NAAR GOD EN NAASTE EEN UITING VAN DE KERK ZELF TROUWT PRINSES IRENE IN EEN HEMOFIEL VORSTENHUIS? GRENS VAN ONZE NAASTENLIEFDE IS NOG NIET BEREIKT Johnson over vriend en vijand FRANCO ONTVANGT DON CARLOS Uitstekend concert van „Werkmans Wilskracht" Westduitse basis bij Lissabon EIS VAN 6 WEKEN VOOR LEIDENAAR De inbraak in de Sociale Werkplaats WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 DE LEID SE COURANT PAGIN A 5 KARDINAAL ALFRINK LEIDT VASTENAKTIE IN Opnieuw nodigen de Bisschoppen u uit tot deelname aan de jaar lijkse vastenactie. Het lijkt goed te bedenken, dat deze uitnodiging een andere strekking heeft dan bijvoorbeeld een invitatie voor een massale bijeenkomst of een oproep tot een willekeurige charitatieve activiteit. Zij is minder „vrijblijvend", het is niet hetzelfde of merr er gehoor aan geeft of niet. Zij is rechtstreeks gericht op ons aller geestelijk welzijn, dat wil zeggen: geven wij er geen gehoor aan dan gaat het niet goed met onze verhouding tot God. Want dit is de diepste zin van de komende veertigdagentijd vóór Pasen: dat wij in bezinning op de liefdevolle weldaad van Christus' verlossend lijden, sterven en verrijzen, ons in boetvaardigheid en deemoed weer tenvolle met geest en hart naar God keren. Wij willen daar graag nog eens de nadruk op leggen. De vastenactie staat niet op één lijn met alle andere, overigens zo prachtige hulpacties. Zij heeft een geheel eigen fundering en daardoor een eigen karakter. De Kerk bedoelt in de geest van het Evangelie het vasten als een her ziening van onze zondige houding tegenover de liefdevolle vader. Als een onthechting aan onszelf tot vernieuwde aanhankelijkheid aan de Vader. Als menselijke poging om weer eerlijk tegenover God te komen staan. IN WERELDNOOD ONS VASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht binnen de Kerkgemeenschap. En óver de Kerkgemeenschap. Want uw vas- tenoffer is bestemd voor de noden van de Kerk in haar ontmoeting met de wereld. Die noden zijn overstel- 1 pend groot overal ter wereld. U kent )j ze uit de toenemende voorlichting steeds meer van nabij. f)E VERRE NAASTEN komen ons steeds nader. Persoonlijk hebben wij in de lange concilie - maanden kennis gemaakt met al die bisschop pen. die ons zo heel begrijpelijk voortdurend aanklampten om eens te mogen delen in de Nederlandse vastenactie. En keer op keer denkt men dan in een zekere machteloosheid toch weer aan wat het Boek der Spreuken ons voorhoudt (3,27): „Zeg niet tot uw naaste: Ga heen, en kom nog eens terug". De bekoring is soms groot, dit te zeggen. Wij ondervinden dit allen omdat ons zoveel gevraagd wordt. Maar het is een bekoring waar de Schrift ons voor waarschuwt, opdat wij niet te spoedig gaan denken dat wij reeds de grens van onze naasten liefde bereikt hebben. In vergelijking met de nood die uit de talrijke aan vragen op ons afkomt, hebben wij het goed. Bidden wy met de oude Kerk „Moge ons het overvloed ge blijven om goed te doen in Christus Jesus, onze Heer". BOTSING OP (GLADDE) BEESTENMARKT f EVOLG van deze gezuiverde ver- houding tot God is een vernieuw de liefde jegens allen die met ons door Gods Vaderliefde omarmd wor den. En dan zijn juist degenen, die in de aardse samenleving de menselijke liefde het meest ontberen Gods lief ste zorgenkinderen. Hen beveelt Hij ons aan. Hen schuift Hij naar voren als wij Hem vragen, hoe wij Hem lief kunnen hebben. In hen kunnen wij onze liefde tot God beleven, in hen onze liefde tot God herzien en zuiveren. Deze zienswijze, deze geloofshou ding geeft aan de vastenactie een eigen inhoud. De Bisschoppen leggen als zielzorgers haar voor als een mid del om de vastentijd te beleven in. de geest van de Kerk. Middel, geen doel, al heiligt in dit geval het doel in de hoogste mate het middel. De vastenactie staat in het hart Die introductie is meer dan de veel munisten prijs te geven, van de Kerk: zij is naar God en gevraagde en doorgaans graag gege- Bij het bespreken van de proble- naaste een uiting van de Kerk zelf ven „bisschoppelijke aanbeveling". e En daarom leid ik haar graag ook Zij is in dit geval in de volle zin een zich tegenover ge- dit jaar weer persoonlijk bij u in. herderlijk woord van de bisschoppen plaatst zien betoonde h(j zich uitge sproken optimistisch en zei, dat er veel somberder tijden waren ge weest dan nu. Tenslotte achtte de president het Hedenochtend heeft op de hoek van de Beestenmarkt en de 2e Bin nenvestgracht een botsing plaats ge had" tussen een bus van de NZH, rij dende in de richting van het station de 2e Binnenvestgracht, stopte om voorrang te geven aan de NZH-bus. De bus, die bij een poging van de chauffeur om de personenauto te ontwijken ging slippen, kwam met en een bestelauto, die komende uit een harde klap tegen de voorzijde van de bestelauto, die door de kracht van de botsing een kwart slag maak te. De voorzijde van de bestelauto werd onherstelbaar vernield. De bus liep schade op aan de voor- en zij kant. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. President Lyndon Johnson heeft dinsdag verklaard, dat de V.S. geens zins het voornemen hebben zich uit Zuid-Oost-Azië terug te trekken en dit deel van de wereld aan de com- Prins Carlos van Bourbon Parma h» ,de baseerde door de mogelijk, dat bepaalde vrienden van particuliere audiëntie worden ont vangen. Dit zal geschieden in 't Pra- do-paleis, aldus is te Madrid van welingelichte zijde vernomen. Ngudle ^enaarrKb die V.S. rich b» bepaalde tegenalan- september jL in zijn ceö dood werd ders van Amerika aansluiten en dat aangetroffen als gevolg van ophan ging, zat gevangen op grond van de wet dlie een hechtenis van negentig dagen zondier voorafgaand proces toe- deze vrienden uiteindelijk de V.S. meer last bezorgen dan bepaalde vijanden. Hij gaf echter geen eiikele Uit dit bericht, zo het bevestigd wordt, zou volgens „Agence France k™ .worden''dafftoïS e^b^st^vSmiï wie hij bedoelde. In gelijkheid met_ heelt uitgeschakeld toepast en dat Ngudle de gegeven situatie slaat dit evenwei Naambord van gogogoch is weer terug Het stationsbordje met de lang ste naam ter wereld men zal zich ongetwijfeld de laatste drie lettergrepen gogogoch herinneren is weer terecht Enige tijd geleden verdween op geheimzinnige wijze op het sta tion van Llanfair P.G., zoals praktische lieden de onuitspre kelijke lange naam van dit dorpje in Wales doorgaans af korten, het meterslange naam- bc 'd. Het werd later terug gevonden in de top van een te- levisiemast. Studenten hadden de aandacht willen trekken voor een liefdadigheidsfeest en daarom bedachten zij deze stunt LEIDEN Hout nog te zwak tegenover koper kan het concert van de Harmonie kapel „Werkmans Wilskracht" worden beloond, dank zU haar dirigent Roelof Blom, die markant en musicaal de diri geerstok in niet te uibundige wijze over deze kapel zwaait. Blom is musicus in hart en nieren. Gekomen uit de Marine kapel is by thans dirigent niet alleen van deze kapel maar van meerdere, evenals van de Operette Vereniging „Odes" te 's-Gravenhage, die ook aan deze avond in de Stadsgehoorzaal me dewerkte. H(j is voorts muziek-tbera- peuth aan de dr. Jelgersma kliniek. |N IEDER GEVAL heeft hij zijn grote musicaliteit in dit concert getoond. orJrs?Ln1eCtroonHS/ïoepénte^nê! beroofde na mis- volkomen op Frankrijk, dat onlang op de Spaanse troon te roepen. Gene raal Franco heeft volgens de huidige Spaanse grondwet de bevoegdheid de persoon aan te wijzen die geroepen zou worden om hem op te volgen en dan als koning de Spaanse troon zou bestijgen. Prins Bernhard was 'smiddags met de door hem bestuurde .Friendship" op het Parijse vliegveld Le Bourget aangekomen, met aan boord Don Car los, diens ouders en zusters. Zodra het gezelschap het vlieg tuig had verlaten, ondernam de prins de terugvlucht naar Nederland. Op het vliegveld bestond zeer gro te belangstelling van de zijde van filmoperateurs en persfotografen. Slechts met moeite konden de stra- hasndierd te zijn. Een arte die het löjk van Ngudle in september had onderzocht, ver klaarde dat hij geen sporen van mis handeling had gevonden. De rechter was van oordeel, dat de dood niet hert gevolg was van mishandeling. Peking erkende. HAAGSE RECHTBANK Massapi iroces in Rabat Met auto op tegen- Wel is hij gehandicapt door dat in dit harmonieorkest te weinig „hout" zit te genover het „koper", b.v. slechts twee clarinetten tegen een koperinstrurrent. Er is slechts één hobo in dit orkest: een fluitist moest te hulp worden ge roepen. Het programma dat uit 14 nummers bestond, werd correct afgewerkt. Hia ten tussen de nummers waren er niet, zodat om 10 uur het concert was afge lopen. Twee marsen van Sousa (en wie kon betere marsen componeren?) voor de pauze klonken pittig en streng rith- misch. De „Second suite" van G. Holst (waarin de tuba in het eerste ueel soliëerde) is bijna symfonisch gedacht. De Hollandse Rhapsodie van H. de Groot was een Valerius-aangelegenheid met andere volkslied-fragmenten, ein digende in een Wilhelmus-bewerking. De overgang naar het Wilhelmus-slot ging even met moeilijkheden gepaard. Voor de pauze kwam nog het hoogte punt van de avond, nl. twee opera-frag menten, het Zigeunerkoor uit de Trou badour van Verdi en van Edw. Grieg „Gebed", een tempeldans uit Olav Trygvason. Hier toonde de dirigent, dat hij èn orkest èn koor te samen beheerst. Zeer goede zang en uiterst precies reageren op dirigent was oorzaak dat deze twee arrangementen bij het pu- De Westduitse luchtmacht is op het ogenblik doende met de vestiging In die hoodfstad van Marokko staan van een luchtbasis op het vliegveld 102 mensen terecht, die beschuldigd Beja, nabij Lissabon. IJa gereedko- worden van samenzwering om de miixg ervam, zullen er "ongeveer 500 monarchie in Marokko omver te I werpen. Volgens een verklaring voor de rechtbank zou een vrouw vorig melijk zeer gespecialiseerde technici, auto op de Jan Vossenbrug zijn inge reden op een tegenstander, doch verdachte ontkende beslist zich daar- bliek in uitstekende aarde vielen. Het aan te hebben schuldig gemaakt. In- was voor het eerst dat dit koor met een dien het was gebeurd, dan zou iemand harmonieorkest samenwerkte, anders achter het stuur van zijn De hoge ligging van het instrumen- auto hebben gezeten. Wel gaf hij toe tarium was oorzaak dat het koor ook ravtui, oi ÜPÜ uw Het zas er alles volgens de dag- aan ae Lange Mare met een stuk een ..toontje" hoger moest zingen. Westduitse militairen als kerrapereo- vaarding wel zwaar voor een 40-ja- «zer iemand op het hoofd te hebben waardoor de tenoren in het Zigeuner- neel worden gestationeerd, voorna- "ge koopman uit Leiden uit: po- geslagen. Dit zou echter meer uit koor te hard in de zaal klonken. Maar „4 c.ko —,4c- rvpmpniuin.cr nin pphpiirH «rant .1j stander ingereden? r- de..stl'a" jaar juli moordenaars de weg gewe- wier voornaamste taak zal zijn het handeling. De officier van Justitie bij lende Don Carlos en zijn familiele- 7pn mnetpr hehhpn naar Ap slaan- onderhouden en beproeven van de de Haagse Rechtbank vond de kwes- ging tot doodslag, subs, zware mis- zelfverdediging zijn gebeurd, want de verhouding koor-orkest bleef, dank den zich onttrekken aan de opdrin gerigheid van de cameramannen, tot dat zij eindelijk een toevlucht von den in de door politie bewaakte ere- ontvangzaal, waar journalisten en fotografen niet werden toegelaten. Steeds meer Britse geleerden emigreren In Engeland begint ongerustheid aan die diag te treden over het feit, diat steedis meer Britse geleerden naar het buitenland, met niame Amerika, vertrekken. Naar vernomen wordt zou die Labour-oppositie im 't parle ment de regering willen verzoeken een oommissie van onderzoek naar deze kwestie in te sbellen. De jongste mededeling omtrent Een vertrek van een deskundige betreft vraagt de 38-jarige dr. John People, van het zwaard hart af of ons aller Brits nationaal natuurkundig labo- prinses Irene nu niet in- ratorium die over een maand naar trouwt in een „bloeder- het technologisch instituut Carnegi familie". Voor haar per- in Pittsburgh vertrekt. Maandag soonlijk geluk acht hij de- werd bericht, dat professor Maurice ze kwestie heel wat be- Pryce, hoofd van de natuurkundige langrijker dan alle staats- afdeling van de universiteit van Bris- rechtelijke kwesites, die tol, in juli een dergelijke functie in overigens reeds volledig opgelost schijnen. Ik heb, aldus onze lezer, in een van de mij ter beschikking staande boeken het navol gende gelezen: „Een klassiek voorbeeld biedt de familie van ko ningin Victoria. Zowel zij zen moeten hebben naar de kamer van koning Hassan. straalmotoren van „Stairfiglhter"- De 102 verdachten, onder wie de vliegtuigen, verzetsleider Mohamed Obasri, wer- In het afgelopen najaar wend tus- den enkele dagen voordat de saimen- sen We9t-Duitsland en Portugal een zwering ten uitvoer zou worden ge- overeenkomst gesloten, op grond bracht, gearresteerd door leden van waarvan voor de Westduitse sfbryd1- de veiligheidsdienst, die gewaar- krachten in Portugal bevoorradóngs- schlwd was door de commandant bases kunnen worden ingericht en waarbij verdachte, een woonwagen van de koninklijke Lijfwacht van tevens gelegenheid wordit gescha- bewoner, betrokken was: wiens medewerking de samenzweer- pen voor de opleiding van straalja- Volgens de dagvaarding, zou hij ders zidh hadden willen verzekeren, gerpiloten. toen met de door hem bestuurde tie echter zodanig verward, dat hij met zijn eis niet verder meende te moeten gaan dan zes weken gevan genisstraf. (In de late avond van 20 juili vond hy werd door wel zes andere perso nen bedreigd. De gevolgen van de klap vielen nog wel mee, dank zij het feit, dat het slachtoffer toevallig zijn handen boven het hoofd hield en de klap dus minder hard aankwam. Het ging er allemaal nogal heet in een café te Leiden een ruzie plaats, aan toe, wamt toen verdachte reeds in de politieauto was geplaatst,werd deze auto bijna door de vechtende zij de directie, overal goed. genoten van enige marsen, die in meeslepend tempo werden uitgevoerd en dan denken wij bijzonder aan „Dixi- land Revel" van Walters, een mars met „jazz"-syncopen.. Bij de „Italien Festval" denken wij even terug aan de uitmuntende trompet solo van een der vrouwelijke leden. De selectie uit de „West side Story" groep omver geworpen. De officier vam Justitie vond wel van H. Bernstein werd zó uitmuntend ovatie Californië gaat aanvaarden. Nog een tiental andere Briitse ge leerden hebben laten weten, dat zij in de loop van dit jaar naar de Ver enigde Staten vertrekken. De bladen zoeken de oorzaak van het wegtrekken der Britse intelli gentsia in ontevredenheid over be- narde levensomstendigheden dooi 'te ahThaar' man "sleden af lage beloning en te hoge belastin gen. De conservatieve „Daily Mail" schrijft, dat er een politieke red over deze kwestie dreigt te ontstaan. behandeld te zijn, werd toevertrouwd aan de be faamde wonderdoener Ras- poetin, diie een opzienba rende en noodlottige rol speelde aan het hof van deze laatste tsaar. 'n Overeenkomstig nood lot vervolgt het Spaanse hof. De laaitste koning van Spanje huwde eveneens 'n kleindochter van koningin Victoria en de eerste zoon uit dit huwelijk, de Spaan se kroonpretendent, was eveneens een bloeder". zullen ingaan aan de hand van de stamboom van 't Spaanse koningshuis. Pas dan kan de kwestie, die onze lezer bezighoudt, wat beter worden beoordeeld. De hemofilie is 'n ziek te, die in' bepaalde fami lies voorkomt; hert is een aandoening diie wordit over gebracht door de vrouwe lijke leden en die volgens de wetten van Mended re- cessief erfelijk aan het ge slacht gebonden is. Dat houdt in dart de zoons van GEVOLG TREKKINGEN Een manlijke nakomeling van een familie waarin he mofilie voorkomt, die zelf aan deze ziekte lijdt, krijgt uitsluitend gezonde zonen, terwijl al zijn dochters, hoewel niet ziek, de erfe lijke bijzonderheid met zich meedragen en aan hun nageslacht kunnen doorge ven. Een manlijke telg van 'n familie waarin hemofilie voldoende bewijs, dat verdachte ach ter het stuur van de auto had geze ten en deze min of meer als „oor logsmachine" had gebruikt. De po ging tot zware mishandeling werd bewezen geacht en daarvoot eiste de Officier zes weken gevangenisstraf. De verdediger, mr, Klomp, vond in deze zaak onvoldoende bewijs en was van oordeel, dat hier welhaast van noodweer kon worden gesproken, zodat hij de uiterste clementie be- pleitt. Uitspraak op 25 febr. dat het applaus Het slot was een mars „American Swing March". Met deze dirigent gaat Werkmans Wilskracht een goede toekomst tege moet. Bloemen voor de dirigent en z'n vrouw vertolkten de gevoelens van de orkest leden. THEO TEN HOOVEN Vijf maanden onschuldig gezeten Zuidafrikaanse advocaat trekt zich terug Een advocaat, Veron Berrange, die de belangen vertegenwoordigde van de weduwe van een im zijn cel op gehangen neger, heeft zidh in Pre toria tijdens het vooronderzoek naar de doodsoorzaak teruggetrokken. Hij deed dit omdat de bewijzen waarop hij zijn beschuldiging van foltering van de neger tijdens diens verblijf van de familie Koburg, waarin de bloederziekte erfelijk voorkwam. Van haar vier zonen was de jongste een bloeder. Haar vijf dochters waren „ge zond", maar twee van haar hadden weer bloeders on der haar zonen en vier van haar lieden de «aanleg voor de kwaal na aan de achter kleinzonen, onder wie niet minder dan zes bloeders voorkwamen. Een hiervan was die zoon van de laatste tsaar van Rusland, dde, na zonder succes door die ihofanbsen „Ik zit nu ai vijf maanden onschul- dig in de gevangenis, ze willen mij er voorkomt, die deze ziekte voor op jaten draaien", aldus betoog- zelf niet heeft, kan er de een 31-jarige straatmaker uit Lei- op rekenen, dat deze er- den> die zioh voor de Haagse Recht- felijke bijzonderheid m bank had te verantwoorden wegens zijn nageslacht niet - - - - zal voorkomen. Lijders aan hemofilie „Ze", dat zijn dan de broer en nog dei- bevonden, weer naar huis gingen en opnieuw naar de werkplaats togen, te langen leste wezen de getuige" verdachte aan als degene, die met nog een ander zich toegang tot de werkplaats had verschaft. De buit was niet groot, wat rook artikelen en chocolade. Aan de hand van de getuigenver klaringen was de officier van mening, dat er voldoende bewijs tegen ver dachte was. Al is er dan niet veel meer jnbraak jn de gemeente sociale werk- gestolen, het was wel een brutaal plaats te Leiden. stukje en verdachte is ook reeds eer- J~~ veroordeeld. Het is begrijpelijk dat de redactie deze brief aan mij ter behandeling doorzendt. Over de medische aspec ten, in het bijzonder over de erfelijkheid van de he mofilie, kan ik zeer zeker het een en ander mee delen. Het ligt in de lijn der dingen dat de historici dezer dagen uitvoerig op de familieverhoudingen een bloeder a'litijd vrij zijn van deze erfelijke bijzon derheid: ze zijn zelf geen bloeder en ook hun gehele nakomelingschap is op diit punt geheel gezond. By de dochter van een bloedier is het anders: die zijn allen draigera van de (dan overdekte) erfelijke eigenschap, dat wil zeggen dat zijzelf (uiterlijk) ge zond zijn, maar dart zij de ziekte op hun zonen kun nen overbrengen. zijn doorgaans zwak. Zy enkele familieleden en kennissen van moeten zioh daarenboven verdachte. voortdurend in achrt ne- Reeds eerder had de rechtbank aan- men opdat zij zioh niet dacht aan deze zaak gewijd en be stoten of verwonden: er sloot toen de behandeling aan te hou treden dan gemakkelijk den, om nog enkele getuigen te ho- bloedingen op die moeilijk ren. zijn te steflipen. Hert ziet er „Het leek in die woning wel een vrijspraak, subs, niet naar uiit dat de ver- duivenitdfl". zo constateerde de offi- zonder t.b.r. loofde van prinses Irene - oier van Jusrtitie. die tijdelijk als onder- Want de verklaringen der getuigen „Het zou myq eergevoel te na ko- gronds mijnwerker heeft beschreven hetgeen gebeurd was in men om. als ik de inbraak had ge- gewerkt! - met deze ziek- de avond en nacht van 30 aug. toen pleegd, dat te ontkennen, maar ik ben te behept is. een broer van deze verdachte en nog onschuldig", waren de laatste woor- enkele kennissen beurtelings zich op den van verdachte in deze zaak. dr. H. W. SCALONGNE het dak van genoemde werkplaats Uitspraak op 25 febr. De eis luidSe daarom acht maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en, op grond van de rapporten, ter beschikking stellen van de regering. De verdediger, mr. B. M. L. de Roy vond onvoldoende bewijs en bepleitte een lichtere straf

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5