MINISTER KONDIGT NIEUWE BESTEDINGSBEPERKING AAN DE GAULLE WIL NEUTRALITEIT IN ZUIDOOST- SI IE BEVORDEREN AFBETALING GEREMD; SCHORSING INVESTERINGSAFTREK ERKENNING VAN PEKING GEEN GOEDKEURING VAN REGIEM Steun uit Sydney voor Auschwitz- beklaagde AMERIKAANS PLAN VOOR CYPRUS IN LONDEN NIET WARM ONTHAALD HET MAANSCHOT „Engel des doods Aanhoudend zacht ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.142 BUREAUSPAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.hw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 Hand OP de portemonnee Op korte termijn zal een aantal maatregelen onvermijdelijk zijn, aldus minister Veldkamp. De prijspolitiek zal worden voortgezet. Besloten is de overheidsinvesteringen, ook wat de gemeenten betreft, na 1 april a.s. voor een half jaar te blijven temporiseren. Voorts zullen de afbetalingen verder worden afgeremd en wel met vijf procent. Verhoging van de eerste kasbetaling. De vervroegde afschrijving en investeringsaftrek zullen worden geschorst. Het beleid inzake de Rijksgoedkeu ring in de bouwsector, behalve dat voor de woningbouw, zal worden voortgezet, eveneens voor wat betreft de persoonlijke leningen, onder meer door het achterwege laten van adverten ties. De monetaire politiek zal worden voortgezet. dat er twee uitgangspunten zijn: Er In antwoord op een vraag deelde minister Witteveen nog mede dat 't versoberingsprogramma aan over heidsinvesteringen een vermindering van circa tweehonderd miljoen gul den per half jaar tot gevolg zal hebben. In totaal derhalve vierhon derd miljoen gulden. Het Rijk zal aan extra-inkomsten door het op schorten der investeringsfaciliteiten zekere prioriteit erkend over 1964 naar verwacht wordt een bedrag van honderd miljoen gulden voor de bouw. en een algemeen uit gangspunt dat de afspraken op het ontvangen? gebied van de loonpolitiek ook voor de bouwsector geldend zijn. Bij de bouw moet met de eisen van sociaal-economisch evenwicht re- De in de stichting vertegenwoor digde landbouworganisaties hebben zich akkoord verklaard met de nieu- verbetering van de sociale status, „witten" van zwarte lonen en ver betering der structuur door een aan gepast systeem van prestatiebeloning. BERAAD Ir. J. Bosma, sprekend namens de werkgevers, zeide onder meer dat het verheugend te achten is dat de besprekingen hebben geleid tot een vrij overeenkomstig inzicht van re gering en de werkgevers, ondanks aanvankelijke verschilpunten. Drs. D. Roemers, die namens de drie vakcentrales sprak zei dat van wérknemerszijde wel behoefte be stond aan een week beraad voordat men zich zou willen uitspreken. Dit de directie van ontwikkeling, die in 't komende jaar geldt in het bijzonder voor de finan kening worden gehouden. In de we maatregelen van het kabinet. De bouwnota zijn drie doelen gesteld: middenstandsbonden daarentegen Ook overheid matigt zich met bedrag van ca 400 milj. In het gebouw de Arbeid te Voorburg is gisteravond te verwachten is. te ruim acht uur het beraad tussen Minister Veldkamp gaf als aanvul- heeft daarover nog geen oordeel om- een delegatie van het kabinet en lende mededeling, dat vrijdagavond dat zij nog geen studie heeft kunnen de Stichting van de Arbeid over in algemene zin is gesproken over de maken van de gegevens van het cen- lonen en prijzen voortgezet. De de- bouw. Minister Veldkamp herhaalde traal planbureau, legatie van het kabinet was nu acht zullen zich nog bezinnen. OAS'ers gearresteerd De Franse marine-officier Jacques Woringer hoofd van de afdeling pers en propaganda in Frankrijk van de OAS, is gearresteerd. De politie in Toulon heeft dit meegedeeld. De arrestatie van de 42-jarige offi cier, die tien dagen geleden plaats had, was geheim gehouden om zijn medeplichtigen niet te alarmeren. Twee dagen geleden is de 39-jarige kapitein Jean Memain in de omge- ciële maatregelen. De vakbeweging ving van Brussel gearresteerd. Me main was adjudant van ex-kapitein Sergent, leider van de OAS. Memain wordt o.m. beschuldigd van illegaal verblijf in België. man sterk: vice-minister-president Biesheuvel, de ministers Veldkamp, Andriessen, Witteveen, Bogaers en Toxopeus en de staatssecretarissen Bakker (economische zaken) en De Meijer (sociale zaken en volksge zondheid). De voorzitters van werkgevers- en werknemersorganisaties waren deze avond vergezeld van meer deskun- President de Gaulle van Frankrijk heeft zich gisteren openlijk een digen dan vorige week- vrijdagavond, voorstander betoond van neutralisering van Zuidoost-Azië. Hij In de vergaderzaal stonden stoelen heeft dit duidelijk gemaakt op een van zijn even befaamde als m carré rond een vergadertafel op- zeldzame persconferenties in de balzaal van het Elysée-paleis. On- S inhaal Lmen oneTvLlW50 ^eveer duizend verslaggevers waren aanwezig op deze persconfe- personen aan het overleg deel rentie, de tiende sinds generaal de Gaulle in 1958 aan de macht personen aan het overleg deel. kwam. De Franse president liet uitkomen, dat hij met het oog op BLUVEN TOETSEN deze neutralisering van Zuidoost-Azië besloten had, het regiem in Peking te erkennen. Want „zonder China kan geen neutrali- Tegen tien voor twaalf begon in teitsverdrag met de Zuidoost-Aziatische landen worden gesloten." de vergaderzaal een persconferentie. Aan het eind van zijn audiëntie voor de pers zei de president, waarin min. Veldkamp onder meer dat hij niet kon en niet wilde antwoorden op de vraag, wat hij wisseling2 met het bedrijfsleven'over- gaat d°en °Ver 41,766 jaar' wanneer ambtstermijn afloopt, eenstemming is bereikt over de wen selijkheid dat de loonontwikkeling zo dicht mogelijk blijft aansluiten aan 't stichtingsaccoord. De regering heeft vertrouwen in de gezindheid van het bedrijfsleven ten aanzien van de loonpolitiek. Er bestaat geen verschil van mening over de risico's die wor De 64-jarige Zygmunt Gawlowski, die in de oorlogsjaren in het be ruchte vernietigingskamp Auschwitz gevangen heeft gezeten en thans in Sydney het beroep van masseur uit oefent, heeft vandaag verklaard, dat naar zijn mening dr. Franz Lucas, H.K.H. prinses Irene en haar vriendin mej. Ibarra, vrijdag in Madrid gefotografeerd. De Verenigde Staten zijn bereid, kringen willen Groot-Brittannië en duizend tot tweeduizend militairen de Verenigde Staten dat de voor- gestelde militaire eenheid onder toe een der 22 beklaagden, die thans in voor drie maanden ter beschikking zicht komt te staan van een comité ciatoechtmStaa\,Zegrnde^dsWnieZt'o0p steüen van een troepenmacht op v^ rnnb^ssad^rs m Londenvau de uit was om de gevangenen te doden, Cyprus, samengesteld uit eenheden Iemand van de Grieks-Cyprische van Navo-landen, mits alle betrokken delegatie heeft het Amerikaanse plan „volkomen onaanvaardbaar" ge noemd. Het komt neer, zei hij, op Naar aanleiding van de erkenning die vooruitgang van de volken in doch integendeel om hen te redden, den gelopen als de lonen te ver zou- van Peking gaf De Gaulle ook een Zuidoost-Azië. „Peking en Parijs zijn Volgens Gawlowski namen in Ausch den uitschieten boven de afspraak, overzicht van de geschiedenis van overeengekomen ambassadeurs uit be witz na de komst van dr. Lucas, die partijen akkoord gaan met de Ame- Iieei De minister meent dat dfe risico's „het China van altijd". Hij huldigde wisselen. Dat betekent van onze kant assistent van Mengele was, de mas- rikaanse voorwaarden, zo hebben een''bezettine"van Cyprus, verantwoord zouden bUjven als de Tsjang Kai-Sjek. „Het Kremlin dacht geen enkele goedkeuring van het re- sale vergassingen af. Lucas zou zijn Amerikaanse ambtenaren vriidaz De Griekse deleeatie vindt het olan Stichting van de Arbeid de toetsen- China onder de duim te houden en gieim dat over China heerst", zei De afkeuring over deze massa-executies redelijk de instantie blijft waarbij het Colle- zo Azië te domineren". Onder de Gaulile, erop wijzend, dat talrijke hebben kenbaar gemaakt. meegedeeld, ge van Rijksbemiddelaars het recht „steeds verder verscheurde" dekman- andere vrije landen hetzelfde al eer- Toen Gawlowski en 26 andere ge van onverbindendverklaring behoudt, tel van doctrinale solidariteit ver- dier gedaan hebben. De loonpolitieke moeilijkheden zul- schijnen de verschillen van natio- len voortduren, zo is de regering het nale politiek. „Omdat China reeds 15 Europese unie eens met 't bedrijfsleven, zolang de jaar onafhankelijk en als souvereine spanning op de arbeidsmarkt voort- mogendheid optreedt, heeft Frank- De GauiMe zei dat die regeringen van duurt. De regering stelt zich voor rijk besloten de betrekkingen met Adenauer en Enhard instemming na 1 april a.s. een gericht advies te' communistisch China op normaal di- hadden Wnled mpif voor. vragen aan de Sociaal-economische plomatiek niveau te brengen". Raad over het in de naaste toekomst te voeren sociaal-economisch beleid. vangenen zouden worden doodge- De Amerikanen hebben vrijdag 'n schoten als vergelding voor het ont- plan voorgelegd aan president Ma- snappen van twee gevangenen, wist karios van Cyprus en aan Grieken- Lucas gratie voor hen te krijgen. Zij land en Turkije, waarin wordt aan- werden daarna in een steengroeve te gedrongen op de aanstelling van een werk gesteld. bemiddelaar in de kwestie-Cyprus. Later werd Gawlowski naar het De toestand op Cyprus houdt een "oa«l kamp Mauthausen overgebracht. potentieel gevaar in, aldus Ameri- zoek gebracht aan de stad Saragos- steUflien voor een politieke Europese Toen hij daar nog maar kort was, kaanse ambtenaren. Het Amerikaanse ,op j /n',;: - - In de kathedraal van Maria del Pilar Prinses Irene in Saragossa Prinses Irene heeft gisteren een be- De Gaulle noemde neutraliteit de unie, maar diait die voorstellen niet werd dr. Lucas met de kampleiding plan om daar een einde aan te ma KREDIETBEPALINGEN Minister Witteveen zei in een korte toelichting op de financiële maatre gelen, dat deze er op gericht zijn op zo kort mogelijke termijn een verdere bijdrage te leveren tot het bracht vanwege drie met voor toe- sing, omdat Lucas zich tegen de ver- Cyprische, Griekse en Turkse rege- va? Saragossa, mgr. Casimiro Mor eassineen in Auschwitz had verzet. r\naar-, cnoi 7mwian Ar,ar, r>o cilla Lronzaiez, uit De Amerikaanse maanraket „Ran- ontspanne"' van de arbeidsmarkt. Dit ger_g" koerst recht op de maan af na zijn tijde A e maatregelen. A. A. Wat bei. eft de monetaire politiek de correctie die in de richting is aan- zullen de kredietbepalingen die de gebracht. Men verwacht, dat zij mor- Nederlandse bank in overleg met de genochtend om 10 uur 24 (Nederlandse handelsbanken heeft opgesteld wor den voortgezet met het oog op de tijd) het maanoppervlak zal bereiken. gehoopt Griekse --0- passing vatbare en tegenstrijdige gassingen in Auschwitz had verzet, ringen dit snel zouden doen. De to- voorwaanden die door die tegenstan- deed zijn best om de ge van- tale sterkte van de internationale dere naar voren werden cebraoht gen™ in M.authausen te helpen, strijdmacht, die hoogstens drie maan- werden georaciu maakte een emde aan de wreedheid den op Cyprus zal blijven, zou on- niamelijk. der bewakers en trachtte de best geveer tienduizend man moeten dat er geen Europese Unie zou mogelijke medische voorzieningen zijn zonder integratie onder su- voor de gevangenen te verkrijgen, pra-nationale leiding, zonder Engeland en wanneer deze zich niet vermengt met de Atlantische gemeenschap. M^tio-aIa nnopcnnnrd gemeenschap op "het eiland zich te- iTlCllHClC UUilCöUUUI U leurgesteld. Na afloop antwoordde de leider van de Grieks-Cyprische af- handen de prinses ook de H. Communie ontving. In het „gouden boek" van de kathe draal zette de prinses haar handte kening. Prinses Irene was des mor- rijn. gens ongemerkt in een privé-toestel van de luchth?een van Madrid ver- Tijdens besprekingen op hoog m- trokken naar de grote basis van de yeau in Londen over de voorgestelde Amerikaanse luchtmacht op enkele internationale troepenmacht voor kilometers afstand van Saragossa. Zü Cyprus toonden de vertegenwoordi- was vergezeld van haar vriendin mej. gers van de Griekse en de Turkse Andrade. ;s-Cyprische Het raadsel van de verblijfplaats van de „engel des doods van Ausch- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's witz" de beruchte concentratie- kamparts Josef Mengele is opge- lost. De gezochte is in Paraguay ge vonden. Voor de opsporing van Men gele is door de Westduitse autoritei ten een beloning van 20.000 Mark uitgeloofd. besprekingen verlopen waren: „Niet goed". De Turks-Cyprische lei der, Denktasj, zei, dat hij niet tevre- Met krachtige westelijke winden De Griekse Cyprioten zouden te- drong de afgelopen nacht zachte leurgesteld zijn, dat het plan voor oceaanilucht door tot het vaste land een internationale troepenmacht niet van Europa. In ons liaind liep de tem- voorziet in toezicht van de Verenig- peratuur op tot ongeveer 9 graden. Mmsele wordt beschouwd als een de Naties- een van hun voornaamste Het huidige weertype houdt verband voorwaarden. Volgens conferentie- met die levendige depressie-activiteit van de hoofdschuldigen van de mis daden in Auschwitz. Hij behoorde tot de artsen, die op het beruchte perron van het concentratiekamp de niet voor arbeid in aanmerking ko mende gevangenen voor de gaska mers uitzochten. Bovendien wordt hij ervan beschuldigd, medische proe ven op kinderen en in het bijzonder op tweelingen te hebben genomen. Hij zou voorts kinderen gedood en De 27 in Rome aanwezige kardina- vervolgens ontleed hebben. ien zjjn gisteren volgens de wens van Een ambtenaar van het Westduitse paUs Paulus in het apostolisch pa-, ministerie van justitie zei later, dat leis voor een soort consistorie bijeen zijn departement geen mogelijkheid gekomen meer ziet, de uitlevering van Menge le door Paraguay te verkrijgen, Kardinalen bijeen voor geheim gesprek over de oceaan. Nieuwe storingen koersen in de richting van het zee gebied tussen IJsland en Schotland. Het weer blijft daardoor zacht en onbestendig met kans op wat lichte regen of motregen, waarbij de neer slag in het zuiden van het land over het algemeen van weinig betekenis zail zijn. ZON- EN MAANSTANDEN 2 Febr.: zon op 8.20, onder 17.28; maan op 22.56, onder 10.38. 3 Febr.: zon op 8.19, onder 17.29; maan onder 10.55. Amerikaanse soldaten dragen een kist met het stoffelijk overschot van een van de drie in Oost-Duitsland om- fekomen Amerikaanse vliegers naar een ambulance na de aankomst op het vliegveld van Wiesbaden. Op de achtergrond de auto's met de familieleden van de omgekomenen. De bijeenkomst is door het Vati- j kaan volledig geheim gehouden. De dew staatsburger van dat land is ge- Vaticaanse persdienst noch de Osser- worden. vatore Romano wijdden aan de bij eenkomst ook maar één regel. Ook radio Vaticana maakte met geen woord melding van de bijeenkomst Op een spoorwegovergang op 560 in haar vrijdagmiddaguitzendingen, km van Buenos Aires in de provincie Uit doorgaans goed ingelichte krin- Entre Rios zijn gisteren een bus en gen verneemt het KNP echter, dat een trein met elkaar in botsing ge- het hoofdthema van het gesprek de komen. Dit ongelük heeft 22 mensen vraag betrof, of de contacten met de het leven gekost. Aoht mensen zijn Orthodoxie uitgebreid en aangehou- diwinigen, moeten zelfrespect hebberu ernstig gewond. den dienden te worden. (Lyndon B. Johnson) Hoogwaterstanden 2 Febr.: v^m. 6.12; n.m. 18.27. 3 Febr.: v.m. 6.50; n.m. 19.00. KORRELTJE Mensen, die die wereld willen be-

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1