Bestelwagens en vrachtauto's: laatste technische nieuws Schuifdeuren, lage vloer Rol erop - rol - eraf Autobussen nieuwe stijl Bestellen in de stad Foto links: zware Bedford (KHC14-T) met 8500 kg nuttig draagvermogen. De Bedford-lijn in ons land omvat 45 modellen. Foto rechts: btw van Smit N.V. uit Joure met rondgebogen zijrui ten en zelfdragende kapconstruc tie. Foto hieronder: een Kangoeroe lees artikel „Rol-erop-rol-eraf. Tiet wordt niet alleen met personenauto's jaar in jaar uit drukker op de weg, ook ■*"*- het vrachtvervoer breidt zich uit. Er zijn thans al 120.000 bestelwagens en 50.000 vracht- en trekauto's in gebruik. De bestelbakfiets is een bezienswaardigheid aan het worden. Het gemak dient de mens, ook in het transport. Iedere winkelier of ambachtsman, die zichzelf respecteert, is zo langzamerhand op de auto overgegaan. Over de laatste technische nieuwigheden geven wij hier voorlichting: Motor: In het stadsverkeer is de benzinemotor nog steeds favoriet, doch voor werk op langere afstanden komen uitvoeringen met dieselmotor meer in gebruik. Vermogen: Er moet in het bestel werk veel geschakeld worden, vooral met zwaardere lading. Dit vergt veel vermogen. Men doet er daarom verstan dig aan niet te kleine motoren te kiezen als de fabrikant ook een grotere kan le veren. Portieren: Grote dozen en kisten stellen hun eisen aan de portieren van de laadruimte. Ook voor snel laden en uitpakken is een grote opening te ver kiezen. De schuifdeur vindt steeds meer Auto s voor bier, suiker, krijt, diepvries en eroquetten Een merkwaardige kara- wagen, voorzien van 'n hoog- i j_ werkinstallatie, die werk zaamheden tot 11% m boven vaan is de laatste da gen door Amsterdam-Zuid naar de R.A.I. getrokken. Sommige voertuigen wer den er op grote trailers heen vervoerd omdat ze zelf denk aan zware voertuigen voor grond verzet slechts een slak- kegang kunnen ontwikke len (1,5 km per uur). Hieronder meer over de ze buitenbeentjes: de straat mogelijk maakt. De produktiviteit wordt hier ook letterlijk hoog opgevoerd Steeds meer tankivagens De „normale" vrachtwagen neemt natuurlijk nog steeds het leeuwedeel van het ver voer over de weg voor zijn rekening, maar het aantal en de verscheidenheid van „spe ciaal materieel", aangepast aan de aard van het bedrijf en de lading, neemt hand over hand toe. Wij zien op de R.A.I. speci ale wagens voor lang ijzer, bulldozers en andere zware stukken maar vooral ook veel tankwagens en heus niet al leen voor het vervoer van melk. Praktisch elke vloeistof wordt thans over de weg ver voerd van bier en spijsolie tot de duizend en een produkten van onze grote raffinaderijen. Ook de poedervormige stof fen cement, suiker, krijt, meel e.d. worden niet meer T in zakken verpakt maar specialisatie in het goe- steeds meer per tankwagen Het C.B.S. noemt in zijn cijfermateriaal over het ver keer vaak „speciale voertui gen". Daaronder verstaat men wagens als ambulances, brandweerauto's en kraanwa gens. Er zijn echter veel meer voertuigen waar iets bijzon ders mee aan de hand is. Op de R.A.I. zijn zij in groten ge tale aanwezig. Twee ontwik kelingen hebben een groeiend aantal speciale auto's op de weg tot gevolg gehad, te we ten de mechanisatie van de dienstverlening én de wordt haast met de dag gro ter. Achter deze ontwikkeling staat een complete „koelke- ten" voor het vervoer van de diepgevroren kip, kabeljauw, of eroquetten van de fabriek naar de detaillist. Natuurlijk gaat dat per auto, maar dan moeten er ook temperaturen kunnen worden gehandhaafd tot in sommige gevallen min 30 °C. Andere artikelen vra gen juist weer verwarming tijdens de rit om bederf of Wagens van f 100.000 en meer transportbanden en dergelijke. Het bedienend en onderhouds personeel dient wat kennis be treft bij de pinken te zijn om dat het voortdurend te maken heeft met allerlei hydraulische, pneumatische en elektrische ap paratuur. De specialisatie in het vervoer laat ook de mens niet ongemoeid. Kangoeroe derenvervoer. Ook bij de dienstverlening tobt men met een gebrek aan mankracht. Dat is een van de oorzaken dat bijvoorbeeld de gemeentebedrijven er voort durend op uit moeten zijn om door mechanisatie tijd te win nen en personeel uit te spa ren. Diensten als de reiniging, de brandweer, de openbare verlichting, de politie worden meer en meer mobiel. Het steeds groeiend aantal licht punten in onze steden en dor pen eist eveneens een moder ne aanpak en dus mechani sering van controle en onder houd. Op de R.A.I. staat een naar de plaats van bestem ming gebracht. Dit systeem is voor de verzender èn de ont vanger veel minder tijdro vend. Grote kippenfokkerijen krijgen hun mengvoeders ook al met de silowagen thuisbe zorgd. Kou en warmte Een heel apart vak is het vervoer van artikelen, die aan een bepaalde temperatuur zijn gebonden. Het moderne huis houden krijgt meer en meer te maken met diepvries- produkten en de keuze, die de winkelbedrijven bieden, stolling tegen te gaan, en ook aan deze eisen kan worden voldaan. Al even stipten wij aan dat laden en lossen dikwijls heel wat tijd in beslag neemt. In de- transportwereld is daarom voor al de laatste jaren veel aan dacht geschonken aan de ont wikkeling van hulpappara ten, die het laden en lossen van de man overnemen. Auto kraantjes zijn er thans te kust en te keur en daarnaast zijn complete installaties gebouwd, die een groot probleem in de bouwwereld, nl. het tijdrovende laden en lossen van metselste nen, met succes oplossen en daarmee hun bijdrage leveren tot verhoging van de bouw- produktie. Het is onvermijdelijk, dat er door al deze bijzondere con structies ingewikkelde en dure wagens op de weg moeten wor den gebracht. Het is al geen uit zondering meer dat er in com binaties 100.000 of meer moet worden geïnvesteerd voor er nog een kilometer mee is ge reden. Dit soort wagens kent tal van speciale voorzieningen als hulpmotoren, compressoren, Een volkomen nieuw ele ment op de R.A.I. vormen de speciale opleggers voor het z.g.n. gecombineerde vervoer, waarbij óf weg en railvervoer samenwerken óf het schip als verlengstuk van de weg optreedt. In het eerste geval spreekt men van kangoeroe-opleggers, die thans ook in eigen land wor den gebouwd ten behoeve van de regelmatige dienst, die sinds kort tussen Nederland en Frankrijk is ingelegd, waarbij de oplegger in Rot terdam op een speciale wagon wordt gereden en er in Pa rijs pas weer afkomt. Ook voor de nog voortdurend groeiende goederenstroom tussen het continent en En geland vice versa met gebruik making van bedrijfsautomate- rieel, dat met speciale veer boten volgens het rol-erop- rol-eraf-systeem wordt over gezet, tonen handel en indus trie de nodige belangstelling. Een bezienswaardigheid op de R.A.I. is ook de kamptrai ler, ontwikkeld en gebouwd voor het Midden en Nabije Oosten en voor Afrika om daar een comfortabel onder dak te bieden aan de technici, die betrokken zijn bij de olie winning enz. Nederland bouwt reeds een aantal jaren dergelijke kamptrailers; een mooi voorbeeld van de veel zijdigheid der automobiel industrie. toepassing: als deur links naast het stuur en als rechter zijdeur in de laadruimte. Vloer: Vooral bij het vervoer van hoge of zware voorwerpen is een lage laadvloer aan te bevelen. Men komt hier dan ook tot de keuze van een bestelwa gen met voorwielaandrijving. Vering: Deze is ook bij vracht auto's nodig, zowel voor behoud van wagen en chauffeur als van het wegdek. Men zoekt naarstig maar met matig succes. Er is een Duits truckchassis te koop met veer bladen van 1.80 meter lengte voor en achter. Chevrolet had enkele jaren geleden een onafhankelijke vering op de voorwielen van sommige modellen maar heeft deze constructie, die veel comfort bood, weer verlaten. De luchtvering is in het vrachtvervoer gro tendeels verdwenen. De bladveer is te rug. Men vraag zich af: is hier niet meer te bereiken met de (radiaal) banden Remmen: Bij de zware transport- auto's zijn er nog altijd remproblemen. Dat bij het lek worden van een buis, pijp of slang dan wel een cupje het gehele remsysteem bij gelede voertuigen en combinaties waardeloos wordt, acht men al lang onaanvaardbaar. Italië heeft het gescheiden remsysteem voor vóór- en achteras wettelijk voorgeschreven. Ook Duitsland gaat het meer toepassen. Zitplaatsen: Het verbaast niet meer in de cabines van vrachtauto's stoe len aan te treffen, die in een moderne tourincar thuis horen. De opvatting is (o.a. in Italië) dat vooral de bijrijders- stoel zeer comfortabel moet zijn, daar deze dient als slaapstoel voor de bestuur der die niet "in functie is. Van de voor het lichaam meest juiste zitting is de laatste jaren veel studie gemaakt. Slaapcabine: In enkele bedrijven dweept mgn ermee, maar anderen willen er niets van weten. Het zijn de bedrijfs omstandigheden, die hier de doorslag ge ven. Verwarming en ventilatie van de soms kleine ruimte krijgen steeds meer aandacht, maar de geluiddemping blijkt nog steeds een zeer moeilijk onderwerp. Lager met hogere ramen Qns land telt thans 9500 autobussen: 5500 voor lijndiensten en 4000 voor groeps- en toerwagenvervoer. De autobus is met 750 miljoen ver kochte kaartjes in 1963 (1960: 700 miljoen) veruit ons belangrijkste openbare vervoermiddel. Op de R.A.I. blijkt dat dit de nieuw tjes zijn: sommige typen autobus zijn langer geworden, d.w.z. meer dan 11 meter. toepassing van dubbele instapdeur (1.33 meter) met gescheiden ingang van passagiers die wél en nog geen kaartje hebben. de nu toegestane asbelasting van 10 ton maakt plaatsing van de motor achterin mogelijk (met het voor deel van gunstige gewichtsverde ling over vóór- en achteras). door gebruikmaking van een licht hellende vloer is het mogelijk de instaphoogte terug te brengen van ruim 80 cm tot pl.m. 60 cm. Dit scheelt één tree. verhoging van de ruiten, zodat ook' de staande passagiers behoorlijk uit. zicht hebben. een transistor-omvormer maakt de toepassing van fluorescentie verlich ting bedrijfszeker. je koersen over gracht en plein, Met pakken groot en pakken klein, Voor u, voor hem en mij. Ze remmen g.f, ze geven gas, Ze kruipen in de wandelpas En wachten in een rij. Ze lossen hier, ze laden daar, Hun dozen, rollen, winkelwaar; Hun leven wordt geleid Door stoplicht, brug en zebrapad En door het groeiend leger, dat Op wilde wielen rijdt. Ze stoppen en ze starten weer, Ze sturen door het hels verkeer, Als stads-expediteur. Zij brengen met hun bijrij-maat, Als virtuozen van de straat, Hun lading voor uw deur. JAN HOTTENTOT Ook z ij bestelt: een Centauro .met neuswiel, capaciteit 500 kg, snelheid 60 km. en benzineverbruik 1 39.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8