Fred Maier rijdt Liebrechts van het ere Olympisch allerlei in Vergeten Nilsson matige tijd kampioen Russen en Charisius namen optreden van dictator niet SLECHT SPELEND SVL DOOR OCTOPUS MET 3-0 VERSLAGEN RUSLAND ZEKER VAN „GOUD" NA DRAMATISCHE NEDERLAAG CANADA ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Met als middelpunt Rudie Liebrechts stond een klein groepje Nederlanders langs de baan, vlak voor de tribune, nauwlettend het oog op de klok, het schema en de rijder op het ijs: de 25- jarige gemeenteambtenaar uit Tonsberg, Fred A Maier, de man van het brons op de 5000 m. Knopen werden geteld: „Hij haalt het wel, hij haalt het niet" Cees Kerdel en Henk Lambetrs probeerden Rudie moed in te spreken, maar - steeds minder overtuigend werden hun motieven. Hij verwijderde zich verder van Liebrechts en in zijn opmars ging hij bovendien nog over zijn ploeggenoot Knut Johannesen heen. Rudi Lie- berechts viel van het podium, waarop velen hem reeds hadden zien staan. Hij nam zijn verlies echter laconiek op, en stak de baan over om Fred Maier geluk te wensen. Met een vierde plaats op de 10.000 m., zou Rudie Liebrechts deze voor hem toch wel teleurstellende Olympische Spelen afsluiten. De tweede Nederlander Cees Verkerk, zou hier van zelf ver verwijderd blijven. „Zilveren" Cees reikte ditmaal niet verder dan de 16e plaats, overigens geen schande, wanneer in het klassement de Noorse kampioen Per Ivar Moe op de 13e plaats staat. De Olympische titel was voor het Zweedse enfant terrible Jonny Nilsson, de wereldkampioen 1963, in wie zijn landgenoten na zijn magere resul taten in de Europese titelstrijd te Oslo, waar hij op de 5 en 10 km resp. op de zevende en vierde plaats eindigde en na zijn zesde plaats op de olympische 5000 m. weinig of geen vertrouwen meer hadden. f oen tijd van 16.19.3 zou hem slechts een zesde plaats ten deel vaililen. ~l ~l Voor Verkerk stopten de ahrono- [II II I fi If fff mebens op 16.53.4, voor weflike de wed- f^-^ B-BL-III- strijdlLeidiing niét meer gaf dan de zestiende pÜaaits. Ook de jonge, sterke Noorse kampioen Per Ivar Moe moest zich tegen de elementen gewonnen Nog steeds stond Rudie Liebrechts op de derde geven en alleen Fred A. Maier mocht trede van het ereplatform. Langzaam maar zeker toen nog in staait worden geacht Lie- echter werd de grond onder zijn voeten wegge- brechits een beentje te lichten. Het- graven. Even kwam er hoop toen Maier na 20 Seen geschiedde, ronden (8000 m.) de tijd van Liebrechts over deze afstand tot op een seconde was genaderd, na in De uitslag van de 10.000 m luidt: het begin ruim onder het tijdschema van onze 1 Jonny Nilsson (Zw.) 15.50.1. 2 Fred Omstandigheden verschilden erg Het meest zal Jonny zelf wel ver rast zijn geweest over zijn overwin ning, die voor hem tergend langzaam tot stand is gekomen: in een tijds verloop van bijna zes uur. Zijn tijd van 15.50.1, 5.5 sec. boven het Olym pische record van Knut Johannesen en ruim 17 sec. boven zijn eigen we reldrecord, was nl. gezien de omstan digheden een onbewolkte hemel en windstil weer bij anderhalve graad vorst en de faam, die reeds van de Olympische ijsbaan in Innsbruck is uitgegaan, geenszins imponerend. Het geluk was echter met Jonny Nilsson, die in het eerste paar startte tegen de Zwitser Rudy Uster, die hij overigens twee maal een lap bezorgde. Want de weersomstandigheden zouden zich na dien in ongunstige zin wijzigen. De zon bleef, maar er stak 'n ste vige, venijnige wind op, die de tij den zeer nadelig beïnvloedde. De iai het vierde paar startende Rudie Lie brechts profiteerde van de nog gun stige omstandigheden, al was er toen al een kentering merkbaar. Na een openxngsronde van 41 ging onze land genoot verder in een tempo van 38 aec. per ronde, met daar tussendoor zo nu en dan ronden van 39, zelfs tegen het einde een van 40. Lie brechts, kennelijk uit op een re vanche, draaide plichtmatig rond, zonder vuurwerk te laten zien, en, to nmn nog veel waarde werd toe gekend aan Jonny Nilllsons 15.50.1 tenminste met voor olympisch goud mocht men eremetaal zien in Lie brechts' 16.08.6. Voor de Europese en Olympische kampioen op de 1500 m, de Rus Anrts Anitsson, bleef de tijd onaantastbaar, ondanks een sterke eindsprint, al was het verschil mini maal: 0.1 tec. Aanval van Knut Johannesen De volgende aanval kwam van de winnaar van de 5000 m, de Noor Knut Johannesen, die toen echter al een sterke concurrent had gekregen m de wind. Langzaam maar zeker groei de Johanneeens voorsprong op Lie brechts aan, tot zes seconden. Op dat moment, na ruim 6000 m, lag de Noor zelfs nog steeds op gelijke hoogte met Jonny Nilsson. De inspanningen waren échter te groot. Aeolus had toegeslagen en Johannesen moest wijken. Zienderogen verloor hij ter rein op Nilsson. van wie hij ver ver wijderd zou worden. Liebrechts wist hy echter nog voor fee blijven en daarmee was *t zillver voor de Nederlander reeds gedeva lueerd feot brons. Zou hem ook ddt nog ontvallen? Krachten gesloopt Het eerste gevaar sahool in de oud- wereldkampioen Viktor Kositsjkin en in Cees Verkerk. De verovering van het zillver had Verkerk echter zoveel van zijn krachten geëist, dat hij al 16.08.7, 6 Viktor Kostisjkim (Rusd.) 16.19.3, 7 Gerd Zimmerman (Did.) spoedig Kositsjkin in de rug keek 16.22.5, 8 Terry Malflun (GB) 16.35.2, om hem Later geheel uit het oog te 9 Kurt Stilile (Den.) 16.38.3, 10 Ivar verliezen. De Rus, die zeer goed be- Nilsson (Zw.) 16.40.3, 11 Strutz gon en na 4000 m nog drie seconden (Oost.) 16.42.6, 12 Oestasjof (Rusl.) onder de tijd van Nilsson zat (6.20 16.45.5, 13 Per Ivar Moe (Nw.) tegen 6.23) kon het hoge tempo niet 16.47.1, 14 Lauinonen (Find.) 16.49.8, volhouden, door de wind en door de 15 OLin (Can.) 16.53.3, 16 Cees Ver toestand* van het ijs, nadat de schaaf kerk 15.53.4, 17 Sandler (Zw.) 16.56.9, er over heen was geweest. Kositsjkin 18 De Riva (It.)' 16.57.5, 19 G. Traub probeerde zo veel mogelijk buiten (Did.) 16.58.4, 20 Jaervinen (FmL) de stroeve baan van de sohui- 17.05.Ó, 21 J. Traub (Dlid.) 17.08.9, 22 ver fee blijven. Dit kostte echter vele, Aruiga (Jap.) 17.09.9, 23 Bong Ohoong vele meters en steeds verder zakte Kim (N. Korea) 17.10.8, 24 Sinbo Kositsjkin weg in het moeras, waar (Jap.) 17.11.3. 25 Tsend (Mong.) geen eer meer te behalen vieL Met 17.12.4. De Zweedse vice-voorzitter van de International Skating Union en de grote man van het hardrijden, Sven Laftman, is niet alleen door zijn bekende smetteloze witte jas met witte bontkraag een opvallende figuur op de ijsbaan. Ook door zijn dictatoriale houding en optreden weet hij zich in de belangstelling te plaatsen. Niet altijd pakt dit even goed uit, zoals vrijdag tijdens de 10.000 meter te Innsbruck. Direct nadat Fred Maier de Rus Ostasjov verslagen brechts de baan op om de Noor geluk te had, liep Rudi Lie- wensen. Vorm van protectie laire van het Europees kampioen schap te Oslo voor enige weken Laft man al op een schrik fluitconcert onthaalden, lieten zich nu evenmin onbetuigd. De sportieve Noren namen deze onsportieve daad niet. Boven- gingsauto", een waarde vertegen- dien was het geenszins nodig de baan woordigend van 70.000 gulden, we- te bewerken. Deze Was goed, naar derom op de baan, nu echter welis- aller mening. Behalve naar die van Degenen, die hem in eerste instan- waar minder schade aanrichtend. De de Zweedse schaatsdictator Sven Laft- tie attaqueerden, waren de Russen Noren, die bij de ceremonie protoco- man. en Nederlanders. Bij de loting, die donderdagavond was gehouden, VOLLEYBAL was door Laftman meegedeeld, dat let wel: indien nodig om de vier paren de baan zou worden schoongemaakt. Vlak voor Kositsjkin en Verkerk, die als concurrenten van Laftmans jonge langenoot en be schermeling, Jonny Nilsson mochten gelden, laste Laftman een pauze van tien minuten in om gelegenheid te Na de hoopgevende resultaten van se wedstrijd speelden, profiteerden geven de baan te vegen. Wat ge- de laatste wedstrijden trok SVL gis- uiteraard dankbaar van dit volkomen beurde echter: de schaaf ging er over, teravond welgemoed naar Alkmaar falen van SVL. De weifeldene en waardoor de ij9laag ruw werd, dus voor de strijd tegen de medekandi- onsamenhangend spelende defensie stroever. Heftige protesten van Rus- daat voor de laatste plaats: Octopus van onze stadgenoten moest keer op sische en Nederlandse zijde. Zo hoog De thuiswedstrijd tegen dit team keer het antwoord schuldig blijven hep zelfs de woordentwist tussen leverde onze stadgenoten in het be- op de toch zeker niet zo bijzonder Laftman en de coach van de Neder- gin van de competitie een 1-3 neder- sterke Octopus-aanval en zo SVL al landse ploeg Jan Charisius, dat Laft- iaag op, zodat zij zeker iets hadden eens een bal wist te stoppen, dan man dreigde Charisius de toegang goed te maken. werd meestal de bal direct terug tot de baan te ontzeggen, ja, zelfs tot gespeld naar Octopus, dat dan weer net stadion Laftman hield voet Maar hoe bedrogen kwamen zij uit. een aanval kon opbouwen. In am- bij stuk en legde het protest naast Geen moment hebben onze stadgeno- per 35 minuten werden onze stadge- zich neer. Afgewezen! ten hun tegenstanders kunnen be- noten met 3-0 van het veld gespeeld dreigen, vooral door het volkomen met setuitslagen van resp. 15-8, 15-1 Toen de Noorse favoriet Per Ivar ontbreken van de aanval. De Alk- en 15-5, cijfers die het falen van Moe moest rijden, kwam de „reini-maarders die zeker ook geen groot- onze stadgenoten duidelijk aantonen. Kangoeroes-dames gelijk tegen MVC Een als altijd enthousiast spelend Kangoeroes behaalde gisteravond in de wedstrijd tegen koploper MVC een meer dan verdiende puntenver deling. Het uit Gouda afkomstige MVC moest zelfs in de 4e set alle zeilen bijzetten om tot dit resultaat te ko-' men, want van de voorgaande sets had Kangoeroes er reeds twee ge wonnen, waarvan de le met 20-18, na een enerverend gevecht via 14- 11, 15-16 en 18-18. Ook in de 2e set leek Kangoeroes recht op de overwinning af te ste venen, maar de met goed spel opge bouwde 5-0 voorsprong van onze stadgenotes ging verloren toen zij te kampen kregen met een kleine inzinking. MVC zag en greep haar kans en won deze set met 10-15, maar^kwam in de 3e set toch weer zoveel te kort dat Kangoeroes, na steeds te hebben voorgestaan, met een krachtig slotoffensief, ingeluid door enkele goede treffers van Ilonka Kruts, de 15-11 setzege voor zich kon opeisen. Met niet aflatende vechtlust trok MVC in de 4e set tenslotte steeds weer in de aanval en nu moest Kan goeroes, ondanks uitstekend verde digen, met 9-15 haar meerdere in 't Goudse team erkennen. Veel toeschouwers bij spannend ijshockey Pater David Bauer, de 38-jarige zwaarbeproefde Canadese coach, kromp in elkaar. De „zekere" winst zou zijn ploeg dus toch nog ontgaan. Tot de zeven de minuut van de laatste speeltijd had Canada zijn voorsprong tegen Tsjecho-Slowakije kunnen verdedigen. Toen kwam de dramatische ommekeer. Een doldrieste aanval van Josef Golonka op doelman Seth Martin vormde er de inleiding van. De Canadese goalie moest zich, in de zevende minuut van de laatste speeltijd, laten vervangen. De rust was uit de ploeg. Het publiek kon doen wat het wilde, het kon zijn favorieten niet meer redden. Doelpuntèn van Jiri Holik, Jan Klapach en Josef Cerny maakten, dat de 1-0 voorprong van de Canadezen in een 3-1 nederlaag werd omgezet. RUSLAND ONAANTASTBAAR Rusland, dat als enig land alle zes wedstrijden won, kan hierdoor de Olympische ijshockeytitel nau welijks meer ontgaan. Wel kan, als de Russen zaterdagavond van Ca nada verliezen, ook Tsjecho-Slowa kije in punten nog gelijk komen, doch dan beslissen de doelcijfers. En de 518 van Rusland is zelfs voor de bekwame Tsjechische ijs hockeyers volkomen onaantastbaar. HARDE STRIJD Het duurde tot de vertiende mi nuut van de tweede speelhelft, voor de sterkere Canadezen hun over wicht concreet konden uitdrukken. Toen veranderde Rob Selling een pass van Barry Mckenzie even van richting en de Tsjechische doelman Vladimir Nadrchal was verslagen. Het was een weinig vriendelijke ont moeting, waaraan de zwakke leiding van de Finse arbiters niet vreemd was. De Canadezen verdedigden hun kostbare voorsprong met man en macht, maar nadat dt door een veel te felle charge hun populaire doel man Seth Martin van het slagveld was weggedragen, was hun weer stand gebroken en konden de Tsjech en doen, wat zy wilden. UITSTEKEND ZWEDEN VERSLAGEN Ook de vertwijfeld vechtende Zwe den hebben het oppermachtige Rus sische ijshockeyteam niet van de zesde achtereenvolgende zege kun nen afhouden. Hoe fanatiek het Zweedse legioen hoog ln de staan- tribune de longen bijna kapot schreeuwde en hoe luidruchtig de doorgaans zo gereserveerde Scandi- naviërs in de ereloge om een doel punt smeekten, het was allemaal te vergeefs. Het „Heya Sverige, Heya Sverige" zwiepte weliswaar de Zweedse ijshockeyers op tot spel van een kwaliteit, als zij nog nooit heb ben laten zien, maar zelfs dit was niet voldoende om de Russen te ver slaan. Het uitverkochte ijshockey- stadion zag, hoe de Zweden twee speeltijden lang gelyke tred konden houden, doordat Uno Ohrlund tot tweemaal toe een achterstand nivel leerde. In de derde en laatste speel tijd sloegen de Russen hun slag. Een prachtige treffer van Leonid Wolkow, nog geen minuut later gevolgd door een doelpunt van Viktor Kuskin, bracht de zege bij de poeg, die er in derdaad het meeste recht op had. (4—2). VANAVOND BESLISSING Tenslotte verloor een ongeïnteres seerd spelend Amerika verrassend van het toch vrij zwakke Finland (32). Hedenavond zal de strijd om het metaal worden beslist. Dan wordt gespeeld: Tsjecho-Slowakije tegen Zweden en Rusland tegen Canada. De stand in groep A luidt: 1 Rusland 6 6 0 0 12 51- 8 2 Tsj.-Slow. 6 5 0 1 10 35-11 3 Canada 6 5 0 1 10 30-14 4 Zweden 6 4 0 2 8 39-13 5 Finland 6 2 0 4 4 9-29 6 Ver. Staten 6 1 0 5 2 22-30 7 Duitsland 6 1 0 5 2 11-48 8 Zwitserland 6 0 0 6 0 6-50 KOSMONAUT Pavel Popovich heeft vrijdag de 10.000 meter in het Ijsstadion meegemaakt. Hy vond Jonny Nilsson, Knut Jo hannesen en onze landgenoot Rudie Liebrechts een rustige wedstryd ryden. Ja, wat wil je als je met enorme snelheid het heelal hebt doorkruist MARIKA KILIUS, met Hans Jurgen Baumler de zilveren me daillewinnaars by het paarry- den, heeft als zovele bekende sportmensen een grammofoon plaat gemaakt. Zaterdag a.s. zal de plaat met twee schlagers op de markt komen. Op de ene kant Marika „Wanneer cowboys dro men" en aan de andere kant „Twee Indianen uit Winnipeg" In West-Duitsland was het voor haar, de bokser Bubbi Scholz, de 400 meter loper Carl Kauf- mann en hordenloper Martin Lauer, die successen bereikten in de wereld van de lichte amuse ment. DE ORGANISATOREN van de Olympische Winterspelen in Innsbruck rekenen er op, dat wanneer zondag de spelen ein digen, ongeveer een miljoen toe schouwers de verschillende eve nementen hebben bijgewoond. Tot donderdag waren het «r 700.000 maar voor zaterdag en zondag staan nog bijzonder at tractieve wedstrijden op het pro gramma, o.a. de slalom voor he ren, het springen van de grote schans en de bijzonder belang rijke ijshockeywedstrijden tus sen Rusland, Canada, Zweden, en Tsjechoslowakye. Extra trei nen zyn ingelegd, 250 bussen zullen voor verbinding van Axa- mer Lizum naar Innsbruck zor gen. Nu reeds zijn er voor de slalom in Lizum 115.000 mensen aangekomen. Voor de organisatie worden deze laatste dagen nog eens een krachtmeting. Een moment uit de vrijdag gehouden 3x5 km. estafette dames in Seefeld: de laatste wissel met links de Russische Eudokia Mer- shilo en rechte Cladia Bojarskich, die met deze wedstrijd haar derde gouden medaille verwierf. LYDIA SKOBLIKOVA, de Rus sische hardrijdster op de schaats die op de Olympische Winter spelen in Innsbruck vier gouden medailles heeft gewonnen, heeft een brief gekregen van premier Chroestsjov waarin deze mee deelt, dat zij is aangenomen als lid van de communistische par tij, zo meldde het Russische pers bureau „Tass" donderdag. Zij had volgens het persbureau in een brief aan de Russische pre mier het iidmaatschap aange vraagd. De premier had geant woord, dat naar gouden medail les „een waarlijk grootse over winning betekenen, ongekend in de geschiedenis van de Olympi sche Spelen. Door deze succes sen heeft u onze jeugd, ons land roem bezorgd". DE NAMEN van twee Russinnen zullen onverbrekelijk verbonden blijven aan de Olympische Win terspelen van Innsbruck: Lydia Skoblikova en Claudia Bojars kich. Deze twee prachtige sport vrouwen bezorgden hun land zeven gouden medailles. Ly dia Skoblikova veroverde vier maal goud bij het hardrijden en Claudia Bojarskich evenals haar landgenote onderwijzeres, zege vierde op alle (Noordse) ski nummers waaraan zy deelnam. Claudia Bojarskich voor de spelen nog een onbeschreven blad in de ski-sport had vrijdag een leeuwen-aandeel in de over winning van de Russische dames op de 3x5 km estafette.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10