Olympisch allerlei Tweede Kamer gaat debatteren over loon- en prijsprobleem KRUIDENIER LIET ZIJN KLANTEN TE WEINIG BETALEN Gorinchemse huisvrouw boycot de melkboer ANTI ROOK CAMPAGNE IN VIERDE KLASSEN VAN LAGERE SCHOLEN J. VIER WINDEN EERSTE ERELID KAMER ZIET WEL WAT IN „RIJNMOND" COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Wilt U iets weten? WOENSDAG 29 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Herhaling van bestedingsbeperking Riet uit Den Haag, kwam daarbij om het leven. De drie andere inzitten den, de 42-jarige J. Peters uit Den De Nederlandse en Belgische T.V. Haag, F. Debrassine (51 jaar) uit hebben in Brussel besloten een ge- Wassenaar en de 32-jarige L. Lange, meenschappelijk reportage-team uit. Katwijk, werden ernstig gewond naar de Olympische Spelen in Tokio in een ziekenhuis in Pont Sainte- te sturen. Het team zal bestaan uit Maxence opgenomen, zeven Nederlanders en vijf Belgen. Ook in Rome, in 1960, werkten de NTS en de BRT samen. Gesproken is voorts over de voor waarden, waaronder de BRT pro- BOERDERIJ AFGEBRAND De hoeve „Soheailingsheerd" is Garrelsweer in de gemeente Lopper- De voorzitter van de Tweede Ka- omvat 24 gemeenten, waaronder Rot- in Nederland zal verzorgen, gramma s beschikbaar zou kunnen gum gisteravond door brand ver- stellen voor de experimentele uit- woost gehele veestapel, waaron- zendingen, die de NTS van maart deT 2i stuks rundvee, kwam in de tot oktober op het tweede TV-net vlammen om. Ook aillle la/ndbouw- mer, mr. Van Thiel heeft gistermid- terdam, Schiedam en Vlaardingen, dag in de Tweede Kamer meege- alle gelegen rond de Nieuwe Water- deeld dat hij zo spoedig mogelijk weg. De regering wil als de proef de regering zal vragen naar een uit- slaagt ook elders zulke organen in eenzetting over de ontwikkeling van het leven roepen. Zij nemen beslui- de loon- en prijspolitiek. ten over streed' In het oog springend probleem is recreatie, weg- het dreigend tekort van 1 miljard gen etc. op de betalingsbalans. De uitvoer De Tweede Kamer wil wel nog werktuigen 'en het opgeslagen graan en hooi werden een prooi van de vlammen. Het woonhuis bleef be houden. De boerderij werd bewoond door die familie K. Bos, bestaande uit ouders en 7 kinderen. De brandweer Gisteren is nabij Senlis, ongeveer van Loppersum kon niet vlak bij de veertig kilometer ten noorden van boerderij komen, daar er gevaar be- Parijs, een Nederlandse personen- stond voor explosie van olievaten. Nederlandse auto in Frankrijk verongelukt De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft op het Witte Huis verslag uitgebracht over sijn Aziatische reis aan president Lyndon Johnson. bedroeg in de maand december wataan het wetsontwerp sleutelen. aut^et vier in2ittenden by een De aangebouwde woning bleef ge- slechts 76 pet. van de invoer, dit Gisteren kwamen al dadelijk zes inhaalmanoeuvre verongelukt. De spaard, maar kreeg waterschade. De percentage lag in december 67 op amendementen op tafel; er hangen de «.jarige heer Van oorzaak van de brand is niet bekend. 91.1 pet. Als dit tekort werkelijk heid zou worden is een herhaling wel enkele in de lucht raad van de Rijnmond vormde van de bestedingsbeperking, zoals in een omstreden punt. Volgens het De Amsterdamse kruidenier Jac. Hermans moet een boete van 1500.- betalen aan de n.v. Papierfabriek Gennep, omdat hij op 18 januari jl. in zes van zijn Amsterdamse winkels celstofluiers heeft verkocht beneden de door de n.v. vastgestelde verkoop prijs. De heer Hermans bleeft de celstof luiers verkopen tegen de oude prijs van 1.35 per rol inplaats van de (verhoogde) 1.55. De fabrikanten van de celstofluiers hebben dit in zes winkels van de heer Hermans gecon stateerd en beroepen zich nu op een uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank van fe bruari 1963, waarbij aan de heer Her., mans een verbod werd opgelegd cel stofluiers te verkopen beneden de vastgestelde verkoopprijs. De dwang som vastgesteld op ƒ250.per over treding, die de n.v. nu meent te kun nen invorderen. Onjuist. De heer Hermans vindt het onjuist dat hij wordt gedwongen celstof luiers te verkopen met een winst marge van 40 procent, vooral nu er Spanningen zijn tussen lonen en prij zen. De heer Hermans beschouwt cel stofluiers niét als een luxe artikel en meende daarom de oude prijs te kunnen handhaven. De heer Hermans, die nauw sa menwerkt met een andere exploitant van zelfbedieningswinkels in Am sterdam, de heer Dirk van den Broek heeft zich onder indruk van de drei gende boetes, voorlopig bij de nieu we prijs neergelegd, maar neemt met de hele gang van zaken toch geen ge noegen. De minister van economische zaken is op de hoogte gesteld en voorts wordt een beslissing afge wacht van de Hoge Raad n.a.v. het appèl tegen het vonnis van de pre sident van de Amsterdamse recht bank. '57 het geval was onvermi. Dr. Vondeling, de fractie] nijdelijk. ieleider De melkboeren in Gorinchem heb ben bijna al hun produkten een paar centen duurder gemaakt dan de nor male prijs. In de ergste gevallen va riëren deze verhogingen van zeven tot acht Cent. De inwoners van Go rinchem nemen dit niet en er is daarom een boycotactie tegen deze middenstanders begonnen. In een huis aan huis verspreide folder brengt men de mensen er mee op de hoogte hoe men voor uitlopend op een door de minister te nemen besluit de melkhandel kan dwingen: kóóp alleen losse melk van de melkhandel; koop geen enkele papsoort bij de melkhandel; koop bij voorkeur boter, kaas en eieren bij een ander. De minister weet al van de on rechtmatige prijsopdrijving. Hij heeft toegezegd een onderzoek te zullen instellen. wetsontwerp worden 54 leden van rechtstreeks door de bevolking geko- de P. v. d. A., vond de situatie in de zen en de resterende 27 aangewezen loon- en prijssector bedenkelijk en door de 24 deelnemende gemeente- rijp voor een debat in de Kamer, besturen. De heer Elfferioh (AR) Hij informeerde of er van de regering, diende echter een amendement in hetzij bjj nota of per brief inlichtin- dat voorziet in de rechtstreekse ver gen zijn te verwachten. Ook de Ka- kiezing. De heer Aarden (KVP) mervoorzitter zag in de loon- en vond het ontwerp krampachtig. prijsbeweging redenen voor een ge- Omdat men de traditionele waarden vandaag^gestart met een gerichte cam- sprek tussen Kabinet en Kamer. Van- van het plaatselijk bestuur wil pagne tegen het roken onder de Neder- daar zijn toezegging hierover bij de handhaven moet men kronkelend iandse schooljeugd regering informaties in te winnen, proberen aan een nieuwe bestuurs- AUe leerlingen van de vierde klas van roken en het boekje Teert hoe de ge- Mr. Biesheuvel zal als vice-minis- vorm inhoud te geven, zo zei hy. alie iagere scholen hebben vandaag een varen te keren, ter-president op een verzoek van Ook wilde de heer Aarden meer tot hun OU(jers gerichte brief ontvangen. Kamervoorzitter Van Thiel moeten bevoegdheden voor de Rijnmond. waarjn zjj, in het belang van de gezond- antwoorden, aangezien de minister- Hij zei achter de eisen van Rotter- heId van 'hmi kinderen, worden gewe- o ,i„Zeventig nlet-rokers en drieduizend oriel aail de OUdei S rokers, aldus deze brief aan de ouders. De voorlichtingsbrief aan de ouders Het bureau voorlichting van de Lan- gaat vergezeld van een aanvraagkaart, deljjke Organisatie Kankerbestrijding ls waarmede de ouders (gratis) de bro chure „Feiten over roken" kunnen aan vragen. Dit boekje geeft meer uitgebrei de informatie over de gevolgen van het zen op de nadelen van het roken. president, mr. Marijnen op het ogen- dam te staan. blik met vakantie is en pas zondag De heer Westerhout (Arb.) vindt a.s. in ons land terug is. Hjj volgt dat er te veel gemeenten zijn in de Negen mensen per dag sterven in Ne- het tweede en beslissende gesprek Rijnmond (7 van de 24 hebben niet derland aan longkanker. Dat betekent, De leerkrachten van de vierde klassen is verzocht, tijdens de uitreiking van de voor de ouders bestemde brief, de kin deren te wijzen op de aan het roken verbonden nadelen voor de gezondheid. Ook de toekomstige leerkrachten wor den met deze, door de overheid finan- tussen regering en de Stichting van meer dan 2000 zielen). Het ware be- dat tenminste de bevolking van zestien C^Q gteUn verleende actie, vertrouwd de Arbeid op vrijdag a.s. dus evenmin ter, zo meende hij, dat eerst de ge- lagere scholen over een aantal jaren gemaakt De scholieren, dié het voort- van nabij. meentakaart a>uworden herzien, aan longkanker zal sterven. HonflenJ ge2et onderwlj, volgen zullen 0 Aangenomen mag worden, dat de welke mening door meerdere Ka- vierde klassen vol gezonde kinderen ®ater de maand aprji recht- regering er de voorkeur aan geeft te merleden werd gedeeld. van nu: streeks door het bureau voorlichting wachten met een beslissing op het BIUARTDISTRIKT DE BOLLENSTREEK streeks door het bureau voorlichting van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding worden benaderd. Lensen kampioen eerste klas L. Lensen deed niets af aan de algemene waardering voor deze echte en spor- Ook anderen Het ligt ook in de bedoeling de be- dr(jfsjeugd te benaderen. Ook via sport en verenigingsorganisaties aal contact met de jeugd worden opgenomen. Reeds ü.v. kampioen, het waa eerder een ba- gaand. .rt-U ïl?" l'talra autoriteiten om ook hot leger te Nog verzoek van de Tweede Kamer om mededelingen te doen over de lonen en prijzen tot na het gesprek met de Stichting van de Arbeid. sleutelen aan het wetsontwerp Het plan voor de stichting van aanwezigen was voor hem nog veel met een magistrale serie van 62. een van dp Actie Roken Jeugd 1964" en een „openbaar lichaam" voor de sterker dan voor de nieuwe eerste klasse nieuw districtsrecord, omtoverde ln een tevenJ dirccleur van de ondtr de LOK Rijnmond is in de Tweede K*mw kampioen L. Lenaen van de Oogst,eetter voor Elfering onoverkoombare achter- Centrale Kanker-reglstra- goed ontvangen. Dit wordt een bo- vereniging Centraal. stand. tie „«baalde Amerikaanse rapport over vengemeentelijk bestuursorgaan. Het Het mindere applaus voor kampioen Overigens was Lensen voor het begin h roken en zün gevol„n voor meI)s en van de slotpartij nog niet zeker van het maBtsch,ppy toegezonden, herwinnen van zijn m 1963 verloren Qok f IU,, troften zijn d00r d, titel. Er waren nog drie kandidaten, die ov<rrteIpend, hoeveelheid feiten, die te- weliswaar twee punten minder hadden, 1>mtn bewljsmateriaa] vormen voor doch waarvan er enkelen waren, die een hgl vol|tr„kt onweerlegbare verband opmerkelijk beter gemiddelde hadden, misen roken en het ontstaan van long- Een van hen was de Hfflegommer P. van kulkar Mn aantal aodcre ernstige Tol. die een bijzonder fraai spelletje liet zlekten Er la gMn ontkomen meer aan: zien. doch wie de juiste instelling en spaken van een dreigende veerkracht nog ontbreekt voor een der- epidaml,.. ,]du, dr Meinsma. gelijk zwaar toernooi. De eindstand luidt: L. Lensen 12 1310 242 62 5,41 W. van Lierop 10 1309 279 31 Het district De Bollenstreek van de districtsbestuur had genomen. Lensen v«>rhnn<i<»n aan het Kon. Ned. BB heeft .ün eerste erelid, heeft gewonnen dank zij de juiste wed- Tal no. een hero.» Het ia de heer J. Vierwlnden. die gister- strijdmentalitelt en instelling. Nimmer w„rdpn d.,„ de onml!bar, m.d.. •vond na afloop van het enerverende het carotte-wapen hanterend wist hb op w„k| „an 0Udere, opvoeders an ook eerste klasse toernooi het ere-insignè de beslissende momenten zijn tegenstan- ,r»®s4®lHkpt> kreeg opgespeld wegens ztfn grote ver- der op de knieën te brengen. Dat bleek diensten en opofferingen voor de Ml- in lijn slotpartij waarin hij na een Aan d, hoofdan d„ „holen werd in- jartsport. Het applaus van de tientallen stuntelig begin een kletoe achterstand middel| h„ door dr. L. Meinsma, leider DE EERSTE Olympische me daille, die in het lente-achtige, nog steeds sneeuwloze Innsbruck op het spel staat, is die van het kunstrijden der paren. Vanavond zullen 16 paren in het met 10.000 toeschouwers reeds lange tijd uitverkochte ijsstadion de strijd om de hoogste titel aanbinden. Het systeem van de verplichte oefeningen bij het paarrijden, zoals dat in Grenoble voor het eerst werd toegepast, is in Olym pisch verband nog niet aanvaard. De Olympische titel zal dus wor den betwist in een kür. ALGEMEEN verwacht men on der de ingewijden dat het ook hier weer zal gaan tussen de pa. ren, die dertien dagen geleden in Grenoble de hoogste plaatsen bij de Europese kampioenschap pen bezetten. Het bestgeplaatste niet-Europese paar bij de we reldkampioenschappen van het vorige jaar te Cortina d'Ampez zo, de Canadezen Gertrude Des- jardins-Maurice Lafrance zijn niet naar Innsbruck gekomen en op papier zouden alleen Judy en Jefry Fotheringhill uit Amerika de Europese top-duo's kunnen belagen. Er moet worden gere kend op een nieuw duel tussen Duitsland, op eminente sportieve wijze vertegenwoordigd door Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler, en anderzijds Rusland, op even eminente maar meer kunstzinnige wijze vertegen woordigd door Ludmilla Belous- sova en Oleg Protopopov. MANFRED SCHNELLDORFER, de Duitse kunstrijder, die bij het Europees kampioenschap in Gre noble als tweede eindigde achter de Fransman Calmat, heeft een lichte angina opgelopen. Hij moet het bed houden. De dokto ren hebben echter verklaard dat Schnelldorfer in ieder geval zal kunnen deelnemen. PRINS KARIM AGA KHAN, is zoals bekend, als deelnemer in Innsbruck aanwezig. De journa listen konden hem zelfs tijdens de training nauwelijks met rust laten en dat begon de prins da nig te vervelen. Dinsdag had hij de oplossing gevonden. Met een ander rugnummer en uitgerust met een zonnebril begon hij aan de afdaling. De fotografen en journalisten trapten er prompt in, waarmee prins Karim Aga Khan zijn doel tijdelijk had be reikt. DE TUCHT IN HET Olympische dorp is bijzonder streng. Vooral de bedtijd wordt streng in de gaten gehouden. Om 22.00 uur precies gaan de lichten uit, ook toen dinsdagavond de Olym pische film van Squaw Valley werd gedraaid. IN GRENOBLE is het feit dat de organisatie van de winterspelen 1968 aan de Franse stad is toe gewezen met grote vreugde ont vangen. Er werden fakkelop tochten 'gehouden en vuurwerk afgestoken zodra het bericht be kend werd. Christine Scherling (Zweden), Willy de Beer (Nederland) en Kris tin Karlsson (Zweden) hebben elkaar gevonden in het Olympische dorp. Een Oostenrijkse militair bij de slagboom heeft plezier in het jolige groepje. DE AMERIKAAN Bob Richards, in 1948 en 1952 Olympisch kam pioen polsstokhoogspringen, zal de spelen in Innsbruck bijwo nen. Richards, die vroeger do minee is geweest en daaraan zijn bijnaam „vliegende dominee" dankte, is nu namelijk radiore porter bij de N.B.C. VLASTIMIR BUBNICK, de 32- jarige aanvoerder van het Tsje chische ijshockeyteam heeft zijn vele Canadese vrienden teleur gesteld. Diep teleurgesteld zelfs. Op veelvuldig verzoek heeft de blonde internationaal uit Brno, die met 121 interlands Tsjechisch recordhouder is, in een interwew een ranglijst genoemd van het komende Olympische ijshockey- toernooi. De beste Tsjechilche speler aller tijden zag daarb/j in Rusland de winnaar van het Olympisch goud, voor Zweden verwacht hij zilver en zijn ei |en, bijzonder sterke ploeg deelde hij brons toe. Voor Canada, dat \4bor het eerst een selectie-te&m in plaats van een clubploeg hè?ft afgevaardigd bleef er niet nè«- dan een vierde plaats over K HET CANADESE ijshockeyteam wordt gecoached door. de achtendertigjarige pater Bauer uit Columbia. Pater Bauer, die het team zorgvuldig heeft opge kweekt, en met een vriendelijk gezicht een ijzeren discipline handhaaft, blijft ondanks de voorspellingen van de Tsjech en de slechte perskritieken enthou siast over zijn spelers. „Nog nooit heeft een Canadees team zo'n eerzucht gehad", vertelde hij kort na de wedstrijd tegen Zuid-Slavië, die met 14-1 door de Canadezen werd gewonnen. „Zeker, wij hebben niet goed ge speeld, daar kom ik rond voor uit. Maar kan dat eigenlijk ook wel tegen een team, waarvan niet de minste inspiratie uit gaat?" P. van Tol A. Elfering W. van Gerven G. van Hage J. Smit P. Duivenvoorde Santos is dinsdag bekerkam- 9 1258 207 48 6.08 pioen van Brazilië geworden. Nadat 8 1258 241 48 5.22 de club van Pele de eerste wedstrijd 8 1193 230 57 5.19 voor de finale tegen Bahia met 6—2 6 1213 272 30 4.46 had gewonnen, zegevierde Santos 3 1224 291 30 4.21 ditmaal met 2—0. Pele nam beide 0 1013 228 47 4,44 doelpunten voor zijn rekening. Knook 1—0; J. v. d. Haven-M. v. Nierop 1—0; B. C. Poot-W. V. d. Wolf P. den Hertog-H. Vloor 10; N. v. d. Bosch-M. Kuipers afg.; J. P. Cok-C. Niemeyer L. van Gorkum-J. J. Verbree J. van Dorp-P. Demoet 0—1. Voorlopig 4>/s3Vt. In dezelfde afdeling moest Alphen 4 bovendien de wedstrijd tegen Boskoop 2 verliezen, waardoor de Alphense rol thans wei uitgespeeld lijkt (L. Rentes (Boakoop)-W. Kuipers 1—0; B. Treffers- W. v. d. Kemp 1—0) totaal 6»/t—41/» voor Boskoop 2. Hazerswoude verspeelde iets van zijn voorsprong door een verrasen- de nederlaag tegen Nieuwkoop: 4>/«— 5Vi (P. Gans (Nieuwkoop)-J. Vos 1—0; G. van Blooys-P. den Hertog 10). Als kampioenskandidaten tellen nog Ha zerswoude, Boskoop 2 en Nieuwkoop mee. Stomerij. Mevr. de J. heeft een jurk laten stomen die totaal ver- knoeid terug kwam. Kan zij schade vergoeding eisen? Antwoord: Het antwoord op deze vraag kunt u vinden in de voor waarden van deze stomerij, waaron der u de japon ter behandeling hebt afgegeven. Staat in deze voorwaar den vermeld dat de stomerij geen enkele verantwoording op zich neemt voor de te behandelen goederen dan zal een beroep op schadevergoeding tevergeefs zijn, tenzij er sprake is van grove schuld of nalatigheid van de zijde van de stomerij. In elk ge val dient u dus een klacht in en eist u dat een behoorlijk onderzoek wordt ingesteld. Wijst men uw klacht af dan verzoekt u inzage van de condities en kunt u zelf nalezen hoe uw positie in deze is. Jeugdkrant. Mej. M. M. vraagt om het adres van de redactie van de jeugdkrant van de „Times'. Antwoord: U kunt schrijven naar de redactie van „The Times", Prin ting House Square te London. J. v. d. Akker uit Zoetermeer ad viseren wij voor de beantwoording van zijn/haar vraag contact op tt nemen met een veearts. Gisteravond werd voor de eerste klas se de wedstrijd LSG 3-Noordwijk ge speeld, van belang voor de degradatie plaatsen. Noordwijk had steeds de beste kansen, maar het ziet er thans naar uit, dat de wedstrijd voorlopig afgebro ken in een gelijk spel gaat eindigen. Gedetailleerd: J. W. Kijne (LSG)- J. J. Bizot (Noordwijk) 1—0; ir. G. F. Cool-J. Hogeveen 0—1; R. Sattler (res.)- F Hoek (reserve) 10; T. H. Siem (res.)-J. Turk 0—1; M. M. Segaar-H. Soesilo jr (res.) afg. (10?); G. J Bak ker-P Bedijn »/-ir. M. Ellerbroek- J de Bock afg. (0-1?); ds. P. J Meckaay- Th. Admiraal 0—1; P. de Wekker-J. A. Scheepmaker E. M. v. d. Valk- R. Soesilo sr. 1—0. Voorlopig 4—4. De voorsprong van 53 van LSG 2 op Noordwijk bleek voor de Leidenaren tenslotte voldoende voor een 64 zege. In klasse 3a eindigde de wedstrijd Rijns burg 2-Valkenburg, bij 44 afgebroken, na arbitrage in een 55 gelijk spel. (Jac. Noort-P. Houwaard 1—0; C. Star- kenburg-C. de Vroedt 0—1). In de tweede klasse B werd de vijfde ronde geopend met de ontmoeting tus sen het in degradatiegevaar verkerende Boegraven 2 en kampioenskandidaat Philidor 3 De vier resterende partijen die gedeeltelijk gearbitreerd. gedeelte lijk uitgespeeld zullen worden, zullen de overwinning waarschijnlijk op 82 of 91 bepalen. Gedetailleerde uitslagen: J. de Vries (Bodegraven)-P. Preenen (Philidor 3) afg.; C. van Muiswinkel- Th. P v. d. Berg 01; J. Kwakkenbosch- drs. A. J. Reijnen 01; H. A. v. Dam- W M. Rosdorff 0—1; D. de Jone-J J. A. ter Haar afg.: P. J. G Ydo-W F Wakka >/iv.; I. Duits-J. A. P. Moonen afg.; D Boef-G. Verlind 01; J. S. Nottelman- H. Verberg (res) 0—1; J. van Biemen- W. de Haas (res.) afg. Voorlopig 51/*. t In de derde klasse C speelde Hazers woude de belangrijke wedstrijd tegen Alphen 4. De Hazerswoudenaren heb ben toch tegen Nieuwkoop een verras sende teleurstelling moeten incasseren en benutten dus thans hun laatste kans. De afgebroken wedstrijd tegen ASC 4 zal wel een overwinning opleveren.. M. J. Ravensberg (Hazerswoude)-L. Kleiweg (Alphen 4) afg.; J. A. Vos-H. W. v. Teeffelen 0—1; Jac. Harkea-C. H.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8