Woningbouw-motie gewijzigd - Wensen over Europees parlement VIER DODEN EN VIJF GEWONDEN Een kanjer uit de Noordense plassen MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Vijf maanden van levenslang Deze foto, waarop prinses Irene een bruidsjapon bewondert, werd onlangs gemaakt tijdens een modeshow in Madrid. PARTIJRAAD VAN K.V.P. Nadat de KVP-fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer in de Utrechtse Jaarbeurs een rede van ongeveer twee uur in de Partijraad had gehouden, werd nog enige uren over tal van zaken gedebatteerd. Kritiek werd geoefend op de sa menstelling van de Tweede Kamer fractie. Sommige leden van de partij raad waren van mening dat bij het samenstellen van de groslijsten voor de verkiezingen te veel met groeps- en streekbelangen rekening wordt gehouden. Daardoor zouden mensen met capaciteiten voor de hoogste functies buiten het parlementaire werk worden gehouden. De heer Schmelzer verklaarde, dat hij veel talent in zijn fractie heeft ontdekt. Hij bleek voorstander van de stelregel, dat indien een minis ter uit een zittend kabinet zich kan didaat voor verkiezingen stelt, deze ook zitting moet nemen. Op vragen over het opnieuw sa mengaan met de WD in het zittend kabinet ontwoordde drs. Schmelzer, dat dit mede een gevolg was van de ze tel winst, behaald na een kabinet met liberalen. Het lag z.i. minder voor de hand een andere partner te kiezen, ook al omdat de Partij van de Arbeid zich tijdens de formatie in het stadium van bezinning be vond. Het samengaan met de libera len werd door de fractie de beste weg geacht. Tegen het oordeel van de partij voorzitter, mr. Aalberse in, drong een der leden aan op invloed van de partijraad op de keuze van een frac tievoorzitter. Toegezegd werd, dat getracht zal worden de afstand tus sen de partijraad en de kamerspecia listen te verkleinen. De gedachte aan een zekere scha devergoeding voor dienstplichtigen van de zijden der vrijgestelden werd door de heer Moorman vriendelijk, doch beslist van de hand gewezen. De vrijstelling van dienst wordt ge geven wegens persoonlijke onmis baarheid. De heer Moorman vertel de, dat tal van jonge bouwvakkers geen gebruik maken van hun moge lijkheden tot vrijstelling van mili taire dienst. DE AOW-PREMIES Op een opmerking uit de vergade ring om niet al te zeer vast te hou den aan de verhoging van de AOW- uitkeringen, antwoordde de heer Schmelzer: „Ik zou het toejuichen als de ho gere AOW-premies, nodig voor de optrekking van de uitkeringen, ten minste voor een deel zouden worden gecompenseerd door de neutralise ring van de progressiefactor in de belastingheffing. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over o.a. culturele Benelux- zaken, het uitblijven van een verze kering tegen zrktekosten voor amb tenaren en de energievoorziening, in het bijzonder de prijs van het aard gas. Zeer duidelijk was het verlangen naar parlementaire controle op de EEG-lichamen en -fondsen, alsmede naar de directe verkiezingen voor het Europese parlement. T.a.v. di recte verkiezingen zeide drs. Schmel zer, dat in landen waar deze wens leeft wellicht onafhankelijk van an dere partnerlanden kan worden ge handeld. De vergadering keurde de vrijdag ingediende woningmotie goed. Het merendeel van de vergadering bleek Mevrouw Bagen uit Huls bij Sim- pelveld, die door de KNVB op 20 december van het vorig jaar voor het leven werd uitgesloten nog ooit een voetbalveld te betreden, mag over enkele maanden weer haar favorie ten toejuichen: de commissie van beroep van de KNVB wijzigde de straf in vijf maanden onvoorwaar delijk. De vereniging werd aanvanklijk gestraft om zes wedstrijden zonder publiek te spelen. Deze straf werd reeds eerder veranderd in een voor waardelijke straf van zes wedstrijden zonder publiek, met een proeftijd van drie jaar. Mevrouw Baggen werd gestraft wegens het veroorzaken van onenig heid na afloop van de wedstrijd Huls- Wahlwiller (uitslag 1-3). Mies Bonman uit „Zo is het...,i Invloed op privéleven Mies Bouman heeft de VARA mee gedeeld, dat zij in de toekomst geen deel meer kan uitmaken van de re dactie van het televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" en dat zij voorlopig eveneens van medewerking aan andere radio- en televisieprogramma's zal afzien. Dit besluit nam zij volgens de heer J, de Troye, adjunct-bestuurder van de Vara, reeds vóór de repetities en uitzending van zaterdag 1 februari. Aan dit programma wilde zij nog meewerken, „juist om aan te tonen, dat zij nog altijd volledig achter de ze satirische rubriek staat". Hoezeer zij echter de samenwerking met de redactie var\ dit programma en ook met de Vara'televisiedienst op prijs stelt, strikt persoonlijke redenen heb ben haar de overtuiging geschonken, dat een voortgezette activiteit onder de huidige omstandigheden niet ver antwoord mag worden geacht, aldus de heer De Troye. De aard en de omvang van de re acties op haar televisiewerk geduren de de laatste vier maanden en de daaruit voortvloeiende geestelijke druk, waaraan zij voortdurend werd bloot gesteld, hebben haar privéleven dusdanig beinvloed, dat zij in het belang van haar gezin wel tot het besluit moest komen dit wintersei zoen geen werk meer in de radio en de televisie te verrichten. De Vara betreurt wat de con sequenties voor haar programma's betreft deze beslissing uiteraard in hoge mate, maar heeft volledig begrip voor de overwegingen die Mies Bouman tot dit standpunt heb ben gebracht. Mies Bouman en de Vara vragen begrip voor hun opvat ting, dat de inhoud van deze medede ling voor zich zelf spreekt en een andere toelichting derhalve overbo dig is. Prinses Irene heeft in de Pilar-kathedraal van Saragossa een Mis bijgewoond, welke werd opgedragen door aartsbisschop Casimiro Morcillo. Op de foto verlaat de prinses, vergezeld van mgr. Casimiro Morcillo, de kerk. Biltseweg dodenweg: Op de Biltseweg te Baarn zijn za terdag bij twee verkeersongelukken in totaal vier mensen om het leven gekomen en vijf personen gewond. 's Ochtends verloren bij een fron tale botsing tussen twee personen auto's drie personen het leven. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart voor elf. In de ene auto zat het echtpaar Nijland uit Utrecht, waarvan mevr. Nijland vrijwel onmiddellijk overleed. De heer Nijland werd levensgevaar lijk gewond. Het bejaarde echtpaar Last uit Zeist, dat in de andere auto zat, kwam eveneens om het leven. De mede-inzittenden van deze auto, twee personen, werden zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Baarn. 's Middags vond op dezelfde weg een ongeluk plaats, waarbij de 49- jarige lijkbezorger J. J. S. om het OUD-REDDER M. J. BRUIN OVERLEDEN Op 80-jarige leeftijd is dit week einde in Schevening en overlieden, de heer M. J. Bruin, die ongeveer veer tig jaar in dienst is geweest bij de Koninklijke Noord- en Zuidlhoilamd- se Redding Maatschappij, waarvan bijna twintig jaar als schipper van de motorredjdingboot van Sahevenin- gen. Zijn grootste redding verrichtte hij op 9 oktober 1938, toen de Sche- veningen 102 op die Noorderpier van de thuishaven zaït en schipper Bruin met de „ZeemamShoop" negen opva renden in veiligheid stelde. Voor zijn verdiensten was de heer Bruin o.m. onderscheiden met de grote gouden medaille van de KNZHRM en de gouden medaille van „menslievend hulpbetoon". echter gekant tegen het deel van de motie, dat aan bewoners van woning wetwoningen, wier inkomen boven de weistandsgrens ligt, een extra be taling, gelijk aan de rijksbijdrage op te leggen. Automobilist ramde opzettelijk spoorbomen De automobilist B. P. uit Rens- woude heeft zaterdagavond om half elf, waarschijnlijk onder invloed van sterke drank, de slagbomen van de overweg aan de rand van Veenen- daal in de gemeente Ede geramd. Daarbij werden de bomen en de auto ernstig beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Een trein uit de richting Utrecht ging rakeling langs het obstakel. P. raimdie de eerste van de neergela ten slagbomen en botste vervolgens tegen de tweede slagboom. De over wegwachter hield de automobilist, die haastig was uitgestapt, aan om de auto een eindje verder, van de rail af, te duwen. Terwijl die N.S.'er de naderende treinen waarschuwde, zag P. kans in het duister de benen te nemen. De twee treinen naar Arn hem en naar Hoek van Holland kre gen een vertraging van ongeveer 10 minuten. De politie uit Ede sleepte de auto van de overweg en zoekt de voort vluchtige P., die vannacht niet naar zijn woning in Renswoude terug keerde. leven js gekomen. De 17-jarlge brom fietser D. uit Hilversum werd le vensgevaarlijk gewond. De bromfietser reed op de linker zijde van de weg. Hij botste hierbij tv gen de tegemoetkomende lijkauto op, die daarna aan de rechterzijde van de weg tegen een boom reed. De chauffeur van de lij kauto werd uit de auto geslingerd, maar raakte met zijn voet beklemd in het wrak. De naast hem zittende S. werd op slag gedood. Het heeft ruim drie kwar tier geduurd voor men de chauffeur uit het wrak heeft kunnen bevrij den. Hy was licht gewond. De brom fietser liep diverse beenbreuken op en een slagaderlijke bloeding. Canadees wilde niet uit koninklijke loge De 24-jairiige journalist Michaël Sone is zondag aangehouden wegens ordeverstoring. Hij wilde niet vol doen aan het verzoek de Loge bij de Olympische Winterspelen in Inns bruck te verlaten, waarin koningin Juliana en prins Bernhard hadiden plaats genomen. Hij verzette zich te gen die politie die hem tenslotte ver wijderde. ONTPLOFFING IN TSJECHOSLOWAAKSE MIJN Door een mijngasontploffing in een mijn in Karvinna, in het Tsjechoslo- waakse kolenbekken van Ostrava, zijn zaterdag dertien mijnwerkers om het leven gekomen. Het ongeluk is te wijten aan het onvoldoende in acht nemen van de veiligheidsmaatrege len die gelden bij het delven van steenkool door middel van explosie ve middelen. Caroline Kaart op langspeelplaat Het even verrassende als éclatante succes van het televisieprogramma ,,'n Liedje met Caroline" van Caro line Kaart heeft tot gevolg, dat Willy van Hemert een langspeelplaat heeft ontworpen met de hoogtepunten uit haar eerste vijf TV-programma's. De plaat wordt uitgebracht, onder het merk Parlophome, door M. Stib- be Co. Evenals in die uitzendingen voor de TV begeleidt Cor Lemairé haar aam de piano. De uitgave van de eerste grammofoonplaat van Caroli ne Kaart (morgen) vallt samen met de vijfde keer, diat zij met haar eigen programma in die 'huiskamer zal ver schijnen. De plaat bevat 14 titels, waaronder „My love is like a red, red rose", „Pliaisir d'amour" en „Ich liebe dich". LANGERAAR Toen zaterdagavond het Vara-televisieprogramma„Zo is het toevallig ook nog eens een keer" vanuit gebouw Frascati in Amsterdam werd uitgezonden, hield de Am sterdamse politie, gezien de felle reacties op de vorige oitaending, root alle zekerheid een oogje In het zeil. De foto toont een paar stevige agenten in de zaal tijdens de uitzending. Gedetineerde twee dagen op stap Laatste dubbeltje om politie te bellen Een ter beschikking gestelde, de 23-jarige S. R., die verpleegd wordt in de Rijksinrichting dr. Mesdag stichting in Groningen, is twee da gen „op stap" geweest en heeft zich in de vroege morgenuren van zater dag wegens geldgebrek bij de Rot terdamse politie gemeld. De jongeman doodde vier jaar ge leden in een hotelletje in de Witte de Withstraat in Rotterdam een vrouw, die bekend stond onder de naam „Tijger Annie". Bij zijn ver oordeling in hoger beroep door het gerechtshof in Den Haag werd be paald dat hij na beëindiging van zijn straftijd ter beschikking zou worden gesteld van de regering. Zo kwam hij in de dr. Mesdagstichting in Gro ningen terecht. Donderdag werd hem vergunning verleend tafeltennis wedstrijden in Assen bij te wonen. In plaats van echter donderdagavond naar Groningen terug te keren bleef hij de nacht in een logement en nam hij de volgende morgen vroeg de trein naar Den Haag, o.a. met bezoe ken aan verscheidene bioscopen. Te gen tien uur 's avonds nam hij de trein naar Rotterdam en daar heeft hij in café's het weinige geld dat hij bij zich had opgemaakt. Om drie uur in de morgen was hij platzak op één dubbeltje na. Dat heeft hij ge bruikt om van een telefooncel uit de politie te bellen, die hem per auto heeft opgehaald. De melkhandelaar Jan de Jong uit Langeraar deed gisteren op de Noordense plassen de vangst van zijn leven, toen hij na een half uur zwoegen en zweten een kanjer van een snoek in zijn leefnet wist te loodsen. De visser was alleen in zijn boot en vanzelfsprekend heeft het hem heel wat moeite gekost om zonder hulp Esox aan een lijntje van 0,2 mm nylon binnen boord te krijgen. Het beest was 112 cm. lang en woog 22 pond. In de keuken van de woning van de visser, waar de heer De Jong zijn vangst vol trots aan zijn echtgenote toonde, maakte onze fotograaf dit plaatje.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6