400 uren sneeuwval per winter Moskou vecïit tegen de bierkaai Particulier t.v.-station De inwoners van de Midden- japanse stad Hachiman hebben in een boeddhistische tempel ter plaatse een televisie-station gesticht, waarbij de beelden per draad worden overgebracht. De uitzendingen zijn bedoeld voor de inwoners van Hachi man. Er wordt niet gestreefd naar het maken van winst. Men is met de uitzendingen in oktober 1962 begonnen. Het besluit hiertoe is genomen om dat de ontvangst van de Japan se televisiestations in Hachi man, een stad van ongeveer 22.000 inwoners, slecht is. De 2.300 televisèbezitters in Ha chiman besloten toen, in juli 1962, een eigen televisiestation te stichten. De ontvangst is nu beter en de betrokken televisiebezitters, die ook de uitgezonden, in hun stad opgenomen programma's waarderen, zjjn hier voldaan over. Vi\iJpAG 14 FEBRUARI 1964 Toelichting op wederinvoering risico-clausules Het ministerie van Volkshuisves ting verstrekt de volgende toelichting op de gistermiddag door de minis ter in de Tweede Kamer bekend ge maakte weder-invoering van de ri- sicoclausules. Voor werken welke na de nieuwe CAO (één maart 1964) worden aanbesteed, en een contractu ele looptijd hebben van minder dan een jaar, kan geen risicoclausule wor den aanvaard. Voor werken welke na de nieuwe CAO (één maart 1964) worden aanbesteed en die volgens het op zulk een werk van toepassing zijnde contract een looptijd hebben van meer dan twee en een half jaar kan een risicoberekeningselausule in het contract worden opgenomen. Daarbij zullen wijzigingen die plaats vinden binnen een jaar na de prijs- aanbieding uitgesloten zijn. Voor werken welke na de nieuwe CAO (één maart 1964) worden aan besteed en die overeenkomstig de bepalingen van het contract een looptijd hebben van meer dan een jaar en minder dan twee en een half jaar, zal ad hoe door de betrokken minister na overleg met het ministe rie van Economische Zaken worden beslist of een risicoberekeningselau sule kan worden opgenomen. Richt snoer voor een redelijke beoordeling hiervan zal met name zijn het prijs verschil tussen enerzijds een contract zonder en anderzijds een contract met risicoclausule. Als bijzonder punt bij de aanvaar ding van risicoregelingen in aanne mingsovereenkomsten geldt dat aan de gereedkomingstermijn en de boe teregeling voor te late oplevering zo als deze is omschreven in het „Al gemeen voorschrift voor de uitvoe ring en het onderhoud van werken onder beheer van het departement van Waterstaat" strenger de hand zal moeten worden gehouden dan in de laatste jaren gebruikelijk is ge worden. Wijziging in de prijzen van mate rialen uiteraard beperkt tot de wettelijk toegestane .zijn voor zo ver betreft contracten waarop een ri- sicoregelinig van toepassing is altijd berekenbaar geweest. De mogelijk heid tot het opnemen van een ver rekeningsmogelijkheid blijft bestaan. In dat verband zal ten behoeve van bedrijven die zelf materialen ver vaardigen in een eigen fabriek een clausule worden opgesteld, waarin de mogelijkheid is opgenomen de stij ging van de prijzen van dae materia len te berekenen alsof zij door der den waren vervaardigd. VG LRTDSR COURANT PAGINA 10 In verband met de hygiëne kunnen honden niet in alle winkels worden toegelaten. De heer Jimmy Gleeson, een kruidenier in Blackpool heeft evenwel toch een op lossing voor zijn klanten gevonden. Voor zijn winkel heeft hij namelijk een parkeerpaal voor honden geplaa tst. Eind maart zullen in de VS negentig miljoen halve-dollar muntstuk ken worden in omloop gebracht met de beel denaar van wijlen pre sident Kennedy. Foto: De keerzijde draagt het zegel van de Ameri kaanse president en de waardeaanduiding. Géén provinciale subsidie voor de Passie spelen te Tegelen „Omdat Gedeputeerde Staten van Limburg de Passiespelen van Tege len als een specifiek Tegelse aange legenheid en niet als een Limburgs cultuurgoed zien, wil de provincie geen subsidie verlenen aan de bouw van een overkapping, waarvan de kosten op 500.000 werden geraamd. Wel verklaarde de gemeente Tegelen zich bereid te participeren in een ge wijzigd en eenvoudiger plan, mede omdat b. en w. van Tegelen van oor deel zijn dat de risicofactor van het geheel wel eens een dusdanige afme ting kan aannemen, dat daardoor een groot cultuurgoed, als de Tegelse Passiespelen zijn, bedreigd kan wor den". Aldus de voorzitter der stich ting „Passiespelen", de heer Jozef Teeuwen, gisteravond op een bijeen komst der Passiespelers in Tegelen. De heer Teeuwen deelde mee, dat de tekst der Passiespelen gewijzigd zal worden. Men zal trachten deze zoveel mogelijk aan te passen aan de moderne exegese. Met verschillende instanties en auteurs is reeds contact opgenomen. Wie uiteindelijk zal wor- en aangezocht is nog niet bekend. Mede doordat de besprekingen met de G.S. van Limburg meer tijd in be slag namen dan werd verwacht, raak te de stichting in tijdnood, temeer omdat de bouwplannen gewijzigd dienden te worden. Het plan om in 1965 te spelen moet men laten varen en men streeft ernaar om in 1966 ten minste de zitplaatsen overkapt te hebben om dan zonder al te grote risico's te kunnen spelen. Grote ontwikkeling in verwarmde trottoirs fspedaïe correspondentie) Moskou (P P) - De hoofdstad van de sowjet-unie ondergaat zoals elk jaar weer de winter, die hier met heel wat strenger hand regeert dan wij in west-Europa gewend zijn. Blijkens schattingen van experts duurt de winterperiode in Moskou in totaal ongeveer 4800 uur. Volgens de berekeningen zullen gemiddeld 400 uren hiervan sneeuwval brengen. En in zo'n 400 uren kan er heel wat sneeuw vallen, dat begrijpt iedereen wel. De winter is altijd een moeilijke tijd voor de stad. Het totale op pervlak van de verkeersstrook van Moskou die sneeuwvrij moet worden gemaakt bedi - niet minder dan 371/» miljoen vier kante meter. Daarvoor worden zo'n 1700 sneeuwruimmachines ingezet, die gezamenlijk 221/» mil joen kubieke meter sneeuw oprui men. Er is 320.000 ton rivier zand nodig om de straten en trot toirs te bestrooien, zodat ze be gaanbaar zijn. Dat zijn cijfers, die duidelijk aantonen wat één win ter in Moskou betekent. Ondanks al deze maatregelen en intensieve werkzaamheden ko men er toch ongelukken voor. On der de voeten van de voetgangers gaat de sneeuw snel in ijs over en daar schuilt het gevaar. In de wintermaanden worden zieken huizen en klinieken het meest geconfronteerd met verschillen de kwetsuren, lichte hersenschud dingen er beenbreuken. T rottoirverwarming NATUURLIJK HEEFT men zich reeds lang afgevraagd hoe men bijvoorbeeld de trottoirs vrij van sneeuw kan maken om daardoor de voetgangers te beschermen te gen ongevallen. Er wordt grote aandacht aan dit probleem be steed. Naast de constructie van nieuwe machines voor het reini gen van de straten en het oprui men van de sneeuw hebben tech nici en ingenieurs ziel de laat ste jaren intensief bezig gehouden met het probleem van de verwar ming van de trottoirs. Aan deze voor de gemeentedienst nieuwe tak van openbare werken wordt deelgenomen door de medewer kers van drie verschillende Mos- kouse instituten voor wegenaan leg. Ik had het genoegen een gesprek over dit thema te kunnen voeren met de hoofdingenieur bij cL we genbouw, Anatoli Liwenski. In de lange periode dat hij in gemeentedienst is, heeft hij ui teraard al met talrijke problemen te maken gehad. Wellicht is hem daarom de op dracht gegeven onmiddellijk een begin te maken met de werk zaamheden die het mogelijk moe ten maken de trottoirs ©n de on dergrondse doorgangen in de stad te verwarmen. Evenals in alle grote steden van de wereld, waar men te doen krijgt met de snelle i intensie ve ontwikkeling van het verkeer, doet men ook in Moskou alles om de wegen en ailles wat daarmee samenhangt, te verbeteren. In de nieuwe woonwijken, waar op den duur honderdduizenden zul len wonen, worden van het begin af onder de drukke verkeerswegen tunnels voor voetgangers aange legd, zodat men geen probleem krijgt met het oversteken. In de oude stadswijken waar het op de kruispunten bijzonder druk is, worden straten rechtgetrokken of verbreed, terwijl er eveneens tunnels voor de voetgangers wor den gemaakt. Er zijn kruispun ten waar elk uur zo'n 6000 auto's passeren. Logisch dat een voet ganger hier geen kans krijgt om over te steken, zonder dat er verkeersopstoppingen ontstaan. Daarom maakte men hier tun nels voor de voetgangers, zodat zij niets met het gemotoriseerde verkeer te maken hebben. Verwarmde trappen TOEN DE DESKUNDIGEN van de wegenbouw over gingen tot de aanleg van deze ondergrond se doorgangen stuitten zij Op de vraag, hoe zij de trappen die toe gang geven tot de tunnels voor sneeuw en ij zei konden vrijwaren. Er was maar één oplossing, de treden van de trappen dienden te worden verwarmd. Hiervoor kozen zij elektrische verwarming. Afgezien van enkele moeilijkhe den betreffende de keuze van materialen, zowel voor de treden als voor de buizen was de oplos sing eenvoudig. Men koos V-vor- mige metalen buizen, waarin een weerstandsdraad werd gemon teerd. In de ruimte tussen de spi raal en de wanden van de buis wordt magnesium geperst. De buizen worden vastgemaakt on der de treden tot bijna vlak on der de onderkant. Teneinde er voor te zorgen dat de warmte ge concentreerd wordt op de opper vlakte van de trede en er geen warmte in de grond verloren gaat, wordt er onder die V-buizen warmte-isolerend materiaal ge legd. De constructeurs hebben ook rekening gehouden met de veilig heid van de voetgangers. De bui zen worden gevoed door het stadsnet en de spanning daar van wordt getransformeerd tot 36 Volt. De eerste systemen voor elek trische verwarming zijn zo ge projecteerd, dat men aan de oppervlakte van de treden 20 gra den Celsius warmte verkrijgt. In Moskou bestaan nu al 35 tunnels voor voetgangers. In enkele van deze zijn de genoemde buizen zo'n 5 jaar in gebruik. Bij het ge bruik zijn de technici tot de con clusie gekomen, dat bij het dooi en van de sneeuw op de treden een temperatuur van 1 graad Cel sius voldoende is. Dit is een heel belangrijke conclusie en in de ontwerpen van toekomstige sy stemen zullen dan ook correcties worden aangebracht. Anti-vries IN PLAATS VAN 20 graden warmte zal een temperatuur van 5 graden voldoende zijn. Dit heeft de ontwerpers op een interessant idee gebracht. Indien de tempe ratuur zonder moeilijkheid op een lager peil kan worden ge bracht, waarom dan geen gebruik gemaakt van bepaalde warmtege leiders? Zo zijn er dus systemen ontwik keld, die op anti-vries, op water af op lucht werken. De gemeente is begonnen met anti-vries dat zelfs niet bevriest bij een temperatuur van 40 gra den vorst. Onder de weersomstan digheden van Moskou is dit ove rigens geen overbodige voorzorg. Het eerste systeem dat op anti vries werkt wordt beproefd in Koeznetski-Most. Het principe is als volgt. Stelt u zich twee buizen voor van ver Vierhonderd uren sneeuwval betekent massa's het in Moskou heel gewoon, toch blijft sneeuw kleine kinderen. sneeuw. Maar ook ai is altijd aantrekkelijk voor Een voetgangerstunnel te Moskou met verwarmde treden, waarop dus geen sneeuw te zien is. Het vergemakkelijkt het trappenlopen en voorkomt ongelukken. WiSff m wf&mê "J: WSWMÉKÉSS schillende middellijn, waarbij de een in de andere is geplaatst. Uit d,e centrale wordt warm wa ter tussen de buiswanden gedre ven. Tegelijkertijd wordt door een centrifugale pomp anti-vries aangevoerd. Nadat het anti-vries door een warmteregelaar is ge leid en op een temperatuur van 35-45 graden is gebracht, komt het in een buis onder het trottoir. Hoe moet men nu de buizen leg gen om de grootst mogelijke warmte te kunnen overbrengen? Hiervoor werden verschillende varianten beproefd. De wegenbouw OP EEN ONDERLAAG van puin wordt zand aangebracht, hierop komen de buizen en alles wordt bedekt met beton en asfalt. Een dergelijke methode heeft 't voor deel dat bet beton niet blootge steld wordt aan temperatuursver anderingen. Maar toch is een dergelijk sche ma voor warmte-overdracht niet ideaal. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat het beter is de buizen stevig vast te leggen op een onderlaag van gruis op spe ciale onderleggers en er daar na beton op te storten. Met een vibrator moet het beton zorgvul dig worden verdicht om te voor komen dat er luchtgaatjes ont staan, waardoor warmte zou kun nen ontsnappen. Berekeningen hebben aangetoond, dat voor een vierkante meter wegdek 5 strekkende meter buis nodig is van duims diameter. De afstand tussen de buizen mag niet groter zijn dan 30 cm. Na het leggen van de buizen in het beton worden er op afstanden van 6-9 meter van elkaar naden gemaakt en pas daarna wordt over het geheel asfalt gelegd. De ervaring heeft geleerd, dat bij dit systeem de sneeuw da delijk smelt als ze op het trottoir valt en indien de sneewval niet al - te bar is, blijft het trottoir droeg. Zonder brandstof ER IS NOG een ander voor stel voor verwarming afkomstig van het Instituut voor Techniek en Bouw. In plaats van anti vries wordt hierbij gebruik ge maakt van het afgewerkte water van de elektrische centrale. Dit levert een dubbel voordeel op. In de eerste plaats wordt hier dan gebruik gemaakt van af gewerkt water, dat zijn warmte reeds aan de huizen afstond, maar waarvan de rest-tëmperatuur toch nog vrij hoog is en varieert tus sen de 30 en 70 graden. Bovendien is het voor de centrale zelf van belang, dat het water dat naar de centrale terugkomt een zo laag mogelijke temperatuur heeft en dat kan wanneer het ook nog wordt gebruikt voor trottoirver warming. Men heeft uitgerekend, dat de aanlegkosten van een systeem, of het nu werkt op elektriciteit of vloeistof, even hoog is. In het ge bruik is het systeem dat op vloei stof werkt het voordeligst en de helft goedkoper dan elektriciteit. Ook experimenteert men nog met een systeem dat werkt met warme lucht en de eerste erva ringen daarmee hebben de be trouwbaarheid van het systeem wel aangetoond. Momenteel wor den er ook proeven genomen met verwarming door hete lucht op een open taxi-standplaats. Specialisten menen dat de 120 wagens die hier normaal verblij ven, ook bij nachtvorst rustig kun nen blijven staan. De luchtkana- len gaan onder de wagens door, terwijl twee zijden van het ter rein door 1 meter hoge muren zijn afgesloten. In de naaste toekomst zullen ver warmde trottoirs een even ge woon verschijnsel zijn als ver keerslichten bij de kruispunten, Dmitri Sasarow. J

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10