One-man-show niets nieuws Wim Devilé: „DE JEUGD HEEFT MIJN HART GESTOLEN" TRINI LOPEZ NAAR NEDERLAND Bernard Kruysen gaf recital voor de Toonkunst-leden ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Wie mocht denken, dat alleen Toon Hermans en sinds 1 januari Wim Sonneveld, een one-man-show brengen, heejt het verkeerd. In Leiden woont een artist, die zich heeft gespecialiseerd in voor stellingen voor kinderen. Want hij is dol op kinderen. Hij goochelt voor ze, snéltékent, doet een dolle quizz en noem maar de verma ken, waarmee kinderen geboeid kunnen worden. Dit alles doet één man en hij trekt voor dit alles zo'n slordige 2lluur uit. Zijn naam is Wim Devilé. Van vader op zoon D« naam Devilé heeft in Leiden •en goede klank. En terecht, want vader Devilé heeft jarenlang tien duizenden in Leiden en omgeving vermaakt met zijn amusements-pro- rramma's en is het dan een wonder dat zoon Wim als het ware in het „vak" gerold is? Op zestienjarige leeftijd hielp Wim zijn vader op de „bühne". Hij deed kleine rolletjes bij de poppenkast, speelde bescheiden partijen in sket ches en was rond St. Nïcolaas een geweldige Zwarte Piet. Eenmaal bij nekte van zijn vader, bracht Wim de gehele show alleen. Dat was in Was- «enaar, waarbij de burgemeester en andere autoriteiten aanwezig waren. Van alle markten thuis ▼ooral na de oorlog is het pas goed begonnen. Hij sloot zich aan bij een goed kindertheaterbureau en hielp aldus mee de schier onuitputtelijke vraag naar amusement te bevredigen. Hij leerde het vak door en door en begon zich toen reeds toe te leggen op zijn nu sterke nummers: telepa thie, hypnose en geheugerikennis. De grote Zweedse telepaath Alström was zijn voorbeeld en diens methode heeft hij gevolgd. Heerlijk, maar ook moeilijk Naast de vele avonden, dat Wim Devilé voor de grotere jeugd en de volwassenen werkt, treedt hij veel qp voor kinderen. Die zijn zijn grote Mefde. Praktisch iedere woensdag en zaterdagmiddag staat hij voor een jeugdig volkje. In vlotte vaart doet hij een heleboel met de kinderen. Wij somden al veel op, maar Devilé laat ze ook zingen en volop meedoen met zijn programma. „Het is heerlijk en moeilijk wer ken voor kinderen, heerlijk omdat zij zo spontaan zijn en moeilijk, omdat alles wat je doet echt moet zijn. Zij hebben het gauw door als je afwezig bent of niet gemeend iets brengt". Hij vervolgt: „Niets mag automatisch gaan of geforceerd, daarom is een eerste vereiste dat je dol op kinde ren bent". Memo-show verbluffend Avond aan avond viert Wim Devi lé ware triomfen met zijn Memo show, die als volgt gaat: Hij laat de zaal achter elkaar 30 voorwerpen op noemen en Wim herhaalt feilloos alle dertig van achter naar voor en van voor naar achter. Hij laat de zaal een nummer noemen en hij zorgt voor het bijpassende woord. Hij laat de zaal een woord noemen en hij zet het juiste getal erbij. Het is waarlijk verbluffend. Vele jaren van intense studie gingen vooraf om het nummer zo te krijgen als het nu is. Ondertus sen gaat Wim Devilé rustig voort, hopende, dat eens zijn wens in ver vulling gaat: Een serie kinderpro gramma's voor de TV te doen. Wie weet: Hij doet in ieder geval niet onder voor zijn collega's in Bussum en Hilversum. LEIDSE TOPTIEN De meest verkochte platen in de periode 20-31 januari zijn: (cijfer tussen haakjes geeft de rangschikking op 18 januari aan). (2) 1. Pour moi le vie va commercer Johnny Halliday. (3) 2. This land is your land Trini Lopez. (1) 3. Spiegelbeeld Willeke Alberti. (6) 4. Maria Elena Los Indios Tabajaras. (7) 5. Kansas City Trini Lopez. (5) 6. Don 't talk to him Cliff Richard. (4) 7. Nimm' deine weisse gitarre Gert Tim mermans. (9) 8. Dominique Soeur Sourire. 9. She love you The Beatles. (10)10. Lass' mein Hèrz nicht weinen Imca Marina IJet worden hoogtijdagen voor de fans van Trini Lopez! Op vrijdag 7 en zondag 9 februari a.s. zal hij in Nederland optreden voor radio en televisie en een „show" geven in Den Haag (Gebouw van K. en W.) en Amsterdam (Concertgebouw). Op 6 en 8 februari is Trini Lopez in België. Oinds Trini Lopez in het afgelopen najaar op het Grand Gala du Disque zijn „If i had a hammer" losliet, is het aantal aanhangers van die plezierige PJ's-sfeer (PJ's is de gelegenheid in Hollywood, waar Trini Lopez regelmatig optreedt) met de dag gegroeid. Tijdens het bezoek van Lopez zal hem de platinaplaat worden uitgereikt, het geen inhoudt, dat er welgeteld 250.000 platen van de „Hammer" over de toonbank zijn gereikt! ATa de „Hammer" blééf Lopez een graag-beluisterde zanger. Met bassist Dave Shriver en drummer Mickey Jonez als begeleiders volgden „La Bamba" en „This land is your land", twee nummers, waarin eveneens die prettige sfeer van „PJ's" is te beluisteren. Alsof 3 toppers in nog geen half jaar niet voldoende zijn, mag ook zijn „Kan sas City" zich in een groeiende belangstelling verheugen. rvus 7 en 9 februari, data om te onthouden. Vooral vrijdagavond 7 februari, want dan zal Trini Lopez met zijn mannen proberen die uitbundige „PJ's-stemming" rechtstreeks via de televisie in uw huiskamer te brengen! BRENDA LEE PLUS voor My greatest songs. Ook in deze serie is er naar gestreefd elke muziekliefhebber aan z'n trekken te laten komen. Tien bekende vokalisten zingen ieder een LP vol met liedjes, die zij graag (en met' succes) zingen of hebben gezongen. De namen staan borg voor zang op hoog niveau. De vokalisten zijn: Buddy Holly, Brenda Lee en Conny Francis (voor de tieners), Judy Garland, Peggy Lee, Bing Crosby (still going strong), Al Jolson, Mariene Dietrich (met Lili Marleen), Louis Armstrong en Ella Fitzgerald. Zoals gememoreerd, een serie met platen vol heerlijke melodieën, gezongen door top-talent! voldoende tot haar recht komen. Op de keerzijde „Blijf toch hier" (MMP 1030). MIN Smartlappen van het aller slechtste soort zingt Willy Williams „Waar en wanneer" en „Je liegt" zijn echt geen liedjes, waarmee men een publiek opvoedt. (Funck- ler RX 21.421). PLUS voor de nieuwe Selvera's. Mieke Bos heeft zus moeten verla ten, maar na wat zoeken heeft zus in Jenny Donker een goede weder helft gevonden. Aardige liedjes, waarmee de meisjes debuteren in de nieuwe samenstelling. „Ik zie de maan" en „Tot weerziens dan" (Artone DR 25.212). Wie schrijft naar Felia op Aruba „Ook voor jou" doet een be roep op de „schrijvers" onder de mannelijke lezers. Felia Fingal, oud (of liever jong) 15 jaar, wonende T.L. 283 op Aruba, Nederlandse Antillen vraagt ons een oproep te plaat sen voor een correspondentie vriend tussen de vijftien en de twintig jaar. Natuurlijk reke nen wij op jullie, mannen. Zorg dat Felia niet langer in eenzaamheid behoeft te kwij nen. Schrijf haar maar gauw. Schrijven jullie ons ook even, wanneer het voor elkaar is? Een liederenavond van betekenis werd in de Gehoorzaal te Leiden gegeven door Bernard Kruysen met medewerking van Jan Charles Ri chard aan de vleugel, als concert voor de leden van „Toonkunst" De Leidse kunstenaars van gehalte heb ben de eerste helft van het program- PLUS CISKA PETERS, een jong ma gewijd aan het Franse en Spaanse zangeresje, dat het vorig jaar goed lied: Fauré, Poulenc en de Falla, om naar voren is gekomen. Met Shir- na de pauze Schumann's Dichterlie- ley, Imca Marina, Willeke Alberti be te vertolken. Van te voren kon zal zij de nieuwe garde gaan vor- men zich al verheugen iets heel men. Nieuw bloed is namelijk hard moois te zullen horen, en men is nodig in de Nederlandse vokalis- niet beschaamd in z'n verwachting, ten wereld. „Niemand zal mijn tra- Bernard Kruysen is een ideale zan- nen zien" doet haar warme stem ger om het Franse lied voor te dra- JOHNNY HOLLIDAY, NOG STEEDS TIENERIDOOL? PLUS Catarina Valente krijgt van ons een grote „plus" voor haar knappe plaat „My souvenirs from USA". Twaalf evergreens, stuk voor ■tuk juweeltjes, die heel knap gearrangeerd werden (Decca BLK 0252-P) Korte grammofoon golfjes PLUS „Our man inEen ver verzameling van 12 EP's en LP's, welke door RCA is uitgebracht. Muziek uit alle windstreken en in alle genres, gestoken in prachtige hoezen. De ware muziekliefhebber zal veel kunnen genieten want vrij wel alle platen zijn door bekende musici en orkesten volgespeeld. De „uitschieter" voor ons is wel „Our man in Latin America" Perez Pra- do. Een heerlijke plaat met bossa nova's, rumba's en cha-cha's. Geor ge Melachrino's orkest is te beluis teren op de EP „Out man in Lon don". Deze plaat bestaat uit 4 be kende evergreens. „Our man in Jazz" is de saxofonist Sonny Rol lins, een door velen nog onbegre pen musicus. De verwarring rond Rollins zal na deze plaat, waarop o.m. het bekende „Oleo" voorkomt, niet verminderen. Al Hirt is onze man in New Orleans. De aandui ding zegt het al, deze plaat bestaat uit de bijna klassiek geworden New Orleansstukken als Muskrat Ram ble en When the Saints. Van deze serie noemen wij verder nog Ray Ellis (Broadway), gitarist, Chet Atkins (Nashville), The Limeliters (San Francisco), Arthur Fiedler (Boston) en Sergio Franchi (Ita lië). MIN Arie van Veen, eens ver dachte in één der T V-rechtbank en, heeft na zijn min-of-meer succes volle „Wanneer kom ik vrij" nog een single gemaakt. /.Californio" Wij kunnen het ons moeilijk voorstellen, nu wij weten, dat Johnny voor en „Schip Ahoy" zijn 2 zeemans- de rechter moest verschijnen. Er was namelijk een aanklacht tegen hem drdnlrinln«ediend wegens mishandeling. Johnny had een jongen geslagen, die aan- gen. Ook in deze liedjes galt het merktasen S«iaakt »P de van Johnny's geliefde, Silyy Vartan. over „Elke zeeman heeft liefde no- We hadden wat meer zelfbeheersing van je verwacht Johnny. Op de foto dig, want hij heeft het zo moeilijk" we Johnny bij het verlaten van het kabinet van de rechter tussen etc. (MMP 1022). «ijn advocaten. gen, zijn baritongeluid is volzongen en zijn voordracht en dictie zijn diep van expressie. Kruysen onderscheidt zich door een verheugend mooi Frans, brengt zijn liederen met gemak en met zijn aan gename, zeer gevarieerde stem is de interpretatie van het lied wél-over wogen, zonder overlading en onge meen levendig. Eerst verdiepte hij zich in de ob jectieve kunst van Fauré „l'Horizon chimérique", uit diens jongste tijd, waarin de objectieve tendenzen zeer zeker waarneembaar zijn. De fijne nuances, die meer verborgen gevoels waarden komen steeds door een woord of toon tot hun recht. Natuur lijk is de aard van zijn geluid, dat' fraai ontwikkeld is, en in elke nuan ce voortreffelijk gehanteerd wordt, voorzien van een respectabele adem- techniek. Met pure klank volgden de zeven liederen van Poulence naar gedich ten van Paul Eduard, een prachtige cyclus, daterend van 1937. Liederen van hoge lyriek en melodische vin ding, waarin zowel vocaal als pia nistisch bewonderenswaardige din gen werden gedaan. Gevoelig en raak typeerde hij de Spaanse volksliederen van De Falla, die in de plaats van Ravel's „Melodies populaires Grecques" volgden. Moedige daad Een moedige daad was het, over te gaan op Schumanns „Dichterliebe" maar ook hier kwamen wij tot de ervaring, dat de capaciteiten va/ deze zanger hem het romantische lied zeer geinspireerd deden vertolken. Hij lieeft de bedoelingen van de in 1840 geschreven klassiek-romantische liederen met emotionele begaafdheid uiterst beheerst, en prachtig tot ui ting gebracht, samen met zijn spiri tuele begeleider, beter gezegd: part ner wiens spel aan de vleugel uit muntte door bescheidenheid, grote toewijding en persoonlijk accent. Na het ovationele applaus namen Kruysen en zijn accompagnement met wel vier of vijf belangrijke liederen van Wolf en Ravel afscheid van een zeer dankbaar gehoor. J. KORTMANN

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11