„Ktippern" bewijst nog eens zijn grootmeesterschap Olympisch allerlei MOE EN MAIER IN ZUN SPOOR Voorrecht voor allerbesten Stëb DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In het fenomenale schaatsgeweld, dat de Noren gisteren in de strijd op de 5000 meter ontwik kelden, verbleekten de sterren van concurreren de schaatsnaties. Russen, noch Nederlanders, Zweden, noch Finnen, om van de andere landen maar helemaal niet te spreken, konden mee met de drie grote Noren, die al het ere-metaal voor zich opeisten: Knut Johannesen, de wereldrecord houder op de tien kilometer, de jonge Per Ivar Moe en Fred A Maier, de onopvallende, in de schaduw van de groten levende, maar o zo sterke stayer. Vele malen werd het Olympisch record op deze afstand, dat op naam stond van de tegen woordige coach van de Russische hardrijders, Boris Shilkov, met 7.48,7, verbeterd. Dat begon al in de derde rit, toen de volkomen kansloos geachte Oostenrijker Herman Strutz vriend al zijn Oostenrijkse supporters in het schaats- stadion en vijand verraste met een schitterend gereden rit tegen de Duitser Traub, hetgeen re sulteerde in een tijd van 7.48,3. Mochten de Oos ten rijkers soms even de illusie hebben gehad, dat een van hun landgenoten voor een medaille ging zorgen, dan werd die hoop al spoedig de bodem ingeslagen, want in de volgende rit reed de Rus Kositsjkin, de oud-wereldkampioen, die in 1962 onze landgenoot Van der Grift ont troonde, een tijd van 7.45,8 uit de glimmende ijzers. En zelfs Kositsjkin kon na afloop het ere podium niet betreden Dat voorrecht was slechts wegggelegd voor de allerbesten en dat waren de Noren, die wel erg zeker van hun zaak moeten zijn geweest. De Noorse leiders hadden drie rijders voor de 5000 meter ingeschreven, dezelfde drie betraden gistermiddag het Olympische ere-podium. Knut Johannesen met een nieuwe Olympische recordtijd op zijn naam: 7.38,4; Per Ivar Moe op slechts 0,2 seconde achter zijn meer dan tien jaar oudere landgenoot: 7.38,6; Fred A Maier, die de Noorse triomf compleet maakte met een tijd, die dit seizoen tot aan gisteren nog niet was geregistreerd: 7.42,0. •m ■•■mmm Hii zou nadien nog worden overvleu- geld door Maier en Johanessen. „Heya Knut De Noren schraapten de kelen. Stevig gingen de vuisten om de vlag- gestokken. Het startschot heeft ge klonken. „Kuppern" is los en daarmee ook de held. „Heya Knut, heya Knut" klonk het staccato op alle tribunes, als wilden de Noren hun grote favoriet hiermee tot de hemelpoort dragen. Minder sneil dan Moe en Maier ging hij door de eerste anderhalve ronde, maar dit was geenszins verontrus tend. Johannessen heeft nooit te snel zijn kruit verschoten. Tot vijf ron den voor het einde lag de in prach tige stijl voortrijdende Johannessen nog steeds drie seconden achter op de tijd van Moe. Hierna echter kwam het keerpunt, Knut was warm ge draaid en de Noren wisten wat er nu ging gebeuren. Met ronden van 36, 37, 37, 37 en 37.4 tot besluit had hii zijn jonge rivaal getroefd, op een verbluffende wijze, doorgaande tot bij wijze van spreken, zijn laatste ademtocht. Grootspraak, maar geen wil Hoe nietig en teleurstellend stak hierbij af de figuur van Rudie Liebrechts. de Nederlandse troefaas in deze strijd. Op eigen verzoek ge zet op een schema van 7.34.0 „Ik wil Olympisch kampioen worden en het wereldrecord breken" werd ziin optreden, afgaande op zijn eigen woorden en gezien in de omlijsting van zijn tegenstanders een (om het populair te zeggen) „flop". Al heel spoedig lag hij ver achter op zijn schema en de concurrentie. Als ware hij totaal ongeïnteresseerd, zo trok hij zijn rondjes. De Nederlanders aan die kant, die hem in het begin nog wat steun gaven met hun aanmoedi gingen, lieten hem los. Liebrechts, begaafd met schaats- talenten als maar weinigen, mist de geestdrift, de persoonlijkheid om tot meter. Zijn antwoord: „De. 1500 m, een groot kampioen uit te groeien. dan ^en gauwer klaar Met Typerend is het antwoord dat hij een deze mentaliteit wordt geen sport - dezer dagen gaf op de vraag wat hij man groot. Sport vraagt meer dan nu het liefste reed: de 5000 of de 1500 talent alleen „Kuppern" Johannessen in actie actie op de vijf kilometer. CEES VERKERK eervolle negende Strijdbare figuur De man, die voor velen als favo riet gold: Rudie Liebrechts, liet de gehele Nederlandse kolonie in de steek. Maar eerst was de beurt aan Cees Verkerk, pas dit seizoen opge nomen in het internationale schaats- genootschap, maar reeds nu een'vol waardig en gewaardeerd Md. Hij mocht en kon niet mikken op Moe's toptijd, die voor die Noor tevens de beste was uit zijn nog korte schaats- loopbaan. Verkerk is echter 'n strijd bare figuur, die zich tot het uiterste geeft. Dat deed hij ook nu. met als resultaat, uit een veld van 42 rijders een eervolle negende plaats met een tijd van 7.51.1. Nilsson ontluisterd Alle ogen waren daarna gericht op Jonny Nilsson, wereldkampioen en wereldrecordhouder, die voor de tweede maal binnen een maand van zijn hoge voetstuk, waarop hij voor af ook weer door de speaker was ge plaatst, tuimelde. Na Oslo moest hij ook nu de teleurstelling verwerken niet meer bij de top te behoren. Op het moment, dat hij door de finish ging, wist hij het al: voor mij geen medaille. Zijn 7.48.4 was toen al niet meer waard dan een vierde plaats V.S. door Tsjechen verpletterd en uitgeschakeld In een hard, maar over het alge meen fair duel heeft de sterke ijs- hockeyploeg van Tsjecho Slowakije woensdagavond voor 1.000'toeschou wers Amerika de laatste kans op een medaille ontnomen. Met 7-1 zegevierden de Tsjechen, die tot de 10e minuut van de tweede speeltijd moesten wachten voordat Jiri Dolona de score kon openen. Vier kanshebbers voor het Olympisch me taal telt het ijshockey toernooi nu nog: Rusland, Canada, Zweden en Tsjecho Slowakije. De resultaten van de ijshockey- wedstrijden in poule A zijn: Zweden- Zwitserland 12-0 (3-0, 5-0, 4-0); Rus- land-Duitsland 10-0 (2-0, 5-0, 3-0); Canada-Finland 6-2 (2-1, 3-0, 1-1); Tsjecho Slowakije-Verenigde Staten 7-1 (0-0, 2-0, 5-1). Standen: 1. Rusland 2. Canada 3. Zweden 4. Tsj. SI. 5. Ver. Staten 6. Finland 7. Duitsland 8. Zwitserland 5 5 0 5 5 0 5 10 4 2 5 10 4 2 5 0 0 5 0 5 0 0 5 0 37- 9 32-10 20-27 Richard Kasten wint partij in Energielial In de Rotterdamse Energiehal is woensdag, met de muziek van Bar- num and Bailey op de achtergrond, de strijd om het Nederlands indoor- tenniskampioenschap begonnen. De uitslagen waren: Heren enkelspel: Ron van Gelder (Amsterdam)-Care! Thijsse (Breda) 6-4, 6-2; Wim Lagendaal (Rotterdam) Noorwegen klimt op medaille-ladder De verdeling vain de 61 me dailles (op die 500 m hardrijden werden vier medailles uitge reikt) luidt als volgt: goud zilver brons goud Rusland 8 Frankrijk 3 Finland 3 Noorwegen 2 Duitsland 2 Oostenrijk 2 Zweden 1 Amerika 1 G. Brittannië 1 Nederland 1 Italië N. Korea Canada zilver brons 2 De sitrijd was beslist en met zijn 7.50.9 zou Liebrechts de achtste plaats bezeten, nog juist voor Oees Ver kerk. De derde Nederlander, Peter Nottet, reikte met zijn 8.26.1 niet ver der dan de 34ste plaats. Nederland was verslagen en hoe. Zoals ook de Zweden en die Russen. De uitslag1 Knut Johannesen (Nw.) 7.38.4 (nieuw Olympisch re cord),^ Per Ivar Moe (Nw.) 7.38.6, 3 Fred. A. Maier (Nw.) 1.42.-, 4 Vic tor Kositsjkin (Rusl.) 7.45.8, 5 Her mann Strutz (Oost.) 7.48.3, 6 Jonny Nilsson (Zw.) 7.48.4, 7 Ivar Nilsson (Zw.) 7.49.-, 8 Rudie Liebrechts (Ned.) 7.50.9, 9 Cees Verkerk (Ned.) 1.51.1, 10 Muzahid Habibulin (Rusl.) 7.52.3. 11 Günther Traub (Did.) 7.53.9, 12 Kurt Stille (Den.) 7.56.1, 13 Gerhard Zimmermann (Did.) 7.56.8, 14 Renato de Riva (It.) 7.57.5, 15 Kalervo Hietala (Fint.) 7.58.8, 16 Thomas Malkin (GB) 7.59.4, 34 Peter Nottet (Ned.) 8.26.1. KLAAS SCHENK KAN HET NIET LATEN... KLAAS SCHENK, jarenlang coach van de Nederlandse schaatsploeg, die thans als gast van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond met zijn vrouw de Olympische winterspelen in Innsbruck bij woont, stond woensdag tijdens de 5000 meter op een vertrouwde plaats: tussen de coaches bij de kruising. NAAST ONZE landgenoten Kees Broekman, die als coach optreedt van de Italianen en Henk Lamberts en Jan Charisius van de Neder landse ploeg trad Klaas Schenk als leidsman op voor de Engelsen Mal kin en Bullen. En niet zonder succes. VAN DE 42 deelnemers eindigde Terence Malkin, die tegen de Olym pische kampioen Knut Johanesen reed, als zestiende met een tijd van 7.59.4, zijn beste persoonlijke prestatie op deze afstand, terwijl Antho ny Bullen in het klassement de 22e plaats inneemt met 8.12.4. KLAAS SCHENK mag als coach van de Nederlandse schaatsploeg zijn vertrokken, in de internationale schaatswereld neemt hij nog een belangrijke plaats in. We ervarén het elke dag weer in Innsbruck. „MAAR VREEMD is het wel, zo met je vrouw zo'n lange tijd samen op te trekken." vertelde Schenk ons bij de loting voor de 5000 meter, waar hij door Sven Loftman, de vice-voorzitter van de Internationale Skating Union en de grote man van het hardrijden, ook niet onopge merkt bleef. Klaas Schenk kon voor Nederland ook het goede lot niet trekken. Peter Soeters (Den Haag) 2-6, 6-3, 6-1; Bert van Slooten (Rotterdam)- Eddy Knol (Haarlem) 6-1, 2-6, 6-4; Theo van der Broek (Rotterdam)- Jan Tulp (Arnhem) 6-3, 6-4; Peter Scholt (Hilversum)-F. Luyk (Wasse naar) 6-2, 6-3: Richard Kasten (Lei den )-Siebe Huizinga (Amsterdam) 6-2, 6-4: Jan Beukers (Eindhoven)- Henk Nijeboer (Den Haag) 7-9, 6-1, 6-3. Dames enkelspel: Els Spruyt (Rot terdam )-Annemieke Blom (Rotter dam) 6-2, 6-1; Anja Lepoutre (Gro- ningen)-Ria Houps (Den Haag) 6-0, 6-0: Patricia van der Heuvel (Rot terdam)-Joyce Sluyter (Rotterdam) 6-3, 6-3; Trudy Groenman (Gronin- gen)-Cecile Pellikaan (Tilburg) 6-1, 6-3; Koosje de Jongh (Bilthoven)- Emmy Bley (Rotterdam) 6-3, 6-0; Bett Stoeve (Rotterdam)-Fenneke Entingh (Rotterdam) 6-0, 6-0; Elly Crocke (Rotterdam)-Ineke Koster (Don Haag) 6-0, 6-0. Winterspelen Innsbruck Programma voor morgen Bobslee: vervolg vierpersoons- wedstrijden. Ski-estafette 3x5 km. voor dames. IJshockey: o.a. RuslandZwe den en Tsjecho-Slowakije—Ca nada. Slalom voor heren. 10.000 meter hardrijden op de schaats voor heren. 'TOEN WOENSDAGMORGEN in Innsbruck de Olympische 5000 meter werd gereden, be vond zich onder de talrijke Ne derlandse toeschouwers een drie tal charmante jongedames: prin ses Beatrix, prinses Margriet en onze gouden Sjoukje Dijkstra. Halverwege het laatste rechte eind van de baan, onderaan de overvolle tribunes op stoelen ge zeten volgden zij met veel inte resse het geweld van de Noren, het dappere rijden van Cees Verkerk en de helaas zo teleur stellende rit van Rudy Lie brechts. DE BEIDE PRINSESSEN wa ren gekleed in bruine met bont afgezette mantels, Sjoukje in haar lichtblauwe jack met het oranje-gouden embleem. De prinsesfen, die een afspraak om te gaan skiën hadden afgezegd, toonden zich enthousiast over de prestaties, maar prinses Bea trix wilde toch ook van Sjoukje nog het een of ander over kunst rijden weten. En ook uit haar mond kwam de al zo vaak ge stelde vraag: „Wat ga je nu na dit seizoen doen". SJOUKJE lachte en antwoord de dat zij het echt nog niet met zekerheid kon zeggen. „Ik wil natuurlijk graag doorgaan, dit leven bevalt me best zo, maar ik behoor al tot de oudste deelnemers met mijn 22 jaar en het is altijd verstandig er mee op te houden voor je hoogtepunt voorbij is. Maar een besluit is er nog niet over gevallen". jyiEN KAN DEZE dagen in Innsbruck geen krant open slaan of men komt een verhaal tegen over Sjoukje Dijkstra en haar toekomstplannen. De een weet het nog mooier te vertel len dan de ander. „Sjoukje Dijkstra stopt na Dortmund en gaat naar een show", staat in het ene blad. „Sjoukje wil nog doorgaan, maar mooie aanbie dingen liggen klaar", vermeldt de ander. „Hollandse ijskonin gin gaat trouwen en wordt trainster in Amsterdam", was de vondst in een der bladen, die alle mogelijke moeite doen el kaar een „primeur" af te snoe pen en die de waarheid gaarne opofferen als het moet. PEN DER VERHALEN wil dat Sjoukje na de wereldkam pioenschappen te Dortmund in- structrice wordt op de baan van Madison Square Garden te New York, maar een Engelse inge wijde in de kunstrijderij is er van overtuigd dat zij als zoda nig gaat werken op de Rich- mond-Rink te Londen, waar haar trainer Arnold Gerschwil- ler dan directeur zou worden. Er zijn er echter ook die zeker weten dat Sjoukje zich zal aan sluiten bij een der ijsrevues, waarbij men het dan onderling ernstig oneens is over de naam van het betreffende gezelschap. Het is een warwinkel van als feiten opgediende gissingen. Er zijn zoveel mogelijkheden op genoemd, dat een ervan op een bepaald moment wel raak zal zijn. Maar Sjoukje zelf weet het nog niet IIIJ HAD ZICH vergist. Niet opgemerkt ging hij heen, ofschoon hij een knalrood jasje en een groen hoedje droeg. De jubelgeluiden golden niet hem, de ex-wereldkampioen boksen, Ingemar Johansson, maar een andere Zweed: Sixten Jernberg, Het blijft sollen met de sneeuw op de Olympische Win terspelen, waar de voorjaarstemperatuur gestadig vreet aan sneeuw en ijs. Sollen in ieder geval voor de Oosten rijkse soldaten (links) die steeds maar weer opnieuw sneeuw naar de wegsmeltende rodelbaan in Iglis moeten i brengen. die voor de tweede maal de Olympische skimarathon gewon nen had. Johansson feliciteerde zijn landgenoot en ofschoon het wel een plaatje voor de fotogra fen was, betekende het toch geen groot ogenblik voor de vroegere bokskampioen. Van een ex-bokser nam niemand no titie. In Seefeld was er woens dagmiddag maar een man: Six ten Jernberg de ski-koning. SIXTEN JERNBERG zei na af loop „Het was alsof ik thuis was, zo prachtig hadden de Oos tenrijkers dit parkoers aange legd" en bedachtzaam voegde hij er aan toe „morgen wordt ik 35 en dan wordt het tijd om eens op te houden, maar toch zou ik graag nog een medaille willen winnen in de 4x10 km estafet te INGEMAR JOHANSSON: „Ik wil nog liever een gevecht om de wereldtitel leveren, als 50 km op skies lopen. Ik moet bekennen dat Sixten Jernberg aanmerkelijk frisser aan de eind streep kwam, dan ik in een ge vecht tegen Floyd Patterson". IN INNSBRUCK lopen de or- ganisatoren weer met een la chend gezicht rond Nadat drie dagen lang de föhn de stad be heerste. waardoor de ski-pistes zwarte plekken vertoonden en het rodelen en bobsleeën moest worden afgelast werd er woens dag een temperatuur van viif graden onder nul gemeten. De toeschouwers hebben nu onder een heerlijke zon bij vries weer naar de verrichtingen van de Olympische atleten kunnen kijken. IN DE gecombineerde Duitse Olympische ploeg is niet al les koek en ei. Oostduitse offi cials deelden Westduitse televi sie-mensen mede, dat wanneer zij een interview met de rodelers zouden willen hebben, er dan bij diende te worden gezegd, dat de gouden overwinnaars uit de Duitse Democratische Republiek kwamen. De uitzending ging niet door

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9