Koninklijke hulde voor Sjoukje na fantastische Olympische kür T#T< Stadion voor uitgelaten Nederlanders LYDIA SKOBLIKOVA WINT VIER GOUDEN MEDAILLES OP O.S. ALLE SCHAATSRECORDS NU OP NAAM VAN RUSSISCHE MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA T „Geweldig meid, je hebt het echt verdiend en met twee kussen op beide wangen feliciteerde Hare Majesteit de koningin zondagavond in het Olympisch ijsstadion van Innsbruck na de cere monie protocolaire de Nederlandse, Olympische kampioene: Sjoukje Dijkstra. De prinsessen Bea trix en Margriet volgden het voorbeeld van hun moeder en prins Bernhard zette met een hand druk kracht bij aan zijn felicitatie. De koninklijke familie was voor dit „onderonsje" van de tribune der ere-gasten gekomen. Even tevoren had lt. gen. C. F. Pahud de Mortagnes, lid van het IOC zijn jonge landgenote de gouden medaille omgehangen. Het werd een ceremonie, waaraan generaal Pahud een geheel persoonlijk karakter gaf. Stram lopend aan het hoofd van de kleine delegatie, bestaande gewaardeerd figuur is, wanneer wij letterlijk citeren de woorden van professor Josef Dedic, de president van de technische commissie van de j m- i iijj Internationale Kunstrij Commissie. uit drie in de Tiroolse klederdracht gestoken wanneer sjoukje Dijkstra een dezer meisjes, die op kussens het Olympische ere-metaal dagen met rijden zal ophouden, dan droegen, begaf de heer Pahud, zelf eens Olympisch verliest de sport een van zijn groot- kampioen als ruiter zich naar het ere-platform. ste voorbeelden". Nadat bazuinen de ceremonie protocolaire hadden aangekondigd en de heer Pahud het platform had De uitslag van het Olympisch Kam- bereikt, hing hij de blozende Sjoukje de gouden pioenschap kunstrijden dames luidt medaille om. Met een kus liet de heer Pahud zijn x sjoukje Dijkstra (Ned.) pl.c. 9 felicitatie vergezeld gaan, hetgeen hij herhaalde 2018 5 pnt bij de winnaressen van het zilver en het brons, GedetaiUeerde uitslag van Sjouk- Regina Heitzer en Petra Burka. De Nederlandse jes kür. Inhoud: 5i9 5°9 5,8 5>8 Olympische ploeg had een plaats gevonden op de 5,9 5,9 5,9 5^ 5,7. gaanderij, alle officials waren in het stadion en daarbuiten nog vele, vele landgenoten. Het Olym pisch ijsstadion was voor Néderland. CHAMPAGNE VOOR ONZE SJOUKJE Goud, Olympisch goud voor Sjoukje Rosaline Dijkstra de eerste Olympische titel, die Nederland ooit behaalde champagne voor onze Sjoukje, de jubel van de talrijke Nederlanders rond de helverlichte glan zende ijsvloer van de imposante schaatshal van Innsbruck sloeg over op de tienduizenden dichtopeengepakte toeschouwers en heel het stadion galmde zondagavond van de toejuichingen voor het Nederlands meisje. feliciteerden kiger mens dan zij, toen zij de hoog ste trede van het ereplatform betrad om onder grote stilte het Wilhelmus aan te horen. Zij, het meisje dat in Nipt tp vpr*laan hele &amma van hekende sprongen 1953 tijdens de Europese kampioen- werd afgewerkt, de spreidsprong, de schappen op de laatste plaats eindig- dubbele axel, het was fantastisch de, dat tijdens de Olympische spe- Het zou er niets toe hebben gedaan, wat sjoukje deed. len in Cortina d'Ampezzo nog twaalf wanneer Sjoukje in het vrije rijden de werd, dat Squaw Valley achter de zou zijn verslagen. Haar 38,4 punten Amerikaanse Carol Heiss het zilver voorsprong opgebouwd in vijf voor- P«i«c won en nu na VÜ* Europese kampi- treffelijk gereden verplichte figuren, uil» Dernnaru oenschappen twee wereldtitels het gaf haar een veiligheidsmarge van mishandelt balustrade hoogste bereikbare behaalde de gou- 0.25 per cijfer per jurylid boven Re- den Olympische medaille, de eerste gine Heitzer en vergeleken met Pe- Het publiek, dat reeds bij de eer- medaille die ooit door een Neder- tra Burka mocht zij zelfs 0,4 punten ste open axel vol bewondering was, landse sportman of vrouw tijdens per cijfer verliezen. Een zuiver theo- overstroomde haar, naarmate het een Olympisch wintersportfestftn retische mogelijkheid dus. Ondanks Vrije rijden vorderde, met open doek- werd behaald, een prachtige kür op muziek van jes. De Nederlandse schaatsploeg Beethoven haalde Petra dit niet. Ook stond in zijn geheel op het zijbalcon Dan Ir TT wpI kon zijn nog net niet de tweede bij de fotografen naast elkaar in de u wei, plaats van Regina Heitzer bereiken, blauwe pakken en de oranje shawls Gerschwillcp" Met nog juist de absolute majori- en knepen elkaar in de armen van teit in het cijfer twee handhaafde de puur plezier. Ha haar overwinning viel Sjoukje Oostenrijkse, die een goede chanrian- Dijkstra haar trainer Arnold Ger- te en 0.1. wat te laag gewaardeerde De koningin, prinses Beatrix en schwiller om de hals „dank u wel kür reed, haar tweede positie. prinses Margriet klapten in de han- mjjn Gerschwiller dank u wel" De 5.6 en 5,7 kreeg Regina op haar den en prins Bernhard sloeg met zwijgzame Zwitser klopte haar zacht- lijstje en van de Canadese mevr. zijn vuist op de balustrade bij iedere jes op de schouwer: „Jij hebt toch Francis Morow zelfs tweemaal 5,5. goed gelukte sprong van Sjoukje. gewonnen, en niet ik". Kortom de gehele Nederlandse ge- „Mijn tweede vader" noemt onze Sterkste op alle fronten meenschap was dol van enhousias- 22-jarige landgenote haar trainer in me. Een enthousiasme dat zich vol- wje zjj gelooft als geen ander en die als het ware Jedig ontlaadde toen de muziek stop- ook in haar gelooft te. Als een lawine rolden de ovatiel En duidelijk blijkt dat Sjoukje Het was een dolgelukkige Neder- Dijkstra niet alleen in eigen land een landse kolonie die zwaaiend met spandoeken en oranje shawls him vreugde betuigde. Met moeite ont- kwam Sjoukje Dijkstra twintig mi- -(VS) j c 74 1803 8; 8 Aj^ina Noy- nuten later aan die velen die haar 17qb!;.'q H„ni e„'t_ Uitvoering: 5,9 - 5,9 - 5,9 - 5,9 - 5.8 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,8. 2 Regina Heitzer (Oost) pl.c. 22 1945,5; 3 Petra Burka (Can.) pl.c. 25 1940.-; 4 Nicole Hasseler (Frankr.) pl.c. 38 1887,7; 5 Miwa Fukuhara (Japan) pl. c 50 1845,1; 6 Peggy Fleming (VS) pl.c. 59 1819,6; 7 Christina Haigler es (VS) 74 1798,9; 9 Helli Sengst- er was geen geluk- schmidt (QosL) plc 85 1782,i; 10 Wendy Griner (Can.) pLc. 91 1775,3. Sjoukje behoefde slechts op het ijs te verschijnen om 11T1£> het Olympische goud te kunnen grij- van de *«bune- pen, maar Sjoukje stelde zich met een gemakkelijke Olympische zege niet tevreden. Tien jaar lang had zij getraind dat de stukken eraf vlogen. Vijf Euro pese, twee wereldtitels en een zil veren Olympische medaille (1960 Squaw Valley) had zij sedert dien veroverd. Nu kwam de gelegenheid om in Olympische strijd te laten zien dat alleen zij de beste ter wereld is, dat alleen zij de opvolgster is van Carol Heiss en niet alleen de sterk ste door de onverbeterlijke verplich te figuren maar ook de sterkste in de kür. Nu ook Nederland op de ere-lijst Nedeaiiamid sfcaait, dank zij Sjouikje, nu ook op de lijst van medaillewinnaars. Na de zondag gehouden wed strijden in Innsbruck is de ver deling ais volgt: goud zilver brons Rusland 6 4 4 Finland 3 11 Frankrijk 2 2 Oostenrijk 12 1 G. Britbannië 1 Nederland Noorwegen Duitsland Italië Nd. Korea Oanada Ver. Sbatèh Zweden 3 De Olympische kampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra tijdens haar kür in het ijsstadion. Kleine misstap Lydia Skoblikova heeft haar doel bereikt: vier gouden medailles. In het weekeinde zette zij haar zegetocht in de schaatswereld voort met overwinningen op de 1000 en 3000 meter, waarmee zij haar collectie Olympisch edelmetaal op zes gouden plakken bracht, een nimmer tevoren bereikt totaal bij de Olympische winterspelen. De legendarische Finse schaatsenrijder Clas Thunberg raakte een trots record (vijf) kwijt. Ach, wij behoeven die kür niet nog eens te volgen. Toen Sjoukje de eerste open axel de lucht inknal- de, gleed de spanning van haar ge zicht en brak er een glimlach door, de lach die duidelijk maakte, dat zij de zaken weer beheerste. Even was er een onzekerheid je bij het neerko men van een dubbelflip - mijn naar ste sprong, zegt Sjoukje altijd - maar dat was dan ook alles, wat er aan mankeerde. Veel beter dan bij de Europese kampioenschappen in Grenoble, met meer tempo en flitsende sprongen liep de kür naar climax. De pirouet tes waren zuiver en vertoonden geen enkele afwijking. De sprongcombina- tie, halverwege, wa&n bijna het ge- Slechts één aanval De prognoses zijn uitgekomen: de 24-jarige blonde onderwijzeres was onaantastbaar. Slechlj één grote aan val heeft Skoblikova's toptijd op de 3000 meter van de 5.14.9, gemaakt in de zevende rit, moeten doorstaan. De ze kwam in de laatste rit van de 22 jaar oude Noordkoreaanse Pil Hwa Han. Ondanks een waarlijk schitterend hegin, kon zij de tijd van Skobliko va echter niet evenaren. Zij eindigde in een tijd van 5.18.5 en dait beteken de de zilveren medaille. Ook Valen- tina Stenina reed 5.18.5, zodat zij en de kleine Noordkoreaanse ieder een zilveren plak ontvingen. Diep teleurgestelde Willy de Beer Onze landgenote Willy de Beer zou in het gehele stuk niet voor komen. Op de 1000 meter eindigde zij zater dag reeds in de tweede helft als zeventiende en op de 3000 meter werd zij voorlaatste van de 28 rijd sters. Zij ging stil af door de achter deur. Diep teleurgesteld. Zij was mentaal niet opgewassen tegen de spanningen van een Olympisch toer nooi. De uitslagen luiden: 1000 meter: 1. Lydia Skoblikova (Rusland) 1.33.2; 2. Irene Jegorova (Rusland) 1.34.3; 3. Kaya Mustonen (Finland) 1.34.8; 4. Helga Haase (Duitsland) 1.35.7; 5. Valentina Ste nina (Rusland) 1.36.0; 17. Wiilly de Beer 1.40.1. 3000 meter: 1. en Olympisch kampioene Lydia Skoblikova (Rusland) 5.14.9; 2. ex aequo Valentina Stenina (Rusland) en Pil Hwa Han (Noord-Korea) bei dien 5.18.5; 4. Kil ara Nesterova (Rus land) 5.22.5; 5. Kaya Mustonen (Fin land) 5.24.3; 27. Willy de Beer (Ned.) 6.49.9. Gouden regen Skiën en sleeën DE FRANSE zusjes Christine en Marielle Goitschel hebben de gou den en zilveren medaille veroverd op de slalom voor dames. De Ameri kaanse Jean Saubert eindigde als derde. TWEEPERSOONS BOBSLEE DE STRIJD om de Olympische titel tweepersoons bobben is zaterdag in Iglis geëindigd met een verrassende zege van de Engelse combinatie Tony Nash/Robin Dixon, die de favoriete Italianen Zardini/Bonagura en Mon- ti/Siorpias versloeg. REUZENSLALOM DE FRANSMAN Frangois Bonlieu heeft de gouden medaille in de reu- •j zenslalom heren veroverd. Zes gouden medailles. Onze landgenote Sjoukje Dijkstra, Olympisch kampioene kunstrijden; de Russin Lydia Het zilver was voor Karl Schranz Skoblikova die maar liefst vier gouden plakken veroverde bij het hardrijden voor dames en de Fransman (Oostenrijk) en het brons voor diens Bonlieu, die de reuzenslalom won. landgenoot Pepi Stiegler. CROSS-COUNTRY DE 25-JARIGE Claudia Bojarskich heeft zaterdag tijdens de Olympi sche winterspelen in Innsbruck voor Rusland weer een gouden medaille veroverd. Zij won de 10 kilometer skiwedstrijd voor dames. Ook de zilveren en bronzen medailles waren voor Russinnen. TWEEDE GOUDEN PLAK DE 26-JARIGE Fin Eero Maenty- ranta veroverde zondag zijn tweede gouden medaille tijdens de winter spelen door na de 30 km ook de 15 km cross country skiwedstrijd te win nen. Evenals bij de andere Noorse nummers geldt deze Olympische ti tel tevens als wereldkampioenschap. Winnaar van het zilver werd in See- feld, de Noor Harald Groenningen, die ook op de 30 km als tweede was geëindigd. De onverslij tbare Zweed Sixten Jernberg legde beslag op het brons. IJSHOCKEY Record-score voor Rusland Na vijf dagen Olympisch ijshockey zondagavond waren twaalf van de achtentwintig wedstrijden, die de competitie telt, gespeeld hebben de kanshebbers zich duidelijk van de overige ploegen gedistancieerd. Slechts Rusland, dat zaterdagavond met 15-0 Zwitserland versloeg en voor een r^cordscore in dit toernooi zorgde en Cnada zijn na drie ontmoe tingen nog ongeslagen. CANADA IMPONEERT NIET Dat de Canadezen de Russen op de voorlaatste dag van de spelen in de slotwedstrijd zullen kunnen ver slaan om zo Olympisch kampioen te worden, kan nauwelijks worden aan genomen. Met grote moeite klopten de mannen van pater Bauer zondag middag in het Eisstadion in afwach ting van Sjoukje's kür, de toch echt niet indrukwekkende, ploeg van Duitsland met 4-2. VERRASSEND BEGIN Verrassend begon zaterdagavond, voor een vrijwel uitverkocht stadion, de ontmoeting tussen de sterke Zwe den en Amerika, de ploeg die in Squaw Valley tot vrijwel ieders ver bazing Olympisch kampioen werd. eerste speeltijd de leiding. De Zweed- Met 3-1 namen Amerikanen dankzij een overrompelend offensief in de se ploeg herstelde zich evenwel prachtig en zag tot vreugde van de Skandinavische supporters in de tweede speeltijd kans om de leiding over te nemen. De uiteindelijke 7-4 zege maakt dat Zweden zijn kansen op een medaille geheel in eigen hand houdt, aangezien het team in de vroe ge avonduren van zondag zonder veel moeite van Finland won (7-0) en nu met 4 punten uit 3 ontmoetingen de 2e RESERVE PRIJSVRAAG 8 FEBRUARI 1964 1. Arsenal - Burnley 2. Birmingham - Sheffield W 3. Blackb. Rov. - Notts Tor 4. Blackpool - Stoke C. 5. Bolton W - Fulham 6. Chelsea Wolves 7. Everton - Liverpool 8 Leicestei Manch Un. 9 Sheffield Un - Aston V 10 W Bromw A. - Ipswich 11 W. Ham IJ Tottenham 12 Southnmpt. Portsm 13 Middlesbr Swansea 14 Cardiff Sunderland 15 Huddersf. - Prest. N E. derde plaats op de ranglijst deelt met Tsj echo-Slow akij e. De stand: Canada Rusland Tsj. Slow. Zweden VS Finland Duitsland Zwitserland SCHAATSENRIJDEN Geen beslissing in Deventer Stien Kaiser valt op 1500 meter Op de Deventer kunstijsbaan zijn zaterdag selectiewedstrijden voor da mes gehouden om uit te maken, wie zullen deelnemen aan de strijd om het wereldkampioenschap, 15 en 16 februari te Kristineham. Door de stormachtige wind werden de tijden echter dermate beïnvloed, dat nog steeds geen beslissing is genomen. Winnares werd in Deventer de 17- jarige Alie Groot uit Medemblik met 172.566 pnt. De Amsterdamse Carry Geijssen eindigde als tweede met 173.633 pnt en haar stadgenote Ti neke Hamstra als derde met 173.900 pnt. Stien Kaiser (Delft) en Wil van Wees (Muiden), die het vorig week end in Amsterdam de aandacht had den getrokken, kwamen beiden ten val op de 1500 meter. Baanploeg met o.a. Bert Zoet glanst in Zurich De Nederlandse amateur-baaniploeg heeft zondag in Zurich een fraaie overwinning behaald op Zwitserland. Onze landgenoten zegevierden op vier onderdelen, slechts de sprint eindigde in een Zwitserse zege. De ploeg-achtervolging was het fraaiste onderdeel van de strijd. Het kwartet Oudkerk-Van der Lans-Zoet- Cornelisse raasde in een enorm tem po over de baan en gaf de Zwitsers geen enkele kans. De Nederlanders kwamen uit op een tijd van 4.35.0, hetgeen een nieuw baanrecord bete kende. Ook in de tandem-race, de persoon lijke achtervolging en een punten- wedstrijd zegevierden de Nederlan»- ders. De Hilversumse zwemvereni ging De Robben is zondag opnieuw winnaar geworden van de tienkamp van Surae in Breda. De Robben ze gevierden met 2304,4 pnt voor Surae (2370,5). Zian (2386,9), Zwemlust (2410,2) en Tourcoing (2454,1).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7