BEDRAG VAN LOONSTIJGING NOG HOGER DAN GERAAMD WERD Amsterdamse brigadier wil volledige bezoldiging MINISTER ANDRIESSEN: PRIJZEN GOED IN DE HAND GEHOUDEN VISSERS STAKEN DOOR De reis van de Prins naar Parijs Dodelijk ongeluk op Afsluitdijk VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gevaar voor werkgelegenheid en nationaal inkomen Minister Andriessen heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat de nieuwe loongolf grote risico's met zich meebrengt. De loonstijging zal niet 3 maar 5 miljard bedragen. De minister zei dit tot een Kamerlid, die 3 mil jard voorspeld had. Dat dit veel is, blijkt uit het cijfer twee miljard, dat de loonstijging was in '62-'6S. Een te hoog oplopen van de prijzen, die het gevolg is van de loonstijging, en de loonstijging zelf kunnen leiden tot een daling van de internationale concurrentiepositie. Op lange termijn kunnen hierdoor de werkgelegenheid en de groei van het nationaal inkomen wor den aangetast. De winsten komen sterk onder druk te staan en het reeds sterk gestegen werknemersaandeel in het nationaal inkomen zal bedui dend toenemen. Dat het bedrag van de loonstijging nog hoger is dan in de kamer is geraamd, komt omdat dë loonkostenstijging gemiddeld niet 10 maar 11.6 procent bedraagt. Met sociale lasten enz. mee, zal deze loon stijging zelfs uitlopen tot 15 procent. bouwondernemers en regering over de risico-clausule. De minister zei ook, dat men de moed moet hebben nu een huurver hoging door te voeren, als men de woningbouw werkelijk prioriteit wil geven. Met het afzien van huurver hoging op een tijdstip, dat het alge mene prijspeil stijgt, bewijst men het bestrijden van de woningnood geen dienst, zei de heer Bogaers. Het on doelmatig gebruik van woningen zou gestimuleerd en het kwaliteitspeil gedrukt worden. Bovendien zou de kapitaalsverstrekking in gevaar ko men. WETSONTWERPEN Prof. Vondeling kondigde gisteren aan het eind van het debat over de lonen en prijzen namens de socialis tische fractie twee voorstellen tot De prijscontrole heeft alle aan- lijst met 5000 artikelen u\t de krui- wetsontwerpen aan. Hij wil onroe- dacht van de minister. Zijn departe- deniersbranche stegen ongeveer 900 rend goed onder de prijzenwet bren- ment kan de ontwikkeling goed vol- artikelen, dit is 18 procent, in prijs, gen en het „strijkgeld" bij openbare gen. Hij heeft 500 man in de buiten- Sedert december zijn circa 200 ver- verkopingen verbieden. Strijkgeld is dienst om de prijzen te controleren, balen opgemaakt. volgens de heer Vondeling: de premie Overigens heeft de minister het be- in geld, die uitgeloofd wordt voor de- drijfsleven geprezen. Uit onze con- OVEREENSTEMMING genen, die bij een openbare verko- troles blijkt, dat veel in prijs gelijk BOUWCLAUSULJE ping in twee of meer instanties ge- is gebleven. Daarover wordt nooit houden, bij de eerste zitting het gepubliceerd, maar het mag wel eens Zijn collega Bogaers van Volks- hoogste bod doet. Het is niet zo be- gezegd worden. De stijging van de huisvesting vertelde, dat er nu defini- lang rijk, aldus prof. Vondeling, maar kosten van het levensonderhoud is in tieve overeenstemming is tussen de bedoeld om de goede wil te testen. elk geval binnen de grenzen geble- ven, aldus de minister. Minister An- driesen bestreed met klem elke twij fel ten aanzien van de CBS-bereke- ning van het prijsindexcijfer. Als ik zeg, dat de kosten van het levenson derhoud met twee punten gestegen zijn, dan is dat een betrouwbaar cij fer. Het cijfer geeft met name de druk aan van de prijzen op de in komens van de gemiddelde werkne mer. LOF OP BEDRIJFSLEVEN ,.X! De Amsterdamse brigadier van politie B. Bonneveld is al smds 18 decem- Daartoe uitgelokt door de heer her 1,961 zenuwziek omdat hij zich een opmerking van zijn chef, hoofd- Vondeling (PvdA) - U zegt zelf, inspecteur P. L. Landman van het bureau Overtoom, bijzonder heeft aan- dat uw voorspellingen zo goed uitko- getrokken. „Ik zal je overplaatsing aanvragen, die opruiende gesprekken men - waagde de minister zich aan Van jou ben ik beu. Teken er maar vast beroep tegen aan", zou de politie- een prognose: de kosten van het le- cbef op <je bewuste dag zijn ondergeschikte brigadier hebben gezegd. „Uitkafferen" noemde de brigadier de uitlatingen, doch zijn chef had het over „gedecideerd toespreken". Ruim twee jaar op non-aktief vensonderhoud zullen tussen 15 jan. en 15 april nog eens met twee pun ten stijgen. Maar omdat er veel on zekere factoren zijn, hield de minis ter nog slagen om de arm. Zijn lof op het bedrijfsleven toe lichtend, vertelde de heer Andries sen, dat van een lijst met vierduizend artikelen volgens zijn economische controledienst zo'n 75 tot 80 procent in prijs gelijk is gebleven. Van een Het Amsterdamse Ambtenarenge recht verdiepte zich gistermiddag AANVARING TUSSEN langdurig ül deze geschiedenis want MARINESCHEPEN brigadier Bonneveld heeft beroep Hr. nu. kruiser „De Ruyter" en Sangete*end te«en de beslissing van Hr. Ms. onderzeebootjager „Rotter- de hoofdcommissaris van politie, die "c^en. „Die ziekte is ontstaan door UfJUr en jn velband met de dienst", meent de heer Bonneveld. die al jaren lèng dienst ontstaan ÖK leeft en de salariskorting onrechtma tig noemt. Geprikkelde stemming Vorig jaar stelde de brigadier het dam" zijn gisteren in de namiddag de bezoldiging van Bonneveld met tijdens een aleepoefening nabij Mail- ^lgang van ljuh 1963 tot tweederde ta met elkaar in aanvaring gekomen. *?eeft teruggebracht, omdat de briga- bevorderingsbeleid hij de Amster- Hierbij is de boeg van de „Rotter- dler verhinderd is de diénst te ver- damse politie aan de orde, omdat hij dam" lflcht beschadigd, zo heeft de in 1961 vóór de bewuste uitlatin- marinevoorlachtingsddenot varumid- De „techni-show", een exposi- £en van de inspecteur niet was dag meegedeeld. De schade wedike tie van machines en apparaten op het bevorderd tot adjudant. Het Amb- aan de „De Ruyter" werd toege- gebied van de metaal- en houtbewer- tenarengerecht wees zijn klacht af, bracht, is te verwaarlozen. In samen- king, zal dit jaar voor het eerst ge- doch de Centrale Raad van Beroep in werking met de auiboritediben te Mal- houden worden tijdens de voorjaars- Utrecht stelde hem in het gelijk, ta zal getracht worden die schade beurs in Utreoht. Er zijn 200 deel- provisorisch te repareren. Persoon- nemers, die een gezamenlijke exposi- De heer Bonneveld meent thans Mjke ongevallen hebben zich niet tie-ruimte van 17.000 vierkante meter dat de niet toegelichte opmerking van voorgedaan. zullen beslaan. In- en exterieuropname van de nieuwe „Irene-hal" van de Jaarbeurs in Utrecht, aan het terrein Croeselaan, De hal heeft een capaciteit van 13.000 m2 expositieruimte, is 170x84x14 meter en werd ontworpen door de Rot terdamse architect R. H. Fledderus. In de hal is een vergaderruimte, welke plaats biedt aan 450 personen alsmede enkele restaurants met een totale oapaciteit van 500 personen. Met de bouw is in april 1963 begonnen. zijn chef een gevolg is van een ge prikkelde stemming bij de korpslei ding over het indienen van zijn vo rige klacht. „Hij liet zich al heel lang denigrerend uit over de vrijwillige politie", zei de heer Landman als ge tuige. Hij gaf toe in het bewuste ge sprek niet te hebben verklaard, waar om hij meende, dat zijn onderge schikte opruiende gesprekken had ge voerd, doch hij dacht dat dit wel be kend zou zijn. Brigadier Bonneveld die het gesprek een provocatie noem de, ontkende dit ten stelligste. Hij zag in de uitlatingen een valstrik, waarop hij dom en heftig had moe ten reageren, zodat zijn inmiddels aangespannen bevorderingszaak zwak zou komen te staan. Druppel die emmer deed overlopen De voorzitter van het Ambtenaren gerecht mr. C. J. C. M. Schneider, kon zich niet voorstellen dat de uit latingen van de heer Landman de brigadier een zenuwinzinking heb ben bezorgd, maar de raadsman van de klager, mr. H. J. Morren uit Voor burg (oud lid van het Haagse ambte narengerecht) meende dat hej ge sprek de druppel was die de emmer deed overlopen. De behandelende zenuwarts ver klaarde dat de zenuwziekte van bri gadier Bonneveld tengevolge van de reprimande moet zjjn ontstaan. De zenuwarts distancieerde zich van een verklaring van een gemeente-arts, die niet geloofde dat de brigadier op pathologische wijze heeft gereageerd. Mr. Morren concludeerde reeds tot nietigverklaring van de salariskor ting, en commissaris mr. T. de Jong die namens de hoofdcommissaris pleitte, tot toewijzing ervan. Hoofdcommissaris buiten z'n boekje Inmiddels zal ook worden nage gaan of de hoofdcommissaris van po litie wel bevoegd was brigadier Bon neveld van de salariskorting mede deling te doen, want de voorzitter van het Ambtenarengerecht veron derstelt dat de bekendmaking van zo'n beslissing eigenlijk alleen door de burgemeester kan geschieden. „Het is een vorm van algemeen ge bruik", zei commissaris. De Jong, die wel toegaf dat daarover niets is vast gelegd. Het laatste beroep van de visserij- reders op hun werknemers heeft geen resultaat gehad. De overgrote meer derheid van de Scheveningse vissers heeft zich gisteren uitgesproken voor een voortzetting van de staking, die nu reeds zeven weken duurt. De stemming over het door de reders ge dane voorstel geschiedde bij handop steken. De heer J. Koning, bestuurs lid van het links-georiënteerde Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorga nisaties heeft in antwooid op een toe spraak van de secretaris van de Sche- veningse redersvereniging, de heer Leenman, gezegd: „Wij zijn niet bang voor de dreigementen van de reders. Als er ontslagen gaan komen, zullen wij een ander wapen gaan hanteren: dat van de totale ontvolking van de vissersvloot". PSP-vragen Het Tweede Kamerlid, de heer A. J. Bruggèman (PSP) heeft aan de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat op don derdag 6 februari door de inspecteur- generaal van de strijdkrachten aan de commandant van de vliegbasis Soesterberg instructie is gegeven om geen enkele inlichting te verstrekken m.b.t. een vlucht van het regerings vliegtuig, zowel wat de inzittenden als de bestemming betreft? Kan de minister eveneens medede len of het juist is, dat de comman dant van de vliegbasis geweigerd heeft om de chef-staf van het leger toen deze hierom verzocht in lichtingen te verstrekken over het re geringsvliegtuig, zich beroepend op de instructie van de inspecteur-generaal der strijdkrachten? Heeft de minister kennis genomen van het persbericht d.d. 3 febrauri j,l. dat „de regerings— Friendship in gereedheid wordt gehouden in Bar celona" om, op nadere orders, welke Prins Bernhard zal geven in zijn functie van inspecteur-generaal van de strijdkracten, de Prinses naar Ne derland te brengen". Zo de minister bovenstaande vr'a- igen bevestigend beantwoord, is hij dan niet van mening, dat er niet vol doende duidelijkheid bestaat aan gaande de hiërarchieke verhouding tussen de inspecteur-generaal der strijdkrachten en de chef-staf van het leger, zowel ten opzichte van el kaar als ten opzichte van de minister, en aangaande de bevoegdheden van de inspecteur-generaal der strijd krachten", zo vraagt het Kamerlid. De 21-jarige J. Romkes uit Doniaga is vanmorgen op slag gedood bij een verkeersongeval op de Afsluitdijk. De 54-jarige H. Negenman uit Sint Ni- colaasga liep een hersenschudding op. Beiden maakten deel uit van een gezelschap van vijf metselaars en opperlieden, dat vanmorgen door de werkgever met een busje naar Wie- ringen werd gebracht. Een vracht wagen uit tegengestelde richting week uit en botste tegen het büsje, waarbij een zijkant van het voertuig werd afgerukt. De heer Romkes werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De heer Negenman kwam op de glooiing van de dijk terecht. De andere inzittenden van het busje kregen lichte verwondingen. Burggraaf Linley, het zoontje van prinses Margaret en graaf Snowdon, heeft helemaal alleen* vergezeld van zijn gouvernante, een bezoek gebracht aan zijn oma, de Engelse koningin-moeder, die wegens een blindedarm-operatie is opgenomen in het „King Edward VH Hospital For Officers" te Maryle- bone, Londen. De parmantige kleine burggraaf had evenwel de rollen omge keerd, inplaats van bloemen naar binnen te brengen, bracht hij bloemen mee uit het ziekenhuis. Opvallend is de gelijkenis van de kleine man met zijn vader. OVERLEDEN NA VERKEERS ONGEVAL. Donderdagmiddag is de 47-jarige mevrouw A. M. A. van DiepenKarn- dorp in haar woonplaats Heiloo met haar bromfiets tegen een boom ge reden. Zij is later in het Elisabeth- ziekenhuis in Alkmaar overleden. „Gezonde" zieke gaf dokter een pak slaag Dat de funktie van controle rend-geneesheer de nodige risi co's met zich meebrengt, ervoer gisteren de Haagse arts L. J. Karreman, toen hij de 38-jarige vrachtwagenchauffeur H. - J. meedeelde, dat deze genezen was en het werk mocht hervat ten. Dit viel bij de chauffeur blijkbaar niet in goede aarde, waarop hij de dokter enige klappen en schoppen toediende. Daarbij sneuvelde de bril van de dokter en liep hij enkele lichte verwondingen op aan het hoofd. De controlearts heeft van het gebeurde geen aangifte gedaan bij de politie, omdat de vracht autochauffeur, nadat hij wat tot bedaren was gekomen, de dokter via de politie zijn excu ses voor het gebeurde heeft aangeboden. COA GOEDGEKEURD VAN VAN GEND EN LOOS. De Stichting van de Arbeid heeft de directie van Van Gend en Loos te Utrecht medegedeeld, dat de CAO voor het ■personeel (6000 man) is goedgekeurd. Het contract heeft te rugwerkende kracht tot 1 januari. Er komt 15 pet. bij de basjsuurio- nen; de 4e gemeenteklasse wordt af geschaft; de vakantie wordt 15 da gen; de toeslagen voor avond- en nachtdiensten worden verhoogd. De Stichting heeft echter bezwaar gemaakt tegen de kerstgratificatie-, regeling zoals de contractpartijen die waren overeengekomen. Gezinsverzorgsters hoger beloond Met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. zijn de salarissen van de gezinsverzorgsters en gezinshelpsters belangrijk verhoogd. Tegelijkertijd is de subsidiëring van de instellingen aan de verhoogde salarissen aange past. Over deze salarisverhoging waren de Centrale Raad voor Ge zinsverzorging en de werknemersor ganisaties het reeds eens geworden. Thans heeft de minister van Maat schappelijk Werk er haar goedkeuring aan gehecht. Het percentage van de salarisver hoging loopt uiteen van 16.5 tot 32.3 voor gezinshelpster en van 16.7 tot 42.6 voor gezinsverzorgsters. Dit ho ge percentage vindt zijn oorzaak in de achterstand in de beloning van deze werknemers. Bij beide catego rieën is tevens het maximumsalaris verhoogd. Nederland deel van nieuw Grieks-Orthodox diocees Nederland maakt met Denemar- ken en West-Duitsland deel uit van een nieuw Grieks-Orthodox diocees, aan het hoofd waarvan de Grieks- orthodoxe metropoliet Polyevkos Finfinis is aangesteld, aldus heeft de Griekse ambassade in Bonn don derdag meegedeeld. Het nieuwe diocees omvat een half miljoen Griekse arbeiders en studenten, die in genoemde landen vertoeven. Metropoliet Finfinis zal morgen in Keulen aankomen. Bij het Bethnal Green station in Londen heeft zich een treinontsporing voorgedaan, waardoor het inkomende en uitgaande verkeer van het belangrijke Liverpool Str eet station was gestremd. De trein was leeg en persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Op de foto is te zien hoe een van de ontspoorde rijtuigen een portaal»** to de bpveofei <üog heeft gekraakt,

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7