Duitse invoerstop eieren afgewezen Prins Alphonso de Bourbon, rechtstreekse afstammeling van laatste Spaanse koning, genoemd als pretendent van prinses Irene' OVERLEG VAN MINISTERS IN DEN HAAG DUURT VOORT DE R.V.D. VAN UUR TOT UUR... Iemco n.v. KARDINAAL MINDSZENTY MORGEN VRIJ EN IN ERE HERSTELD? CATASTROFE VOOR NEDERLANDSE PLUIMVEEHOUDERIJ AFGEWEND VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.146 E.E.G. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 UITGEKOOKT Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Prinses Irene en Prins Alphonso de Bourbon et Dampierre hebben verleden zondag een onderhoud gehad te La Granja dichtbij Segovia", zo werd door een persoon uit de naaste om geving van de Prins reeds dinsdagavond tegenover een cor respondent van het Spaanse persbureau „Europa Press" ver klaard. Volgens deze persoon is „de enige pretendent van Prinses Irene" de 27-jarige Prins Alphonso de Bourbon et Dampierre, zoon van Jaime de Bourbon en de Hertogin van Segovia. Don Jaime de Bourbon is een zoon van de laatste koning van Spanje Alphonso XIII. Hij woont in Parijs. Dezelfde zegsman van „Europa Press" deelde voorts mee, dat Prins Alphonso verleden zaterdag te Madrid een onder houd heeft gehad met de heer Jan van der Hoeven, de se cretaris van koningin Juliana, die hem de voorwaarden zou hebben gesteld, waarop de Nederlandse regering in een huwelijk met de prinses zou instemmen; Prinses Irene zou afstand moeten doen van haar rechten op de troon en het paar zou zich buiten Nederland moeten vestigen. De Prins zou deze voorwaarden als onaanvaardbaar hebben beschouwd, aldus dit bericht van „Europa Press" via Agence France de Presse. Prins even in Parijs, Koningin in Den Haag De via de Rijksvoorlichtingsdienst verstrekte regeringsmededeling, dat Koningin Juliana tezamen met Prins Bernhard 'n bezoek aan Parijs heeft gebracht, heeft op het vliegveld Orly bij Parijs opzien gebaard, zo meldt het Franse persbureau A.F.P.. Bij de aankomst en bij het vertrek van de „Friendship" is namelijk 'n lijst met de namen van de passagiers en de bemanningsleden overgelegd en Prins Alphonso de Bourbon De geruchten over prinses Irene en prins Alphonso de Bourbon, die steeds sterker vorm gaan aannemen, vermel den tevens, dat prins Alphonso niet voornemens is met prinses Irene in het huwelijk te treden als dit niet „langs de normale weg" kan geschieden. Deze jonge Spaanse prins heeft reeds meegemaakt dat zijn vader, Don Jainie, zoon de de laatste Spaanse koning Alphonso de troon heeft opgegeven. Met ge volg, dat een andere neef van Alphonso: prins Juan Carlos, de Spaanse troonpretendent en gunsteling 'van Franco werd. Het parlement dient toestem ming op dit huwelijk te verle nen, aldus zou prins Alphonso gesteld hebben en prinses Ire ne zal haar erfrechten op de troon niet mogen verspelen. Prinses Irene zou dit offer wél willen brengen. Het voortdurend overlég in Den Haag wijst er wel op, dat er bijzondere constitutionele problemen aan de orde zijn. Het is inderdaad de vraag of het parlement een huwelijk van prinses Irene, met behoud van erfrechten op de troon, 'n Spaanse prins, die tevens Fran co-gezind is in meerderheid zou goedkeuren. De mededeling van „Europa Press" dat het echt paar zich buiten Nederland zou moeten vestigen is niet zeer geloofwaardig. hierop kwamen alleen de prins en de vier bemanningsleden voor. Er was dus geen vrouw aan boord, zo con stateert het A.F.P. Bemanningsleden hebben voorts op het vliegveld tegenover het A.F.P. verklaard, dat het toestel om 3 uur 's middags naar Madrid zou ver trekken. In plaats daarvan is het toestel omstreeks half twee opgeste gen met bestemming Nederland, zo deelde men mede. Zoals gemeld, heeft een verslagge ver van het ANP waargenomen, dat op Soesterberg alleen Prins Bern hard uit de „Friendship" stapte. Het toestel is ongeveer een kwartier la ter naar Ypenburg vertrokken, zon der dat H M. de Koningin het heeft verlaten. Ook staat vast. dat konin gin Juliana zich niet in de auto be vond. waarmede prins Bernhard het vliegveld verliet. Bij zijn aankomst op het vliegveld Orly heeft Prins Bernhard naar het Agence France Presse verder meldt, te kennen gegeven, dat hij voorne mens was naar Barcelona te vlie gen. De prins heeft volgens AFP een bezoek gebracht aan de Neder landse ambassade. Bij zijn terugkeer op het vliegveld heeft hij laten we ten. dat hij zijn voornemen had ge wijzigd en niet naar Barcelona maar naar Nederland zou vliegen. De Prins heeft volgens AFP enige uren op de Nederlandse ambassade door gebracht. Men kan aannemen, aldus AFP, dat de Prins tijdens dit bezoek inlichtingen heeft gekregen, die hem hebben doen afzien van zijn reis naar Spanje. De R.V.D. deelt in antwoord op een vraag naar aanleiding van het bovenstaande mede, dat haar eerder op de dag verstrekte mededeling, volgens welke de Koningin en de Prins vandaag een bezoek aan Parijs hebben gebracht, juist is. MINISTERS CONFEREREN Minister-president Marijnen en de ministers Biesheuvel, Toxopeus en Scholten hebben gisteravond enige uren vergaderd op het Departement van Algemene Zaken aan het Plein 1813 in Den Haag. Na afloop van de bijeenkomst kort na half elf hebben zij geen antwoord gegeven op de talrijke vragen die journalisten op hen afvuurden. Minister Marijnen deelde mee, dat hij geen inlichtingen kon geven. Ook over het onderwerp van de bijeenkomst zijn geen mede delingen gedaan. Deze vier ministers, van ieder der regeringspartijen één, zijn krachtens hun functie nauw betrokken bij het overleg over constitutionele zaken. Zij vergaderden onder meer dinsdag avond samen met het seniorencon- vënt van de Tweede Kamer over de voorlichting over 't Koninklijk Huis. De directeur van de R.V.D.dr. Lammers, die iets eerder het geb -uw verliet, zei. dat hij geen vragen con beantwoorden. Hij verwees naai de ministers. NOG 'N GERUCHT Het in de loop van de avond door het Franse persbureau AFP en bui tenlandse radiostations verspreide gerucht, dat prinses Irene tot „een religieuze orde in een Spaans kloos ter der Clarissen" zou zijn toegetre den werd door de woordvoerder van de regering als volstrekt on^ist ge karakteriseerd. Er is niets van dien aard gaande. De koningin en de prins waren gisteravond op Soestdijk, al dus de woordvoerder. Over die om het dian maar te noemen „Kwestie Irene", deed de Regerings Voorlichtingsdienst via 't telexnet van het ANP achtereenvol gens de volgende berichten uitgaan: 11.27 uur: Gevraagd naar bevestiging of ont kenning van geruohten betreffende prinses Irene en prins Alphonso de Bourbon deelde een woordvoerder van de RVD mee „hierop echt niets te zeggen te hebben". 12.19 uur: De RVD heeft zo juist de volgende mededeling verstrekt: „Z.K.H. de prins der Nederlanden heeft zich he denmorgen per vliegtuig naar Inns bruck begeven. Naar mag worden verwacht zal de prins vandaag te zamen met de prinsessen Beatrix en Margriet naar Nederland terugkeren. 13.20 uur: Naar ons desgevraagd door heit ka binet van de minister-president werd bevestigd, dienen thans alfle berich ten over prinses Irene of andere le den van de koninklijke familie, die verstrekt worden door de RVD, de minister-president, mr. V. G. M. Ma rijnen, te passeren. Het door de prins zelf bestuurde toestel is in de loop van de ochtend op het vliegveM van Innsbruck ge land. Het vliegtuig van de prins is om kwart voor een uit Innsbruck ver trokken. Cees Verkerk, die de zilveren medaille veroverde op de 1500 meter, wordt door ploegleider Cees Kerdel (r.) voorgesteld aan de prinsessen Beatrix en Margriet. CHU gemeentebestuurders zenden telegram aan koningin Juliana De Vereniging van Christelijk-Hi- storische leden van Gemeentebestu ren, die vandaag in Utrecht haar al gemene vergadering houdt, heeft een telegram gestuurd aan koningin Ju liana. In dit telegram geeft de ver eniging hare majesteit de oprechte verzekering, dat zjj in deze moeilijke dagen voor haar en haar huis in ge dachten bjj haar is en dat zij haar Gods onmisbare zegen toebidt. MINISTERRAAD De ministerraad heeft vanmorgen zijn wekelijkse bijeenkomst gehou den. De ochtendvergadering, die om tien uuir was begonnen, werd om vijf minuten voor half een beëindigd. Op de vraag aan de minister-president mr. V. G. M. Marijnen, of het kabinet zich had bezig gehouden met de ont wikkelingen rondom prinses Irene, antwoordde hij: „De naam Irene is vanmorgen wel gevallen". Hij voeg de er aan toe, dat de ministerraad om twee uur zijn bijeenkomst zou voortzetten. Na coma van 304 dagen overleden De negenjarige Gary Whittington uit Barnsley in Engeland die 304 da gen in coma heeft gelegen na van een 15 meter hoge dijk te zijn geval len, is woensdag in het plaatselijk ziekenhuis gestorven. Franse vrachtauto's voor Fidel Castro Cuba heeft bij een bedrijf in Lyon driehonderd bedrijfsautomobielen besteld. De leveringstermijn loopt van april tot het einde van dit jaar, zo deelde de firma (Berliet) donder dag mede. Een tractorfabriek in Lyon zou eveneens met Cuba zaken hebben gedaan. Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO In kerkelijke kringen in Boedapest houdt men rekening met de mogelijkheid, dat kardinaal Mindszenty morgen zijn vrij heid zal herkrijgen en bovendien door de Hongaarse regering in ere zal worden hersteld. Morgen is het Drecies 15 jaar ge leden, dat kardinaal Mindszenty wegens „misdaden tegen de staat" werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Dat men in Amerikaanse kringen spoedig op resultaten van de besprekingen rekent blijkt uit de aanwezigheid van een ploeg radio- en televisieverslaggevers, die gisteren in Boedapest zijn aangekomen. De Duitse bondsrepubliek zal zijn grenzen voor Nederlandse eieren niet mogen sluiten. Dit heeft de commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap donderdagavond in Brussel beslist. De Duitse maatregel, die voor alle landen zou gelden maar die Nederland als voornaamste leverancier het zwaarst zou treffen, zou donderdag te middernacht ingaan. De Europese commissie heeft naast een verbod op deze maat regel zelf een andere maatregel genomen om de Duitse eierpro- duktie te beschermen. De heffing op eieren, die uit landen buiten de EEG worden ingevoerd, zal per 10 februari van ongeveer 27 ct. tot 54 cent per kilo worden verhoogd. Na ruim vier uur over deze kwestie te hebben vergaderd ver strekte de Europese commissie donderdagavond in Brussel een communiqué, waarin wordt gezegd dat „niet is komen vast te staan, dat de verstoring van de eiermarkt in de Duitse bondsrepu bliek is te wijten aan de invoer van eieren en dat derhalve de ver eiste voorwaarden voor het toepassen van de ontsnappingsclausule niet zijn vervuld." Argument extra-heffing op eieren, die uit derde landen worden ingevoerd, motiveert de Europese commissie met te wijzen op het feit, dat uit deze landen eieren werden aangeboden tegen prijzen, die tot 54 cent per kilo on der de minimum-invoerprijs lagen. Het is vooral de Deense uitvoer naar de Duitse Bondsrepubliek, die door deze maatregel wordt getrof fen. De Deense uitvoer naar Duitsland is de laatste tijd al sterk gedaald na jarenlang een waarde van ongeveer 50 miljoen gulden per jaar te heb ben bereikt. Het staat de Duitse regering open een beroep tegen deze beslissing aan te tekenen bij de ministerraad van de EEG. In Europese kringen in Brus sel werd het echter donderdagavond betwijfeld, of de regering van de bondsrepubliek tot deze stap zal be sluiten. Hiermede heeft de Europese com missie zich geplaatst achter het Ne derlandse standpunt, zoals dit woens dag in het „beheerscomité" be staande uit de nationale ambtelijke deskundigen van de zes EEG-landen werd verdedigd. Eén van de Ne- derlandse argumenten tegen de Duit se maatregel is geweest, dat alleen van de ontsnappingsclausule gebruik kan worden gemaakt, indien de na tionale markt door overmatige invoer wordt ontwricht. „De invoer van eieren in de Duitse Bondrepubliek is sinds enkele jaren tot nu voortdurend teruggelopen", al dus het communiqué. „De produktie in Duitsland daarentegen is de laat ste jaren toegenomen en deze stij ging zet zich voort. Het verbruik van eieren heeft de ontwikkeling in de produktie niet gevolgd". Het besluit tot verhoging van de Géén compromis Het Italiaanse rechts-georiënteer- de dagblad II Tempo schreef gisteren al, dat de Hongaarse regering beslo ten heeft het proces van 1949 tegen kardinaal Mindszenty „van nul en gener waarde" te verklaren. Volgens het Italiaanse blad heb ben „welingelichte kringen" meege deeld, dat het besluit van de Hon gaarse regering geheel zelfstandig is Een foto van prins Alfonso de Bour- genomen, zonder dat het Vaticaan is bon, die door de geruchten aan de geraadpleegd. Het proces wordt van lijst van kandidaten is toegevoegd nul en gener waarde verklaard op voor een verloving met prinses Ijrene. grond van „ernstige onregelmatighe den" aldus II Tempo. Het gevolg van het besluit is vol gens het blad, dat kardinaal Mind szenty niet langer recht zou hebben op asiel op de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar hij sinds de op stand van 1956 verblijft en in bal lingschap zou moeten gaan. Dit, al dus II Tempo, zou de wens van de Hongaarse regering in vervulling kunnen doen gaan om de diploma tieke betrekkingen met de V.S. te normaliseren. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden V erlovingsringen Zeer grote keuze. Op 't grave ren kunt U wachten. De voorzitter van het produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, toonde er zich gis teravond verheugd over dat het ver trouwen dat het produktschap in de Europese commissie had gesteld niet beschaamd is. Dankbaar is het pro duktschap voor de flinke houding van minister Biesheuvel, die van geen compromis heeft willen weten, en voor de wijze waarop het Neder landse volk de situatie heeft opge vangen. Het produktschap vertrouwt (Advertentie) erop dat de Duitse bondsregering de beslissing van de commissie zal be grijpen en aanvaarden. Een vervelende omstandigheid is, dat door de aankondiging van door Duitsland voorgenomen maatregel in het begin van deze week de eier markt grondig is verstoord. Neder land is „leeggezogen" door de Duitse importeurs, terwijl de Duitse produ centen, in de hoop dat aan het eind van deze week de grens dicht zou gaan, wat terughoudendheid hebben betoond. Op de Duitse markt zullen de achtergehouden Duitse eieren en de deze week in allerijl gevormde voorraad Nederlandse eieren elkaar dus volgende week ontmoeten, en het zal zeker nog enige tijd duren voor er weer van een soepele afzet sprake kan zijn. (Vervolg op pagina 4). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Rustig weer, iets zachter Het weer in ons land wordt be heerst door een hogedrukgebied, dat bij de Ierse zee ligt. De barometer standen rijn daar tot bijna 1050 mb gestegen. Om dit hogedrukgebied is een hoeveelheid zachtere lucht naar de Noordzee gestroomd en de voor ste begrenzing het warmtefront zal vanavond een groot deel van het land gepasseerd zijn. De neer slag bij de frontpassage is niet noe menswaard. Achter het front is de instroming weer noordwestelijk. Daarbij komen in de zachtere lucht wolkenvelden voor. De komende nacht zal de temperatuur niet meer beneden het vriespunt dalen en over dag zullen maximumwaarden van omstreeks acht graden verwacht kun nen worden. Randstoringen die om het hogedrukgebied heen naar Noord- Scandinavië trekken, zulleq ook daar een stijging van temperatuur be werkstelligen. zon: en maanstanden 8 Fetor.: zon op 8.10. onder 17.39; maan op 4.31, onder 12.50. Hoogwaterstanden 8 Febr.: v.m. 11.11. KORRELTJE Men moet uit het leven giaoin als van een maaltijd, terwijl men zijn gastheer bedankt en zijn bagage pakt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1