De installatie van Warmonds praeses Extra regeling voor omscholing agrariërs "ï'V -V" Paard bleef staan Belgische premier bezoekt Den Haag voor aanstormende trein MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 De monorail zal een van de trekpleisters zijn op de wereldtentoonstelling, welke in april in New York wordt geopend. Uit de monorail zal men een mooi uitzicht over het terrein hebben. Te weinig vitaminen voor zwanen op de Sloterplas De 23 zwanen, die de afgelopen weken in de Amsterdamse Sloterplas gestorven zijn, hadden een ernstig vitaminegebrek. Dat is de conclusie van prof. dr. A. van der Schaaf van de diergeneeskundige faculteit te Utrecht. Door de vorst bevonden zich te weinig algen en grassen in het water van de Sloterplas. Twee zieke zwanen, die voor on derzoek naar Utrecht werden ge stuurd, zijn intussen aan de beteren de hand. Vijfenzeventig zijn naar het Nieu we Meer en de vijvers in het Am sterdamse Bos overgebracht. Benoemingen bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot mo derator van het katholiek vormings centrum „Crabbehoff' te Dordrecht de weleerw. heer Th. G. P. te Mey, die kapelaan was in de parochie van St.-Bonifatius te Dordrecht. De oud-gemeente-archivaris van Gouda, dr. Jan Taal, is benoemd tot ridder in de orde van Sint Sylvester. De hoge pauselijke onderscheiding werd gisteren uitgereikt in de regen tenkamer van het Sint Josefpavil- joen in Gouda, door mgr. prof. dr. J. C. Groot uit BoxteL Dr, Taal publi ceerde talrijke kerkhistorische stu diën. Van zijn hand verschenen ook vele bijdragen in „Het Schild", apo logetisch maandschrift van de ver eniging Petrus Canisius, en in „Oecu mene", een orgaan van de St. Willi- brordvereniging. Gevlucht in hol van de (rode) leeuw Een 21-jarige Tsjech heeft zich onder een Oostenrijkse bus gebonden en is onopge merkt over de grens gekomen. Toen ontdekte hij dat hij de ongenode reisgezel was geweest van een groepje Oostenrijkse communisten, die hem naar de grens wilden terugbrengen. 4 Leden van de groep praatten hun metgezellen dit plan uit het hoofd. De Oostenrijkers ga ven de jonge vluchteling uit Bratislava 6 gulden 50 zakgeld. DOCHTERTJE STATIONSCHEF OP STATION DOOR TREIN GEDOOD. Zaterdag om half een is op het sta tion MeerloTienray het vierjarig meisje Elvera Vervoort bij het passe ren van twee treinen door een der treinen gegrepen en op slag gedood. Het kind was het dochtertje van de chef van dit station. KORTE GOLF De voormalige Westduitse mi nister van zaken geheel Duitsland betreffende, Ernst Lemmer, zal, naar van betrouwbare zijde in Bonn ver luidt, minister van vluchtelingen zaken worden in de plaats van Hans Krüger, die eind vorige maand deze functie opgaf in verband met be schuldigingen omtrent zijn optreden tijdens het naziregime. Het beroemde beeld Venus van Miio, dat gedurende drie maanden in het Tokiose museum voor Westerse kunst ten toon zal worden gesteld, is zaterdag onder politiebewaking uit het Louvre gehaald en naar Marseille overgebracht. Tijdens de zeereis naar Japan zal het beeld eveneens scherp worden bewaakt. De Belgische premier, Th. Lefevre, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambtsgenoot, mr. V. G. M. Marijnen. Bij dit bezoek waren ook de minister van Buitenlandse Zaken van ons land en de wederzijdse ambassadeurs aanwezig. Op de bijgaande foto zien we v.l.n.r. jhr. mr. P. D. E. Teixera de Mattos, de Nederland se ambassadeur in België, baron F. X. van der Straten Waillet, de Belgische ambassadeur in ons land, minister J. M. A. H. Luns, premier Lefevre en premier Marijnen. Vrijheid duurde twee minuten De 27-jarige gedetineerde zeeman J. B. uit Den Haag is zaterdagmiddag uit de strafge vangenis te Scheveningen ont snapt. Dank zij het feit dat de bewaker direct alarm sloeg kon de ontvluchte binnen twee mi nuten weer gegrepen worden. De zeeman, die nog enkele maanden gevangenisstraf moest uitzitten wegens het plegen van inbraken, zag zaterdagmid dag om kwart voor drie tijdens het luchten zijn kans schoon. Geholpen door een medegevan gene klom hij over de 3.30 me ter hoge gevangenismuur. Via de tuintjes van de huizen der gevangenisbewakers kwam hij op de Pompstationsweg. De bewaker had echter on middellijk de politie gewaar schuwd, die met vijf wagens uitrukte. In een van de wagens nam de bewaker plaats. Toen men nog maar nauwelijks reed, zag men de gezochte op de Van Alkemadelaan lopen, waar hij terstond werd ingerekend na een vrijheid van slechts enkele minuten. Vorig jaar juli is deze zee man eveneens uit de Scheve- ningse gevangenis gevlucht. Toen bleef hij echter drie maanden weg. In ons blad van woensdag 12 fe bruari werd aan een bericht over de installatie van de nieuwe praeses van het Groot-Seminarie te Warmond toegevoegd, dat wel de KRO aanwe zig was, doch dat de katholieke pers niet was uitgenodigd. Vervolgens: „Vanzelfsprekend betreuren wij ten zeerste dat dit aldus is geschied. Zonder in de verste verte te denken aan discriminatie van de pers ten op zichte van de radio of kwade trouw, menen wij toch onze spijt daarover te moeten uitdrukken. Graag nemen wij aan wat een woordvoerder op ons verzoek om inlichtingen ons zei, dat de gang van zaken geheel „ver lopen is langs lijnen van toevallig heid". Dat is dan de reden, dat wij moeten volstaan met dit summiere bericht". Van de zijde van het Groot-Semi narie wordt tegen deze toelichting terecht bezwaar gemaakt De pers was welkom geweest, indien daartoe een verzoek was gedaan of indien zij zich bij de installatie had aan gemeld. Dat is niet geschied. Wel was, door een toevallige persoonlijke relatie, de KRO aanwezig, die een kort klankbeeld uitzond. Er was dus voor de L.C. geen reden tot „betreu ren" of „spijt". Er is van de katho lieke pers niemand gekomen. Ter verontschuldiging van dit weg blijven onzerzijds: van de presiden tiële installaties in Warmond is nog nimmer verslag gemaakt. Deze plech tigheid werd steeds beschouwd als van huiselijke aard. Bij de veran derde, meer „open" instelling van het seminarie blijkt dat op een mis verstand onzerzijds te berusten. In den vervolge zullen we daar gaarne rekening mede houden, maar wij ho pen dat de nieuwe praeses vele ja ren zijn ambt zal bekleden! Voor „spijt" of „betreuren" was van de zijde van de Leidse Courant geen aanleiding na de toelichting, dat de KRO, evenmin was uitgenodigd. Minder cursussen voor bedrijfshoofden De directie voor de arbeidsvoorzie ning van het Ministerie van Sociale Zaken heeft een bijzondere regeling getroffen voor boeren, die naar een niet-agrarisch geschoold beroep wil len overgaan. Zij zullen een om scholingscursus kunnen volgen gedu rende een geringer aantal uren per week dan voor andere cursisten geldt, zodat zij ook nog tijd hebben om aandacht te besteden aan hun te li quideren landbouwbedrijf. Normaal zijn er negen cursusurerf per dag gedurende vijf dagen per week; de boeren, dat wil zeggen agrarische bedrijfshoofden en met hen gelijk te stellen meewerkende zoons, mogen het, zolang hun bedrijf nog niet kan worden beëindigd, doen met minimaal vijf uren per dag of 25 uren per week. De totale oplei- V. -• *•-. dingstijd wordt dan wel naar even redigheid langer. De loondervingsvergoeding, die aan elke cursist wordt toegekend, wordt naar evenredigheid van het aantal scholingsuren uitgekeerd. De boeren komen wel in aanmerking voor de volledige kinderbijslag en prestatietoeslag. Van de ruim 61.000 cursisten, die sinds de oprichting in 1945 de centra voor vakopleiding van volwassenen hebben bezocht, waren er naar schat ting ongeveer 16.000 uit de agrari sche sector afkomstig. Tot nu toe waren dat voornamelijk landarbei ders en boerenzoons, maar op het ogenblik wordt ook bij agrarische bedrijfshoofden iets meer belangstel ling voor de omscholing merkbaar. De verkeerstoestand in Mariaheide Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben de minister van Ver keer en Waterstaat voorgesteld in Mariaheide (gemeente Veghel) een maximumsnelheid in te stellen van 70 kilometer per uur. Zoals bekend, voeren de 1200 in woners van dit Brabantse kerkdorp een actie voor verbetering van de verkeersveiligheid op de dwars door Mariaheide lopende provinciale weg. De „Stichting Gemeenschapsbelan gen Mariaheide" wil echter een snel heidsbeperking tot 50 km per uur. G.S. hebben wel de eis tot instelling van een inhaalverbod ingewilligd. Het stichtingsbestuur krijgt intussen uit geheel Nederland telefonische be tuigingen van instemming. Een des kundige van het Verbond voor Vei lig Verkeer komt morgen zich ter plaatse op de hoogte stellen. Voorts zullen binnenkort het lid van Gede puteerde Staten de heer Van den Eerenbeemt en de hoofdingenieur- directeur van Provinciale Waterstaat ir. L. Hamers, Mariaheide bezoeken. Bij die gelegenheid wil het stichtings bestuur nog eens duidelijk stellen, dat h.L Mariaheide alleen gebaat is met omlegging van de provinciale weg om het dorp. Gesprek over kruisantenne De eerste minister van België, de heer Th. Lefevre, is zaterdag even voor twaalf uur met een DC-6 van de Belgische luchtmacht op de vlieg basis Ypenburg aangekomen. Voor zijn bezoek aan de Nederlandse mi nister-president, mr. V. G. M. Marij nen. Dit bezoek is een van de gebrui kelijke bezoeken over en weer van de premiers van de Benelux-landen. Eerste minister Lefevre die verge zeld was van de Nederlandse ambas sadeur in België, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, werd op het vliegveld begroet door minister-pre sident Marijnen en de Belgische am bassadeur in Nederland, baron F. X. van der Straten-Waillet. De twee premiers begaven zich naar het plein 1813 in Den Haag voor een bespreking op het kabinet van de minister-president Marijnen. Ook de Nederlandse minister van buiten landse zaken, J. M. A. H. Luns, was bij dit gesprek aanwezig, evenals de twee ambassadeurs. Deze bespreking, die ongeveer een half uur duurde, werd gevolgd door een rijststafel. De ministers Veld kamp, Andriessen, zaten mede aan, alsmede prof. dr. J. H. Oort, hoogle raar, directeur van de sterrenwacht te Leiden. Men heeft van gedachten gewis seld over het kruisantenneproject. Dit project voorziet in de bouw van een radiotelescoop voor onderzoek op alle terreinen van de radio-astro- nomie. De radiotelescoop zal bestaan uit twee loodrecht op elkaar staande armen van anderhalve kilometer lengte. Op de ene arm zouden vol gens eerder meegedeelde plannen ongeveer 38 radiospiegels van 30 me ter middellijn komen en op de an dere 65. Deze bespreking duurde tot onge veer half vijf. Eerste minister Lefe vre is kort daarna van Ypenburg opgestegen voor de terugreis naar Brussel. De 47ste RAI-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, die zater dag met het gebruikelijke claxoncon cert werd besloten, is in alle opzich ten een succes geweest. In totaal werd deze expositie bezocht door 141.451 personen. Vooral de exposan ten zijn erg tevreden. Over het alge meen zijn er goede verkoopresulta ten geboekt. Ex-minister De Pous commissaris bij N.V. Euro-woningen Op het terrein van het distributiecentrum van Albert Heijn aan de Vrede- weg *n Zaandam, welk centrum onlangs is gereedgekomen, heeft mevrouw W. Engel-Ebel, vrijdagmiddag het beeld onthuld, dat door het gezamenlijk personeel aan de raad van bestuur en de directie is aangeboden bij het 75-jarig bestaan van het bedrijf in mei 1962. Het bronzen beeld, dat de distributietaak en de dynamiek van het bedrijf symboliseert, is een schep ping van de Heemsteedse beeldhouwer Theo Mulder, het is 1.60 meter boog. Foto: het omhulsel van het beeld werd door middel van een vork heftruck verwijderd. Drs. J. W. de Pous, oud-minister van Economische Zaken, is door het personeel van N.V. Eurowoningen gekozen tot commissaris. Volgens de statuten is namelijk het personeel van deze n.v. gerechtigd tot het kie zen van één derde van het commis- sarissencollege. Kandidaten kunnen worden gesteld door de erkende vak organisaties. Reeds eerder zijn door het personeel gekozen staatsraad M. Ruppert (oud-voorzitter CNV) en drs. J. W. Janssen, directeur van de Crediot- en Eiffectonbank te Utrecht. Het huis op de foto moet 20 meter achteruit worden getrokken om vrij baan voor het verkeer te maken. Het huis, dat eigendom is van de gemeente Etten-Leur, was een enorme hinderpaal bij de verlegging van de rijks weg Breda-Roosendaal. Aanvankelijk wilde men het pand slopen, doch de woningnnood deed het gemeente bestuur besluiten het huis te verplaatsen. Op de foto w orden voorbereidingen voor het enorme karwei getroffen Toen gistermiddag een groepje jongelui te paard de spoorbaan Am sterdamRotterdam, ter hoogte van Leidschendam wilde oversteken, bleef één paard plotseling stokstijf tussen de rails stilstaan, juist toen mét grote snelheid een trein naderde. De berijder zag het gevaar tijdig, sprong van zijn paard, en probeerde nog het dier vóór de aanstormende trein weg te trekken. Dit lukte ech ter niet. Het paard overleed enkele ogenblikken na de aanrijding ter plaatse. Het Christelijk Nat. Vakverbond heeft vandaag in Utrecht de heer J. van Eibergen gekozen tot voorzit ter van het verbond.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6