Olympisch allerlei SJOUKJE UITGESPROKEN FAVORIET VOOR GOUD Plaatscijfer 9,5 Tweede gouden medaille voor Lidia Skoblikova Tsjechen geen partij voor sterke Kussen Winterspelen Innsbruck Volleybal blijft Olympische sport Duitsers domineren in rodeltoernooi ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Dg LEIDSE COURANT Na de dramatische onverwachte nederlaag van het Duitse paar Marika Kilius/Hans Jurgen Baumler bij het paarrijden zei een Duitse official grimmig: „Het volgend slachtoffer van de jury is Sjoukje Dijkstra". Het klonk ons en iedereen, die avond als een nogal belachelijke en emotionele uiting van teleurstelling en sarcasme in de oren. En nu de verplichte figu ren der dames achter de rug zijn, en Sjoukje Dijkstra met een mooie voorsprong van 38.4 pnt op haar fel ste belaagsters Regina Heitzer (Oos tenrijk) en Petra Burka (Canada) de kür van zondagavond tegemoet kan zien, wagen wij het erop te voor spellen, dat Sjoukje niet het slacht offer van de jury zal worden. Maar tijdens de dikke tien uur, die de vijf verplichte figuren in totaal in beslag hebben genomen, hebben wij echter toch wel eens aan die uitspraak moe ten terugdenken. Er zijn bij de beoordeling der para grafen en lussen van de dertig deel neemsters aan de Olympische wed strijd weer vreemde dingen gebeurd en lang niet altijd waren de luimen en grillen van de dames en heren te verklaren. Zo bleek de Oostduitse heer Bauch, uiterlijk een vriendelijk, zachtaardig huisvader, om de een of andere reden iets tegen het rijden van Sjoukje te hebben. Na twee fi guren stond zij op Herr Bauchs lijstje elf punten op Regina Heitzer achter. „Zou ie nu nog altijd boos zijn, om dat Sjoukje tweemaal een Oostduitse invitatie heeft afgeslagen?", was o 9ohande de vraag in de omge ving van onze favoriete. Hoe erg ook, er werd in elk geval nog een oor zaak mee aangegeven. Maar wat mankeerde de Engelse mevrouw Da- vis dan wel, die Sjoukje op dat mo ment op de derde plaats achter Pe tra Burka en Regina Heitzer had staan? Het waren allemaal raadselen en dat zijn het nog, alleen nu zijn zij niet meer belangrijk, want Sjoukje Dijkstra heeft de schoolfiguren be ëindigd met het plaatscijfer 9,5. Al leen de heer Bauch kon niet tot een eerste plaats komen en laat haar (met 119.9 punten voor beiden) deze plaats delen met Regina Heitzer. Zo bont durfde zelfs de heer Kucharz, Regina's landgenoot het niet te ma ken. Hij had namelijk al gekozen Sedert de grote dagen van Sonja Henie is het niet voorgekomen, dat een rijder of rijdster met een derge lijk mooi plaatscijfer aan de kür heeft mogen beginnen. Zelfs de Amerikaan Dick Button moest het destijds met ongunstiger cijfers doen. Sjoukje sloeg haar slag in het derde en vierde figuur, respectievelijk de paragraaf tegendrie en de paragraaf dubbeldrie, beide grote figuren, die haar uitstekend liggen. STAND Na de vijf verplichte figuren voor de Olympische Spelen tellen maar vijf tegenover wereld- of Europese kampioenschappen zes verplichte fi guren ziet de stand er als voligt uit: 1 Sjoukje Dijkstra (Ned.) 1113.2 p., pi.c. 9.5; 2 Regina Heitzer (Oost.) 1074.8-20 3 Petra Burka (Can.) 1050.2-27.5; 4 Miwa Fukuihara (Jap.) 1019.2-41; 5 Nicole Hass>Ler (Fr.) 1015.2-47.5; 6 Christine Haigiier (VS) 1000.9-53; 7 Sa'Lly Ann Staplèford (GB) 976.4-73; 8 Peggy Fleming (VS) 968.6-81; 9 Albertina Noyes (VS) 951.3-88; 10 Shirra Keniworthy (Can.) 956-93. Willy de Beer viel hard tegen: 16e De Japanse schaatsen- rijdster Kumiko Okawa uit Osaka zet haar handtekening op de schaatsschoen van Sjoukje Dijkstra. De 22-jarige blonde Finse Kaija Mustonen uit Helsinki, die bij de voor-Olympische wedstrijden van zondag j.l. op de kunstijsbaan van Innsbruck zich heeft onderscheiden, ging op de handen van haar ploegge noten de lucht in. Tot driemaal toe. Weliswaar was ook de overwinning op de 1500 meter voor de 24-jarige Russische onderwijzeres Lidia Sko blikova, die met haar tijd van 2 mi nuten 22.6 seconden een nieuw Olympisch record vestigde en hier mede haar tweede gouden „plak" haalde op deze Olympische Winter spelen, maar Kaija Mustonen was er- SJOUKJE heeft gelukkig geloot. Voor haar kür, die ze morgen zal moeten rijden, komt zjj pas als 28ste aan de start en dat is in tegenstelling tot Grenoble, waar haar concurrenten na haar kwa men, bijzonder gelukkig. DE ZWEEDSE ijshockeyer Carl- Goeran Oeberg is voor één wed strijd in het Olympisch toernooi geschorst. Hij gooide zijn gebro ken stick in de box van de Ca nadezen en verwondde de coach van het Canadese team, pater Bauer, aan het hoofd. Overigens heeft Oeberg bij de coach der Canadezen zijn excu ses aangeboden. Pater Bauer vond het incident niet zo ernstig om hem hiervoor een wedstrijd te schorsen. IN VERBAND met dit „incident" is de Italiaanse scheidsrechter Olivieri, die Oeberg slechts met twee minuten strafbank bestraf te, twee dagen vrijgesteld van het leiden van ijshockeywed- strijden. een half uur werd het hem echt te veel. „Mag ik nu eindelijk weg?", vroeg hij bijna smekend, „dan kan ik me gaan wassen en omkleden". Toen hij van zijn belagers geen toestemming kreeg nam hij een besluit, een Olym pisch kampioen waardig. Hij sprintte tussen de totaal verraste fotografen door en bleef rennen - tot hij bü zijn hotel arriveerde. Ofschoon enkelen nog getracht hadden hem te volgen kwam hij „met grote voorsprong" in zijn kamer aan. De portier van het hotel verklaarde in volle ernst dat, wanneer Maentyranta aan de zomerspelen zou deelnemen, hij zeker een kans zou maken op een atletieknummer DE RUSSEN en de Tsjechen maken hun verblijf in Innsbruck ten nutte. Zij maken grote re clame voor hun land door mid del van film, bijeenkomsten en geschenken. Het staatsreisbureau Intourist wekt een ieder op naar Rusland te komen voor een va kantiereis, en laat zien hoe aan trekkelijk hun land wel is. Films en prospectussen moeten dat aantonen, evenals het Tsjechi sche bureau Cedok, dat veel moeite doet om de mensen in Innsbruck enthousiast voor hun land te maken. DE SJAH van Perzië vermaakte zich best in Innsbruck. Hij schoot vrijdag tijdens een jacht partij een gems. Zes lijfwachten weken tijdens de jacht geen mo ment van de zijde van hun kei zerlijke hoogheid tijdens de vier uur durende partij. De sjah had donderdag een uitzonder lijke gunst van het organisatie comité verkregen: hij mocht de Olympische alpinepisten in Li- zum gebruiken voor enkele ski tochten. Intussen neemt echtge note Farah Dibah dagelijks zo'n vier a vijf uur les van de Oos tenrijkse skileraar Sigi Haber- zettl. BIJ DE rodel wedstrijden zijn enkele ernstige ongelukken ge beurd. Vrijdagavond werd een toeschouwer ernstig aan het hoofd gewond, toen de Oosten rijkse Antonia Lanthaler uit de bocht vloog. De toeschouwer, 'n dame, werd naar een ziekenhuis vervoerd, terwijl Antonia Lan thaler met de schrik vrij kwam. Bij de heren viel de Liechten steiner Johann Schaedler van zijn slee. Zijn slee vloog door de lucht zonder iemand te ra ken. Hij zelf wilde opstaan, maar raakte bewusteloos en werd eveneens naar een ziekenhuis overgebracht. NOG EEN ongeluk trof de Bel gische bobber Claude Engelbert. Na afloop van de eerste wed strijden botste hij met zijn wa gen tegen een andere auto en moest met een hersenschudding worden opgenomen. DE FINSE Olympische kampi oen cross country Maentyranta was een zeer gewild doelwit van de fotografen, camera- en tele visiemannen. Na zijn verrassen de zege moest hij eindeloos voor de moeilijk te verzadigen plaat jes-schietende horde poseren. Na De Franse skiër Charles Bozon heeft filmopnamen voor de televisie gemaakt; de camera werd aan zijn valhelm bevestigd, opdat de tv- kijkers een indruk zouden krijgen van het parkoers, zoals de deel nemers het zagen tijdens de afdaling. HOEWEL de wedstrijden in alle rust zijn verlopen, hebben de mannen van de Oostenrijkse, staatspolitie in Seefeld, waar ook in deze Olympische dagen de bordjes „zimmer frei" bijna Ne derlands aandoen, spannende uren doorgemaakt. In de vroege morgen deed na melijk het gerucht de ronde, dat een aanslag zou worden gepleegd op het leven van de sjah van Perzië en keizerin Farah Dibah, die de wedstrijden zouden bij wonen. In allerijl werd de om geving van de springschans mi- nitieus onderzocht. Zelfs de ap paratuur van de televisieploegen moest eraan geloven. Kort voor twaalf uur werd echter het sein veilig gegeven. BEPAALD triest was deze dag, waarin de zon met wisselend succes een gevecht leverde te gen de grauwe wolken, voor een van de voorspringers, die enkele uren voor de strijd om het Olym pische goud begon, de schans in orde brachten. Nog op de spring- tafel, raakte de Oostenrijker uit balans, smakte op de verijsde landingsbaan en gleed zeker 40 meter door voordat hü versuft tot stilstand kwam. Met ernstige ontvellingen aan het gelaat werd de Oostenrijker, die ook nog een hersenschudding opliep, per am bulance naar het ziekenhuis ver voerd. DE RUSSEN voelen zich in Innsbruck wonderwel thuis. Het Russische contingent roert zich zowel op als om de Olympische banen op een zeer luidruchtige toon. De successen van Protopo- pov en Belousova, van Skobli kova en haar secondanten wor den uitbundig begroet. De man nen uit het Oosten dragen grote vlaggen altijd met hamer en sikkel erop waarop de namen van hun favoriete landgenoten voorkomen: Irina, Tatjana, Ly- dia. Vooral voor degenen die zich de Russische afvaardiging van Helsinki 1952 kunnen herinne ren, is deze houding van de Rus sen verwonderlijk. In Helsinki, bij hun Olympische première, gedroegen de Russen zich als stille, zwijgzame figuren, al be haalden zij enkele successen. Dat is nu veranderd. Nu win nen zij niet alleen, zij genieten er ook van. in geslaagd de zilveren medaille te behalen, waarmee zij een grote eer inlegde. Immers, eigenlijk was ook voor het tweede nummer van de Olympische hardrijwedstrijden voor dames een drievoudige Russische ze gepraal verwacht, zoals de dag te voren op de 500 meter. In de gister avond in het ijsstadion gehouden ce remonie protocolaire is echter ook ruimte gemaakt voor een niet-Rus- sische rijdster. Voor hen, die misschien hadden ge hoopt dat dit onze landgenote Wil ly de Beer zou geworden, moet haar eerste optreden in het Olympische strijdperk op een desillusie zijn uit gelopen. Met haar tijd van 2 minu- tij 34 seconden reikte zij niet ver der dan een - gedeelde 16e plaats. Zij bleef bijna 12 seconden verwij derd van de nieuwe Olympische kampioene Lidia Skoblikova: 2 min. 22,6 sec. Het brons viel ten deel aan de 26-jarige Russin Barta Kokolze- wa, die in de rol kwam van de oud wereldkampioene, de inmiddels 29- jarige Valentina Stenina, die nu slechts zevende werd, na in Squaw Valley nog met het zilver te zijn geëerd. Het zelfverzekerde Russische Ijs- hockeyteam heeft vrijdagavond zijn kandidatuur voor de Olympische, we reld- en Europese titel opnieuw met grote duidelijkheid gesteld. Tsjecho- slowakije, zo luidde de prognose van de experts, zou de voornaamste con current van de Russische grootmees ters moeten zijn. De ontmoeting Rus- land-Tspechoslowakije, vrijdagavond voor 10.000 toeschouwers in aan wezigheid van de sjah van Perzië en keizerin Farah Dibah in het prachtige ijsstadion van Innsbruck gespeeld, werd door velen dan ook als een extra vroege finale van het Olympische ijshockeytoernooi gezien. In nog geen kwartier verstoorde de Russen echter alle Tsjechische illu- Tijdens de finish van haar rit op de 1500 meter kwam de Amerikaanse Ja nice Smith ten val. Zij gleed vijftig meter door op het ijs en bleef tegen de sneeuwrand liggen. Programma voor morgen Zondag Skiën: reuzeslaiorn heren, en gecombineerd skispringen, eveneens voor heren. Kunstrijden: kür voor dames, met o.a. Sjoukje Dijkstra (eersbe Nederlandse gouden medaille in die geschiedenis van de Olympische winter spelen?). Vervolg ijshockey wedstrijden. Ski-cross - country, speciale combinatie voor heren, 15 km Hardrijden: 3000 m voor dames, met Wiity de Beer. Maandag Skiën: reuzeslalom voor dames. IJshockey, met o.a. de wed strijd Canada-Ver. Staten. Vervolg spec, combinatie ski cross-country over 15 km voor heren. Kunstrijden: verplichte figuren voor heren. Toboggan (slede-wedstrijden) Ondanks de omstandigheid dat de Canadese en de Zweedse scheids rechters in deze onvriendelijke, maar toch echt niet bijzonder harde wed strijd wel erg snel tot straffen be reid waren vijf Russen moesten voor twee minuten naar de straf bank nam Rusland binnen het kwartier een vrijwel beslissende 4-0 voorsprong. De Tsjechische verdediging was ondanks de luidruchtige aanmoedi gingen van de weinig sympathie voor Rusland tonende toeschouwers, nau welijks partij voor de wereldkam pioenen 1963. Ook als de Russen nu meriek in de minderheid waren za gen de tegenstanders geen kans het spel te verplaatsen. Zelfs captain Vlastimil Rubnik, met 123 interlands en 120 treffers Tsjechische record houder, was daartoe niet in staat. On danks een herstel van de ploeg uit Tsjechoslowakije in de tweede speel tijd, bleek al snel dat de nederlaag onafwendbaar was. De Russen won nen tenslotte met 7-5. Na de overwinning van Rusland op Tsjechoslowakije luidt de stand in poule A: Canada 2 2 0 ,0 4 11- 1 Rusland 2 2 0 0 4 12- 6 Finland 1 1 0 0 2 4-0 Tsj. Slow. 2 1 0 1 2 16- 8 Amerika 2 10 12 9-5 Zweden 10 0 10 1-3 Duitsland 2 0 0 2 0 1-19 Zwitserland 2 0 0 2 0 0-12 In de laatste wedstrijd van vrijdag voor poule B zegevierde Japan met De medailles Na de 1500 m hardrijden voor dames en het schanssprin gen voor heren op de Olympi sche Winterspelen van vrijdag, is de verdeling van het edele metaal ails voligt: goud ziliver brons Sowjet-Unie 3 13 Finland 2 1 Oostenrijk 1 Noorwegen 2 1 Duitsland 11 Frankrijk 1 Canada 1 v 6-4 over Roemenië. De tussenstanden waren 1-1, 0-1, 5-2. De stand luidt nu: Polen 2 2 0 0 4 10- 3 Japan 2 2 0 0 4 10- 7 Oostenrijk 1 1 0 0 2 6-2 Italië 1 1 0 0 2 6-4 Hongarije 1 0 0 1 0 4-6 Zuid Slavië 1 0 0 1 0 2-6 Noorwegen 2 0 0 2 0 5-8 Roemenië 2 0 0 2 0 5-12 Het Internationaal Olympisch Co mité heeft vrijdag in Innsbruck be sloten volleybal als Olympische sport te handhaven. Volleybal, dat dit jaar in Tokio voor de eerste maal op de lijst van Olympische takken van sport is opgenomen, werd daarvan op het in Baden Baden gehouden IOC-kongres weer geschrapt. Men heeft nu toch „een maniertje" ge vonden om volleybal in Mexico tot de Olympische Spelen toe te laten, zonder het aantal Olympische tak ken te veranderen. Waterpolo heeft men gevoegd onder de sport „zwem men" en volleybal kan nu als acht tiende sport op het Olympisch pro gramma voor Mexico City in 1968 worden toegevoegd. Vrijdagavond werd op de rodel baan van Igüs de tweede van de in totaail vier manches voor dames en heren gehouden. Bij de dames toon de Odrun Enderl-ein (Did.) zich weer de snelste op het 1063 meter lange traject dat een hoogteverschil heeft van ruim 113 meter en waarin liefst achttien bochten zitten. Bij de beren bleef de Duitser Koh ier aan de leiding. Na twee mamches luidt de stand: Daimes: 1 Odrun Enderlein (Did.) 51,13 51,12 102,25 sec.; 2 Ilse Gïesler (Did.) 51,28 91,48 102,76; 3 Helene Thurner (Oost.) 52,08 52,08 104,16; 4 Irena Pa- velczyk (Polen) 105,23; 5 Reederike Matejka (Oost.) 106,59. Hjeren: 1 Thomas Kohier (DLd.) 51,27 51,53 102,80; 2 Klaus Bos- nack (Did.) 51,61 51,33 102,94; 3 Hans Plenk (Did.) 52,12 -f 52,25 104,37; 4 Josef Feismantl (Oost.) 104,72; 5 Rolf Stroem (Nw.) 105,41.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9