Prinses Irene: geruchten verloving ongegrond Sjeik El Ro-Jenbiet DE SCHADUW VAN EEN MAN MAANDAG 27 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Loflied op toestanden in Spanje Prinses Irene heeft een Neder landse verslaggever gisteravond verzocht aan de Nederlandes pers door te geven, dat de geruchten, die de laatste tijd over mij in de pers zijn verschenen, volkomen onge grond zijn. Hoewel leden van de koninklijke familie, zoals de prin ses verklaarde, op privéreizen over het algemeen geen contact hebben met de pers, leek de prinses in dit geval een vraaggesprek nuttig, om dat er zoveel misverstanden over Spanje bestaan. Zy wilde graag iets vertellen over" haar persoonlijke in drukken van dit land. „Zoals men vaak in het buitenland, als men het over Nederland heeft, onmiddellijk aan tulpen en molens denkt, zo denkt men bij Spanje eigenlijk alleen maar aan flamenco en het stierengevecht. Ik heb tij dens dit laatste bezoek het Spanje van vandaag vrij grondig bekeken en ik ben er diep van onder de indruk hoe hard men hier werkt. De men sen vragen me wel eens, waarom ik mij zo speciaal voor Spanje inte resseer. Men vraagt dat, geloof ik, eigenlijk alleen omdat men een ver keerde indruk heeft van de positie van het koninklijk huis. Je kunt natuurlijk, als je in een vreemd land bent, wel in de zon gaan liggen, of gaan skiën, maar het is zo goed in zo'n land de achtergronden te be studeren. Eigenlijk ben ik voor het eerst zo gaan denken tijdens mijn bezoek aan Mexico. Men kent een land als men zijn ac tiviteiten op allerlei gebied kent, en niet wat Spanje betreft dan alleen maar door de stierengevech ten. Een van de dingen bijvoorbeeld, die mij hebben gefascineerd, was de opleidingschool van de seccion fe- minina, die geleid wordt door pilar Primo de rivera. De meisjes worden opgeleid om cursussen te geven voor verpleegsters of om les te geven op huishoudscholen. Als zij klaar zijn met de opleiding worden zij terug gestuurd naar hun eigen stad of dorp, om daar te gaan werken. Op sociaal gebied wordt hier erg veel gedaan, de arbeidsintensiviteit in Gij on is bijvoorbeeld groot. Op staatskosten werden daar allerlei ambachten onderwezen. Totaal zijn er vijf universiteiten in Spanje. Een ander voorbeeld in Al co lo de Henars heb ik de opleiding gevolgd voor ambtenaren. De school is gevestegd in prachtige oude uni- Hagenaar snijdt gezicht eigenaar hotel open In de nacht van zaterdag op zon dag is de 69-jarige Amsterdamse hoteleigenaar P. Hillen levensgevaar lijk gewond geraakt, toen de 21-ja- rige Hagenaar P. S. met een vlijm scherp mes zijn gezicht open sneed. Door snelle bloedtransfusie is men er in geslaagd het leven van de man, die veel bloed had verloren, te red den. Zaterdagnacht om vier uur arri veerden een dame en een heer bij hotel Hillen aan de Amsterdamse Herengracht. Het paar nam een ka mer en reserveerde een tweede ka mer voor een vriend, die later zou komen. Toen deze vriend, de Hage naar P. S. arriveerde, ontstond er onenigheid tussen de drie gasten, waarop de hoteleigenaar en zijn zoon de laatst gearriveerde gast naar bui ten werkten. Ook het paar moest het hotel verlaten, omdat de hotel eigenaar geen moeilijkheden wenste. Hij betaalde het logiesgeld terug. S. was inmiddels naar het Binnengast huis gegaan om enkele schrammen, die hij in het hotel had opgelopen, te laten verbinden. Later belde hij weer bij hotel Hillen aan. Toen de eigenaar de deur op een kier open deed, om te kijken wie er was, kreeg hij een paar halen met een vlijm scherp mes over zijn gezicht. Men heeft de Hagenaar nog niet kunnen achterhalen. Voorts is gebleken, dat men in het ziekenhuis, waar S. werd behandeld, een operatiemes mist. Het is niet uitgesloten dat de hoteleige naar met dit mes bewerkt werd. versiteitsgebouwen. De kamers van dc studenten zijn werkelijk beeldig. Heel eenvouidg, maar toch zo com- foratbel dat je er eigenlijk best zou willen wonen. Ook was ik diep onder de indruk van het instituut San Raphael in Madrid. Dat is werkelijk fantastisch. Het is speciaal voor kinderen, die lijden aan verlammingen en beender ziekten. De liefde die men daar aan de kinderen geeft: ze stralen gewoon. Ik geloof dat je daar, als je dat als gezond mens aanziet, iets van kunt leren. Al deze sociale zorg bestaat in Spanje jaren, wat men in Neder land nauwelijks weet." Boeren. Sprekend over de vooruitgang op landbouwgebied zei de prinses: „Bjj Sevilla heb ik de uitvoering gezien van een kolonisatieplan voor boeren. Iedere boer, die vroeger een groot, maar droog stuk land bezat, krygt nu een kleiner stuk terug, maar dan bevloeid, waarvan de op brengst overeenkomstig is aan die van het oude stuk land. Eerst had men verspreid in het gebied huisjes neergezet, maar nu vormt men dorpen met eigen dok toren, scholen, parkjes enz. Binnen veertig jaar moeten de landbouwers 60 procent van het hun gege verte terugbetalen. Het land wordt geirrigeerd en komt daarna beschikbaar, doordat het wordt ont eigend van grootgrondbezitters die het slecht beheren. Het is beslist niet langer zo, dat het regime de grootgrondbezitters beschermt, zoals wel eens wordt beweerd, maar zij die hun land efficiënt beheren, be houden het. Deze grootgondbezitters geven daarmee een voorbeeld. Verder wilde ik ook nog even wijzen op het economische ontwik kelingsplan, dat hier pas is begon nen. Ik heb met de commissaris daarvan, Senor Lopez Rodo, gespro ken en hij ljjkt mij een bijzonder intelligent mens en een harde wer ker. Spanje bevindt zich in een fase van grote vooruitgang en ontwikke ling en ik wil graag dat u dit aan uw lezers overbrengt." Cultuur. Over de cultuuruitingen in Span je vertelde prinses Irene: „Weet u dat u vooral in de schil der- en beeldhouwkunst een grote invloed kunt vinden van Neder landers en Vlamingen? Wat de Spaanse schilders betreft: eigenlijk vind ik Goya het meest veelzijdig. Ik was erg onder de indruk van Sert, een Catalaanse schilder, die het hele stadhuis van Barcelona heeft gedecoreerd. Hij gebruikt goudachtige kleuren." Gevraagd waarom de prinses zich spe ciaal tot Spanje aangetrokken voelt, zei zij: „Ik heb dat eigenlijk al van toen ik nog heel klein was. Ik geloof ook wel, dat het de invloed van va der was, maar dan onbewust. Het tolkendiploma heb ik behaald, om dat het 't meest veelzijdig is. Men bestudeert dan niet alleen de lite ratuur, maar ook de handels- en spreektaal. Nee, ik kan u niet zeggen of ik ooit een functie als tolk zal gaan vervullen. Wel zal ik het heer lijk vinden om te gaan vertalen, vooral toneelstukken. Het Spaanse toneel staat wat de stukken betreft als de acteurs op een heel hoog peil. Ik heb hier in korte tijd wel vijf stukken gezien. Het meest was ik onder de indruk van „Het huis van Bernarda de alba" van Carcia Lorca". Een woonwagen is uitgebrand in de nacht van zaterdag op zondag op de woonwagenstandplaats aan de Viaductweg in Den Haag. De bewo ners, de familie Scheffers, waren uitstedig. De brand is vermoedelijk ontstaan in een ijskast in het gedeelte van de woonwagen dat als winkel was ingericht. Bij een verkeersongeval in Bel gië is in de nacht van vrijdag op zaterdag de heer A. M. Wapenburg uit Bosschehoofd (N.-Br.) om het le ven gekomen. De heer Wapenburg laat een vrouw en zeven kinderen achter, 't Slachtoffer was vanuit Bel gië met een taxi op weg naar huis. Onder Brasschaet vloog deze uit de bocht. Frontale botsing: twee doden DWS-supporters Op rijksweg 43 te Lettelberg bij Groningen zijn gistermiddag om streeks een uur bij een inhaalma noeuvre twee personenauto's met grote snelheid frontaal met elkaar in botsing gekomen. Een auto uit Am sterdam, met vier DWS-supporters, reed in de richting Groningen. De bestuurder, de autohandelaar W. Kooiman, uit Amsterdam, haalde een voor hem rijdende personenauto in op het moment dat een personen wagen uit de richting Groningen met grote snelheid naderde. Bij de botsing die volgde wer den twee personen gedood. Vier personen werden ernstig gewond. De slachtoffers werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. De botsing bracht een aeer grote ravage teweeg. Op slag werden gedood de be stuurder van de tegemoetkomende auto, de 47-jarige P. Kooi uit Be- dum en zijn mede-inzittende de heer K. Antuma uit Bedum. De derde inzittende J. Rutgers uit Be dum werd ernstig gewond. Van de auto met DWS-supporters werd de bestuurder W. Kooiman ernstig ge wond. Voorts zaten in deze auto me vrouw E. KooimanKamp, die in wendige kneuzingen opliep, de 27- jarige Th. Boshoof uit Amsterdam, die eveneens vrij ernstig gewond werd en de 26-jarige J. Jelleman uit Amsterdam, die slechts licht gewond werd. Beide auto's werden totaal vernield. Kerkenbouw-zondag. Het architectenbureau v. d. Laan uit Leiden heeft in vlaardingen 'n nieuwe kerk in aanbouw. Daarvan heeft de t.v. kijker zondag kennis kunnen nemen tijdens een uitzending van de hoogmis in het oude gebouw, dat spoedig tegen de grond gaat Het is een sobere plech tigheid geworden, waarbij is herinnerd aan de activiteit van de dag: bijdragen voor de bouw van nieuwe kerken. De camera's van Hans Wortelboer hadden vaak moeite expansie te vinden in de benauwde ruimten binnen de oude kerk. Zondagsamusement Tom Manders, alias Dorus van de Vara, heeft gebroken met zijn Saint Germain des prés en is de kant opge gaan van de komische film. Daarvan heeft hij zondagavond een proeve gege ven, na achtttien dagen activiteit van zijn filmploeg in het schilderachtige Vo- lendam. Daar was de landloper Dorus opgedoken met ideeën, teksten, draai boek, tekeningen en regie, alles van hemzelf. Drie kwartier lang heeft „Do rus' beeldroman" geduurd, niet onver dienstelijk voor deze proeve van con flict tussen visser De Wolf en zijn zeven dochters, gestoken in een origineel yo- lendam9 bruidstoiletje Toch deed er maar één echte Volendammer mee: Thijs uit het kledingwinkeltje. In hoofdzaak herkenden we Mary Scotty, André Car- rell (de vader van Rudy), Frans du Mee en Max van Laarhoven. Dank zij een uitvoerige Volendamse figuratie kon deze eerste aflevering mede uitgroeien tot een stukje folklore. Vandaar mis schien, dat Manders ook met zijn nieu we filmserie wil doordringen tot de Duitse tv. Behalve de druk besproken "errassing, die we nochtans niet tij dens de studio-repetities konden ichterhalen, was in de jongste show 'an Corrie Brokken niet zonder ver- Mensten het optreden van Willeke Al- herti en Rob de Nijs. Een en ander gold ter vervanging van de drie Lutzen, wier optreden de vorige maal niet bepaald een succes is geweest. Voor de derde maal heeft de vedette haar kijkers te vreden gesteld, ook nu bijgestaan door de Engelse dansers en zangers van René Sleeswijk. Corrie heeft in een do zijn liedjes nu niet alleen perfect ge zongen. maar ook geacteerd, een ont wikkeling, die haar tijdens haar verblijf in de revue wel zal zijn bijgebracht. We zien haar nog eens in een musical te recht komen, want ook dat schijnt haar streven te zijn. Een verrassing was ook haar stunt met Teddy Scholten, welke laatste ten tonele verscheen, nadat Cor rie met Teddy Kiekeboe had gespeeld. Ze voerden samen een prettig gesprek achteraf. Rustige NCRV-avond Het jongste NCRV-programa heeft niet bepaald geflitst. De muzikale co- medie .Rrigadoon" was een romantisch traag verhaal, dat aardig werd gespeeld en matig gezongen, behoudens dan Henk Angenent in wie men de oparazanger herkende. Verder was dit spel kwistig gemonteerd, zodat er althans iets te kijken vieL Ook het verhaal „Herrie om Harry" viel niet mee; men zag al gauw waar het naar toe ging. Het zwaar, tepunt lag op de komische snuit van Johan Kaart, bekend uit het genre van Potasch en Perlemoer. Het meest boei end was ongetwijfeld het programma van George Noordhoff over gezichtsbe drog, duidelijk gemaakt met foto's, te keningen en filmtrucs. Verder trof ons het woord van pater A. Dijkzeul MSC in de geestelijke afsluiting van dit NCRV-programma, De oecumene gaat voort! Fantasieloze Duys Het nieuwe tv.-spel, dat Leo Derksen bij de AVRO bracht, is ons niet mee gevallen. „De illusionist" miste namelijk de goede indruk van zijn eersteling. Wat ons het meest opviel was het spel van beide oudjes: Coba Kelling, de moeder van Thom en Jan Lemaire, de vader van Cor. Aan het programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys kunnen we niet voorbij gaan, want ook nu is de titel niet waar gemaakt. Alles leek te vaak in elkaar gestoken en erger was, dat Duys zelf zo fantasieloos en niet slag vaardig is te werk gegaan. Bijvoorbeeld: het jongetje Herman Majoor dat zusjes en broertjes uit de vlammen had gered, werd wel geprezen, maar afgescheept met 'n pover stukje snoepgoed. Dan was er alweer dat geleuter om de koffie en onattendheid in de presentatie van ver schillende onderdelen. Het meest spec taculaire vonden we, dat een speels tijgertje zich te gast wilde doen bij een kom met goudvissen. Het echtpaar Kraavkamp, Herman Krebbers, en laat in de avond (onhebbelijk, dat dit pro gramma steeds zo ver moet uitlopen) Carel Briels kwamen in de schijnwer pers te staan. Met name dit sluitstuk werd een vurig pleidooi voor een ge tergde pechvogel na de Nijmeegse slag van Waterloo. Tv-camera en kijker Zaterdag hebben we in Eindhoven, ba kermat van onze Nederlandse televisie, een forum van Cultureel Contact mee gemaakt over het onderwerp „t.v.-ca mera en kijker" Veel rechtstreeks nieuws is er niet uit de bus gekomen, zodat we het voor een belangrijk deel moesten hebben van spitse grapjes, die voorzitter, oud-minster Cals en NTS- voorzitter Schüttenhelm wisselden. In studie is de vraag, of het journaal des avonds kan worden herhaald en dan met ondertiteling, ten behoeve van de slechthorenden. Een zuiver antwoord op de vraag, of school-tv. nodig is kon niet worden gegeven, omdat het hier nog gaat om een experiment De Leidse an tropoloog dr. F. Sierksma, die het boek „Testbeeld heeft geschreven, was wel sterk met de bewering, dat school-t.v. alleen zin heeft, indien ze kan geven wat de school niét kan geven. Ten aan zien van de artisten zei dezelfde spre ker, dat een goed programma best kan worden herhaald, zoals ook de film her haald wordt. Overigens stelde hij de vraag, of er wel zoveel scheppend talent voor de deur staat te trappelen. Nóg een markante uitspraak: „Ik wil met mijn oom, die stoker was, naar dezelfde t.v.-uitzendingen kunnen kij ken". Vervolgens uitspraken van twee katholieke sprekers: pater Leopold Ver hagen vond, dat de intellectuelen de t.v. niet de baas zijn en dus uit haar buurt blijven. Mgr. mr. Diepenbrock vulde aan, dat dc intellectueel vaak een zaam is en ook middels de tv., als Een vervolgverhaal van Suske en Wiske venster op de wereld, belangstelling voor de gemeenschap moet krijgen. Uiteraard hadden ook de jongeren be paalde zienswijzen: t.v. kan nooit een eigen bron van cultuur worden; en: de programma's moeten echt zijn. Komende uitzendingen De film „Alarm op zaal 10", die van avond draait, is nog niet in ons land vertoond, maar had in Engeland groot succes. Het onderwerp is deels van medische aard. De Avro heeft dinsdag een opvoedkundig programa, een detec tivefilm en iets over de mode in de EEG-landen. De school-t.v. gaat over de komgrondën. Woensdag is er de KRO met een nieuwe aflevering van „Stad huis op stelten". Vanaf vandaag heeft de NTS in eurovisieverband reportages over de Olympische spelen in Innsbruck. Het donderdagse toneelstuk is van Shaw en heet „Majoor Barbara" en wordt ge speeld door bekende artisten. Aetherhlanken DINSDAG 28 JANUARI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Mod. gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 An gelus. 12.04 Lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de landbouwers. 12.45 Platennws. 12.55 Akt. of kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Draaien maar!! lichte gram. met comm. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Rieleksen, licht pro- gr. (herh. v. zaterdag jl.). 15.10 Voor dracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, godsdienstig progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Reg.- uitz.: Vliegvelden op de Ned. Antil- 1 door ir. G. C. v. Wageningen. lb.üO Lichte gram. voor de teenagers. 18.20 Uitz. van de Boeren Partij: Tot u spreekt de heer E. J. Harmsen, se cretaris van de Boeren Partij. 18.30 Licht instrum. ens. en zangsol. 18.50 Van klanten en wanten weten: vra- genbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Akt. 19.25 Dansork. 19.50 Gram. 20.00 Utrechts Stedelijk ork.: Klass. muz. 21.05 Klein Radiokoor: gewijde muz. 21.25 Ned. klarinet ens. en zangsol.: mod. muz. 21.50 Kerkorgel-concert: klass. muz. gr. 22.00 De zingende kerk. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders enanders. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overzicht. Aansl.: lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. 9.10 De groente man. 9.15 Mod. gewijde muz. gr. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrum. kwintet met zangsol. 12.20 Reg.uitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht ens. met zangsoliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Zwols madrigaalkoor: geestelijk liederen. 15.30 Act. 16.00 lachte gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York cal ling. 17.35 Lichte gram. voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Prome nade ork. en sol.: Amus.muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle: de gesproken brief uit Parijs. 19.10 Koperkwintet: klass. en mod. muz. 19.40 Beiaardconcert. 19.45 In leiding tot muz.-begrip, muzikale lez. 20.00 Nws. 20.05 Kleurrijke klanken, muz.-revue. 21.00 Radar: radioperio diek. 21.45 Licht instrum. trio. 22.00 Mezzo-sopraan, bas en piano: klass. liederen. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Venster op de hedendaagse muz., muzikale lez. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 14.00-14.25 Schooltelevisie. AVRO: 19.30 Combo, een progr. voor jonge mensen die van muziek en dansen houden. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Uit de school geklapt, een educatief progr. 20.55 In AVRO's Televizier. 21.10 Naked City, detec tive-film. NTS: 2-2.00 Filmdokumen- taire. 22.45-22.50 Journaal. „Zelfs onze stemmen", mompelde hij. „Wie was de gek, die durfde be weren, dat er geen mirakelen meer gebeuren?" Ik schudde mijn hoofd. „De gelij kenis schijnt ook in wederzijdse onbekendheid te bestaan", zei ik. Er volgden enige ogenblikken van stilte, gedurende welke wij elkaar met dezelfde openhartige nieuws gierigheid en belangstelling opna men. Toen haalde hij een fijn, gou den kaartjesetui uit zijn zak. „Mijn naam is Stuart Northcote; missdhien heeft u die wel eens meer gehoord", zei hij, terwijl hij me een kaartje overhandigde. Ik geloof niet, dat ik mijn verras sing deed blijken, hoewel de hemel weet, hoe groot die was. Evenals bijna iedereen in Londen had ik na tuurlijk van Stuart Northcote ge hoord. Trouwens ik zou dat moeilijk hebben kunnen ontkennen, aange zien alle kranten vol gestaan heb ben over zijn rijkdom, sinds hij op geheimzinnige wijze in het begin van de „season" als uit de lucht was komen vallen en het paleis van lord Lammersfield in Park-Lane had ge huurd. Ik nam echter zijn kaartje zonder enig blijk van emotie aan, alsof het ontmoeten van millionairs dagelijks werk voor mij was. „Mijn naam is Jack Burton", zei iw. „Een visitekaartjesetui behoort op het ogenblik niet tot mijn inven taris". Hij boog. „Nu mijnheer Burton", begon hij, als met zichzelf overleg gend, „aangezien het toeval ons op deze wijze bij elkaar heeft gebracht, zou het jammer zijn als wij niet na der met elkaar kennis' maakten. Als u niet gepresseerd is hij hield even op zoudt u mij misschien wel het genoegen willen doen met mij te gaan souperen." Ik weet niet, wat het was ik denk iets in zijn stem maar hoe het ook zij, het klonk mij of hij vre selijk verlangend was, dat ik zijn uit nodiging zou aannemen. Ik wilde hem echter op de proef stellen. ,'t Is zeer vriendelijk van u", zei ik met een glimlachje, „maar ik heb zo juist gedineerd." Hij weerde mijn bezwaar met een handbeweging af. „Nu, een fles wijn dan. Tenslotte ontmoet men toch niet iedere dag zijn dubbelganger." Hij wenkte een voorbijrijdende taxi Toen het voertuig naar ons omzwenkte, schoot een armzalig ge kleed man op de taxi toe, alsof hij de deur voor ons wilde openen. Ik keek juist op dat ogenblik naar Northcote en ik stond verbaasd van de plotse linge verandering, welke bij hem plaats greep. Hij zag er uit als iemand, wie een vreselijk gevaar boven het hoofd hangt. Bliksemsnel gleed zijn hand in zijn zijzak met een gebaar, dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. „Pak je weg", zei hij ruw. De man, verwonderd door de toon waarop dit gezegd werd, bleef plot seling stilstaan. „Neem mij niet kawijk, meneer", teemde hij, ii, wilde alleen maar de deur voor u open doen, meneer". Northcotes koude blauwe ogen ves tigden zich een ogenblik nauwkeurig onderzoekend op het individu. Hij wierp hem een tienshillingstuk toe en de arme drommel bukte zich, om het geldstuk op te rapen. Terwijl hij dit deed, stapte North cote naar voren en hield het por tier voor mij open. „Stapt er maar in, mijnheer Bur ton", zei hij, en terwijl ik plaats nam, hoorde ik hem tegen de chauf feur zeggen: „Restaurant Milan". Daarna stapte ook hij in en sloeg het portier achter zich dicht. Toen wij wegreden, zag ik het ble ke gelaat van de arme drommel die buiten het schijnsel van het licht stond en ons nastaarde. Northcote had vermoedelijk bemerkt, dat zijn opwinding mij niet was ontgaan, want hij lachte gedwongen. „Ik heb een hekel aan die kerels", sprak hij. ,,'t Is eigenlijk dwaasheid men moet eigenlijk medelijden met die arme duivels hebben maai- ik weet niet waarom, doch ik kan het niet hebben, dat ze in mijn nabijheid ko men". Zijn woorden klonken redelijk en natuurlijk, maar zij overtuigden mij niet in het minst. Ik heb te veel mensen in levensgevaar gezien, om mij in de verschijnselen te vergis sen. Aangezien het geval mij niet aanging, maakte ik geen bemerking op zijn gezegde en gaf het gesprek een andere wending. „Ik vrees, dat ik voor „Milan" niet goed genoeg gekleed ben", zei ik. „Ik weet niet of u dat hindert." Hij haalde zijn schouders op. „Wij zullen een aparte kamer nemen", antwoordde hij, „dat is prettiger". Ik zat er juist aan te denken, hoe jammer het was, dat ik mijn honge rige maag bij Parelli zo nodeloos had gevuld, toen de taxi de hoek om sloeg en het Strand opreed. North cote stak zijn hoofd uit het daampje en gaf de chauffeur enige aanwij zingen, welke ik niet verstond. Een ogenblik later werden ze mij echter duidelijk, want juist voor wij aan het prachtige restaurant kwamen, hielden wij stil voor een kleine zij- ingang van het indrukwekkende ge bouw. „Ik zou graag een aparte kamer en een of ander licht souper heb ben", zei Northcote. „Uitstekend, mijnheer, uitstekend", antwoordde de man. „Wilt u mij maar volgen?" Hij leidde ons door een lange, rijk verlichte gang, tot hij bij de laatste deur stilhield en haar voor ons opende. Het was een kleine, doch weelde rig ingerichte kamer, waar een ta fel voor een souper gedekt stond en zeer smaakval met bloemen versierd was. „Deze kamer was voor deze avond besproken door een heer van de Rus sische ambassade", verklaarde hij ons, „maar zoeven is het souper tele fonisch afbesteld; als u er dus ge bruik van wilt maken, mijnheer...." ,,'t Is goed zo", onderbrak North cote. Er kwam een andere kellner om onze jassen aan te nemen. Northcote weerde hem echter met een gebaar af. „Breng ze maar niet weg; hang ze maar over een stoel." Zich vervol gens tot de hoofdkellner wendend, zei hij: „Het zal mij aangenaam zijn, als u ons zelf wilt bedienen." De man maakte een diepe buiging en gaf de onderkellner te verstaan, dat hij kon gaan. Daarna bracht hij het menu bij ons. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2