„BONE RAPHAEL* UITSTEKEND GESTART MET JAARVERGADERING Laatste Berichten 1 visie televisie KORTE GOLF DE SCHADUW VAN EEN MAN MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Door de ingrijpende structuurwij ziging welke met ingang van 1 ja nuari jl. in de KAB onder de nieu we naam van Ned. Kath. Vakverbond heeft plaats gevonden, hield de Ned. R.K. Bond van Werknemers in het Transportbedrijf - „Sint Bonifacius" haar 46ste maar tevens laatste jaar vergadering van haar zelfstandig be staan. Het was dan ook een goede gedachte van het actieve bestuur om alle leden van de afdeling voor de laatst maal tezamen te verenigen op een feestelijke avond. En het was juist opmerkelijk hoeveel jongeren aan deze oproep gehoor hadden ge geven, hoewel het dansje aan 't slot hier niet vreemd aan geweest zal zijn. Aan het begin van de avond was de voorzitter, de heer A. Spie- rings blij met de komst van het da gelijks bestuur van St. Raphaël, de heren G. Th. Wet oer en M. Stolwijk. Over die op papier reeds gedane fusie met St. Raphaël liet de voor zitter. de heer L. Th. v. Spanjaard, gaarne aan het woord. Deze bonds- bestuurder gaf eerst een kort over zicht van de oude structuur van de KAB, die het vak tot grondslag had, waardoor het voorkwam dat één be drijf te maken had met talloze vak verenigingen en daarbij tevens met evenzovele cao's. Om het organisa torisch beter te laten verlopen is men bij de nieuwe structuur de klemtoon op het bedrijf gaan leggen, aodiat hoog en laag personeel in de zelfde bedrijfsorganisatie terecht komt. Doch ook nu nog zullen er in één bond verschillende bedrijven ge organiseerd zijn, zodat er ook in de Kath. Bond voor Vervoer nog zeven aparte bedrijfsgroepen zullen ont staan, o.a. voor zuivel, visserij, spoor wegen etc. waarvan ieder een af gevaardigde in het hoofdbestuur zal hebben voor de belangenbehartiging. Alles zal echter moeten groeien, ook de fusie met St. Raphaël. Voor de gehele afwerking staat voorlopig 'n tijd van drie tot vijf jaar. Spreker deed een vurig beroep op alle leden van Bonifacius en St. Raphaël een drachtig samen te gaan werken in de nieuwe bond voor ieders belang. Na een dankwoord van de heer Spierings aan de heer Spanjaard, onder aanbieding van sigaren voor het vele werk voor Bonifacius ver richt, werd aan de gedekte tafel 'n verrukkelijk souper opgediend, dat ieder zich uitstekend liet smaken en waaronder „The Fellows Band" him opgewekte jazz-muziek lieten horen en de „Gout-Sisters" verschillende liedjes ten gehore brachten. JAARVERSLAGEN Het verslag van de vorige jaarver gadering van de heer J. van Ruiten werd onder dank goedgekeurd. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer G. de Vrind, bracht met de cijfers van inkomsten en uitgaven tenslotte een klein batig saldo, ter wijl het laatste jaarverslag van se cretaris A. P. Schmidt optimistisch in zijn uitingen was. Al deze func tionarissen werden door de voorzit ter bedankt voor het bijzonder vele werk door hen verricht. Paiter A. Demmers gaf hierna zijn visie op die fusering van Bonifacius en Raphael, na vooraf de transport- arbeidersbond geprezen te hebben voor de sfeer en aktiviteit, welke deze afdeling tot de beste gemaakt heeft in de KAB van afd. Leiden. Naamsverandering en structuur wijziging houden echter geen wijzi ging van taak of doelstelling in. Met een aardige woordspeling stelde hij voor, de nieuwe bond „Bone-Ra- phaël" (goede Raphaël) te noemen. Spreker spoorde leden dier beide organisaties aan eensgezind „de hand aan de ploeg te slaan" om deze „Bo- ne-Raphael" weer te maken tot de beste NKV-afdeling in Leiden. De voorzitter dankte in de g.a. pa ter Demmers alle g.a.'s die hem wa ren voorgegaan en St. Bonjfacius tot deze hoogte hadden opgevoerd. Tenslotte sprak de voorzitter van St. Raphaël, de heer G. Th. Weeber, een dankwoord voor de uitnodiging tot deze vergadering en het souper. Hij bewonderde de prettige sfeer in deze vergadering en zag dit met een goede samenwerking een grondslag voor elke organisatie, dus oo>k voor de nieuwe KBV. Hij propageerde het idee om alle leden van beide afde lingen samen te brengen op een der gelijke avond. Aan het slot van het eerste ge deelte van deze avond en het bij zonder smakelijke souper, dankte de heer Spierings alle aanwezigen voor hun komst en in het bijzonder „The Fellows Band" en de „Gout Sisters", die de avond op zo prettige wijze hadden opgeluisterd. Het tweede ge deelte van die avond was voor de heer Henny Boes, die m.m.v. het Ferdido- kwartet vooral de jongeren van het gezelschap nog een paar u-ur prettig wist bezig te houden. TWEE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN IN BORGHAREN (L.) In Borgharen bij Maastricht zijn gisteravond om half twaalf een be stelauto en een personenauto tegen elkaar gebotst. De bestuurder van de personenauto, de 25-jarige L. Wodzig uit Kerkrade raakte in de in- eengeperste auto beklemd en is om het leven gekomen. Drie personen zijn naar een ziekenhuis in Maas tricht overgebracht, van wie er één, de 19-jarige kok P. H. YVillems uit Valkenburg, inmiddels is overleden. Het ongeluk gebeurde op de Sluis- kolkweg op een recht en goedver- licht gedeelte. Om de beklemde chauffeur van de personenauto te bevrijden werd de hulp ingeroepen van de brandweer van Maastricht, die met snijbranders de wrakstukken van de auto open sneed. Toen de man uit het wrak was bevrijd, was hij echter reeds overleden. De bestuurder van de bestelauto, de 21-jarige grondwerker T. W. Knarren uit Maastricht, is zwaar ge wond, evenals degene die naast hem zat, de 18-jarige naaister M. E. G. Cauberg uit Borgharen. De wrakstukken van de auto's zijn naar Maastricht gebracht voor een technisch onderzoek. HET WORDT TE WARM IN INNSBRUCK Innsbruck heeft op het ogenblik te lijden vande warmte. Hedenmorgen was er geen wolkje aan de lucht en een zachte warme lucht, de zgn. „föhn", deed te tem peratuur oplopen tot negen graden boven nul. In Innsbruck rekent men erop, dat de „föhn" drie dagen zal aanhouden en dat omstreeks woensdag weer temperaturen onder het vriespunt kunnen worden verwacht. Het ro delen en de bob-wedstrijden zijn uit gesteld en men vraagt zich af of de finales wel kunnen worden gehou den. Wanneer het weer zo blijft dan kunnen er dinsdag op de 500 meter voor heren onmogelijk goede presta ties worden verwacht. NAESSENS IN STAAT VAN BESCHULDIGING De Corsicaan Gaston Naessens, die beweerde, dat hij een geneesmiddel tegen kanker had gevonden, is maan dag door een Parijse rechter van in structie officieel in staat van beschul diging gesteld wegens onwettige uit-, oefening van de medische en farma ceutische wetenschap. Naessens was zelf naar Parijs ge komen. Zoals bekend had het kanker instituut in Villejuif nabij Parijs zijn serum waardeloos bevonden. KATWIJK AAN ZEE BOERENKOOL MET WORST VOOR DE BEJAARDEN Zo als de laatste jaren gebruikelijk is, worden ook nu weer de ouden van dagen voor heden, maandag avond 3 februari, door de heer C. Duikers, eigenaar van hotel „Riche" uitgenodigd om deel te nemen aan een boerenkool met worstmaaltijd. Ook vorig jaar werd door de heer Duikers aan de ouden van dagen zo'n maaltijd aangeboden, waarvan toen een gretig gebruik werd ge maakt. Burgemeester Duiker was toen bij deze feestelijkheid tegen woordig. op „Zo is het Ook al heeft dé jongste VARA-uitzending van de in opspraak gekomen rubriek „Zo is het toevallig ook nog 's een keer" niet een terechte afkeer en verontwaar diging gewekt als die van begin ja nuari, samenstellers en presentators hebben zich ditmaal niet ontzien, prinses Irene en het koninklijk huis (als dat van „de Zwijgers") in een smakeloze satyre te betrekken. Daarbij viel in de schaduw het signa lement van Leo Riemens en Johan Heesters, die nog al eens in het nieuws zijn, maar die in oorlogstijd geen oprechte vaderlanders zijn ge weest. Verder denken we niet eens aan de goedkope zure aanval ap het NTS-journaal. Doen de onvolwasse- nen van „Zo is het het zoveel beter? En wat is het unfair, slacht offers van spot persoonlijk te treffen, op het randje van belediging af. Om eerlijk te zijn: wél konden we waar deren het grapje, dat onze priesters nu lid van de Irene-brigade zijn ge worden. OnS rest nog, een kort woord te wijden aan het zo juist bij „De be zige Bij" verschenen boekje „Pays bah", met uitspraken pro en contra „Zo is het zoals de auteurs het hebben genoemd: rechts en links. Maar dat is dan onbillijk; het gaat bijvoorbeeld niet aan het irenisch ge stelde woord van mgr. W. Bekkers te rangschikken naast de rubriek van hysterische schotschrijvers, die de christelijke leifde volledig niet in acht hebben genomen. De brochure is zoals het voorwoord zegt: heet van de naald samengesteld; naar on ze smaak: tè heet en niet eerlijk. Amusement in het weekeinde. De KRO heeft zondagavond voor de tweede maal „Erik Sikkes" op het scherm gebracht en daarmee voor de tweede maal Willy Walden, deze keer omgeven door andere artisten. Zagen we Willy in de eerste aflevering be zig met de kat, nu beleefde hij een avontuur met bibliotheekboeken. Met alle respect, maar we vinden toch, dat men Walden aantrekkelijker kan meemaken in de revue, waar hij meer armslag geniet. Kunst met een grote K. was het gebruikelijke concert van het Kunstmaandorkest, deze keer met de vermaarde Belgische violist Arthur Grumiaux als solist in een Sparnse symfonie. Zaterdag bij de VARA heeft Cor Steyn met lichtjes aan zijn orgel gespeeld, een aardig en oorspronkelijk grapje, waarna men nochtans niet te veel waarde behoef de te hechten. Ter opluistering zong de Zuid-Koreaanse soliste Li-li-fa, die zich ook aan Nederlandse teksten heeft gewaagd, en met succes. Bij de achtste aflevering in de NCRV-serie van Stiefbeen noteren we opnieuw, dat het permanente gekibbel tussen vader en zoon niet opvoedkundig werkt, vooral niet. als de zoon geen eerbied voor de vader opbrengt, zoals nu. Deze keer was ook Jetty Cantor van de partij, als verlate bruid van vader Stiefbeen. Radioluisteraars kennen Jetty vanouds als vocaliste. Wintersport in Innsbruck. De Nederlandse t.v.-ploeg in Innsbruck maakt zware dagen door. Men moet zijn aandacht verdelen over sportter reinen, die zich uitstrekken tot See- feld, Lizum en de Messe-halle. Er kwamen afwisselende beelden door met prachtige staatljes kunstschaat sen (denken we aan onze Sjoukje Dijkstra), ijshockey, slalom, schas- springen en sleeën. Uren zijn onze mensen in de lucht geweest en als er nu en dan technische storinkjes voorkwamen, was dat niet hun schuld. Hun commentaren hebben verhelderend gewerkt, niet het minst bij verschillende vertraagde opna men. Komende uitzendingen. De film van vanavond heet „De vrouw in het venster", een oude opname van de befaamde Weense regisseur Fritz Lang en bedoeld voor personen van af achttien jaar. De NCRV brengt dinsdag Venetiaanse sonnetten, een filmreportage over Tellem, een pro gramma over de Islam en een nieuw vervolg met de „Ridder van maison rouge". Woensdag bij de AVRO heeft Han Comperts een literaire ontmoe ting met Simon Vestdijk; Scala wordt ook nu gepresenteerd door Jo Leemans en dan is er nog een docu mentaire over de gewoonte van het sigaretten-roken. Pol Kleijn wil niet eenzijdig te werk gaan, maar ver schillende meningen laten horen. Het toneelstuk, dat de NCRV donderdag brengt, heet „Kind vermist", een oor spronkelijk t.v.-spel van de produc tieve Hans Keuls. Men krijgt onder andere Johan Schitz, Adolf Rij kens en Lo van Hensbergen op het scherm thuis. Natuurlijk zijn er op alle ge noemde dagen korte reportages van de wintersport-wedstrijden in Oosten rijk. Prinses Irene deze week naar Innsbruck In het oorspronkelijke plan van prinses Irene om naar Innsbruck te gaan ies nog geen wijziging gekomen. Dit verklaarde desgevraagd de rege ringsvoorlichtingsdienst, die meedeel de, dat volgens het programma prin ses Irene deze week naar Innsbruck gaat. Op welke dag zij zich bij haar met vakantie in Innsbruck vertoevende familieleden zal voegen is de RVD niet meegedeeld. De RVDt die over he, verblijf van prinses Irene alleen contact heeft met het secretariaat van de prinses, voegde er desgevraagd aan toe ,dat zij nog geen bericht heeft ontvangen, dat de prinses ergens an ders da nin Spanje is. Vóór Pasen op Rhodos pan-Orthodoxe conferentie Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel heeft besloten vóór Pa sen een pan-Orthodoxe conferentie op Rhodos bijeen te roepen. Op de agenda staaf bespreking van het resultaat van de ontmoeting tus sen Atlhenagoras en paus Paulus. Te vens zal worden beslist welke stap pen verder gedaan moeten worden om de dialoog met Rome op gang te brengen. Door het springen van een band verloor zaterdagmorgen de 32-jarige ir. C. P. N van den Buijs uit Nue- nen op de Els en dorpse weg in Gemert de macht over het stuur van zijn auto, die hierna tegen een boom botste. De bestuurder van de auto kwam om het leven; zijn echtgenote werd zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Helmond. De onderneming Everline te ALmelo heeft bij een zware brand, die zaterdagavond in haar panden heeft gewoed, al haar materialen, machines en voorraden verloren. De schade, diie de brand aanrichtte in het gebouw van de foundation-fabri kant wordt geraamd op twee ton. Het bedrijf is verzekerd. Omgekomen bij een verkeers ongeluk. dat zaterdagavond op de rijksweg Zenderen-Almelo plaats vond, is de 23-jarige mej. Truus Wil mink. Zij was uit een bus gestapt en stak achter de bus de weg over. Zij werd hierbij gegrepen door een per sonenauto, en werd op slag gedood Bij het verlaten van een café in Houten is de Utrechter J. A. M. van ruim f300 beroofd. Toen de Utrech ter naar zijn auto liep. kreeg hij een klap op het hoofd, waardoor hij ver suft raakte. De politie arresteerde later een jongeman uit Houten, die bekend heeft. 4pihprklankpn DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgenge bed; 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Strip voor de jeugd; 8.20 Lichte grammofoonmuziek; 8.50 voor de huisvrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Schoolradio; 10.00 voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Klassieke kamermuziek; 11.00 voor de vrouw; 11.30 Lichte grammo foonmuziek; 11.50 Volaan vooruit praatje; 12.00 Angelus; 12.04 Draai orgelklanken (gr.); 12.20 Licht gram mofoonmuziek; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Wij van het land; 12.45 Olympische Win- terspëlen in Innsbruck; 13.00 Nieuws 13.15 Draaien maar!: lichte grammo foonmuziek met commentaar; 14.00 voor de plattelandsvrouwen; 14.10 Rieleksen: amusementsprogramma (herhaling van zaterdag jl.); 15.10 Voordracht; 15.25 Operamuziek (gr.) 15.30 Als de dag van gisteren, klank beeld: 16.00 voor de zieken; 16.30 U hebt voorrang, Godsdienstig pro gramma; 17.00 voor de jeugd; 17.30 voor de padvinders; 17.40 Olympische Winterspelen 1964 te Innsbruck; 17.50 Regeringsuitzending: Hotels in de Nederl. Antillen, door Ph. J. Evertsz.; 18.00 Tienerclub; lichte grammofoonmuziek voor de teena gers; 18.20 Thans volgt een program ma van de Pacifistisch Socialistische Partij in de zendtijd ter beschikking gesteld van de politieke partijen: P. S.P.-Aktualiteiten; 18.30 Strijkorkest: licht muziek; 18.50 En nu mijn ge val: vragenbeantwoording; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Licht instrumentaal ensemble; 19.50 Grammofoonmuziek; 20.00 Moderne orkestwerken (opn.); 20.40 Reisoogst Zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden; 21.10 Pianoreci tal: klassieke muziek; 22.00 De zin gende kerk: bespreking over kerk muziek uit verschillende stijlperio des; 22.20 Olympische Winterspelen 1964 te Innsbruck, 22.30 Nieuws; 22.40 Vreemd en keuze uit woord, zang en ads van elders en an ders; 23.10 Lichte orkestmuziek en zangsolisten; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochted- gymnastiek; 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Program- ma-overzicht en lichte grammofoon muziek; 9.00 Ochtendgymnastiek; 9.10 De groenteman; 9.15 Klassieke gram mofoonmuziek; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbespreking; 10.00 Lichte grammofoomuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Licht ensemble; 12.20 Regeringsuit zending: Uitzending voor de land bouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12 33 Dansorkest met zangsolisten; 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek; 13.25 Beursbe richten; 13.30 Zang en piano; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Schoolradio; 15.00 Lichte grammofoonmuziek; 15.30 Alt en piano: 16.00 Van mens tot mens, lezing: 16.15 Lichte gram mofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York calling; 17 35 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Even tueel actueel; 18.20 Concoursmuziek 1964 (II); 18.45 Liedjes; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Paris vous parle: de gesproken brief uit Parijs; 19.10 Operaconcert (gr.); 20.00 Nieuws; 20.05 AVRO's Radio Revue, gevari eerd programma; 21.00 De oorsprong der dingen, een programma over de ontwikkeling van de atoomweten schap; 21.35 Promenade orkest; 22.00 Kamerkoor: klassieke en moderne liederen; 22.30 Nieuws en medede lingen; 22.30 Actualiteiten; 23.00 Mo dern toneel; 32.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 11.00-12.30 Olympische win terspelen Innsbruck 1964: schaatsen 500 m. heren; 14.00-14.25 Schooltele visie; 19.30 Olympische winterspelen Innsbruck 1964: Nederlands commen taar op feiten en gebeurtenissen van de dag; 19.45 Filmverslag Olympische winterspelen; 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo, actualiteiten; 20.30 Ve netiaanse sonnetten voorgedragen door Elisabeth Andersen; 20.55 Tel lem, filmreportage over de vorderin- ge, die een groep archeologische on derzoekers maakt by hun expeditie naar de Zuidelijke Sahara; 21.05 De Islam, de grote wereldgodsdiensten, programma over het geestelijk leven en denken van andere volken: De Moslim en zijn geloof; 21.35 Ridder van Maison Rouge, TV-feuilleton. Deel 9; 22.00 'n Liedje met Caroline: Caroline Kaart, zang begeleid door Cor Lemaire; 22.20 Dagsluiting. NTS: 22.30 Jouraal 22.35 Pauze. 22.40 -23.55 Olympische winterspelen Inns bruck 1964: filmverslag van gehou den wedstrijden en: IJshockey Zwe den-Westduitsland in het Ijsstadion te Innsbruck. 9) Op 'n gegeven ogenblik werd mijn aandacht getrokken door een uiterst zwak geluid; een geluid zo zacht, dat indien mijn gehoor niet zo bijzonder scherp was geweest, ik 't zeker niet be merkt zou hebben. Zonder mij te be wegen keek ik schuin in de spiegel. Een lang gordijn, dat klaarblijkelijk een alkoof of portaal naast de haard afsloot, werd zacht oprij geschoven. Elke spier in mijn lichaam stond ge spannen en zo wachtte ik, terwijl mijn hart geweldig hard en onregel matig bonsde, die dingen, die komen moesten, af. Opeens kwam in de opening van het gordijn een meisje te voorschijn en stapte onhoorbaar de kamer bin nen. Ik was verbaasd en verbijsterd, doch bedwong mij en bewoog niet. Haar gelaat was heel bleek en half- beschaduwd door de lage rand van de hoed die zij droeg, maar zelfs in de spiegel kon ik zien, dat zij zeer mooi was. Een enkel ogenblik stond zij stil, toen haalde zij zeer behoed zaam onder haar lange mantel een klein pistood te voorschijn en richtte het langzaam en voorzichting op mijn achterhoofd. Ik moet op hetzelfde ogenblik, dat zij schoot, voorovergevallen zijn. Er volgde geen knal, alleen maar het knersend geluid van een vrijkomen de sterke luchtdruk, maar de kogel drong in het houtwerk voor de plaats waar zich een seconde tevoren mijn hoofd bevond. Het was een sterk staaltje van uit- wijkkunst, maar ik was niet eerzuch tig genoeg om het nogmaal te ver tonen. In minder tijd dan nodig was om deze woorden te lezen, was ik aan het andere einde van de kamer en had de pols van mijn schone be zoekster gegrepen. Zij deed geen poging tot weerstand. Haar mislukking scheen elke kracht van beweging bij haar te hebben weggenomen. Zodra ik haar aanraakte, liet zij het pistool zakken en bleef mij met opengespalkte, afschuw uitdrukken de ogen aanstaren. Met mijn vrije hand ontnam ik haar het wapen. Het was een windpistool en wel een van de sterkste soort, ten volle in staat om iemand op vijftien meter afstand te doden. Ik stak het in mijn zak en liet haar pols los. Toen deed ik een paar stappen achteruit. „Wilt u niet gaan zitten?" vroeg ik vriendelijk. Mjjn uitnodiging had een onverwacht resultaat. Met zacht ge kreun sloeg zij haar handen voor haar gezicht en toen, nog voor ik haar kon opvangen, zakte ze lang zaam op de grond. „Dat komt er van", dacht ik bij mezelf. Ik kon haar echter daar zo niet laten liggen; dus knielde ik, nam haar in mijn armen en droeg haar naar de sofa. Zij was van de sofa opgestaan en stond mij nu aan te staren, als een of ander prachtig fenomenaal dier, ge reed om zich op zijn prooi te wer pen. Haar mantel was naar achte ren geslagen, waardoor de sierlijke lijnen van haar schone gestalte en de onberispelijke snit van haar smaak volle zwarte kleding zichtbaar wer den. Aan haar ceintuur hing een klein leren tasje, zoals men wel in de fijnste winkels van de Bond- street ziet. Zjj deed het open, haalde er zonder een woord te spreken een sleutel uit en wierp hem op de sofa. „Dank u", zei ik. „En, als u mij niet al te nieuwsgierig vindt, mag ik dan van u weten, waarom u verlangde mij dood te schieten?" Zij staarde mij aan met een blik waarin afschuw en verrassing om de voorrang streden. „Waarom doet u alsof u het niet weet?" vroeg zij smalend. Ik schudde mijn hoofd. „Op mijn erewoord", zei ik, „ik heb er niet het flauwste begrip van." Haar lip krulde verachtelijk, maar verhoogde indien mogelijk haat schoonheid nog. Zij reikte zich in haar volle lengte uit. „Ik ben Mercia Solano", zei zij. Ik maakte een buiging, ,,'t Is een lieve naam", merkte ik op, „maar onder deze omstandigheden vind ik hem enigszins misplaatst." „Ja, u kunt spotten", zei zij bit ter, „niet voor niets noemde men u: de Satyr van Culebra." „Werkelijk!" zei ik, ,u maakt mij verlegen. Ik wist niet, dat de men sen zo complimenteus waren. Maar wat heb ig eigenlijk gedaan, om zo veel onderscheiding te verdienen?' „Wat u heeft gedaan?!" Zij wrong haar handen, en haar boezem ging van verontwaardiging snel op en neer. ,U vraagt mij, wat u hebt gedaan, terwijl de graszoden op mijn vaders graf nog niet zijn vastgegroeid!" Zij begroef haar gelaat in haar handen en snikte als een kind. Ik moet bekennen, dat ik een ge voel kreeg of ik een onuitsprekelijke bruut was en inwendig vervloekte ik Northcote. „U kunt mij gelóven of niet; zoals u verkiest", zei ik, „maar ik heb met uw vaders dood evenmin uit te staan als u." Zij hield op met schreien, nam haar handen van haar gezicht weg en staarde mij woest aan. „Wat zegt u toch?" kreunde zij. „Waarom staat u me voor te liegen? 'k Stond naast hem, toen ze hem neerschoten? Kijk maar hier Zij stroopte de mouw van haar ja pon op, tot aan haar schouder en toonde mij een groot litteken, dat haar blanke arm ontsierde. Hier is het teken, dat uw kogels hebben achtergelaten en u durft hier voor mij staan liegen. Is u een mens of een duivel?" Zij zonk weer terug op de sofa en barstte los in een uiting van hartstochtelijk verdriet. Met bijna bovenmenselijke inspan ning bedwong ik een wild verlangen om haar in mijn armen te sluiten en haar de gehele waarheid te beken nen. „Kijk me aan", zei ik enigszin.- ernstig, waarna zij haar hoofd op lichtte. .Zie ik er uit als een mar die staat te liegen", vervolgde ik me' nog meer ernst. „Ik zweer u bij alle* wat my heilig is, dat ik in geen en ke opzicht schuldig ben aan de dood van uw vader. Ik kan op het ogen blik niet meer zeggen, maar ik zweei u, dat ik de letterlijke waarheid spreek." De opgewondenheid en de ernst du in mijn stem weerklonken, schenei enige uitwerking te hebben. In haa: strak op mij gerichte ogen scheei een soort van twijfel op te lichtei met verward gebaar streek zij haa hand over haar voorhoofd. (wordt vervolgd

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2