Frontale botsing in Oss eist dode en 2 zwaar gewonden Overeenstemming C.A.O. bouwvakarbeiders BASISLOON MET 16 PCT. OMHOOG Geen fundament voor het debat over lonen en prijzen Indexcijfer van levensonderhoud twee punten hoger cijfer TWEE DODEN BIJ AUTO-BOTSING DONDERDAG lï FEBRUARI 10M Dl LEIDSE COURANT PAGINA 7 Er zijn weer aardbeien Gisteren zijn op de fruitvei ling in Kapelle-Biezelinge de eerste aardbeien van de nieuwe oogst aangevoerd. Dit is acht dagen vroeger dan vorig jaar. De vijf vruchten werden ge kocht voor een hotel in Goes voor 66 cent per stuk. De aard beien zijn geteeld in een kas die wordt verwarmd en be licht. Mevrouw Henriëtte (Heintje) Davids viert morgen, donderdag, haar 76e verjaardag. Hier de vitale actrice aan de telefoon in gesprek met een van haar vele fans. doorbreekbaar zal zijn. Voor die werken waarop geen tariefregeling van toepassing kan of zal zijn is de mogelijkheid geopend een franchise van maximaal 15% te hanteren, met een minimum van 10%. 4. Arbeidsduur. In de thans vige rende cao is een regeling opgenomen volgens welke gedurende vijf werk dagen 9 uur arbeid wordt verricht, terwijl in een periode van 3 winter maanden 8 uur per dag wordt ge werkt, met uitzondering van de za terdag, op welke dag de werktijd vijf uur bedraagt. Voor de periode van genoemde drie wintermaanden geldt een dispensatiemogelijkheid volgens welke gedurende vijf dagen 9 uur ar beid wordt verricht. 5. Vergoeding van reisuren. Ge steund door de bekende bouwnota van minister Bogaers hebben de werkgevers er naar gestreefd het ver lies van protiuktie. als gevolg van een al te groot aantal reisuren, onge daan te maken. Zij hebben dan ook een nieuwe regeling ontworpen, wel ke het misbruik, dat van de bestaan de is gemaakt, beoogt tegen te gaan. Uitgaande van de mening dat 10 reis uren per week als maximum kan worden gesteld en dat het alleszins billijk is dat de arbeider de helft van de door hem gereisde uren voor eigen rekening neemt, zijn partijen overeengekomen de werkelijk gereis de uren tot een maximum van 5 te vergoeden met dispensatiemogelijk heid voor de gevallen dat in opdracht van de werkgever langer moet wor den gereisd. De vergoeding zal 100% van het uurloon bedragen. 6. Dienstjarentoeslag. Volgens de huidige cao is de werkgever bevoegd een werknemer na een ononderbro- Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Gisteren zijn „The University of Southern California Chamber Singers" op Schiphol aangekomen voor een toer- nee door Nederland, dat het ook naar Leiden zal voeren. Zij zullen op 17 februari a.s. optreden in het Groot Auditorium van de Universiteit, waar zij werken van Barber, Copland, Handel, Ives, Palestrina, Schumann, Bartok, Holyoke, Kohs, Marenzio, Pilkington en Stevens ten gehore zullen brengen. Het bezoek aan Nederland maakt deel uit van een toernee, die het koor maakt door geheel Europa. t - protektie tegen infektie (Advertentie) Prins Bern hard zal maandag 9 maart de Voorjaarsbeurs in Utrecht openen. Deze openinig vindt plaats in de Irenehal, die daarbij tevens offi cieel in gebruik zal worden genomen. De voorjaarsbeurs duurt tot 17 maart. De onderhandelingen over de bouw-cao hebben in principe tot overeen stemming geleid. Beide partijen, zowel de werknemers als de werkgevers, hebben overeenstemming bereikt inzake de nieuwe cao. De directe lonen zullen worden verhoogd met 16% (zestien procent); de verhoging van het spreidloon (dat wil zeggen de individuele differentiatie) zal lopen van nul tot vijf procent. Ook zijn in de secondaire arbeidsvoorwaarden verbete ringen aangebracht, o.m. zullen de vakanties worden uitgebreid met twee dagen. NOG ANDERE VERBETERINGEN In een communiqué van de raad van bestuur bouwbedrijf wordt meege deeld, dat de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst, op 1 maart a.s. zou moeten ingaan. Het bereikte resultaat beoogt een sanering van de loonstructuur in het bouwbedrijf en een waarborg voor een verhoogde inspanning in deze bedrijfstak. Een en ander in volle dige overeenstemming met de doel stellingen van het nieuwe bouwbe leid. welke in de bekende bouwnota van de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid zijn neerge legd. Partijen zullen tot de Stichting van de Arbeid het verzoek richten om in zo kort mogelijke tijd goed keuring aan de gezamenlijk voorge stelde verbeteringen in de cao voor het bouwbedrijf te hechten. De onderdelen van de collectieve arbeidsovereenkomst, waarover par tijen het thans eens zijn geworden betreffen: 1. Basisloon. Partijen zijn overeen gekomen de basisionen met 16% te verhogen. 2. Spreidlonen. Van werkgevers zijde werd grote waarde gehecht aan het invoeren van spreidlonen, ten einde daardoor een sanering van dé loonstructuur in de bouwnijverheid te bewerkstelligen. Partijen zijn over eengekomen een bepaling in de cao op te nemen, die het mogelijk maakt boven de basisbelohing een spreid loon van 0 tot 5% te hanteren. De spreidlonen zullen centraal worden vastgesteld door een paritaire com missie. Over de samenstelling en werkwijze van deze commissie zal nog nader overleg plaats vinden. 3. Prestatiebeloning. Als compro mis van het gevoerde overleg is thans overeengekomen dat een systeem van prestatiebeloning in alle bedrij ven van kracht zal zijn. De hoofd punten van dit systeem zijn, dat de tariefverdiensten volgens een belo ningslij n zullen worden vastgesteld. Daarbij is overeengekomen dat voor de tariefverdiensten een gemiddeld plafond van 35% is ingevoerd, dat,on- ken dienstverband van vijf jaren een dienstjarentoeslag toe te kennen van 2.50 per week. Partijen zijn over* eengekomen een belangrijke verrui ming van deze dienstjarentoeslag in de nieuwe cao op te nemen. Volgens de nieuwe regeling zal aan een werk nemer bij een vijfjarig dienstverband bij dezelfde werkgever 2.50 per week toeslag worden gegeven. Voor een 10-jarig dienstverband bij de zelfde werkgever zal deze toeslag 5.- bedragen, terwijl voor een 10- jarig dienstverband in de bedrijfstak 2.50 per week zal worden toege kend. Deze toeslagen zijn niet cumu latief. Hieit ongeluk gebeurde op de grens van de gemeente Heesch en Geffen op rijksweg 55. Een bestelauto kwam bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een vrachtauto. De chauf feur van de vrachtwagen kwam met die schrik vrij, die drie inzittenden van de bestelauto, de heer B. Beij- nen, zijn broer de 38-jarige heer A. Beijnen en de 20-jarige W. van Eem, allien uit Terborg, werden zwaar ge wond overgebracht naar het zieken huis in Oss. 7. Uitkering ziektewet. De uitke ringen ingevolge de ziektewet wor den volgens de thans van kracht zijn de cao door de werkgever aangevuld tot 90% van het dagloon. Thans is overeengekomen deze uitkering van af de eerste ziektedag te verhogen - c. tot 100% van het dagloon, voor die het Centraal Bureau voor de Statis- werknemers, welke langer dan zeven tiek dat maandelijks samenstelt op dagen wegens ziekte verhinderd zijn 1959 »60 100> gaf een staging arbeid te verrichten. te zien van 110 per medio december 8. Vakantiebon waarde. De huidige 1963 tot 112 per medio januari 1964. berekening van de waarde der va kantiebonnen welke aan bouwvak- Br werd een groot aanitall prijsstij- arbeiders worden verstrekt, geschiedt gingen geregistreerd. Voor vrijweil thans op basis van het uurloon, ver- alllle categorieën van de giezansuitga- hoogd met 12,5%. Van werkgevers- ven liepen de indexcijfers op. Be- zijde heeft men zich overeenkomstig lamgrijkste artikelen, waarvoor prijs- het werknemers-voorstel bereid ver- stijgingen optraden, waren: brood, klaard dit percentage te verhogen tot koekjes en gebalk, suiker, koffie, 20%, van mening zijnde dat hiermee dranken, vlees en vleeswaren, melk de loonderving in de vakantie op een en melkprodiukten, brandstoffen, kap- redelijke wijze wordt gecompen- perstarieven, ziekenfondspremie, diag- seerd, aldus het communiqué van de bladen, weekbladen, sigaren Zoete wenk: Het adviesbureau ter voorkoming van misdrijven van de Amsterdamse politie gaat de Horeca-be- drijven suikerzakjes leveren, die de gebruikers van een kleintje koffie attent maken op de duistere praktijken van sommige vaderlanders. Het ene suikerzakje waarschuwt voor autodieven, het andere wijst erop, dat men toch vooral zijn huis moet sluiten wanneer men dit verlaat. Mr. Blaisse: we weten veel te weinig raad van bestuur bouwbedrijf. *- U lcftTiiini! Ingrijpen? Mr. Blaisse vroeg zich af of de re gering er wel goed aan doet het be drijfsleven en de vakbonden de vrije hand te laten bij het bepalen van de „Ik wil een onmiddellijk antwoord lonen. De zaak dreigt door te slaan, op de vraag wanneer de regering met Is het wel juist, dat de regering nog verlaging van de loon- en inkomsten- niet heeft ingegrepen in de loonont- belasting komt, zei gistermiddag oud- wikkeling. vakbondsleider en oud-staatssecreta- Omdat ook prof. Vondeling (P. v. verband Roolvink (A.-R.) in het debat d. A.) meent, dat er te weinig gege- over lonen en prijzen in de Tweede vens zijn, stapelde hij de ene vraag Kamer. na de andere op. Hij suggereerde de regering het voorbeeld van Engeland Het indexcijfer, inclusief de ver- een 3 scherpe ede, te voigen om verticale prijsbin- plachte sociale verzekeringen en de die vooral minister Witteveen (WD) ding te verbieden. Of in elk geval een in kabinet van deze samenstel- meldingsplicht voor gevallen van loonbelasting, steeg vain 1Ö8 isn die- verticale prijsbinding in het leven te ling verrassend getroffen moet heb- roepen. ben. Hij toonde zich ernstig veront- Hoe weinig er dan ook over de ge rust over de lonen en prijzen. De re- vol?en van overleg tussen de re- gering en het bedrijfsleven bekend sdhoenrepamatde. Prijsdalingen tria- - - den op voor thee, eieren en kiiediimg. vakbondsleider en oud-staatssecreta- Deze liaatste dtahirag houdlt uwKamd ris B. Roolvmk (A.-R.) in het debat met die uitverkoop in die maatrad. ceiraber tot 109 in januari. Het index- voor verplichte sociale verze keringen daalde voornamelijk fenge- Het landelijk prijsindexcijfer van volge van een verhoogde AOW- on *erin? b door in U stemmen met het verhinderde 13 Kamerleden het levensonderhoud voor gezinnen AWW-uitkerirag bij gelijkblijvende van hand- en hoofdarbeiders, zoals ptreome. een loonsverhoging van tien procent niet er langdurig over te mediteren i,-.™, en een achttal ministers dictaten voor over de gehele luue een nieuwe koers te lezen uit artikelen die de gaan varen. Ook al omdat de discus- windslieden wellicht zelf ook hadden sie over lonen en prijzen zich voor gelezen- Het debat wordt voortgezet, de televisie heeft afgespeeld arbeidsmarkt tot de nieuwe koers EERSTE OMBUDSMAN Oss de 51-jarige oonfectiefabrikant uit Terborg, de heer B. Beijnen, over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval waar hij des morgens bij betrokken was. Twee andere per sonen werden zwaar gewond bij dit ongeval. gedwongen. Er is reden voor veront- rusting, aldus de heer Roolvink, die Amsterdam vraagt Op de Rijksweg van Breda naar Eindhoven, ter hoogte van Moergestel, zijn woens dagmiddag de heer én mevr. V. uit Swalmen om het leven gekomen toen hun auto van achteren werd aangereden door een Duitse vrachtwagen uit Stolberg. Toen de auto van het echtpaar V. de plaats naderde, waar een vracht auto, welke van de weg was geraakt, uit de berm werd ge takeld, minderde de heer V. vaart. De chauffeur van de Duitse vrachtwagen die ach ter hem reed, had dit te laat in de gaten en reed te ver door. Foto: het wrak van de personenwagen onder de Duitse vrachtauto. de één miljard loonstijging van de jaren '55'56 vergelek met de loon stijging van thans, die niet mincfer dan drie miljard omvat. De loonoperatie van nu is veel in grijpender dan 8 jaar geleden. De val zal dan ook veel dieper zijn. Er volgde destijds een onvermijde lijke bestedingsbeperking. Er is te veel toegegeven aan sociaal-psycho logische factoren aldus het Kamerlid. Het debat had verder een ivat een tonig verloop/hoofdzakelijk omdat de sprekers er over klaagden niet voldoende gegevens tot hun beschik king te hebben. Het is moeilijk een oordeel te geven over de jongste ont spanningsmaatregelen. „We zitten in de mist", zei de KVP'er mr Blaisse.We weten niet wat de fundamentele oor zaak is van de spanning op de ar beidsmarkt. We moeten meer inzicht hebben. Gisteren al kon minister Andriessen een nadere inlichting ge ven: de kosten van het levensonder houd zijn in de jaarwisseling met 2 procent gestegen. contact-ambtenaar Het Amsterdamse raadslid voor de P.v.d.A., de heer J. S. Boetje heeft ge solliciteerd naar een functie op het bureau Voorlichting en Representa tie van de gemeente 'Amsterdam. In dien de heer Boetje zal worden aan genomen - en dat is welhaast zeker, omdat hij als eerste op de voordracht door b. en w. is geplaatst - dan zal hij ontslag moeten nemen als raadslid. B. en W. verwachten van de toe komstige functionaris, die in de rang van hoofdambtenaar zal worden aan gesteld tegen een salaris van f 14.000, dat hij het contact zal onderhouden tussen het gemeentebestuur en de be sturen van de wijkraden en gemeen schappen in Amsterdam. In Amsterdam meent men, dat het gemeentebestuur met de aanstelling van de contact-ambtenaar in de rich ting wil van een ombudsman. De hr. Boetje kreeg in Amsterdam vooral bekendheid als specialist van de P.v. d.A. op het gebied van de sociale ver zorging.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7