HU HEEFT biiiita -tarwe™ ONTBETEN! PONDERDAG 6 FEBRUARI 1994 TM LEIDSE COURAHT PAGINA T Het Nationaal Ballet is woensdagochtend in Amsterdam teruggekeerd van de korte tournee in Polen, waar het optrad in het Polski-theater in Warschau. Op de foto zien de we groep na aankomst in het Centraal station. Motorrijder bij vreemd ongeluk doodgereden De 22-jarige leerling-drukker M. J. J. van den Berg uit Amsterdam is gistermiddag bij een wonderlijk ver keersongeluk op de President Ken- nedylaan in de hoofdstad om het leven gekomen. De jongeman reed op de motor van lijn broer in de richting Utrechtse- brug op zeer korte afstand achter 'n vrachtauto. Nabij de kruising Waal straat wilde hij de vrachtauto op eens met grote snelheid passeren. De jongeman botste bij het aller eerste begin van de inhaalmanoeuvre tegen een op het kruispunt stilstaan de personenauto op, die naar lings wilde afslaan en voorrang moest verlenen. De motor boorde zich in de auto en de jongeman werd als een raket de lucht in geslingerd. Dat ge beurde met zo'n grote snelheid, dat hij onder de voorwielen van de voor hem rijdende vrachtauto terecht kwam. Ook de achterwielen reden nog over de knaap heen. Hij was op slag dood. Huurders gaan eigen bondsblad uitgeven Nieuwe drankwet in Tweede Kamer BETERE KWALITEIT VAN HORECABEDRIJVEN Geen drank aan kinderen Straks zullen er geen excessen van drankmisbruik zijn, meent de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Veldkamp. Hjj hoopt dit te bereiken door de sanering van het horeca-wezen door middel van een nieuw ontwerp van de dank- en horecawet. Er zijn veel tegenwerpingen tegen dit stuk gemaakt. Overigens zal het altijd een meerder heid weten te halen. Kern- en knel punt van de nieuwe wet is de afschaf fing van het maximumstelsel (beper king van getal verguningen in één ge meente). Tegenstanders zeggen, dat deze afschaffing zal leiden tot een sterke stijging van het getal horeca bedrijven. Dit leidt weer tot een sterke stijging van het drankgebruik en vervolgens tot meerdere drankmisbruik. De minister ziet dit niet zo. Men gaat er van uit, dat de direct betrokkenen verantwoor- ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika. Verenigde Staten van ss „Soestdijk" (12-2); Argentinië ms „Alnitak" (11-2); ms „Cap San Nicolas" (12-2); ms „Rio Primero" (13-2); Australië ms „Riederstein" (12-2); Brazilië ms „Alnitak" (11-2); ms „Cap San Nicolas" (12-2); Oost- Arfika (voorm. Brits) ms „La Bour- donnais" (1-32); Canada ms „Pr. Maurits" (11-2); ss „Soestdijk" (12- 2); Chili ms „Buchenstein" (9-2); ms „Diogenes" (11-2); Indonesië ms „Laertes" (11-2); Ned. Antillen ms „Palamedes" (11-2); Nieuw-Zeeland ms „Ceramis" (12-2); Suriname ms „Ladon" (12-2); Z-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika ms „Edinburgh Castle" (9-2); ms „Jagersfontein" (12-2). Inlichtingen betreffende de ver- aendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. delijk zijn. Het wordt een verantwoor delijkheid van horeca-ondernemers. De staatssecretaris zei, dat een positieve regeling met zware vestigingseisen be ter is, dan een negatieve regeling met een maximum aan vergun in gen. Mocht het aantal omhoog gaan, de kwaliteit van het horecabedrijf is thans aan re gels gebonden. Mensen die hun vergunning verpacht hebben worden door de nieuwe wet ge dupeerd, omdat er geen behoefte meer aan verpachting is. De minister wees de vraag om steun aan de gedupeerde ver pachters van de hand. Dit verpachten gebeurde al illegaal. Ik ben niet van plan mee te werken aan het garanderen van illegale inkomsten. Twee amendementen ontmoeten bij de minister geen bezwaar: het verbod om aan jongeren beneden achttien jaar drank te verkopen en de bevoegdheid van de gemeentebesturen om de ver koop van alcoholistische drank in can- tines van kampeercentra en dergelijke te verbieden. In plaats van het amen dement suggereerde de minister een betere oplossing omdat het er niet om gaat volwassen kampeerders een biertje te ontzeggen maar het tappen voor jon geren te beperken. Men mag aannemen, dat de volgende week de KVP, de WD. de AR en een meerderheid van de CHU voor het ont werp zullen stemmen. Jood werkte samen met de Gestapo De tweede dirigent van de opera in Tel Aviv, de 47-jarige Hirasch Ba- renblatt, is gisteren tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het bijeenbren gen van de 3.000 Joodse burgers van de Poolse stad Bendin in 1942 en de uitlevering van hen aan de Gestapo. Volgens 'de tenlastelegging had hij in die tijd, als hoofd van de Joodse politie onder Duits gezag, talrijke Joodse kinderen aan de nazi's over gegeven. De rechtbank in Tel Aviv achtte bewezen, dat de beklaagde toendertijd wist welk lot de aange houden Joden wachtte. Hij draait op volle toeren... „Slachtoffer" in de Vara-radiouitzending „Dit is uw leven" van woens dagavond was de 75-jarige artiest Harry Boda. Foto: door de vele ver rassende ontmoetingen geraakte Harry Boda zo ontroerd, dat hij op een tot het intrekken gegeven moment zijn tranen de vrije loop liet. hebben geleid. Overeenstemming risico-clausule in bouwwereld De regering en de organisaties van de aannemers hebben het vertrouwen, dat er nu spoedig een oplossing tot stand zal komen voor de al geruime tijd be staande moeilijkheden rond de zoge naamde risico-clausule. Door het ontbreken van een regeling is er de laatste maanden al een vrij ernstige stagnatie ontstaan in de aan besteding en gunning van tal van bouw werken. Komt men nu inderdaad spoe dig tot overeenstemming, dan kan aan deze verontrustende vertraging 'n einde worden gemaakt, aldus „Trouw". Na een urenlang durend overleg an der leiding van minister Bogaers heb ben de regering en de organisaties van de aannemers gisteravond in 'n uiterst beknopt communiqué hun vertrouwen op spoedige algehele overeenstemming bekendgemaakt. Er is, in grote lijnen, een regeling ontworpen voor 'n systeem van verrekening van loonsverhogingen in de aanbestedingsprijzen, zowel voor lopende contracten als toekomstige aan bestedingen. Het resultaat was zodanig positief, dat thans het overleg in de organisaties kan worden voortgezet en met de nadere uitwerking van de hoofd lijnen kan worden begonnen, aldus het communiqué. Over de manier, waarop men de door berekening nu precies wü gaan regelen, werden geen nadere mededelingen ge daan. Slechts werd gemeld, dat het over leg werd gevoerd op basis van voor stellen van de regering. Deze voorstel len hebben ook betrekking op '.enige in het verleden gerezen kwesties", waar mee blijkbaar wordt bedoeld op de moeilijkheden, die enkele jaren geleden de risico-clausule Het voorlopig bestuur van het Lan delijk Verbond van Huurdersvereni gingen, waarbij 35 bonden met circa 15000 leden zijn aangesloten, heeft besloten over te gaan tot uitgave van een eigen orgaan. Huren, onderhoud van woningen, woningnood, krotopruiming, onder huur en alle andere aangelegenheden die in het belang der huurders zijn, zullen in dit verbondsorgaan door deskundigen worden behandeld, zo is door het secretariaat medegedeeld. Het verbond zal zich ook gaan in laten met bemiddeling in woningruil, vakantiewoningruil en het bevorde ren van correcte pensionmogelijk heden voor studenten en andere al leenstaanden. Hierbij zal het ver bondsorgaan worden ingeschakeld. In zijn jongste vergadering heeft het verbondsbestuur besloten voor bereidingen te treffen voor het in stellen van een onderzoek naar de achterstand in woningonderhoud in Nederland. Als redacteur van het orgaan zal optreden de heer A. L. de Waal te Rotterdam, een gepensio neerd ambtenaar. Gratis aardappelen voor Rotterdam Telers geven ze liever weg Boeren van Goeree-Overflakkee zijn van plan a.s. zaterdagmorgen om tien uur in Rotterdam, waar schijnlijk in de omgeving van Blij- dorp. gratis aardappelen te komen uitdelen aan de huisvrouwen uit de ze stad. Zij stellen dat de aardappe len op het ogenblik de kostprijs niet opbrengen: die kostprijs is 11 a 12 ct. per kg, terwijl de boer maar 8 ct. krijgt. Dan kan men ze beter weggeven, vinden zij. Via Hellevoetsluis zal zaterdag 'n kolonne door tractoren getrokken aanhangwagens van Goeree-Over flakkee naar Rotterdam rijden. Jon ge boeren van het eiland zullen daar enige duizenden zakjes aardappelen, ieder van twee kg, uitdelen. De wa gens zijn behangen met leuzen als „droevig maar waar" en „ook aard appeltelers hebben recht op een re delijk bestaan". Bovendien zit in ieder zakje 'n gedrukte kaart, waar op staat aangegeven dat de verkoop prijs twee en een half maal zo hoog ligt als de telersprijs. En verder dat de landbouw, die een der kurken is waarop de economie van ons land drijft, grote verliezen lijdt en dat verzoeken aan de overheid om een redelijk bestaan voor de boeren te bevorderen geen gehoor vinden. De Flakkeese boeren willen niets „neersmijten", geen straten versper ren of iets dergelijks. Mening in Brussell EEG-commissie keurt Duitse invoerstop af Het Westduitse invoerverbod voor Nederlandse en Belgische eieren zal waarschijnlijk niet van kracht wor den. In Brussel verwachten de des kundigen dat de EuroDese commis sie het beroep op de beschermings clausule zal afwijzen. De Westduitse regering kan hiertegen weliswaar 'n bezwaarschrift indienen en een be slissing van de ministerraad eisen, maar intussen moeten de grenzen toch weer worden opengesteld. De in EEG-marktverordening voor gevogelte voorziene bestuurscommis sie heeft woensdag in Brussel over de kwestie beraden. De commissie bestaat uit deskundigen van de zes regeringen en een vertegenwoordiger van de Europese commissie. Verwacht wordt dat de beslissing van de Europese commissie woensdag avond zal vallen. Inmiddels heeft ook de contact commissie van verbruikers bij de Europese gemeenschappen tegen het Westduitse invoerverbod geprotes teerd. In een telegram aan de Euro pese commissie geeft de commissie van verbruikers als haar mening dat de Westduitse maatregelen de samenhang van gemeenschappijke landbouwmarkt verstoort, temeer om dat de prijsdaling op de Westduitse markt niet zozeer door de invoer als wel door een sterke uitbreiding van de eigen produktie is ontstaan. Nog geen definitieve regeling De Westduitse staatscourant van gisteren, woensdag 5 februari, bevat een nadere uitwerking van de rege ling, waarbij de eierinvoer in de bondsrepubliek aan invoervergun ningen wordt gebonden. Desgevraagd wijst het Nederlands ministerie van Landbouw en Visserij erop, dat uit deze nadere regeling, mede gezien de zeer beperkte tijdsduur waarvoor zij voorloDig geldt, namelijk zaterdag en maandag a.s., ook thans nog steeds niet blijkt in welke mate en op wel ke voorwaarden de bondsregering verdere invoer van eieren toelaat. De nadere regeling heeft mede be trekking op de invoervergunningen, die na het verstrijken van de drie respijtdagen, derhalve met ingaan van a.s. zaterdag, dienst zullen moeten gaan doen om invoer van eieren mogelijk te maken. Duitse impor teurs kunnen de invoervergunnin gen terstond bij de Duitse dienst voor de buitenlandse handel aanvra gen, maar de aanvrage is aan ter mijnen gebonden. Voor zover Nederland en de ove rige EEG-landen bij deze eierinvoer zijn betrokken, wordt in de praktijk de nadere regeling voorlopig beperkt tot a.s. zaterdag en maandag. Stunt van Formosa met ambassadegebouw te Parijs Uit officiële Chinees-nationalisti sche bron in Parijs is vernomen, dat de nationalistische regering van For mosa de akte van eigendom voor haar Parijse ambassadegebouw heeft overgedragen aan de nationalistische Unesco-delegatie om hiermee iedere poging te verijdelen, het gebouw aan een ambassadeur van Peking over te doen. Een functionaris van de natioalis- tische Unesco-delegatie heeft toegege ven, dat het ambassade-gebouw nu van de Unesco-delegatie is, die een diplomatieke status heeft. Een ziekenhuis in de Zwitserse plaats Lugano is vier sterke radio actieve naalden kwijt. Men vemoedt, dat de naalden, die in een kleine spons waren verpakt, via de water afvoer in het meer van Lugano te recht zijn gekomen. Het publiek is gewaarschuwd de naalden niet aan te raken. Mgr. Slipyi thans „groot-aartsbisschop" De 71-jarige, in het Vaticaan verblij vende, Oekraïense mgr. Josyf Slipyi, aartsbischop van Lwow (Lemberg), die een jaar geleden uit Sowjetrussische ge vangenschap is vrijgelaten, heeft als eerste van de Paus de speciale titel van „Groot-aartsbischop" gekregen, die ze ven jaar geleden door wijlen Paus Pius XII werd ingesteld. De titel „groot-aartsbischop" bestaat alleen in de Oosterse Kerk. Een groot aartsbisschop heeft ongeveer dezelfde rechten als een patriarch. Het betreft 'n z.g. autocephale metropolitaanzetel, welke geen patriarchale zetel is en als zodanig door de Paus en het Concilie is erkend. De functie staat hoger dan die van 'n metropoliet en is te vergelijken met die van een „Katholikos" bij de Armeniërs, Chaldeeuwen en Georgiërs en de pri maat in de Westerse landen. Gesprek over kwestie-Maleisië te Bangkok begonnen In Bangkok zijn gisteren vredesbe sprekingen begonnen tussen de minis ters van buitenlandse zaken van Indo nesië, de Philippijnen en de federatie Maleisie. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, zei na aan komst in Bangkok, dat de kwestie van de erkenning van Meleisië het belang rijkste vraagstuk is. Indonesië zou zijn best doen om de conferentie een succes te laten worden. Maar het resultaat van het overleg viel nog niet te voorspellen. Van Maleisische zijde werd meege deeld, dat de federatie waarborgen van de conferentie zal eisen, dat er aan de „Indonesische agresie, propaganda en ondermijning" een einde komt. Maleisië zou Indonesië voorts om een duidelijke omschrijving vragen van wat dit land onder „confrontatiepolitiek" verstaat. Ook zal Maleisië waarschijnlijk eisen, dat er een einde komt aan de guerilla- strijd in Sabah (Noord-Borneo). Men verwacht, dat Indonesië met kracht zal aandringen op terugtrekking van de Britse strijdkrachten in het ge bied van de federatie. Ernstig voedseltekort op Midden-Java Vdligens hot blad Soedoeih Indone sia is in veirscheddene deden van Mid- d/en-Java een zeer emstiige situatie op helt gebied van die voedselvoorzie ning ontstaan, als gevolg van lang durige droogte en aanhoudende rat- benpLaag, diie bot misiiukikinig van de rijstoogst hebben geleid. Ongeveer 340.900 mensen hebben zich voor - hulp aangemeld. Een beeld van een ruimtestation, ergens in het heelal? Neen: het zijn mannen van de Britse RAF, bezig met het gereedmaken van een „Blue steel"-bom, welke bestemd is voor een Victor Mark H bommenwerper. De militairen dragen bij dit werk beschermende kleding, welke hen op ruimtevaarders doet lijken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7