Olympisch allerlei DE KAAG TROK REEF-VOORSTEL IN OP VERBONDSVERGADERING fl Vladimir Geiderikh DINSDAG 28 JANUARI 1964 DE LEID SE COURANT Prins Karim Aga Khan is een uitmuntend skiër, die aan de olympische winterspelen in Innsbruck deelneemt als lid van het Iraanse team. Iedere dag kan men hem zien oefenen op de skibaan op de patscherkofel. In gebouw „Marcanti" te Amster dam kwamen zaterdag de Kon. Ver bonden Nederlandse Watersportver enigingen in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer A. E. Dudok van Heel, zulks wegens ziekte van de voorzitter, mr. M. Ty- deman. De voorz. deelde mede, dat de Zeilwedstrijdcommissie tot een keuze was gekomen voor de A-groepen, waaruit de uitverkorenen voor Ja pan kunnen worden gekozen. De be zetting van deze gróepen is thans: Draken: drs. J. Bier, H. Hofsté-C. Wurpershoek Jr.; W. P. van Duyl, J. Jongkind-H. Scholtz. Flying Dutchmanklasse: G. Verha gen-N. de Jong; J. D. Schooneveldt- S. de Jong; U. Jager-C. Walinga; Finn jollen: H. Willems, D. Way- boer en W. Maarse. Op 22 mei I960 zal het Verbond 75 jaar bestaan, welk feit ongetwijfeld met enige plechtigheid zal worden herdacht. Gedacht wordit de eerste proefwedstrijden met betrekking tot de ontwikkeling van de internatio nale 2-mans kielboot in Holland te organiseren. De prijsvraag voor de ze boot schijnt bijzonder goed aan geslagen en het ziet er naar uit, dat het initiatief van het Verbond resul taten zal opleveren. Ook is daar het idee van een b.v. op de Westeinder te houden vloot- Het voorstel van „De Kaag" t.a.v. een verplichte reef inrichting op zeil jachten ontging een langdurige dis cussie, omdat De Kaag het voorstel terugnam, nadat de voorzitter, de heer Luc v. d. Steur, hierover een verklaring had gegeven. Hierin wordt gezegd, dat het bestuur heeft gecon stateerd, dat een groep wedstrijdzei lers, n.l. die der 16 m2 klasse-orga nisatie, door geschift en forcering van stemming op ledenvergaderingen heeft getracht een beslissing over de reefinrichting te beïnvloeden. Aangezien echter niet alle belang hebbenden bij de wedstrijdsport hun zienswijze dienaangaande naar voren hebben kunnen brengen, zodat een besluit zou kunnen worden genomen, dat niet in hét algehele belang der zeilsport is, trok De Kaag haar voor stel in, het Verbondsbestuur echter tevens verzoekende in oiverweging te nemen of het niet wenselijk is voor de toekomst toch een dergelijk be sluit te nemen voor de volgende ver gadering. De voorzitter der Verbondsvergade ring zegde hierop toe alle klasse- organisaties een gefundeerd advies te zullen vragen om aan de hand daarvan met een voorstel te kunnen komen. Het bestuursvoorstel om de herzie ne richtlijnen voor het erkennen van klasse-organisaties door de KVNWV en het inschakelen van erkende klas se-organisaties bij het werk van het Verbond thans definitief te aanvaar den, werd dodr de vergadering goed gekeurd. De zeilkampioenschappen. Met betrekking tot het houden van de nationale zeilkampioenschappen stelde het bestuur voor de kampioen schappen in de Draken-, FD-, Finn- jollen- en Randmeerklassen te hou den op het Usselmeer bij Medem- blik en de kampioenschappen voor de overige klassen op de Wesfeinder- plassen, wederom op twee banen. De jongste deelnemer aan de olympische winterspelen in Innsbruck is de 14-jarige Amerikaan E. Allen Scott, die wij hier gefotografeerd zien tijdens een training met de Oostenrijkse kunstrijdster Regina Heitzer. E. Bouws, terwijl de heer C. P. de Groot werd herkozen als plvgd. lid van de Zeilraad. Vervolgens werden zes nieuwe ver enigingen aangenomen als lid van de KVNWV. V erbondsgebouw. Na afloop van de vergadering be gaf het bestuur en vele genodigden zich naar het nieuwe Verbondsge- bouw, Van Eeghenstraat 94, waar na een inleidend woord van de heer A. E. Dudok van Heel, het nieuwe ge bouw werd geopend door het hijsen van de Verbondsvlag aan de gevel van het gebouw, door de heer Ernst Crone, oud-voorzitter en erelid van de KVNWV. Door verschillende aan wezigen werden daarbij geschenken aangeboden. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heren mr. H. Pyttersen, J. J. de Ouden en C. Boekei, waarvan alleen de tweede herkiesbaar was, terwijl de heren C. Huisken en B. c. van Ommeren hun mandaat ter beschik king stelden. Gekozen werden de he ren J. J. den Ouden, mr. R. Mul der, G. van Luyn, W. P. van Duyl en zEilen Verhagen-De Jong wonnen in Cannes De voorlopige Nederlandse Olym pische zeilploeg is naar het zuiden van Frankrijk getrokken om daar deel te nemen aan de internationale ski-yachtingwedstrijden van Cannes. Deze wedstrijden hadden vroeger het karakter van een gezelligheids reünie, waarbij het zeilen werd af gewisseld door ski-tochten. In verband met de komende Olym pische spelen overheerst ditmaal ech ter de serieuze wedstrijdsport. Voor de Nederlandse FD- en Finnjollen- zeilers betekent het tevens de eerste van een drietal selectiewedstrijden voor de defir.tieve samenstelling van de Nederlandse ploeg voor Tokio. In de Flying Dutchmanklasse ne men voor Nederland deel Ben Ver hagenNico de Jong, Jan Schoone- veldtStefan de Jong en Ulrik Jager Gerke Walinga, terwijl verder de gebroeders Bellinga op eigen initia tief hebben ingeschreven. In de Finn- jollenklasse starten Wim Maarse, Dick Wayboer en de nationale kam pioen Hans Willems. Het grootste succes was het afge lopen weekeinde weggelegd voor Ben Verhagen en Nico de Jong, die de tweede race in de Flying Dutch manklasse wonnen. Stien Keizer - volgens Nederland dens het congres in Innsbruck de invitatie voor de Olympische zomerspelen 1964 in Tokio aan Zuid-Afrika teruggenomen. Daarmee beëindigde het bestuur van het IOC de debatten over een deelname van Zuid-Afrika aan de zomerspelen in Japan op grond van rassendiscriminatie. ARD SCHENK, de zoon van de voormalige coach van het Ne derlandse schaatsteam, Klaas Schenk, zal morgen bij de ope ning van de negende Olympi sche winterspelen als vlaggedra- ger fungeren. Een hele eer voor de man uit Anna Paulowna, die zich in be trekkelijk korte tijd als talent- Vol schaatsenrijder aanmeldde en nu ons land vertegenwoor digt bij de spelen in Innsbruck. KARL SCHMIDT de ver- maarde Oostenrijkse kok, die het Ln Wenen in veelgevraagde spe cialiteiten zocht is als chef kok van het Olympisch dorp in Innsbruck in één slag de man van de grote getallen geworden, tn plaats van in onzen en in grammen rekent „der Karl" nu in kilo's en tonnen. Op zijn bood schappenlijstje voor de Olympi sche periode, die hij op vier we ken heeft gesteld staat o.m.: 87.000 liter melk, 4.000 liter toom, 8.000 kg boter, 12.800 krop pen sla, 40.000 kg aardappelen, J.5.000 kg kaas, 50.000 kg vlees, 15.000 liter vruchtensap 25.000 kg meel, 10.000 kippen, 138.000 bekertjes honing en marmelade, 150.000 appels, sinaasappels en bananen, 200.0.00 eieren. De over ijverige kok beeft berekend' dat om aan de vreemdsoortigste eisen van de 5400 sportlieden, officials en olympische mede werkers uit alle streken der we reld afkomstig te voldoen, voor een waarde van 25 miljoen shil ling (4 miljoen gld) moet wor den ingekocht Eén geluk heeft Karl Schmidt, hij hoeft niet alles alleen te doen: 65 koks staan hem bij en 350 assistenten zor gen ervoor dat alle bijkomende werkzaamheden worden ver richt. TWEE DAGEN voor het begin van de negende Olympische winterspelen zijn alle kunstrijd sters en rijders in het Olympisch dorp aangekomen. 87 Deelne mers uit 13 landen hebben el kaar begroet Zij kennen elkaar van vorige gelegenheden ails de jaarlijkse wereld- en Europese kampioenschappen. Bij de heren hebben zich 28, bij de dames 25 en voor het paarrijden 17 deel nemers aangemeld, waarbij Duitsland en Canada met ieder 12 rijders de grootste vertegen woordigingen hebben. Overigens hebben niet alle deelnemers een goed humeur. Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler polijsten hun kür met onverstoorbare ge zichten bij. Oleg Protopova be klaagde zich bij zijn trainer Igor Moskin over het te zwakke licht en Ludmilla Belousova vond het ijs te stroef NOORWEGEN, 's werelds oudste ski-land, voert na veertig jaren Olympische wintersport de rang lijst van de medaille-winnaars aan. Met 36 gouden plakken, 31 zilveren en 29 bronzen bleken de Noorse skiërs en schaatsen rijders goed voor 96 medailles. Een score die de Scandinaviërs in Innsbruck tot boven de hon derd hopen op te voeren. Ame rika staat met 63 medailles (22 goud, 26 zilver en 15 bronzen) op de tweede plaats, gevolgd door Finland met 52 plakken (17-21-14), Zweden met 47 (15- 15-17) en Oostenrijk met 46 (12- 18-16). DE OLYMPISCHE winterspelen hebben voor Nederland tot nu toe vier zilveren en een bronzen medaille opgeleverd. Op de fel begeerde gouden plak, wachten de Nederlandse sportlieden nu al veertig jaar; de hoogste eer schijnt echter bij de negende Olympische winterspelen, met Sjoukje Dijkstra als de grote favoriete bij het kunstrijden, eindelijk binnen het bereik. DE VIER MANNEN, die tijdens de wedstrijden in het nieuwe ijs-9tadion de toeschouwers via de geluidsinstallatie op de hoog te moeten houden van de stand van zaken, hebben een wedden schap aangegaan met een Oost- Berlijnse fabrikant. De micro- fonisten verdedigden met heilig vuur hun mening, dat voor Ma ria Lichtmis (2 februari) de sneeuw zo overvloedig zou zijn, dat de ruimploegen er geen raad mee zouden weten. De rabrikant was het er lang niet mee eens, hetgeen een weddenschap om vier flessen champagne ten ge volge had. Zo zeker was de fa brieksdirecteur van zijn zaak, dat hij vrijwillig nog de bepa ling in de weddenschap liet op nemen, dat indien hij ongelijk zou krijgen, hij de ruim 15 km die Innsbruck van Lizum scheidt, te voet zal afleggen. HET INTERNATIONAAL Olym pisch Comité heeft maandag tij- PROGRAMMA OLYMPISCHE WINTERSPELEN MLXJK I JANUARI FEBRUARI 29 30 31 1 2 3 5 6 7 8 9 OPENING 1 BOBSLEE 2pers 4 pers 1 1 BIATHLON [Ski) CROSSCOUNTRY 10km dames 3x5km estafette dom. 5 km 15kmspec.comb.her, 30km heren 50 km heren R 4x10 km estaf. heren AFDALING KUNSTRUDEN Paren H Verpi figuren heren E Verpl. figuren dames Vrije figuren heren Vrije figuren dames SKIËN Gecomb. springen E Spea'aai springen H B Slalom B i HARDR'JDEN(s^pafs 500m dames,- 1000m dames 1500m dames BI 3000m dames 500m heren 1 I500m heren 5000m heren SE 10.000m heren H TOBOGGAN (slede) Stien Keizer, een 25-jarige ambte nares bij de rijkspolitie in Delft, heeft het maandagmiddag in een uur tijd bestaan, om na haar recordpres tatie van zaterdag op de 3000 meter, tweemaal onder de Nederlandse re cords van Willy de Beer, die op het ogenblik in Innsbruck verblijft, te blijven. Tijdens de selectiewedstrij den, die met het oog op de wereld kampioenschappen dames in Kristi- nehamn, op de Jaap Edenbaan wer den gehouden, won zij zowel de 1000 meter in 1 min. 41.2 sec. als de 1500 meter in 2 min. 37 sec. Stien Keizer, getraind dioor Egbert van 't Oever, kwam voor-al ki die rit op de 1590 meter tegen de 17-jarige Carry Geyssen, toit een gewéldige krachtsexplosie en versloeg haar concurrente met groot verschil. En dan te weten, dat haar een jaar ge leden de training op het CIOS in Overveen werd geweigerd omdat Stien te oud zou zijn. Na deze selectiewedstrijden wer den Willy de Beer (Amsterdam), Carry Geyssen (Amsterdam), Stien Keizer (Delft) en Will van Wees (Muiden) voorlopig aangewezen voor Kr is'tindhaimn De uitslagen van de wedstrijden waren: lOOOm: 1 Stien Keizer 1.41.2, 2 Carry Geyssen 1.42.2, 3 Tineke Ham stra 1.45.6, 4 Wil v. Wees (gevallen). 1500 m: 1 Stien Keizer 2.37.-, 2 Wil van Wees 2.39.7, 3 Carry Geyssen 2.44.-, 4 Tineke Hamsrtra 2.47.-. Stien Keizer won maandagavond op de Amsterdamse Jaap Edenbaan de selectiewedstrijden, welke in ver band met de wereldkampioenschap pen dames hardrijden in Zweden zijn gehouden. Zaterdag a.s. zal zij wederom in een selectiewedstrijd uit komen; uit deze wedstrijd zal dan de uiteindelijke Nederlandse afge vaardigde voor de wereldstrijd in Kristinehamn komen. Nieuwe Russische ster: Hief Russische record over de vier afstanden, diait de Rus Ants Antsson bet vorig weekeinde in Oslo tijdens hét Europees schaaitsJkampjoenschap vestigde met een puntentotaal van 180.842 punten, heeft nauwelijks een week stand gehouden. Tijdens natio nale wedstrijden op de „wonder- baan" van Alma Ata kwam Vladimir Geideriikh tot een nieuw record-to taal: 180.085 punten. Hij legde die 500 meter af in 41.7 sec., de 5000 meter in 7.49.7, de 1500 meter in 2.09.9 en de 10.000 meter in 16.09.9. Alles draait om sneeuw in Innsbruck. Het is hard nodig, dat de organisa toren als geschenk uit de hemel een sneeuwbui krijgen, want al ligt er wat van heinde en ver aangevoerde sneeuw op de skibaan, veel is het niet, getuige de foto, waarop we de Rus Pavel Koltsjin aan het werk zien. schouw, voorafgegaan door een ster- tocht. Dit gebeuren zou zeer attractief kunnen zijn, indien een lid van het Koninklijk Huis deze vlootsohouw zou willen afnemen. Na afloop zou een bijeenkomst b.v. in de veilinghal te Aalsmeer kunnen worden gearran geerd. Kaagvoorstel.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7