STAKENDE VISSERS GAAN WEER VAREN Politie kwam grote diefstal in haven op het spoor HONGAAR NAM - TEGEN BELONING - SCHULD VAN VRIEND OP ZICH VIER JONGE LEIDENAARS IN ARREST Barhediende in zaak overleden huzaar veroordeeld BANDENSNIJDERS AANGEHOUDEN DINSDAG 28 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Besluit in vergadering zonder OVB'ers Als voorstanders van de rest van zijn voorstel werden op initiatief van de heer De Boon, diegenen beschouwd die tegen het akkoord tussen reders en erkende bonden stemden. Ruilen Over het afrekenen per reis zei de heer De Boon, dat de erkende bon- den drt wel van de reders gedaan In een vergadering van bij erkende hangers van de OVB zouden moeten hadden kunnen krijgen, maar dan vakbonden aangesloten Schevening- se vissers hebben 125 aanwezigen er zich voor uitgesproken te gaan va ren op de voorwaarden die de be sturen van deze erkende bonden met de reders zijn overeengekomen. 66 worden toegelaten. Voorstellen met opoffering van de verhoging van het besommingsaandeel, die zij nu hebben bereikt. Dat weet men, terwijl men niet van tevoren kan berekenen wat de gevolgen zullen zijn van een afreke nen per reis. Op dat afrekenen per De heer De Boon begon zijn inlei- stemmen warén tegen en 14 blanco ding met te zeggen dat de besturen De vergadering, belegd door de ««1 vergadermg meer wilden waar. reis zal men e*entueel by ïol £n_ Centrale van Zeevarenden ter Koop- ™als b« de vorige gelegenheden, on- dc i00nbespreklngen nog kunnen te- vaardij en Visserij (CKV) en de d« '"mol' beslissingen wor- rugk0men. Laat men echter de vre- Chnstelijke Bedrijfsgroepen Centra- den, genomen die nauwelijks over- hoging van het besommingsaandeel, Ie, werd niet. zoals de vorige verga- «"komen met de wil van de mensen die de reders z0 zwaar hce(t le_ dermgen van deze organisaties, ge d,£ "e "™cn" In d« vorige ook door sthleten, dan Ial men er een vol. b?ude" „ln hot gebouw „Op Gouden O^B-aaiüiangers bijgewoonde ver gende keer met meer over kunnen Wieken", maar m het gebouw Tha- ?adenngen hebben de leden der er- iM>ginnftn bor, waar het beter mogelijk was kende bonden, zoals bekend, het ak- niet-leden buiten de deur te houden. k®»fd dat hun bestuurders met de By wat nu bereSkt is de reders In twee voorgaande vergaderingen reders hadden berellct, van de hand hebben de eisen der erkende bon waren leden van het niet erkende «wezen. Nu kwam er, na de inlei- den voijedlg lngewilligd -, is reke- Onafhankelijk Verbond van Bedrijfs- dinS ™J de heer De Boi"V drle le' ning gehouden zowel met de door organisaties (OVB) erin geslaagd den Pleiten voor aanvaarding. het Wassenaarse loonakkoord gege- naar binnen te komen. Aanhangers Twee andere deelnertiers -aan de ven m°ëehjkheden ais met de wen- van deze organisatie sponden ook nu discussie "bleven tegen "Èen hunner sen> die de leden der erkende bon- Ten hé. TodeelSetoor! toTsol^b, a s te gaaé den aan hun besturen te kennen heb- voor enig tumult varen voor een garantieloon van 0e" Sogeven. voor enig tumult. m pef week en me, afrekening De heer De Boon vertelde dat deze Er vielen enige klappen, maar men éoT^dev.^ ütt Setaïï ^fn%e"ring1n,Izodae.dr?emm™| 1 3S' He» ^-WeI-berdd detUSSen erken" die schriftelijk werd gehouden. tie-comité van de stakers heeft dit, de b°nden en reders bereikte over- no een vorice week schondpn sta- eenkomst te aanvaarden en die d?£n ?t°Sln vir!de,n- 1Bij kersvergadering, reeds aan de reders- daarom w.el ziJn êaan varen. Deze H rt I hTu wï oo i ei" vereniging voorgesteld; deze heeft er mensen willen tegen het eind van de OVB aangesloten echter niet op geantw0ord. Boven- maand graag weten waar ze aan toe Sten wilde deze discussiant dat het z«n- Hij zei overtuigd te zijn dat de verzoek aan dt loontoetsende instan- Scheveningse staking deels door ter- ties, het tussen reders en erkende reur in stand wordt gehouden en bonden overeengekomene verbindend beschreef de tegenstelling tussen er- te verklaren, zou worden ingètrok- kende bonden en OVB als de tegen-' ken. Daarvoor was hij echter aan het stelling tussen wet en orde enerzijds ming even erg rumoerig. Er werd verkeerde kantoor: dat verzoek is en chaos en anarchie anderzijds. Een door sommige, vooral jongere, aan- door de reders gedaan, niet door de compromis tussen die twee is niet wezigen, geschreeuwd om „een open- werknemersbonden. mogelijk. bare vergadering", dat wil zeggen een vergadering waarin obk de aan (BVZ), de heer J. Koning. In de zaal, waar de heer De Boon, die het langst het woord voerde, eni ge malen luid werd geïnterumpeerd werd vlak voor en vlak na de stem De rijkspolitie te water te Amster dam is in de afgelopen dagen op het spoor gekomen van een van de groot stee havendlefstalle^ die ooit in de hoofdstad zijn gepkgd. Sinds 1961 blijken totaal 50 ton cacaobonen ter waarde van 100.000.- te zijn gesto len uit een Amsterdamse opslag plaats. De 57-jarige controleur H. S. en zijn 33-iarige collega J. R. heb ben inmiddels bekend dat ze de 800 balen cacaobonen via tussenpersonen hebben verkocht aan fabrieken in de Zaanstreek. Evenals de 59-jarige ca féhouder F. S., die als tussenpersoon fungeerde, zouden de drie mannen vandaag worden voorgeleid. De twee controleurs, in dienst van een Amsterdams controleb'edrijf moesten regelmatig de opgeslagen hoeveelheid cacaobonen, afkomstig uit Afrika, controleren. Gedurende 3 jaar lieten zij af en toe een vracht auto voorkomen, waarin dan 40 tot 50 balen werden geladen, die via. de caféhouder en een tweede (te goe der trouw zijnde) tussenpersoon in de Zaanstreek terecht kwamen. Deze wat de politie „onvoorstel bare" zaak noemt, kwam aan het rollen toen de vrachtauto werd aan gehouden en de chauffeur, die even-i eens te goeder trouw was, vertelde waar hij de cacaobonen had opgela den. In de vrachtwagen bevonden zich 80 balen cacaobonen, op weg naar de Zaanstreek. Volgens de poli tie hebben de afnemers geen arg waan gekregen, omdat zij hun grond stoffen voor o.a. cacaopoeder en cho colade kregen via een betrouwbaar beurtvaartadres. Aangehouden wegens oplichting en vals- r heid in geschrifte Het is komen vast te staan dat de 25-jarige Hongaar J. S. rond de jaar wisseling 1961 veertien dagen ge vangenisstraf wegens een verkeers delict heeft uitgezeten terwijl hij dat misdrijf zelf niet had begaan. Een landgenoot de 26-jarige G. T. die op het ogenblik een gevangenisstraf van twee jaar ondergaat in Norg, heeft hem weten te be we een zijn plaats vervanger te zijn. Hij kreeg een be loning van honderd gulden. G. T. is de man die op 8 sept. 1962 met zijn auto een verkeerson geluk veroorzaakte op de Klooster- weg in Heerlen, waardoor een 18-ja rig meisje om het leven kwam. Het meisje kwam op de motorkap van zijn auto terecht. Daarna reed hij zigzaggend over de weg om haar af te schudden. Het meisje werd op het wegdek ge spieten en overleed twee dagen la ter. De man kon eerst geruime tijd la ter na een intensieve speurtocht worden aangehouden. De persoonsverwisseling is bij de afwikkeling van het ongeluk op de Kloosterweg aan het licht gekomen. Uit het register1 van het huis van bewaring in Maastricht bleek dat de gene die ,de straf had uitgezeten op verschillende punten geen over eenstemming vertoonde met de wer kelijke veroordeelde:* de kleur van de ogen verschilde, de taal was anders, de handtekening verschilde en de vin gerafdrukken van de rechterwijsvin ger- waren niet identiek. Men had aanwijzingen dat de nu De A.N.W.B. heeft maandag een gigantisch richtingsbord van 3x4 meter geplaatst op de weg van Den Bosch naar Eindhoven. Het hord is er een van de in totaal 4000 borden, welke de bond dit jaar langs de Nederlandse wegen wil zetten. Het dient om het wegverkeer tijdig en duidelijk te waarschuwen voor een ongewone situatie. 25-jarige Hongaarse electricien J. S. ten onrechte in de Maastrichte cel had gezeten. Hij zou in Duitsland verblijven. Met medewerking van de rijkspolitie en de douane werd con trole uitgeoefend, vooral op de maan dagochtenden en vrijdagavonden, tijdstippen waarop de arbeiders over de grens komen. Deze controle had echter geen resultaat. PAS VERLOPEN Vorige week donderdag meldde de gezochte zich bij de vreemdelingen politie in Heerlen, omdat zijn Neder lands vluchtelingenpaspoort bijna was verlopen. Hier werd de man aan gehouden. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkig de „vriendendienst", doch later gaf hij toe tegen betaling van honderd gulden veertien dagen voor zijn vriend G. T. te hebben uit gezeten. Daarop werd G. T. uit de gevan genis te Norg naar Heerlen gebracht. Hij ontkende eerst hardnekkig, maar gaf toe na de confrontatie met zijn helper. Tegen G. T. werd proces-verbaal opgemaakt voor uitlokking van op lichting van de Staat der Nederlan den en valsheid in geschrifte. Hjj zal in afwachting van zijn berechting weer tear Norg worden vervoerd. Vanmorgen is J. S. ter zake oplich ting van de Staat der Nederlanden en valsheid in geschrifte voorgeleid aan de officier van Justitie te Maas tricht. Op diens vordering werd door de rechter-commissaris een bevel tot bewaring afgegeven. Franciscanessen gaan Zoetermeer verlaten Wat insiders reeds hadden zien aankomen gaat werkelijkheid wor den: de zusters Franciscanessen-Re- collectinen van Oudenbosch gaan in augustus Zoetermeer verlaten. De oorzaak van het vertrek is enerzijds gelegen in het gebrek aan roepingen en anderzijds in het feit, dat de zus ters de beschikbare krachten meer gaan wijden aan het missiewerk. Zoetermeer is enorm veel dank verschuldigd aan de zusters van Oudenbosch. De zusters zijn in 1860 in Zoetermeer begonnen met een leer-, bewaar- en naaischool. Van ga ven en schamele giften moesten zij zich onderhouden. Ware pioniersters voor het katholieke onderwijs voor meisjes zijn deze arbeidzame nonne tjes geweest. Zij hadden weldra zo'n goede naam, dat ook niet-katholie- ke meisjes op de naaischool kwamen. Op 12 december 1960 is op luister rijke wijze het eeuwfeest van de zus ters in Zoetermeer gevierd. Als ca deau van de parochie werd toen een nieuw altaar in het zusterhuis ten geschenke gegeven. Het aantal zus ters, dat nadien in Zoetermeer onder wijs gaf is sterk teruggelopen. Hel laatste jaar waren aan de meisjes school alleen het hoofd en een der leerkrachten zusters. Bij de kleuter school was alleen het hoofd een zus ter van Oudenbosch. In de vacatures voor meisjesschool en kleuterschool zal dus moeten worden voorzien. Be grijpelijk is, dat over het vertrek van de zusters veel gesproken wordt, want velen hebben goede herinne ringen aan hen. Een 15-jarige monteur, een 21-ja- rige kolensjouwer en een 18-jarige fabrieksarbeider, allen uit Leiden, zijn door de Leidse politie aange houden, verdacht van het plegen var een overval op een inwoner vai l Rijpwetering op 5 januari j.l. in het Fokkestraatje. Zij beroofden het slachtoffer van zijn portemonnaie met een inhoud van 12.50 en zijn vest. Op dezelfde avond zouden zij hebben ingebroken in het gebouw van het Christelijk Lyceum aan de Dieper Poellaan te Leiden. Hier heb ben hun werkzaamheden geen tast baar resultaat opgeleverd. Door de Leidse politie is aange houden een 22-jarige straatmaker uit Leiden. Hij zou op 5 januari j.l. een inbraak hebben gepleegd in het ge bouw van een lagere school aan de Damlaan te Leiden, waar 10 jongens boeken, een doos met 30 ballpoints en een doos vlakgum werden ontvreemd. De rechtbank te Zwolle heeft van ochtend de 24-jarige barhediende H. A. C. R. uit 't Harde veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Te gen hem was twee maanden geëist. Op de avond van 8 oktober had hij voor de twintigjarige dienst plichtige huzaar L. G. de Bruin uit Soest, toen deze reeds in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde nog zoveel sterke drank ingeschon ken, dat de man in de loop van de nacht stierf. Enkele huzaren hadden De B., die zelden uitging, meegetroond naar 't café van de vader van verdachte om de juist bekend gemaakte diensttijd verkorting te vieren. Het slachtof fer zou tenminste vier glazen bier, twaalf cognacjes en vijftien likeur tjes hebben gedronken. De rechtbank achtte bewezen, dat verdachte grovelijk, roekeloos, licht vaardig en onvoorzichtig in vlug tempo excessieve hoeveelheden drank had klaargemaakt en ver strekt, toen hij had moeten begrijpen, dat het slachtoffer het gevaar van het drinken van zulke grote hoe veelheden niet meer voldoende kon beseffen. Aan zijn schuld was naar het oor deel van de rechtbank de dood van de huzaar te wijten. De politie in Gorinchem heeft twee ongeveer twintigjarige jongemannen aangehouden en ingesloten die ervan worden verdacht, dat zij in de nacht van zaterdag en zondag tientallen banden van auto's, fietsen en brom fietsen met een stiletto hebben stuk gesneden. Een van de arrestanten heeft een bekentenis afgelegd, zijn metgezel bleef ontkennen. Daar de plaatselijke politie het on derzoek nog steeds voortzet, wilde men de namen van de beide arres tanten nog niet bekend maken. ZES MENSEN DAKLOOS DOOR BRAND Tijdens afwezigheid van de bewo ners, een gezin van zes personen, brandde gisteravond een arbeiders woning aan de Westerdokstraat te Almelo totaal af. De brand ontstond door het afknappen van een lijn met wasgoed die boven een brandende kachel was gehangen, waardoor de kledingstukken vlam vatten. Van de inboedel werd niets gered. Woning en inventaris waren tegen brandschade verzekerd. Arbeidsonrust bij de werf van Wil ton Feijenoord in Schiedam was gis termiddag tegen half twee nog niet geheel opgeheven. Ongeveer 300 las sers en stokers gingen, evenals gis termorgen, niet ay|p het werk. Een evengroot aantaL Areskfteppers her- Er wordt nog sfeeds o^ffeg gepleegd De Collectieve Arbeidsovereen komst voor het personeel van de Ne derlandse Spoorwegen de eerste voor deze onderneming is thans officieel goedgekeurd. Zij treedt in werking met terugwerkende kracht per 1 januari j.l. De lonen van het spoorwegperso neel zullen met deze CAO gemiddeld veertien procent stijgen. Film van Michaël Rockefeller over Nieuw-Guinea bekroond Een film, waaraan wijlen Michael Rockefeller, de zoon van de gouver neur van New York, in het voorma lige Ned. Nieuw-Guinea, heeft mee gewerkt als cameraman en geluids technicus, heeft zondag een eerste prijs gewonnen in een festival van Volkenkundige en sociologische films. De film, genaamd „Dode vo gels", verwierf de .Gouden leeuw" en een geldsbedrag van een miljoen lire. Michael Rockefeller is twee maan den na de Nieuw-Guinea-expeditie van 1961 die de film vervaardigde, verdwenen. Zijn vader is nog naar Nieuw-Guinea gegaan om bij de na sporingen aanwezig te zijn, doch men is tot de slotsom gekomen, dat Mi chael was omgekomen. LEIDEN „Sportief" hield jaarvergadering Om 20.15 uur gisteravond opende mevr. Bakker als voorzitter van de L.DJV.V. „Sportief" de jaarvergade ring in rest. v. d. Heijden. Zij deel de mede in overleg met het bestuur besloten te hebben haar functie neer( te leggen. Druk werk en familie-om standigheden verhinderen haar nog langer veel tijd aan „Sportief" te besteden. Notulen en jaarverslagen konden die goedkeuring van de vergadering wegdragen. De p ennkiigïneesteresse moest helaas een klein nadelig sal do melden, alhoewel hiertegenover stond de zeer goede toto-opbrengst. In de vacature van voorzitter kon niet worden voorzien. In de loop van het jaar wil het bestuur trachten deze kwestie op te lossen. Mevr. v. Rooyen zal zolang deze taak waar nemen. Het bestuur voor 1964 ziet er als volgt uit: voorz./secr. mevr. S. van Rooij en-Bodijnpenn. mevr. v. d. W ijhigaard-Brunécommissaressen mevr. T. v. Wij'k-Heijns, mevr. M. Rietbergen-Plu. In de technische commissie hamen zitting voor 1964: mevr. v. Brit- sum, mevr. Rietbeng-Pliu, Henmy Pauw, Riet v. Beusden en de heer Rietbergen. De contributieverhoging werd zon der bezwaren aangenomen. Bij de jaarlijkse uitreiking van de prestetiebekers ging de grote Spor- tief-beker naar mevr. Baikker voor al het werk in jaren voor de vereniging gedaan. Mairjo v. d. Bogaard was in '63 het beste D-meisje. In de C- groep waren Bep Heusdien en Rita v Putten de uitverkorenen. Voorts kregen Elly Mazurel in de B-groep en Henny Pauw in de A-groep de besbe-jaar-presbatie-anedaiile. Bij de dames vieflen deze ten deel aa.n mevr. Keyzer en Hilde de Jong. Na nog een kort dankwoord gericht te heb ben tot de oud-voorzitter 'sloot me vrouw v. Rooijen te 22.00 uur de ver gadering. Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig naar Zwitserland ver trokken, waar hij enige dagen bij fa milie in Sankt Moritz zal doorbren gen alvorens zich op 1 febrauri in Innsbruck bij de koningin en de prinsessen te voegen, die daar die dag hopen aan te komen voor het bijwonen van de Olympische Win terspelen. De afgezette sultan van Zanzi bar, die een week geleden naar En geland uitweek, heeft een gedeelte van zijn eenenzestig leden tellende gevolg naar een goedkopere logeer- gelegenheid moeten sturen. Ongeveer twintig .getrouwen verlieten het lu xueuze hotel in de buurt van het Buskingham paleis, om toevlucht te zoeken in een logement van het leger des Heils. Een Oostduitse onderofficier bij de grensbewaking is zaterdag in uni form en met een machinepistool naar West-Berlijn gevlucht. Egypte wil bemiddelen tussen Indonesië en Maleisische federatie In een communiqué, uitgegeven na het bezoek van een week, dat een de legatie van de federatie van Malei sië, onder leiding van premier Lee Koean Yew van Singapore, aan de Egyptische hoofdstad heeft gebracht, wordt o.m. gezegd, dat de Egyptische regering bereid is al het mogelijke in het werk te stellen om te komen tot een duurzame regeling in het ge schil tussen Maleisië en Indonesië en tot herstel der goede betrekkingen tussen beide landen. Premier Nasser heeft een uitnodi ging van premier Abdoel Rachman voor een bezoek aan Maleisië aan vaard. BETOGING IN JAPAN Bij de Amerikaanse luchtmachtba sis in de buurt van Tokio is gisteren door naar schatting 50.000 mensen een betoging gehouden tegen het daar stationeren van F-lOöD-straalvlieg- tuigen, die kernwapens kunnen ver voeren. De demonstratie, georganiseerd door het communistische vredes-co- mité, begon met een groot vuur werk. De politie, die 3.000 man op de been had, meldt, dat de betoging ordelijk is verlopen. RIJPWETERING Hulde van „De Rippersbij huwelijk van oprichter Een vrolijke groep van een 40-tal jongens- en meisjesleden van de w.s.v. „De Rippers" vertrok zater dagmorgen onder leiding van voor zitter A. H. Disseldorp en enkele leidsters en leiders per extrabus naar ^Voorburg, om aldaar luister bij te 'zetten bij het huwelijk van de op richter der vereniging en altijd ac tieve medewerker, de heer B. Otto met mej. Ria v. d. Togt. In smetteloos uniform gestoken vormden de leden omstreeks 10 uur een keurige erehaag voor het bruids paar voor de kerk van .de Voorburgse parochie. Na de kerkelijke plechtigheid werd ook in de bruiloftszaal een erehaag door „De Rippers" gevormd. Het bruidspaar was kennelijk verrast met dit spontane huldebetoon. Tijdens een gezellig koffie-uurtje sprak voorzit ter Disseldorp woorden van geluk wensen tot het bruidspaar en bood hij namens „De Rippers" een prach tige schemerlamp aan als vereni gingscadeau. Korte tijd hierna werd de terugreis naar Rijpwetering aan vaard. TONEELAVOND Zondagavond werd in café .„Rust oord" een herhaling gegeven van het reeds eerder op de ouderavond zo succesvol uitgevoerde toneelprogram ma. Jammer was het, dat voor deze mooie .avond zo'n uiterst gering^ be langstelling werd getoond. Maar de zeer weinige toeschouwers hebben volop genoten van het prachtige spel, dat de jongens- en mesjes-toneel- groep van „De Rippers" hebben ge boden. De door de meisjes gespeelde een-acters „Een dagje naar buiten" en „De overwinning", alsmede het jongensspel van ernst en luim in 4 bedrijven, getiteld „Een jongen van karakter" werden met veel élan en verdienstelijk spel ten tonele ge bracht. Het luide applaus voor de jeugdige tonelisten en de regisseurs, de heren C. Zoetemelk en A. H. Dis seldorp, was dan ook volkomen ver diend. In tegenstelling tot de avond trok de zondagmiddagvoorstelling voor de kinderen zeer grote belangstelling. Toen was de zaal tot in alle hoeken gevuld. Ook pastoor C. Ouwendijk was hierbij tegenwoordig en had zeer veel waardering voor het vertoonde spel.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5