S)e fozidóeSoti/Ycmt MAREL OP CYPRUS NA BLOEDBAD WEER EEN „STAAKT HET VUREN" Vandaag nieuwe voorstellen aan poliitie in Limassol met de Griekse Makarios over politiemacht en mortieren. Deze „woeste aanval" occasions V CALEX Alle gekheid op een stokje... Iemco n.v. Directeur J. F. J. M. KOEINS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG GRATIE BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,78 p.w„ 3,35 p. mnd„ 10,05 p.kw., Franco p.p. ƒ10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 BOUWVAK - in de heeft die Turkse vertegenwoordiger \T 1 .11 bij die V.N. gezegd, diat de Griekse O Cyprioten de Turkse wijk heeft aan- 1 had talrijke slachtoffers geëist, im 't bijzonder vrouwen, kinderen en De Britse commandant van de ge- wachts gewijzigd en zal op Cyprus ouden van dagen. Slechts door in- zamenlijke vredesstrijdkrachten blijven, in plaats van naar Ankara grijpen van Britse troepen van de op Cyprus, generaal Peter Young, te r®izen« <>m vandaag opnieuw met gemengde strijdkracht was aan de heeft donderdagavond bekendge- president Makarios te spreken. massaslachting een einde gemaakt v v Volgens wollliniMAipIMiB lrrv' maakt dat een 'overeen knm«ri tot vouigens welingelichte T heeft minister BalU donderdagmiddag dagmiddag kon men in de Turkse kringen Gedurende een deel van de donder- staken van het vuren in Limassol aan de president nieuwe voorsteMen wijk van Limassöl uitsluitend via 'n is bereikt, in deze stad met een met betrekking tot de politiemacht Britse radiowagen in contact kotmen bloeiende wijnindustrie en een overhandigd. met de buitenwereld. De wijk was bevolking van 38.000 Grieken en omsingeld door Griekse politie. De 8.000 Turkse Cyprioten, zijn don- „Woeste aanval" Turken hadden voor het opwerpen derdag in hevige straatgevechten van barricaden zelfs gebruik ge- ongeveer 50 Griekse en Turkse een schrijven aan de voorzitter maakt van balen meel, auto's en bewoners van het eiland om het vam de Veiligheidsraad dier V.N. meubilair. leven gekomen, volgens welinge- lichte Britse militairen. Engelse soldaten patrouilleerden donder dagavond door de stad, waar alles weer rustig was. Tevoren had luchtmaarschalk sir Denis Barnett de evacuatie van 104 Britse gezinnen uit de Turkse wijk van Limassol bevolen. De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, George Ball, heeft don derdagavond zijn plannen onver- Prinsessen-begroeting - op Schiphol Onverwacht is prinses Irene van ochtend. per hofauto naar Schiphol gereden, waar kort na 10 uur per KLM-lijntoestel uit Parijs twee van haar aanstaande schoonzusters aan kwamen, t.w. de 28-jarige prinses Cécile en haar 35-jarige met de prins van Lobkowicz gehuwde zuster Ma rie Fran^oise. De laatste ontbrak toen de familie de Bourbon Parma maandag op paleis Soestdijk de ver loving vierde. Prinses Irene wanidieildie over het zonnige platform naar het vliegtuig en omhelsde daar de beide zusters. Gedrieën reden zij in een platform bus naar de I ca-hal en wachtten in de ontvangstkamer enkele minuten tot de koffers naar de wagen waren overgebracht. Zodra dat was ge- sahied stapten de prinsessen im en vertrokken naar het paleis. Voor zover bekend zullen de bei die gasten reeds vanavond van Schip hol naar Parijs terugkeren. Begrip voor beter en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhovèn Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 ATLAS-RAKET ONTPLOFT Op de vliegbasis RosweH in Nieuw- Mexico is donderdag een Atlas-raket in brand gevlogen en ontploft De eerste berichten maken geen mel ding van gewonden. De raket, diie in een ondergrondse opslagplaats stond, was niet voorzien van een atoomkop. „Passen-gesprek" tussen Oost- en West-Berlijn wordt voortgezet De besprekingen tussen de verte genwoordiger van het Westberlijn- se gemeentebestuur Horst Korber en de Oost-Duitse staatssecretaris Erich Wendt over een mogelijke passen- regeling voor West-Berlijners, die op familiebezoek naar Oost-Berlijn wil len, zullen de volgende week in West-Berlijn worden voortgezet. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van de Westberlijnse senaat na terugkeer van Korber uit Oost-Berlijn, waar hij een onder houd met Wendt heeft gehad. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat de Oostduitse regering aan West-Berlijn voor Pasen een zelfde passenregeling heeft voorge steld als voor de Kerstperiode gold. Deze regeling zou dan kunnen gelden van 21 tot 30 maart. Ook voor Pink steren zou Oost-Duitsland tot een zelfde regeling bereid zijn. Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 (Advertentie) Don Carlos neemt rust Prins Carlos de Bourbon-Parma, de verloofde van prinses Irene, zal minstens een week voor niemand te spreken zijn; zo heeft zijn secretaris verklaard. „Evenals prinses Irene, heeft prins Carlos de laatste dagen een vrij moei lijke tijd doorgemaakt. Natuurlijk wil hij nu graag wat rust hebben," aldus een zegsman, die in nauw con tact met de prins staat. Bourbon-Parma „doet dat niet Aan een artikel van H. A. Lunshof in „Elseviers Weekblad" ontlenen wij: Daarbij moge men niet vergeten dat de vader van don Carlos alles is behalve een fascist. Hij heeft jaren lang in Dachau verbleven. De Neder landse communist Nico Rost schreef in zijn dagboek: „Goethe in Dachau" over hem: „23 februari (1944). Van daag op blok 9 prins Bourbon-Pa rrr|i ontmoet die een prettige indruk op me gemaakt heeft. Hij doet helemaal niet prominent en schijnit zelfs een betere behandeling die de SS hem had aangeboden geweigerd te heb ben. Hij wil niet naar de „Elite Bun ker", wil niet meer zijn dan wij. Hoewel Hohenzollern stellig een fatsoenlijke vent is, blijft hij voor al naast Bourbon een kleine bur german, en papt hij bij voorkeur aan met degenen die op dit ogenblik machtiger zijn dan hij: die SS. Bourbon-Parma doet dat niet. R. beweert, en waarschijnlijk heeft hij gelijk, dat men hieraan reeds dui delijk zien kan dat het huis Bour bon-Parma van heel oude adel is en de Hohenzollern daarbij vergeleken dliechts parvenu's. Aldus het citaat uit het dagboek. BRITSE BEDRIJVEN ONDER INDONESISCHE BEHEER Naar het Indonesische persagent schap Antara mededeelt zijn dertien Britse bedrijven onder toezicht, be heer en beveiliging van het Indone sische ministerie van volksindustrie- en geplaatst. Het zijn o.a. het hoofdkantoor van Unilever in Djakarta, haar zeep- en margarinefabrieken in Djakarta, het hoofdkantoor van de British Ameri can Tobacco in Djakarta en haar drie fabrieken op Java. Het verkoop- en reclamekantoor van Unilever in Semarang en het ho tel van de British American Tobac- ca in Tjeribon. Rus hield niet van Bach In de puinhopen van de beroemde Sophiakerk in Dresden, die 19 jaar geleden door een luchtbombardement werd verwoest is een kistje gevon den met de biefwisseling tussen Frie- demann Bach en Juliane Luise von Keyserlingk. Uit deze brieven zou blijken, dat de Russische gezant Key serlingk niets wilcle weten van een verbintenis van zijn dochter met de beroemde zoon van Johann Sebas tian Bach. Friedemaim Bach was van 1733 tot 1745 organist van de Sophiakerk en Juliane Luise von Keyserlingk was zijn leerlinge. De tunnel tussen Italië en Zwit serland onder de Sint Bernhard-pas wordt op 19 maart voor het ver keer opengesteld. Hy is 5826 meter lang. Twintig kilometer naar het wes ten wordt onder de Mont Blanc ge werkt aan een tunnel tussen Frank rijk en Italië. Afbraak dreigt In tegenstelling tot voorspel lingen in de Westduiitse pers is donderdag geen begin ge maakt met de afbraak van de beroemde Gothische universi- tedtskerk te Leipzig in Oost- Duitsland. De kerk zou plaats moeten maken voor nieuwe universiteitsgebouwen. Van kerkelijke zijde in Leipzig werd echter meegedeeld, dat de strijd om het behoud van de kerk nog voortduurt Het merendeel van de kerk is 500 jaar oud, maar er zijn ook stukken, die tweehonderd jaar ouder zijn. In de tweede wereldoorlog liep de undversiteitskerk slechts lichte schade op, terwijl de be lendende universiteitsgebouwen vrijwel geheel werden ver woest Conferentie over kleurentelevisie Vandaag zijn in Londen deskundi gen uit achttien landen bijeengeko men om te trachten eensgezindheid te bereiken over één systeem voor kleurentelevisie in Europa. Zij zullen het voor en tegen overwegen van drie verschillende systemen: de reeds in de Ver. Staten, Japan en Brazilië toegepaste werkwijze, die voor het Europese 625-beeldlijnenstelsel ge schikt is gemaakt; een Franse en een Westduitse methode. Deze drie me thoden kunnen zowel op voor kleu ren tv geschikt gemaakte toestellen als op zwart-wit ontvangers worden gebruikt. Ook Nederland is «vertegenwoor digd. Bij een Londense firma is voor een waarde van 2'/t miljoen gulden aan postzegels gestolen- De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen. Op de foto laat de directeur van de postzegelfirma, Allan Leverton, een fotokopie zien van een vel spoorwegzegels uit Nieuw-Zeeland. De twee rijen zegels rechts (onder zijd# foto) zijn normaal, de andere postzegels zijn misdrukken. Abt van Montserrat gaat voor in felle kritiek op Franco Ruim 400 Catalaanse priesters heb ben hun handtekening gezet onder een stuk, dat dom Aurelio Escarre, de abt van het klooster Montserrat, is aangeboden en waarin de priesters vólkomen instemmen met de felle kritiek op het bewind van Franco, die de abt nog niet zolang geleden heeft geuit. De priesters noemen de houding van de abt dapper en zeggen dat Montserrat, het geestelijke centrum en het nationale heiligdom van Ca- talonië, het „geweten en de hoop" van de Catalanen is. Dom Aurelio Escarre heeft drie maanden geleden verklaard, dat Spanje vijfentwintig jaar na de bur geroorlog nog steeds verdeeld is en dat dit het grootste vraagstuk is waarvoor het land zich geplaatst ziet. Hoewel de meeste Spaanse lei ders eerlijk en overtuigd katholiek waren, begrepen zij niet goed wat het betekende een christen te zijn als er politieke principes in het geding waren. De abt drong aan op pers vrijheid, het verstrekken van gege vens over politieke gevangenen en een vrije ontplooiing van de Cata laanse cultuur. CONFLICT Van betrouwbare zijde is inmid dels vernomen, dat er een conflict is gerezen tussen dom Aurelio Escar re en de apostolische nuntius in Spanje, mgr. Antonio Riberi. Deze laatste zou de abt verzocht hebben als zodanig af te treden. Dit verzoek zou via een afgezant en mondeling zijn gedaan. De abt zou hierop slechts gereageerd hebben met de woorden: „Dergelijke dingen ver zoekt men schriftelijk". In Catalaanse kringen meent men, dat de nuntius tot deze stap is over gegaan nadat de Spaanse regering gèklaagd had over het optreden van de abt. Op uitnodiging van het Spaanse ministerie voor voorlichting en toerisme brengen de mijnwerkers, die destijds met zoveel moeite en onder grote spanning zijn gered uit de overstroomde mijn Mathilde bij Lengede een be zoek aan Spanje. De foto toont de mijnwerkers en hun vrouwen, die in beste stemming een folkloristisch feeet in Malaga bijwonen. Oud-president Eisenhower van de V.S. wordt radiocommentator. Hij gaat deel uitmaken van de groep journalisten van de omroep- maatschappij ABC American Broadcasting Company), die verslag zal uitbrengen van de vergadering in juli van de republikeinse partij, waarop de republikeinse kandidaat voor het presidentschap zal wor den aangewezen. Ike treedt dan voor de microfoon op als adviseur. Voor een nieuw aspect van de „symfonische muziek" zorgt de Zwit serse componist Rolf Liebermann. Hij heeft namelijk een „symfonie voor 156 schrijfmachines" geschreven. Dit „muzikale" drama is vast gelegd op telex-zenderbandjes en duurt drie minuten, wat voor de meeste muziekliefhebbers wel wat aan de lange kant zal zijn. De „symfonie" zal geregeld worden uitgevoerd op de afdeling koopwaren van de „Tempo *64", die in Lausanne zal worden gehouden. Naar ver luidt hebben zeer vele deskundigen op elektronisch, rekenkundig en natuurkundig gebied de heer Liebermann in ruime mate van hun ideeën voorzien. Er ontsnapte onlangs een misdadiger uit een Amerikaanse gevan genis. Vanzelfsprekend werd een bloedhond op het spoor gezet en de politie volgde weer het spoor van de hond. Overduidelijk bleek op een gegeven ogenblik, dat de bloedhond de voortvluchtige had inge haald, maar o wonder de sporen van man en hónd bleven naast elkaar gaan. Wat was nu het geval? De ontsnapte had tijdens zijn ver blijf in de gevangenis in de keuken gewerkt en daar de bloedhonden getracteerd op de lekkerste hapjes; bovendien had hij geholpen bij hun africhting. Behalve de man is nu ook de bloedhond nog voort vluchtig. In Noord-Italië werd bij een gevecht door een onbekende het lin ker oor afgebeten van de 17-jarige Antonio Terranova. Antonio moest hevig bloedend naar het ziekenhuis, waar even later ook netjes verpakt in een zakdoek het oor arriveerde. De artsen hebben het oor toen maar weer aan Antonio's hoofd genaaid. Tot slot nog even iets over die boete voor een Australische lood gieter in Melbourne. Deze had het volgens de politie te bont gemaakt, omdat hij achter in zijn auto een televisie-ontvanger had gemonteerd zodat de vertoning op de beeldbuis via de achteruitkijkspiegel te vol gen was. In zo'n geval kun je je beter niet in het verkeer begeven, vond de bekeurende agent. Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO Dit nummer bestaat uit 12 pagina's LICHTE VORST Oceaanstoringen breiden hun in vloed uit over Frankrijk en het Mid dellandse zeegebied. Als gevolg daar van blijft in onze streken de lucht- aanvoer overwegend uit oostelijke richting. Wolkenvelden zullen de nachtelijke afkoeling wat temperen, waarbij de komende nacht op de meeste plaatsen niet meer dan lich te vorst zal voorkomen en in de middag temperaturen om of even bo ven het vriespunt. Uit de bewolking van de storingen boven Frankrijk valt hier en daar wat neerslag, maar in ons land is de neerslag van bete kenis onwaarschijnlijk. In Zweden, midden- en oost-Euro pa vriest het nu streng met tempera turen van 15 tot 20 graden onder nul. Daarentegen bleef het kwik in het grootste deel van Engeland en Frank rijk de afgelpoen nacht boven het vriespunt. Samenhangend met deze temperatuurverdeling zullen in het noordoosten van het land de tempe raturen lager blijven dan in de zui delijke provincies. ZON. EN MAANSTANDEN 15 Febr.: zon oip 7.58, onidieir 17.52; miaiain op 9.14, ondeir 20.12. H oogwaterstanden 15 Pébr.: v.m. 4.35; n.m. 16.45 (Springtij) KORRELTJE Voor die weifelaars: „Ik zal stude ren en mijzelf voorbereiden, want eene zeil mijn kans komen."

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1