SHOW in LEIDEN Journalisten en fotografen wachtten tevergeefs op Irene Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Don Carlos zou zich bij haar voegen Van gedachten veranderd Journalisten en fotografen hebben op het station van Innsbruck vergeefs gewacht op de komst van prinses Irene. De prinses zou gistermorgen in de hoofdstad van Tirol arriveren om naar Kitsbühel te gaan voor een ski-vakantie. De Tiroolse politie had de komst van prinses Irene aange kondigd. De persmensen hoorden in Innsbruck van de conducteur van de Arlberg-expres evenwel, dat prinses Irene haar reis naar Kitzbühel had uitgesteld, vlak voor de trein uit Am sterdam zou vertrekken. Ze zou gister morgen in Innsbruck aankomen om onmiddellijk naar Kitzbühel door te reizen. De Tiroolse politie zei, dat prinses Irene haar vakantie zo on gestoord mogelijk wenst door te bren gen. HET STAAT DEZE WEEK IN rijk bij haar zal voegen. De Rijks voorlichtingsdienst die gisteravond van dit bericht melding maakte, deel de gistermiddag mee niets te weten omtrent een ski-vakantie van de prinses. Niet komen In de loop van de avond werd giste ren in Kitzbühel, een wintersport- centrum in Oostenrijk, verteld dat prinses Irene had afgezien van een vakantie omdat haar plannen waren uitgelekt. De huishoudster van een villa in Kitzbühel, waar prinses Irene haar intrek zou nemen, verklaarde tegen verslaggevers dat prinses Irene haar vanuit Nederland had opgebeld met de mededeling dat zij niet zou ko men. De prinses had niet gezegd of zij op een later tijdstip nog naar Kitz bühel zou komen. Volgens de huis houdster zou prinses Irene helemaal niet meer komen omdat de prinses had vernomen dat dozijnen verslag gevers haar bij het station van Kitz bühel stonden op te wachten. Mannequins uit Parijs tonen U creaties van Guy Laroche, Jacques Heim, Maggy Rouff en Nina Ricci. U bent van harte welkom in de Stadsgehoorzaal op vrijdag 28 februari ora half drie of om acht uur. Kaarten f 3.50 verkrijgbaar aan onze zaak of aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Thé-complet is hierbij inbegrepen. Botermarkt 18 Leiden Gronheid prinses Irene en drie personen uit M iriinon haar eevole te ontvangen. ..De prin- rre,nier iwarijiieu Staatssekretaris haar gevolg te ontvangen. „De prin ses moet zich hebben gerealiseerd dat het onmogelijk was incognito naar Kitzbühel te komen, zoals zij van plan was", aldus de huishoudster. „Kitzbühel is vol met mensen uit de internationale „High Society", het zou voor de prinses onmogelijk zijn •geweest langer dan een paar uur on bekend te blijven". Geen geheim meer Hoe gaarne had Panorama al maanden geleden over Prinses Irene DE WAARHEID, DE HELE WAARHEID EN NIETS DAN DE WAARHEID... willen vertellen. Maatregelen De prinses had de politie van Kitz bühel verzocht maatregelen te ne men opdat haar vakantie „zo onge stoord mogelijk zou verlopen". De prinses wilde kennelijk uitrusten van de opwinding veroorzaakt door haar verloving met don Carlos. s De huishoudster vertelde dat een mooie kleine villa in Kitzbühel die eigendom is van graaf Paul Munster, een in Oostenrijk geboren Engels man in gereedheid was gebracht om niet buiten boekje met opmerking over huwelijk prinses Irene Oostenrijkse autoriteiten hadden ge probeerd het bezoek van prinses Ire ne aan Kitzbühel geheim te houden. Slechts nadat haar bezoek bekend De minister-president mr. Marijnen-is was geworden bevestigden de autori- «r» teiten dat de prinses aan graaf Paul mening, dat t bewindslieden vrij amus.muz. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Musette-ork. en zangsol. 13.40 Mod. gram. 15.00 Jong Nederl. musiceert: klass. en mod. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht instrum. ens. met zangsol. 17.45 Lichte gram. 17.55 Het Spektrum: reportage van de Talma-herdenking in Utrecht. 18.10 Licht instrum. kwar tet. 18.30 RVU: De klass. mythe en het mod. toneel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier gr. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Schotse liederen gr. 20.00 Radiophilharmonisch ork. en sol.: klass. muz. 21.10 Dr.,A. S. Tal- ma en zijn werk, lezing. 21.25 Elek tronen-klavier gr.: lichte muz. 21.40 Kanttekeningen. 21.55 Coloratuurso praan en piano: Mod. liederen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte gram. 23.00 Buitenmensen van de maatschappij, lez. 23.15 Lichte gram. 23.30 Licht voc. ens. gr. 23.45 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. saus en Breda. Deze opmerking is door een journalist opgevangen en VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24-00 tot een persbericht verwerkt. VARA. Volgens dit bericht zou de staats- ,TAKTin secretaris verder hebben gezegd: „dat VARA. i:00 J zal een feest voor ons worden, wan- gy1*111- 7.20 Soc. strijdlied. - neer wij daar in de katholieke ka- 8ram--en berichten. thedraal het katholieke huwelijk van v.°?,rF1Yg"' PQafo f u! fl re nabij kunnen meemaken". stnjdhed. S.iS^chte grain..8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymn. voor de „Het is mogelijk", zo verklaart mi- vrouw. 9.10 Mod. ork.-werken gr. nister Marijnen, „gelet op de toon VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 van een dergelijk gelegenheidsge- Lachte gram. 11.00 Voor de vrouw. sprek. dat de staatssecretaris een op- u 40 Radio-Volks-Universiteit: Film- merking in deze trant heeft gemaakt 00gst 1963 door H. Wielek. 12.10 met de bedoeling het feestelijk ka- Licht instrum. ens. 12.30 Meded. t.b. rakter van de huwelijkssluiting te v> iand- en tuinbouw. 12.33 Voor het beklemtonen". platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Mannenkoor. 13.35 Kamermuz. 14.00 Jeugdconcert: jazzmuz. 14.50 (Advertentie) Munster had laten weten dat ze graag staat op een receptie ook indien - De reedtuitgebreid,beritto- hérèrfrecht. toespraak in zijn villa zou willen verblijven. daarbij journalisten aanwezig zijn - „f. vermëerfeS mefde 15 00 Voor de jeugd 10 50 Voor de De koninklijke familie brengt in een persoonlijke gedachte kenbaar te aank00p van de „Waninkhof" in de 17.20 Ritmisch strijkork. 17.50 de regel de wintervakantie in Oos- mahen over de plaats waar het hu- gemeente Borculo. Tot het complex Reg.uitz.: Geven en nemen. Tips voor tenrijk door Vroeger m bankt Anton «rinses Irene zou kunnen behoort ook een perceel bos dat men f?™" weggebruikers. 18.00 Nws. en later m Lech. Het zou de eerste welijk van prinses Irene zou kunnen verkavelen om er 18.15 Gesproken brief uit Vlaande maal zyn geweest dat prinses Irene worden gesloten. Dit temeer, aldus de bungalows op te bouwen, in Kitzbühel zou komen. minister president nu dit onderwerp Prinses Irene bekijkt een Spaanse bruid met hoog opgemaakt haar en kanten mantilla. Wat gebeurde er in DE NACHT DER WILDE GERUCHTEN op het Paleis Soestdijk Panorama brengt unieke illustratie van de bespreking ten paleize. En verder zal het wel duidelijk zijn, dat het nummer van Pano rama, dat deze week verschijnt, naast dit alles nog tal van an dere actuele zaken bevatWie, wat en hoe is Egon Zimmer- mann, de ski-ster"?,,Elf uren op een wenkbrauw." ,,Acht jaar limonade en karnemelk voor A.G.O.V.V." enz. enz. zo boeiend is nu PANORAMA Kortom: als u Panorama nog niet regelmatig leest is het de hoogste tijd, dat u de onderstaande bon invult en die in een open enveloppe met postzegel van 5 cent verzendt aan „Panorama - Haarlem". Pano rama verhoogt zijn prijs niet! VUL NU DIE BON IN! VERGEET 'T NIET! Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van NU op Panorama a f 0.40 per week a f5.20 per kwartaal (doorhalen wat niet verlangd wordt). Zieke slakken oorzaak van zwanensterfte Het raadsel rondom de sterfte en ziekte onder de zwanen in de Slo- terplas te Amsterdam is opgelost. Prof. dr. A. van der Schaaf van de diergeneeskundige faculteit te Utrecht heeft na een uitgebreid on derzoek vastgesteld dat slakken de oorzaak zijn. De duizenden slakken in de Sloterplas, die voor een deel het voedsel van de zwanen vormen, blijken n.L besmet te zijn met een parasietensoort. Deze veroorzaakte bij de zwanen een darminfectie. In nor male omstandigheden zou de zwaan hier ongevoelig voor zijn maar het tekort aan vitaminehoudend voer ten gevolge van de winter maakte hen vatbaar voor de ziekte. Van de honderd zwanen uit de Sloterplas zijn er 25 gestorven. De 75 anderen zwanen zijn overgebracht naar de Nieuwe Meer in Amsterdam. Hier genazen enkele zieke zwanen onmiddellijk. De chef der afdeling beplantingen van de gemeente Am sterdam de heer F. G. Breman, ver klaarde: „Ik verwacht dat de zwa-v nen in de zomer weer naar de Slo terplas terug zullen gaan. Dan zal er immers weer genoeg vitamine houdend voer zijn". geheel ligt buiten het terrein waar- een halve liter chocoladevla voor 50 voor de betrokken staatssecretaris <4 CHlGFK lUttKCfl ct en een halve liter vanillevU voor mieke verantwoordelijkheid 45 ct verkocht, een prijsstijging van resp. drie en twee cent. (op het draagt, ogenblik betaalt men voor deze pro- dukten resp. 49 en 45 ct). Alle ver- Minister Marijnen deelt dit mee m dachten voerden in hun verweer aan antwoord op schriftelijke vragen van dat zij in december, zoals nader was het Tweede Kamerlid Nederhorst (P gebleken, verschillende artikelen te vdA) in verband met een uitlating goedkoop hadden verkocht. Op de van staatssecretaris De Meyer (So- WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws en herh. SOS-ber. ren. 18.20 Uitz. van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luis tert naar De Stem van de VVD. 18.30 Fragmenten uit de operette Eina Nacht in Venedig gr. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Kinderkoor en pianobegeleiding. 19.30 Theaterork. en sol. 20.00 Nws. 20.05 Liedjes. 20.30 Inleiding tot het volgende hoorspel. 20.40 De ingebeelde zieke, hoorspel. 22.00 Oude muz. gr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Europees biljartkampioen schap bandstoten in Den Helder. HM TELEVISIEPROGRAMMA'S vraag waarom zii tot de oriisverho- ciale Zaken en Volksgezondheid) b« 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. Muz. voor kenners en liefhebbers. Sn waSn Óüergegatn? kwSnen de ontvangst van prinses Irene- en 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Uch- klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. de volgende antwoorden: „Ik weet Don Carlos in de Trèveszaal in Den te gram. 8.45 Tiroler volksliederen het niet, het was een vergissing", „Ik Haag. gr. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water had de prijscourant verloren", en De minister-president bevestigt dat standen. 9.40 Voor de vrouw, lü.iü „Men had mij de prijs verkeerd op- <*e staatssecretaris in een gesprek Mod. kamermuz. gr. 10.30 Morgen- NTS: 17.00 De Verrekijker in ter- gegeven". met enige familieleden van Don Car- dienst. 11.00 Oude clavecimbelmuz. nat. jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Mr. van Leijden vond het een ver- los heeft .gezegd, dat hij er persoon- gr. 11.15 De jeugd op eigen wieken, Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop zachtende omstandigheid dat de prij- lijk voor geporteerd is, dat het hu- hoorspel (herh. v. donderdag 13 fe- NTS: 20.00 Journaal. VARA. 20.20 zen kort nadat de politie proces-ver- welijk van de prinses in Breda zou br. j.l.). 11.45 Lichte gram. 12.30 Me- Achter het nws. 20.45 Filmvenster. baal had opgemaakt inderdaad om- worden gesloten, gelet op de histo- ded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 21.20 Televisierechtbank. NTS: 22.40 hoog waren gegaan. Hij kon zich rische band tussen de Oranje Nas- Meisjeskoor en licht instrum. sextet: -22.45 Journaal. verder voorstellen dat door de vele prijsveranderingen de middenstan ders in de war waren geraakt. Mr. Van Leijden waarschuwde ervoor dat bij herhaling de straffen waarschijn lijk hoger zullen uitvallen. Melkhandelaren beboet voor te hoge prijzen De economische politierechter in Rotterdam mr. D. van Leijden, heeft gistermiddag drie melkhandelaren - twee uit Rotterdam en een uit Ro zenburg - veroordeeld tot een geld boete van vijftig gulden subsidiair tien dagen hechtenis, omdat zij in december van het vorige jaar de prijzen van sommige melkprodukten zonder toestemming van de overheid hadden verhoogd. De officier van Ju stitie had in alle drie gevallen 100 gld boete subsidiair 20 dagen hech tenis geëist. De gewraakte prijsverhogingen golden vooral vanillevla, chocolade vla en karnemelk. Zo had één van de drie gedagvaarde melkhandelaren De 28e RAI-tentoonstelling voor tweewielers zal vrijdag 28 februari door de voorzitter van de Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel, worden geopend. Op de tentoonstelling, die duurt tot zaterdag 7 maart en op de zaterdag en zondagavond gesloten zal zijn, wordt een collectie vouwfietsen ge toond. Voor deze typen fietsen komt een speciaal „proefbaantje". Voorts worden geëxposeerd brom fietsen, motorfietsen, scooters en autoscooters. De 124 exposanten komen uit vrij- wgl alle Europese landen en uit Ja pan en Amerika. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske GANGETJE LEIDEN (Advertentie) zz „Hij schijnt al iets beter te zijn, mijnheer. Hij wilde mij omtrent de bezigheden alles uitleggen, maar ik vond het beter, hem maar niet te vermoeien. De keukenmeid heeft mij over een en ander ingelicht en ik geloof, dat ik alles tot uw tevre denheid zal in orde maken." Ik knikte. „Heel goed", zei ik. „Verder hebben wij, geloof ik, niets te bespreken. Ik heb je uitsluitend voor mijn persoonlijke diensten no dig, zoals dat gebruikelijk is. Voor het overige zal ik je een en ander wel vertellen en als je iets bijzonders wenst te weten, kom je maar gerust vragen, hoe ik het hebben wil." Ten derde male boog hij en zei: „Ja, mijnheer, dank u." „Ik ga nu naar bed", zei ik. „Ik heb alleen maar een beetje heet wa ter nodig en morgenochtend moet je mij op de gewone tijd wekken - adit uur." Ik overhandigde hem mijn hoed en stok, nam enige brieven van de tafel en ging de brede trap op die naar mijn studeerkamer leidde. Op het eerste bordes gekomen, liet ik met opzet een brief vallen en toen, alsof ik het plotseling bemerkte, keerde ik mij om teneinde hem op te rapen. Ofschoon dit zeer voorzichtig was, bleek het toch een weinig voorbarig. Francis stond aan de andere kant van de hal,- met zijn rug naar mij toe, schijnbaar bezig mijn hoed en stok in de standaard te deponeren. Gedachtig aan de gebeurtenis van de vorige nacht, was het eerste wat ik deed toen ik mijn zitkamer bereik te, naar de nis lopen en het gordijn, dat er voor hing, op zij schuiven. Natuurlijk wist ik, dait de nis ledig was, maar in een uiterste schuilhoek van mijn brein doemde de belache lijke hoop op, dat ik daar Mercia mocht vinden, met haar pistool in haar hand, en die heerlijke half treu rige, half verachtelijke uitdrukking op haar gezichtje. Ik geloof, dat ik er op dat ogenblik een pistoolschot voor had willen afwachten, als ik mij daarmede de zekerheid van haar bij zijn had kunnen verschaffen. Maar de nis was leeg, zo leeg als een pasgedolven graf en met een ge voel van teleurstelling ging ik op 'n stoel zitten en begon de correspon dentie van Northcote te openen. Zij bevatte niets bijzonders: hoofdzake lijk rekeningen en circulaires en een paar zakenbrieven, welke ik even doorlas. Toen ik de laatste brief bijna ten einde had, hoorde ik Francis mijn slaapkamer binnenkomen. Na een paar minuten heen en weer lopen, blijkbaar om het een en ander voor de nacht in orde te brengen, klopte hij zacht aan de deur van mijn zit kamer, waarna hij haar opendeed, „Uw slaapkamer is klaar, mijn heer", kondigde hij aan. „Dank je, Francis" zei ik. „Wel te rusten." „Wel te rusten, mijnheer." Hij ging geruisloos heen door de slaapkamer, waarvan ik hem de deur aahter zich hoorde sluiten. Ik wachtte tot hij beneden was, waarna ik van mijn stoel opstond en een paar maatregelen voor mijn vei ligheid ging treffen. Ofschoon ik vast geloofde, dat het telegram vals alarm was, vond ik he| toch niet overbodig, enige zorg aan mijn nachtelijke stel ling te besteden. Daarom begon ik, na een pijp op gestoken te hebben nauwkeurig mijn zit- en slaapkamer te doorzoeken. Nadat ik mij verzekerd had, dat geen vreemdelingen of bommen tot de in ventaris behoorden, deed ik beide deuren op slot en maakte de spanjo letten van de ramen goed vast. Zover ik nu kon oordelen, was alles in orde en bestond er geen kans om, buskruit en valse sleutels voorbehouden, zon der mijn toestemming binnen te ko men. Tot grotere zekerheid echter nam ik het stookgereedschap bij de twee haarden weg, waaronder een pook, die ik binnen mijn bereik tegen het ledikant plaatste. Het overige stookgerei' plaatste ik voor elke deur in een groep, zoals geweren in rotten. Ik ben een licht slaper en ik berekende, dat indien iemand mocht binnenkomen, dit een muzikaal ac compagnement zou vormen, dat on middellijk mijn slaap zou verstoren. Geheel gerustgesteld, kleedde ik mij op mijn gemak uit en ging naar bed. Op het nachttafeltje naast mijn bed stond een klein electrisch lampje; bij wijze van reserve legde ik een doosje lucifers onder mijn hoofdkussen en voelde voor alle zekerheid of ik de pook gemalèelijk kon grijpen. Een laatste blik in de rondte ver zekerde mij, dat er aan mijn maatre gelen niets ontbrak. Toen ik het licht had uitgedraaid en gemakkelijk lag, koesterde ik een vaag gevoel van hoop, dat het telegram tóch ernstig bedoeld mocht zijn. Het was wel jammer zoveel moeite voor niets te hebben gedaan. In slaap vallen is voor mij steeds iets min of meer ogenblikkelijks en deze avond maakte ik daarop geen uitzondering. In ieder geval heb ik geen herinnering aan iets, tugsen de tijd dat ik de handgreep van' mijn pook met een soort dromerig veilig heidsgevoel betastte en het ogenblik, dat ik mij plotseling in bed oprichtte bij het horen van een zwak ijzerge- klingel. Ik was klaar wakker en op mijn hoede. Alles rondom mij was in diepe duisternis gehuld en mijn hand strek te zich instinctmatig uit naar. het contactknopje van mijn lampje. Ik moet zo enige seconden in die hou ding gezeten hebben. Mijn hart sloeg snel, maar ik geloof niet, dat ik in 't minst bevreesd was. Toen hoorde ik de deur zeer zacht sluiten en iemand een stap voor waarts in de kamer maken. Zonder enig geluid te maken greep ik mijn pook. Daarna stelde ik mij zo in po sitie dat ik de indringer vlak voor mij had en toen drukte ik op het knopje van mijn elect-oe lampje. Mijn bedoeling was, zodra het licht op zou zijn, de pook onmiddellijk weg te slingeren, of een plotselinge sprong te doen en mijn bezoeker een slag op zijn hoofd toe te bren gen, nog vóór hij zich zelf had kun nen verdedigen. Het hing er maar van af of hij 'een revolver bij zich had. Ongelukkigerwijze kwam geen van die uitstekende plannen tot uitvoe ring. Het knopje van het licht kners te wel omlaag, doch het deed geen lichtstraal ontstaan: alles bleef duis ter om mij heen. Ik kan u verzekeren, dat ik mij niet afvroeg waarom het licht niet aanging. Het gevaarlijke van mijn positie trof mij als met een slag en in minder tijd dan nodig is om het te zeggen was ik aan de andere kant uit het bed gegleden. Het was hoog tijd ook.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2