Bouwcontingent houdt geen gelijke tred met snelle groei Akkoord over cao grafisch bedrijf 4 beroemde middelen doen wonderen! 25 PROCENT MEER AUTO'S VERKOCHT IN 1963 Ckefarine 4 Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN DINSDAG 28 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA i BURGEMEESTER R. M. GALLAS VAN LEIDERDORP Burgemeester mr. R. M. Gallas heeft gisteravond tijdens de eerste gemeen teraadsvergadering van Leiderdorp van 1964 in zijn Nieuwjaarsrede een beroep gedaan op de daartoe bevoegde autoriteiten om het bouwcontingent voor zijn gemeente te verhogen. Het aan Leiderdorp toegekende contin gent bedroeg over 1963 24 woningwetwoningen, 55 premiewoningen, waar van 10 bestemd voor personeel van de Leidse universiteit. In de vrije sec tor kwamen goedkeuringen af voor de bouw van 105 woningen, waaron der de bouw van 53 flatwoningen. Gelet op het totaal beschikbaar gestelde woningcontingent provinciaal niet onaardig, aldus de burgemeester, maar voor een gemeente met een spectaculaire groei als Leiderdorp niet toe reikend. Het ziet er niet naar uit, dat Leiderdorp een toewijzing krijgt, die meer in overeenstemming is met de ontwikkeling der gemeente, maar hopelijk zullen de bevoegde autoriteiten toch door de gezamenlijke in spanning van gemeentebestuur, architecten, aannemers en belanghebben den een open oog krijgen voor de speciale behoeften van deze snelgroeien de gemeente, aldus Leiderdorps burgemeester. eindigen besloot de raad 67.760 be schikbaar te stellen. Zes perceeltjes grond in het uit- Dit jaar alle krotten opgeruimd j i JLL De raad besloot voorts een smeed ijzeren lamp, vervaardigd door de reeds overleden heer A. de Jong, als schenking te aanvaarden van ir. A. de Jong. ZMEIMBAD Bij de stukken, die hierna de ha mer nog passeerden bevond zich ook het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van 415.000 voor de financiering van de kasten van uitbreiding van het zwembad tot een 50-meter bad. Nu de financiering ge heel is gedekt, is het wachten nog op de rijksgoedkeuring. Bij de rondvraag verzocht de heer Kleiss het college te onderzoeken in hoeverre de bouw van zgn. „Bo- gaerswoningen", woningen van 14.000, die in zes weken tijds gezet kunnen worden, zoals in Brabant ge schiedde, mogelijk is in Leiderdorp. De burgemeester antwoordde, dat het college zijn gedachten hierover reeds heeft laten gaan. Het zal niet gemak kelijk zijn de bouw van deze wonin gen in Leiderdorp te realiseren, maar de heer Kleiss kreeg de verzekering, diat het college op dit punt onderzoek zal doen. De „rode deken" van Canterbu ry, dr. Hewlett Johnson, de meest omstreden Engelse geestelijke, vier de zaterdag zijn negentigste verjaar dag. Zijn critici noemen hem een mengsel van een communist, een hei lige en een zonderling. Hij heeft geen twijfel laten bestaan over zijn sym pathie met het communisme, dat hij christendom noemt. Er is in Leiderdorp voldoende ge legenheid om te bouwen. Getuigen de cijfers uit dezelfde Nieuwjaars rede. Dank zij de zeer actieve grond- breidingsplan Essenpark werden z^ter zej ^at men de huurprijs la- een geweldige winst gaat maken op voorts verkocht ten behoeve van het - - - - - - - - bouwen van bungalows. ger gesteld had om de betrokkene het aardgas. De verkoopprijs tegemoet te komen, omdat hij elders 0.25 per m3 zijn, terwijl men in VOORSTEL TERUG koop maar 0.06 behoeft te betalen. Welike overheid gaat hier de winst heeft moeten wijken voor een weg. De heer Tieken zei hierop, dat de be- 4 t tro-kikene daarvoor al vergoeding voor maken en zal de winst ook op de een politiek van de raad kon de gemeen- ie^tn d? J^nlla^ behorende bil verplaatsingskosten had ontrongen, of andore manier do gebruiker ten 1963 bH elkaar 130 ha grond t^te" b^uweï m0" - op* SS aan uc Splinterlaan verwerven, terwijl men nog over 35 woningwetwoningen kwamen ha overeenstemming bereikte. Gereed kwamen in het afgelopen t0"ge" g0e? *°S' jaar 57 woningen, waarvan 36 pre- Pe heer J. M. Tieken (KVP) maak miewoningen en 21 in de vrije sec tor. In uitvoering zijn thans 112 wo- huurprijs van rele plicht ontslagen kan achten. Na- ~v. dat de heer P. J. Andrik (PvdA) en tnaot van Leiderdorp met Leiden voor mr. J. J. de Groot (WD) de heer gaslevering loopt tot 1970. Leiderdorp Tieken waren bijgevallen en de heer en ook andere gemeenten zijn van te bezwaar, dat het college thans een A. Kleiss (KVP) nog betoogd had, - 10 redelijk vindt, dat het verschaffen van een woning- Maandagavond is tussen werkge vers en werknemers in het grafisch bedrijf overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO. De contractuele uurlonen zullen met 10 procent wor den verhoogd. Hierbij zijn de 5 pro cent van 1 januari inbegrepen. De ruimte naar boven minimale belo ning wordt in het kader van de on dernemingsgewijze differentiatie ver groot met 5 procent. De nieuwe CAO moet op 3 februari ingaan en heeft een looptijd van een jaar, aldus deelt het Centraal Bureau voor de Grafi sche Bedrijven mee. Behalve het bovengenoemde is verder overeengekomen: De vierde gemeenteklasse vervalt. De leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt terugge bracht van 25 op 24^aar. Opneming van een minimum .inko mens garantie. Verdere realisering van gelijke be loning van mannen en vrouwen. ningen. Grond werd verkocht voor hoewel de huurprijs aanvankelijk op wetwoning toch al een hele tegemoet 552 eengezinswoningen, 602 etagewo- f 13.90 berekend was. De gemeente koming was geweest, zag het college over andere voorwaarden van leve- oordeel. dat met het aardgas de om standigheden drastisch gewijzigd zijn. zodat reeds nu onderhandelingen HET STAAT DEZE WEEK IN ningen, 18 winkels en 87 garage boxen. Hierin zijn niet begrepen de 24 woningwetwoningen en 78 premie woningen. welke zullen worden ge bouwd door de onlangs opgerichte Leiderdorpse Aannemingscombinatie. Met de bouw van deze huizen wordt nog deze week een begin gemaakt. Naar de verwachting zal dit jaar het aantal onbewoonbaar verklaarde wo ningen ontruimd zijn. Het aantal gemeentenaren steeg in 1963 van 8423 tot 8670. Er waren 300 woningzoekenden, maar het aan tal huizen, dat thans in aanbouw is wettigt de hoop, dat er in 1964 een mooi aantal woningvergunningen af gegeven kan worden. Na er onder meer nog op gewezen te hebben, dat op het terrein naast de ijsbaan een r.k. kleuterschool ge bouwd wordt en dat het plan voor een drieklassige r.k. noodschool in het Zijlkwartier, rijp voor uitvoering is, besloot de burgemeester met de wens, dat raad en college ook in het komende jaar tot heil en zegen van de gemeente zullen mogen samen werken. GRONDAANKOPEN Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad hierna het college te machtigen tot aankoop over te gaan van gronden in'het uitbreidingsplan. Het betreft i.e. eigendommen van de heer W. C. Balkenende te Lei derdorp tot een totale grootte van 22.03.24 ha, van de heer A. J. E. van Outeren te Voorburg, tot een groot te van 5.13.90 ha, en van mej. H. G. van Outeren te Arnhem, tot een grootte van 5.97.20 ha. De prijzen, waaromtrent bij de on derhandelingen overeenstemming is bereikt, bedragen resp. 480.520,77, 132.870 en 114.028. Om de pachtovereenkomst van de heer W. C. Balkenende te doen be- behoeft geen winst te maken, maar in, dat het voorsted niet meer te ring mogelijk moeten kunnen zijn. er op toe leggen is toch ook niet no- halen was en besloot het terug te Afspraken met omliggende gemeen- dig, aldus de heer Tieken. De voor- nemen. ten tot overleg zijn gemaakt. Vier geneesmiddelen in één tablet verenigd ondersteunen eikaars wer king en doen wonderen. Chelarine „4" werkt daardoor niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. Explosie van wegverkeer In Nederland bedroeg het aantal in 1963 toegevoegde D AF-personen wa gens en combi's ongeveer 11.000 ('62/ 10.445), hetgeen een markbpercenta- ge vertegenwoordigt van ongeveer 6 pot. Heeft Mies Bouwman „door een onzalige gedachte te ver wezenlijken" toevallig ook nog eens een keer bewezen dat zij meer kon zijn dan een ontroerde vrouwen een handige showgirl? Het jaar 1963 is voor de DAF in Ofeahoon in 1963 dus iets meer Eindhoven zeer gunstig verlopen. In kentekenbewijzen aan Dafs werden 1963 werden practisch hetzelfde aan- gegeven, dan in 1962, daailde het tal personenwagens, bestelwagens, maaiktpercenibage enigszins ais gevolg combi's en pick-ups afgeleverd als in van 'n sterk toegenomen aantal nieu- 1962, namelijk rond 21.000. De pro- we modellen onder de f 6.000,- van duktie is thans gestegen tot 120 wa- diverse (25) merken, dae in 1962 niet gens per dag en zal zo mogelijk nog of nog ndet in die mate aan de markt verder worden opgevoerd. De verko- waren. Toch nam de Daffodiü even pen stegen namelijk in 1963 met 33 als in 1962 de tweede pliaats in op pet. ten opzichte van 1962, vooral de ranglijst v®n de meest verkochte (Advertentie) dank zij de nieuwe Daffodil. typen in 1963. Een vervolgverhaal van Suske en Wigke GANGED E 12 (Advertentie) Aetherklanken WOENSDAG 29 JANUARI HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws en herhaling SOS-be- richten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke gram.muziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws, 3.15 Lichte gram.muziek. 8.30 Piano met ritmische begeleiding (gr.). 8.45 Inter nationale volksliederen en -dansen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Moderne orkestmuz. (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Mod. orkestmuziek. 11.15 De jeugd op eigen wieken, luisterspel. 11.45 Lichte gramjnuziek. 12.30 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw. 12.33 Gew. muziek (gr.). 12.37 Herv. kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Licht instr. ensemble. 13.35 Amu sementsmuziek (gr.). 14.00 Mod. kamer- muz. (gr.). 14.50 Hongaars Filharm. ork. mod, muziek (gr.). 15.20 Samenzang, geestelijke liederen. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzmuziek. 17.45 Lichte gram.muz. 17.55 Het Spektrum, lezingen. 18.10 Koorzang. 18.30 RVU: Levende letterren, een vraaggesprek met de auteur J. W. Schulte Nordholt, door Jacques den Haan. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Muziek van Het Leger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 20.00 Concertgebouw-ork., Toonkunst koor en solisten: Die Jahreszeiten, ora torium. 21.20 Ds. A. S. Talma en zijn werk, lezing. 21.35 Klassieke gramofoon- muziek. 21.50 Britse volksliederen (gr.). 22.05 Nieuws. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Die Jahreszeiten, oratorium (ver volg). 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00—24.00 VARA 7 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitge slapen: gram.muziek. (Om ca. 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Uitgeslapen (ver volg). 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klas sieke gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gram.muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 RVU: Hans Chr. Andersen, door Albert Vogel. 12.10 Licht orgel kwartet. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Olympische Winterspelen 1964: reportage openingsceremonie. 13.00 .Jws. 13.15 Amateursorkest. 13.35 Licht instrr sextet. 14.00 Kamerorkest en zangsolist. 14.50 Ghana, pioniersland van Afrika, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.10 Licht orkest. 17.35 Olympische Winterspelen. 17.50 Rege ringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nws. 18.15 Licht pianospel met instrumentale begeleiding (d). 18.20 Uitzending van •de ARP. Tot U spreekt mr. W. R. v. d. Sluis, secretaris van de ARP. 81.30 In strumentaal kwartet: jazzmuziek. 1850 Gram.muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.00 Kinderkoor. 19.30 Dansorkest met zangsolisten 20.00 Nieuws. 20.05 Tango rumba-orkest met zangsolisten. 2035 Idee voor Meester Breughel, hoosspel. 21.30 Feest der herkenning: amuse mentsmuziek (gr.). 22.20 Olympische Winterspelen 1964. 22.30 Nieuws. 22 40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het da gelijks gebeuren. 22.55 Jazz-uitzending. 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.30 Neen, nog véél boeiender: want dit Licht ensembele. 23.5524.00 Nieuws. Is nog niet de helft van wat „Pano rama" u deze week biedt aan TELEVISIEPROGRAMMA'S boeiende, spannende lectuur en kleurenplaten en nieuws-achter- NTS: 10.55—13.00 Olympische Winter- het-nieuws foto's en de humoris- spelen Innsbruck 1964 Reportage van tische voor- en achterpagina en de Openingsplechtigheid in het Bergisl- cartoonsen (niet te vergeten:) stadion. 17.00—17.10 De Verrekijker, de strip Bob Morane en het geheim NTS-jeugdjournaal. KRO: 17.10 Voor de van de Zuidpoolkinderen. 17.25 Veilig verkeer. NTS: Als u onderstaande bon invult an opzendt aan Panorama-Haarlem comme"' zEed|rllar5keênrkVoemtPpm.no?a0me 19.1^19.25 Een docr dl ooslen! voortaan alke week bij u thuisl v: vervaardiede samenvat- ting op film van de vandaag gehouden Naam: wedstrijden. KRO: 19.30 De Flinsstones. Adres: tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 p|aats; KRO: Brandpunt, actualiteiten en me- ningen van deze week. 20.45 Stadhuis Provincie:op steiten, tv-spel: dl 5: Het beste paard abonneert zich met ingang van struikelt wel eens. 21.15 Bonjour Dario!: heden op Panorama a f0.40 per liedjes. NTS: 21.3022.30 Olympische week f5.20 per kwartaal (door- Winterspelen te Innsbruck 1964: Kunst halen wat niet verlangd wordt). rijden paren in het Ijsstadion te Inns bruck. (Advertentie) Vier knullen uit een achterbuurt van Liverpool zijn de afgoden ge worden van jongelieden tussen de dertien en drieëntwintig. Wie is de handige zakenman achter de sluike platenmiljonairs? Nederlandse stuntman heeft be wezen dat vliegeren gevaarlijker Is dan hij dacht en u denkt. Het wonderlijke leven van de Nederlander Herbert Sidon die in Londen goud verdient aan prin sessen en miljonairs. Wat was het geheim van de dochter van de befaamde Ne derlandse naakt-danseres en spionne, die zich „Oog van de Dag" noemde? In Velp woont een bejaard heer die héél veel weet van Mata Hari. Sigaretten-Importeur laat zijn hondje In advertenties afdrukken - en was de belangrijkste initiatief nemer In een dierenhulpactie, die zijn weerga in Nederland niet heeft. zo boeiend is nu PANORAMA 4) hij geruisloos het vertrek. Ik was Northcote keek het even door en vreselijk benieuwd, of de bijzonder overhandigde het toen aan mij. „Is treffende gelijkenis tussen Northcote er iets bijzonder bij, waaraan u de en mij hem had verbaasd, maar indien voorkeur geeft?" vroeg hij vriende- het zo was, dan had hij daarvan door lijk, „ik geloof dat de kookfantasie geen enkel teken blijk gegeven, van „Milan" nogal belangrijke afme- „Zo'n oberkelLner" merkte ik op, tingen heeft". „oefent wel het meest kunstige vak Ik haalde mijn schouders op. „Ik uit." zal in ieder geval min of meer toe- >fja»t zei Northcote, terwijl hij aan schouwer zijn", zei ik. „Het beste zal, tafel piaats nam, „en bijgevolg ook dunktmij, zijn, dat u de kwestie maar het meest verachtelijke." oplo9t". „Dat klinkt wel een beetje ondank- Northcotv keek de kaart nogmaals baar", vond ik. door en bjstelde toen een paar ge- rechten, waarvan de namen mij niet Northcote keek mij doordringend in het minst betreffende de spijzen aan. „Kunt u zich iemand voorstel- irüichtten. „En breng een fles Heid- len, die nog een beetje zelfrespect sieck van '98", voegde hij er bij „en heeft en toch zich opzettelijk ver- ook wat oude cognac." vormt tot een slaafse machine, met De ober boog en na de stoelen voor het doel om een gemakkelijk leven ons gereed gezet te hebben, verliet te hebben? Ik heb veel meer achting voor een dief dan voor een volmaak te tafeldienaar". Ik lachte. „Het is mogelijk", ant woordde ik. „In ieder geval moet ik bekennen, dat er zijn, die aan lang- vingerigheid de voorkeur geven." „Wat is u?" vroeg hij plotseling. De vraag deed mij door haar on verwachtheid schrikken en ik aar zelde een ogenblik. „Ik vraag het niet uit blote nieuwsgierigheid", zei hij. „Dat veronderstelde ik ook niet", antwoorde ik hoffelijk. „Daarom aarzelde ik met myn ant woord." Hij glimlachte en keek mij op zijn eigenaardige verwarringbrengende manier aan. „Laat ons daarom openhartig te genover elkaar zijn", zei hij plotse ling. „De zaak is deze, dat u het toe vallig in uw macht heeft, mij een be langrijke dienst te bewijzen, mijn heer Burton." Hij hield even op. „Werkelijk?" zei ik schijnbaar on verschillig, terwijl ik een sigaret op stak. „Daartegenover staat", vervolgde hij, „dat ik met zekerheid u van dienst kan zijn." Ik dacht onmiddellijk aan zijn on metelijke rijkdommen en aan mijn mooie goudveld in Bolivia. „Het is wel mogelijk", zei ik enigszins ernstig. Hij leunde voor over en legde zijn handen op de tafel en ik zag dat zij sterk gespierd en door de zon bruin-gebrand waren; het waren handen van iemand, die zeer zware lichamelijke arbeid had verricht. „Maar ik moet meer bijzonderhe den van u weten", zei hij. „Wie is u? Waar komt u vandaan? Welke eisen stelt u aan het leven?" Toen hjj de laatste vraag stelde, ging de kamerdeur open en bracht de ober het souper binnen. Terwijl de man bezig was met de schotels en de wijn inschonk, die voor treffelijk was sprak Northcote over verschillende alledaagse onder werpen, waarop ik hem slagvaardig antwoord gaf, maar ik was toch ge heel vervuld van de suggererende woorden, welke hij zoeven tot mij had gesproken. Ik was vreselijk nieuwsgierig, wat toch in 's hemels naam de dienst zou zijn, welke ik hem kon bewijzen. Dat het betrek king had op onze sprekende gelijke nis, daarvan voel ik mij heilig over tuigd, maar behalve dat, was het onmogelijk iets te gissen. De gehele geschiedenis onze ontmoeting op de kade, zijn uitnodiging om te sou peren en de vreemde toespeling op een onbekend plan was zó plot seling, zó onverwacht en romantisch, dat ik een gevoel had, of ik de held geworden was uit een gemoderni seerd Duizend-en-een-nacht-sprook je. Toch kon het geen kwaad, als ik hem met mijn eerlijk verleden en mijn kommervolle tegenwoordige omstandigheden bekend maakte. Er was niets behalve de ligging van mijn goudveld, dat ik verborgen be hoefde te houden en het scheen goed te pas te komen, dat ik hem als te genprestatie voor de onbekende dienst, welke hij van mij vroeg, voor mijn onderneming kon interesseren. Hoe het ook zij, nieuwsgierigheid al leen al, zou mij op de zaak doen in gaan, nu het zover gekomen was. Ik voelde bij instinct, dat de voorstellen van mijnheer Northcote van beslist belangrijke'aard zouden zijn. Ik begon dus, zodra de ober de kamer had verlaten, glimlachend de nieuwsgierigheid van mijn disgenoot te bevredigen. „Er valt per saldo niet veel te ver telen", zei ik. „Om te beginnen, ik ben vier en dertig". Hij staarde mij scherp aan. „U lijkt vijf jaar ouder". „Ja", gaf ik ten antwoord, „als men vijftien jaar in Zuid-Amerika heeft geploeterd dan laat dat ken nelijke sporen achter". Er gleed gedurende een paar se conden een glimp van verrassing over zijn gezicht. Dan lachte hij droogjes. „O", zei hij. „In welk gedeelte van Zuid-Amrika is u geweest?" „In de meeste", zei ik, „maar Argen tinië ken ik het best". „Wat deed u daar?" „Het zou korter duren, om te zeg gen, wat ik niet deed. Ik ben boer geweest, veekoper, winkelier, sol daat, goudzoeker en nog in verschil lende andere vakken, die zich van tijd tot tijd voordeden. Zuid-Ame rika is een goed land om iemand te leren een brede kijk op het leven te hebben en om te werken". „Dat geloof ik ook", zei hij. „En wat voerde u naar Engeland?" „Een onjuist begrip van de En gelse ondernemingsgeest", antwoord de ik. „Mijn laatste succes in Zuid- Amerika was, dat ik een goudveld ontdekte en ik zou mij al sterk moe ten vergissen als er niet een massa in zat. Nu ben ik hierheen gekomen, om kapitaal bijeen te krijgen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2