VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Villa-kantoor L.T.B. in Haarlem in gebruik genomen Op plechtige wijze is gistermiddag het villa-kantoor van de R.K. Land en Tuinbouwbond aan de Dreef te Haarlem in gebruik genomen. Tal rijke genodigden waren daarbjj de gasten van de LTB., die hun bewon dering voor het nieuwe gebouw niet onder stoelen of banken staken. Een der voornaamste gasten was de bis schop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, die aan het begin van de openingsplechtigheid het ge bouw inzegende. Vooraf was in de tuin aan de Dreef de nationale vlag met de pauselijke wimpel gehesen. Onder de andere gasten, die de al gemene voorzitter, de heer E. J. M. Kolfschoten, mocht begroeten, waren ir. W. Merkx, gedeputeerde van Noord-Holland, de Haarlemse wet houder J. A. Schippers, ir. J. Otte- vangers van de Provinciale Planolo gische Dienst en deputaties van ver schillende zusterorg ansa ties. Uiter aard was ook de landelijke KNBTB vertegenwoordigd. In zijn toespraak tot het grote ge zelschap, dat zich in de kantine had verzameld, bracht de heer Kolf schoten dank aan al degenen, die aan de totstandkoming van het nieu we gebouw hadden meegewerkt, vooral aan drs. Van Wershc, de al gemeen secretaris, die een groot aandeel heeft gehad in de voorbe reidende werkzaamheden. Hij rele- NS beproefde nieuw type trein: de TT De NS weet het nu zeker. De wed strijd van gisteren op het baanvak Alkmaar-Heerhugowaard, nam de laatste onzekerheid, als die nog mocht hebben be tian. resoluut weg: de TT had de hondekop met meer dan één treinlengte geslagen. Het was een belangrijke wedstrijd Het ging erom, welke trein de voor keur verdient op trajecten met veel tussenstations, Twee treinen, de ver trouwde Hondekop (bouwjaar 1954) en de TT (de nieuwe Toekomst Trein) werden naast elkaar opge steld. De stationschef van Alkmaar hief zijn pannekoek, stootte een la ding adem door zijn fluitje, en de twee rivalen stoven weg. Toen bleek reeds onmiddellijk, dat de Hondekop het zwaar zou ló-ijgen, want van meet af aan nam de TT een com fortabele voorsprong, die ongetwijfeld te danken was aan zijn veel grotere startsnelheid: na een minuut een snelheid van 98 km per uur voor de TT tegen 65 km voor de Hondekop. Een minuut later was de TT nog verder uitgelopen: 126 tegen 93. Toen de strijd gestreden was en de stof wolken wat waren opgetrokken, bleek de TT met een voorsprong van maar liefst 55 seconden aan het langste eind getrokken te hebben, en dat over een traject van maar 6 kilome ter Op 15 mei zal de TT nu worden ingezet op de trajecten, waar veel ge stopt moet worden. De TT onder scheidt zich echter niet alleen door snelheid van zijn voorganger. Ook aankleding en kleur zijn aanmerke lijk gewijzigd, om niet te zeggen ver beterd. De toiletten zijn ruimer, de banken zijn zachter en de verwar ming is voortreffelijk. De eerste treinen van het type TT zullen wor den ingezet op het traject Amsterdam -Zaandam-Den Helder. veerde nog eens de geschiedenis van de bouw en herinnerde er aan, hoe noodzakelijk het was, dat de LTB een betere behuizing kreeg. Hij hoopte van harte, dat de LTB niet hetzelfde lot zou ondergaan als de eerste eige naar van het pand, die de villa ook liet bouwen. Deze man, aan het eind van de zeventiger jaren, was een suikermagnaat. Toen de villa hele maal was ingericht ging hij wegens de suikercrisis failliet. De villa heeft hy nooit bewoond. De LTB kreeg een fraai geschenk van de economische instellingen en de centrale coöperatieve boerenleen bank, namelijk een wandversiering in de haL De kunstenaar Kees Bant- zinger heeft namelijk op de wand met gemalen natuursteen in kleuren een voorstelling gemaakt van een oogstende landbouwer. Het is een fraai werkstuk geworden, dat het in de hal bijzonder goed doet. Het ge schenk werd aangeboden door de heer G. H. van de Berg. Zoals bericht heb ben de vakgroepen aangeboden ge brandschilderde ramen in de be stuurskamer met voorstellingen van de werkzaamheden in de agrarische sfeer. Namens de KNBTB sprak de voor zitter, de heer C. G. A. Mertens. Hij overhandigde als geschenk onder meer een kruisbeeld. Tenslotte sprak nog dr. C. van de Aart, die het woord voerde namens de Katholieke Platte lands Jongeren. Hij bood een Franse zonneklok aan. Na het officiële ge deelte bleef het gezelschap nog in een heel geanimeerde stemming bij een. Weer woonwagen in Den Haag uitgebrand Aan de Nieuwe Haven in Den Haag is vannacht een woonwagen uitgebrand. Dit is de tiende woonwagen in Den Haag die sinds november vorig jaar door brand is vernield. De wagen was eigendom van de 35- jarige koopvrouw M. C. van Ingen-Wal- ter. Toen de vrouw omstreeks half elf gisteravond in haar wagen kwam, bleek een gordijn door oververhitting van de kachel in brand te zijn geraakt. Met *n nevelstraal had de brandweer het vuur snel geblust. De schade bleek beperkt tot een gordijn en twee kussens. De vrouw verliet hierop haar wagen. Toen zij om een uur terugkwam, stond de wagen echter in geheel in brand. Voor dat de brandweer arriveerde, was de wagen geheel uiteebrand. De eigenares se schat de schade op ongeveer 15.000. Zij was tegen brand verzekerd. Zivolse vierling meerderjarig maar denkt nog niet aan trouwen De Zwolse vierling Kyffers vierde gisteren onder grote belangstelling zijn 21ste verjaardag. Tal van kran ten en weekbladen alsmede radio en televisie tonen belangstelling. De grote toeloop is een gevolg van de omstandigheid, dat de vierling meer derjarig is geworden, waardoor deze verjaardag in tegenstelling tot die van de laatste jaren allesbehalve rus- stig verloopt. Haai die bij een accountantskantoor werkt, is nu als telexist in Ede in mi litaire dienst bij de landmacht. Riny volgt in het Sophiaziekemhuis een opeliding tot laborante. Elily is tele foniste-typiste bij een bouwmateria len handel en Dorothé tenslotte is jeugdleidster. De jongelui denken nog niet aan trouwen en zijn ook nog niet ver loofd. AAA/ m OR In de Oudezijds Kapel in Amsterdam is een tentoonstelling van antirook-affiches geopend. Op de foto bekijkt Karin Meerman, leerlinge van de toneelschool, onder het genot van .een pijp, de verschillende werkstukken. werkt ook met 2 naalden - electnsch BRIEF MET ƒ47.000 VERDWENEN visio ■d op tetev/sie Ruim tachtig broodbezorgers werk zaam bij de Utrechtse bakkerij „Lu bro' hebben vanochtend 't werk neer gelegd. Zij zijn niet tevreden met de recente loonsverhoging, die volgens de directie van de Lubro ruim twaalf procent bedraagt. De broodbezorgers wensen nu ook provisie over de inmiddels verhoog de broodprijs, hetgee n neerkomt op nog eens een loonsverhoging van 1 procent. De vakbonden hebben zich inmiddels van deze wilde staking ge- distancieerd. De filialen van de „Lubro" zijn vanochtend wel bevoorraad, terwijl ook in de broodfabriek het werk normaal doorgang vindt. De Haagse postale recherche stelt een onderzoek in naar de verdwij ning van een poststuk, waarin ver moedelijk 47.000 zit, zo meldt de „Tel.". Een employé van de Rotterdamse Bank in de residentie bood deze brief, samen met een groot aantal andere waardebrieven, vorige week aan, op het bijpostkantoor in de No- belstraat te Den Haag. Op de brief, die bestemd was voor het Noordbrabantse plaatsje Rucphen stond slechts een waarde van 700 aangegeven. Bij verdwijning van een dergelij ke zending is de PTT aansprakelijk voor het bedrag, dat op de envelop pe staat vermeld. Waar de geldzen ding is verdwenen, is nog niet be kend. Een woordvoerder van de Rot-- terdamse Bank verklaarde van de vermissing van de waardebrief niet op de hoogte te zijn. Haagse politierechter De baas vond het goed „De baas vond het goed," betoog de een 22-jarige monteur uit Leiden voor de Haagse economische politie rechter. Hij zou, zonder toestemming van zijn werkgever en evenmin van heit arbeidsbureau, zijn baas in de steek hebben gelaten. Daar was de monteur het niet mee eens en hij zette uiteen hoe de besprekingen wa nen verlopen. Hij was inderdaad weg gegaan, doch later had de baas tegen hem gezegd: „Laat het maar zo" en dat legde de monteur udit, dat hij wei kon vertrekken. De officier van Justitie deelde dat standpunt echter niet en vond dat verdachte geen toestemming had, zo dat hij f 40 boöte of 8 dagen hechte nis eiste. De rechter zag evenwel twijfel in de kwestie en sprak ver dachte vrij. „Maar niet meer zo weg lopen," gaf hij alls waarschuwing mee. KWESTIE VAN PAPIEREN Het was een kwestie vain papier, zo betoogde een 30-jarige expediteur uit Sassenheim voor die Haagse politie rechter, doch de officier zag er nog wed iets anders in. Hij constateerde dat verdachte telkens maar met het zelfde verweer aan komt, ntl dat hij de dha/uffeuns had gewaarschuwd de papieren mee te nemen, doch dat zij dit nafliaten. Evenwel merkte de offi cier op, diaf verdachte later pas ver gunningen heeft ontvangen voor zdjn vrachtvervoer en dus klopte er er gens niet. De eös liuiddle daarom voor twee feiten die ten laste wa ren gelegd, f 75 en f 90 boete. De rechter veroordeelde tot tweemaal f 60.- boete. Bedrijfsspion moet vergoeden De elektrotechnisch ingenieur N. v. N. die in december wegens bedrijf s- spionage tot een maand gevangenis straf werd veroordeeld moet zijn voormalige werkgever 400.000 scha devergoeding betalen. De Apparaten Fabriek Overijssel (AFO) te Hattem heeft de civiele procedure gewonnen, die zij tegen ir. Van N. had aangespannen. Tegelijk met het toewijzen van de vordering verklaarde de Zwolse rechtbank de oonservatoire beslagen die de AFO had laten leggen van waarde. De Mevrouw Marine Oswald, weduwe van de man, die ervan verdacht tegenvordering van ir. Van N., dat wordt president Kennedy te hebben doodgeschoten, wordt door agenten gelegde beslagen niet van waar van de geheime dienst begeleid, nadat zij in Washington is gehoord door de zouden zijn, werd afgewezen. de commissie van onderzoek. („Tol.") Boeiend spel „Kind vermist". Een wel treffend gegeven rond om de vermissing van een kind door ouders, die zich allengs zelf verwij ten gaan doen, heeft de vruchtbare Nederlandse auteur Hans Keuls vast gelegd in een oorspronkelijk t.v.-spel dat de NCRV donderdag op het scherm gebracht. Men zal zich herin neren, dat mr. Keuls eveneens de schrijver is van de serie „Stadhuis op stelten" van de KRO. Het spel „Kind vermist" is gebaseerd op een in sa menwerking met Elleston Trevor in het Engels geschreven toneelstuk '„The search". Daarom waarschijnlijk is er bij de NCRV een vreemde re gisseur aan te pas gekomen, name lijk David Boisseau, free-lance re gisseur van kleine dramatisch pro- dukties bij de BBC. Hij kon rekenen op voortreffelijke spelers, bijvoor beeld Joh an Schmitz als de zaken man Paul Smits, wiens tien-jarig zoontje is vermist. Henny Orri was zijn echtgeonte, die beiden als ra deloze ouders wachtten op het resul taat van politionele onderzoekignen en vol wroeging wegens de gedachte, of ze de opvoeding niet verkeerd hadden aangepakt. Het zoontje Pim was namelijk een gevoelig kind, dat meer hield van zijn buurman, voor gesteld voor Bob Verstraete en zijn avontuurlijke oom Floris. Gelukk: is alles goed afgelopen, zodat de kij ker zonder opwinding verder kon zien naar de Olympische winterspe len in Oostenrijk. Reeds in de na middag had de NCRV een half uur besteed aan een uitzending van Pe ter van Campen en enige artsen over de vraag, wat asthma eigenlijk is. Ook bestrijdingsmogelijkheden werden behandeld; het „geheelheidssysteem" maakt genezing zelfs mogelijk. Tweemaal in Carré. In één programma van de Avro was de kijker tweemaal in het Amster damse Carré, te beginnen met een helaas te korte reportage over Toon Hermans, die deze week Carré gaat ruimen voor „Sound of music". We hebben genoten van de schaarse flit sen met Hermans; maar het was zo, dat essentiële onderdeeltjes van de nieuwe One-Man-Sihow vrijwel on hoorbaar waren gemaakt. Toon moet namelijk nog verder met zijn show en dan wil hij buiten de zaal van optreden zo min mogelijk prijs ge ven. Later, in Scala, presenteerde de Vlaamse Jo Leemans, die charmant duetjes zong met haar landgenoot Louis Neef, gelukkig wat royaler, en kele flitsen uit de genoemde musical, die vandaag begint te lopen. De op zet leek ons de moeite waard, de ge toonde fragmenten konden wel vol doen. Daar was Johan Heesters, de Nederlander, die al jaren in Duits land woont en die door zijn vriend René Sleeswijk was ontboden om de hoofdrol in „Sound of music" te spe len en verder de tegenspeelster Mie- ke Bos, die vroeger met haar zusje de Selvera's vormde. Van Heesters hadden we meer verwacht. Ernstiger programma's. In een Avro-documentaire heeft staatssecretaris drs. Bartels aange drongen op meer zorgvuldige voor lichting van de jeugd voor wat het roken van sigaretten betreft, voor lichting vooral ki positieve zin. Han Gomperts had een literaire ontmoe ting met de schrijver Simon Vestdijk, die zich wedmi gin het openbaar ver toont, maar die toch zoveel hoog staand letterkundig werk op zijn naam heeft gebracht, dat hij ge noemd wordt voor de Nobelprijs. Het gesprek was no gal eens hape rend en daardoor ook niet geheel boeiend. Dat lag o.L niet geheel aan de ernstige en geïnteresseerde vra gensteller. Er waren nóg twee, he laas korte, uitzendingen in het ar tistieke vlak. Met veel genoegen heb ben we opnieuw Caroline Kaart ge- PcilfipO bevrijd neus, keel,borst van vastzittend slijm (Advertentie). zien, onder meer met een paar lied jes, diie bereids op de grammofoon plaat werden vastgelegd. Over de aantrekkelijke uitzendinkjes van Ca roline ligt steeds een wat meewari ge trek, hetgeen verklaarbaar is, na het tragische verscheiden van Caro line's echtgenoot Hans Kaart. Toch vinden we, dat regisseur Willy van Hemert de melancholie over dit graag gevolgde programma wat moet temperen. Eerder bij de NCRV heeft Elisabeth Andersen belangstelling gevraagd voor 16e eeuwse sonnetten; maar die hebben met de vereiste ontroering kunnen opwekken. Komende uitzendingen. Vanavond zal de bij de Vara aan gekondigde uitzending van „Voor stelling" niet doorgaan, als gevolg van een reeks tegenslagen. In de plaats komt een optreden van de Vlaamse cabare tier Wil Ferdy met de eenacter „Bruidspaar in de dop" van Feydeau. Verder is er een nieu we „Inspecteur Lecüerc". Zaterdag brengt de KRO de laatste afleve ring van Hans Keuls „Stadhuis op stelten", verder Brandpunt, Mid- a vondse ren ad e en dokter Trimbos met de vierde t.v.-reportage „Gehuwd en ongehuwd". De zondag begint om elf uur met een hoogmis uit de ka thedrale kerk van Haarlem door mgr. Agterof. In de loop van de dag .evenals voorgaande dagen komen de Olympische winterspelen op het scherm en 's avonds is er de Avro met een Pia Beck-show, met Kunst grepen van Pierre Janssen en een nieuwe aflevering van „De verdedi gers". Tenslotte maken we er op at tent dat voor het Eurovisie-songfes tival op 21 maart in Kopenhagen drie Nederlandse liedjes zijn geko zen. Deze zullen 24 februari a.s. op de nationale finale voor de t.v. wor den gezongen door Anneke Grönloh, diie ons land in Denemarken zal ver tegenwoordigen. Eind van deze maand begint programma NTS-II De uitzendingen op het tweede te levisienet starten op zaterdag 29 fe bruari. Aldus bericht „De Volks krant". Voorlopig begint de NTS met 4 zenduren per week. In de loop van de komende negen maan den wordt dit geleidelijk uitgebreid. Anders dan bekend was gemaakt, slaat de NTS dus de experimentele fase op het tweede net over. De op zet was, dat de NTS pas op 1 okto ber definitief zou beginnen met uit zendingen op het tweede net. Toen bekend werd, dat de zender veel eerder gereed zou zijn, heeft minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) overleg gepleegd met de NTS. Toen werd overeenge komen, dat de NTS tot 1 oktober op zo redelijk mogelijke wijze uitzen dingen zou verzorg via het tweede net. BURGEMEESTER VAN MIJDRECHT PROMOVEERT Op vrijdagmiddag 14 februari zal mr. J. v. d. Haar, burgemeester van Mijdrecht en Wïlnds, aan die Vrije Universiteit te Amsterdam promo veren tot doctor in de rechtsge leerdheid nia de verdediging van zijn proefschrift over „lijkbezorgings- reotof'. De rijkspolitie te Arcen heeft gisteravond de 21-jarige T. L. uit Oss gearresteerd. De man was op 24 ja nuari ontvlucht uit het huis van be waring te Roermond, waar hij vier wökien moest uitzitten wegens op lichting. Toen hij ontvluchtte was die heflft van zijn steaf voorhij. L. is in die loop van de avond overgebracht naar het huis van bewargöm in Roer mond. De kunstenaar Metten Koornstra heeft ook dit jaar weer de taak op zich genomen om het Concertgebouw feestelijk aan te kleden voor het komende schrikkel-boekenbal op 28 februari. We zien hem hier In zijn atelier bezig met de vervaardiging van een serie mannelijke muurbloemp jes, die timide ritten te wachten tot zij gevraagd worden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10