Burgemeester Bruins Slot van Alphen aan den Rijn ondervond hartelijke waardering bij zilveren ambtsjuhilé Leidse Universiteit KORTE GOLF BOUW WONINGWETWONINGEN IN UITBREIDINGSPLAN „VINKEVELD" MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURAN 1' PAGINA 4 Kreeg zichzelf - in verf - ten geschenke Burgemeester Z. Bruins Slot (60) van Alphen a. d. Rijn, ruim zeven jaar als zodanig in functie alhier, heeft zaterdag onder grote belang stelling en veel luister zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Bij de hulde van vier muziekvereni gingen. bekwaamheid heeft ingezet en ver antwoordelijkheid op zich genomen en stelde vast, dat het de burgemees ter ongetwijfeld genoegen zal hebben verschaft, dat de raad bereid bleek de door hem uitgestippelde lijnen te volgen, trots verschillen van mening, die echter nooit tot verwijdering hebben geleid. Alphen aan den Rijn is samengesteld, het geheel eveneens in lijst gevat, als geschenk van de wethouders. MENSELIJK Namens het gemeentepersoneel sprak de gemeentesecretaris, de hr. A. Veenhuijsen, een woord van ge lukwens met het jubileum; spr. zei veel waardering te koesteren voor het stimulerend voorbeeld van de bur gemeester voor samenwerking, dat gedragen wordt door de gedachte dat slechts in gezamenlijke inspanning de werkers succes beschoren kan zijn. Bijzonder wordt door het personeel ook geapprecieerd dat mede door toe doen van de burgemeester zelf een goede werkgemeenschap is ontstaan en het is ervoor erkentelijk, dat van de burgemeester een menselijke lei ding uitgaat en hij waardering toont voor het personeel als mens. Bij zulk een goede instelling is iedereen ge baat. Ook de secretaris stond even stil, bij wat onder de stuwende en menselijke leiding van de burge meester dank zij Gods onmisbare ze gen hier tot stand is gekomen en noemde de resultaten een indruk wekkende lijst. Ook spr. betrok me vrouw Bruins Slot in de huldiging. VERTROUWEN GEGEVEN EN GEKREGEN In zijn dankwoord schetste de bur gemeester hoe hij in deze dagen zijn hele leven aan zich in gedachten voorbij heeft laten gaan en er niet aan kan ontkomen zich te realiseren, dat God in zijn midden heeft ge staan. Dat stemt tot dankbaarheid. Het was een bijzondere weg waar langs spr. tot het burgermeesters ambt is terechtgekomen: zijn idealis me voor anderen dienstbaar te kun nen zijn. In Nijkerk heeft hij het best ge had, maar voelde hij zich tot Al phen bijzonder aangetrokken omdat hij daar meer perspectieven zag tot ontplooiing van activiteiten; spr. zei het hiermee hier bijzonder goed ge troffen te hebben. Eerlijkheid duurt het langst, heeft spr. geleerd en dan kun je elkaar altijd, blijven ontmoeten en elkaar veel zeggen; daarom heeft spr. er al tijd naar gestreefd oprechtheid te betrachten. Met voldoening consta teerde spr. dat hij een zelfde instel ling heeft mogen ervaren van colle ge en raad, personeel en burgerij. Niemand hoeft dan met lood in de schoenen bij de ander te komen. Be langrijk voor de uitoefening van het burgermeestersambt noemde spr. het vertrouwen van de burgerij. Dat heb ik hier altijd genoten, besloot de bur gemeester. RECEPTIE Des middags werd in de raadszaal, waarheen de weg vanaf de ingang van het raadhuis gemarkeerd was door tientallen fraaie bloemstukken, een drukbezochte receptie gehouden, die een onmiskenbare afspiegeling werd van de gehele gemeente naar religie en maatschappelijke positie bezien. Ook hier werden vele toe- Aantrekkelijk B. en w. prijzen zich gekikig, dat een oriënterend gesprek met een plaatselijk bouwbedrijf (M. de Raad en Zoon C.V.) toch nog een moge lijkheid heeft geopend die naar hun mening voor de gemeente aantrek kelijk is. Genoemd bouwbedrijf is namelijk bereid 33 woningwetwonin gen te bouwen en daarnaast de bouw en exploitatie van 29 premie A-huur woningen te verzorgen indien de bouwpercelen in het uitbreidingsplan „Vinkeveld" aan M. de Raad en Zoon C.V. worden verkocht voor een to taalprijs van 168.000,— en deze ven nootschap de gelegenheid krijgt in 1964 op die grond 7 ongesubsidieerde spraken gehouden en vele geschen ken aangeboden. MUZIKALE HULDE Ter inleiding daarvan brachten vier muziekkorpsen en evenvele tamboerkorpsen die Alphen aan den Rijn tezamen rijk is, t.w. „Door Sa menwerking Sterk" van Aarlander- veen, „Koningin Wilhelmina" van Zwammerdam en „Crescendo" en „Arti et Religioni" van centraal Al phen, de burgemeester en zijn fami lie op het raadhuisplein gezamenlijk een welgeslaagde muzikale hulde. Een bijzonder prettige geste noem de de burgemeester in zijn dank woord tot de muzikanten, de aanwe zigheid van de muzièkvereniging „Wilhelmina", die het onlangs door annexatie naar Alphen overgegane dorpscentrum van Zwammerdam re presenteerde. Namens het provinciaal bestuur kwam mr. dr. F. A. Helmstrijd, de griffier van de provincie Zuid-Hol land. Mr. Th. M. J. de Graaf, burge meester van Lisse sprak als voorzit ter van de B.B.-kring Z.-H. A. Spr. roemde de bestuursgave van burge meester Bruins Slot; hij is een man van recht op het doel af; hij won in de B.B.-kring aller harten. VOOR DE SCHEEPVAART Burgemeester dr. E. P. Verkerk van Boskoop sprak namens de kring van burgemeesters waarin ook Al phen aan den Rijn behoort en wees op de meer dan royale houding van Alphens burgemeester mbt. de grens wijziging t.o.v. Boskoop; dit is in feite al meer dan voldoening om de jubilerende collega te huldigen namens de gemeente Boskoop. De heer C. Kohlenberg, die in ge zelschap was van de heer P. Groen- hart, sprak namens het comité uit de Chr. Oranje Vereniging en de Wilhelmina vereniging ter voorberei ding en verzorging van de jaarlijkse gezamenlijke feestviering t.g.v. ko ninklijke feesten. Spr. bood een re- produktie aan, voorstellende een schip in de onstuimige golven, sym boliserend de energieke werklust en de belangstelling van voor de scheep-, vaart van de burgemeester. De heer P. Groenhart bood namens de Rotari een aantal vlaggen aan voor de tjalk van de jubilaris; de Alphense Rijwielvierdaagse, de Lau- ra-rit, waarvan de heer Groenhart voorzitter is, stelde spr. een eveneens nuttig geschenk in het vooruitzicht. De heer P. Koren, sprekend na mens het gehele gemeentepersoneel, bood twee gemakkelijke stoelen aan, te gebruiken op terras of op het scheepsdek. Mevrouw Smit-Zefat vertolkte het medeleven van de gezamenlijke Al phense vrouwenorganisaties; zij be trof hierbij uiteraard ook mevrouw Bruins Slot die in deze vele andere organisaties een zeer geziene persoon is. Wij zegen er voorts mr. H. H. Kirchheiner, kantonrechter; de heer De Jong, chef Nederlandse Spoorwe gen, en vele anderen, uit onderwijs kringen, medische diensten, deken E. A. M. Paap, pastoor A. Groen, de pastoor van Aarlanderveen, predi kanten, directeuren uit het bedrijfs leven, besturen van organisaties, zo- velen, dat de tijdslimiet voor de re ceptie belangrijk moest worden over schreden. Voor de jubilaris en zijn familie een dierbare herinnering. Op de foto zien we haar bij het verlaten van het „King Edward VI'- ziekenhuis, uitgeleide gedaan door de hoofdverpleegster en een verpleegster. V VOORHOUT FOREHOLTE-H Y GIE A Foreholte startte overweldigend. In de eerste 5 minuten scoorde het vijf doelpunten en deze grote achter stand kon Hygiea niet meer inlopen Na een periode van rustig kat uit de boom kijken, slaagde Hygiea erin een tegenpunt te scoren, maar Fore holte liet er geen twijfel over be staan: via 7-1 werd het 7-2 en uit eindelijk werd de score op 10-2 af- fesloten. Van het begin af aan was oreholte duidelijk sterker en ver diende de zege volkomen. Na deze moet nog één zaal wed strijd gespeeld worden. Als de Fore- holte-dames die nog weten te win nen hebben ze de 2de plaats in hun afdeling behouden, voorwaar 'n goed resultaat. Junioren Na een zeer spannende strijd heb ben de junioren van Foreholte met 10-9 het onderspit moeten delven te gen het sterke Quick Sport. Na een 9-6 achterstand wist Foreholte met 9-9 gelijk te komen, maar in de laat ste minuten besliste Quick Sport de strijd in zijn voordeel. De Foreholte- junioren sluiten de zaalhandbalcom petitie af met een plaats in de mid denmoot, een verdienstelijk resul taat voor het eerste seizoen in de 3de klasse. KATWIJK De Hoornespolder Het flinke aan tal huizen dat reeds bewoond wordt in de Hoornespolder plus de vele die reeds in aanbouw zijn, maken het noodzake lijk dat er reeds nu voorzieningen wor den getroffen voor het vestigen van noodwinkels. dit om de bewoners van deze nieuwe wijk van het allernoodza kelijkste te kunnen voorzien. Voorlopig zullen er alvast komen een kruidenier, een bakker, een melkhandel, een groen- tehandel en een manufacturenzaak. In totaal komen daar 2500 woningen. Jubilé Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan houdt de voetbalver eniging „Katwijk" een receptie in hotel „Riche" en wel op dinsdag 18 febr. a.s. des avonds van 8 tot 10 uur. Daar wor den veel belangstellenden verwacht Geslaagd In de Leidse Overdekte organiseerde de Katwijkse Reddingsbri gade het diploma-zwemmen. De exa mens werden afgenomen door de heer Van Kampenhout, official van de KNZB. Voor het diploma geoefend zwemmen slaagden de dames C Schoneveld, Cor- ry Wassenaar, Alie van der Bent, Mar jan Haasnoot, Truus Parlevliet en An- nemarie van der Plas en de heer P. Prins. Voor het diploma A (zwemproef) slaagden Willy Ouwehand en Nelly Hoek. Grondige bestudering van het voor liggende combinatieplan heeft b. en w. er echter van overtuigd, dat niet één Noordwijkse aannemer de ont vangen aanbieding kan evenaren en met deze overtuiging leek het niet verantwoord, het risico te lopen dat door het openstellen van een inschrij ving als in het verleden de bouw enige maanden zou worden ver traagd. B. en w. stellen de raad voor: 1. Te besluiten aan de Achterzee weg en de Ranonkelstraat in het uit breidingsplan „Vinkeveld" van ge meentewege 33 woningwetwoningen te doen bouwen; 2. voor de bouw van de onder 1. bedoelde woningen een krediet te verstrekken van ten hoogste f 118.965 voor de grondkosten en van f 573.550 voor de bouwkosten; 3. voor de onder 1. bedoelde bouw aan te vragen en te aanvaarden de volgende rijks voorschotten: a. voor grondkosten f 118.965 a 4 pet 'sjaars; b. voor bouwkosten f 573.550 k 4 pet 's jaars; 4. uit 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaarden een zo hoog moge lijke bijdrage in het exploitatietekort van de onder 1. bedoelde woningen; 5. b. en w..te machtigen tot on- dershandse aanbesteding van de bouw der onder 1. bedoelde wonin gen over te gaan indien daarvan de meest gunstige aanbieding mag wor den verwacht. B. en w. stellen verder voor te besluiten tot de verkoop van de be treffende grond aan M. de Raad en Zoon C.V. alhier voor de eerder ge noemde prijs. STOMP WIJK Kaartavond Het bestuur van de IJsclub „Nut en Vermaak" organiseert op woensdag te 20 uur wederom een kaartavond, ten huize van P. Vergeer, Café „Het Blesse Paard". De kaartavond wordt gehouden volgens puntentelling. Eén introducé per lid is toegestaan. LEIDERDORP Dammen De Leiderdorpse dam club LDC organiseert een jeugd- damtoernooi voor niet-leden van de damvereniging. Het toernooi begint om 7.30 in het Dorpshuis; daar wordt dan een aparte damgroep gevormd. Aanmelden aan de zaal. LISSE Raadsagenda De raad der ge meente Lisse komt woensdag 19 fe bruari, des namiddags 8.00 uur, in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het leggen van hoofdleidingen voor gas en water in de le Poellaan; idem voor verbete ring van de Zwartelaan; voorstel tot verkoop van grond aan de Koning straat; voorstel tot ruiling van grond gelegen nabij de Achterweg; voor stel tot verdere aankoop van grond, gelegen nabij de Achterweg; voorstel inzake vaststelling van een verorde ning inzake verplichte middagslui ting groentewinkels; voorstel inzake aankoop beeld, aan te bieden aan de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof; voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor de omgeving van de ruïne De ver; voorstel inzake onteigening van gron den in de Poelpolder. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: Staatsexamen Ille deel Not. studier:. de heer B. J. H. C. Jaspers, Gouda; kand. Frans: mej. W. Smit, Rotter dam, en mej. M. E. J. S. v. Kerk- hoff, Oegstgeest; doet. Geneeskunde: mej. A. C. Wolterbeek, 's-Gravenha- ge, en de heren Th. J. M. Beijerinck, Hilversum, en A. W. Chavannes, 's-Gravenhage; semi-artsex.: mej. C. M. F. v. Schooten, Voorhout, en mej. W M. The, Leiden, en de heren F. H. Huibregtsen, Leiden, N. F. Steg- gerda, 's-Gravenhage, en D. J. Zwart, Leiden; artsex.: mej. C. Wamsteker, Eloemendaal, en de heer H. J. van Lennep, Wassenaar. DUITS SCHIP OP NOORDZEE VERGAAN Het Duitse schip Anna Rehder (454 ton) uit Hamburg, heeft van nacht water gemaakt doordat een der luiken was vernield. De kapitein zag zich gedwongen de hulp van andere schepen in te roepen aangezien het schip langzaam begon te zinken. Het zicht ter plaatse, ongeveer honderd mijl ten zuidwesten van Zuid-Noor- wegen, op de Noordzee, was slecht. Vanochtend om kwart over acht heb ben de elf bemanningsleden de Anna Rehder verlaten. Zij zijn aan boord genomen van de Noorse reddings boot Ambassador Bay, die hen naar Egersund in West-Noorwegen brengt. Volgens de kapitein van de Anna Rehder zou het schip spoedig zin ken. Door een bomontploffing in een Amerikaanse bioscoop in Saigon zijn zondag twee Amerikanen gedood en 34 gewond. Van de gewonden moes ten er zeven in een ziekenhuis wor den opgenomen. Bij Sargodha in West-Pakistan zijn 26 kinderen van vijf tot vijftien jaar om het leven gekomen doordat de vrachtauto waarmee zij een uit stapje maakten, in een meer reed. Negen kinderen en de chauffeur overleefden het ongeluk. De Poolse primaat, kardinaal Wyszynski, heeft zondag in een hou ten schuur aan de buitenkant van Warschau gepreekt om aan zijn stel ling kracht bij te zetten, dat de rege ring niet meewerkt aan de bouw van kerken in nieuwe wijken. Zondag te middernacht is het personeel van de Franse radio en televisie een staking van 24 uur be gonnen uit protest tegen de schor sing van acht technici die op 5 fe bruari aan een staking hadden deel genomen. In de ochtendbijeenkomst in de trouwzaal en aansluitende commissie kamer van het raadhuis waren aan wezig de gemeenteraad en de ge- gemeentesecretaris, de hoofden van diensten en deputaties van de onder scheiden gemeentelijke diensten, als mede een aantal bijzondere genodig den, onder wie o.a. de heer H. Rol, kunstschilder te Nieuwkoop, allen vergezeld van hun echtgenoten, toen de burgemeester, gekleed in zijn sier lijke ambtsgewaad met sabel, omhan gen met de burgemeesterlijke.ambts keten en getooid met de koninklijke onderscheiding van Ridder in de Or de van Oranje Nassau, in gezelschap van zijn echtgenote, mevrouw J. J. Bruins Slot-Padding en zijn kinderen, aangetrouwde kinderen en kleinkdind de met talrijke bloemstukken stem mig versierde feestzaal betrad terwijl de aanwazigen zich plechtig van hun zetel verhieven. De heer L. C. Slootjes, nestor van de gemeenteraad, bood aan mevrouw Bruins Slot bloemen aan. MET GROTE LIEFDE Loco-burgemeester, wethouder J. van den Berg sprak een welkomst woord. Het raadslid J. de Ruiter sprak namens de gemeenteraad de burgemeester toe; spr. schetste de positie van de burgemeester en wees op de waardigheid van dit ambt, waartoe de persoon in kwestie wordt geroepen door het hoogste gezag. Na eerst 18 jaar deze functie in Nijkerk te hebben uitgeoefend betekende de benoeming in Alphen aan den Rijn een bevordering. Burgemeester zijn betekent ook een leven in de poli tieke sfeer en met behoud van eigen beginselen waaruit ook de burge meester leeft te midden van het vol le leven met alle nuances, is burge meester Bruins Slot erin geslaagd zijn principe op alle betrokken ter reinen van het sociaal-maatschappe lijk, bedrijfs- en kerkelijk leven tot richtsnoer houdend, met zeer grote liefde zijn taak te vervullen. Spr. belichtte in korte trekken de groei en bloei van de gemeente en wees erop hoe de jubilaris zich op alle fronten hiervoor met ijver en Tijdens de 's middags gehouden re ceptie waren de heren v. d. Kwaak en v. Dijk van G.S. ook aanwezig. Zich tot mevrouw Bruins Slot rich tend roemde spr. de wijze waarop ook zij haar taak van burgemeesters vrouw heeft vervuld. Hierna onthulde de heer Slootjes het door de Nieuwkoopse kunstschil der Rol vervaardigd geschilderd portret van de jubilaris in lijst, het geschenk van de gehele raad. Het zeer geslaagde kunstwerk van de heer Rol verwierf een spontaan en langdurig applaus van de aanwe zigen. DE JUISTE SFEER Wethouder Van den Berg sprak mede namens zijn collegae woorden van gelukwens t.g.v. het zilveren ambtsjubileum en dankte voor het vele dat de jubilaris voor Alphen aan den Rijn heeft gedaan. Spr. bracht dit in boekhoudkundige ter men naar voren: liquiditeitswaarde beschermd, reserves verzekerd en er is winst Spr. schetste de loopbaan van de jubilaris en onderkende daarin vele bewijzen dat de burgemeester uit het goede hout gesneden is. Het burgemeestersambt is een prachtig ambt; de jubilaris is erin geslaagd daaraan de juiste gestalte te geven. Hij bewaarde de juiste sfeer in vergaderingen en voorkwam zelf vaak dat het reglement van or de moest worden gehanteerd. Bij al le voorkomende kwesties en menings verschillen overwon het respect voor apdermans standpunt. Er valt nog veel te doen, zei de wethouder, en hij wenste dat de jubilaris het mag beleven heel veel daarvan tot een goed einde te brengen. Na ook mevrouw Bruins Slot ge complimenteerd te hebben met het jubileum van haar man en haar dank te hebben betuigd voor haar stimulerend aandeel in de algehele resultaten, bood spr. een geschenk in couvert aan namens de gemeente. Voorts ontving de burgemeester uit handen van wethouder v. d. Berg het door wethouder A. J. Dekker ge tekende familiewapen van het ge slacht Bruins Slot, omgeven door de gemeentewapens van Nijkerk (vorige standplaats van de jubilaris) en Al phen a. d. Rijn, alsmede die van de oude gemeenten Aarlanderveen, Al- fen, Oudshoorn en Zwammer dam, waaruit de huidige gemeente NOORDWIJK Bij de vaststelling van de woning contingenten door Ged. Staten wer den 34 woningwetwoningen, 28 pre- mie woning en en 14 ongesubsidieerde woningen aan die gemeente Noord- wijk toegewezen. In overleg met buurgemeenten is besloten, dat 33 woningwetwoningen en 29 premie- woningen zullen worden gebouwd. Aangezien dé woningwet- en pre- miewoninigen van overwegend be lang zijn voor de oplossing van de woningnood zijn b. en w. door de beperktheid van de contingenten voor die categoriëen woningen ten zeerste verontrust, doch ook het ge ringe aantal ongesubsidieerde wo ningen dat mag worden gebouwd schept ernstige problemen, aangezien de bouw van een eigen woning waarvoor nog enkele tientallen plan nen in portefeuille zijn vrijwel tot de onmogelijkheden is gaan behoren. Niet in het minst yervult de zo drastische beperking van de onge subsidieerde bouw het college met zorg, omdat de realisering van uiterst belangrijke objecten als b.v. de pa rallelweg-boulevard als gevolg hier van eerst na geruime tijd mogelijk zal blijken te zijn. Daarnaast wordt het steeds duide lijker, dat de ontwikkeling van de bouwprijzen zal leiden tot de onmo gelijkheid woningwet- en premie- huurwoningen te bouwen als niet te vens grond en contingent voor ver- koopwoningen wordt aangeboden. Het zal daarom nodig zijn het con tingent ongesubsidieerde woningen vast te houden tot omtrent de bouw van de woningwet- en de premie- huurwoningen zekerheid is verkre gen. woningen voor vrije vérkoop te bou wen. De direct in het oog springende voordelen van dit plan zijn dat de bouw van de woningwet- en de pre miehuurwoningen is verzekerd en dat nog 7 woningen voor de eigen bouwers beschikbaar blijven. Daarnaast achten b. en w. het van belang te vermelden, dat bij aan vaarding van de aanbieding van bouwbedrijf De Raad het uitbrei dingsplan „Vinkeveld" tenminste 'n sluitende exploitatie zal geven. Nadeel Tegenover de niet te betwisten voordelen staat naar de mening van b. en w. slechts het door hen be treurde nadeel, dat niet zoals ge bruikelijk de plaatselijke aanne mers in de gelegenheid kunnen wor den gesteld een aanbieding te doen. De Britse koningin moeder Elizabeth, die aan haar blindedarm geopereerd is, heeft het ziekenhuis dit weekeinde kunnen verlaten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4