LEIDSE KANTONRECHTER STRAFT VERKEERSZONDAARS STRENGER DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 GEM. AANKONDIGING VERKEER Vreemde verdediging stuur van een auto de weg op", las rechtskomende auto voorrang moeten hij verdachte de les. Zijn vonnis luid- verlenen", repliceerde de kanton- de dan ook een onvoorwaardelijke rechter, die voorts van mening was, Over de wijze waarop een 28-ja- ontzegging voor de tijd van 6 maan- dat verdachte maar „raak had gere- rige kantoorbediende uit Rotterdam den, waarnaast een geldboete van den" gebruik van de weg had gemaakt, ƒ100 subs, 20 dagen. De instrument- punt noch over het feit, dat hij ter zitting maker knikte (wéér) zwijgend, zijn verdediging over een „geheel an dere boeg gooide" konden de kanton- rrz- vnni.rnno- rechter mr. W. de Koning en de of- r geving namelijk in Katwijk", aldus ficier mr. N. J. Oud enige waarde- Dilt ook bet [_tl(Js kantongerecht verdachtes reactie, ring opbrengen. Hij stond terecht, aanmerkelijk strenger gaat optreden I omdat hy in de avond van de 24ste tegen de overtreders van de voor- Mede gezien de gevolgen, die ook september 1.1. met een door hem ra„gSregels de pijlers van een vei- hier weer uit het niet verlenen van bestuurde auto op Rijksweg 4a onder Ug verkeer, aldus de Hoge Raad voorrang waren voortgevloeid, legde Alkemade een bestelauto had inge ondervond tijdens de ochtendzitting „mevrouw de officier", mej, M. C E. haald en deze vervolgens finaal van van kantonrechter mr. R. de Bruyn Londonck, in haar ongewoon scherp u?n "t 1 au" ,H; eveneens een 23-jarige onderhouds- requisitoir er de nadruk op, dat aan drukt. Hoewel hem dit niet speciaal monteilr uit Katwijk. Hij ontpopte dergelijke overtredingen nu maar ten laste was gelegd namen de ma- zicb als één van de vele automobilis- eens „paal en perk" diende te wor- gistraten het de kantoorbediende ten die oa op de Turfmarkt c.q. de den gesteld. Zij eiste dan ook 75— eveneens hoogst kwaluk, dat hij na Turfmarklbrug geen voorrang ver- boete subs. 15 dagen een niet ge- zijn levensgevaarlijke manoeuvre rus- lcnen aan bet verkeer, dat zich op de ringe „tariefsverhoging" en voeg- tig was doorgereden. Dank zij een aidaar gelegen voorrangskruising de hier aan het adres van verdachte getuige-automobilist kon hu via het begeeft c.q. bevindt. In zijn geval een zeer ernstige waarschuwing toe. kentekennummer worden opgespoord. naderde zowel vanaf de Oude Singel Zichtbaar verbaasd hoorde ver- De vier getuigen waren unaniem van a|s de Beestenmarkt een auto, al zeer dachte deze vrije hoge eis aan. Even oordeel, dat verdachte de bestelauto dichtbij genoemd kruispunt, en wer- later kon hij zo mogelijk nog ver zonder enige verkeersnoodzaak had dcn beide autos door verdachtes baasder zijn De kantonrechter ont- gesneden, op een voor de bestuur. besteiwagen „getorpedeerd". Het in hulde hem namelijk, dat hij een ont- der levensgevaarlijke wijze in de ecn der aut0.s zittend echtpaar liep zegging van de rijbevoegdheid ern- berm had gedrukt en zich derhalve hierdoor enige kwetsuren op, die hen stig had overwogen Hij wilde hier- e«n wegpiraat had gedra- senlime tijd op „non-actief" stelden toe ditmaal echter nog niet overgaan, gen. „Mun bestelauto sloeg in de en de ,otale materiële schade was doch vond de overtreding dermate berm huna om en ik zag de afgrond vrij aanjienlijk. ernstig, dat hij 15— boven cl^ eis van het lager gelegen weiland al op Ik heb geen waarschuwingsbord uitging en dus vonniste met 90— mij afkomen verklaarde de bestel- gezien en wist dus niet dat daar een boete subs, 18 dagen, wagenbestuurder, die destijds „de voorrangskruising was", klonk ver- Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wacht- verbod te stellen voor de Nieuwe Mare aan de zijde der bebouwing. Afschriften van dit besluit zijn verzonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Minister van Verkeer genoemd voorrangskruis- en Waterstaat aangewezen vereni- toch wel een algemene be- gingen behartiging van verkeersbe- kendheid geniet. „Ik wist het niet, langen ten doel hebbende en aan want ik woon niet in Leiden en nog Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- een paar maanden in deze om- land. schrik van zijn leven" kreeg. Verdachte verklaarde schouderop halend heel lakoniek: „Ik weet niet of ik die avond achter het stuur zat, want het is een auto van de zaak en hij wordt ook door anderen ge bruikt". Het repliek van de kanton rechter was bijzonder scherp. „Uw ommezwaai is verre van sympathiek, want tegen de politie verklaarde u destijds, dat u wel degelijk die avond op Rijksweg 4a had gereden en de oorzaak van uw manoeuvre kon heb- steekhoudend ver- De onderhoudsmonteur zal in het in AANRIJDING OP STEENSTRAAT! Gistermiddag vond omstreeks 14.40 uur op de hoek van de Steenstraat en de Narmstraat een aanrijding plaats tussen een scooter en een be stelauto. De berijder van de scooter, een 28-jarige fotograaf uit Leiden, vervolg bij kruispunten hoogstwaar- fTaf Seen voorrang aan de uit de schijnlijk wel de „nodige voorzich- Narmstraat dus van rechts ko mende bes Leiauto. Hij werd door de auto enige meters meegesleurd. De EHD heeft de scooterrijder met on bekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. „Ook al was daar geen voorrangs- tigheid betrachten", indachtig aan z'n kruising dan had u toch die van negen tientjes boete. FEESTNEUZENHUMOR IN DE LEIDSE SCHOUWBURG De opvoering van toneelgroep Cen- het lijk van Prescott geeft een duide- - - trum gisteravond in de Leidse lijke illustratie van de opvatting van avond laat op de Maresingel ter hoog- ben gelegen aan het feit, dat uw Sohouwburg voor de groene kaart- deze Centrum-groep onder regie van van de Julianastraat door een per aandacht even afgeleid werd wegens houders van K en O betekende niets Guus Hermus van dit toneelstuk. We sonenauto aangereden. De bejaarde een mankement aan de auto ont- meer dan een gezellig avondje uit. willen geen nurks zijn, maar vragen man stak zonder op het verkeer te dekte hij in het proces-verbaal. Toen Er geen enkel bezwaar tegen 'n ons wel af of een greep in 's Rijks letten de rijweg over. De bestuurder even later ook nog naar voren kwam, gezellig avondje uit. Persoonlijk ben schatkist voor zo'n stuk en zó'n in- van de auto heeft nog getracht dooi dat hij destijds inderaad melding had er dol op, maar er is aanleiding terpretatie verantwoord is. gemaakt van een vermoedelijk man- ontstemming als goede acteurs tn kement aan de motor zag verdachte actrices hun talenten verdonkerema- wel in, dat hij „voor leugenaar nen jn slechtgeschreven toneel- stond en zweeg dus maar. Speh ^/ie kiest er nu zo'n stuk en wie „Verdachte heeft zich inderdaad g'eeft dan het sein voor een speltrant als een ware wegpiraat gedragen.en dat de goede toon is in de stukken BRIDGECLUB DDS BEJAARDE LEIDEN AAR ERNSTIG GEWOND Een 72-jarige voetganger is gister- krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar slaagde hierin door de gladheid niet. De voetganger liep een hoofdwond, een rechterbeen fractuur en een gecompliceerde ais een waie wegenden, gcuidgcii en ..i taiien.comDet:tie luiden- trachtte bovendien nog een ander van de fopsigaren-winkel om de callen comPetme luiaen. voor de brokken te laten opdraaien", hoek? De uitslagen van de voor de zesde breuk van het linker onderbeen op. ronde gespeelde wedstrijden in de vier- De EHD heeft hem naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. merkte de officier in zijn requisitoir Team mevr. Visser-team Krul 6945 OP HU was van mening, dat iemand autetAhüfp lEü? ifSfn ïam °I tapTteam'1^ die iets dergelijks kan ondernemen iU Centrum maakt er een dol- vinck 97-28 fr-O; team Kuilman-team komische thriller van met breed-uit- hierop derhalve niet thuishoort achter het stuur van een auto. „Nu is alles nog betrekkelijk goed afge gesmeerde grappenmakerij van to nelisten, die alle registers van het gieren-en-brullen-effect hadden open- mevr. Verstraaten 6122 60. Na 6 ronden is de stand nu: lopen: een"volgende keer" vallen er i. team Verboog 6 gesp. 3ö wp.: z-3 De verzameling mozaïken zal na Lei wellicht doden", besloot hij zijn aan- s'.aan- Het tot hun verontschuldi- team Kuilman en team Stapel 6 gesp. den nog in verschillende andere Eu- wellicht doden", besloot hü zijn aan klacht. Zijn eis luidde dan ook ƒ150 M boete subs. 1 masnd, alsmede de on- dames en heren er met mee doen 8000ste OP MOZAÏEKEN-TENTOONSTELLING De tentoonstelling'„Romeinse mo zaïken uit Tunesië", welke momen teel in 't Rijksmuseum van Oudheden te Leiden wordt gehouden, is tot nu toe door ruim 8000 personen bezocht, wp.; 23 De verzameling mozaïken zal na Lei- voorwaardelijke ontzegging van ver- Dit verhaal over een vreemde ge- dachtes rijbevoegdheid"voor de tj)d vaneen tdALtrS' van 1 jaar. Kennelük geschrokken "k de dc£d van een adim,1!tra ging gezegd: veel meer konden de 24 wp.: 4 team mevr. Visser 6 gesp. 17 ropese steden te zien zijn, o.a. in j A wp.; 5 team mevr. Verstraaten 6 gesp. Brussel, Neuch&tel, Keulen en Stock- 16 wp.; 7 team Hollanders 6 gesp. 9 wp.; holm. De tentoonstelling zal op 15 8 team Krul 6 gesp. 7 wp. maart a.s. worden gesloten. Biologisch onderzoek in het Brokopondo-meer in Suriname Titebldender Dr. Boeseman (Oegstgeest) „&T. teur die hem poogde te chanteren, ait o! wm veroorzaakt, sterft in het tweede be dachte even „uit de plooi en bepleit- drij£ bij gebrek aan zuurstof; voorna- te vooral t.a.v. zyn rijbevoegdheid S...*eevnlc van het feit dat de uiterste clementie Hijvond echter koI.,Jademigf autfur aan het begin al een onverb ddelqke kantonrechter yertelt wi* hef gedaan heeft en6geen tegenover zich. verrassingen voor het derde bedrijf zwaai van uw verweer niet in aan- opstapelen laat de üpecteur z'n merking voor enige clementie liet nTnn^, Hp, Huidpliik de rechter niets aan duidelijkheid te Drie keer over de kop die wijze zodanig de lachlust „Wü waren een avondje uit ge- publiek opwekkend, dat het weest in Den Haag en vonden wel, "or 00 raa „prooi" gaan. Het is niet duidelijk waarom. Appleby is in de vertol king van Wim van den Heuvel 'n onduidelijke figuur. Een komiek, raar mannetje, gek manoeuvrerend met 'en van Ad? d»e stroomgaten m de zijn bril en zijn vogelboeken en op da" Afobaka een begin gemaakt bestudeert visfauna Op 1 februari 1964 is door het slui- de gehele periode beschikbaar zijn. Het is de bedoeling dat zij mettertijd door andere biologen worden afge- be£ met de vorming van een stuwmeer £wee in het middenstroomgebied van de Suriname-rivier. Wanneer het meer na enkele jaren vol is, zal er een ge- Leidse Agenda kampen verdeeld raakt: n.l. de helft, dat "hij wat al te" hard reed maaL het^Ml^ett' geMt' Wed van ongeveer 1350 vierkante ki durfden n.ets te zeggen verklaarde ^"tkelpas op het bon«il heeft geze„ lometer geinundeerf zijn een broer en vier vrienden van een ae ,.e naaeie neiIt van 23-jarige instrumentmaker uit Al- meJ ^J^ig sssssst-geroep tot phen in de late avond van de 28ste stilte maant. Ook Karin Haage was, oktober j.l. aan de politie. Deze ver- de in stilte op Appleby verliefde klaringen kwamen gisteren zeer ou<*e jongejuffer, zo n figuur. ïoefp van p-pnnpmrif inctru De manier waarop Rob Mali mentmaker, die trecht stond omdat de concierge, na het ontdekken van daarnaast, belangwekkende proble- ^eskontoH Leiden-- hij op vermelde avond met een men- vooral °P biologisch en aanver- laarvergadering in zaal Bevrydings huurauto in de bocht van de op Rijks weg 4A liggende afrit naar Hoog- made was geslipt, tengevolge waar van de auto niet minder dan driemaal over de kop sloeg alvorens in de weg berm terecht te komen. Van zijn vijf passagiers werden er drie vrij ern stig gewond, waaronder verdachtes broer, die twee maanden in het zie kenhuis moest worden verpleegd. „Ik kwam even in de berm en raakte toen de macht over het stuur kwijt", was het enige, dat verdachte tot zijn verdediging kon aanvoeren. Euthanasie-proces (met één verdachte) in Hessen begonnen Onder grote publieke belangstel ling is vandaag voor de rechtbank in Limburg (Hessen) het grote pro ces begonnen inzake de euthanasie, de „genadedood", die 200.000 meest geesteszieken tijdens het nazi-bewind hebben ondergaan. Vier beklaagden zouden zich hiervoor moeten verant woorden, slechts een van hen, de 63- jarige Hans Hefelmann, destijds func tionaris bij het bureau dat het eutha- nasie-programma behandelde, be vond zich in de beklaagdenbank. Vijf dagen tevoren had de voor naamste beklaagde, prof. Werner Heyde, alias Sawade (61 jaar) zelf moord gepleegd. De 60-jarige Alfred Tillmann viel op Aswoensdag uit de achtste verdieping van een huis in Keulen en was onmiddellijk dood. De vierde beklaagde, de 61-jarige Bernhard Bohne, vluchtte in augus tus 1963 uit Düsseldorf naar Zuid- Amerika. De voorbereiding van het proces heeft jaren geduurd. De proces-akten beslaan 84.000 bladzijden. Voor het proces werd de plaats Limburg geko zen, omdat slechts een paar kilome ter daar vandaan de inrichting Ha- damar ligt, waar de Nazi's ontelbare verpleegden de gaskamers hebben ingedreven. Hefelmann wordt beschuldigd van moord, in gemeenschap gepleegd, op 70.000 volwassenen en minstens 3.000 kinderen. STAATSGREEP IN GABON Naar van verschillende Afrikaanse zegslieden in Parijs wordt vernomen is in de afgelopen nacht in Librevil le, de hoofdstad van de Afrikaanse republiek Gabon, een staatsgreep on dernomen. Legereenheden bezetten de voor naamste gebouwen in de stad, waar onder het postkantoor en het radio station. Het gebouw, waarin de re gering zetelt en waarin zich presi dent Leon Mba en de voorzitter van de nationale vergadering, Louis Big- mann bevonden, werd door de op standelingen omsingeld. Golf van aanslagen op Amerikanen in Z.-Victnam Maandagavond werd in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, een in zittende van een Amerikaanse mili taire jeep gewond bij een aanslag met een handgranaat. Twee Vier- namezen zijn in verband met deze aanslag gearresteerd. De inzittenden van de jeep wachtten op de komst van een bomopruimingsploeg, nadat zij gewaarschuwd waren, omdat een verdacht pakje aan een hek voor het huis van een Amerikaans offi cier was vastgebonden. Het pakje bleek later een lokaas te zijn. Het bevatte slechts een citrusvrucht. Alle Amerikaanse kantoren en in stallaties in Saigon stonden maandag onder scherpe bewaking van Zuid- Vietnamese militairen naar aanlei ding van de bomaanslag van zon dagavond in een bioscoop voor Ame rikaanse militairen. Leden van de militaire politie escorteerden de bus sen die kinderen naar de Amerikaan se school brengen. De Amerikaanse en Zuidvietname- se autoriteiten hebben een gemengde veiligheidscommissie in het leven ge roepen na de golf van bomaanslagen die zondagavond een. climax bereik te. Bij de aanslag in de bioscoop kwa men twee Amerikanen om het leven en werden er negenenveertig gewond Een derde Amerikaan, een schild wacht, werd doodgeschoten door de terroristen die de bom plaatsten. DINSDAG 18 FEBRUARI Het meer heeft als primair doel de St. Vincentiusver. Algemene levering van waterkracht ten behoe- vergadering in het Vincentiusgebouw ve van ondermeer de verwerking Hooglandse Kerkgracht. Aanvang 20 van bauxiet tot aluinaarde en alumi- uur. De manier waarop Rob Milton, als nium. Voor de wetenschap biedt het, -■ -• Dameskontakt Leiden-Zuidwest men, vooral op biologisch en aanver- want gebied. Daarom nam in 1962 de kerk. Aanvang 20 uur precies. Stichting Natuurwetenschappelijke Studiekring voor Suriname en de Nederlandse Antillen, gevestigd te UtrechL, het initiatief tot uitzending van een biologisch team, wier taak is de bestudering van de verandering van riviermillieu in stuwmeermilieu. „U kunt beter toegeven, dat u uit de bocht bent gevlogen, want volgens uw passagiers reed u op die afrit nog met een snelheid van niet minder dan 90 km., na aanvankelijk op de grote weg 120 km/u te hebben ge haald", luidde de conclusie, die de kantonrechter uit een en ander trok. Hij vond het bovendien zeer onver antwoordelijk, dat verdachte tegen het verbod in vijf passagiers had vervoerd. „De verhuurder was hier over ook niet best te spreken, want als hij dat vooruit had geweten, had hjj u geen auto verhuurd", las hij nog in het proces-verbaal. De instru ment knikte zwijgend. De officier wees met nadruk op de gevolgen, die verdachtes roeke loosheid teweeg had gebracht en had kunnen brengen als er op dit mo ment toevallig nog meer verkeer op genoemde afrit was geweest. Hij be paalde zijn eis dan ook op f 125 boete subs. 25 dagen en de voorwaarde lijke ontzegging van verdachte rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maan den, proeftijd 1 jaar. Inzake de voor waardelijke ontzegging van verdach tes rijbevoegdheid slöot de kanton rechter zich niet bij de eis aan. „U speelde met mensenlevens en om dit goed tot u te laten doordringen mag u voorlopig niet meer achter het 'S' Woensdagmarkt. Wol len damesvestjes, truitjes,- alle kleuren; wollen jon- fens- en meisjestruien v.a. .98. Op deze goederen nog eens extra 20% kor ting. Nieuwe Rijn over de Kleine Burcht. Japie. Aangeboden: Philips t.v. 43 cm. uitstekend beeld met antenne 175.-. Blau- punkt radio m. drukknop pen, type '61 95.-. Janvos- sensteeg 34, tel. 30184. Kath. Nat. Bond voor EHBO. afd Leiden Aanvangscursus 19.45 uur in gebouw GG en GD, Roodenbur gerstraat la. BIOSCOPEN r- De films in de week van 6-12 te ?n" bruari zijn dooi de Katholieke Film derzoek Sunname-Nederlandse An- Centrale als volet eekeurd* tillen IWnünna 1 in Amotoriiam ^entra^e aiS VOIgT geKeurO. Israëlische en Syrische troepen heb ben maandag nabij het dorp Sjamir in de Hoeleh-vallei schoten gewis seld, zo is van Israëlische zijde be kend gemaakt. Volgens deze lezing vuurde een Israëlische patrouille 2 waarschuwingsschoten af, toen zij zag, dat twee militairen en een jon gen Israëlisch gebied betraden. Daar op opende een nabijgelegen Syrische post het vuur op de patrouille die terugschoot. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen geleden, aldus de Israëlische mededeling. G? 'n Keuken voor 184.- compleet, prachtig gra nietblad, in kastjes roest vrij stalen rekjes; gratis bij U thuisbezorgd. Koopt U alleen bij: C. J. v. d. Geest, Houthandel „De Burcht", hoek Nieuwstr.- Hoogl. Kerkgracht, telef. 33078. Alphen a. d. Rijn ABONNEMFNTEN op: ADVERTENTIES in: HANDELS DRUKWERK bij: De Leidse Courant VAIN LEEUWEN EMMALAAN 4 tillen (Wosuna) in Amsterdam, bleek bereid de financiering van dit pro ject op zich te nemen, zodat in okto ber 1963 als eerste deskundige de hy- drobioloog P. Leentvaar van het Rijksinstituut voor vëldbiologisch on derzoek ten behoeve van het natuur behoud (RIVON) naar Suriname ver- trok. Het hydrobiologisoh onderzoek Ll"0: omvat de studie van de fysische en chemische eigenschappen van het wa ter en van de microflora en fauna. Begin februari 1964 voegde zich bij hem de hydrobioloog J. van dei- Heide, verbonden aan de vrije uni- Luxor: versiteit te Amsterdam. Het onderzoek van de visfauna is toevertrouwd aan de zooioog dr. M. Boeseman, Pr. Bernhardlaan 54, Oegstgeest van het Rijksmuseum van Studio: „De grote stilte", Camera: „Bocaccio '70" (str. volw.) Wo.: „l'Eclipse". (volw Dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur Zondag: 2.00, 4.30. 7.00 en 9.30 uur. „Dr. Mabuse contra Scot land Yard", 14 jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur .Alleman" (a.l.) Dag.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Egyptisch korps vice-presidenten President Nasser heeft maan dag kolonel Anwar Es-Sadat en luitenant-kolonel Hassan Ibra him benoemd tot vice-presi dent. Beiden zijn lid van de in 1962 opgerichte presidentiële raad. Kolonel Sadat is daarin belast met de aangelegenheden betreffende Jemen. Er zijn nu 7 vice-presidenten in Egypte. Natuurlijke Historie in Leiden, die in november 1963 met zijn echtgenote en twee kinderen in Suriname aan kwam. Ruim een maand later arri- v veerde dr. J. van Donselaar met vrouw en twee kinderen. De heer Trianon: Van Donselaar, van het Instituut voor Systematische plantkunde te Utrecht, bestudeert de botanische aspecten van de inundatie. Dank zij de grote medewerking van de districtscommissaris van Broko- Rex: pondo, de Suriname Aluminum Com pany en het Wosuna-instituut te Pa ramaribo kon woon- en laboratorium ruimte gevonden worden te Broko- pondo en Afobaka. Het team is reeds goed op weg met het onderzoek dat (str. volw Dag.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45a 7.00 en 9.15 uur „Het eenzame spookkas teel", 14 jr. Dag.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. t.m. zondag „De laatste aan val", 14 jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Ma. t.m. wo.: „Ongehuwde moeders", 18 jr. In Midden-Zwitserland is maan dagmiddag een krachtige aardschok waargenomen. Voetgangers in de plaatsen Schwyz, Ibach en Seewen werden door elkaar geschud en ra diotoestellen hielden plotseling op met spelen. Koning Frederik en koningin In- grid van Denemarken zullen van 20 tot 2 april een officieel bezoek aan Italië brengen. Op 23 april zal het koningspaar door de Paus worden ontvangen. President Johnson heeft de Ame rikaanse hoedenfabrikanten maandag toestemming gegeven, een „L B J"- hoed op de markt te brengen. De letters L B J zijn, naar bekend, de initialen van Lyndon Baines John son. Pastorie-spreekbuizen door bisschop verboden Vanwege zielzorgelijke bezwa ren is het in het bisdom Passau (Did) bij kerkelijke verordening verboden spreekbuizen bij deu ren van pastorieën aan te bren gen. Een dergelijk apparaat waardoor men zonder de deur te openen een bezoeker antwoord kan geven door een luidspreker tje wordt in tegenspraak ge acht met het wezen van een priesterwoning en het maakt het voor de gelovigen moeilijker toe gang tot de priesters te krijgen. Voor de aanleg van spreekbui zen in gewone huizen kunnen wellicht veiligheidsoverwegingen meespelen, maar voor pastorieën geldt dit niet, aldus de verklaring van het bisschoppelijk ordinariaat van Passau. Heyde had moeten ontvluchten Dr. Fritz Bauer, de procureur-ge neraal van de Westduitse deelstaat Hessen, heeft gisteren te Frankfort verklaard ervan overtuigd te zijn, dat een grote organisatie voorbe reidingen had getroffen om professor dr. Werner Heyde de voornaamste beklaagde in een groot euthanasie- proces, die zich donderdag j.l. in zijn cel door ophanging van het leven heeft beroofd, te laten ontsnappen. Een voormalige medegevangene, de 24-jarige G. Wigge, verklaarde, dat men aanvankelijk van plan was Heyde naar Egypte te laten ontko men. Heyde had echter gezegd, dat Egypte te dicht bij Israel was gele gen, zodat het gevaar bestond, dat hij zou worden ontvoerd. Daarop werd besloten een ontsnapping van Hey de naar Brazilië voor te bereiden. „De mededeling van Wigge had den bij ons de mening doen post vat ten. dat dr. Heyde zou proberen te vluchten. Wij brachten hem daar op van de gevangenis in Limburg naar die in Bu-tzbach over," aldus dr. Bauer. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben in Heyde's cel in de gevan genis van Butzbach een speciaal soort transistor-radio, vele pillen en teke ningen van sleutels van allerlei soor ten deuren aangetroffen." Maleisië twijfelt aan waarde onderhandelingen Maleisië twijfelt aan de waarde van het voortzetten van de vredes onderhandelingen met Indonesië, omdat president Soekarno verklaard heeft zijn strijdkrachten niet uit Ma leisisch Borneo te willen terugtrek ken. aldus een vandaag in Koeala Loempoer uitgegeven regeringsver klaring. Maleisië meent, dat een be stand op lange termijn alleen succes kan hebben wanneer Indonesië zijn guerillastrijders terugtrekt, Indone sië wil dat niet doen voordat een po litieke regeling is getroffen. Guantanamo heeft De Amerikaanse marine heeft maan dag definitief de pijpleiding via wel ke de watertoevoer van Cuba naar de Amerikaanse marinebasis Guanta namo werd verzorgd buiten gebruik gesteld. Dit gebeurde door een buis- stuk weg te nemen. Voortaan zal. al dus een bekendmaking, „de reeering van Fidel Castro de Verenigde Staten onmogelijk meer kunnen beschuldi gen van diefstal van water". De Cubaanse regering besloot, naar bekend, een tiental dagen geleden de watertoevoer af te snijden, met uit zondering van één uur per dag, uit protest tegen de gevangenhouding van een aantal Cubaanse vissers door de Amerikaanse autoriteiten. Op de basis beschikt men echter over een grote voorraad drinkwater, die bo vendien de afgelopen weken nog is aangevuld door water met Ameri kaanse tankschepen te laten aanvoe ren. De Amerikaanse marine maakte enkele dagen geleden bekend, dat „Westinghouse" is opgedragen bin nen een half jaar op de basis een fabriek in te richten voor de winning van zoet water uit zeewater. Boven dien wil men nieuwe reservoirs laten vervaardigen voor drinkwater, dat afkomstig is van regenwater. „Geef Russisehe Joden betere behandeling"' Zes Nobel-prijswinnaars en de Bel gische koningin-moeder Elisabeth hebben op premier Chroestsjow een beroep gedaan, een betere behande ling te geven aan de drie miljoen Joden in de Sow jet-Unie. In de op roep, waarvan de inhoud maandag door lord Russell werd bekend ge maakt, geven de ondertekenaars ui ting aan hun „ernstige bezorgdheid" over „de duidelijke moeilijkheden" die de Joden als groep in de Sowjet- Unie ondervinden. Behalve de zes Nobelprijswinnaars de Fransen dr. Albert Schweit zer en Frangois Mauriac, de Britten Lord Russell en lord Boyd Orr, de Duitser dr. Max Born en de Ameri kaan prof. Linus Pauling hebben o.a. ook de Israëlische filosoof dr. Martin Buber, de Italiaanse socialist Ricardo Lombardi diens Amerikaan se geestverwant Norman Thomas en de Italiaanse dichter Guiseppe Uga- retti het stuk ondertekend. Het vijfjarig zoontje van de fam. Hendriks uit Sittard, is gisteren, toen hij te voet de rijweg overstak, door een personenauto gegrepen en vrij wel op slag gedood.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5