Pro Ecclesia voor veertig jaren koorzang „Peer Gynt" in een opmerkelijke uitvoering door Leids studententoneel Gemeenteraad van Boskoop recipieerde ter gelegenheid van de uitbreiding C. v. d. Berg nam - na 41 jaar - afscheid als dierenarts Negen doden na ongeluk bij Hamburg MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ZOETER WOUDE-LEIDERDORF KUSTVISSER HAALDE MIJN OP De bemanning van be»t vissersvaar tuig „Ouddorp 10" heeft op de Noord zee een mijn opgevist. De motorred- dingsboot „Brandaris" uiit Scheve- ningen ie uitgevaren oen bet projec tiel over boord te zetten nadat het Ls voorzien van een boei alls baken voor de scheepvaart en opdat de mdjnopruimingsdienst de mijn kan terugvinden om hem onschadelijk te maken. ■Na de preek van de hoogmis, zon dagmorgen in de kerk aan de Meer burg, vond daar een - wat de plaats van handeling betreft - ongewone gebeurtenis plaats. Pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven had daar in zijn predikatie reeds op „aangestuurd" en nodigde na het „Amen" een der zangers, de heer J. v. d. Velde bij zich. De pastoor had reeds opgemerkt, dat er misschien wel veel koren zijn, die beter zingen, maar dat er maar weinig waren, waar zulk een goede liturgische geest heerst en de zan swers zich werkelijk de dienaren voe len van het gelovige volk. De pastoor deed de heer Van der Velde, die veertig jaar zanger is en ongeveer dertig jaar dirigent van 't parochiekoor, de mededeling dat deze onderscheiden was met het pauselijk erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Nadat het eremetaal bij de heer v. d. Velde was opgespeld brak in de overvolle kerk een dave rend applaus los. Vanzelfsprekend was de heer v. d. Velde, die vergezeld was van vrouw en kinderen, zeer verrast. Na de mis werd door het koor te zijner ere gezongen „Domine salvum fac Joannem nostrum". Ooievaar lag voor in Leiden Door de nood gedwongen heeft de vrouw van een 33-jarige Leidse machinezetter vannacht haar derde baby op de stoep voor het St. Eli- sabeth-ziekenhuis ter wereld ge bracht, daarbij geholpen door haar echtgenoot. De Leidenaar werd vannacht door zijn vrouw geal armeerd. Op zijn bellen naar een taxi-bedrijf kreeg hij geen gehoor. Ten einde raad liep hij de straat op, waar hij een buur man, een militair, die op het punt stond met zijn auto terug te keren naar zijn kazerne, bereid vond zijn vrouw naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis te vervoeren. Voor het zie kenhuis ontstond een pijnlijk mis verstand over de ingang van het ge bouw. De hoofdingang met aan en afvoer-perrons wordt zelden of niet gebruikt. Hij belde aan maar kreeg geen gehoor. Later vernam hij, dat men in het ziekenhuis van mening was, dat er door dronken lieden die nogal vaak over de Hooigracht zwerven, voor de hoofddeur ruzie werd gemaakt. Intussen rende de hem vergezellende militair naar de zij-ingang. Niet lang daarna is de baby geboren. Zusters en dokter konden op het laatst nog enige me dische hulp verlenen. Moeder en kind maken het goed. Het kind weegt 8 pond en 2 ons. AARDGAS BIJ EGMOND De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij te Oldenzaal heeft medege deeld, dat zij in haar verkennings- boring nabij Egmond gas heeft aan getroffen. Het gasvoorkomen, zo deelde de NAM verder mee, wordt momenteel aan produktieproeven onderworpen om de omvang van dit waarschijnlijk kleine reservoir nader te bepalen. Waardevolle bijdrage aan 388ste diësviering 11 JErt GELEGENHEID van de 388ste diesviering van de Leidse Uni versiteit is zaterdagavond in de Schouwburg door het Leids Univer sitair Studententoneel Accoord (LUTA) de gala-première gegeven van Hendrik Ibsensdrama „Peer Gynt". Dit werk van Ibsen is door deze opvoering weer aan de verge telheid ontrukt vooral door de geheel nieuwe wijze waarop dit allegorische drama werd benaderd. De voortref felijke vertaling van Gerard den Brabander is niet minder voortreffe lijk geheel opnieuw bewerkt door Liesbeth Vreede en aan het LUTA Peter van Vliet als Peer Gynt tijdens de gala-première van Ibsens drama- in-nieuwe-vorm in de Leidse Schouw burg door het Leids studententoneel. ring was de krachtige en suggestieve regie van Annemarie Prins, die al meer opmerkelijk markante presta ties heeft geleverd en eveneens met een Leidse studentengroep Neder land vertegenwoordigde op het in ternationale studententoneelfestival 1963 te Zagreb. Zij bouwde rond het drama van de eerzuchtige fantast Peer Gynt, die mislukt, maar gelouterd het einde ontmoet, een nieuw drama met een grote zeggingskracht. In een van de hoogtepunten van de verschillende scènes de dialogen in het rijk van de Trollenkoning had de bekwame regisseuse een ware beklemming be reikt door beeld en klank. De mo derne, fragmentarische muzikale be geleiding van Rogier van Otterloo, zoon van de bekende dirigent. J7EN PRESTATIE van formaat le verde bovendien Peter v. Vliet, die de titelrol vertolkte. Zonder aan het spel van de tientallen andere ac teurs en actrices afbreuk te doen mag van hem gezegd worden, dat hy aan Peer Gynt in deze met zeer veel enthousiasme ontvangen première byzonder goed gestalte heeft gege ven. Hij was zowel overtuigend als overmoedige knaap vol droombeel den als in zijn rol van de bejaarde Peer, die steeds in zijn leven genood zaakt werd naar het wezenlijke in zichzelf te zoeken en zijn leven moet afsluiten na alle illusies ook het keizerschap prijs te hebben ge geven. De uitvoering van „Peer Gynt" is op de wijze waarop het Leids studen tentoneel deze verre van eenvoudige opgave tot leven heeft gebracht uit gegroeid tot een waardige en waar devolle manifestatie van de gezamen lijke inspanning van de Leidse stu dentenverenigingen. Ongecorrigeerd) SCHEEPSBERICHTEN Alnati 1 te Buenos Aires verw.; Ban tam 3 te Aden verw.; Eemhaven pass. 1 Gibraltar nr Beyrouth; Guineekust 1 vn Douala nr Calabar; Kenia (t) 1 vn Trinidad nr Rotterdam; Khasiella (t) 31 vn Boston nr Punta Cardon; Koren ia (t) 1 vn Singapore nr Hongkong; Me- don 3 te Carupano verw.; Rotterdam 3 te Ville Franche verw.; Statendam 1 te Willemstad; Willem Ruys 2 te Syd ney; Wonosari 1 te Marseille; Slamat 31 te Amsterdam; Ulysses 1 vn Amster dam nr W. Indië; Acmaea (t) 2 te Per nis; Alhena 2 vn Rotterdam nr Buenos Aires; Woltersum 2 vn Rotterdam nr Bremen. ALKEMADE Benoemd tot Ridder van Oranje Nassau Na een periode van bijna 41 jaar nam de heer C. v. d. Berg zaterdag middag afscheid als dierenarts van Alkemade, een gedeelte van Haar lemmermeer en andere gemeenten. De heer v. d. Berg is geboren op een boerenbedrijf in Oversehie. Hij studeerde in Rotterdam en Utrecht, waar hij in 1922 afstudeerde. Reeds op 8 april 1923- kwam hij naar Oude- Wetering, waarhij de praktijk overnam van de veearts C. J. Fros. Dieren arts Fros werd toen Rijkskeuringsambtenaar. Het was de bedoeling van de heer v. d. Berg dit voorbeeld na 12 jaar praktijk te volgen. Dit is gelukkig niet gebeurd want de dierenarts voelde zich in deze omgeving prima thuis en is bij de bevolking van de verschillende dorpen in hoog aanzien. Zo kwam het dan ook dat paviljoen „De Brasem" zaterdagmiddag de mensen, die afscheid van de heer v. d. Berg kwamen nemen, niet kon bevatten, zodat de hal van het hotel nog vol stond toen de afscheidswoor den al werden gesproken. Zaterdagmiddag kwam de gemeente raad van Boskoop In een buitengewone openbare vergadering bijeen in ver band met de - tengevolge van de grens wijziging - uitbreiding van het grond gebied en de vermeerdering van het aantal Inwoners tot meer dan 10.000. Enkele dagen geleden werd de „be"- grotlng besproken en nu de „ver"gro- ting waarvoor minstens zoveel belang stelling bestond. Burgemeester Verkerk zeide dat het eollege van burgemeester en wethou ders het een sympathieke gedachte vonden om in een bijzonder daartoe belegde vergadering de uitbreiding te gedenken en daarna de nieuwe inwo ners in de gelegenheid te stellen ken nis te maken. Boskoop is verheugd met deze grenswijziging en vooral omdat de vriendschapsbanden met de omliggen de gemeenten in geen enkel opzicht zijn verstoord door de wel zeer moei zame procedure der grenswijziging. Behalve door burgemeester Verkerk werd het woord gevoerd door de raads leden M. Splinter (Pr. Chr.), de wet houders Houdijk en Taat, Mathot (KVP), V. d. Dool (PvdA) en Van Stm (WD). .NIEUWE" BOSKOPER Van de gelegenheid om als niet raads lid in een gemeentevergadering te mo gen spreken maakte de heer J. C. Hoo- gendoorn als „nieuwe" Boskoper gaar ne gebruik. Nu wij Rijnevelders, aldus de heer Hoogendoorn, vandaag ook tot uw gemeente gaan behoren, het geen geografisch wel juist is, voel ik mij toch gedwongen om bij het afscheid van de gemeente Alphen aan den Rijn, eerst mijn dank uit te spreken aan deze gemeente. Wij zaten in een uithoek, en hoewel wij dit ten opzichte van de ver lichting heel goed hebben kunnen merken waren er toch ook wel veel za ken waarin zij ons terwille zijn geweest Ik heb mij in de 37 jaar dat ik ingeze tene van Alphen aan den Rijn ben ge weest mij daar ook zeer goed thuis ge voeld en dit moet toch wel een oorzaak hebben. Rijneveld behoort met haar bedrijven tot het sierteeltcentrum Bos koop en we kunnen hiermede van gan ser harte verheugd zijn. Boskoop heeft ook in het verleden getoond, dat wij, hoewel Alphenaar zijnde bij dit sier teeltcentrum behoorden. Spr. dacht hierbij o.a. aan de bijdrage in de ruil verkaveling. De heer Hoogendoorn was er van overtuigd dat de nieuwe be woners niet vergeten zullen worden. De heer C. de Jong, (vroeger Ha- zerswoude) zeide dat de grenswijziging door de meesten met gemengde gevoe lens zijn aanvaard. Hij was blij weer tot Boskoop te mogen terugkeren. Meermalen hebben zij zich sudeten- Boskopers gevoeld. Hij vroeg de aan dacht voor de achtergebleven gebieden waaronder b.v. een deel van de Nesse, De eersten die mei het bestuur van hun nieuwe gemeente kwamen kennis maken waren de heren J. C. Hooge- doorn, Groeneweg (met bril) voorzitter v. d. ruilverkavelingscommissie Zwam- merdam en de heer P. J. Kooy, afge vaardigde van de buurtvereniging Ire ne, waarvan de leden, allen Rijnevel ders 15 jaar geleden een verzoek richt ten aan Ged. Staten om bi) Boskoop te mogen komen. waar men nog steeds geen electrisch licht en waterleiding heeft. Het zal de grotere gemeente Boskoop ook grotere zorgen geven om alles tot zijn recht te kunnen laten komen. Van de gelegenheid om met de ge meenteraad kennis te maken weid door vele nieuwe Boskopers gebruik ge maakt. De oudste onder hen was de 79-jarige heer M. Slootjes, wonende aan de Otweg en de jongste was de 3- jarige Veronica Kolster, die, met haar ouders, eens kennis kwam maken met haar nieuwe burgervader. Escorte Om 1.45 uur werden zaterdagmid dag de heer en mevrouw v. d. Berg met hun twee dochters (de derde is in het buitenland) afgehaald met een rijtuig getrokken door 2 paarden en geëscorteerd door de rijvereniging „De Venneper Ruiters". Bij dit af scheid was ook nog aanwezig de schoonmoeder van de dierenarts, me vrouw Roodenburg, die al een zeer hoge leeftijd heeft bereikt. Deze middag was voorbereid door een comité onder voorzitterschap van de landbouwer M. Immink Sr. Deze gaf eerst het woord aan de burgemeester van Alkemade, de heer v. Kolfschoten. Niet alleen als dierenarts, maar ook op verschillende andere terrei nen heeft de heer v. d. Berg zich een plaats in ons midden veroverd, aldus de burgemeester. In de wijde omtrek is hij bekend als man van toewijding en welwillendheid. Er zijn weinig mensen, die precies we ten wat u in de afgelopen jaren heeft gedaan naast uw praktijk. De burgemeester somde alle funk- ties op zoals president kerkvoogd der Herv. kerk van oude- en Nieuwe- wetering, lid commissie van toezicht van de Nutsspaarbank, voorzitter burgerlijk armbestuur, en ruim 40 jaar secretaris van de Hollandse maatschappij van landbouw. RIDDER ORANJE NASSAU Zichtbaar ontroerd was de heer v. d. Berg toen de burgemeester bekend maakte, dat koningin Juliana de hr. v. d. Berg benoemd heeft tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester speldde hierna de ver sierselen, die bij deze orde horen, op de revers van de scheidende vee arts. De heer v. d. Berg bracht dank voor alles wat hij deze dag mocht beleven. „Ik heb het in deze praktijk goed naar mijn zin gehad en vele vrien den en relaties gekregen. De grootste steun heb ik gehad van haar, die hier naast mij zit, want veel werk heeft mijn vrouw voor mij gedaan". Dankbaar was de veearts, dat hij in 19656 zover was gevorderd, dat ook in deze omstreken de veestapels t.b.c. vrij werden verklaard. Hij hoopte dat collega Westra, aan wie vrijdagmiddag de praktijk offi cieel was overgedragen, het net zo prettig zou hebben in deze omgeving als hij zelf. Namens de mensen uit de praktijk sprak de heer v. d. Poel, die een zeer geestige speech hield. Hij schetste de veearts als een harde werker, wien het nooit te veel was te komen al was het nacht, ook al wist hij dat het honorarium nooit zou komen, wat in de dertiger jaren nogal eens voor kwam. Van de mensen uit zijn prak tijk zal de heer v. d. Berg een Delfts blauw bord met inscriptie ontvan gen, maar dit bord is nog niet hele maal gereed. Mevrouw v. d. Berg en de dochters ontvingen bloemen. Hierna was er gelegenheid tot feli citeren en het nemen van afscheid, waarvan door zeer velen werd ge bruik Gemaakt. Gearresteerde politieman pleegde zelfmoord Een Westduitse politiefunctionaris, die verantwoordelijk is geweest voor de veiligheid van de West duitse bondskanselier en de andere leden van de Westduitse regering, de 49-jarige Ewald Peters, heeft zichzelf vannacht in z'n cel in Bonn opgehangen. Peters werd op 30 januari gear resteerd omdat hij ervan verdacht werd in de oorlog deelgenomen te hebben aan massamoorden op Jo den in Zuid-Rusland. Op een vierbaamsweg bij Hamburg heeft zidh vanmorgen een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waar bij acht mensen op slag dood waren. Het aantal gewonden bedraagt twin tig. Een der zwaar gewonden is in middels overleden. Het ongeluk gebeurde toen 'n bus mieit 38 arbeiders bij het inhalen van een trekteer met oplegger in aanra king kwam met de oplegger. Daar bij werd een zijkant van de bus ge heel opengereten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4