JORIS IVENS WIL „VLIEGENDE HOLLANDER" GAAN VERFILMEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1984 PAG. 4 De op 18 november 65 jaar geworden Nederland se cineast, Joris Ivens, die in 1936 ons land verliet en sindsdien met talrijke do cumentaires internationale vermaardheid heeft ver worven, wil in ons land fraag een film komen ma ken, een documentaire of een speelfilm. Op een gis teravond in Amsterdam gehouden persconferentie, kort voordat hij als gast van het Nederlands film museum werd gehuldigd wegens zijn 65ste verjaar dag, zei Joris Ivens dat hij voor zijn politieke over tuiging veel heeft opge offerd. Artiest en ideo logie zijn één, meent de cineast, die hoopt dat de hemel in ons land 'n beet je is opgeklaard nu Theun de Vries ook de P.C.-Hooft- prijs heeft gekregen. Een opdracht o<m 'n Mim te maken over de Delta werken zag hij vorig jaar zijn neus voorbijgaan. Een reden weet Ivens niet, maar aangezien de Rotter damse producent Landre naar zijn zeggen enthousi ast was, gelooft hij dat zijn .^links-revoLurtiionaire sym pathieën'' bij de overheid die doorslag hebben gege ven. Ivens hoorde van de afwijzing toen hij zijn 65- ste verjaardag vdea-d'e in Leipzig waar hij een ere doctoraat kreeg aangebo den. Lakoiüek reageerde hij gisteravond: „Wat Ne derland later ootk zal wor den, kapitalistisch of so cialistisch, helt Deltaplan zal worden verwezenlijkt, want dat is een stuk ge schiedschrijving". V LlJCiGEiiN l)E HOLLANDER Ivens die thans bezig is met een film over de Zuid- Franse mistral („Ik imi teer er in feite Van Gogh in, want in 80 procent van zijn laatste schilderijen zit het licht van de mistral") noemt de wereldgeschie denis zijn beste scenario schrijver. Hij zou hier graag een film willen ma ken over de „Vliegende Hollander", waarin de bfj ons land horende wolken een belangrijke rol zouden moeten spelen. „Maar het woord een budget als van Ben Hur", zei de cineast lachend. Voor ©en Neder landse speelfilm voelt hij ook wel, hoewel hij als do cumentaire-maker eerlijk bekende dat daarin 't neo realisme toch 'n voorname rol zal spelen. „Ik ben een Legende ge worden en geen reëel per soon", gaf Ivens te ken nen, nadat hem talrijke vragen waren gesteld over de barrière, die hij in ons land heeft ontmoet ki ver band meit zijn progressie ve denkbeelden. „Of ik communist ben? Kijk naar mijn werk. Een kunste naar kan niet neutroall zijn, hij kan een thema alleen goed uitwerken met een overtuiging". Ivens ont kendie ooit in Nederland met opgave van redenen te zijn geweigerd. Hij blijft hier enkele dagen als gast van het Filmmuseum dat gisteravond een jubiieuim- programma uit het om vangrijke documentaire ouevre van Ivens vertoon de. De cineast, die thans in Parijs woont, zaïl ook nog enkele lezingen houden op de Film Akademie. Nadat woensdagmiddag op de werf van der Giessen-de Noord N.V. in Alblasserdam, mevrouw F. J. D. Dooren- bos-Reerink, de doopplechtigheid had verricht van het loods-afhaalvaartuig „Albatros", werd dit geheel uit ge wapend polyester bestaande vaartuig door een drijvende bok in het water getild (foto). De „Albatros" is het eerste van de twee loodsafhaalvaartuigen, die door bovengenoemde werf en de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. gezamenlijk worden gebouwd. Er komt 'n „Dever-tentoonstelling" in Lisse 14 TOT 23 MAART: De stichting Dever te Lisse, die zich ten doel stelt de ruïne even ten zui den van het dorp te restaureren en de herstelde burcht een waardige be stemming te geven we hebben n daarover reeds eerder uitvoerig ver teld gaat een expositie organiseren. En op deze tentoonstelling zal men tal van voorwerpen kunnen zien die herinneren aan de oude glorie van het jachtslot, dat grensde aan de Lisser Poel, een uitloper van het Haar lemmermeer. Het staat vast dat er veel schilderijen van oude meesters, waardevolle oude prenten en rariteiten, voorwerpen en gereedschappen uit lang vervlogen tijden ten toon gesteld zullen worden. Men zal er niet alleen het Dever van „toen" zien, maar ook dat van „straks". Een basis plan voor restauratie is door architect P. v. d. Sterre uit Leiderdorp op gesteld en aan de hand daarvan worden nu twee forse maquettes ver vaardigd. duurt van 14 tot 23 maart. Een week lang heeft men het gebouw aan de Bondstraat voor dit doel kunnen hu ren. De enige ruimte in Lisse, die zo lang beschikbaar was. Stoel van Jacoba? De voorzitter van het Stichtings bestuur, de heer A. M. Hulkenberg uit Lisse, die veel van de historie van Dever afweet, vertelde ons, dat er een uitstekende kans is dat ook de stoel en de handboog van Jacoba van Beieren op deze tentooonstelling te kijk zullen staan. Sterk de aandacht zullen ook trek ken de attributen voor de valken jacht: het draagtuig, de handschoe nen, de kettinkjes en.... opgezette valken. De valkenjacht is nog niet geheel uitgestorven. En het is niet uitgesloten dat men een heuse valke nier uitnodigt om met levende val ken een demonstratie te komen ge ven. Dat zal uiteraard slechts en kele uren kunnen gebeuren en niet tijdens de gehele show. Want die ARCHIEFSTUKKEN. Over Jacoba van Beieren gespro ken: op de tentoonstelling komt ook een origineel waszegel van de schuts- .patronesse van de Keukenhof. Daar naast: vele archiefstukken, vergeelde folianten en wat al niet uit het ar chief van de oud-slotheer baron Hee reman van Zuydtwijck (70) die thans in Duitsland woont en met zijn echt genote de opening zal bijwonen. Hij zal voor deze expositie ook enkele schilderijen uit zijn collectie af staan. De voorzitter van het Stichtings bestuur weet, dat verschillende Lis- sers voorwerpen, steentjes, e.d. in hun bezit hebben, die vroeger in en rond de ruïne zijn gevonden. Hoe wel men natuurlijk eigenaar(e6se) blijft, zou men het bijzonder op prijs stellen, wanneer men deze voorwer pen voor de duur van de tentoonstel ling zou willen afstaan. Men wil n.I. graag een zo volledig mogelijke ten toonstelling opbouwen. Aan de voorbereidingen van deze expositie zit veel meer vast dan bui tenstaanders wellicht denken. Ach ter de schermen wordt nu dan ook hard gewerkt om hen die straks wat sfeer uit vroeger eeuwen willen snuiven, volop waar voor hun geld te bieden. Slechts één diploma voor de ondernemer? Het bestuur van het hoofdbedrijf schap Ambachten heeft in zijn gis termiddag in Den Haag gehouden vergadering besloten een werkgroep in te stellen, die tot taak zal krijgen na te gaan welke gevolgen voor het ambacht te verwachten zijn van een radicale koersveranderng van het vestigingsbeleid voor de detailhan del. Deze koersverandering zou tot ge volg kunnen hebben, dat wordt afge zien van afzonderlijke vakdiploma's als grondslagen voor het recht tot vestiging en dat ook wordt afgezien van het diploma algemene handels kennis (middenstandsdiploma) als bewijsstuk voor de door de wet ge ëiste handelskennis van de adspirant- ondernemer. In de plaats daarvan zou kunnen worden volstaan met één algemeen diploma voor de detalihandel (de tailhandelsbrevet). Dat diploma zou dan overwegend steunen op bedrijfs economische kennis, eventueel aan gevuld met een zekere algemene wa renkennis. GEEN „STILLE OMGANG" VOOR VROUWEN Naar aanleiding van het in de jaar vergadering gedane verzoek ook de deelname van vrouwen aan de Stille Omgang toe te staan, deelt het bestuur van het Gezelschap van de Stille Om gang ons mede, dat men geen wijziging wenst aan te brengen in de tot nu toe gevolgde gedragslijn. Artikel 4 van de statuten spreekt met nadruk alleen over mannelijke deel nemers aan de Stille Omgang. De goede gewoonte, dat vrouwen en meisjes de Stille Omgang des morgens in de Mirakelweek doen, blijft het Ge zelschap als voorheen toejuichen. POSTE RESTANTE Postwaardestukken hebben een grote filatelistische en historische waarde Het is voor mij als klasiek filatelist steeds een verkwikking, om me zo af en toe geheel van al die nieuwe uitgiften te distanciëren. Toe gegeven, dat vele nieuwe zegels fraai zijn en veelal in verband staan met alle mogelijke facetten van het menselijk bestaan, de postale nood zakelijkheid valt in zeer vele gevallen sterk te betwijfelen. Een postzegel is tenslotte een stukje gebruiksgrafiek, een kwijtingsbewijs voor vooruit betaald port en niet meer. Daar vele van deze nieuwtjes bovendien speculatie in de hand werken, is het niet te verwonderen dat serieuze filatelisten gaan zoeken naar een gebied, waar deze speculatie ontbreekt of tot een minimum beperkt ls en zich daarbij hoe langer hoe meer afwenden van de gigantische stroom van nieuwe veelal „onnodige" uitgiften. 'J' '-- 'Sé-''" '•V.«S' -jj'éfr- r 'Vy,. - Mi Eén van die reeds behandelde gebiedden is dat van de „postwaardestukken", d.w.z. brief kaarten, enveloppen, kruisbanden e.d. met ingedrukte zegels-of waar destempels. Persoonlijk houd ik dan nog extra van die oude „echt-ge- bruikte" briefkaarten en envelop pen. Ze zijn in mijn verzameling hetzelfde wat een stukje antiek is in een huiskamer met hedendaagse meubels, ze geven sfeer, er gaat iets fascinerends van uit. Zo stuitte ik bij het snuffelen in mijn verzamelingen op twee doodgewone briefkaarten van om streeks 1900, twee kaarten, die bo vendien nog uit totaal verschillen de hoeken van Europa afkomstig zijn. De ene kaart komt uit Warschau, dat als hoofdstad van het toenma lige grootvorstendom Polen deel uitmaakte van het Russische cza- renrijk. De Russen probeerden toen Polen, evenals thans de Baltische republieken Estland, Letland en Litauen te russificeren. U ziet dat heel duidelijk aan de Russissche (Cyrillische) lettertekens op de kaart en in de afstempeling, alsme de aan de ingedrukte Russische postzegeL In dit schrift is een hoofdletter B immers een „w" en een P een „r", terwijl het W-ach- achtige cyrillische teken voor „sz" staat De afstempeling luidt dus: Warszawa, d.i. Warschau. De kaart is aldaar op 30 oktober 1900 ver zonden naar Beek bij Nijmegen. U vindt dan ook de aankomststempel: Nijmegen (onduidelijk) 13 nov. 00 tussen 10 en 12 uur namiddags en de aankomststempel Beek (bij Nij megen) bleek van 14 nov. 00 bassen 12 en 8 uur voormiddags. Deze kaart heeft de afstand van 1200 km. ogenschijnlijk in 16 da gen afgelegd, in werkelijkheid ech ter in drie dagen, want de Russi sche tijdrekening was toen nog 13 dagen bij de onze ten achter. De Russen voerden de Gregoriaanse tijdrekening immers eerst in 1918 in. De daar volgens onze tijdreke ning op 7 november uitgebroken bolsjewistische revolutie heet daar Immers nog „Oktober-revolutie", want volgens de Russische tijdreke ning van toen was het op 25 okto ber 1917. De andere kaart komt uit Con- stantinopel thans Istanbul de toemalige hoofdstad van het sul tanaat Turkije. Het is een Oosten rijkse briefkaart van 5 kreuzer met de nieuwe waardeopdruk „20 Para 20" en bestemd voor Oostenrijkse postkantoren in de Levant (het kustgebied van Klein-Azië, Syrië en -Egypte). In dit gebied hadden verschillende van de toemalige grote mogendheden eigen postkan toren, om dat de Turkse posterijen (de Levant was toen praktisch nog geheel Turks) nog wel wat te wen sen lieten. Al deze kantoren zijn direct na het uitbreken van de „le Wereldoorlog" gesloten; enkele er van ontstonden na genoemde oor log voor korte tijd opnieuw. Deze kaart is blijkens de afstem peling Canstantinople II/Oester- reichische Post op 2 juni 1899 van daar verzonden en gezien het aan komst-stempel Terborg op 5 juni 1899 tussen 10 en 12 uur 's middags aldaar aangekomen en de volgen de morgen waarschijnlijk besteld. Na vier dagen dus in het bezit van de geadresseerde; de afstand Con- stantinopelTerborg bedroeg ruim het dubbele van de afstand War- schau-Nijmegen. Het is in beide gevallen maar 'n prestatie vergeleken bij ons hui dige postvervoer met zijn moderne en geperfectioneerde hulpmiddelen. Met recht: die goeie ouwe tijd. De geldelijke waarde van deze twee pretentieloze briefkaarten is niet groot, maar ik zou ze niet willen missen om hun „filatelisti sche" en „historische" waarde. Een stuk postgeschiedenis bij uitne mendheid, een belangrijk onder deel van onze filatelie, die door alle rechtgeaarde filatelisten hoe lan ger hoe meer wordt beoefend. K. E. KÖNIG mwsHïfdii (union pösim Lweasciiti A PUIKISTRATKST 0'At'TBiCIWv - c De Russische chirurg dr. Anastas Labchinsky is hier gefotografeerd met een verpleegster en de hond „Bratik". Hij heeft ruim een maand geleden bij ,3ratik" een poot van een soortgenoot aangehecht en de operatie is zo geslaagd, dat het dier nu nog een beetje hinkend op drie roodharige en een zwartharige poot rondloopt. „Bratik" schijnt geen hinder van de transplantatie te hebben. Brigadier Piet en de semi-prof 8. Italianen zijn vreemde vogels. Dat bleek ook nu weer. Ze hebben alleen maar iets koels om zich heen, als ze ijskanretjes voortduwen. Als ze echter iets van je gedaan willen krij gen, blijf dan uit hun buurt, want ze weten niet van ophouden. Daarom maakten de dikke tranen van broer blokjas al gauw weer plaats voor een stralende glimlach. Hij haalde een gewichtig uitziend contract uit zijn zak en schroefde de dop van zijn vulpen. Toen trachtte hij papier en schrijfbehoefte in de handen van de eenvoudige Karei Kleuntjes te du wen. „Signore Carolo!" smeekte hij met grote aandrang. „Subscribo con- tracto dd pedebailo professionalMe- menite mille cente florini da puro ar- gento!" Maar ach, had de man dat maar niet gedaan, want Karei ge raakte nu helemaal aan het eind van zijn agrarisch geduld. Hij balde zijn vuisten, zwaaide woest met zijn kof fertje en brulde: „Nee! Ik doe'het niet! Knap voor mijn part met je stinkcenten en zak in de mesthoop van mien pa! Hier! Flaoig! Daar! Pak an! Wat denken jullie wel? Slaaf wordien in een voze voetbalmaat schappij? Nooit! Dan ga ik nog liever korfballen!" Dat waren ongekend veel woorden voor de brave Karei Kleuntjes. Maar dat het niet alleen woorden waren, blijkt wel uit het fraaie plaatje. Karei, andiers de zachtmoedigheid in persoon, schopte en sloeg er flink op los. Zo wist hij binnen enkele tellen zowel de twee Italianen als hun contract en hun zak geld op uiterst kundige wijze tegen de grond te werken. Dit kon de goed keuring blijkbaar wel wegdragen van brigadier Piet. Die stond er tenminste braaf bij te laohen. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4