ligtvoet Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN KIST OP DE WEG VEROORZAAKTE DODELIJK ONGELUK HILLEGOMMER ALS SUCCESVOL JAGER OP T.V.-WILD K. Verhoeven ontvangt bijna alle Europese zenders op zijn scherm 1200 Kamers tekort voor studenten in Delft HOTELHOUDER OPGELICHT VOOR 16 MILLE DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 RADIO TELEVISIE Gisteravond zijn op de Rijksweg Rotterdam-Gouda onder Capelle aan de Ussel twee automobilisten gedood bij een gecompliceerde botsing, die veroorzaakt werd door een kist op de weg. De slachtoffers zijn de 56-jarige heer KL Bremer uit Gouda en de 40- jarige heer S. Schelling uit Rotter dam. Het ongeluk gebeurde op een ge deelte waar de rijbanen niet geschei den zijn. Een uit Rotterdam komend busje, dat op de linkerrijbaan reed, week uit naar links voor een kist, die op de weg lag. De verwarring, die daarvan het gevolg was, leidde tot een botsing tussen de auto's van de heren Bremer en Schelling. Twee andere wagens reden op de wrakken in en werden zwaar beschadigd, maar hierbij werd niemand gedood. Het verkeer ondervond geruime tijd vertraging. i Bouwvakkers liever in dienst? Lang niet alle bouwvakkers voor wie minister De Jong de mogelijk heid geopend heeft om vrijstelling van militaire dienst te verkrijgen ma ken van die mogelijkheid gebruik. doch Lopik niet nu mijn liefhebberij. Een ander ver zamelt postzegels of sigarenbandjes en ik jaag op buitenlandse TV-program- ma's", zo zegt hij. Toen hij zijn eerste succesjes had ge boekt, begon hij te lezen en knipsels Dat blijkt uit cijfers. Aan 400 bouw vakkers van de lichting '64 Ifl nl. thans vrijstelling verleend. Honderd van deze lichting hebben een ver zoek ingediend dat nog in behande ling is. In totaal echter had de be windsman voor 600 bouwvakkers van deze lichting de mogelijkheid om vrijstelling te verkrijgen geopend. De dienstplichtigen die behoren tot de lichting '64 zijn voor het grootste deel vorig jaar al onder de wapenen ge komen. Van de lichting- '65 (dienstplichti gen die vuur een belangrijk deel dit jaair in werkelijke dienst komen) be staat voor 1.800 bouwvakkers de mo gelijkheid om vrijstelling te vragen. Aan 215 man is die vrijstelling op dit moment verleend en er zijn 460 aanvragen binnen die nog onder zocht worden. Bij Defensie waar men ons in antwoord op een vraag deze cijfers verstrekte bestaat het vermoeden dat heel veel van de bouwvakkers wachten met 't vragen van vrijstelling tot 't moment dat ze een oproep tot inlijving ontvangen. De mogelijkheid om die vrijstelling te vragen bestaat echter al vanaf het ogenblik dat de dienstplichtige te horen krijgt dat hij is goedge keurd. Er is in Delft een tekort van 1.200 studentenkamers. Naar schatting zijn thans aan de T.H. 7.500 studenten. De minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen a. i., drs J. F. Schou- wenaar-Franssen, heeft de voorzitter van de Vara in een brief meegedeeld, dat zij niet bereid is in discussie te treden over de uitspraak van minister Bot van 15 januari over het televisie programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 4 januari. „Ik gaf mijn beslissing, nadat de Vara in de gelegenheid was gesteld haar zienswijze naar voren te brengen en het ligt niet op mijn weg u rekenschap te geven van de overwegingen, die ge leid hebben tot mijn oordeel over het gewraakte programma", aldus de brief van de minister. Buitenlanders antwoorden XgfSTeT scPhL~J5£ ook naar Lopik. Maanden geleden al. Hij wacht nog altijd op antwoord De tv-jager kwam ook in schriftelijk Aan de Derde Loosterweg - tussen contact met een jonge man, die in Hillegom en Lisse - woont een jager. Eindhoven dezelfde hobby beoefent en Een jager op een merkwaardig soort ny wisselen ze regelmatig gegevens uit. „wild". De heer K Verhoeven, want zo ens de he(;r Verhoeven j, voor heet hij. maakt nl. jacht op bniten- deM helemaal geen weldoorvoe- landse TV-programma s. Met een op- de portemonnee nodig. Punt één ia een merkelijk groot succes overigens. u drietal breedbandantennes die men heeft de programma s van buna a e me- een beetje goede wil zelf kan rat- Europese zenders op zijn beeldscherm ken Eén voor d(J kanalen 2 3 en 4> gehad - ook Russische en Finse. De eM ,weed(, voor d(, kanalen 5 tot en met enige zenders, die hu tot nu toe niet n en Mn der<Je (een UFH) voor de ka. kon vangen waren de Albanese en de na,en 21 to, en met 38 Binnenk0rt Bulgaarse. hoopt hij nog een vierde aan de mast Het is eigenlijk heel simpel begon- op zijn dak te bevestigen en wel voor nen. Hij kreeg op 7 juni 1961 zijn eer- de kanalen 38 tot en met 65. De mast ste TV-toestel ih huis en begon enkele van de antenne staat in een holle ko- dagen later al te experimenteren. Denk ker, zodat de antenne naar believen niet dat hij toen al veel wist van tv- gedraaid kan worden, techniek en wat daarmee samenhangt. In zijn toestel liet hij een geluidseen- De heer Verhoeven werkt nl. in de bol- heid plaatsen om de ontvangst uit Bel len en als men hem adviseert in de ra- gië goed te krijgen en daarna een dio- dio- en de tv-techniek te gaan, dan de-omschakelaar plus een apparaatje schudt hij zijn hoofd. „Ik voel er niets voor negatief en positief-ontvangst. voor om van vak te veranderen". Dit is Verdacht van oplichting voor ca. 18.000 gulden ten nadele van een ho telhouder in de Amsterdamse binnen stad is de 34-jarige bakkersknecht- pompbediende G. H. uit de hoofdstad aangehouden. De man heeft de op lichting bekend, doch schat zelf het bedrag waarvoor de hotelhouder is benadeeld op twaalf mille. H. had de hotelhouder, een ken nis van hem, verteld dat er goed geld meuk. v.— -v. viel te verdienen in de handel in Daarvan zijn Y.25Ö* spoorstudent, dat tweedehands auto's. Eerst leende de is 30 procent. 3000 Studenten hebben hotelhouder H. kleine bedragen op privé-onderdak gevonden. schuldbekentenissen die aanvanke lijk ook werden terugbetaald. Later werden de bedragen echter groter gunstige weersomstandigheden, van en geschiedde de terugbetaling steeds toevalligheden en een feeling voor de minder. Begin 1963 was de hotelhou- juiste stand van de antenne. Als het der begonnen met lenen. Volgens de slecht weer is in Europa en de meteoro- recherche heeft H. maar een klein logen in De Bilt zitten de ene depres- deel terugbetaald en bedraagt zijn sie na de ander aan te kondigen met schuld aan de hotelhouder ca. 16.000 de onvermijdelijke lage drukgebieden gulden. en meer van die surprises, dan is een Q goede ontvangst vrijwel uitgesloten. Van v,eel belang is, zo zegt de Hille gommer, dat er een hogedrukgebied in de buurt van de zenders zit. Van de juiste stand van de antenne hangt ook veel af en voor het overige geldt ook bij deze jacht: zonder geluk vaart nie mand wel. In ieder geval kreeg men aan de Derde Loosterweg al de pro gramma's van 130 verschillende stations Verhoeven uit Helden met een revol- op de beeldbuis. Spanje is alleen in de vier neergeschoten. Het slachtoffer maanden mei-tot oktober te krijgen. dat verscheidene malen werd getrof- Hillegommers namen de heer Ver- fen, o.a. in het bovenbeen en in de hoeven niet serieus als hij hun ver- linkerarm, is in het ziekenhuis te men via de zender Langenberg met telde van zijn successen op de jacht Horst opgenomen, waar operatief kleurentelevisie. Ook die kan men in naar buitenlandse tv-programma's. moest worden ingegrepen. HiUegom soms volgen, al Komt het na- Daarom heeft hij nu ook fototoe- tuurlijk m zwart-wit op het scherm. stej bij de band. Zodra het beeld De ruzie ontstond toen V. met B. scherp op het Scherm komt. maakt hij sprak over het huwelijk van zijn een foto en levert zo het bewijs. dochter met een zoon van B. Toen Tot nu toe mikte hij tevergeefs op de na de schietpartij de politie arriveer- Of het nu zo simpel is buitenlandse zenders van Albanië en Bulgarije. Maar de, had B. de vlucht genomen. Maan- tv-programma's te ontvangen? Bepaald stellig komt de dag waarop ook het dagmorgen heeft hij zich echter vrij- niet. Een goede ontvangst hangt af van schot op deze zenders raak zal zijn. willig bij de politie te Horst gemeld. RUZIE WERD MET PISTOOL BESLECHT De in Horst wonende koopman P. B. heeft daar in de nacht van zondag op maandag de 43-jarige koopman Een vervolgverhaal van Suske en Wiske OOST EUROPA Zoals gezegd: de Hillegommer kreeg nagenoeg alle Europese zenders te pak ken - ook de Oost-Europese. Hij zag o.m. een programma uit Oost-Duits- te verzamelen. De Hillegommer kent land met ha telijkheidjes aan het adres geen vreemde talen, maar hij wist dat van de Westerse mogendheden. Hij de BBC een kantoor in Londen heeft! kreeg programma's uit Rusland op En daarom schreef Jiij fin het Neder- zijn beeldbuis en zijn actie-radius reik- lands) een verzoek om nadere inlich- te zelfs tot Finland, Sicilië en Roeme tingen en zette op de enveloppe: „Aan nië. En toen er op een goede dag een de BBC, Londen Engeland" stierengevecht uit Madrid glashelder op zijn scherm kwam, had de heer Ver- BRIEFWISSELING hoeven de grootste moeite om zijn kin deren af te houden van het voornemen De Engelse PTT bezorgde de brief een schoen door de beeldbuis te smij- op het juiste adres en de heer Verhoe- ten Hij zag ook een gedeelte van ven kreeg een alleraardigste brief (in de beruchte 24-uur-race van Le Mans, het Engels) terug met alle gegevens die maar toen een felle wind de antenne hij zo graag wilde hebben. Ook van de uit de juiste stand drukte, verdween Duitse TV in Hamburg kreeg hij alle het beeld. In Duitsland experimenteert Aelherklanken WOENSDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke gram.muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Piano spel met ritmische begeleiding. 8.30 In ternationale volksliederen (gr.). 8.45 Lichte orkestmuz. (gr.), 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Viool gn piano: klas sieke muziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 -Gewijde muziek (gr.). 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (27). 11.45 Lichte gram.muziek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 12.53 Gram. muz. eventueel aktuali- teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte orkest muziek en zangsoliste. 13.35. Bas-bari ton met pianobegeleiding: Klassieke gram.muziek. 15.00 Jeugdconcert: mod. muziek. 15.50 Bijbelvertellingen voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Dans muziek (gr.). 17.25 Orgelspel met rit mische begeleiding, 17.55 Het Spektrum, lezingen. 18.10 Koorzang: geestelijke lie deren. 18.30 RVU: Venus, onze gesluier de planeet, door dr. H. Hubenet. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heils- kwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Film muziek. 20.10 Gospel Songs (gr.). 20.20 Concertgebouw-orkest en solist: Klas sieke'en moderne muziek. (21.25 Dr. A. S. Talma en zijn werk, lezing). 22.15 Lichte gram.muziek. 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Gram.muziek. 23.00 Buitenmensen van de maatschap pij, lezing. 23.15 Metropole-ork.: roman tische muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA 9.40 VPRO 10.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitge slapen: lichte gram.muziek. (ca. 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en soc. strijdlied. 8.18 Uitgeslapen (vervolg). 8.55 Kookpraatje. (Het programma tus sen 9.00 en 9.40 kan onderbroken wor den voor rechtstreekse reportages over de 5000 meter hardrijden op de schaats voor heren tijdens^de Olympische Win terspelen 1964). 9.00 Ochtendgymnastiek v. d. vrouw. 9.10 Klassieke kamermuz. (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 (Het pro gramma tussen 10.00 en 13.30 uur kan onderbroken worden voor rechtstreekse reportages over de 5000 meter hard rijden op de schaats voor heren tijdens de Olympische Winterspelen 1964).) Lichte gram.muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 Specialiteitentheater, maandelijkse radio-show. (herhaling van 1 februari jl.). 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Lichte gram.muz. 12.45 Olympische Winterspelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kinderkoor. 13.30 Licht instru mentaal kwintet. 13.55 Olympische Win terspelen. 14.00 Radio-philharmonisch orkest: moderne muziek, 14.50 Hoe wor den we geregeerd? toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16:50 Voor de zieken. 17.20 Ritmisch strijkorkest en solist. 17.50 Re geringsuitzending: Geven en nemen: tips voor en van onze weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Thans volgt een pro gramma van de WD in de zendtijd ter beschikking gesteld van de politieke partijen: Luistert naar De Stem van de WD. 18.30 Tango-rumba-orkest met zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Orgel spel: lichte muziek, 20.35 Gram.muziek. 20.50 Dit is uw leven. 21.50 Operette selecties. 22.20 Olympische Winterspe len 1964. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit. 22.55 Contrasten: muziek voor kenners en liefhebbers. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 10.40—11.30 Olympische winter spelen Innsbruck 1964: schaatsen 5000 m. heren in het ijsstadion te Innsbruck. 11.30 Skiën 50 km. skiën heren te See- feld. 12.00—13.30 Schaatsen 5000 m. he ren in het ijsstadion te Innsbruck. NTS: 17.00 De Verrekijker, jeugdjournaal. AVRO: 17.1017.45 De duivelsgrot, strip voor oudere kinderen. Deel 4 19 30 NTS: Olympische winterspelen Insbruck '64: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenisen van de dag. 19.45 Film overzicht van de Olympische winter spelen te Innsbruck. 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20 20 In AVBO's Televizier, actualiteiten. 20,35 S.O, Si garet, documentaire film over de ge woonte. 21.05 Scala, maandelijks muziek magazine. 20.00 Literaire ontmoetingen 22,35 NTS: Journaal. 22.40 Olympische winterspelen Innsbruck 1964: filmover zicht. 23.1023.55 IJshockey Tsjecho- slovakije-USA in het Ijsstadion te Inns bruck. 10 „Ik ik begrijp het niet", klonk het zwakjes. „Guarez Toen brak zij plotseling af. „Ja, en?" zei ik op aanmoedigende toon. Het kwam ineens in mij op, dat Guarez mogelijk iemand was, van wie het mogelijk zeer nuttig kon zijn iets meer te weten. Maar er scheen 'zich plotseling een hardnekkig besluit bij haar te hebben vastgezet, want haar lippen klemden zich op elkaar en zij stond van de sofa op zonder de zin te voleinden. Dit hinderde mij geweldig, want het scheen mij toe, dat ik op het punt stond, iets betreffende mijn onbekend en vermoedelijk veel bewogen verle den te vernemen. Ik kon haar niet verder ondervragen, zonder mijn ge geven woord aan Northcote te bre ken inderdaad mijn geweten ver weet mij, dat ik reeds de opvatting van mijn eed niet al te strikt had op genomen. „Enfin", zei ik schokschouderend, „laten wij hier niet verder op ingaan. Ik geef u de volle vrijheid, dit huis te verlaten, wanneer u wilt." Ik stak mijn hand in mijn zak en voelde het pistool. „Ja", zei ik, terwijl ik het te voor schijn haalde en het haar overreikte, „aangezien u mij mijn huissleutel heeft terug gegeven, moet ik u min stens uw eigendom ter hand stellen". Zij nam het met een uitdrukking van verbazing aan. „U heeft natuurlijk nog meer pa tronen bij u", vervolgde ik, „maar ik vertrouw op uw eer „Eer!", onderbrak zij mij. „Spreekt u mij van eer! U!" De gevolgtrekking liet aan duide lijkheid niets te wensen over. „Waarom niet?" vroeg ik. „Ik heb u reeds gezegd, dat ik geheel on schuldig ben aan de misdaden, waarvan u mij beschuldigt." Ik deed een stap voorwaarts en nam de sleutel van de sofa. „Misschien kunt" u nog zeggen, of er van dit artikel nog meer in om loop zijn te Londen", vroeg ik, de sleutel opheffend; „indien dit zo is, dan zal ik mij de kosten van een nieuw slot moeten getroosten." Zij schudde haar hoofd en staar de mij aan, als een of ander raadsel achtig wonder. „Ik weet het niet", zei ze. „Het doet er weinig toe. Of u schuldig dan wel onschuldig is, er is geen macht, die u kan redden." Dit klonk bar vriendelijk. „Misschien heeft u gelijk", zei ik. „Maar in ieder geval zal ik zien, wat de smid morgenochtend doen kan. Minstens kan hij enig uitstel van de geschiedenis bewerken". Ik ging naar de deur, opende haar voorzichtig en luisterde enige ogen blikken of mijn huisgenoten nog op waren. „De kust is vrij", zei ik; „ik zal u voorgaan en u uitlaten." Ze maakte een beweging, alsof ze tegen dat voorstel wilde opkomen, maar ze scheen zich te bedenken. „Best", zei ze gelaten. Met een inwendig gebed, dat nie mand van het personeel ten tonele mocht verschijnen, ging ik haar voor. Voorzichtig daalde ik de brede trap af. Het was een vreemde vertoning, maar was ik de laatste uren niet aan vreemde vertoningen gewoon ge raakt? Hoe het ook zij, wij bereik ten de hal zonder stoornis en nadat ik de knip van de deur zo zacht mo gelijk had afgeschoven, opende ik haar zover, als nodig was, om mijn bezoekster door te laten. Zodra zij buiten was, volgde ik haar en sloot de deur achter me. „Ik zal even vooruitlopen om een taxi voor u te halen", zei ik vrien delijk. Bij het schijnsel van de lantaren zag ik een uitdrukking van gewel dige vrees in haar ogen flitsen, „Nee, nee", fluisterde zij: „U moet op staande voet terug gaan; het is gevaarlijk." „Ik ben het volkomen met u eens", zei ik. ,,'t Is vreeselijk gevaarlijk voor een jonge dame om in dit nach telijk uur alleen in Londen te lo pen. Daarom ben ik voornemens een taxi voor u te zoeken." Zij legde haastig haar hand op mijn arm. „Ik begrijp er niets van", zei ze op bijna klagende toon. „Het is alles zo heel anders dan ik verwacht had, maar o! hoe zal Het gerammel van een oude auto onderbrak haar en er verscheen een tamelijk onooglijke taxi om de hoek. Ik gaf de chauffeur een teken en hij stopte onmiddellijk. „Ziezo", zei ik vriendelijk, „zo is de zaak in orde". Enigszins verbaasd, als naar adem snakkend, liet zij zijn arm los en keek zenuwachtig heen en weer over de straatweg. Daarna stapte ze in, terwijl zij een nauw hoorbaar woord van dank fluis terde. „Goeienavond", zei ik en stak haar mijn hand toe. Zij aarzelde een ogenblik en boog toen met een haastig gebaar voor over en legde haar hand in de mijne. „Goeienavond", antwoordde ze zacht. Ik voelde de zachte druk van haar vingers, dezelfde zachte tengere vin gers, die bijna myn levensdraad had den afgesneden, en een eigenaardige trilling van voldoening beroerde mijn hart. Nadat ik haar hand had losge laten, deed ik enige passen achter waarts, tot ik op het trottoir stond. Ik zag dat de chauffeur zich even om wendde om van haar het adres te vernemen. Toen deed hij zjjn auto draaien en reed in matige vaart in de richting van Oxfordstreet. „Dus hier", zei ik tot mijzelf, „ein digt mijn eerste les." Terwijl deze woorden zich van mijn hersens naar mijn keel overplantten, trok iets aan de overzijde van de straat mijn aandacht. Er stond daar een groep struiken aan de binnenzijde van het hek in het park, vlak tegen over mij en in de diepe schaduw dicht bij de grond had ik iets zien bewe gen; daar had ik op durven zweren. Ik moet op dat ogenblik mijn ze nuwen slecht onder bedwang gehad hebben, want ik deed onmiddellijk een paar sprongen in die richting. Gelukkig bedwong ik mij nog bijtijds. Ik nam een sigaret uit mijn koker, stak haar bedaard op, en ging toen op mijn gemak en met een air van deftigheid de stenen trap op. Daar haalde ik mijn huissleutel uit mijn zak, draaide rustig het slot om en trad binnen. Al die tijd had ik het afschuwelijk voorgevoel, dat in het volgende ogenblik een kogel mijn achterhoofd zou doorboren, doch zo als het met de meeste voorgevoe lens gaat, ze worden nooit verwezen lijkt. Er kwam echter een gevoel van geweldige opluchting over mij, toen ik de deur op slot deed, en de grendels boven en onder op hun plaats schoof. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2