WIJ WETEN HET.. Marokkaanse politie voorschoten qrote postzegelroof van wreedheid Byzantijns concert in Engelse hoofdstad beschuldigd R00KNIETto Vier maanden voor 2 stakende vissers Weer vriendschappelijke betrekkingen tussen de Philippijnen en Maleisië Naessens gaat naar Engeland CEESINK WORDT ONRECHTGEDAAN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 guitaar is bij de moderne tieners „in" niet alleen als muziek tent, doch nu ook als tas. Modieus en met veel bergruimte. De Noorse jurist Erik Poulsson, die als waarnemer van de internationale commissie van juristen het proces bijwoont, dat in Rabat wordt gevoerd tegen 102 mensen, die beschuldigd worden van samenzwering tot om verwerping van de monarchie in Ma rokko en moord op koning Hassan, heeft in zijn rapport melding gemaakt van „walgelijke en langdurige mar telingen" der beklaagden door de Marokkaanse politie. Alle 102 beklaagden zijn lid van de nationale unie van volkskrachten, - een socialistische oppositiepartij. Vol gens verklaringen van leiders van de ze partij werden vele of alle beklaag den door de politie aan de genoem de „walgelijke en langdurige marte lingen" onderworpen. Dagelijks wer den vier of vijf van hun gemarteld in een kamer, gelegen naast het ver blijf waarin de overigen waren on dergebracht. Terwijl zij zelf hun beurt om gemarteld te worden, af wachtten, konden zij de kreten van pijn van hun lotgenoten horen. Alle verdedigers in het proces heb ben zich thans teruggetrokken, als protest tegen het door de rechtbank niet eerbiedigen der rechten van de verdediging, terwijl de beklaagden nu weigeren op de hun gestelde vra gen te antwoorden. Uit kaap Kennedy in Florida is vandaag bericht, dat vier jongens een poging om een trein op ongeveer 8 km ten noorden van Titusville in de lucht te laten vliegen hebben ver ijdeld door de elektrische draden door te snijden waarmee 45 staven dynamiet op een spoorlijn waren ver bonden. Dit gebeurde enkele ogen blikken voordat een goederentrein arriveerde. «Sm MEENK PELLETSVJ®® Lekker en verfrissend f.0.65 Verkrijgbaar bü de betere drogist (Advertentie) Terreurdaden De Haagse politierechter veroor deelde gistermorgen twee Scheve- ningse vissers, die tijdens de sta kingsmoeilijkheden des nachts een fles chloorwater bij schipper W. Roos door de ruiten smeten en schade ver oorzaakten, oveeenkomstig de eis van de officier van justitie, tot vier maanden gevangenisstraf. De ver dachten, de 21-jarige M. G. en de 24-jarige G. H. uit Seheveningen, ver blijven op Ameland. Zij waren niet verschenen. Naar de schipper als getuige me dedeelde, was hij op 2 januari van uit IJmuiden uitgevaren. Hem was wel bekend, dat in Seheveningen werd gestaakt. De bond had hem het uitvaren evenwel niet verboden. Na dat hij in de nacht van 14 januari te IJmuiden was teruggekeerd en zich naar zijn woning in Seheveningen had begeven, werd hij daar door twee man gewaarschuwd niet meer uit te varen. Hij werd ook aange merkt als stakingsbreker. Toen de schipper de deur van zijn woning dichtsmeet kondigde het tweetal aan, met honderd man te zullen terugko men. Dit gebeurde echter niet. Evenwel werd des nachts een fles chloorwa ter door het raam van zijn woning gesmeten, waardoor schade aan meu bilair tot een totaal bedrag van 200 werd veroorzaakt. Verdediging onmogelijk. In deze zaak zou als verdediger op treden mr. F. H. Piket, doch omdat verdachten niet waren verschenen, kon hij geen verdediging voeren. De officier van justitie, mr. H. van 't Veer, wilde zich niet over de sta king zelf uitlaten, doch stelde vast, dat terreurdaden onnederlands zijn en ook niet gedoogd kunnen worden bij staking. Op deze wijze komt men tot de ergste gewelddaden en is een gevoelige straf nodig. De politierechter, mr. A. H. C. Gie- ben, deelde de zienswijze van de of ficier en legde vier maanden gevan genisstraf op. De civiele vordering wees hij toe. De Philippijnen en Maleisië zijn overeengekomen, in hun resp. hoofd steden^ consulaten te openen, waar mee het herstel van de betrekkingen tussen beide landen wordt ingeluid, zo staat in een gemeenschappelijk communiqué, dat woensdag in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is uitgegeven. Premier Rachman van Maleisië heeft zich bereid verklaard tot zo spoedig mogelijk overleg over de kwestie van de Philippijnse aanspra ken op Noord-Borneo en is akkoord gegaan met het beginsel van een eventueel aanhangig maken van deze zaak bij het internationale gerechts hof in Den Haag. De Philippijnse re gering moet van haar kant de re gering van Maleisië een memoran dum doen toekomen met betrekking tot haar aanspraken op Noord-Bor neo. Naar van welingelichte Maleisi sche zijde in Pnom Penh werd ver nomen, is het onwaarschijnlijk, dat de „hervatting van de vriendschappe- Amerikaans ere doctoraat voor ambassadeur Rice De Amerikaanse ambassadeur in Nederland de heer John S. Rice wordt vandaag het ere-doctoraat in de rech ten aangeboden van Temple Univer sity in Philadelphia (VS). De heer Rice, die voor een korte vakantie in de Verenigde Staten verblijft, zal de doctorshoed worden opgezet tijdens een ceremonie in de plaatselijke Bap tisten-kerk bij gelegenheid van het begin van de zomercolleges. De Schotse zakenman Daniel Davie heeft woensdag verklaard, dat Gas ton Naessens akkoord is gegaan met zijn aanbod van 30.000 gulden per jaar om in Engeland te gaan wer ken aan kankeronderzoek. Daviie malidide ddit na zijn terug keer uit Frankrijk en Corsica. Hij zei dat Naessens vrijelijk Schotland zou mogen bezoeken nadat de juri dische procedure tegen hem in Frankrijk is afgehandeld. Naessens had eerst het aanibod afgewezen. lijke betrekkingen" zal leiden tot her stel van de volledige diplomatieke betrekkingen, tenzij hetzelfde tussen Maleisië en Indonesië geschiedt. Bij zijn terugkeer te Koeala Loem-, poer deelde premier Abdoel Rach man mee, dat president Maccagapal van de Philippijnen een plan heeft voorgesteld ter regeling van het ge schil tussen Maleisië en Indonesië. Hij wilde niet in bijzonderheden tre den. Wel zed hij, dat de kwestie aan het parlement" zal worden voorge legd. KORTE (ÏÖLF Na een aanrijding door een mili taire vrachtauto, die met zeer matige snelheid passeerde, is het driejarige zoontje van de heer D. van Engelen burg uit Ermelo overleden. Het kind was in de berm van de Zeeweg aan het spelen, en stak plotseling de rij weg over, juist toen de militaire auto passeerde. Het kind liep tegen de linkervoorzijde van de auto op, viel, raakte onder auto en was op slag dood. Met ruim 15.000 bezoekers, die gisteren 'n kijkje kwamen nemen op de Bedrijfsautomobieltentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam, is het totaal aantal bezoekers gekomen op 97.438. In de loop van vandaag wordt de 100.000ste verwacht. Don derdag zal ook een aantal leden van de Union Européen de la Carosserie de tentoonstelling bezoeken. In het conferentiecentrum Woud- schoten te Zeist zullen op 14 en 15 gaat niet door Dirigent ziek De uitvoering van het Utrechts Byzantijns Koor op vrijdagavond 14 februari in Het Cultureel Centrum kan wegens ziekte van de dirigent, dr. Myroslaw Antonowicz geen door gang vinden. De K.A.B. zal de nieu we datum van uitvoering tijdig be kend maken. BINNENSPORTAVOND Onder auspiciën van de Voor- schotense sportraad werd gister avond in „Het Wapen van Voor schoten" de 3e binnensportavond in successie gehouden. Dit jaar vond een ontmoeting plaats tegen verte genwoordigers van verenigingen uit 's-Gravenzande. Aan de wedstrijden namen deel bridgers, klaverjassers, schakers en biljarters. Dammen vond geen doorgang. De voorzitter van de Sportraad, de heer C. Fortanier, sprak een woord van welkom tot allen en in het bijzonder tot burge meester L. de Kool, die bereid was gevonden deze binnensportavond te openen. Het was hem bekend, dat de burgemeester de binnensporten een warm hart toedraagt en daar steeds belangstelling voor toont. De ze binnensportavond zou op een vroeger tijdstip hebben plaats ge vonden, doch door een tragisch on geval van een der deelnemers van 's Gravenzande moest deze ontmoe ting worden uitgesteld. De vereni ging van 's Gravenzande had een smartelijk verlies te lijden en met enige minuten stilte van alle aan wezigen werd dit herdacht. De binnensporten kunnen be schouwd worden als een aangename vulling van de vrije tijd. Ook deze 3e binnensportavond heeft twee doe len t.w. het sportieve element te dienen en vervolgens het elkander leren kennen. Op deze avonden wor den banden gesmeed, zodat men na der tot elkaar kan komen. Nadat de burgemeester de verwachting had uitgesproken, dat de goede sfeer ge handhaafd zou blijven, verklaarde de burgemeester de avond voor ge opend en konden de wedstrijden een aanvang nemen. De uitslagen zijn als volgt: Voorschoten 's Gravenzande Bridgen 140 pnt. - 110 pnt. Klaverj. 23275 pnt - 20700 pnt. Schaken 2"; pnt. - 2'/a pnt. Biljarten 6 pnt. - 14 pnt. Aan de ploegleider van 's Gra venzande, de heer L. ElEing. werd een herinneringsmaquette uitgereikt. De heer Elling zegde Voorschoten toen, dat spoedig op een return wedstrijd gerekend mag worden. en op 28 en 29 februari conferenties worden gehouden, waarop studenten en politici op informele wijze met el kaar van gedachten kunnen wisse len. Deze conferenties vallen samen met de tentoonstelling „Het Politieke Leven", waarop stands aanwezig zijn van de CPN. de PSP, de CHU, de ARP, de WD, de Pv.d.A. en de KVP. De ijzermijn Mathilde in de Westduitse plaats Lengede, waar in oktober j.l. een ramp aan 29 mijn werkers het leven kostte, is weer gedeeltelijk in bedrijf gesteld. De di rectie deelde woensdag mee, dat tot dusver vijftien lijken uit de onder gelopen mijn zijn geborgen. Bij een opiniepeiling na het be sluit van het Zweedse parlement om in 1967 ook in Zweden het rechts houden in het verkeer in te voeren heeft nog ongeveer 57 procent van de ondervraagden zich voor hand having van links verkeer uitgespro ken. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft een bende inbrekers in Londen zich meester gemaakt van een collectie van twee miljoen post zegels ter waarde van een miljoen gulden, waaronder zeer zeldzame. Deze succesvolle inbraak, gepleegd in Londens deftige wijk West End bij een bekende postzegelhandel, is kennelijk het werk geweest van een bijzonder goed georganiseerde bende. Na eerst de toegangsdeur tot de kan toorruimte van de firma te hebben geforceerd sneden zij met acetyleen branders twee brandkasten open, waarin de kostbare buit werd be waard. De nachtwakers van het ge bouw, waarin de firma gevestigd is, merkten tijdens hun ronden niets van wat er gaande was. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gulden uit geloofd. Canadese Jezuieten uit Haiti uitgewezen Alle 18 leden van een missie van Canadese Jezuïeten op Haiti zijn uit gewezen en op weg naar Canada. De Canadese minister heeft de Ca nadese zaakgelastigde in Port au Prince opdracht gegeven, de Haiti- aanse regering mee te delen, dat Ca nada de „vage beschuldigingen van onbehoorlijke activiteiten" tegen de missie van de hand wijst. De Canadese Jezuïeten beschikten in Haiti over een radiozendstation voor uitzendingen van godsdienstige aard. De pater die leider van dit station was, werd op 31 januari met een broeder-technicus gearresteerd toen zij van een bezoek aan Canada terugkeerden. Zij z(jn nu ook uitge wezen en op weg naar Canada. Hotelier Pompidou De omstandigheid, dat de Fransën het woord „hotel" ook gebruiken voor een paleisach tig herenhuis, kan tot vreemde misverstanden leiden. In het „Hotel Matignon", de ambts woning van premier Pompi dou, is een brief ontvangen waarin een Westduitse jeugd organisatie vraagt of men er behalve logies ook een ontbijt kan krijgen. Ook wil de orga nisatie weten, of er reductie wordt gegeven voor grote ge zelschappen. Vorig jaar kwam uit Polen een kaart met het zelfde soort vragen. WILT IJ IETS WETEN Ter gelegenheid van het Shakespeare Festival zullen de Engelse posterijen 23 april speciale postzegels uitgeven. De bijzonderheid van deze zegels is, dat naast het portret van de Engelse koningin, de beeltenis van William Shakespeare voorkomt. In het midden van de diverse postzegels komen verscheidene Shakespeare karakters voor, geprojecteerd op een donker 16e eeuws toneel. Tandjes. Mijn zoontje van 15 maanden heeft met vallen 2 tandjes verloren. Hoe lang duurt het voor er nieuwe komen, vraagt W. P. Antwoord: Dit is niet met zeker heid te zegen in de meeste gevallen kan men verwachten, dat er nieuwe tanden te voorschijn komen op de normale leeftijd van het zogenaamde wisselen. Tot het vijfde jaar of nog later behoeft men de moed dus niet te verliezen. Linnenuitzet. Hoe bewaar ik een linnenuitzet? vraagt mevr. F. B. Antwoord: Het is een ouderwetse maar zeer goede methode om uw lin nenuitzet in blauw papier te bewa ren. Tegenwoordig bewaart men het goed veelal in plastic. In beide ge vallen verdient het aanbeveling het goed van tijd tot tijd te luchten en te controleren. Vakantie-oorden. Kunt u mij adressen verschaffen van R.K. vacan- tieoorden voor meisjes van 18 jaar? vraagt mej. v. d. G. Antwoord: Wendt u zich om in lichtingen tot de Reiscentrale voor kath. Jongeren ,De Uitstuif", Joh. Verhulststraat 101. Amtserdam-Z., of tot de Kath. Vakantiehuizen en •jeugdherbergencentrale, Nachtegaal straat 60 bis, Utrecht. Lucifersfabrieken. Zijn er luci fersfabrieken in Nederland? Zo ja, gaarne adressen en enige bijzonder heden, aldus abonnee. Antwoord: Het is ons niet moge lijk U een opgave van alle lucifersfa brieken en -fabriekjes in Nederland te verstrekken. Wij noemen U b.v. de N.V. Verenigde Hollandse Luci fersfabrieken in Eindhoven en Bre da, voorts de N.V. Nationale Luci fersfabriek in Weert; drie in Amster dam, n.l. de Amsterdamse Lucifers fabriek „Amlufa", N.V., Honthorst- straat 22, de Atria Reclamelucifers fabrieken N.V., Honthorststraat 22, de Ninoofsche Lucifersfabriek Merckx Co. N.V., Beethovenstraat 45 en zo zijn er nog meer in andere plaatsen. Wellicht kunt U bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor uw rayon een vollediger opgave voor uw doeleinden bekomen. Kerken. Hoeveel r.k. kerken (noodkerken meegeteld) staan er in Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage?, vraagt de heer G. v. T. Antwoord. In Amsterdam zijn 47 kerken, in Rotterdam 40 en in 's-Gravenhage 30 kerken. Gelooof in Rusland. Is het r.k. geloof in Rusland uitgestorven of nog niet?, vraagt de heer G. v. T. Antwoord: In de Sowjet-Unie (incl. het Aziatische gedeelte) be hoort van de gelovigen 70 pet tot de Orthodoxe kerk, 3 pet. tot de r.k. kerk en 2 pet. tot de protestantse richtingen. Aards paradijs. Weet u waar ter wereld het aards paradijs is ge weest? vraagt de heer G. v. T. Antwoord: Volgens het Bijbelver haal in Genesis 2 doorkruisten vier stromen het paradijs, waarvan er twee met zekerheid zijn te indentifi- ceren, n.l. de Eufraat en de Tigris, ri vieren in Syrië en Irak. Oswalds moeder gelooft aan onschuld van zoon Mevrouw Marguerite Oswald, de moeder van de veronderstelde dader van de moord op president Kenne dy. Lee Harvey Oswald, heeft ge zegd, er van overtuigd te zijn, dat haar zoon een agent was van de Amerikaanse inlichtingendienst. De 56-jarige Marguerite Oswald zei dit woensdag tegenover de pers na afloop van een verhoor van drie dagen door een commissie onder lei ding van de Amerikaanse opperrech ter Earl Warren. Volgens mevrouw Oswald meent zij, dat haar zoon president Kennedy niet vermoord heeft, maar dat hij de schuld op zich moest nemen. Mislukte roof bij Holly wood-ster Een gewapende man is woensdag het huis van de acteur Leon Ames in Hollywood binnengedrongen. Hij be val Ames een zakenrelatie te bellen die 50.000 dollar bij een bank moest opnemen om dit geld vervolgens te komen brengen. De relatie nam ech ter contact op met de politie die het huis omsingelde. Andere politieman nen bleven in een hefschroefvlieg- tuig iri de buurt. De inbreker wist raad, dwong de vrouw van de acteur en een familie vriend in een auto plaats te nemen en reed weg. De ontvoerder kwam echter niet ver want de politie haal de hem in, omsingelde het kleine gezelschap en rekende de man in. Niemand liep letsel op. De zestig jarige Ames is in een groot aantal films en televisiestukken opgetreden, onder meer in de televisieserie „Life with father". Bij een feile brand in de afgelopen nacht zijn in een woning in de Engelse stad Birmingham vier kinderen in de leeftijd van twee tot zeven jaar om het leven gekomen. SCHEEPSBERICHTEN Agamemnon 12 vn Santo Domingo nr. Curagao; Alcor 13 te Marseille; Alkes 13 dw Little Juoin nr Karachi: Eengalen 13 te Bahrein verw.; Ca- lamares 13 te Puerto Barrios; Kosi- cia-t 12 te "Teesport verw.; Memnon 12 vn Port of Spain nr Ciudad Boli var; Montferland 13 te Tenerife: O ver ij sel 12 vn Eastlondon nr Dur ban: Sarpedon 12 vn Cristobal nr Leixoes: Sloterkerk 13 te Aden; Wa terland 13 te Santos verw.: Alamak 12 vn Mobile nr New. Orleans; Kaly- don-t 13 te Rotterdam Verw,; Keer kring 12 vn Bengkulunr Padang: Loppersum 12 te Antwerpen verw.; Statendam 11 vn New York nr San Juan; Alphacca 12 te Colombo; Area (t) vn Sydney 13 te Geelong ver- w.: Kopionella (t) 12 vn Suez nr Djibouti: Vlieland 11 vn Singapore nr Perz. Golf: Willemstad 12 vn Pa ramaribo 12 te Georgetown. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Ver. Staten van Amerika ms. Pr Margriet (19-2); Argentinië ms. Ya- peyu (18-2); Australië ms Themis (17-2); Brazilië ms Eemland (16-2), ms Cap San Antonio (19-2); Canada ms Pr. W.G. Frederik (18-2), Pr. Margriet (19-2); Chili ts Hoechst (16- 2); Ned. Antillen ms. Helicon (19-2); Suriname ms Oranjestad (19-2); Rep. Z.-Afrika ms Stirling Castle (16-2) en Z.W.-Afrika ss Riouw (19-2). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Franse zaakgelastigde in Peking benoemd Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat Claude Chayet, nu consul-generaal in de Algerijnse stad Oran, de eerste Franse zaakgelastigde in Peking zal zijn- Chayet wordt 23 dezer in de Chi nese hoofdstad verwacht. Van diplomatieke zijde in de Chi nese hoofdstad wordt nog vernomen, dat aan het eind van deze week een zaakgelastigde der Chinese volksre publiek, zekere Tsjin Koeang, in Pa rijs wordt verwacht. Minstens 35 mensen zijn woensdag in Brazilië omgekomen, toen een auto bus met carnavalvierders tussen Rio de Janeiro en Sao Paulo van een brug stortte en in een rivier terechtkwam. SPORT Ir. A. Paulen: De vraag of Anton Geesink al dan niet uitgezonden mag worden naar de Olympische Spelen in Tokio om zijn wereldtitel te verdedigen wordt op het ogenblik op hoog niveau behandeld. Dit heeft de vice-voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité, ir. A. Paulen, medegedeeld. Ir. Paulen merkte over de kwestie- Geesink op: „Afgaande op de financiële regelingen in Japan en andere landen lijkt het ons schreeuwend onrechtvaar dig, dat Geesink geen amateur is in de geest van het Olympisch ideaal. De Utrechter is een voortreffelijk sports man, die Nederland waardig zou kun nen vertegenwoordigen. Wij hebben diep respect voor deze hard werkende judoka en het zou zonde zijn deze kans hebber thuis te laten. Het nare probleem rond de status van Geesink moet be vredigend worden opgelost", aldus ir. Paulen. Het NOC verwacht, dat over ander halve maand een uitspraak van het In ternationaal Olympisch Comité is te ver wachten. VOLLEYBAL SVL-dames lieten de mooiste kansen lopen en verloren van PVC In de gisteravond in het gymna sium gespeelde wedstrijd tegen het Haagse PVC heeft het damesteam van SVL de kans op een gelijkspel lelijk laten voorbijgaan. Een van de hoofdoorzaken van het verlies was wederom het duidelijke gebrek aan een aanval bij onze stad genoten. Men durft eenvoudig niet te slaan, zelfs op de beste set-ups niet. De Haagse dames daarentegen sloegen bijna op elke bal, terwijl zij daarnaast de service uitermate vak kundig hanteerden. De'eerste set was met 9-15 voor PVC. De 2e set ging prachtig gelijk op, nadat SVL eerst een 3-7 achterstand had weggewerkt PVC moest diep in de reserves tasten, maar kwam nu net iets te kort: 15-13 voor SVL. In deze set zagen wij tenminste weer diverse malen een goede aanval van onze stadgenoten. Helaas bleek daarna, dat SVL al haar kruit had verschoten. De aan val werd volkomen verwaarloosd en dat men zich dat tegen een team als PVC niet kon veroorloven, bewees de uitslag van de 3e en 4e set: 3-15 en 6-15 voor het Haagse team. Argos nog steeds aan de leiding Ook na de wedstrijd van gister avond tegen het reserve-team van SVL heeft Argos de leiding behouden in de le klasse dames van de afd. Leiden. De enige concurrent, het Kat- wijkse KVC, blijft echter goed vol gen. zodat de competitie 1963-N54 een spannend slot tegemoet gaat. Over de wedstrijd van gisteravond valt eigenlijk bar weinig te vertel len. Bij SVL 2 klopte er weinig en tegen de vaak hard geslagen service van Alice Rijsbergen c.s. waren de rood-witte dames beslist niet opge- Alleen in de le set bood SVL 2 redelijke tegenstand, vooral in het begin, maar toen Argos het tempo wat opvoerde was SVL 2 geslagen: 15-6 voor Argos. Dit setverlies brak alle weerstand bij SVL 2. De Argos-dames bleven onverstoord doorgaan en met set zeges van 15-0 en 15-2 schreven zij wederom een klinkende 3-0 zege op hun naam.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9