35 JAAR GELEDEN GING EEN BROK LEIDSE HISTORIE IN VLAMMEN OP t? W s A" m 1 -At Leidse raad koopt twee kostbare luiken li' - DODE EN GEWONDE wz* DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Op een niet beveiligde overweg tussen Hoog. halen en Beilen is een auto door een sneltrein gegrepen. Drie jonge inzittenden van de auto zijn hierbij om het le ven gekomen. Op de foto zien we het ver frommelde wrak van de auto onder de trein ge klemd. LEIDERDORP Auto reed tegen boom De 27-jarige mevrouw Bekkers uit Leiderdorp is gisteren om het leven gekomen toen de auto, waarin zij naast haar man meereed, tegen een boom vloog. Het ongeluk gebeurde in een bocht in de Achthovenerweg in Leiderdorp. De heer Bekkers (33 jaar) is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. LEIDSCHENDAM Drie ernstig gewonden bij autobotsing Gisternacht omstreeks half twee heeft zich op de Romolenbrug nabij het Kon. Julianaplein een zeer ernsti ge autobotsing voorgedaan. Een auto komende uit de richting Leidschen- dam-dorp kwam met grote snelheid aanrijden en daar de brug in een wegkruising ligt slipte de door J. L. de G. uit Oegstgeest bestuurde auto en kwam frontaal tegen een juist van de andere kant komende auto, bestuurd door de heer G. C. H. uit Den Haag. Bij deze botsing werd van de slip pende auto heel ernstig aan het hoofd gewond mej. M. de V. uit Warmond. Iets minder ernstig werd nog gewond de heer G. H. J. de W. uit Leiden eveneens aan het hoofd. Ook een in zittende van de Haagse auto werd ernstig aan het hoofd gewond. Twee doktoren hebben dadelijk de nodige hulp verleend waarna de drie ge wonden naar het ziekenhuis in Voor burg zijn overgebracht. De beide auto's werden als wrak C. J. van Vliet (Boskoop) ridder van St. Sylvester Ter gelegenheid van de onderschei-1 ding van de heer C. J. van Vliet te Boskoop met het ridderschap in de I Orde van de H. Sylvester, waarvan I wij in ons blad van gisteren reeds uitvoerig melding maakten, plaatsen wij nog dit portret van de nieuwe ridder. ZOETERWOUDE Loop der bevolking Op 1 jan. 1963 bedroeg het aantal inwoners 6431, waarvan 3155 mannen en 3276 vrouwen. Geboren werden in 1964 70 jongens en 72 meisjes. Er overleden 23 mannen en 17 vrouwen. In 1964 vestigden zich in deze gemeente 118 mannen en 155 vrouwen, terwijl 124 mannen en 184 vrouwen de gemeente verlieten. Het aantal inwoners per 1 januari 1964 bedroeg derhalve 6498 t.w. 3196 mannen en 3302 vrouwen. Een toenamen van 67 inwoners. Er werden in 1964 67 huwelijken vol trokken en 4 echtscheidingen inge schreven. Woonruimtecommissie De woon ruimtecommissie in Zoeterwoude zal met ingang van de maand maart 1964, telkens op de 2e dinsdag van de maand, voor het publiek zitting houden ten gemeentehuize des avonds om acht uur. KLEUTER VERONGELUKT. Een 3-jarig dochtertje van de fa milie S. te Ermelo raakte in de buurt van haar huis met de capuchon van haar manteltje vast aan het prikkel draad. Het meisje kwam hierbij door verstikking om het leven. Naar wij vernemen stelt J. P. Wyers' industrie- en handelsonderne ming over het boekjaar 1962-1963 een dividend# voor van vijftien pro cent in contanten alsmede vijf pro cent in aandelen uit de agio-reserve (onv.). Leiden door een ramp getroffen Zietdaar de eerste gedachte, die ons hedennacht aangreep, toen ons de mededeeling gewerd, dat het oude, trotsche stadhuis door brand werd ▼ernield. Een rilling doorliep onze leden, niet zoozeer door de gedachte, dat deze brand nu juist weer moest uitbreken in een barren winter, nu alles en iedereen bezwijkt nagenoeg van de felle, striemende koude, neen, 't was niet die gedachte, doch de we tenschap, dat hier in wellicht enkele uren tijds wat de roem van de aloude Sleutelstad was In deze aandoenlijke stijl beschreef een vroegere collega zyn gevoelens van het ogenblik, waarop „hem de mededeeling gewerd", dat het stad huis in brand stond. Dat is nu 35 jaar geleden, en de ouderen onder onze lezers zullen zich deze brand nog duidelijk voor de geest kunnen ha len. Toch vraag ik me af, wat de toe schouwers het meeste heeft aange grepen: het besef, dat hier een brok Leidse historie aan het verdwijnen was, of de fantastische aanblik, die het brandende gebouw en de blus- singswerkzaamheden boden. De brandweer, die letterlijk alles in het werk stelde om nog te redden wat er te redden viel, had niets in te bren gen tegen de vlammen en de koude. Zodra de vlammen in een gedeelte vam de resten van het stad huis waren bedwongen, veranderde het tafereel, dat even tevoren door de onvoorstelbare hitte meer op een in brand staand tropisch oerwoud had geleken yaets dat herinneringen opriep aan druipsteengrotten en pool landschappen. Nablussen had weinig of geen zin, want het bluswater had nog juist kans langs een brok steen of verkoold hout neer te druipen; de felle koude deed het vrijwel on middellijk in keiharde ijspegels ver anderen, die voor de blussers boven dien nog een reeël levensgevaar be tekenden. Ijspegels Onze oud-collega had innig mede lijden met de brandweerlieden, die het dan ook bepaald niet gemakke lijk hadden in de strijd tussen de twee uitersten: vuur en bittere kou. „Als levende ijskegels liepen ze daar rond Dit drama geschiedde nu 35 jaar geleden. Het stadhuis is op schitte rende wijze herbouwd, maar toch is er, sinds die brand, iets verdwenen. Ik zou haast willen zeggen, dat een van de grondslagen van de roem ruchte historie door die brand is weg gevaagd. De nauwe band tussen his torie en stadhuis heeft er een knauw door gekregen. Waarmee ik echter niets wil afdoen aan de creatie van architect Blauw, die moderne en re naissancestijl op unieke wijze heeft weten te verenigen in het Stadhuis, waarop onze stad zich vandaag nog met het volste recht mag beroemen. SNOEVER CLAY AAN HET WOORD /^■assius Clay, uitdager van Sonny Liston voor de wereldtitel boksen der zwaargewichten op 25 februari in Miami Beach, heeft aan een verslaggever van een TV-weekblad verklaard dat zijn gevecht tegen Liston „een van de gemakkelijkste uit mijn loopbaan zal worden". Hij voegde er aan toe: „Ik ben ervan overtuigd dat mijn wedstrijd tegen Doug Jones in New York vorig jaar, veel moeilijker was. I iston is langzamer, zwaarder en lelijker dan Jones. Ik zal hem raken waar ik wil en hij zal mij bepaald geen kwaad doen. Als men mij bezig zal zien zal men denken aan de grote Sugar Ray Ro binson van weleer. Want ik ga niet alleen winnen, ik zal er ook na afloop nog net zo knap uitzien als nu." Zoals gebruikelijk voorspelde Cassius in dichtvorm ook nu weer de afloop van zyn gevecht met Liston. "Ik zal acht ronden nodig hebben om Sonny uit te schakelen, maar als hij zich misdraagt sla ik hem er al in de vijfde ronde uit", was zijn niet mis te verstane mening over het komende gevecht. Ook op de slotvraag van zijn interview, of Clay, Liston een re vanche zou geven als hij (Clay) zou winnen, had de „Louisville lip" een passend antwoord. „Als hij wil, natuurlijk. Maar ik kan me niet voorstellen dat iemand het geld zo hard nodig zou hebben. De Leidse raad heeft gistermid dag besloten een schilderij van 2 00.000 gulden te kopen. De directeur van „De Lakenhal" drs. J. v. Wessem, heeft aan B. en W. bericht, dat een tweetal zijpane len van Cornelis Engebrechtsz, waar op zijn afgebeeld de dochters en schoonzonen van Willem van der Does en Henrica van Poelgeest en welke zich reeds tientallen jaren in bruikleen bevinden in „De Laken hal", aan de gemeente te koop zjjn aangeboden. Het middenpaneel van het oorspronkelijke drieluik is ver nietigd. De bruikleengever is Graaf van Limburg Stirum, die sinds enige jaren in Amerika woont. Cornelis Engebrechtsz (14681533) was de leermeester van Lucas van Leyden en voornaamste figuur uit de oude Leidse schildersschool. Het Stedelijk museum bezit ook twee volledige drieluiken van Engebrechtsz, twee altaren afkomstig uit het klooster Mariënpoel bij Leiden en gered uit de beeldenstorm. De prijs zal bedragen f 200.000, vermeerderd met een bedrag van f 10.000 t.w. de helft van het com missieloon voor de betreffende kunsthandelaar. Het behoud van deze panelen voor het Leidse museum is van het hoog ste belang. De schilderijen zijn be stemd voor de Pieterskerk, waar ze tot de beeldenstorm hebben gehan gen. Zij behoren tot de belangrijkste monumenten van de vroegere Leidse schilderkunst. De vraagprijs moet redelijk wor den geacht. Zou de gemeente Leiden de pane len niet kopen, dan zou dit inhou den, dat een stuk kunstbezit, dat ge durende zo lange tijd zijn natuurlij ke plaats heeft gevonden in 't mu seum, naar elders zou verdwijnen. Aankoop is dan ook alleszins ge wenst, volgens B. en W. Hierbij tekenen zij nog aan, dat van de zijde van de Vereniging „Rembrandt" voor de aankoop be langstelling bestaat, zodat redelijker wijs van deze vereniging een bijdra ge valt te verwachten. In welke orde van grootte moet worden gedacht, valt op dit ogenblik nog niet te zeg gen. Overigens zullen B. en W. conform de suggestie van de Commissie „De Lakenhal" onderzoeken, in hoeverre nu of in de toekomst voor aankopen als de onderhavige van Rijk en/of Provincie bijdragen zouden kunnen worden verkregen. De verloving van prinses Irene met Don Carlos heeft een actief vlaggenfabrikant in Dokkum op het idee ge bracht vlaggetjes te gaan maken waarop de portretten van de verloofden zijn afgedrukt (foto). Als de bruiloft werkelijk in Den Haag zal worden gevierd konden de vlaggetjes wel eens een suksesartikel blijken. Er zjjn oranje- en rood wit blauwe vlaggetjes.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6