij dit bord te weten, dat hij (of zij) een parkeerschijf nodig heeft. Veel mensen weten dat niet. Hierover straks meer. NOG MOEILIJKER Maar tot overmaat van ramp is aan dit bord een tweede bord bevestigd (zie foto 1). Het is een wachtver bodsbord, waar onder staat: „geldt „Overigens vergeten de mensen toch wel, dat het parkeren met de parkeerschijf niet zo zeer een zaak van verkeersveiligheid is. Het is een economische maatregel, die de men sen de kans moet gunnen om in de binnenstad ook eens een plaatsje te krijgen en eens rustig rond te kun nen kijken of te winkelen. Met ver keer heeft dat weinig te maken en de politie is er dan ook zijdelings en toevallig bij betrokken. Iedereen heeft er 'voordeel van als er aan lang-parkeren een eind wordt ge maakt. Maar dan moet er ook toe zicht zijn. We hebben een la ge proefperiode gehad, die nu echt ten einde is".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6