„PAAR ZAL ZICH IN FRANKRIJK VESTIGEN" DINSDAGJ^EBRUARMSW DE LEIDSE COURANT PAGINA T Prins Xavier, vader van Don Carlos Twee verslaggevers van het dagblad de „Tel." hebben giste ren de vliegreis van de ouders van Don Carlos aan boord van de KLM-Elektra meegemaakt, en zij hebben tijdens deze reis een gesprek geh^d met de 75-jarige prins Xavier, vader van Don Carlos. Prins Xavier achtte het waarschijnlijk, dat zijn zoon en prinses Irene na hun huwelijk hun intrek zullen nemen in het kasteel van Lignière in het Franse departement Cher, dat reeds eeuwen in het bezit is van zijn familie. Het kasteel is reeds geheel ingericht. Over de plaats waar het hu welijk zal worden voltrokken, kon de hoogbejaarde, doch zeer levendige prins nog niets mededelen. V riendschappelijke betrekkingen Tij<d)enis het gesprek verbeide de prins, diat hij reeds Lange tijd zeer vrienidsahaippeLijke betrekkingen on derhoudt met ons koningshuis. „Prins Bernard is trouwens ook een oude vriend, die wij aULeanaai bijzonder waarderen am zijn humor en zijn sportiviteit." Van de betrekkingen tu99en zijn zoon en zijn a.s. echtge note zei de prins, dat zij eLkaar al jaren kennen. „Maar" zo voegde hij hieraan toe, „ik heb het gevoel, dat hun romance niet meer dan een jaar geileden is begonnen". Communicatie schuldig Op de vraag, welke reden hij kon aanwijzen waarom H. M. de Konin gin vorige week donderdag voor ra dio en televisie kon aankondigen, dat de verloving verbroken was, ant woordde hij, dat waarschijnlijk de ge brekkige communicatie hieraan schuldig was. „Wij vroegen ons in de eerste da gen bovendien nog af, of het feat dat prinses Irene afstand zou doen van haar aanspraken op die troon nu wel een juiste gang van zaken was." De prins benadrukte echter zijn over tuiging, dat pofliitiek geen enkel rol in deze kwestie heeft gespeeld. Blij met overgang Prins Xavier toonde zich zeer ge lukkig met de overgang van zijn as. schoondochter naar de Katholieke Kerk. Hij zei dat er zeker moeilijk heden zouden zijn gerezen, als de prinses niet katholiek was geworden: „Ik moet U bekennen, dat wij Bour bons nu eenmaal heel prg traditio nalistisch zijn en zéér katholiek dus ik weet niet of dat nu wel zo gelukkig zou zijn geweest." MIDDENSTANDERS PRAATTEN MET MINISTER ANDRIESSEN. De vier middenstandsverenigingen hebben gisteren uitvoerig met minis ter Andnessen (economische zaken) gesproken over het prijsbeleid. De middenstanders hebben de mi nister voorgelegd, welke moeilijkhe den zij ondervinden van de prijs maatregelen. Het belangrijktse re sultaat van het overleg was wel, dat de bewindsman nader met de mid denstanders zal praten voordat hij maatregelen inzake de verticale prijs binding neemt. De minister toonde begrip voor de moeilijkheden van de middenstand, die zich destijds ten dele al tegen het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid had uitgesproken. Nu de loonsverhogingen niet groter worden dan toen was voorzien, raakt de middenstand in een heel moeilijke positie. Hij wil, dat de minister heirmee rekening houdt in zijn prijs beleid. STEEKPARTIJ IN HEERLEN Bij de Heerlense politie meldde zich gistermorgen vroeg een inwoner uit Heerlen, die hevig bloedde uit verscheidene wonden, hem toege bracht met een stiletto. Denman werd opgenomen in het „St. Jozefzieken huis in Heerlen. De dader, een 54-ja rige Heerlenaar is gearresteerd en ingesloten in het politiebureau. De oorzaak van die steekpartij is nog niet bekend. Geen nationaliteit Over de natiomaiLiitedt van zijn zoon zei hij tenslotte nog heit vaLgerude: ..Mijn zoon heeft een Frans paspoort, maar hij bezit tevens de Spaanse na tionaliteit. Hij is stemgerechtigd in Frankrijk en hij is ook in Franse mi- Liltaiire dienst geweest." Op de vraaig of zijn zoon zich bij twee nationaliteiten meer Fransman of meer Spanjaard voeflJde antwoord de prins Xavier: „Vergeet U dit nooit: de Bourbons hebben geen na- tionaQjiitejJt. Verzoek Irene: DON CARLOS Prinses Irene heeft laten weten, dat zij het prettig zou vinden wanneer haar verloofde voortaan alleen don Carlos zou worden genoemd. Dat vereenvoudigt de zaak aan zienlijk want op 11 april 1930 kreeg hij' bij het doopsel elf voornamen mee. Op het originele doopbewijs dat door het aartsbisdom Parijs in het Spaans werd uitgeschreven staat de naam: Carlos Hugo Xavier Maria Six- to Luis Roberto Juan Jorge Benedicto Miiguel deBourbon. Prinses Irene heeft geen inkomen Prinses Irene geniet géén staaie- inkomen. Engelse kranten hadden gisteren bericht, diat die prinses door haar hu welijk met prins Hugo haar jaaridjkse toelage uit de schatkist zou verliezen. Van de vier prinsessen geniet al- Leen prinses Beatrix een jaarlijks staatsiinikomen van 300.000 gulden. Zoails bekend, geniet de koningin 'n jaarlijks staatsimikomen van twee-en- een-haM miljoen gulden en prins Semihard een inkomen uit de schat kist van 300.000 gulden. VEERDIENST SCHOONHOVEN. De gemeenteraad van Schoon hoven heeft met algemene stemmen besloten een krediet van 1.685.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe pont, het verande ren van de bestaande pont, enige voorzieningen aan veerstoepen, toe gangswegen en remmingwerken en voor de aanleg van een veerhaven. Men verwacht in het lopende jaar een toename van het vervoer van 15 pet. en voor 1965 van 20 pet. Blijkens fle verkeerstelling in een drukke pe i»ode moesten reeds 98 maal per week auto's blijven staan. In te genstelling met de kabelpont van nu zal de nieuwe vrijvarend wor den. De huidige pont zal zo veran derd worden dat ook deze vrij van kabels zal overgaan. De huidige kwartierdienst zal dan door een dienst om de zeven minuten worden vervangen. NA VAL VAN LADDER OVERLEDEN. In de afgelopen nacht is in de Ma- riastichting te Haarlem overleden de 45-jari.ge A. J. P. M. Vloeimans, die maandagmiddag bij het schilde ren van een huis langs de Amster damse Vaart te Haarlem van een tien meter hoge ladder is gevallen. Hij stond op een zogenaamd tafeltje en heeft vermoedelijk een flauwte ge kregen. Met een schedelbasisfrac- tuur werd het slachtoffer in het zie kenhuis opgenomen. Russische bedrieger ter dood veroordeeld Gisteren is te Moskou van gewoon lijk betrouwbare zijde vernomen, dat de leider van een bijzonder wijd vertakte samenspanning om de Rus sische staat op te lichten, een zekere S. Shakerman, ter dood is veroor deeld. Shakerman zou door zijn be driegerijen drie miljoen roebel heb ben verkregen. Hij had vermoedelijk ruim twintig medeplichtigen, die nog worden be recht en tegen wie waarschijnlijk in de komende dagen vonnis zal wor den gewezen. Shakerman was er, volgens in ok tober 1963 in de Sowjet-pers gepu bliceerde berichten, door omkoperij in geslaagd de functie te verkrijgen van bedrijfsleider van een werk plaats van een Moskouse ziekenin- richting, waarin geestelijk gestoor den werden verpleegd. Een aantal vau hen breide kledingstukken, die door Shakerman c.s. op zodanige wijze van de hand werden gedaan dat zij er, ten koste van de staat, dik aan verdienden. Personeel van 52 fabrieken, staats boerderijen en andere bedrijven wa ren bij Shakermans frauduleuze han delingen betrokken. NEDERLANDER IN OOSTENRIJK VEROORDEELD De Nederlander A. van K. is maan dag in Wenen wegens bedrog en ver duistering tot tien maanden gevan genisstraf veroordeeld. Van K. was in februari 1963 in Wenpn gekomen en had daar via een huwelijksbureau de Oostenrijkse Gertrude K. leren kennen, met wie hij over een huwe lijk sprak. Van K. gaf zich uit voor export- en importhandelaar en be gon na korte tijd bij zijn verloofde te klagen over moeilijkheden in za ken, waardoor hij in totaal 55.000 schilling (f 8.250) van haar verkreeg, die hij opmaakte. Toen er eind vo rig jaar nog geen sprake was van huwelijkssluiting en Gertrude haar geld niet terugzag, deed zij aangifte. Geen geld voor de begrafenis In de Amerikaanse stad Kaïn- sas City heeft het lijk van een op 45-jarige Leeftijd overlieden vrouw achttien dagen boven de grond gestaan, omdat haar fa milie de begrafeniskosten niet kon betalen. De begrafenis ondernemer wilde van de ruim 600 dollar voor de begrafenis 315 dollar vooruitbetaald krij gen. Toen het brieste bericht in een plaatselijke krant ver scheen begon het geld binnen te stromen. De begrafenis zal nu vandaag plaats hebben. Een foto van de aankomst van de familie van Don Carlos op Schiphol, waar de Nederlandse koninklijke familie •n het verloofde paar maandagmiddag ter begroeting aanwezig waren. In geanimeerd gesprek herkennen we hier v.l.n.r. prinses Margriet, Donna Magdalena met achter haar het verloofde paar en prins Bernhard, prinses Marie des Neiges, op de voorgrond (op de rug gezien met bontmuts) prinses Beatrix, konipgin Juliana en prins Xavier van Bourbon Parma, de vader van Don Carlos. Maandagmidag zijn de familieleden van Don Carlos, aangekomen op Schiphol. Op de foto v.l.n.r. prinses Beatrix, Don Carlos, prinses Cecilia, prinses Irene, Donna Magdalena, prins Bernhard en koningin Juliana. Maandagavond heeft prinses Irene met haar verloofde Don Carlos, en ouders en verdere familie van beide zij den, een rondvaart door Amsterdam gemaakt, waarvoor werd gestart bij het Amstelhotel. Foto: het verloofde paar in de rondvaartboot tijdens deze vaartocht door de hoofdstad. Riippntnmct in RnniP hu!P die de ,0<ien in oot1»* Tan TREINBRIEVEN WORDEN U1JCCI1PU11I91 ill mtuiuv leden van de geestelijkheid kregen. 35 CENT DUURDER. „Als waar was wat in „De plaatsbe- Oyer kleder" wordt gesteld, zou nooit ge- Het tarief voor treinbrieven wordt beurd zijn wat in Rome, Florence, met ingang van 1 maart verhoogd van T\ 1 L 1 1 J Genua, is gebeurd waar de bisschop- 15 tot 50 cent per brief. De oude ze- •,l)e plaatsbekleder pen de eersten waren die zich om gels van 15 oent die dus na 29 het lot van de Joden bekommerden", februari niet meer geldig zijnmo- Katholieke en Joodse deskundigen zo zei hij. gen tot 1 september van dit jaar hebben dezer dagen in Rome een bij- tegen nieuwe worden omgewisseld eenkomst gehouden naar aanleiding PRIESTERWIJDINGEN BIJ DE met bijbebling van 35 cent. van de beschuldigingen tegen Paus CONGREGATIE DER H.H. HARTEN De Nederlandse Spoorwegen delen Pius Xn die vervat zijn in het to- Op zaterdag 22 februari zal Z.H. ons mee, dat het huidige tarief al in neelstuk „De plaatsbekleder". Exc. Mgr. P. Moors, bisschop van 1946 is vastgesteld en sindsdien niet Roermond, in de parochiekerk van O. verhoogd. Verleden jaar heeft men De houding van het Vaticaan werd l. Vrouw te Valkenburg, de heilige oohter een kostprijsanalyse laten ma- verdedigd door onder meer mgr. Al- Priesterwijding toedienen aan de vol- en. *oen ^leek, da' een tre"1~ berto Giovannetti, van wiens hand gende fraters van de congregatie der hnef minstens 50 cent zou moeten verscheidene geschiedkundige wer- H.H. Harten: kosten. De. nieuwe tarieven zijn dus ken zijn verschenen. Hij bracht de Fr. Harry Leijen, Zaandam; fr. gebaseerd op de kostprijs m veroordeling van het nationaal-socia- Willy Langenhuijsen, Schijndel; fr. 1963- lasme door Pius XII de in de ency- Frans Waalders, Winterswijk; fr. cliek „Mit brennender Sorge" in her- paul Dekker, Breda; fr. Gerhard Pol- innering. Professor. Mario Toscano man. Den Haag; fr. Martin Bolwerk, 103-JARIGE IN ROTTERDAM, van de universiteit van Rome ver- Schijndel; fr. Koos Möller, Rotter- klaarde, dat de Kerk als eerste het dam; fr. Karei van Eijk, Hintham- Mevrouw M. J. E. Sohoonenberg uit slachtoffer werd van de nazi-vervol- Rosmalen; fr. Ad van de Ven, Eer- de Proveniersstraat in Rotterdam, gingen en dat een directer interven- de-Veghel; fr. Gerard Groot Zevert, weduwe van d h eer H. H. Heckeng, tie van het Vaticaan ten gunste van Groenlo; fr. Wim Bastiaansen, Bre- is vandaag 103 jaar geworden. Zij de Joden de vervolgingen alleen da; fr. Jan Wouters, Macharen. werd in Rotterdam geboren en is er maar zou hebben doen toenemen. Tevens zal de subdiakenwijding op 31 januari 1894 gehuwd. Haar man M. S. Cantoni, oud-voorzitter van toegediend worden aan: fr. Cor Hel- overleed in 1938. Mevrouw Schoo- Ae vereniging van Joodse gemeen- dens; fr. Jan Kouwelaar; fr. Leo Lie- nenberg heeft haar hele leven in de schappen in Italië, herinnerde aan de verse. Maasstad gewond. Zo zaten prinses Irene en haar verloofde, Don Carlos, maandagmiddag in de open sportwagen van de prinses, toen zij op Schiphol de familie van Don Carlos ophaalden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7