Woensdag bijeenkomst van EEG-ministers Rusland wenst geen bezetting door NAVO-troepen ZATERDAG 8 FEBRUARI 1D64 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Vreemd tientje blijkt niet vals Het Bijkantoor Rotterdam van de Nederlandsche Bank heeft een eind gemaakt aan vermoedens van de Rot terdamse recherche, dat er valse bankbiljetten in omloop zijn gebracht. Dezer dagen kreeg de vertegenwoor diger A. F. M. Tobé een bankbiljet in handen, dat al direct vreemd aan voelde. Hij ging er mee naar de re cherche en daar kwam men tot de ontdekking, dat er met het water merk en de kleur ook iets mis was. De dimivenitros in d<e blanco cirkel bleek veel te hoog te hangen en drie- roaiafl komt verder heit cijfer 10 in het papier voor. Ook die Meur bruin op d!e voorkant is bruiner dan pp de „normale" biljetten. De Nederlandsohe Bank te Rotter dam kon de recherche diireot gerust stellen. Het tienitje is goed en de af wijkingen komen voort unit het feit, dat een ander soort pspier is ge bruikt. De heer Tobé die nu zekerheid heeft, dat zijn billj'et geldig is, denkt er niet aan het „gekike" tienitje uit te geven. „liever bewaar ik het voor een verzamelaar, die er een goede prijs voor bdiedt". Overleg Bouw-CAO wordt hervat DE EIEREN OORLOG pluimvee en eieren in het verkeer binnen de EEG zal trachten te be vorderen. Deze motie was voorge steld door twee bondsraad&commis- sies: de bijzondere commissie voor gemeensahaippeilijke markt en vrij handelszone en de larudlbouwcommis- De Westduitse regering heeft vrij dagavond om een bijeenkomst vah de EEG-ministerraad verzocht in ver band met de opheffing van 't West- duiitse invoerverbod voor eieren, waartoe de EEG -commissie donder dagavond heeft besiloten. In Brussel is officieel meegedeeld, dat de ministerraad volgende week woensdag bijeen zal komen. BERAAD IN BONN Een woordvoerder der bondsrege ring, staatssecretaris Van Hase, heeft verklaard dat, zoals vanzelf spreekt, zal worden onderzocht of de versto ring van de Duitse markt alleen door invoer of door toenemende Duitse prodiuktie veroorzaakt is. Volgens Von Hase geven de tot nu toe opgedane ervaringen er ook aan leiding toe, het effect en de moge lijkheden van de marktregelingen na te gaan. De Duitse Bondsraad (Eerste Ka mer) eiste gisteren in een motie van de bondsregering, dat zij in Brussel het instellen van sliuitprij zen voor Het zuiden van Italië is vrijdag geplaagd door felle wind en sneeuw val. In Bari vieil de eerste sneeuw van diit jaar. De sneltrein Madrid-Barcelona is vrijdagavond in botsing gekomen met een trein uit de richting Barce lona. Deze laatste liep uit de rails. Twee personen werden bij het onge luk gedood, zes passagiers liepen ver wondingen op. Een B-52 straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is vrijdagavond in een veld buiten Saai Joaquin in Oalifomië neergestort en in brand gevlogen. De gehele be manning van zeven koppen kon zich per panaahute in veiligheid stelen. Betogers eisen vrijlating Joeloe Enige honderden leden van de Lari-stam hebben vrijdagochtend vroeg in de Afrikaanse Bakongo- wijk, die in de voorsteden van Braz zaville, de hoofdstad van voormalig Frans Congo, de vrijlating geëist van de voormalige president Joeloe. De betogers werden door ordebe waarders militairen, politie en gendarmerie met behulp van traangasbommen uiteen gedreven. Enkele leiders der demonstranten werden hierbij gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Tegen het einde van de ochtend heerste er weer rust in Brazzaville. Alphonse Massemba-Debat, presi dent van de (voormalig Franse) re publiek Kongo, heeft zich vrijdag in een radiotoespraak met name ge richt tot de leden van de Lari-stam (de Afrikaanse Bakongo-wijk van Brazzaville wordt in hoofdzaak door leden van deze stam bewoond) zich beurtelings in het Frans en in het plaatselijke neger-dialect uitdruk kend richtte Massaemba-Debat zich op felle wijze tegen de „afgedwaal- den" en tegen „hen, die dorsten naar macht", die volgens hem de aanstich ters zijn van de betoging voor Ful- bert Joeloe. „Niemand heeft baat bij dergelijke wanordelijkheden. Ik zal niet toe staan dat één stam in Kongo, welke bekwame en moedige leden hij ook telt, probeert andere stammen te overheersen", aldus president Mas semba-Debat. Nieuwe Brits-Amerikaanse voorstellen Engeland en de Verenigde Staten hebben overeenstemming bereikt over nieuwe voorstellen inzake Cy prus, die ten doel hebben tegemoet te komen aan de bezwaren van pre sident Makarios tegen het oorspron kelijke plan om de orde op het eiland te doen bewaren door een NAVO- macht ter sterkte van tienduizend Vrijdag is te jonden van welinge lichte zijde vernomen, dat in de nieu we Brits-Amerikaanse voorstellen verband wordt gelegd tussen de vei ligheidsraad der VN en de interna tionale (militaire) politiemacht, die de orde op Cyprus zou moeten ver zekeren. In het nieuwe plan wordt echter niet ten volle tegemoet gekomen aan de wens van president Makarios om de internationale politiemacht onder toezicht van de veiligheidsraad te plaatsen. De jongste Brits-Amerikaanse voor stellen zijn ter kennis gebracht van de regeringen van Griekenland en Turkije. Indien deze instemmen met het nieuwe plan, zal dit aan presi dent Makarios worden voorgelegd. Bloedige onlusten in Peruviaans departement In Peru, waar Landhongerige boe ren zich van particuliere landerijen traohten meester te maken, neemt het aantal bloedige onlusten sterk toe. In het departement Cuzco zijn dinsdag ongeveer achtduizend boe ren van Indiaanse afkomst in de buurt van Sicuani in gevecht geweest met politietroepen. De boeren moes ten zich uiteindelijk terugtrekken, met achterlating van vele doden en gewonden. De politie, die minstens twee zwaar gewonden telde, greep in toen de boeren een aantal parti culiere boerderijen in bezit poogden te nemen. De Peruviaanse autoritei ten hebben voor het gehele depar tement de noodtoestand afgekon digd: Volgens sommige berichten in de Peruviaanse pers bestaat het meren deel van de slaohtoffers van de on lusten bij Sicuani uit vrouwen, om dat deze de voorhoede vormen van de opstandige benden en in zekere zin ails schild fungeren. H.M. de Koningin begroet haar dochter prinses Beatrix bij de aan komst van de prinsessen op het Paleis Soestdijk, vrijdagmiddag. Gevechten aan Ethiopische grens Somaliërs vallen GESPANNEN De betrekkingen tussen beide lan- Ethiopische politie aan «g ifSS gu£ MENGELE De Paragueee diplom aitieike verte genwoordig ar te Bonn heeft vrijdlag namens zijn regering medegedeeld dr. Mengelie zich niiet in Para- Ethiopie heeft Somali beschuldigd van exspansieplannen, terwijl Soma li aanspraak maakt op een grensge- buitenlandse zaken die aaak-Mengek nog niet als afgedaan beschouwt. Het voorlichting ministerie wil nu eerst te weten ko- - - - - men of de op 28 november 1959 ge- In een communiqué van het Ethio- kied van Ethiopië. vrijdag"naeetTedeeld^«««lde «bShÏÏ dezTweek bekend- men of de op 28 november 1959 ge- striidkraihten van Somalie bii Toeo gemaakt, dat 30 „rovers" uit Somali naturaliseerde José Mengele dezelf- Wichale de grens hebben overschre- Ethiopische militairen waren ?„?„Is._ajs,__df1_vlï^*e..kamParIs den en een aanval op de Ethiopische geuood, toen een groep van 300 ro- politie hebben ingezet. Volgens de vers de grens over kwamen in J' bekendmaking zijn keizerlijke troe- Provincie D]ijiga. pen, die naar deze plaats waren ge stuurd, inmiddels in actie gekomen, Deze openlijke agressie van de zij- de van het leger van Somalië volgt Tsiranana van de rePu" op een al verscheidene weken door Y pers en radio gevoerde campagne, van Auschwitz, dir. Josef Merugelie. Is 'de d!it inidieirdjaad he/t geval, diain is het onmogelijk een uitlevering vam de gezoah'te ooriogsmisdadiigeir te ver krijgen. aldus het communiqué. de Russen in Somali een militaire basis bouwen, waarvan de kosten on- ONTSLAGAANVRAAG KRÜGER AANVAARD President Lübke vam West-Duits- land heeft het hem dioor bomdsskan- Het is volgens Ethiopische berich- dragen. geveer 215 miljoen gulden zouden be- seller Erhard voorgelegde ontslag- ten de derde maal binnen enkele da gen dat melding wordt gemaakt van grensoverschrijdingen door Soma liërs in het Ogaden-steppenplateau, verzoek vam de minister voor ont- Voorts zei hij, dat er Russen en heenuden-kweisties, Krüger, aam- Chinezen naar Kenia, Tanganjika en vaa/rd. Zanzibar zijn gekomen. Krüger had verleden week zijm ont- In Malagasie bevinden zich volgens slag ingediend nadat hij er van be- ten noorden van Diifiga De eeTste Tsiranuna reeds 13 000 Chinezen ter- schuldigd maal werd een groep van ongeveer driehonderd Somaliërs teruggeslagen met achterlating van dertig doden. n€tratie zo zei de president. Donderdag vonden wederom gevech ten plaats, waarbij de Somaliërs tien doden zouden hebben verloren. Het Ethiopische kabinet kwam donderdag tweemaal bijeen om de toestand te bespreken. Somalië heeft vrijdag officieel bekendgemaakt dat militaire eenheden van Ethiopië tus sen Hargheisa en Djijiga vier Soma lische politieposten hebben aange vallen. HHHHI HPi. tijdens die oorlog deel wijl er nog voortdurend bijkomen, te hebben uitgemaakt vam bijzondere „Zij zijn agenten van de Chinese pe- i-recbtbamken, uitspraken. die doodstraffen Scherpe nota van Chroesjtsjov inzake Cyprus Onafhankelijkheid van eiland respekteren Chroestsjov drong er bij alle be trokken landen op aan ten volle re kening te houden met „de gevolgen van een militaire invasie" en de soe vereiniteit en de onafhankelijkheid van Cyprus te respecteren. De leiders van de betrokken landen moeten volgens de Russische leider hun in vloed aanwenden om een voortgaan de vergroting van de spanning om Cyprus tegen te gaan. Zijn bood schap was gericht aan premier Dou- glas-Home van Engeland, president Johnson van de V.S., president De Gaulle van Frankrijk, de Turkse premier Inönü en premier Paraske- vopoulos van Griekenland. Als de kwestie-Cyprus voor een internationaal forum behandeld zou moeten worden dan bestaat- er een handvest tussen alle landen, beli chaamd in het handvest der V.N., dat bepaalt waar men dergelijke vraag stukken moet bespreken. Intussen doet men alles om de behandeling van de kwestie-Cyprus door de vei ligheidsraad, waarom de regering van Cyprus heeft verzocht, te ver hinderen, aldus de Sowjetrussischie premier. Nog dezelfde dag heeft de Britse regering de Russische nota van de hand gewezen omdat zij „geen con structieve bijdrage levert voor de oplossing van de kwiestie-Cyprus". De zusters-congregatie van J.M.J. heeft haar generaal bestuur ver plaatst naar Vught, Jagersboslaan 21. Het correspondentie-adres van het bestuur der Nederlandse provincie blijft echter „Mariënburg", St. Jans singel 21, Den Bosch. De leider van de Griekse libe rale partijSophocles Veniiizedios, is donderdag overleden. Hij was 70 jaar. Venizelos, die tot december vorig' jaar vice-premier en minister van buitenlandse teken was in het kabi net van Geomge Papaindireou, over leed aam een longtumor. Premier Chroestsjov heeft vrijdag het westen ervan beschuldigd po gingen in het werk te stellen om te verhinderen dat president Makarios de veiligheidsraad in de kwestie-Cyprus betrekt. De Sowjet-Unie kan niet onverschillig blijven tegenover de toestand in het oostelijke Middellandse-Zeegebied, een gebied dat niet ver van de zuidelijke grenzen der Sowjet-Unie ligt, zo merkt de Russische eerste- minister op in een nota, die hij vrijdag op de ambassades van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Griekenland en Turkije in Moskou liet af geven. Hij waarschuwde hierin, dat de tegenwoordige toestand op Cyprus aanleiding geeft tot de kans op „ernstige internationale verwikkelingen". Het Westen werd verweten dat het probeert een militaire interventie op Cyprus op touw te zetten. Volgens de Russische premier trachten „verscheidene landen" hun eigen oplossingen aan de Cyprioten op te dringen „met een bezetting van het eiland door Navo-troepen als oog merk". De Sowjet-Unie is van mening, dat de Cyprioten hun eigen pro blemen kunnen oplossen Premier Chroestsjov zond president Makarios van Cyprus een per soonlijke boodschap. Deze werd vrijdag door de Sowjet-ambassadeur in Nicosia aan de aartsbisschop overhandigd. Tegen kans op Russisch veto Volgens diplomatieke waarnemers te Washington willen de grote wes telijke mogendheden voorkomen, dat de veiligheidsraad zich met de kwes- De Haitiaanse politie heeft iin de hoofdstad Port-au-Prince twee Canadese paters Jezuïeten aam gehou den en het gebouw van hum missie bezet. De andere leden van de mis sie hebben huisarrest gekregen. Een week geladen werd een andere Ca nadese pater Jezuieit bij zijn aan komst uit Canada op het vliegveld van Port-au-Prince aangehouden, om dat hij papieren bij zich zou hebben gehad waarvan de inlhoud een ge vaar zou betekenen voor de veiHug- heid van Haiti. In het proces te Jackson in de Amerikaanse staaf Mississippi tegen Byron de la Beakwi'bh, die beschul digd wordt van moord op de neger leider Medgair Evens, is de jury na een etmaal van afzondering niet tot overeenstemming kunmen komen. De rechter bepaalde hierop, dat er een nieuw proces moet komen. tie gaat bemoeien en de Sowjet-Unie de kans krijgt van haar vetorecht gebruik te maken ter ondersteuning van de regering van Cyprus. Zij wil len dat eerst Cyprus, Griekenland en Turkije het over een plan eens worden, dat daarna door genoemde landen en de V.S.. en Engeland aan de VN kan worden voorgelegd. On derdeel van dit plan is een bemid delaar aan te wijzen uit een Euro pees NAVO-land, dat niet in het geschil om Cyprus is betrokken. Als alle belanghebbende partijen het eens zijn over de te volgen gedragslijn, zou het, naar de westelijke mogend heden menen, voor de Sowjet-Unie onmogelijk zijn de uitvoering van 'n dergelijk plan door een veto te ver hinderen. Kongolese Trappisten abdij verlaten De Trappisten hebben hun abdij op 180 km. van Kikwit in Kongo moeten verlaten. De zes priesters, vier broeders, vier novicen en een postulant, van wie zeven Kongolezen en acht Nederlanders en Belgen, zijn allen ongedeerd in Leo- poldstad gearriveerd. De Trappisten ho pen, dat hun bijna voltooide abdij in Kasanja, O.L.Vrouw van Kalahari, een dochterstichting van de Achelse Kluis, door de rondtrekkende benden gespaard zal worden. Een beeld van de verzamelde fotografen en cineasten langs de rijksweg voor het paleis Soestdijk: met kostbare telelenzen werd de ingang van het p&leis constant in de gaten gehouden. De organisaties van werkgevers in het bouwbedrijf hebben aam die werk nemers vooargesbelld het enkele we ken geleden afgebroken overt eg over de oao volgende week woensdag te hervatten. Diit zou erop kunnen wij zen, dat zij op een of meer punten, waarover verschil van mening be stond, nog iets aan de wensen van die werknemers tegemoet wiillien ko men. Dezer dagen is het zestig jaar geleden, dat Henry Ford een fantastisch wereldsnelheidsrecord vestigde. In 1904 reed hij met zijn „Ford 999" de mijl in 39,4 seconden een gemiddelde van ruim 145 kilometer per uur De monteur Edward Huff hing tijdens de race op het ijs van het St. Clairmeer bij Detroit in levensgevaarlijke houding over de auto om de gas wijd open te houden. Henry Ford had de ervaring, dat de wagen zo hard bonsde bij hoge snelheden, dat hij met geen mogelijk heid zijn voet op de gaspendaal kon houden. Het „vuurspuwende monster" leek een en al machine. Voor die tijd leek het alsof de wagen een sprong maak te en een eind verder landde. Voor de ruim 1000 toeschouwérs was het een schouwspel om nooit te vergeten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6