GAAT DE LANDMACHT UITGAVEN BEPERKEN Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN Bronchi letten DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA J Uit het jaarverslag van het Leidse Openbaar Slachthuis In Leiden zijn 73 slagerswinkels Uit het verslag over het jaar 1962, andere eenhoevigen, 8582 varkens, dat drs. Van Dis heeft uitgebracht 370 schapen en 607 geiten. van het Leidse Openbaar Slachthuis Bovendien werd van elders vlees keurd onder voorwaarde van sterili- lvt, wuioiaiu.au waarvan het keuringsgebied, behalve aangevoerd 3.783.900 kg., waarvan be- satie en 16 afgekeurd, benevens 142 o SEM tegen een zevental t „u _:.u _i t ,„i1.., hipppn fflP al' P WPrHpTl afppkplirH 5 MELKSANERING KREEG KOUS OP DE KOP De „Stichting Economische Melk- VcURCiisucsi wtuvicii gcaiatiu 41 VCL1 c. kens, waarvan er 5 werden goedge- distribiitie heeft een nederlaag gele- den bij de Haagse rechtbank. De vordering tot winstafdracht, die baar Slachthuis gekeurd en soms on bruikbaar gemaakt. Dit betrof mond en klauwzeer: 174 varkens en 84 big gen. Hiervan werden 166 varkens goedgekeurd onder voorwaarde van sterilisatie en 8 afgekeurd; terwijl de biggen alle onbruikbaar werden ge maakt. Tengevolge van het optreden van varkenspest werden geslacht 21 var- Leiden zelf, zich uitstrekt over stemd voor plaatselijke consumptie biggen die alle werden afgekeurd, de gemeenten Oegstgeest, Alkemade, 2.196.900 kg., en de rest voor de vlees- Leiderdorp, Voorschoten. Warmond, warenfabrieken en export. Zoeterwoude, Hazerswoude en Was- BESMETTELUKE ZIEKTEN VOLGENS DE VEEWET vrye senaar, blijkt dat er op 1 januari 1963 in Leiden 73 slagerswinkels wer den geëxploiteerd door 64 eigena ren. Dat betekent, dat er zich in die CONTROLE EN OVERTREDINGEN NIEUWE DIRECTEUR VOOR „HET DORP. Tot directeur van „Het Dorp" is benoemd de 41-jarige Dordrechtse advocaat mr. W. P. Bijleveld. Hij zal op 15 april a.s. de taak van dr. Klap wijk, die als waarnemend directeur fungeerde sinds de actie in 1963, overnemen. Boeren hoeven niet meer te „zitten" Hoestdrank in tabletvorm.95ct (Advertentie). melkboeren had ingesteld, is bij rechtelijk vonnis nietig verklaard voor wat de aanloopperiode (van een g0r£eI<ïFM ^Kmffkpvpriow»! Ïhar- Het bestuur van het landbouw- De bedrijfslokalen van de slagers den in haar streven de vrije melk- akkoord leeaai^dat boerendie1 geen B„ de keuring werden gedurende nlr^wt ^^"hun bedrijf vo./bei tijd op de 1343 inwoners één slagerij het verslagjaar geen ziekten als bo- zaken, restaurants, automotieken etc., ren". bevond. venbedoelde geconstateerd. werden in het gehele keuringsgebied Daarom hebben de Haagse melk- Met betrekking tot de bedienings- In overleg met de inspecteur van regelmatig gecontroleerd. boeren met genoegen geconstateerd, intensiteit van de slagerijen komt de Veeartsenijkundige dienst werden Wegens overtreding van de Vlees- dat de voorzitter van de S.E.M., mr. daar alleen Warmond nog boven met de dieren van bedrijven, gelegen in keuringswet werd 4 x proces-verbaal W. P. Bijleveld uit Dordrecht, met 1114 inwoners (4 bedrijven op een het district Zuid-Holland Noord, opgemaakt. Bij een aantal overtre- ingang van 15 april benoemd is tot totale bevolking van 4457). waar een besmettelijke veeziekte was dingen van minder ernstige aard directeur van de stichting „Het Voor de andere genoemde gemeen- uitgebroken, en die deswege dienden werd volstaan met een mondelinge Dorp". Deze jurist beschouwen zij ten waren deze cijfers: Oegstgeest 6 te worden afgemaakt, aan het Open- of schriftelijke waarschuwing. als hun ergste kwelgeest, bedrijven, gem. aantal inwoners 2368, berekenen van de heffing willen ge ven, niet langer strafbaar zullen zijn. In plaats daarvan zal hun ambtshalve een heffing kunnen worden opge legd. Alkemade 6 en 1599. Leiderdorp 5 en 1685, Voorschoten 10 en 1630. Zoeter woude 4 en 1607, Hazerswoude 4 en 1752 en Wassenaar 17 en 1531. AANTAL SLACHTINGEN In 1962 werden in het openbaar slachthuis 21545 dieren geslacht, waarvan er 140 moesten worden afge keurd. Gespecificeerd waren het 6648 runderen, 2949 kalveren, 1107 nuchtere kalveren, 1282 paarden en Professor Bok overleden Door deze wijziging in de registra tieverordening zal een einde komen aan het uitzitten van hec i.fenisstraf- fen door „Vrije Boeren" wegens het niet invullen van het inventarisatie- Tweede Kamer opheffing van de staf en de functie formulier. Het is de bedoeling dat de van de Nederlandse territoriale be- wijzigingsverordening in mei van velhebber zou een deel van de taak kracht zal zijn. Minister Scholten (justitie) heeft het openbaar ministerie opdracht ge geven om in afwachting van nadere beslissingen geen vervolging meer in te stellen in hangende zaken. De tenuitvoerlegging va r. uitgesproken vonnissen wegens overtreding van de bestaande inventarisatie-verorde ning moet worden opgeschort, zo heeft het ministerie van justitie mee gedeeld. van de NTB overgeheveld worden naar de gewestelijke territoriale be velhebbers. Minder hospitalen Voor de Geneeskundige Dienst zou Bijna 25 jaar hoogleraar in Leiden AANNEMERS VERDACHT VAN BELASTING-FRAUDE. Zeven Amsterdamse aannemers Er is op dit moment nog weinig worden er door de FIOD (Fi* Vrawpn in see van on2e grenzen, maar zijn ook o onderwerp van studie: een sterke in- krimping van het Korps Commando- gelden dat men overweegt het niet troepen, opheffing van de staf en de alleen te laten bij de onlangs bekend functie van de Nederlandse territo- gemaakte opheffing van het herstel- De heer Cou.y, die voor de VVD "ale bevelhebber, eer, beperking van en oefencentrum in Austerlitz, maar lid is van de Tweede Kamer, heeft de actlv^eiten van de Militair Ge- dat men ook bestudeert of de cen- dezer dagen de minister van Defensie ne.es, undige Dienst, een zoveel mo- trale militaire hospitalen en de dis- schriftelijk gevraagd of het juist is g reduceren van de personeels- trictshospitalen wellicht in aantal dat wordt overwogen het Korps Ma- sterkte vooral m de logistieke sec- teruggebracht kunnen worden, rechaussee niet langer met de grens- tor' het reduceren van het gebruik bewaking te belasten.H.ewei noch ^pers^nenau o.en.ver- ^kend over de bedragen die men lichtingen en Opsporings Dienst) van ringer gewicht. denkt te besparen als de thans in verdacht belastingfraude te hebben studie zijnde maatregelen inderdaad gepeegd voor een bedrag, dat wei- uitgevoerd kunnen worden. Wel kan licht vele honderdduizenden guldens daarbij in aanmerking genomen wor- bedraagt. den dat bezuinigingen op de exploi- De verdachten zouden gefingeerde tatiekosten bij de Landmacht, er toe kwitanties aan de officiële boeken Onlangs heeft de nieuwe chef van moeten dienen de in de nabije toe- hebben toegevoegd, waardoor de uit- de generale staf, luitenant-generaal komst voorgenomen investeringen gaven aanmerkelijk werden opge- F. van der Veen, opgemerkt dat er mogelijk te maken. En die investe- schroefd vervolgt de „Volkskr. bij de Landmacht wel op dertig pun- ringen lopen in de tientallen mil- Naast belastingfraude hebben de ver ten bezuinigd kan worden. De hier- joenen guldens. dachten zich ook schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte of uitlok- Aan brandwonden, die hij had king daarvan. In veel gevallen wer- opgelopen bij pogingen om 'n brand- den de kwitanties getekend door lie- Dertig punten woordvoerder van het ministerie dit rin2er gewicht, heeft willen bevestigen, vernemen wij in welingelichte kringen dat eén Op 71-jarige leeftijd is na een ziek- beperking van de fraaj van het Korps bed van enige maanden in Naarden Marechaussee, bij de landmacht in- overleden prof. dr. S. T. Bok. derdaad onderwerp van serieuze stu- Siegfried Thomas Bok werd op 19 die is. maart 1892 in Wormer geboren. Hij studeerde geneeskunde aan de uni- De afkapping van de Marechaus- versiteit van Amsterdam. Na zijn seetaak zou echter niet een op zich- artsexamen in 1916 werd hij assis- zelf staand geval zyn. Ze zou onder- boven genoemde punten maken deel tent en laboratoriumarts aan de Va- deel zijn van een veel uitgebreider, uit van die dertig, leriuskliniek te Amsterdam._ In_1922 door staatssecretaris Haex gewild promoveerde hij bij prof. C. Wink- onderzoek dat binnen de Landmacht Zoals gezegd zou men de ruim dui- je, dat op 2 januari in zijn woning den, die daarvoor een „honorarium" Ier op proefschrift „De ontogenese bekend is onder de naam „Operatie zend man van het Korps Marechaus- was ontstaan, te blussen, is de 77- kregen. Een sloper, die ook zijn hand van het ruggemerg-reflexapparaat chirurg" en dat nagaat waar bezui- see die dienst doen als grensbewa- jarige A. IJsseldijk uit Rotterdam tekening onder enkele kwitanties had met de centrale verhoudingen van de njgd kan worden. In het kader van kers, willen terugtrekken. Daarin gisteren in het Bergwergziekenhuis gezet -n bang werd voor de gevol- nervus sympathicus". deze „Operatie chirurg" wordt niet kan Defensie echter niet alleen be- overleden. Sen. lichtte de FIOD in. Het gevolg Vervolgens werd hij benoemd tot alleen gedacht over het terugtrekken slissen omdat grensbewaking een fei- was dat bij tal van aannemers van conservator in de neurologie te van de ruim duizend man Marechaus- telijke verantwoordelijkheid is van Op zijn bromfiets van achteren sloop- en grondwerken de boekhou- Utrecht en leider van een door hem jiet ministerie van justitie. Tussen aangereden door een vrachtauto werd ding in beslag werd genomen door deze twee departementen moet dus gisteravond de 51-jarige ambtenaar rechercheurs van de FIOD. Van het overleg gepleegd worden. Wat be- van Rijkswaterstaat J. Delissen uit „vrijgekomen" bedrag werden ook treft het korps commandotroepen Heel (L.). De man, die vader was zwarte lonen betaald. Het onderzoek ligt het in de bedoeling om twee van van vijf kinderen, werd op slag ge- de fraude is al enige jaren gele de drie parate compagnieën, zo'n dood. Het ongeluk gebeurde op de den begonnen is nog lang niet afge- vierhonderd man, op te heffen. Bij Rèvenellenweg te Roermond. sloten. ingericht laboratorium voor hersen anatomie aan de Willem Arnthoeve in Den Dolder. Na aanbiedingen van buitenlandse professoraten, o.a. te Peking en Philadelphia, te hebben afgeslagen, aanvaardde prof. Bok op 30 oktober 1929 het ambt van ge woon hoogleraar aan de Leidse uni versiteit in de histologie en micros copische anatomie met een oratie over wiskunde en weefselleer, welk ambt hij tot 1952 heeft vervuld. Prof. Bok, die in de bezettingstijd wegens zijn principieel verzet enkele malen gevangen heeft gezeten, was in het studiejaar 1950-'51 rector-magnificus in Leiden. In juli 1952 aanvaardde prof. Bok het directoraat van het herseninstituut te Amsterdam en het buitengewoon hoogleraarschap in de neurobiologie aldaar, welke funkties hii in augustus 1962 neerlegde bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Hij was voorts lid van de Koninklijke Akademie van We tenschappen. Prof. Bok was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, welke onderscheiding hem verleend was mede op grond van zijn verdiensten bij deinrichting van de Nederlandse wetenschappelijke afde ling bij de Expo te Brussel. Deze activiteit leidde er tevens toe, dat hij een hoge Belgische onderscheiding verwierf. De begrafenis zal in alle stilte plaats vinden. Sterker dan hij dacht... „Wie die kast met zijn blote handen uit mijn zaak krijgt, mag hem houden ook!" Van deze overmoedige uitdaging heeft de heer Wa me link, win kelier te Hardenberg, later zo veel spijt gekregen, dat hij lange tijd alles in het werk heeft gesteld „die kast", een brandkast met een niet nader te noemen geldbedrag, weer te rug te krijgen. De confectie zaak van de heer Wamelink wordt op het ogenblik ver bouwd. De eigenaar stond gis teren in zijn zaak een praatje te maken met werknemers van de firma, die de verbouwing uitvoert, en liet zich in een overmoedige bui bovenstaande zinsnede ontvallen. Eén van de arbeiders nam de uitdaging aan. Hij stroopte de mouwen op, spuugde in z'n handen en begon aan de brandkast te du wen en te trekken. Na een paar uur had hij de kast door de winkel heen naar buiten gesjord, waar hij hem op een steekwagen mee naar huis nam. Een broer van de heer Wa melink hoorde toevallig van de geschiedenis. Hij haastte zich achter de arbeider aan, en wist hem na lang heen en weer ge praat ervan te overtuigen, dat zijn broer maar „een grapje had gemaakt". De heer Wame link, die opgelucht zijn brand kast weer in ontvangst kon ne men, vatte het geval sportief op, en beloonde de prestatie van de arbeider met een biljet van honderd gulden. (Advertentie) Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Aelherklanken VRIJDAG 7 FEBRUARI 7.00 Nws. en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Balletmuz. (gr.). 7.45 Raddokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lich te gr. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mod. ork. muz. met koor (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. gr. muz. 11.15 In 't zil ver: programma voor oudere luiste raars. 12.00 Oud worden - jong blij ven: muz. herinneringen. 12.30 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 lich te ork. muz. en instr. sol. 12.53 Gr. muz., eventueel act. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel: pop. melodieën. 13.35 Pro- men.-ork.: amus. muz. 14.05 School radio. 14.25 Gevar. gr. muz. 15.16 Voor de vrouw. 15.45 De muz. der volkeren: muz. lezing (3). 16.15 Dui zendschoon - Snijbloemen, lezing. 16.55 Mod. pianomuz. 16.55 Gr. muz. 17.00 Voordracht. 17.20 Klass. ork. muz. (gr.). 17.40 Lichte ork. muz. en zangsol. 18.00 Amateursork. 18.20 Halte: progr. voor de jeugd. 18.50 Re- geringsuitz.: Bescherming Bevolking. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Kerk orgelconcert: klass. muziek. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Gr. muz. 20.00 Zingt ten hemel toe: Geestelijke liederen. 20.30 Prisma: gevar. progr. 21.30 Klass. ork. muz. (gr.). 22.00 Comm- of discussie. 22.10 Blokfluitrecital: oude muz. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld: Int. oriëntatie in de kerk, zending en oekumene. 23.00 Kyrie en Gloria, praatje. 23.10 Langs de we gen van het lied: 1. Minneliederen. 23.40 Lichte pianomuz. (gr.). 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00 VARA, 13.00 AVRO, 16.00 VPRO, 21.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. (Om ca. 7.30 uur Van de Voorpagina). 8.00 Nws en soc. strijdlied. Het pro gramma tussen 8.18 en 9.40 uur kan onderbroken worden voor recht streekse reportages van de 10.000 m. heren hardrijden op de schaats tij dens de Olympische Winterspelen 1964). 8.18 gr. muz. 9.00 Ochtend gymn. voor de vrouw. 9.10 Pianore cital (gr.): klass. muz. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Schoolradio. 10.20 Lich te gr. muz. 10.40 Voor de vrouw. 11.20 Lichte gr. muz. 11.40 Voor de kleu ters. 11.55 Licht orgelspel. 12.20 Re- geringsuitz.: Uitzending voor de land bouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Tentoonstellingsagenda. 12.38 Pianospel met instr. begelei ding (gr.). 12.45 Olympische Winter spelen 1964. 13.00 Nws. 13.15 Meded. eventueel act. of gr. muz. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Licht orkest en zang sol. 14.15 Olympische Winterspelen 1964. 14.20 Bij de tijd en bij de thee, gevar. progr. 16.00 Verjaardagska lender van de licht(er)e muz. 16.30 Inzicht en uitzicht: een halfuur voor wie tijd heeft om te luisteren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor opgroei ende mensen. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz- rondo. 19.00 Kiosk: artikelen uit zo juist verschenen weekbladen. 19.10 Ter discussie.literair progr. 19.30 Sopraan en piano: klass. en mod. lie deren. 19.50 Daarompraatje. 20.00 Nws. 20.05 Mod. stadsplanning - De gebouwde menselijke omgeving, lezing. 20.25 Klass. kamermuz. 20.50 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. 21.00 Metr. ork. en zangsol. 21.30 Alle elf!, radio competitie. 22.20 Olympische Winter spelen 1964. 22.30 Nws. 22.40 Marim ba: wekelijks vrijdagavond magazine. 23.10 Licht instr. trio. 23.25 Lichte gr. muz. 23.45 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Olympische winterspe len Innsbruck 1964: Ned. comm. op feiten en gebeurtenissen van de dag. 19.45 Filmoverz. van de Olympische Winterspelen 1964 te Innsbruck. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Hedenavond Voorstel ling: kunstprogr. 21.30 Reactie op reacties. 21.35 Tria Trini Lopez. 22.10 Inspecteur Leclerc - De jacht, film. NTS: 22.35 Journaal. 22.40 Olympi sche Winterspelen 1964: Filmoverz. van gehouden wedstrijden. 23.10- 23.55 IJshockey Canada-Tsjechoslo- wakije in het Ijsstadion te Innsbruck. 12) Toen ik bij de slecht geschreven, krabbelige handtekening gekomen was. floot ik zachles. Ofschoon vreem deling in Engeland, kende ik lord Sangatte zeer goed bij reputatie; en dat was een onsmakelijke reputatie ook. Ik nam het notitieboekje van Northcote, dat ik de vorige avond op mijn nachtkastje had gelegd en zocht er zijn afspraken voor woens dag in op. Ik vond er twee of drie onduidelijke aanwijzingen voor af spraken 's morgens en 's middags en onderaan slordig met potldd ge krabbeld: „Sangatte's balavond". „Ik zal er niet mankeren", zei ik met enige zelfvoldaanheid. Dat Sangatte en Northcote bezig waren een maatschappij op te rich ten, was een belangrijke mededeling. door Victor Bridges Als handelsonderneming zou het ze ker wel iets zeer aparts zijn. In dien de geruchten juist waren, dan was Sangatte ongeveer een van de meest volgroeide schurken, die het Engelse Pairschap maar kon aanto nen; terwijl mijn bekendheid met Northcote mij de indruk gaf, dat nauwheid van geweten een weinig door hem beoefende deugd was. De woensdagavond leek mij, over het algemeen genomen, dus wel zeer on derhoudend te zullen worden. Ik stond kalm op en gevoelde mij tamelijk met mijzelf ingenomen. Het heerlijke zonlicht dat met volle stra len myn venster binnendrong, deed mij mijn avontuur veel aanlokke lijker vinden dan de vorige avond Mijn zenuwachtigheid was geheel verdwenen en in plaats daarvan ge voelde ik een opgetogen, bijna tar tende nieuwsgierigheid naar hetgeen er nu zou gaan gebeuren. Ik bestudeerde het door Northcote getekende schetsje van de indeling van het huis en ontdekte, dat de bad kamer drie deuren verder op de gang was. Een behoorlijk bad was een luxe, die ik mij sedert mijn aan komst in Engeland niet had gepermit teerd en in het aangename vooruit zicht daarvan, deed ik de kamerja pon van Northcote aan en liep de gang op. Spoedig vond ik het bad en binnen enige ogenblikken was het met warm water gevuld. Op de ta fel aan de andere kant van de ka mer lag scheermateriaal van allerlei soort in volmaakte orde gerang schikt. Op mijn dode gemak trok ik na het bad mijn kleren aan en stak een si garet op, terwijl een gevoel van be haaglijkheid over mijn nieuwe toe stand me doorstroomde. Daarna be gaf ik me, opgefrist en voldaan, naar mijn slaapkamer, om inspectie over de garderobe van Northcote te hou den. Deze bleek op dezelfde uitge breide schaal te zijn ingericht als al zijn overige zaken. Na ernstige over weging zocht ik een mooi blauw pak uit en een paar schitterende schoe nen, die de poetskunst van Milford alle eer aandeden. Aldus uitgedost slenterde ik lang zaam de trap af naar de eetkamer. Het ontbijt stond aan het einde van een grote tafel voor mil klaar. Het was een heerlijke combinatie van glimmend zilver, frisse bloemen en onberispelijk porselein. Na de grove, slordige bediening in mijn kosthuis, gaf de aanblik van al dit moois mij een benijdenswaardige eetlust. Zodra ik mij aan tafel had gezet, kwam het dienstmeisje, dat mij had gewekt, geruisloos binnen met een aantal gerechten en een pot geurige koffie. „Dr. Ritchie zal zo spoedig mogelijk komen, mijnheer", sprak ze, terwijl ze het blad neerzette en de ver schillende schaaltjes rangschikte. „Heel goed", zei ik. „Zodra ik ont beten heb, ga ik naar hem toe". Gedurende een aangenaam half uur hield ik my bezig met een paar niertjes, een heerlijke omelet, ver schillende vleessoorten en marme lade,, om te eindigen met een verruk kelijk stuk meloen. Daarna nam ik met een zucht van voldaanheid een siaret uit een kistje, dat op het buf fet stond en ging zitten in een van de gemakkelijke stoelen bij het raam, dat op het park uitzag. Een ontbyt, zoals ik genoten had, brengt iemand gemakkelijk tot over peinzing en het is dus nauwelijks te verwonderen, dat mijn gedachten plotseling naar de opwindende ge beurtenissen van de vorige avond te rug dwaalden. Door de kronkelende wolkjes van mijn sigaret heen. scheen het mooie, bedroefde gezichtje van mijn verbazingwekkende bezoekster voor mijn ogen op te rijzen. Met een soort weelderige blijdschap her haalde ik haar naam „Mercia Solano". Hij paste verwonderlijk goed bij haar. Een naam van muziek en kleur, ver mengd met een zekere onbestemde droefheid. Wie kon zij zijn en welk lelyk hoofdstuk uit het verleden van Northcote kon aanleiding zijn tot hetgeen zich deze nacht had afge speeld? Dat hij niet alleen dit meisje had te vrezen, hadden haar eigen woorden duidelijk kenbaar gemaakt. Buitendien kon ik mij niet indenken, dat Norhtoote voor een Vrouw op de loop zou gaan, al had hij haar nog zoveel onrecht aangedaan. Ik rakel de myn geheugen op, om een of meer mogelijkheden te vinden, die het gebeurde van de vorige avond zouden kunnen verklaren. In de eer ste plaats haar verwijzing naar Gua- rez; maar wie was die Guarez? Op nieuw was ik nieuwsgierig te we ten, of hij die man was, die zich tus sen de struiken aan de overkant schuil hield. Het verwonderde mij, dat hij zijn kans niet had waarge nomen om mij een kogel te logeren te geven. En wat was ook weer de eervolle titel welke zij my gaf? De Satyr van wat ook weer? o ja, Cule- bra, als ik het goed onthouden heb. Voor de duivel, waar lig dat Cule- bra? De naam kwam mij bekend voor, maar hoe ik ook mijn hersens inspande, ik was niet in staat het er gens te plaatsen. Het enige waarvan ik mij zeker voelde was, dat het er gens i n Zuid-Amerika moest zijn. Het begon myn nieuwsgierigheid te prikkelen, of niet daar de sleutel van het geheim lag. De namen Guarez en Solano deden onmiddellijk aan dat onrustige land denken, terwijl de plotselinge dood van de vader van Mercia geheel in overeenstemming was met de toestanden daar. Ik had dit punt van mijn ov erwegingen be reikt, toen er op de deur werd ge klopt en het frisse dienstmeisje weer binnenkwam. „Ik dacht, mijnheer", begon zy ver ontschuldigend, „dat u nu misschien wel naar Milford zou willen komen kijken. Hij schijnt op 't ogenblik een beetje beter, daarom dacht ik „Je hebt groot gelijk", onderbrak ik haar, terwijl ik opstond en mijn sigaret weglegde. ,Ik ga met je mee".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2