De „AUTOPARADE" begint weer I Eerste paal voor katholieke school in nieuw gebied van Bodegraven Urker zangers brachten serenade in Flille- gom aan nieuwe commissaris van Overijssel Klankrijke diplomatie van vroegere eilanders Willem Mizée voerde Alphens koor „Hosanna" tot grote hoogte JONGEMAN UIT GROT GERED „Suikerwerker" J. J. Zaunbrecher 40 jaar bij firma Van Vliet DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Wacht met het kopen van een ge bruikte wagen tot vrijdag a.s. Zie de advertentie op donderdag 13 februari (Advertentie). den moeten betalen, maar geen ver loting behoefden te vrezen. Een veer tigtal jongeren kwamen vervolgens in polonaise de zaal in om te „showen'', d.w.z. om hun vaak ko mische carnavalsdos te laten zien. Zo zagen we o.m. de bekende typen uit het tv-spel Swiebertje, n.l. bur gemeester en Saartje, en voorts Zuid-Amerikaanse cavallero's, Chine zen. Indianen, 'n Roemeense en di verse andere „rare Chinezen". De zaal bleek voor de opkomst al ras te klein, en de z.g. blauwe zaal werd ingeschakeld. De stemming kwam er met het verstrijken van de tijd goed in. Hoogtepunten waren de polonaises waaraan oud en jong in bonte fleurige kledij meedeed. De Hanze kan de vasten weer aan. MGR. J. DAMEN ERNSTIG ZIEK Vrijdagavond is Mgr. J. W. Damen, rector van het Nederlands College te Rome, tevens kerkelijk adviseur van de Nederlandse Ambassade bij de H. Stoel, opgenomen in het Stefano Ro- tondo Ziekenhuis te Rome. Zijn toestand, die veroorzaakt werd door een acute blindedarm-ontsteking met perforatie, werd aanvankelijk zeer ernstig ingezien, doch geeft sinds vandaag goede hoop op een algeheel herstel. Op het terrein voorbij de katholie ke meisjesschool aan de Overtocht te Bodegraven, tegenover de molen, verzamelden zich gistermorgen ver schillende autoriteiten o.w. burge meester Croles, wethouder Blok van de voormalige gemeente Zwammer- dam, raadsleden van Bodegraven en Zwammerdam en het bestuur van de school. Na acht jaar voorbereiding was nu het ogenblik gekomen dat aannemer N. van Leeuwen, die in de voorbije dagen het bouwterrein had uitgezet, klaar was voor het heien van de eer ste paaL Burgemeester Croles was daartoe uitgenodigd. Hij kreeg een helm op en liet het heiblok enkele malen op de kop van de 18-meter lange paal neerkomen. Nadat deze geheel in de grond was geheid trok het gezelschap naar het kloostergebouw, waar kof fie en enkele verversingen geserveerd werden. Tijdens dit samenzijn sprak zuster Dom vin a, hoofd van de Uloschool, haar blijdschap uit, dat na zo lang wachten een begin met de bouw kon worden gemaakt. Zij dankte de in stanties. die daartoe hadden meege werkt. Burg. Croles zag dit als zijn eerste bemoeienis met het Kath. On derwijs (uitgezonderd de school in de Meye). Hoewel de vroede vaderen De Britse regering heeft dins dag een voorstel tot verbod van het roken in de Engelse bioscopen en Burgemeester mr.'J. J. Croles van theaters verworpen. Bodegraven slaat met vaardige hand de eerste paal voor de nieuwe R.K. school in het nieuwe gebied van Bo degraven, De Overtocht. De vorige maand zijn in de staat New York bijna tien miljoen pakjes sigaretten minder verkocht dan in januari 1963, wat bijna 500.000 dollar Gistermiddag om 5 uur arriveerde in Hillegom een groep inwoners van minder aan belasting opbracht. Een Urk waarbij ruim 90 zangers in hun sober en deftig costuum gekleed. Zij woordwoerder van de belastingen waren op doorreis naar Rotterdam om daar in de Grote kerk een concert zei dat dit „waarschijnlijk" veroor- te geven. Yan deze gelegenheid maakten zij gebruik om de burgemeester zaakt is door het rapport over de van Hillegom, als de nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in de geuren «n^het^k^vanj1 jan. Provim,r Overijssel, waartoe de eemeente ürk behoort, een muzikale groet te brengen en alvast een goede beurt bij hem te maken. Zij zijn daarin wel bijzonder geslaagd. Het koor zong als inleiding: „Heer wees mijn Gids". Het Alphens koor „Hosanna" gaf met een kleine groep musici uit het j- Residentie-orkest, met Adrienna de Smet aan de eerste lessenaar, een zeer wt SSSSSL geslaagde uitvoering van de „Messiah" van Handel. Solistische medewer- het Lager Onderwijs in de inspectie i j T- Alphen a. d. Rnn. feliciteerde het be- verleenden Helena Verkley, sopraan, Matty Krap, alt, Chns Scheffer, stuur met de aanwinst van een fraaie tenor (in Plaats van Leo Larsen, die ziek was), Max van Egmond, bas en 6-klassige nieuwe school, waarvan T'Jn van Eijk, clavecimbel. Het geheel stond onder leiding van Willem hij de officiële opening hoopte mee Mizée. te maken. Zuster Domvina overhan digde aan burg. Croles de helm, die hij gedragen had tijdens zijn offi ciële „heierij". van Zwammerdam het voorbereidend werk hadden gedaan, zou de Bode- graafse raad ongetwijfeld de beno digde gelden voteren. een groep Urkers hem vergezelde „met goud in de keel en zilver op hun buik". Met de vorige commissaris van de Ko- sten samengesteld door Handels in Overijssel had Urk een uitste- librettoschrijver Jeunens van Ge- kende verstandhouding en de schoonste nesis tot de Apocalypse. contacten. Daarop stelden au ook prijs Het werk zelf werd wat de meeste met de nieuwe comnussaris, dan zal keren betreft, liniair geschreven, deze een goede tijd tegemoet gaan. Urk Prachtige fusa's wisselen canons en 231 er P"ls °P stellen hem te ontvangen nei neen. «uliju veiuautiiig gcwciu mofcetvormen af Het heeint al met om te laten zien hoe dit met zijn 6500 Zoals gebruikelijk vierde de Hanze dat Handel dit drie uur durend gran- dg openingsfuga' door het orkest, het inwoners nog steeds voortgaat „in last „Down by the riverside" met als solist J. Schrijvers en tot slot „Nederland en Oranje". Vervolgens sprak jhr. Van Nispen voor de eerste maal tot inwoners van de provincie Overijssel en dankte hun voor deze wijze van kennismaking. Hij had al veel gehoord over het Urker Mannenkoor, waarvan reeds een grote roep is uitgegaan. De burgemeester had op zeer diplo matieke wijze duidelijk gemaakt wat Urk van de nieuwe commissaris ver wachtte. Hij zal alle medewerking ver lenen, die mogelijk is en daarbij als richtsnoer nemen wat het eerste zang nummer tot tekst had: „Heer wees mijn Gids" en wat er in het laatste vers tot Urk heeft in zijn burgemeester, de heer uitdrukking kwam met „Nederland en K. Bossenbroek, een goed ambassadeur. Oranje". Hij begon met de aandacht van jhr. Als antwoord op dit bezoek nam hij Van Nispen te vragen voor de grootste zich voor om zijn eerste officiële bezoek kotterhaven van Nederland in 't hart bi Overijssel te doen aan de gemeente van het land, echter met een „treurige" Urk. Daarop gaf het zangkoor nog een accommodatie voor de 100 Noordzee- toegift door een „Pools volksliedje te vaartuigen en de 70 vaartuigen, die op zingen. Dirigent was de heer F. Bode de binnenwateren „hun brood verdie- en de zang werd op de piano begeleid Het was hem een genoegen dat ^°°r de heer Klaas Mulder. Ambassadeur HANZE-CAKNAVAL Handels „Messiah" grandioos gezongen Deze bijeenkomst werd ook bijge woond door mevr. Van Nispen tot Pan- nerden en de gemeentesecretaris van Urk, de heer S. Bakker. maandag voor aswoensdag vasten- dioze werk in 23 dagen heeft ge- not'wfum'voor en tel" te nemen- en er recht °P De twintigjarige Howard Butler, avond. Deze keer was er geen toneel- schreven, n.l. van 22 aug. - 14 sept. koor Bekend is ook het beroemde heeft een meer leefbaar oord te worden die na een val ruim een dag met een waar het goed moet zijn te leven. Mizee weet een koor te laten zin- HET KOOR gezelschap, geen cabaret of confe- 1741. Hallelnia koor rence. De gehele avond was er ge- Het had direct een groot succes en weet legenheid tot dansvermaak, waarin werd spoedig na de eerste uitvoering zich vooral de jongeren gestort heb- in vele landen ten gehore gebracht, f®"; Hf~Ln ben. De muzikale leiding was in han- Duitsland volgde echter dertig jaar Daarna zette het koor met een prach- den van Trio Vergeer uit Gouda, later toen Arne het werk in 1772 te tigebezettingvan tenoren en bassen het Voorzitter J. G. Stolwijk heette in Hamburg uitvoerde. gebroken been en ribben hulpeloos in het inwendige van de Llethyrd Swallett-grot in Wales was blijven liggen, is maandagmiddag half be wusteloos op een draagbaar naar bui- v oorzmcr o. oiuiwijk. neeiie in ctuauuig uitvuauc. - zijn welkomstwoord bijzonder de jon- De tekst bevat geen handeling. Het J geren welkom, die wel entree had- is een aaneenrijging van bij belt ek- uviniuciBiiue ecu uci uge oezeumg van tenoren en Dassen nei t gebracht nadat hem eerste hulD dat was iferleend en de nauwe ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. J. Zaunbrecher, suikerwer ker bij de firma Jac. van Vliet te Al phen, 40 jaar geleden bij dit bedrijf «ils jongmaatje in dienst trad, is de jubilaris gistermorgen in zijn woning aan de Hortensiastraat door de heren C. en A. van Vliet op hartelijke wij ze gehuldigd. Ook het personeel van het bedrijf woonde het feest bij. De heer A. van Vliet bracht de ju bilaris in een hartelijke toespraak dank voor de wijze waarop hij steeds zijn taak in het bedrijf vervuld heeft en dit nog doet. Vooral ook de jon geren in het bedrijf is de jubilaris vaak tot grote steun. Zij noemen hem dan ook graag „Ome Jaap". OPVATTING Wij waren het echter niet altijd eens met zijn opvatting van Handels- muziek. Het werk van deze Duitse Engelsman kreeg vaak een Duitse interpretatie, veroorzaakt door cres- cendi, ritenuti; aanwijzingen die in oude bewerkingen wel voorkomen, Als stoffelijk blijk van waardering klaar staat om anderen te helpen, als maar in de oorspronkelijke versie bood de heer Van Vliet de jubilaris dit nodig is. Van het personeel ont- niet te vinden zijn en die in strijd een televisietoestel aan, waarmee de ving de heer Zaunbrecher een tele- zijn met de tegenwoordige opvatting heer en mevrouw Zaunbrecher ken- visietafel. van de barokmuziek. Hier speelde nelijk bijzonder waren ingenomen. in welgekozen woorden dankte" de Mizees gevoel hem parten. Hoewel n^ir Ac. H«,««. r „QTA Vliet bankte He heer Zaunbrecher voor de geschen- wij voor 95 procent achter zyn tempi Ook de heer C. van Vliet dankte de kgn d-e hem b„ dit jubileum zijn staan, hadden we enkele delen „net jubilaris voor diens arcuratessewaar- aangeboden alsrnfcde voor de harte- iets vlugger" gewild. Wij denken b.v. TT.PP hu steeds Min werk heeft ver- j-ke toespraken dje daarbij tot hem aan de pastorale voor orkest en en en zijn vrouw zijn gericht. Men bleef hele soli zoals de aria no. 18 „He nog geruime tijd gezellig bijeen. oha1' aU kabels los". „Piet Hein", Glory Halle luja" met als solist Klaas P. Hakvoort, grotin gang met behulp van springstof was verwijd. mee hij steeds zijn werk heeft ver richt. Hij bood een oorkonde aan; mevrouw Zaunbrecher mocht een bloeiende plant ontvangen. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer L. Bloot, die zelf in mei a.s. zijn veertigjarig jubileum bij de firma hoopt te her shall feed" die Mizee door alt en sopraan-soliste liet zingen. Maar dat het koor in het vele contrapuntisch werk niet één keer derailleerde pleit De jubilaris met het kostbare ge- voor de leider van dit koor. schenk, dat hem zo juist door de heer denken. Hij prees de collegialiteit A. A. van Vliet (rechts) is overhan- van de heer Zaunbrecher, die altijd digd. Links de heer C. van Vliet. SOLISTEN Wat de solisten betreft: deze kwa men in het tweede en vooral in het derde deel pas tot volle uitbeelding. Helene Verkley bleek ook hier de geroutineerde sopraan. Haar adem haling, haar expressie waren factoren waardoor haar aria's volkomen slaag den. Dit kunnen wij ook van de bas Max van Egmond zeggen. Vanaf de eerste noot tot de laatste blijft zijn stem die egaliteit vertonen, waar door iedere noot „staat". Hij is op weg naar een internationale bekend heid. Hetty Kraps steun was wat gevoi leerd, waardoor haar prachtig alt orgaan niet die klank en kleur kreeg die wij gewend zijn. In de aria No. 21 „He was despised" had zij zich geheel hersteld, hoewel No. 18 „He shall feed" reeds beter en gevoeliger klonk dan No. 7 en 8, waarin haar stem be paald zwak klonk tegen het orkest. Chris Scheffer als tenor viel ons iets tegen. Kwam het door het plot seling in moeten vallen voor Leo Lar sen? Maar een geroutineerd zanger kent toch de „Messiah" noot voor noot? Wel herstelde hij zich later, maar het bleef toch wel wat zwevend. De clavecinist Tijn van Eijk heeft zijn continu partij uitstekend ver tolkt en het Kamerorkest van het Residentie orkest toonde haar routine op sublieme wijze, zodat Mizee daar op volkomen kon vertrouwen. „Hosanna" kan op een uitstekende geslaagde uitvoering terugzien. Het is een groot koor dat m.i. ook een Mat- tiheus Passion tot uitvoering zou kun nen brengen. THEO TEN HOOVEN Het wereldberoemde beeld de Venus van Milo, dat in het Louvre in Parijs al door zovele miljoenen is bewonderd, zal worden tentoongesteld in Tokio. Foto: nadat het beeld uit het Louvre naar buiten is gebracht, wordt het op een vrachtwagen vervoerd naar de werkplaats van het museum, waar het zorgvuldig zal worden ingepakt en beschermd voor de verzen ding naar Japan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4