Ook prijsstoppen voor individuele bedrijven Centrum van onderzoek voor ruimtevaart komt in Delft DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA T BINNENKORT WETSONTWERP IN KAMER DE VIS SERIJ STAKING In een maandagavond te Scheve- ndngen gehouden vergadering hebben 361 vissers zich uitgesproken voor voortzetting van de stakingsactie, 23 tegen en twee blanco. De vergadering was uitgeschreven als een besloten ledenvergadering van de niet-erkende vakorganisatie O VB. In de loop van de avond werd echter de leiding overgenomen door het actiecomité van stakers. Ook een klein aantal A niet-leden van het OVB werd toen Minister Andnessen (Economische jaar beschikken en van deze be- toegelaten en mocht meestemmen Zaken) wil ook tegen individuele be- voegdheid slechts gebruik maken als Schippers moehten ook binnenkomen' drijven optreden als deze de prijzen zich in het sociaal economische leven maar het stemrecht werd hun ont- onverantwoord verhogen. Voor zulk ernstige spanningen voordoen en de houden. een slagvaardig prijzenbeleid is een prijzen gevaar lopen. De beschik- wijziging van de prijzenwet nodig, king tegen afzonderlijke ondernemin- DIENSTREGELING KUNSTMAAN omdat deze wet alleen bevoegdheden gen dra* ft een voorlopig karakter. £>e kunstmaandienst van de Ster- geeft om maatregelen te nemen te- De geldigheidsduur is ten hoogste renwacht te Utrecht deelt mede dat gen aHe ondernemingen in een be- een half jaar. de Amerikaanse Echo-2-satelliet de paalde bedrijfstak. komende dagen zichtbaar, van zuid De gang van zaken was tot nu toe Scheveningen krijgt tegen het naar noord bewegend overkomt als dat de minister pas tot een prijsstop einde van de maand een Westeuro- volgt: e.d. overging, wanneer na overleg pese primeur en een nieuwe attrac- 4 febr. 19.42 uur 35 graden laag een aantal ondernemingen in een tie als ambassadeur Yujiro Iseki in het westen; bepaalde bedrijfstak zich met wilde daar in een bedrijf aan het Gevers 5 febr. 19.18 uur 45 graden hoog Deynootplein de opening verricht in het westen; van een Japans restaurant, het eer- 6 febr. 18.54 uur 80 graden hoog ste in ons werelddeel. in het westen. voegen naar de prijsgedragsregels. De laatste tijd blijkt echter tel kens weer, dat de overgrote meer derheid van bedrijfsgenoten zich aan prijsafspraken houdt, maar slechts één of enkele ondernemingen onver antwoorde prijsverhogingen doorvoe- re. Om nu tegen deze ondernemingen directer te kunnen optreden wil de minister van Economische Zaken de prijzenwet veranderen. Een voorstel daartoe heeft hij bij de Tweede Ka mer ingediend. De minister wil voor lopig over een bevoegdheid van een Kleine stijging van prijzen horeca De prijzen in het horecabedrijf mogen gemiddeld niet meer dan drie en een half procent over de jaar omzet omhoog gaan. Dat is giste ren besloten tijdens een overleg tussen het ministerie van Economi sche Zaken en het bedrijfschap Ho reca. Tegen vertikale prijsbinding Men verwacht, dat minister An- driessen binnenkort maatregelen zal nemen tegen de verticale prijs binding in de elek tro - tech n ische (stofzuigers, koelkasten, mixers, droogkappen e.d.) en in de cosmeti sche bedrijfstak (schoonheidsmidde len, parfums). Op het ministerie van economische zaken schijnt men de mJTng te zijn toegedaan dat de vaststelling van de winkelprijs door fabrikant en im porteur de vrije concurrentie in de beide bedrijfstakken beperkt ten kos te van de consument. OLIE DUURDER De verkoopprijzen voor autogas- olie, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie 1 en 2 en dunne stook olie zullen vandaag worden verhoogd met 60 ct. per 100 liter. De olie maatschappijen delen mede dat de ze prijsverhogingen een gevolg zijn van de normale seizoenfluctuaties in de aanvoerprijzen en dat zij derhal ve in geen enkel opzicht verband houden met de loonontwikkeling sinds 1 januari. Europees instituut met 800 man personeel volgend jaar klaar Eerste raket medio 1964 vanaf Sardinië De accommodatie voor het Euro pees Instituut Voor de Ruimtevaart, de „Estec", dat in Delft wordt ge vestigd, moet medio 1965 gereed zijn. 77 personeelsleden zijn thans aange nomen van wie dertig technologen. Over drie jaar wordt verwacht aan de totale personeelsbezetting van achthonderd personen toe te zijn. Volgens de plannen zal de „Estec" medio 1964, de eerste waarnemings raket met eigen apparatuur in de neus, moeten worden afgeschoten. Dat zal op Sardinië gebeuren. Twee jaar later zullen in Kiruna raketten worden afgeschoten. Dit verteide de algemeen direc teur van het instituut, dr. E. Lines, die gisteren in gezelschap van zijn naaste medewerkers een bezoek heeft gebracht aan Delft. Hij heeft be sprekingen gevoerd met het gemeen tebestuur. De medewerkers, die dr. Lines vergezelden, waren dr. S. Shap- cott, directeur projecten, dr. M. Sur- din, directeur toegepaste wetenschap, en dr. A. H. M. Wijffels, directeur administratie. Dr. Lines deelde mee, dat de „Es tec" veel van het werk, dat de „Es- ro" (European Space Research Orga nisation) ter hand gaat nemen, zal verzorgen. Wetenschappelijke groe pen, werkzaam bij universiteiten en onderzoekcentra in Europa, zullen de technische en de wetenschappelijke gegevens van satellieten en raketten verzamelen en ter beschikking stel len van de „Esro". De „Estec" is te zien als een technologisch centrum, waarvoor een terrein van 16 ha. in de nabijheid van de Technische Ho Met 't m.s. „Neder Rhone" is in de Amsterdamse haven een 12 meter lange Chinese jonk aangekomen, welke in Hong Kong voor rekening van een inwoner van Heem stede is gebouwd. De „Dragon Fly" (Libelle) biedt plaats aan zeven personen en kan gebruikt worden voor tochten over het IJsselmeer en langs de kusten. Op de foio een moment tijdens het uitladen. Een overzicht van de Rotterdamse Coolsingel, welke in verband met de werkzaamheden aan de Metrotunnel deze week gedurende enkele dagen volledig is afgesloten voor het verkeer. Heel duidelijk is op deze foto het verloop van de tunnel te volgen. Op de achtergrond rechts het stadhuis met daarvoor de Beurs. De opname werd gemaakt vanaf het Erasmus- flatgebouw. geschool en het TNO gebouwencom plex in Delft beschikbaar is gesteld. Startplaats in Kiruna. Voorlopig is de organisatie nog on dergebracht in het gebouw voor tech nische natuurkunde der technische hogeschool, „Estec", vertelde de heer Lines, wordt een omvangrijk insti tuut. In Duitsland waar men de fei ten registreert in Darmstadt, in Italië, waar laboratoriumwerkzaamheden worden verricht, in Kiruna (Zweden) waar een startplaats voor raketten komt, werken belangrijk minder mensen dan in Delft werkzaam zul len zijn. Ongeveer 260 van de achthonderd personeelsleden in Delft zullen we tenschappelijke werkers zijn. Ze zul len worden aangetrokken uit de deel nemende landen (België, Denemar ken, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Ierland, Nederland, Spanje, Zweden en Zwitserland) en wel zoveel mogelijk in dezelfde ver houdingsgetallen als de financiering is verdeeld. Nederland draagt thans 4,04 procent van de jaarlij kste kos ten bij. Voor de eerste acht jaar zal een bedrag van ongeveer elf hon derd miljoen gulden door de landen moeten wordien gefourneerd. VROUW BEWUSTELOOS EN VERVUILD IN WONING AANGETROFFEN De 86-jarige alleenwonende we duwe, mevrouw Bloem-Van der Pol uit Beuniragen bij Nijmegen is be wusteloos en totaal vervuild in haar woning aan die Tempelstraat aange troffen. Omwonenden moesten een deur forceren om binnen te komen. Op advies van een dokter is de vrouw naar een ziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Haar toestand is ernstig. Zonder succes hadden familieleden en bekenden tevoren reeds bij her haling erop aangedrongen dat zij zich onder medische behandeling zou stel len. DRAADBREUK BIJ SLOTERDIJK De trein die uit Eindhoven kwam en via Rotterdam onderweg was naar Amsterdam, heeft gisteravond om half zeven bij Sloterdijk een draad breuk veroorzaakt. Het gevolg was, dat vannacht één spoor niet kon wor den bereden. De treinen uit de richting Rotter dam keerden in Haarlem. Daar kon den de reizigers overstappen op de treinen die over één spoor pendel den tussen Haarlem en Amsterdam. Met enige vertraging werd over dit traject gereden. De trein Eindhoven-Amsterdam, die de draadbreuk heeft veroorzaakt, is met 70 minuten vertraging naar Amsterdam gesleept. De elektrische leiding werd over enige honderden meters beschadigd. De reparatie heeft de gehele nacht gevergd. De treinen van Amsterdam naar Haar lem reden vannacht over Uitgeest. OOK PIJPTABAK OP RECEPTIE De gasten op de recepties op het stadhuis vam Enschede zullen in het vervolg een ruimere keuze uit rook artikelen kunnen doen. Naast siga retten en sigaren zal voortaan ook pijptabak worden aangeboden. Het gemeentebestuur wil hiermee voor komen, dat het sterk toegenomen aantal pijprokers in de verleiding komt een sigaret op te steken. De activiteit van de Etna op Sicilië is de afgelopen dagen toege nomen. Zaterdag kwam het tot een uitbarsting, maar maandag stroom de er uit de nieuw ontstane spleten in de buurt van de centrale krater weer minder lava. Bij een verkeersongeluk in Hamburg zijn tien mensen om het leven gekomen en een twintigtal ernstig gewond. Een druk bezette autobus werd door een vrachtauto met aanhanger gegrepen en over de volle lengte open gescheurd. De foto laat duidelijk zien met welk een niets ontziende kracht de zijkant van de toerwagen opengereten is. Experts van de Amerikaanse luchtmacht trachten in Wiesbaden/Erbenheim de wrakstukken „Sabreliner" bij elkaar te passen, welke boven Oost-Duitsland is neergeschoten. Ook mode-ontwerper Yver Saint Laurent heeft in Parijs zijn nieuwe collectie voor lente en zomer getoond. de foto poseert hü met z^n mannequins, die een,schort dragen om toch maar niets van de modellen aan fotografen prijs te geven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7