Cees Verkerk kon het niet allemaal verwerken Olympisch allerlei VOLKOMEN ONVERWACHT SUCCES „Ik voel er nog niets van" VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 DB LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wat wezenloos zat Cees Verkerk in de radio cabine van Bob Spaak naar de opgewonden, zingende en schreeuwende menigte Nederlanders beneden hem op de tribune te kijken. Bleek licht huiverend in zijn blauwe trainings- kiel, uiterlijk onbewogen. Het Hollandse feest, dat door honderden Nederlanders op de Olym pische baan van Innsbruck na afloop van de 1500 meter werd versierd was zo spontaan en zo uitbundig omdat het een volkomen onver wacht succes van een outsider gold: een zilveren medaille voor een rijder, wiens kracht en vecht lust men kende, maar die toch kansloos werd geacht om, in de laatste groep rijdend, onder de tijden van o.a. Matusevitsj, Zaitsev, Thomassen te kunnen komen. Medaille-verdeling Oostenrijk stijgt vier plaatsen Na die schibfceirende overwin ning van de Oostenrijkse meis jes op die afdaling (skiën), waarbij goud, zalliver en brons in die wadhit werd gesleept, klllom Oostenrijk vier plaatsen op die medaille - ladder. Ook Duitsland maakte een mooie sprong door de gouden me daille van Manfred Sohneüil- dorfer bij het kunsfcrijdien. De verdeling van de Olym pische medailles na donderdag is ails volgt: goud zilver brons Rusland 9 8 5 Oostenrijk 3 4 3 Frankrijk 3 4 Duitsland 3 3 3 Finland 3 2 2 Noorwegen 2 5 4 Amerika 112 Zweden 111 Nederland 1 1 G. Britbamnië 1 Italië 12 N. Korea 1 Canada 2 De enige, die ijskoud onder het tumult bleef, was Cees Verkerk zelf. Hij draaide" zich eens om naar Henk Lamberts en Jan Charisius, die achter hem stonden en hun geluk niet opkonden: „Man, man, wist jij dat er zoveel lui uit Holland hier waren?" „Hoe vind je het nou Cees, hen je blij," leek een nogal overbodige vraag naar de bekende weg. Maar Cees had er toch een verrassend antwoord op: „Ja, ik weet het allemaal niet, ik besef nog niet goed wat er eigenlijk aan de hand is. Het is na tuurlijk fantastisch, maar ik voel er nog niets van. Straks, als ik op bed lig, dan zal het wel weer terug komen allemaal." Prinsessen waren weggegaan Cees wist waarvoor hij zou knok ken. Hij vertelde het ons in het vliegtuig tijdens de terugreis uit Os lo al: Oslo was leuk, maar in Inns bruck moet je eens kijken. Ik heb daar tegen Rudi Liebrechts gezegd, dat als hij op het ereplatform komt te staan, dan kom ik naast hem". Cees Verkerk mikte op een plaats op het erepodium en daarvoor zou hij alles geven. Cees heeft de tweede plaats be reikt. De prinsessen Beatrix en Mar griet, die kort na het rijden van Lie brechts waren weggegaan in de ver onderstelling dat zij toch niets inte ressants te zien zouden krijgen, had den een groot moment in de Neder landse sport gemist. Sterke mentaliteit Na de massale stormloop van ver slaggevers, fotografen, filmmensen en handtekeningenjagers, moest zilveren Cees als het ware langs een sluip weg naar de kleedkamers worden gesmokkeld. Maar nog voor hij die bereikte was in een der gangen weer een barrica de van Nederlandse enthousiasten opgeworpen. Nu waren het de offici als van KNSB en NOC, die de „sur prise van Innsbruck" in hun armen sloten. Na de onverkwikkelijke affaire van enkele weken geleden was er voor de hardrijofficials eindelijk weer re den tot vreugde. Wat op de achtergrond, nuchter en kalm als altijd, stond masseur Ben Holleboom. „Het is ongelooflijk wat die knaap in de laatste twee ronden heeft gedaan. Ik kan je vertellen dat Rudy Liebrechst wat pure lichame lijke conditie betreft, met kop en schouders boven de anderen uit steekt, ook boven Cees Verkerk. En dat bewijst toch wel dat je met een sterke mentaliteit en met veel vecht lust verschrikkelijk veel kunt berei ken". Pers werd geweerd „Heren", kwam chef de mission Cees Kerdel er tussen, „Vanmiddag om vijf uur komen de prinsessen Zwaaiend naar zijn juichende be wonderaars, beantwoordt Cees Ver kerk, de Nederlandse ontdekking van de Spelen, vragen van radioverslag gevers. Beatrix en Margriet in het Olympisch dorp een bezoek brengen". Dat be zoek schijnt inderdaad plaats gevon den te hebben, maar geen van de in Innsbruck aanwezige journalisten zal er iets van kunnen vertellen. De pers kreeg de mededeling dat op hun aanwezigheid geen prijs werd gesteld. Niet vanwege de prinsessen, maar omdat Cees moest rusten en zich moest concentreren op de 10.000 meter van vrijdag. Ergerlijke gewichtigdoenerij Overal ter wereld, bij elk sport toernooi, kan men bij elke sportman, of het een Amerikaan, een Rus of een Japanner betreft, terecht voor een gesprek, desnoods gezeten aan het bed, waarop hij rust en zich in stelt op de wedstrijd van een volgen de dag. Met Cees Verkerk, de laco nieke Hollander die alle geheimzin nigheid en overdreven zorgzaamheid zelf verfoeit, mocht niemand komen praten. We beleven niet vaak een interna tionaal sportief succes van een Ne derlander, maar als het eens gebeurt, vervallen de ploegleiders onmiddel- Drie Oostenrijkse ski-loopsters hebben donderdag op de Olympische Win terspelen de medailles veroverd op de afdaling voor dames. Foto: v.l.n.r. Traudl Hecher, die het brons behaalde, Christel Haas, die volgens de ver wachtingen de gouden medaille veroverde, en Edith Zimmerman, zuster van wereldkampioen Egon Zimmerman, die beslag legde op de zilveren medaille lijk in een ergerlijke gewichtdoene- rq De uitslagen van de 1500 meter luidt: 1 Ant Antsson (Rusland) 2.10.3; 2 Cees Verkerk (Ned.) 2.10.6; 3 Willy Haugen (Noorw.) 2.11.2; 4 Launonen (Finland) 2.11.9; 5 Zaitsev (Rusl.) 2.12.1; 6 Ivar Eriksen (Noorw.) en Matusevity (Rusl.) 2.12.2; 8 Jaervi- nen (Finland) 2.12.4; 9 Thomassen (Noorw.) 2.12.5; 10 Liebrechts (Ned.) 2.12.8; 11 Evgenys Grishin (Rusl.) 2.13.3; 12 Malkin (GB) 2.13.4; 13 Ard Schenk (Ned.) 2.13.4; 14 Sung Ryool Ri (Korea) 2.13.9; 15 Richard Hunt (VS) 2.14.4; 16 Nils Aaness (Noorw.) 2.14.6; 17 Günther Traub (Did.) 2.15.3; 18 Oerjan Sandler (Zweden) 2.15.4; 19 ex aequo Jouko Jokinen (Fin.) en Ivar Nilsson (Zweden) bei den 2.15.6. Marielle Goitschel wereldkampioene Alpine-combinatie De Frangaise Marielle Goitschel is de nieuwe wereldkampioene in de Alpine-combinatie, nadat de slalom, reuze-slalom en de afdaling zijn ge houden. De uitslag, die overigens niet voor een Olympische titel telt, luidt: 1. Marielle Goitschel (Fr.) 34.82 punten. 2. Christl Haas (Oost.) 40.11. 3. Edith Zimmermann (Oost.) 43.13 4. Jean Saubert (VS) 5£.76. 5. Barbi Henneberger (Did.) 70.40. De jongste deelnemer aan de Olympische winterspelen E. Scott Allen, die aanstaande zaterdag zijn vijftiende verjaardag viert, veroverde de bronzen medaille bij het kunstrijden, na een goede, geestige en hartver- overende kür. We zien hier Scotty samen met Regina Heitzer, hetgeen natuurlijk een leuke shot voor de fotografen betekende. INNSBRUCK HEEFT ook zijn wereldburger. De man heet Jacob Weinmer, en is geboren in Augsburg. Weinmer, die in Beieren geen redevoeringen mag houden, heeft de spelem van Innsbruck aangegrepen om de verstandhoudingen tussen Oost en West te verbeteren. Door middel van een brief heeft hij de president van de Verenigde Staten, Johnson, en de Russi sche premier, Chroesjtsjow, uit genodigd naar de Spelen te ko men om de jeugd van de we reld te zien strijden om Olym pische medailles. Tot dusver hebben de beide staatslieden geen gehoor gegeven aan zijn oproep HET HANDBOEK van het Engels Olympisch team is buitengewoon leerrijk. De door een sigarettenfirma gefinanci- eerde brochure geeft naast het beeld van het Oostenrijkse le ven, tevens „hints" hoe ver schillende Duitse woorden moe- j ten worden uitgesproken. De af- daling bij het skieën werd „Ahpfahrte", een steile heuvel „Chtylen heegel" en een voet ganger „foohsgenger". TEN AUTOMOBILIST in Inns- Ipruck bewees een goed men senkenner te zijn. Toen hij al die beschilderde auto's in zijn stad zag rondrijden schilderde hij op zijn eigen wagen de vijf Olym pische ringen met daaronder in grote duidelijke letters „official". Het geVolg was dat alle orde bewakers salueerden en hem door lieten bij de officiële par keerplaatsen. TWEE JOURNALISTEN, een Duitser en een Zwitser, ko men elkaar tegen in het pers centrum. „Hoeveel" vraagt de een. „Tien... en jullie?". „Twaalf" luidt het antwoord. Beiden hadden zij het over de ijshockeywedstrijden Zweden Zwitserland (120) en Rusland Duitsland (100). |"\E 34-JARIGE Kosmonaut U Pavel Popovich, heeft zich donderdag in Wenen uitstekend vermaakt op het bal dat in de opera werd gehouden. Hij is 's- nachts afgereisd naar Innsbruck alwaar hij de Russische Olympi sche winnaars zal feliciteren. 'T'OT DUSVER hebben de bus- sen, die pers, officials en deelnemers naar de verschillen de wedstbijdplaatsen brengen, meer dan 1000 km langs de berg achtige wegen van Oostenrijk gereden. Drie van de 368 wagens hebben tot nu toe materiële scha de geleden. DE NEGENTIENJARIGE Ard Schenk die donderdag voor de eerste maal in een internatio naal kampioenschap uitkwam, plaatste zich in het zo sterke in ternationale gezelschap als der tiende. Dat is meer dan men van een debutant zou mogen ver wachten. Ard Schenk reed een voortreffelijke wedstrijd, waarbij vooral zijn stijl opviel. Vader (met camera) en moeder (met lichte handschoenen) Ver kerk voeren hier een groepje Ne derlandse supporters aan, dat Cees door een spandoek tot nog groter snelheid trachtte op te zwepen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7