bedrijfsauto's ZAL REGERING TELEVISIE-EILAND IN NOORDZEE MET MAATREGELEN KUNNEN TREFFEN Uitzendingen in juni/juli op kanaal 11 Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN tentoonstelling Kraandrijver komt om het leven ONTVANGST KAN PLAATSELIJK ZEER STERK VERSCHILLEN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 47e 6 f/m 15 februari geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag van 10-17 uur. entree f 2.50Iv (Advertentie). niet teruggekeerd. Om kwart voor twaalf, toen een van de opvarenden een dreg uibgooide, vond hij hef li chaam drijvend naast het schip. Waarschijnlijk is de heer v. d. Weide bij het aan boord gaan in het water gevallen. De man, die in Schoondijke woonde, was gehuwd en vader van een kiiradje van zes weken. AL GERUIME TIJD circuleren allerlei geruchten en berichten over het televisie-eiland, dat ergens bij Noordwijk voor de kust ral worden verankerd en dat het westen des lands komt tracteren op commerciële uitzendingen. Er zijn namen genoemd van finan ciers, die de vermoedens prompt ontkenden, er zijn allerlei vraag tekens gerezen over het te kiezen kanaal, het zendvermogen en het bereik, maar nog geen kijker wist of hij een nieuw toestel zou moeten kopen en nog geen installateur kon adviseren of er verbouwd moest worden aan de reeds in gebruik zijnde apparaten en welke antenne noodzakelijk zou zijn. De onderneming wordt werkelijk gefinancierd door een belan gengroep waarbij de Landbank van de heer Zwolsman is geïnte resseerd, er zal worden uitgezonden van het kunstmatige eiland, dat door Verolme in Ierland is gebouwd, met een 10 kW zender op kanaal 11 en de initiatiefnemers hopen op een bereik binnen de cirkel Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, alhoewel naar alle waar schijnlijkheid de ontvangst in de grote steden onvolkomen zal zijn en zeer afhankelijk van de plaatselijke veldsterkte. De kijkers die meer dan 40 km van Noordwijk vandaan wonen, zullen toch wel een hoge mast op het dak moeten plaatsen. Binnen de 35 km kan men in de meeste gevallen (plaatselijke tegenvallers uitgezonderd) volstaan met een in de juiste richting gedraaide breedbandantenne voor de kanalen 9 t.m. 11 of zgn. Langenbergantenne. beschermd door een vlag. Zij kannen vandaag voor een tele visiestation, morgen voor roulet te en overmorgen voor een bui tenlandse raketbasis worden ge bruikt, zo heet het in het be SERIE POSTZEGELS BRACHT ƒ16.000 OP Op een in Den Haag gehouden uit zee veelvuldiger worden en zij mettertijd beter zijn dan die uit Bus- sum. Dan stromen de kijkers toe en hebben de adverteerders er belang bij daar zendtijd te huren voor de vertoning van hun „spots". Vooral postzegel'veiling van J. K. Rietdijk als zij deze in de onderbrekingen van N v een Nederland 1852, eer speelfilms, shows en vervolgstrips uitgave 5, 10 en 15 cenit, onge- kunnen laten draaien, gelijk in de stempeld in blokken van vier stuks bedoeling ligt. van de hand gegaan voor f 16.000. u*u<n«., «u uw um «f Nog deze zomer, in juni of juli, Honderd jaar geleden kostten deze richt. Ingewijden menen, dat een komt de REM met proefzendingen in zegels op het postkantoor f 1,20. J. kuststaat het risico van indi- ether. We zijn zeer benieuwd naar Rietdijk N.V. schat de totale op- recte bedreiging niet kan nemen door een televisieplatform te to lereren. Tarief afhankelijk van kijkdichtheid De tarieven voor reclame„spots" zijn inmiddels bekend gemaakt en deden het bedrijfsleven door de for midabele hoogte schrikken, maar zoals wij al eerder schreven de dure installatie de hoge zendkosten die ver moeten uitgaan boven de kos- de resultaten bij de ontvangst. Na twee mensen gered te hebben De 48-jarige kraandrijver C. A 1UUCICU m Wltll mwB. Kiebom uit Oosterhout. heeft giste- ten van Bussumse zenduren omdat de ren Dordrecht kunnen voorkomen bestaande programma's moeten wor- dat twee arbeiders onder zijn neer den overtroffen, en het waarschijn- kraan werden verpletterd, lijk tegenvallende bereik van de wa- ^©1* verloor hy by ddt ongeluk het tergeus, vergt een voorzichtige cal- teven. culatie van de financiers. Wij zouden H0* ongeval geschiedde op t werk- zelfs 1000 per seconde een re- terrein van de uitbreiding van de delijk bedrag vinden, maar de prij- centrale Merwedehaven. De mobiele zen worden straks gevormd door de kuskraaai sloeg om bij het verplaat- Het is begrijpelijk, dat de REM Daarvan komt pl.m. 12 miljoen voor kijkdichtheid, zo leerde de praktijk van e0n lading hout. De heer mikt op een zo groot mogelijk kij- rekening van het stalen eiland, dat in het buitenland, en niet door de Kieboom wist door het geven van kerspubliek, maar van het begin af is ontworpen door „Clobal Offshore gevraagde aanvangstarieven. lange hoornsignalen de twee arbei- hebben de technici geworsteld met Structures" en niet alleen normale Zelfs al liggen er heel wat recla- attenderen, de moeilijkheid, dat zij in het gebied stormen, doch ook springvloeden en mefilmpjes klaar, die reeds jaren lang **:un werktafel werd door de neer dat de zender moet bestrijken geen stormvloeden moet kunnen doorstaan met het oog op de komende commer- stortende kraain versplinterd De heer enkele veldsterktemeting konden zonder dat de bemanning en de tech- ciële t.v. gemaakt zyn door bedrij- Kteboom, due zwaar gewond werd, doen, omdat er nog geen proefzender nici het behoeven te verlaten. De ven als Dolly wood van Joop Gee- we® n,aar ziekenhuis over- was om mee te experimenteren. De constructie is die firma wel toever- sink, de Maarten Toonder Studio's teden. metingen van de PTT ^rondom de be- trouwd, want in Zuid-Amerika staan en Cinecentrum, maar ook door par- staande Nederlandse fenders hebben al 135 van dergelijke booreilanden in ticuliere filmers als Bert Haanstra, KOK VERDRONKEN brengst van de drie dagen durende veiling (tot en met 7 febr.) op 250 duizend gulden. Welgesteld man moet dtveilen Een concierge en zes schoon maaksters van een school in de Britse stad Middlesbrough heb. ben gezamenlijk ruim een mil joen gulden in de voetbalpool gewonnen. De concierge, die zijn baantje van honderd gul den per week niet wil opgeven, moet nu de lokalen zelf schoon houden. Zijn werksters hebben er de dweil bij neergelegd en nieuw personeel is ook daar moeilijk te krijgen. Aetherklanken ZATERDAG 8 FEBRUARI Studio's en personeel 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, Fons Rademakers e.a. het Neder- 7.15 Klassieke grammofoonmuziek, landse bedrijfsleven kijkt gewoon- De kok van het werkvaartuig „De 7.45 Geestelijke liederen, 7.55 Over- tegetrouw eerst de kat uit de boom. Zeearend" van de Bergingsmij. Van weging. 8.00 Nieuws, 8.15 Strip voor den Akker uit VHssingen, de 22-ja- de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd pro- Daar komt bij, dat de REM begint rige D. v. d. Weide, is in de ooste- gramma. 12.00 Angelus, 12.04 Coun- met vrij ongunstige zendtijden vóór lijfce buitenhaven te Terneuzen ver- try- and Western Express (gr.), 12.25 wel bewezen, dat de ontvangst van zee. een televisiesignaal in verschillende plaatsen die toch op gelijke afstan den liggen van een zendmast, grote afwijkingen kunnen voorkomen. Ernstig moet daarom worden getwij- Zwolsman heeft het goed bekekenakiJ|i geld aan de ontvangstmogelijkheden niet zijn voorbereidingen. Eerst heeft en na de zenduren van de NTS. Het dironken. Hij is woensdagavond aan PÏatennieuws, 12.30 Mededelingen t. in b.v. een op 50 km afstand gelegen hij een vergunning verkregen voor wordt anders zodra de programma's wad geigaan en was gistermorgen nog b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Musi- stad als Utrecht, waar ook nog. aller- een gesloten televisie-circuit „ten be- lei hoge flats en fabrieken hinder- hoeve van een winkelcentrum te nissen vormen voor de rechtlijnige Rijswijk" en kon hij daar volkomen voortplanting van de radiogolven op deze golflengte. De opdrachtgevers hebben daar om moeten afstappen van het oor spronkelijke plan een zender van 5 kW op het eiland te installeren. Het werd 10 kW, alhoewel dit bij bepaal de atmosferische omstandigheden sto ringen kan veroorzaken in de out* vangst van de zender Rijssel (Lille) in het zuiden van ons land en in Bel gië en omgekeerd dit Franse station narigheid kan veroorzaken tussen Vlaardingen en Velzen op de noord zuid gerichte antennes. Zodra de Amerikaanse apparatuur geïnstalleerd is, zullen daarom alsnog veldsterktemetingen in ons land plaatsvinden, teneinde evt. noodza kelijke wijzigingen in de antenne op het eiland of de sterkte van de instal latie te kunnen aanbrengen. Minstens f 25 miljoen De kosten van het gehele project bedragen ongeveer 25 miljoen. (Advertentie) legaal studio's en installaties creëren. Hij trok producers, regisseurs en ar tiesten aan en niemand kan de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) een strobreed in de weg leg gen, nu er beeldprogramma's wor den opgenomen Uit allerlei windstreken in Europa en Amerika trok hij ongemerkt de beste vakmensen op het gebied van de elektronica en technische installa ties aan, die straks in zijn studio's en op het eiland het dagelijks pro gramma van de REM krijgen te ver zorgen. De programma's worden op beeld band opgenomen en dan per schip (en als er haast bij is per helikop ter) overgebracht naar het zendsta tion buitengaats. Onze regering kan dit verkeer en de aflossing van het personeel niets in de weg leggen, om dat iedere Nederlander aan wie een paspoort is uitgereikt, grondwettelijk vrijheid van beweging is gegaran deerd. Afsnijding van de toevoerwe gen zoals in Skandinavië gebeurde, is bij ons dus vooralsnog niet moge lijk. En een grondwetswijziging vergt vele jaren én dubbele verkiezingen. „De Volkskrant" berichtte gis teren evenwel, dat de regering zo goed als zeker maatregelen zal treffen tegen het televisie eiland. Met grote spoed zou wor den gewerkt aan de voorberei ding van wettelijke voorzienin gen daartoe. Deskundigen in Den Haag zoeken naar een formule, gericht tegen het stichten van kunstmatige eilanden vlak bui ten de territoriale wateren. Der gelijke obstakels worden niet Een vervolgverhaal van Sijgke en Wiske cerende dilettanten, 13.00 Nieuws, 13.15 Marktberichten. 13.18 Olympi sche Winterspelen 1964 te Inssbruck, 13.30 Zigeunermuziek, 13.40 Franse les, 14.00 Voor de jeugd, 15.00 Pro menade Orkest, raaiokoor en solis ten: Franse- en Russische Opera- frasmenten, 15.40 Saxofoon kwartet, 16.00 Grensland: uitzending voor jon ge mensen, 16.15 Jazzmuziek met commentaar, 16.40 Licht instrumen taal Seütet. 17.00 Leiding geven, lezing. 17.10 Lichte grammofoonmu ziek, 17.30 Boekbespreking. 17.40 Rou lette: muzikaal spelletje, 18.00 Kunst kroniek. 18.30 Lichte orkestmuziek, 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws, 19.10 Aktualiteiten. 19.22 Motorpraat, 19.30 Radiokamerorkest en solist: klassieke muziek stereofonische uit zending), 20.30 Carnavalesk - Rie- leksen: amusumentsprogramma, 21.30 Buurman's krant: informatie uit het buitenland. 21.50 Bric a Brac. caba retprogramma. 22.15 Olympische Winterspelen te Innsbruck, 22.25 Boekbespreking, 22.30 Nieuws, 22.40 Kruispunt: discussie over de ver schijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Bespre king van nieuwe klassieke grammo foonplaten, 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m 7.00 VARA. 9.40 VPRO, 10.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (Om 7.30 Van de voorpagina), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.19 Muzikale ochtendpost (gr.), lichte muziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakan ties, 8.40 Muzikale ochtendpost (verv.), 9.00 Loon naar werken: uit zending in samenwerking met het NW, 9.10 Voor-r(ot)onde. gevari eerd proframma. 9.40 Biibelse minia turen. 9.55 Als het kind maar een naam heeft, lezing (1), 10.00 Buiten lands weekoverzicht. 10.15 Rotonde, gevarieerd programma. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Tussen start en finish: sportnieuws, 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte grammofoonmuziek voor teenagers. 14.10 Voor de twintigers, 14 45 Artistieke Staalkaart. 15.15 Ra dio Jazzclub. 15.45 De betekenis van het vegetarisme voor mens en samen leving, lezing, 16.00 Radiohilharmo- nisch orkest en sol.: klassieke en mo derne muziek. In de pauze: pl.m. 16.4517.05 Boekenwijsheid. 18.00 Nieuws en commentaar op het nieuws 18.20 Licht instrumentaal sextet. 18.30 Muziekkiosk: nieuwsflitsen uit de wereld van de lichte muziek, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Radioraad: beantwoording van de telefonische vragen van luisteraars. 20.00 Nieuws, 20.05 VARA's Bekercompetitie: quiz- programma, 21.00 Socialistisch com mentaar. 21.15 't Chansonnetje in huis. 21.45 Lichte grammofoonmuziek, 22.00 Langs vergeten wegen - Onrust in Uitgeest, hoorspel. 22.30 Nieuws, 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit net dageliiks gebeuren. 22.50 Baby sitten, 23.20 Licht instrumentaal trio met zangsoliste. 23.40 Lichte gram mofoonmuziek, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMA'S NTS: 11.55 Olympische winterspe len in Innsbruck 1964: skiën, slalom heren te Lizum; KRO: 15.00 De avon turen van Christobal. Franse TV- film, 15.30 Rechtstreekse reportage van de aankomst, intocht en installa tie van Prins Wannes I te Bergen op Zoom. 16.15 Huis. Thuis, Wonen: hob bykroniek, 17.00 Filp, de tovenaars leerling, TV-verhaal. Deel 23; NTS: 19.30 Olvmpische winterspelen Inns bruck 1964: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de dag. 19.45 Filmverslag van de Olvm pische winterspelen 1964 te Inns bruck, 20.00 Journaal; KRO: 20.20 Brandpunt, actuele beeldkroniek, 21.00 Midavondserenade, showpro gramma. 21.45 Stadhuis op stelten (slot), TV-spel. 22.10 Gehuwd en on gehuwd: discussie, 22.40 NTS: Jour naal, 22.4523.30 Olympische win terspelen Innsbruck 1964: IJshockey CanadaUSSR en Cérémonie pro- tocolaire in het Ijsstadion te Inns bruck. 13) Ik was enigszins beschaamd over mijzelf, maar al die tijd was de plot selinge ongesteldheid van Milford mij geheel door 't hoofd gegaan. Ik volgde haar door de deur aan het einde van de hal en daarna om laag langs een stenen wenteltrap,, die naar de benedenverdieping leidde. Milfords kamer was vlak tegenover de trap, juist onder de eetkamer. Toen ik binnenkwam zat hij, on dersteund door kussens, in bed op. Hij haalde klaarblijkelijk moeilijk adem en zijn gelaat, dat nu vaal bleek was, vertoonde vooral op het voorhoofd en onder de neus kleine zweetdruppeltjes „Wel, Milford", sprak ik „wat haal je nu voor rare streken uit?" Hij glimlachte flauwtjes tegen mij. „Ik weet het niet, mijnheer", ant woordde hij zacht. Gisteravond voel de ik wel, dat ik niet geheel in orde was, maar toen ik vanmorgen wak ker werd, was ik ellendig." Ik voelde zijn pols; zij was zo zwak en onregelmatig als een pols maar zijn kan. „Dr. Ritchie zal dadelijk wel hier zijn", zei ik zo vriendelijk als mij maar mogelijk was. „Hy zal ons wel niet, dat het ernstig is. Herinner je niet, dat het erntsig is. Herinner je je of je iets hebt gegeten, dat niet goed voor je was?" Hij schudde zijn hoofd. „Neen, mijnheer. Ik heb hier gegeten en daarna, volgens mijn gewoonte, een glas bier gedronken bij Granville om die hoek. Ik geloof niet, dat het door het eten of drinken komt, maar Een plotselinge aanval van pijn te kende zich af op zijn vewrongen trek ken en onderbrak zijn woorden. „Je moet maar stil gaan liggen", zei ik sussend, „en je over niets druk maken; wij kunnen ons best een beetje behelpen en als het nodig is, kunnen wij altijd een noodhulp ne men. Al wat je te doen hebt is, zo gauw mogelijk beter worden." Hij hief zijn hoofd naar my op en er flikkerde een glimp van dank baarheid over zijn door pijn vertrok ken gezicht. „Ik dank u, mijnheer", zei hij flauw. Terwijl hij nog sprak, klonk het scherpe geluid van de electrische schel aan de voordeur. „Ik veronderstel, dat het Ritchie is", zei ik. „Nu zullen wij spoedig weten wat het is." Het was echter niet de dokter, die het meisje aandiende, toen zij een minuut later binnenkwam. „Mijnheer", zei zy, ,,'t was mijnheer Furnival; ik heb hem in de eetka mer gelaten." Voor een ogenblik vroeg ik mij af, wie voor de duivel deze bezoeker kon zijn, doch plotseling herinnerde ik mij, dat Maurice Furnival de naam was van de neef van Northcote, om trent wiens goede trouw mijn dub belganger een tamelijke dosis achter docht scheen te koesteren. „Goed", zei ik. „Ik zal direct ko men. Als dokter Ritchie komt, terwijl mijnheer Furnival hier is, vraag hem dan of hij even bij mij wil komen voor hij weggaat." Ik ging opnieuw de trap op; in mijn hart was ik wel enigszins ongerust over het onder houd, dat thans ging komen. Ik was nog te veel nieuweling in mijn hui dige positie, om een volkomen ver trouwen in mijn gelijkenis met North cote te hebben, hoe verwonderlijk het tot nu toe ook gelukt was; mo gelijk met uitzondering van Milford, scheen Maurice Furnival mij de meest waarschijnlijke persoon, om een of ander, zij het ook miniem, onder scheid op te merken. Dit gevoel gaf echter iets pikants aam die toestand en toen ik de eetkamer binnen kwam had ik mijn oude opgewektheid her wonnen. Vanaf het eerste ogenblik, dat ik Maurice zag, gevoelde ik antipathie tegen hem. Hy was een grote, sluw uitziende, keurig geklede jonge rr.an; zijn donker haar had een scheiding in het midden en was als tegen zijn hoofd aangeplakt. Hij lag in gemak kelijke houding in de leunstoel, die ik een kwartier geleden had verla ten. „Hallo", zei hij op lijmerige toon, je bent vanmorgen buitengewoon ma- tineus. Wat is er aan de hand?" „Milford is ongesteld", zei ik kort af. „Wat scheelt hem?" vroeg hij. „Ik weet het niet", zei ik, „ik heb zo juist Ritchie laten roepen." Hij haalde zijn schouders op. „Nu, je behandelt hem wel met onder scheiding. Een specialist uit Harley- "Street voor een huisknecht klinkt nog al luxueus. Ik zou een beetje goed kopere esculaap gekozen hebban." „Daar twijfel ik allerminst aan", zei ik. Iets in de manier, waarop ik dit zei, moet hem gewaarschuwd hebben, dat ik geen goede bui had, want hij ver anderde onmiddellijk van politiek. „Ik zei het maar uit gekheid", zei hij enigszins hortend. „Het spijt me, dat de kerel onwel is 't Is beroerd lastig voor jou bovendien." Ik gevoelde een aantijging, om hem de deur uit te schoppen, maar mijn belofte aan Northcote weerhield me. „Ja" zei ik, ,,'t is vervelend. Wil je misschien een sigaar?" Hij nam er een uit het kistje, dat ik hem voorhield. „Geen nieuws vandaag?" vroeg hij. Ik weet niet waarom hij vroeg het heel natuurlijk maar het flit ste plotseling door myn hoofd, dat onder deze schijnbaar onschuldige vraag een belangrijke betekenis ver scholen lag. Zou het mogelijk kun nen zijn, overwoog ik snel, dat hij iets wist van het nachtelijk bezoek van Mercia? Het leek wel onwaar schijnlijk, doch ik nam mij voor, hem op de proef te stellen. „Ja", zei ik zeer koel. „Ik heb van nacht een zonderling avontuur be leefd." Ik bekeek hem nauwkeurig, terwijl ik sprak en ik zou er op hebben kun-, nen zweren, dat ik een licht samen trekken van zijn gezichtspieren waar nam. „Zo?" teemde hij. „Wat was dat?" Ik lachte luchtig. ,Bij nader inzien", zei ik, „geloof ik, dat ik het voor het ogenblik maar voor mijzelf moet houden". Indien hij teleurgesteld *vas, dan verborg hij het bewonderenswaardig. „Dat is juist iets voor jou", zei hy met een geeuw, „jij bent altijd zo verduiveld geheimzinnig. Ik denk, dat het 't gevolg ervan is, dat je onder een valse naam leeft." Dit was werkelijk nieuws voor mij, maar ik kan zonder zelfverheerlijking kalm opnam. zeggen, dat ik het buitengewoon „Dat denk ik ook", zei ik.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2